Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Znovuzasazení sklizeného česneku

    28. 7. 2017 13:21 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
    Dobrý den,

    kterou odrůdu sklizeneho česneku je nejvhodnější použít pro další sadbu?
    Všechny druhy pochazejí od Vás, vloni jsem sázel pouze Váš sadební česnek.
    Mám raději použít větší stroužky nebo větší palice a menší skonzumovat nebo je to jedno? Samozřejmě pamatuji na Vaší radu ohledně výživy půdy a velikost stroužků - že pokud je půda dobře vyživená, tak by to mělo být jedno.

    Jinak bych Vam chtel podekovat za peci o nas pestitele na tomhletom webu a za dobrou sadbu. Letos jsme meli fakt slusne vynosy. V dobre nezamokrene pude jsme meli asi 5 palic spatnych z celkoveho poctu 3000. Navic z tech 5 palic za to ve 3 pripadech mohly mysi a ty zbyle dva jsem nedokazal identifikovat. To je skoro zazrak.
    31. 7. 2017 19:28 Jan Kozák
    Tato otázka je příliš obecná. Pokud uvažujete, kterou odrůdu znovu zasadit, pak se řiďte pěstitelským úspěchem té které odrůdy v letošním roce a také tím, jak Vám která odrůda vyhovuje v kuchyni.
    3. 8. 2017 15:03 Miroslav Svoboda
    Dekuji. Tahleta rada mne staci.

    gratulace

    26. 7. 2017 18:17 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Mělo by tu zaznít že ocenění  regionální potravina získal česnek Janča a to odrůda Vekan jež pochází od Kozáků!!! GRATULUJEME!
    Zařazeno: Recenze odrůd

    Dotaz na odrůdy

    24. 7. 2017 17:43 Zakladatel vlákna: Hana Vojáčková
    Dobrý den,
    když si zadávám objednávku tak mám na výběr jen jednu odrůdu Slavin.
    Chtěla bych i jiné odrůdy, jak to mám provést?
    S pozdravem
    Hana Vojáčková
    24. 7. 2017 20:46 Jitka Toniniová
    Již několikrát tu pan Kozák odpovídal, že jsou k dispozici pouze odrůdy z aktuální nabídky. Ostatní jsou již vyčerpané. Rezervace je už od počátku května. Obraťte se na nějakého prodejce (zahrádkářství, na nějaké výstavě.....). Přeji hezký večer.

    Háďátko

    24. 7. 2017 13:24 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Předpokládám, že mám na pozemku háďátko, proto jsem začal pěstovat Aksamitník  Ground Control.
    Myslíte si, že u zamořené sadby česneku by bylo možné, kromě moření v Sulce provést po zaschnutí i moření v čerstvě rozdrceném aksamitníku? Já tento experiment na zamořené sadbě provedu a zároveň mezi česnek na jaře nasázím  aksamitník (dva řádky česneku, řádek aksamitníku) ???  
    Stejně ale nakoupím novou sadbu a budu pěstovat zvlášť
    Jsou na háďátko účinné i jiné odrůdy aksamitníků?
    Děkuji předem za odborný názor
    24. 7. 2017 17:47 Jan Kozák
    Základem je nová sadba, jak uvádíte. Osobní zkušenost s tímto "zázračným" aksamitníkem nemám, ale slyšel jsem, že působí na půdní háďátka, ale na to "naše" háďátko zhoubné nikoliv. (Háďátko zhoubné patří mezi listová háďátka, tak možná proto.) Možná bude mít někdo optimističtější zkušenost.
    24. 7. 2017 19:37 Ján Ševc
    V jednej starej publikácií o biozáhrade som sa dočítal, že mrkva odpudzuje háďatko. Nemám to vyskúšané, každopádne by to bolo potrebné otestovať, či to naozaj funguje.
    7. 8. 2017 9:55 Jan Kašpar
    Ta stará publikace se hluboce mýlí. Háďátko zhoubné (Dytilenchus dipsaci), mrkev s gustem "papá" a vesele se na mrkvi množí. Zatím jediný známý a fungující prostředek proti D.d. je Oxamyl, což je zvlášť nebezpečný jed. Ten tuto hlístici hubil opravdu spolehlivě. Kdysi byl Oxamyl na česnek povolen, pak cca před 30 lety zakázán a k mému údivu byl v nedávné době znovu na česnek povolen, držitelem registrace na použití v česneku je ÚKZÚZ. Obchodní název prostředku je VYDATE 10 G. Amatér by ovšem k tomuto prostředku neměl mít přístup.
    25. 7. 2017 6:06 Jaromir Vyskala
    Holandane testovali jeden aksamitnik (Tagetes Patula), ktery pojmenovali Golden Guardian. Tvrdi, ze ma 99% ucinek na zlikvidovani hadatka. Ucinejsi nez chemicke osetreni. Musi byt v zemi minimalne 3 mesice. 
    Tagetes PatulaTagetes Patula
    25. 7. 2017 19:50 Ján Ševc
    V starej literatúre som našiel, že okrem aksamietnice (Tagetes) a mrkvy účinkuje proti háďatku tiež horčica a nechtík lekársky (Calendula officinalis). Háďatiek je viacero druhov, otázkou je, na ktoré druhy spomínané rastliny účinkujú. Neostáva nám nič iné, len to časom overiť v praxi. 
    25. 7. 2017 21:45 Antonín Tesař
    Všem Vám moc děkuji za podněty k boji s háďátkem Na Google jsem si k problematice přečetl, o působení Měsíčku i Aksamitníku. Pokud se jedná o mrkev, v jednom článku na Google jsem se dozvěděl, že se m.j. jedná o hostitelskou rostlinu.

    sadbový česnek SLAVIN

    24. 7. 2017 11:04 Zakladatel vlákna: Jaromír Kolařík
    Objednal jsem si sadbový česnek SLAVIN, je nějak namořen ?
    Děkuji za odpověď - Jaromír Kolařík
    24. 7. 2017 17:43 Jan Kozák
    Sadba česneku se dodává nemořená. To znamená, že přebytek sadby se dá normálně spotřebovat v kuchyni.

    Bjetin

    24. 7. 2017 10:55 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, chtěl jsem Vám poděkovat za krásný Bjetin, který jsem vypěstoval. 

    Ještě jednou díky Váš spokojený zákazník Karel P.
    Bjetin Karlovarsko 2017

    Jednostroužkové cibule

    23. 7. 2017 22:30 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Dobrý den,letos jsem u Havranu sklidil opět jednostr.cibule ale oproti loni opravdu zanedbatelné množství. Co mě ale  udivilo že tyto rostliny neměli květní stvol, je v tom nějaká spojitost? 
    Jednostroužek
    23. 7. 2017 23:58 Václav Kozák
    Vážený pane Čivrný,
    jednostroužkové cibule česneku nikdy nevytváří květní tvol, neboť květní stvol se vytváří mezi stroužky, nikoliv uprostřed stroužku. Pokud nejsou vhodné podmínky, nevytvoří někdy květní stvol ani paličák rozdělený na stroužky. Je to poměrně častý jev  při pěstování z pacibulek.

    Rozdrolení na stroužky

    23. 7. 2017 21:21 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Omylem jsem rozdrolil česnek na stroužky na sadbu již teď (spletl jsem si měsíc). Myslíte, že se stroužkům nic nestane, když je ponechám na větraném místě a Sulkou namořím (dle Vašeho návodu) až za měsíc? 
    23. 7. 2017 22:21 Jiří Snášel
    Já mořím sulkou již nyní. Za měsíc tam může být zabydlený vlnovník.
    24. 7. 2017 6:23 Jan Kozák
    Souhlasím s panem Snášelem.

    léčebné vlastnosti

    23. 7. 2017 17:33 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Pane Kozáku, je agresivita česneku přímo úměrná jeho léčivým účinkům? Děkuji Fiala
    Zařazeno: Ostrá chuť
    23. 7. 2017 23:52 Václav Kozák
    Vážený pane Fialo. Česnek obsahuje mnoho léčivých látek. Mezi ně patří mimo jiné i silice, které zajišťují v česneku ostrou chuť. Čím je česnek ostřejší, tím více obsahuje léčivých silic.

    bila sklerociova hniloba

    22. 7. 2017 8:04 Zakladatel vlákna: zuzana Bittnerova
    Dobry den. v loni jsme z louky(nikdy nebyla žadnym spusobem obdělavana na pěstovani) udělali zahrdku na pěstovani,česnek jsme tedy do daneho mista sadili poprve.a letos,když jsme vytahovali česnek,zjistila jsem,že asi 20rostlin ze 180 slavinu byla napadena bilou sklerociovou hnilobou. u dalšich odrud pěstovanych na stejnem zahonu(anton,zahorsky,vekan,bjetin,havel,stanik,havran)se choroba neprojevila.u benatčanu ještě nevim,ještě ho mam v zemi.kde jsme udělali chybu,když sadba byla ze spolehliveho zdroje-od Vás a česnek tam nikdy pěstovany nebyl?podle toho,co jsem si tady přečetla,už asi nikdy na danem mistě pěstovat česnek nemužu,mohu ale na danem napadenem mistě pěstovat jine plodiny,rajčata,okurky,brambory,kedlubny...?a ještě jedna otazka,da se ten česnek použit ke konzumaci,nebo mužu jak napadenou tak zdanlivě zdravou urodu vyhodit do popelnice?děkuji za odpověd
    23. 7. 2017 7:00 Jan Kozák
    Některé jevy v oblasti chorob si neumím vysvětlit, platí to i o bílé sklerociové hnilobě, která se v některých letech objevuje v místech, kde by vůbec neměla být. Určitě však platí, že jde o chorobu, která je přísně specifická pouze pro rod Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky), jiné plodiny nenapadá. Zdánlivě zdravé rostliny nemůžete použít na sadbu, v kuchyni však není problém.

    Síla česneku

    21. 7. 2017 20:56 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Pane Kozáku, vzhledem k síle agresivity česneku byste seřadil odrůdy: Havran, Jovan, Slavín ? Děkuji, Fiala
    23. 7. 2017 6:49 Jan Kozák
    Tyto tři odrůdy bych asi postavil vedle sebe.

    Kvetoucí nepaličák

    21. 7. 2017 12:28 Zakladatel vlákna: Anna Dvořáková
    Dobrý den,
    loni jsem u Vás zakoupila nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin pro jarní výsadbu. Kromě Matina však šli do květu jako paličáky - u Japo II asi polovina, u Benátčana asi 2/3 rostlin. Jak je to možné?
    Kromě uvedených odrůd jsem ještě zasadila svůj starý nepaličák, kde šlo do květu 5 rostlin ze 75. V minulých letech mi nikdy nekvetl (pěstuji ho asi 30 let).
    Česnek jsem sázela 5.3., 2.4. jsem jej pohnojila Cereritem určeným pro cibuli a česnek. Když bylo příliš sucho, zalívali jsme.
    23. 7. 2017 6:48 Jan Kozák
    Viz předchozí odpověď.

    Nepaličák z pacibulky

    21. 7. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
    Vážený pane Kozáku!
    Jsem amatérský pěstitel česneku. Před dvěma roky se mi u nepaličáku (Benátčan) objevilo asi 1% rostlin s paličkou. Záměnu při sázení nechci připustit. Nestandardní byla i mimořádná velikost "semen" v pacibulce, skoro jako u odrůdy Stanik. Semena jsem vysel a po dvou letech mi vyrostl opět nepaličák! Pouze procento případů s paličkou se zvýšilo asi na 5%. Existuje pro tuto anomálii nějaké vysvětlení.
    23. 7. 2017 6:46 Jan Kozák
    Jistě, jde o fyziologickou poruchu. V extrémních podmínkách některé úzkolisté nepaličáky vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami.

    správný okamžik ořezu květního stvolu

    19. 7. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
    Dobrý den,
    kdy je, prosím, správný okamžik ořezu květního stvolu ? Vím, že dozrají i na odříznutém stvolu, ale přeci jen - podle čeho se pozná správná doba ?
    Pacibulky (Vekan, Jovan) z tohoto květenství budou cca v únoru 2018 vysety a na podzim 2018 použity jako sadba. Děkuji
    19. 7. 2017 17:52 Jan Kozák
    My odřezáváme nějakou dobu po sklizni, když se začnou pacibulky uvolňovat. Ale myslím si že je to jedno, jestli se ořežou hned při sklizni.

    Moření česneku

    18. 7. 2017 21:49 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Dobrý den,

    měl bych dotaz, který příliš nesouvisí s tímto obdobím, ale vrtá mi hlavou už pár dnů. Těsně před výsevem doporučujete stroužky namočit na 1-2hodiny do vlažné vody, pak ale nechápu Vaší další větu. tj. " Po oschnutí stroužků je nutné ihned začít s výsadbou". Můj dotaz je možná trošku hnidopišský a to proč se musí stroužky nechat oschnout, když se stejně vkládají do vlhké země ? 


    Děkuji   
    19. 7. 2017 17:49 Jan Kozák
    Samozřejmě můžete sázet mokré stroužky, ale s oschlými se pracuje pohodlněji. 
    < Novější161162163164165Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne