Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    výsadba

    6. 12. 2017 21:03 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den ještě jsem nestihl kvůli počasí (mokro) vysadit ozim česnek  vadí to moc ?  Půda je stále mokrá   děkuji
    7. 12. 2017 17:20 Jan Kozák
    Letos se sází opravdu špatně. Půda je hodně mokrá. My ještě také sázíme.
    8. 12. 2017 0:33 Alois Juráň
    Záleží kolik toho máte,ale řešitelné to je..ještě se vám to povede.já vloni sázel to zamrzlé země a kupodivu narostl slušný na to jaký byl rok.
    8. 12. 2017 16:24 VLADIMIR HAJDIN
    Taky mě zajímá Do kdy se může sadit česnek aby ještě trochu narostl či sa muže ješte sadit v lednu a v unoru.mam odrůdy Záhorský Anton bjetin lukan Mirka.mam kapkovou závlahu,dik
    10. 12. 2017 8:38 Jana Kopecká
    Dobrý den, vloni, vlastně letos jsem kvůli počasí sázela česnek až poslední dny v únoru, když slezl sníh, který napadl na Silvestra. Polovinu česneku jsem stila dát do země 30.12. s tím, že zbytek dosadí za týden, až sleze sníh... slezl za dva měsíce. Sázela jsem už jen zbytek sadby, protože o velkou část se postaral vlnovník. Výsledkem byl menší česnek, ale byl. Některé krajové odrůdy narostly i tak do pěkných velkých cibulí. Tak to nevzdávejte.
    10. 12. 2017 14:22 VLADIMIR HAJDIN
    DĖKUJI ZA ODPOVĚD .

    zelené hnojení

    30. 11. 2017 18:19 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Dobrý den..Jaké máte prosím zkušenosti když se před sadbou česneku použije jako zelené hnojení Tagetes?
    1. 12. 2017 6:19 Jaromir Vyskala
    Pane Juran, proc Tagetes? Problem s hadatky?
    Tagetes
    2. 12. 2017 11:11 Alois Juráň
    Prevence
    2. 12. 2017 16:10 Jaromir Vyskala
    Rika se, ze Tagetes Patula je velmi efektivni na hadatko (az
    95%). Ale kdyz si vzpomenu, kolik s tim bylo prace to zapravit do zeme, tak
    jeste ted me z toho boly ruky.

    Horcice, repka a redkvicka jsou rovnez efektivni na hadatko
    (az 75%). Jejich koreny obsahuji chemickou latku  (glucosinolates), ktera nici jejich
    reproduktivni system. Rovnez likviduje patogeny, houby, bakterie a nektere
    druhy plevele. Ja kazdy podzim sadim redkvicku. Listy pres zimu zmrznou, koreny
    vyhniji, dodaji do zeme hodne N a organickeho materialu. Na jare mohu hned do
    techto zahonku sadit. Vydana energie je minimalni a zahonky ozdravene. 
    RedkvickaRedkvicka
    1. 12. 2017 14:38 Antonín Tesař
    Dobrý den. 24.7. jsem na těchto stránkách dal dotaz na Tagetes a jeho účinky na háďátko. Diskuse na toto téma proběhla - je k dispozici. 
    Dle literatury některé odrůdy Tagetes, např. Ground Control  ničí háďátko až z 95% a pro tento účel byl i vyšlechtěn v Holansku. Musí však být na záhoně alespoň 3 měsíce a musí se zarýt. Letos jsem to zkusil, a pěstoval ve sponu cca 30 x 30 cm. Je to skutečně dosti výnosné zelené hnojení. Jaké jsou však účinky na háďátko nevím, jako zelené hnojení Tagetes doporučuji, je to však trošku pracnější něž zasít řepku atd..
    1. 12. 2017 17:05 Jaromir Vyskala
    Souhlasim s panem Tesarem. Velmi tezko se s timto pracuje.
    Zkusil jsem to jedenkrat, jako zelene hnojeni,  a naposledy.  Po dvou a pul mesicich stonky byly velmi tluste a zacinaly drevnatet. Nemozne to zapracovat do pudy. Tak jsem se vratil
    ke sve oblibene Pohance a komercni redkvicce (Daikon)
    PohankaRedkvicka

    Posouzení sadby

    30. 11. 2017 9:19 Zakladatel vlákna: Milan Váňa
    Dobrý den.
    Letos jste mi poslal sadbu česneku, jelikož jsem sní nebyl  spokojen /důvod níže/proto jsem si přiobjednal u jiného dodavatele, ovšem jsem netušil že to je také vaše sadba s tím samým problémem. Co je důsledek, podle mne se jedná buďto o vlnovníka, nebo Fiz.poruchu ale zaráží mne že jsou na některých asi 1/4 stroužcích
    hnilobné důlky.
    pozn.nemůže být i důvodem napadení moc velké zkracování kořínku?
    Děkuji za odpověď  Váňa Milan
    sadbasadba
    1. 12. 2017 0:04 Václav Kozák
    Dobrý den,
    nejedná se o příznaky vlnovníka,  skvrny jsou fyziologického původu - jedná se o abiotickou poruchu.  Není dosud úplně jasné, za jakých okolností se skvrny objevují. S velkou pravděpodobností však může být příčinou problém příjmu železa (příspěvek níže) nebo jiných mikroprvků. Tyto příznaky nevytváří všechny odrůdy, vytváří je hlavně jedna určitá skupina odrůd, z našich odrůd do ni patří Vekan a Slavin. Na výskyt však mají vliv i klimatické podmínky, které mohou příjem živin ovlivňovat Zdaleka se tedy tento jev neobjevuje každoročně i při pěstování na stejném místě (s totožným hnojením). Podle výzkumů nená tento jev vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou hodnotu, nemusíte mít tedy obavu česnek vysadit. Určitě se nejedná o žádnou přenosnou chorobu ani škůdce.

    chelátové železo

    21. 11. 2017 9:27 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
    Dobrý den,prosím o radu kde se dá koupit chelátové železo.V zahrádkářích ho nemají.Děkuji Kučerová.
    21. 11. 2017 11:59 Hana Kopecká
    Dobrý den podle mě  v zahrádkářských potřebách určitě seženete hnojiva obsahující mikroprvky, a v těch železo obvykle bývá v chelátové formě. Jméno leta používáného hnojiva s  železem  a tudíž i cenově nejpříznivějšího si ted bohužel nevzpomenu, ale běžné je třeba Harmonie železo. Určitě bych brala výrobek ,kde je výslovně uvedené že, Fe je v chelátové formě.
    21. 11. 2017 12:17 Jan Kašpar
    Zkuste například: http://www.diskont-zahradkar.cz/
    Mají tam chelát Fe od 3 výrobců v různém množstevním balení.
    21. 11. 2017 13:14 Hana Kopecká
    Pane Kašpare, nechcete zde prosím rozepsat vaši zkušenost kdy a jak doplňujete železo?  Myslím, že by to zajímalo i další pěstitele,máte letitou praxi pěstování česneku. Omlouvám se pokud jste to již v diskuzi psal. děkuji a zdravím Kopecká
    21. 11. 2017 15:05 Jan Kašpar
    Nedostatek železa se týká mála pěstitelů. V ČR se většinou vyskytují mineralizované půdy, kde bývá obsah Fe vysoký. Pokud je zjištěn nedostatek Fe, ať už rozborem, nebo výskytem typické chlorózy pak lze použít buď roztok zelené skalice 0,2% a síranu amonného 0,2%,  cca 1 konev na 20 m2, na podzim, ale to funguje nejdříve za rok, neboť Fe ze zelené skalice (FeSO4) musí nejdříve projít rostlinami a půdními organismy. (Rostliny "papají"  dvojmocné Fe a nikoli trojmocné).  Přípravky s chelátovým železem fungují okamžitě. Jinak upozorňuji na antagonismus mezi vápníkem a železem. Nadbytek Ca brání příjmu Fe. Jinak na chelátových Fe hnojivech je návod. Takže pokud máte nadbytek vápna v půdě, je prospěšné užívat chelátové Fe přípravky na list.
    22. 11. 2017 9:23 jitka kučerová
    Děkuji za radu ohledně chelátového železa Kučerová.

    Vlnovník cesnakový

    20. 11. 2017 21:41 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu. Časť sadby pripravenej vo vreciach na morenie a výsadbu mám napadnutú Vlnovníkom. Nemohol som sadbu moriť v Septembri, pretože som ju ešte nemal. Vrecia som prebral a cesnak príliš poškodený som zlikvidoval. Sadiť sa momentálne nedá kvôli počasiu a tak to môže ešte trvať, predpokladám že moriť teraz a vysádzať až napríklad o dva-tri týždne by nebolo dobré aj keby sa mi podarilo sadbu usušiť napr. ventilátorom cesnak by pravdepodobne začal rásť. V návode píšete, že pri nižších teplotách je Vlnovník menej aktívny. Pomôže takto nachystaný cesnak umiestniť napríklad do záhradného altánku kde je teplota ako vonku cca 0-5°C? V prípade mrazov by som ho zasa schoval do garáže. Mám strach a veľkú vlhkosť vonku. Za prípadne iné návrhy budem vďačný.
    22. 11. 2017 6:53 Jan Kozák
    Sadbu teď nemořte a nechejte ji venku pod střechou v malé vrstvě.
    22. 11. 2017 11:25 Martin Lokaj
    Ďakujem za radu. Môže byť v prepravkách? Keď je cesnak v tenkej vrstve je Vlnovník menej aktívny? Alebo kvôli vlhkosti? 
    22. 11. 2017 17:47 Jan Kozák
    Tenká vrstva je potřebná kvůli provětrávání, s vlnovníkem to nic nedělá.

    Sázení

    19. 11. 2017 12:53 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Zdravím ve spolek, včera jsem dosázel česnek a přidávám pár foto pro inspiraci na jednoduché zahrnování traktorem, které se mi osvědčilo.
    zahrnovač řádků s trubkou na urovnánízahrnovánízahrnovánípo zakoulení
    21. 11. 2017 17:43 Alois Juráň
    Kéž by se mi letos podařilo tak pěkně připravit! závidím!

    Sadba od Vás

    17. 11. 2017 20:36 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den,
    v září jsem od Vás bral sadbu, jen tak na zkoušku. 16 cibulí Vekan a 16 cibulí Slavin II. Dnes jsem rozděloval na stroužky, Vekan v naprostém pořádku. Při Slavinu II se mi u pár stroužků oddělala slupka a česnek byl chybový (viz obr.) Chci se zeptat o co se jedná. mám strach aby nebyly všechny takové pod slupkou. Sadit čí nesadit. děkuji. 
    12
    17. 11. 2017 21:55 Jan Kozák
    Sadit. Jedná se o fyziologickou skvrnitost, která nemá vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu česneku. Je to pouze estetická vada a uznávám, že dost závažná. Stejně jako jiné fyziologické poruchy se ani tato skvrnitost zdaleka nevyskytuje každoročně a na každé lokalitě. Její frekvence se zvyšuje extrémními podmínkami při pěstování, možná i při sušení.

    Je toto nepaličák Anton?

    17. 11. 2017 18:56 Zakladatel vlákna: Jan Nevrlý
    Dobrý den. Objednal jsem si vaši krabičku s osmi odrůdami českého česneku. Umístění odrůd v krabičce je myslím v pořádku až na první odrůdu v boxu. Má to být nepaličák Anton, ale má tvrdý stvol uprostřed jako paličák. Fotodokumentaci přikládám. Kde je prosím chyba nebo je to opravdu Anton? Děkuji. S pozdravem, Jan Nevrlý.
    Anton?KrabičkaUmístění odrůd v krabičce
    17. 11. 2017 21:51 Jan Kozák
    Přiznám se, že mi nějakou dobu trvalo, než jsem se usnesl, že to opravdu Anton je. Všechny širokolisté nepaličáky občas vynesou středové stroužky na prodlouženém podpučí nad cibuli. Po tržní úpravě cibule připomíná paličák. Jde o fyziologickou poruchu, která není geneticky zakódovaná. To znamená, že z takové cibule vyrostou normální nepaličáky.

    jarna vysadba na rok 2018

    16. 11. 2017 14:53 Zakladatel vlákna: Milan Navratil
    Mal by som zaujem o cca 10kg sadby na jar 2018. Kedy bude mozne tuto sadbu u Vas objednat? Dakujem
    Zařazeno: Prodej česneku
    16. 11. 2017 16:17 Miroslav Čivrný
    Mrkněte na čtvrtý příspěvek pod vámi ;-)
    20. 11. 2017 21:54 Hana Kopecká
    Dobrý den nevím odkud jste, ale pokud z Prahy oslovte prodejnu Zahrádkář na Francouzské ulici, tam jarní benátčan  určitě mají a bude i na jaře. Minulý týden tam měli ještě havran, slavin a stáník, možná i vekan. Zdravím Kopecká

    Ošetření přípravkem Clonoplus

    16. 11. 2017 14:46 Zakladatel vlákna: Jakub Maněna
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik přípravku Clonoplus je potřeba na 80Kg sadby odrůdy Vekan. 
    Děkuji za odpovědi.
    16. 11. 2017 17:04 Libor Hejduk
    V základu se dává 10g přípravku na kilo sadby, tj ve vašem případě 800g. Ideálně promíchat s vlhkými stroužky a po oschnutí sázet. Podrobnější info je na etiketě, volně přístupné na stránkách výrobce přípravku.

    substrát

    16. 11. 2017 7:40 Zakladatel vlákna: Jakub J.
    Dobrý den, z léta mi zbyl zahradnický substrát. Včera jsem zasadil česnek. Můžu na povrch záhonku vysypat tento substrát? 
    16. 11. 2017 13:41 Jan Kozák
    Klidně, nic tím nepokazíte, navíc přidáváte do půdy organickou hmotu, které není nikdy dost.

    Jarní výsadba

    14. 11. 2017 21:00 Zakladatel vlákna: Vladimíra Křížková
    Dobrý den, bude možné si u vás zjara objednat česnek pro jarní výsadbu? Děkuji.
    16. 11. 2017 13:40 Jan Kozák
    Nebude, jarní odrůdy jsou už nyní všechny vyprodané.

    moření česneku Sulkou a Gliorexem?

    14. 11. 2017 14:36 Zakladatel vlákna: Halaška Miroslav
    Letos v Častolovicích jsem spolu se sadbou česneku koupil i přípravek Gliorex.
    Pochopil jsem správně p. Ing. Kozáka, když mi radil, abych česnek nejdřív namořil v Sulce a po vymutí z roztoku Sulky jej ještě vlhký obalil v Gliorexu a nechal ushnout? Můžu to udělat teď  a sázet třeba až za čtrnáct dní? Děkuji za odpověď. Halaška, Vamberk
    16. 11. 2017 13:39 Jan Kozák
    Pokud jste to už udělal, tak co nejdříve saďte. Po tomto ošetření by měl být česnek v zemi do 24 hodin.

    určení odrůdy

    12. 11. 2017 21:03 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku, prosím dokážete určit odrůdu česneku, která je na fotografii? Je to český paličák, který jsem dostala, chutná mi a tak mne zajímá, o jakou odrůdu jde. Pěstitel si to nepamatuju, pomíchaly se mu odrůdy:-( velmi děkuji za radu a přeji všem, kteří se chystají sázet, ať nám to jde dobře do země.  Chystám se sázet zítra, zem je dost mokrá, ale už nechci čekat.
    neznáma odrudačesnek 2
    13. 11. 2017 7:39 Jan Kozák
    Je mi líto, ale tento snímek napovídá velmi málo.
    13. 11. 2017 21:06 Jana Kopecká
    A co by vám pomohlo k určení? Květeství k dispozici nemám, ráda udělám lepší fotku.
    16. 11. 2017 13:37 Jan Kozák
    Zkuste "svléknout" cibuli bez jejího rozdružení, ať je vidět postavení stroužků.

    Sadba

    12. 11. 2017 18:47 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku chci se zeptat kolik kilo odrůdy Havran byste jste nasázel na 0,5ha?

    Děkuji
    12. 11. 2017 19:00 Libor Hejduk
    Nejsem sice pan Ing. Kozák, ale dle propočtů údajů u popisu odrůd (spon a průměrný počet stroužků na kilogram) mi vyšlo necelých jedna a čtvrt tuny na půl hektaru. To by odpovídalo i udaným 2,5 tuny na hektar. Inu Havran je velkostroužkový česnek a spotřeba bude adekvátně velká.
    12. 11. 2017 19:39 Jan Kozák
    Velkostroužkových česneků potřebujete na půl hektaru vysadit asi 1 až 1,3 tuny.
    < Novější152153154155156Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne