Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    trvanlivost česneku

    1. 9. 2017 23:45 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Přidávám fotografii svazku česneku, který mi visí na stěně v kuchyni. Vlevo je starý, loňský, ze kterého ještě beru na vaření. Vpravo nový, letošní. S uskladněním česneku jsem si nikdy nedělal těžkou hlavu, jen visí na stěně, další "hrozny" čekají - visí ve sklepě. Panelákovém. Přitom ten loňský je těžko rozpoznatelný od letošního, plné, tvrdé stroužky. 
    To píši proto, že spousta diskutujících má problém s uchováním česneku do jara.
    trvanlivost česneku

    rozdružování česneku

    1. 9. 2017 13:32 Zakladatel vlákna: Jaroslav Leník
    Dobrý den,
     rozdružování je nyní velmi aktuální. Já používám starou kovovou propisku.
    Zapíchnu podle stonku, vydloubnu jeden stroužek a pa už to jde samo.
    Úspěšné pěstování přeje Jarda L.
    2. 9. 2017 21:01 Josef Stieranka
    Děda používal otvírák na zavařovačky, takovou tu vidličku, asi každý ví co myslím.
    Já dělám jen ručně do levé ruky cibuli a pravým palcem za stonek rozloupnu, těžko se to popisuje, některé odrůdy jdou i bouchnutím stonku kolmo o stůl a stonek vyjede i s podpučím ven, zůstanou jen stroužky

    předplodiny

    31. 8. 2017 21:50 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Zdravím ..pane Kozáku a jak vy vlastně řešíte při tom vašem množství česneku předplodiny? pěstujete aj něco jiného nebo jak? teda pokud to není tajné..
    5. 9. 2017 6:12 Alois Juráň
    Myslel jsem tím jak využít půdu ty čtyři roku pokud nejsem zemědělec abych pěstoval po du dobu něci jiného..u malých ploch je to jednoduché ale zajímalo mne jak to řeší velcí pěstitelé.
    5. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
    Velcí pěstitelé to mívají většinou jednoduché. Mají dostatek pozemků, takže odstupy mezi pěstováním česneku na stejném pozemku mají delší než uváděné čtyři roky. Tato doba se dá i zkrátit. Víc než dvacet let sleduji jistého pěstitele, který pěstuje pouze brambory a česnek. Předpokládá to samozřejmě zdravou sadbu. A pod brambory by to chtělo hnůj.
    5. 9. 2017 16:45 Alois Juráň
    Také to tak praktikuju ale chtělo by to změnu.Zvažuju  na příští rok zorat louku ale bude tam zřejmě problém drátovec
    5. 9. 2017 20:37 Jan Kozák
    Škody způsobené drátovcem na česneku jsou zanedbatelné.  Louku je nejlépe zorat hned po první seči a doporučuji udělat půdní rozbor. Pokud byla louka dlouhodobě sklízená a nehnojená, bývá v půdě minimální zásoba živin.

    Loupání česneku

    31. 8. 2017 21:22 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    Díky za pochvalu jiří Poláchu ve skutečnosti jsou to ocelové nože na žací lištu za 30 kč kus,udělátko na rozdružovaní česneku nepoužívejte, každý stroužek musí projít pečlivou kontrolou.
    Jiří Božetický 
    31. 8. 2017 22:44 Jiří Polách
    To už by se přebralo dodatečně u profi linek se také třídí ručně. Jediné snad možná použitelné udělátko je na videu dzielenie czosnku ale nevim z čeho použil gumy a jak byly tvrdé                                                                                              Jiří
    1. 9. 2017 7:11 Jan Kozák
    Pokud si chcete rozdružování ulehčit, tak česnekovou cibuli nejdříve rozšlápněte. Stroje pracují na stejném principu. My tento způsob nepoužíváme ani ho běžným pěstitelům nedoporučuji.
    1. 9. 2017 21:33 Jiří Polách
    Děkuji za názor takže budu loupat ručně.Vy všechno rozdružujete rukama?Tak to klobouk dolu.Kde na to berete lidi?   Přeji mnoho uspěchu  Jiří

    Loupání česneku

    31. 8. 2017 12:19 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Zdravím Všechny pěstitele česneku. Chci poděkovat panu Jiří-česnek, který zde v diskusi zveřejnil fotku zajímavého udělátka na okrajování česnekových kořínků. Hned druhý den jsem to udělal a doporučuji všem pěstitelům.  Už to pár metráků česneku ořezalo. Mám dotaz, zda někdo nemá nějaké udělátko na rozloupávání česneku na sadbu. Chápu že pan Ing. Kozák určitě používá nějakou profesionální mašinu, ale jak jste to dělali když jste začínali? Sázím něco přes metrák a v rukách to trvá moc dlouho. Budu velmi vděčný za každou radu a možná nejen já. 
    S pozdravem Jiří

    Škůdce

    30. 8. 2017 18:17 Zakladatel vlákna: David Daněk
    Dobrý den, rád bych poprosil o radu . Pole na které chci dát česnek je u lesa. Letos jsem vysázel brambory abych si připravil co nejlépe půdu. Bohužel vše co tam vyrostlo sežrala vysoká zvěř. Vím že tento dotaz nesouvisí úplně s pěstováním česneku , ale třeba budete mít zkušenost zda se lesní zvěř konzumaci česneku vyhne. Budu rád pokud mi dokážete odpovědět.
    30. 8. 2017 21:05 Jan Kozák
    Co se týká vysoké, zatím jsem se nesetkal s problémem. Černá nebo zajíci si v česneku občas tvrdí zdraví.

    rozdružování - velikost stroužků

    28. 8. 2017 7:52 Zakladatel vlákna: Martin Straka
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem rozdružoval česnek na sadbu, který namořím v sulce a budu čekat na konec října. Zkoušením asi 7 odrůd jsem dospěl k závěru, že nejjistější výnos mi díky přizpůsobivosti dávají ozimé nepaličáky, které jsou také skladovatelnější. Paličáky tedy již sázet nebudu. Lepší by u nich měl být i množitelský koeficient (Lukan i Záhorský II počet stroužků v cibuli 8-13). Pro sadbu jsem vybíral velké nepoškozené cibule. Nebývale často se však u obou citovaných odrůd vyskytovali mega stroužky, kdy jsem byl schopen rozdružit cibuli na pouhé 3 nebo 5 stroužků. Od loňského roku jsem zkoušel i odrůdu Štěpán od konkurence a tam jsem se s tím nesetkal. Chci se Vás zeptat, jako šlechtitele, zda zvyšující se frekvence mega stroužků nemůže být způsobena mým "přirozeným výběrem", když několik let po sobě vybírám k sadbě velké cibule, kde jsou i ty mega stroužky, a tato vlastnost se pak přenáší dále nebo je to dáno vlivem prostředí. Jak jsem zkoumal, tak ty mega stroužky nejsou vždy vytvořeny srůstem několika pupenů. A pokud to není tajné, chytáte v brzké době nějakou novou zajímavou odrůdu nepaličáku? Děkuji
    28. 8. 2017 8:21 Jan Kozák
    Pokud cibule obsahuje málo stroužků měla by být z dalšího pěstování vyřazena a spotřebována v kuchyni. Myslím si však, že se jedná o fyziologickou poruchu, protože v některých letech je frekvence jejího výskytu výrazně větší než v jiných.
    Jako důchodce už nic nepřipravuji, syn má však rozděláno několik perspektivních klonů.

    Report z budějovického výstaviště

    26. 8. 2017 16:05 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Krásný den přeji.
    Teprve letošní rok jsem se začal pořádně zajímat o poctivý český česnek a někdy v první polovině srpna jsem si vzpomněl na certifikovanou sadbu. Pan Kozák sice už měl beznadějně vyprodáno, ale narazil jsem na eshop, kam dodává sadbu a ještě ji měli. Takže jsem prolezl velkou část diskuze, celé stránky, všechno kolem pěstování a odrůd, a na podzim se pustím do pěstování. Proč ale píši. Nemám momentálně dotaz, ale chci poreferovat o nabídce na výstavě Země Živitelka. Z celého výstaviště jsem našel jen jeden stánek, kde jsem cítil jistotu toho, že dostanu opravdový český česnek. Stánek prezentující kraj Vysočina nabízel odrůdy Vekan a Bjetin. Krátce jsem podiskutoval s obsluhou a také měli problém se suchem, proto měli malé cibule. U ostatních prodejců, myslím, že v lepším případě měli česnek vypěstovaný u nás z necertifikovaných odrůd, z cizího česneku, v horším česnek dovezený. Cibule měli celkem velké. Chápu, že "neodrůdový" popř. krajová odrůda může být výborná, ale nikde nemáte jistotu toho, co kupujete. Ale s obsluhou stánku kraje Vysočina jsme se shodli, že nemůže jít o český česnek.
    Děkuji 
    26. 8. 2017 20:52 Jan Kozák
    My jsme letos Zemi živitelku museli vynechat jako účastníci i jako návštěvníci. Třebaže jsem to neviděl, shodnul bych se s Vámi i obsluhou stánku z kraje Vysočina.

    Moření česneku

    26. 8. 2017 13:05 Zakladatel vlákna: Miroslav Hlavatý
    Dobrý den p.Kozák.Chtěl jsem se vás zeptat ohledně moření česneku v kombinaci Rovral aqaflo a merpan 80 v jedné lázni.Jde mi o naředění ve 100 litrech vody jestli dle výrobce přidat do 100l vody 400ml rovralu a 1 kg merpanu nebo jak toto mám naředit.Na 400ml rovralu je potřeba 100l vody . Na 1kg merpanu je též potřeba 100l vody .Mě jde o to že potřebuji 100l jíchy k moření a nevím jestli mám dát tyto dvě látky v plném dávkování do 100l vody.A ještě jednu otázku jde mořit česnek v tebukonazolu jinde ve světě v tom moří,ale chtěl by jsem vědět váš názor děkuji za odpověď.
    26. 8. 2017 20:48 Jan Kozák
    O látkách, které se běžně na moření česneku nepoužívají, nemám žádné informace. Proto Vám neporadím.

    Clonoplus vs Gliorex

    24. 8. 2017 8:50 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den, pane Kozáku, po čtyřech letech sázení toho samého česneku pořád dokola, jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako doposud nejslabší. Nicméně jsem pořád spokojen, ale rozhodl jsem se radši česnek mořit. Po přečtení diskuzí mám celkem jasno: nejdřív sulka atd.......... mám ale jednu nesrovnalost. Ve starších příspěvcích píšete o použití Gliorexu, v novějších pak píšete použijte Gliorex nebo lépe Clonoplus, Já jsem schopen si přečíst obsah na jejich stránkách, ale ve spojitosti s česnekem se obracím na Vás. Který je vhodnější? Co bych měl použít. Děkuji
    24. 8. 2017 22:26 Jan Kozák
    Já (a nejenom já) jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako nejslabší za celou dobu, co česnek dělám (ale neuvažuji rok 2012, kdy česnek zmrznul). Pro jistotu však dodávám, že si nemusím všechno dobře pamatovat.
    Oba přípravky, Gliorex a Clonoplus) je možné zaměňovat, pro česnek považuji za lepší Clonoplus.

    Odrůdy česneku

    23. 8. 2017 15:23 Zakladatel vlákna: Stanislava Ostrčilová
    Dobrý den,již mnoho let pěstuji 3 odrůdy česneku a vlastně neznám jejich správné názvy. U bílého paličáku jsem používala název "Ruský" - tak jsem ho koupila, ten fialový je prý bratislavan a u nepaličáku název neznám. Jste schopen podle přiložených snímků určit odrůdy?
    RuskýBratislavanNepaličák
    24. 8. 2017 22:20 Jan Kozák
    Ten první je skutečně klon tzv. ruského paličáku, ale ostatní z tohoto nepoznám, Výraz Bratislavan je nesmysl.

    Rozdružování stroužků

    21. 8. 2017 8:45 Zakladatel vlákna: Karel Richter
    Dobrý den pane Kozáku, mám laický dotaz, jestli je potřeba při rozdružování stroužků určených k výsadbě odstranit staré podpučí, nebo je to jedno? Děkuji za vaši trpělivost s našimi dotazy :-).
    21. 8. 2017 10:05 Jan Kozák
    Děkuji za velmi dobrou otázku, ta tady ještě nebyla ani jsem o tomto nikdy nikde nic nepsal.
    Pro zdravotní stav budoucího porostu je správné staré podpučí odstranit, může být (a víceméně je) nositelem chorob.
    21. 8. 2017 12:22 Miroslav Čivrný
    A co když při odstraňování starého podpučí se poškodí částečně to čerstvé (lehce odštípnu,  někdy to pořádně drží)vadí to, bude v tomto místě kořenit? Děkuji. 
    23. 8. 2017 9:21 Jan Kozák
    Mechanické poškození rovněž není přínosem. Aby k němu nedošlo, je třeba odlamovat směrem ke středu cibule.

    Hnojení před výsadbou

    20. 8. 2017 12:35 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
    Dobrý den pane inženýre, je lepší pro hnojení před výsadbou granulovaný slepičák nebo kravák? A k tomu Cererit 8kg na ar. Těch granulí asi tak kolik? Děkuji za odpověď a zdravím z Hajan. Vítek Hrabě
    20. 8. 2017 18:54 Jan Kozák
    Nevím, myslím si, že je to jedno. Dávkování by mělo být uvedeno v návodu na obalu. Ale toho Cereritu by stačilo maximálně poloviční množství.

    výsadba jarních nepaličáků

    18. 8. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, prosím o radu. V minulé sezoně jsem sklí zel Benátčan a Japo II koncem července ve velmi dobré kvalitě. letos jsem musel sklidit již počátkem července (porost byl téměř 100% polehlý) a česnek je drobný. v obou případech jsem sázel na podzim. Nebylo by lépe sázet na jaře? Nebo je to letos dáno výkyvy počasí? A ještě jeden dotaz. Je česnek vhodné přihnojit granulovaným kravským hnojem? Pokud ano, je lepší hnojit před výsadbou nebo přihnojit na jaře?
    Děkuji za radu a přeji hezký den
    Fiala
    19. 8. 2017 19:34 Jan Kozák
    Je to rokem. Letos je vesměs česnek menší, než býváme zvyklí. Vegetace byla zkrácená už na počátku, kdy byl hodně studený duben, a hodně zkrácená na konci horkem a suchem.
    Granulovaný hnůj použijte před výsadbou zapravením do půdy.

    Peletované hnojivo

    17. 8. 2017 17:29 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.ing.Kozáku,
    prosím Vás,chtěl bych se zeptat,zda by bylo možné a zároven vhodné vyhnojit ted pozemek peletovaným slepičím hnojivem.Vím,že česnek nemá rád přímé hnojení organickým hnojem,ale přece jenom je ještě čas do výsadby.
    Děkuji za odpověd,s přáním pěkného dne,Radek Bohmalský.
    19. 8. 2017 19:31 Jan Kozák
    Nemusíte spěchat, toto hnojivo stačí zapravit při přípravě půdy před sázením - klidně v den výsadby.
    < Novější161162163164165Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne