Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Žloutnutí porostu česneku.

  3. 4. 19:01 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. Pane inženýre, vím že tento dotaz tady již byl ale ještě jednou se k němu vracím. Takový porost jsem ještě nikdy neměl. Ledkem jsem hnojit nemohl, proto jsem zvolil v předjaří síran amonný a před pár dny postřik na list Kristalonem. Čím je to způsobeno? Přehnojení síranem, suchem? Nebo nějakou chorobou? Zkusím poslat foto po vzejití a aktuální foto. Děkuji za odpověď. Filounek Jar.
  porost po vzejití.porost dnes
  5. 4. 6:42 Jan Kozák
  Při nejlepší vůli nejsem z přiložených fotek nijak chytrý. Každopádně chorobu vylučte, zrovna tak přehnojení síranem - to byste ho musel dát aspoň 10 tun na hektar. Samozřejmě počítejte s tím, že si česnek ještě asi žádný dusík ze síranu nebere.
  Z letitých zkušeností nejsem z jarního žloutnutí špiček listů nijak nervózní.

  Hnojivo

  1. 4. 12:13 Zakladatel vlákna: Michal Novák
  Dobrý den, dostal jsem hnojivo POLCALC 3 generace, viz. karta výrobku.
  Mohu použít na přihnojení česneku? Pokud ano v jaké dávce. Děkuji s pozdravem Michal.
  Karta výrobku
  2. 4. 7:09 Jan Kozák
  Jedná se o vápenaté hnojivo s jedinou živinou. Bez rozboru půdy je těžké stanovit potřebu vápnění. Na většině půd bývá zásoba vápníku v mírném nedostatku, Takže pokud jednou za čtyři roky dáte nějakých 5 kg tohoto hnojiva na ar, tak byste neměl nic pokazit, právě naopak.

  quick 5 EC

  31. 3. 12:48 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den, chci se zeptat na postřik quick 5 EC. Je to postřik proti pýru. 

  Neuskodi česneku?

  Předem dekuji
  2. 4. 6:58 Jan Kozák
  Nevím.
  Věnoval jsem se této otázce dlouho, ale vím jen to, že mechanismus jeho působení je jiný než u ostatních graminicidů. Ani pěstitelé, které jsem oslovil, s tímto přípravkem nemají žádnou zkušenost.
  2. 4. 16:40 Pospíšil Milan
  Quick 5 EC : účinná látka quizalofop-p-ethyl 50 g/l , uvedena aplikace do krmné a cukrové řepy, řepky a slunečnice.
  TARGA 10 EC úč. l. quizalofop-p-ethyl 100 g/l
  TARGA SUPER 5 EC úč. l. quizalofop-p-ethyl 50 g/l , u obou uvedena i aplikace v česneku proti pýru.
  7. 4. 21:19 Jan
  Děkuji. 


  Tak pro informaci ostatním. 

  Před 9 dny jsem stříkal postřikem quick 5 EC a česneku neublížil a pýr pomalu ale jistě zacina žloutnout, tak doufam, že za týden už z něho pomalu nic nebude. Dal jsem cca 1,5l na ha. 

  Zasychanie lístkov

  31. 3. 11:10 Zakladatel vlákna: Rudolf Kadlecik
  Dobrý den,
  prosím vás pán Kozák, o radu asi s výživou cesneku. Každý rok po vzídení cesneku, mi žltnú a takmer usychajú listy až do zberu. Je namorený, pohnojený cereritom a po minulé roky aj krystalonom na list.
  Úroda je vždy priemerná. Pôda je odpočinutá, dobre sa tam darí plodovej aj koreňovej zelenine. Rajčiny a papriky mi trpeli zasychaním koncov plodov, dokiaľ som ich nezačal hnojiť na list aj zálievkov, vápnikom Wuxal a Florasin Calcium plus. Možno tieto problémy súvisia.
  1. 4. 7:07 Jan Kozák
  Žloutnutí listů je fyziologický jev. Jde o nedostatečný příjem dusíku, nemusí to však znamenat, že je ho v půdě v přijatelné formě nedostatek. Většinou pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N)v dávce 1 kg/ar.

  Vláčení po aplikaci Stompu

  29. 3. 20:32 Zakladatel vlákna: Dominika Waldhauserova
  Dobrý den,
  v minulém týdnu jsme ošetřili česnek přípravkem Stomp 400SC proti pleveli a chci se Vás zeptat, zda můžeme ještě jednou česnek projet bránami? Nesníží se tím účinek Stompu? Nebo už pouze plečkovat mezi řádky? Děkuji, s pozdravem Waldhauserová
  30. 3. 19:31 Jan Kozák
  Brány dělají lepší práci, použijte je.

  Barva ledku vápenatého

  29. 3. 6:48 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
  Mám dotaz ohledně ledku vápenatého.Pokaždé co jsem ho kupoval tak měl nažloutlou barvu.Letos jsem si ojednal už rozvážený od zahrádkářů a ten má barvu bílou tak si nejsem jistý co jsem vlastně koupil?Děkuji za radu.Bříza.
  29. 3. 14:36 Jan Kašpar
   Barva ledku vápenatého závisí na barvě použitého vápence při výrobě. Ledek vápenatý se vyrábí z kys. dusičné a vápence, neutralizuje se to následně čpavkem. No a ten vápenec, což je kámen, bývá různě od přírody zbarven. takže od bílé (vápence lilijicové), přes žluté až hnědé (dolomitické vápence) až po červeně zbarvený železem. Zelený pravděpodobně nebude, protože obsah mědi v přírodě je v tomto státě minimální. Takže buďte v klidu.

  Přihnojení

  28. 3. 18:26 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý podvečer pane Kozáku, pokud nemám ledek mohu pohnojit Kristalonem modrým nebo je lepší koupit ten ledek vápenadý. Udělám co mi doporučíte. Ještě se chci zeptat, někde to tu kdysi bylo, ale nemohu najít.  Do jaké nadmořské výšky mohu počítat s houbomilkou? Jsme 600 m.n.m.
  Děkuji
  28. 3. 19:33 Jan Kozák
  Kristalon modrý můžete použít. Myslím, že je to pouze velké balení mezi zahrádkáři známého Kristalonu Start, který jako náhražku za ledek vápenatý rovněž doporučuji.
  Myslím že v nadmořské výšce nad 450 m se už s houbomilkou nepočítá, takže u Vás by spolehlivě být neměla. Pokud někdo proti houbomilce (v oblastech jejíhovýskytu) ještě nestříkal, tak už nestříkejte. Je to zbytečné, nálet skončil.

  Žloutnutí listů

  27. 3. 17:18 Zakladatel vlákna: Bohumil Židoň
  Tak takhle mi vypadá česnek i když sem ho pohnojil tak vás prosím o radu. Co sním mám dělat. Děkuji
  Česnek 1Česnek 2
  27. 3. 19:37 Jan Kozák
  Jde samozřejmě o nedostatečný příjem dusíku. Přitom to nemusí znamenat, že dusík v přijatelné formě v půdě není. Ale jeho příjem je blokován stresovými faktory, z nichž nejčastější jsou velké sucho, velké mokro, velké teplo, velká zima, výrazné střídání teploty. Chce to vydržet, upraví se to samo.

  Hadatko ?

  27. 3. 13:03 Zakladatel vlákna: Filip Kiss
  Dobry den, zajimalo by me co mi napadlo cesnek. Jednalo se o Vasi sadbu, krabicka myslim s 8 odrudami takocy box. Prvni tri odrudy nebyjely vubec tak jsem kopnul do zeme a pohledal je. Ostatni odrudy vyjely. Muze mi nekdo rici o co se presne jedna a co pripadne s tim ? Cesnek byl i moren v Sulce. Dekuji
  HnijeHnijeeRoste
  28. 3. 5:07 Radek Bohmalský
  Dobrý den,nezlobte se,že Vám tohle píšu,ale pokud píšete bez čárek a háčků,zřejmě na Váš dotaz nebude zodpovězeno.
  Přeji příjemný den
  28. 3. 12:43 Filip Kiss
  Dobrý den, zajímalo by mě co mi napadlo česnek. Jednalo se o Vaší sadbu, box 8 odrůd česneku. První tři odrůdy nevyjely vůbec, proto jsem je vykopal a viděl tu zkázu. Nemohu dohledat o jakého parazita se jedná, háďatko by mělo být malinké tohle je cca 1cm velké. Dále přikládám foto celého záhonu, hned ta odrůda nejblíže se také zajímavě kroutí. Vše bylo mořeno v Sulce. Omlouvám se za předešlý příspěvek bez diakritiky psal jsem jej na telefonu. Děkuji
  parazit1parazit2boxúroda1úroda2
  28. 3. 19:15 Jan Kozák
  Jaký ve Vašem případě vznikl problém, neumím posoudit, ale ten živočich není jeho příčinou, je tam druhotně na odumřelých pletivech.
  Pokud je zajímavě se kroutící odrůdou Slavin II, pak se nic neděje. To je u něho normální.

  Stav porostu

  25. 3. 19:07 Zakladatel vlákna: Tomáš Svoboda
  Loni poprvé sázeno už v první polovině října, ostatní roky až v prosinci. U nás se potýkáme s velmi těžkou jílovitou půdou, která při podzimních deštích nevyschne a velmi těžko se do ní sází. Zatím to vypadá dobře, včetně zdravotního stavu rostlin. Loni jsem také poprvé nemořil, sulku letos použiji na hnojení česneku, tak uvidím. Lokalita Jižní Čechy 470 mnm.
  havranhavran, říjnová výsadba

  Kypření půdy

  24. 3. 20:48 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Hezký večer. Tak jsem se pustil do kypření půdy, které dělám ručně. Ještě mi zbývá dodělat jeden záhon. Přikládám pár fotek.
  Kypření půdyKypření půdyKypření půdy
  25. 3. 19:44 Tomáš Svoboda
  To je pěkné, u mne je to stále velmi mazlavé

  folie na sadbě

  24. 3. 10:51 Zakladatel vlákna: Václav Rak
  Dobrý den, dle vašeho doporučení jsem na sadbu napnul bílou tkanou textilii, česnek roste jak z vody, pod folií se již kroutí, je cca 10 cm vysoký. Sundat nebo dát výše a ponechat co nejdále, kdy definitivně sundat?

  děkuji velice za odpověď
  Václav Rak, Brno
  25. 3. 6:33 Jan Kozák
  Soudím, že teplo už bylo dost dlouho, takže nálet houbomilky skončil. Klidně už netkanou textilii odstraňte.

  Česnek

  23. 3. 21:31 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Moje
  Moje
  23. 3. 21:44 Pavel Dohnal
  Děkuji pánům Kozákům za zdravou sadbu z Buchlovic. 

  Jarní zálivka - ošetření

  22. 3. 14:21 Zakladatel vlákna: Karel Tajbner
  Dobrý den pane Kozáku,
  jsem začátečník s menším záhonem na zahradě a proto se snažím řídit vždy vaší radou.Na podzim jsem zakoupil vaší sadbu a namořil v Sulce.Před dáním do země pak obalil v prášku Clonoplusu,
  který jsem si ponechl i na jaro.Teď mám česnek již cca.5 cm venku.Záhon jsem po
  zimě trochu nakypřil a teď bych chtěl provést jarní zálivku opět Clonoplusem.
  Prosím tedy o radu,jakým poměrem ho namíchat a jestli se ještě mimo této zálivky něčím jiným česnek v této době ošetřuje.
  Předem děkuji za vaši odpověď.
  23. 3. 19:37 Jan Kozák
  Výrobce doporučuje na zálivku 2 - 4 g přípravku na 10 litrů vody na 10 metrů čtverečních. Pokud dáte té vody víc, nic se nestane, právě naopak. Teď je vhodná doba na přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N) v množství 1 kg ledku na 1 ar. Pokud nemáte ledek, můžete použít kristalon start v doporučené dávce výrobcem.

  Pýr

  20. 3. 9:16 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den, bylo by vhodné postříkat už teď proti pýru a následně okopat? (Postřik Targa) Česnek je sazený po obilí.

   Půda už byla jednou kopaná před deštěm. 
  20. 3. 19:19 Jan Kozák
  Váš plán je lichý. Aby Targa, případně jiný graminicid, fungovala, musí mít pýr dostatečnou listovou plochu - jedná se o  listový herbicid. Navíc není možné hned po aplikaci okopat, je třeba počkat do úhynu plevele.
  22. 3. 10:47 Jan
  Děkuji

  Nešel mi přiložit obrázek, až teď. Je to 2 dny stará fotka.
   Prosím vás, za jakou dobu by bylo vhodné tedy postřik aplikovat?
  Takhle to vypadá.
  23. 3. 19:28 Jan Kozák
  Těžko říct, snad za měsíc. Ale teď by to chtělo povláčet.
  < Novější1516171819Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne