Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Problém s hnilobou?

  22. 6. 22:03 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či by sa dalo.určiť niečo z nasledujúcich fotiek. Odrodu nepoznám. Ešte pred odhlávkovaním bol cesnak v poriaku, síce konce listov boli viac žlté ako iné odrody ale nie v moc zlom stave. Asi to bude problém s hnilobou... prípadne ak by sa dal určiť pravdepodobný problém, aké je riešenie? Ďakujem
  Fotka celej rastlinyFotka cibuleFotka cibule 2
  23. 6. 6:38 Jan Kozák
  Na problém s hnilobou to nevypadá. Je tam sice znatelná čerň, správně sazovitost česneku Embelissia allii, ale s ní si lámat hlavu nemusíte. To, co se Vám jeví jako problém, je pravděpodobně reakce odrůdy na konkrétní podmínky letošního roku.

  Sklizeň

  22. 6. 15:37 Zakladatel vlákna: Radek Krejčí
  Dobrý den p.ing.Kozáku, prosím o posouzení porostu. Květenství u všech ponechaných rostlin postavené, jedná se o odr.Havran, oblast Mělnicko.
  U některých rostlin začíná docházet k praskání obalu okolo stroužků což nevím zda je známkou k okamžité sklizni nebo jsou příčinou bohaté srážky v posledním období? Předem děkuji za odpověď.R.K.
  HavranHavran
  22. 6. 19:21 Jan Kozák
  Prosím o detailní snímek problému.
  23. 6. 15:58 Radek Krejčí
  ...přidávám foto popraskaného obalu....Děkuji R.K.
  Havran
  23. 6. 19:57 Jan Kozák
  Ano, toto je způsobeno výrazným dodáním vody po předchozím suchu (myšleno v hloubce cibule). Obalové suknice ztrátou vody ztratily pružnost a při dalším růstu cibule suknice praskly. 
  Podle kalendáře se to sice nezdá, ale rostliny na fotkách si o sklizeň už říkají.

  Porost

  20. 6. 20:26 Zakladatel vlákna: Pavel Novák
  Objevuje se mi v porostu špatný česnek , začíná se to šířit rychleji 
  Nějaký rady?
  Nebo co by jste řekl k porostu,který vidíte na fotkach?
  PorostPorostPorostPlíseň
  21. 6. 6:32 Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Podle mě máte v česneku hád´átko zhoubné
  21. 6. 7:54 Pavel Novák
  Jak předejít šíření ? 
  21. 6. 10:34 Jan Kozák
  Příště je dobré dávat snímek i celých rostlin, ne jenom detail. Ale i tak je zřejmé, že se o háďátko jedná. Více si o něm přečtete v rubrice "choroby a škůdci".
  K porostu je těžké se vyjadřovat, jeví se jako docela pěkný, na prvním obrázku je asi jedna špatná rostlina. Většinou na snímcích porostů nevidíme to, co chtěl fotograf prezentovat. Ale jedna prosba i pro ostatní: orientujte fotografie tak, abychom si při jejich prohlížení nemuseli lehat.

  Piliny proti plevelu.

  19. 6. 12:17 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý den. Na radu známé z Oravy,jsem česnek po nasazení zasypal pilinama,cca 4 cm a dál se jím nezabýval. Minulý týden dokončil odhlávkování. Přihnojení bylo 1x postřik na list močovinou a pak ještě 2x ledek vápenatý 15.5 proc. Vloni byl problém koupit odrůdu Havran,tak jsem u nás na prodejně sehnal asponˇ Dukát. Na foto vpravo je srovnání s (asi) rusákem,který sadí sestra stále dokola už mnoho let. 
  Zárovenˇ bych chtěl poděkovat panu Kozákovi. Nebýt jeho vědomostí s česnekem bych dávno skončil.
  Chtěl bych znát názor i ostatních česnekářů,co si o takovém usnadnění práce myslí? Lokalita Valašsko,660 m.n.m. ,půda těžká,jílovitá jako všude tady.
  A na závěr. Z lonˇského česneku mám ještě asi pět palic. To se mi ještě nestalo. Síla už je pryč,ale trvanlivost úžasná.     Zdeněk z Valašska.
  Vlevo dukát,vpravo rusák.piliny
  21. 6. 10:38 Jan Kozák
  Mulčování pilinami, hoblinami nebo slámou považuji za dobré řešení. Ušetří spoustu práce a půdu obohatí o organickou hmotu. Přitom je třeba ale počítat, že část dusíku se spotřebuje mikroorganismy na její rozklad.
  26. 6. 18:59 Pavel Dohnal
  Určitě super! Dá se to ale chápat tak, že s mulčem nemusím okopávat a kypřit půdu? Nechce tu hlínu občas načechrat? S mulčem se to nedělá nejlíp. 
  27. 6. 12:28 Jan Kozák
  Načechraný půdní povrch je nahrazen načechraným mulčem. Tedy žádný problém, s půdou nic dělat nemusíte.
  28. 6. 15:17 Zdeněk Vanduch
  Ano,je to tak. V minulosti,protože jsem nechtěl používat postřik na plevel,jsem byl s motykou v česneku i třikrát a jakkoli už nesázím tolik,jako v začátku mé ,,pěstitelské,, kariéry,přišlo mi to jako dobrý nápad. A taky i při velké opatrnosti to odnesly nějaké listy.
   Musím ale přiznat,že jsem měl velké pokušení v dubnu,kdy tady vůbec nepršelo,záhon prokypřit.Rostlinám to hodně pomáhá. Jenže to bych zase nevěděl,jestli to s těma pilinama není blbost. Toš tak,asi.  Zdeněk.
  1. 7. 19:13 Pavel Dohnal
  Toš děkuji za vyčerpávající info. Příští sezónu taky budu redukovat asi na 400 a s motykou jsem taky byl třikrát, i když mám řádky 40 cm, je trochu problém šmatlat v listí a něco neukopnout. Vyzkoušíme a uvidíme... Ještě můj názor k Dukátu. Už jsem ho před 10 lety měl. Tuto sezónu jsem ho asi z nostalgie zkusil řádek a naposledy. Ne a ne a ne!!! Katastrofa! Chápu, že se mu může jinde dařit jinak ale já a moji přátelé na tuto odrůdu nepějí oslavné básně. Dobře vypadá, chuti mdlé a trvanlivost mizivá, spíš nulová. Pouze můj názor... 

  česnek nevytváří stroužky

  16. 6. 20:04 Zakladatel vlákna: Zdeněk Budínský
  Dobrý den, pane Ing. v roce 2018 jsem zakoupil česenek odrůdu Havran již před moření jsem zhruba 50 stroužků vyřadil pro různé poškození (hnědé skvrny, deformace či poškození). Letos česnek vyrostl v krásný silný česenek ale ze 130 rostlin jich 46 nevytvořilo květní stvol. Tyto rostliny nevytvářejí stroužky, ale jen cibule. Konec rostliny je zakončen listem který je celkem tuhý a zřejmě proto neprorostl květní stol. Vedle pěstuji Bělský rusák na kterém tyto vady nejsou. Děkuji za opověď 
  Rostliny na záhonkurostlinyukázkaukázka2ukázka3ukázka4ukáka5ukázka6ukázka5
  17. 6. 0:09 Martin Perníček
  Dobrý večer, nevěšte hlavu, toto dělají velkostroužkové česneky v nové půdě. Toto přesně mi dělal Dukát prvním rokem po zakoupení nové sadby. Dalším rokem  až doposud se tento problém vyskytuje úplně minimálně.
  21. 6. 10:43 Jan Kozák
  Vytvoření jednostroužkové cibule je fyziologickou poruchou velkostroužkových česneků. Její frekvence kolísá od nuly až do padesáti procent. Příčiny vzniku nejsou známy, častěji se vyskytuje po teplých zimách nebo po jarní výsadbě ozimých paličáků.

  Poruchy rostlin

  16. 6. 18:01 Zakladatel vlákna: Michal Grič
  Dobrý den. Rád bych se ujistil o charakteru poruch mých rostlin česneku. Pěstuji druhý rok, jedná se o Benátčan, Lukan a Záhorský. Na pozemku je velmi nadměrná zásoba fosforu, který pravděpodobně zamezuje funkci mikroprvků a i proto vznikají chlorózy a kroucení listů. U každé rostliny vždy zajdou tři až čtyři nejstarší listy. Zrání je vždy předčasné. Cibule jsou již delší dobu rozdružené, přičemž hloubka sázení byla dostatečná. Jinak jsou zdravé, žádné příznaky hlavních chorob a škůdci nejsou přítomni. Nicméně se chci ujistit - nachází se na snímku také viróza? Pěstuji v Poděbradech, okres Nymburk. Ocením případné tipy na zlepšení
  Děkuji 
  1234
  16. 6. 19:08 Jan Kozák
  Mozaika na listech je manifestačním projevem viróz. Ale pozor, virózní jsou všechny česneky, jen to na nich nemusí být vidět. Předčasné zrání může být způsobeno typem pěstování. Vaše záhony se hodně přehřívají.

  Sucho?

  15. 6. 8:49 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den, je stav několika česneků zapříčiněn suchem? Děkuji. 
  1
  15. 6. 15:08 Jan Kozák
  Suchu bych tento problém nepřičítal. Spíš bych tipoval Fusarium. Určitě je tam i čerň.

  sklizeň různých odrůd

  14. 6. 9:26 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
  Dobrý den pane Kozák,
  dovolte mi krátký dotaz, mám vedle sebe odrůdy Havran a Havel, Havran na kraji pole protože mám boční vyorávač a předpokládal jsem dle popisu odrůd , že bude první na sklizeň, ale Havel začal o cca 3-4 dny kvést dříve a k tomu se nedostanu, Havran jsem dopaličkoval tudíž také  o 3-4 dny později,  bude na závadu když počkám až dozraje Havran ? Děkuji Milan Rotter
  15. 6. 15:06 Jan Kozák
  Správné pořadí sklizně se pozná až v aktuální době. Ale platí, že je lépe česnek týden podtrhnout než se tři dny opozdit.

  Přihnojení

  13. 6. 23:49 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Zdravím Vás p.ing.Kozáku a chtěl bych se zeptat.Mám od Vás odrůdu Havran a je odhlávkovaná,ale pořád vypadá celkem pěkně.Myslíte,že by postřik kristalonem ještě zabral nebo spíš už to nechat?Ikdyž je vidět,že k vůli těmto teplotám,které poslední dny panují  bude sklizeň  podle mého názoru tak o 2 týdny dříve.Předem děkuji za odpověď,R.Bohmalský
  15. 6. 14:57 Jan Kozák
  Přihnojení na list by ještě nějaký význam mělo.

  Sušení v bednach

  13. 6. 16:03 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobrý den, v jakém stavu sušit v bednach? Ostříhat kořeny +zkrátit stonek  a zacistit suknice? Nebo sušit i z kořeny zkráceným stonkem a suknice zacistit po ususeni? Čím nejlépe případně ostříhat? Děkuji za odpověď. 
  13. 6. 19:48 Novák Ladislav
  Já suším ve svazcích s kořeny s nezkracovaným stonkem.Kořeny.suknice odstraním až po usušení současně se stříháním.Myslím si že to platí i pro sušení v bednách.
  15. 6. 15:04 Jan Kozák
  Názory na sušení s natí nebo bez natě se různí. Já dávám přednost sušení s natí.  Pokud je pro Vás lepší kořeny zkracovat hned při sklizni, pak je zkracujte asi půl centimetru od podpučí. Řezat do podpučí je nesprávné. Pokud pěstujete jen menší množství, pak jsou nejjednodušším nástrojem na úpravu zahradnické nůžky, při větším množství se osvědčuje uchycená pilka na železo.

  Odrůda Vekan

  13. 6. 14:35 Zakladatel vlákna: Pavel Mansfeld
  Kontrola před sklizní
  Vekan

  Slavin

  12. 6. 9:15 Zakladatel vlákna: lukáš Blahout
  Dobrý den, při odhlávkování, jsme narazili, hlavně u Slavina na slabé lístečky, lezoucí kolem květního stvolu. Nikdy předtím jsem se s tím nesetkal. Doufám, že se nejedná o ten problém, jak píše pan Jaroslav Volný. Jestli ano, tak bych se chtěl zeptat, jestli to má vliv na výnos. Děkuji za odpověď Blahout. 
  ..
  12. 6. 20:02 Jan Kozák
  Pokud to jsou jen lístečky, tak se nic neděje. Když se vytvoří nový květní stvol, pak se stroužek rozdělí na několik malých.

  Ještě k blílé sklerociové hnilobě

  11. 6. 17:09 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den, jsem pravidelným čtenářem diskuse a pro svoje zopakování jsem si přečetl články od r. 2011 o bílé sklerociové hnilobě, která se mi též na zahradě, zvláště na jednom místě vyskytuje. Česnek pěstuji na rozloze do 40 m2, v srpnu až v září mořím v sulce a těsně  před výsadbou stroužky "obaluji" Clonoplusem (v minulosti Gliorexem). Všechny záhony každoročně  na přelomu léta a podzimu ryji ručně, do hloubky až 30 cm, na cca 250 m2 zarývám  cca 30 kg. dusíkatého vápna a zakrývám na 3 týdny igelitem.  Na jaře 2x až 4x provádím zálivku Gliorexem koncentrací dle návodu a cca na 8 m2 dávám 3 konve (á 10 l) zálivky.  Česnek nesázím na jedno místo, střídání na pozemku mi vychází ve čtyřletých intervalech.  Pokud se mi sklerocium u jednotlivých rostlin nebo v ohniscích vyskytne, zasažené rostliny vyrýpnu a spálím.
  Takže se skutečně snažím dát česneku vše co mu patří. Přes uvedená opatření  mi popisovaná choroba stále činí problémy.
  Má prosím někdo z čtenářů nějaké další zkušenosti, podněty či nápady pro případnou "léčbu" zasažené půdy?
  11. 6. 20:50 Jan Kozák
  Vím, že máme v popisu bílé sklerociové hniloby chybu, ale sám ji neumím odstranit a když jsem s někým, kdo by to mohl udělat, tak si nevzpomenu. Dusíkaté vápno v tomto případě bohužel nepomůže. Jediné, co funguje je čas. A ten je hodně dlouhý.
  11. 6. 22:09 Antonín Tesař
  Děkuji za radu. Myslel jsem si, že buď 1). dělám nějakou chybu při aplikaci dusíkatého vápna a také jsem pomalu 2). začal pochybovat o jeho účinnosti na sklerocii. Na a Vy jste mi potvrdil, že druhá možnost je správná.
  18. 6. 20:12 Pavel Dohnal
  Určitě neuděláte chybu, když postižená ohniska vyryjete a i s půdou odstraníte hodně daleko od domova, ne k sousedovi. Řádně pak dbejte na hygienu nářadí, po práci nepíchejte rýč hned vedle. A ten čas... bohužel. Hodně zdaru! 

  Paličák

  10. 6. 18:12 Zakladatel vlákna: Jaroslav Volný
  Vážený pane Kozáku,
  česnek paličák mi nakvítá z nových stroužků 4-5 květy. Je to poslední 4 roky. 
  Paličák pěstujeme cca 40 let. Nikdy se nám to nestalo.
  Děkuji za odpověď s  pozdravem česneku sláva
         Jaroslav Volný
  11. 6. 20:43 Jan Kozák
  Je to jedna z mnoha fyziologických poruch. Je to samozřejmě nepříjemné, protože nové stroužky jsou malé.

  Prosím o radu

  9. 6. 17:37 Zakladatel vlákna: Bohumil Židoň
  Dobrý den chtěl bych poprosit o radu kde se stala chyba při pěstování česneku. 
  Česnek 1Česnek 2
  9. 6. 22:17 Mácha Zdeněk
  Dobrý večer. Možná by nebylo na škodu vyfotit celou rostlinu i s kořeny.
  10. 6. 7:11 Jan Kozák
  Z těchto snímků moc chytrý nejsem.
  < Novější56789Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne