Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Dotaz k zasobám

    12. 8. 2019 21:31 Zakladatel vlákna: Dušan Maixner
    Dobrý den. Bude jestě sadba havran nebo už je vyprodaná?
    13. 8. 2019 13:19 Jan Kozák ml.
    V případě, že bude možné pokrýt další objednávku, odrůda se v objednávkovém formuláři objeví. Pokud tam není, je její odhad produkce rezervován nebo vyprodán. Děkujeme za zájem.

    Choroba

    12. 8. 2019 21:02 Zakladatel vlákna: Peter Hajdúk
    Dobrý deň, prosím o radu. Z 1500 sadeníc na asi 30 kusoch sa  mi vyskytla nežiaduca vada. Prosím o radu ako tomu predchádzať a či sa jedná o závažné ochorenie. Ďakujem
    obrázok 1Obrázok 2Obrázok 3
    22. 8. 2019 21:08 Jan Kozák
    Co je u Vás za problém, nedokážu z fotek určit, ale pro Váš klid s určitostí mohu potvrdit, že se nejedná o žádný závažný problém.

    chloróza česneku

    12. 8. 2019 20:05 Zakladatel vlákna: J. C.
    Dobrý večer vážení pěstitelé česneku, prosím o radu. Je možné, aby česnek trpěl chlorózou, která by byla způsobena až příliš hojným vpravováním dusíkatého vápna do půdy? Poslední roky mi listy česneku během růstu postupně žloutnou a usychají. Úroda je pak mizerná. Dle fotek jiných diskutujících jsem si nejprve myslel, že se v mém případě musí jednat o nějaké virové onemocnění, a tak jsem v minulých sezónách vysazoval vždy novou sadbu. Ale skončilo to bez úspěchu. Mám vážné podezření na to dusíkaté vápno...   Děkuji za radu Eta Hofmann 
    22. 8. 2019 15:09 Jan Kašpar
    Bohužel, reakce zatím žádná.  Váš problém je ten, že živiny ve Vaší půdě nejsou nejspíš  v rovnováze.

    Např.: Nadbytek Ca brání příjmu Fe, nebo Mn. Doporučuji něco si nastudovat. Třeba zde: http://web2.mendelu.cz/af_221_multitext/vyziva_rostlin/html/biogenni_prvky/a_index_biogen.htm
    Je to dost jednoduše psané, tedy i pro laiky.
    22. 8. 2019 15:35 Jan Kašpar
    Dodatek: Podle toho, co píšete bych si tipnul na poruchu příjmu Fe. Zkuste železo v chelátové vazbě podle etikety přípravku. Samozřejmě nejlepší je půdní rozbor. Ale i po amatérsku se to dá odhadnout, stačí se dívat kolem sebe.

    Příklady: U peckovin zjara (švestky) konce mladých listů se barví do červena?  Nebo je okraj čepelí listů na podzim zaschlý? = nedostatek K (draslíku). Rezavějí konce letorostů jehličnanů? (thuja, cypřišek) = nedostatek Mg (hořčík), U železa jsou projevy chlorozy natolik typické, že netřeba se rozepisovat. Nebo: Křenčí Vám jablka, nebo se vyskytuje t.zv. "hořká pihovitost? - nedostatek Ca nebo B, případně antagonismus těchto prvků.

    množství sadby

    12. 8. 2019 11:17 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Zdravím a pěkný den přeju!!
    Někde jsem tu viděl rozpis kolik se vejde stroužků na jakou plochu.Ted se mi to bohužel nedaří najít.Neví někdo kde hledat?Díky!
    13. 8. 2019 12:58 Mareš Stanislav
    Dobrý den pane Juran : potřebný počet stoužků zjistíte, pokud uvažovanou plochu pro výsadbu (v metrech čtverečních) vydělíte uvažovaným sponem výsadby, rovněž v metrech. 
    Příklad : máte k dispozici pro výsadbu 10m2.  Sázet budete ve ve vzdálenosti řádků 30 cm a v řádku 15cm. Pak těch 10m2 vydělíte sponem výsadby, tedy v tomto případě : 0,30 x 0,15  = 0,045. Tím dospějete k výsledku 222 stroužků.
    15. 8. 2019 16:07 Alois Juráň
    Ano to spočítám..Už sem to našel. U popisu odrůd je spotřeba sadby na metr..

    přidání položky do objednávky

    9. 8. 2019 14:58 Zakladatel vlákna: Pavel Rosenberg
    Dobrý den, 

    je možné přidávat do objednávky další odrůdy, nebo musím založit novou objednávku??  Rosenberg
    9. 8. 2019 20:15 Jan Kozák ml.
    Sadbu si zákazníci aktuálně ke své objednávce sami bohužel přidat nemohou. Nejjednodušší bude vytvořit si druhou objednávku a na potvrzovací e-mail odpovědět, že si přejete objednávky spojit. Pokud by mělo dojít k množstevní slevě, obržíte ji automaticky po spojení objednávek.

    Sadba

    7. 8. 2019 19:39 Zakladatel vlákna: Černíková Mirka
    Dobrý den,, chtěla jsem se zeptat, jestli bude možné letos objednat odrůdy Mirka a Havran. 
    Zařazeno: Prodej česneku
    8. 8. 2019 22:32 Radek Bohmalský
    Dobrý večer pí.Černíková, vlevo na hoře je objednávka na odrůdy,které jsou k dispozici,takže najdete,co potřebujete.,mějte se pěkně,llllllll

    Sadba

    4. 8. 2019 19:15 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, už ste tu viac krát rozoberali rozdiel medzi bezviróznou sadbou a takzvanou nebezviróznou alebo klasickou. Ak to nie je tajomstvo a mohli by ste mi napísať aká je to tá klasická sadba? Ak si napríklad od vás kúpim sadbu Bjetinu (nie bezviróznu) je to cesnak, ktorý skontrolujete napríklad či je dostatočne veľký, má dostatočný počet strúčikov, nie je mechanický poškodený, kontrolujete predpokladám aj prítomnosť háďatka alebo plesne (to sa asi robí len na niekoľkých vzorkách od daného pestovateľa). Ale dosť sa tu rozoberalo aj napádanie vírusmi, ozdravujete aj túto sadbu aspoň občas, alebo kontrolujete ako veľmi je už napadnutá vírusmi? A druhá otázka, čítal som tu, že nie je povolené nič chemické proti virózam, ale dá sa niečo robiť pred sadením, prípadne po zbere, napríklad nepomáhajú nejaké medziplodiny alebo vápnenie? Ďakujem a dúfam že sa neopakujem ale nenašiel som tu odpovede na tieto otázky.
    10. 8. 2019 19:37 Jan Kozák
    Nejenže není nic chemického proti virózám povoleno, ono také neexistuje nic, co by viry hubilo a přitom nezahubilo i hostitelskou rostlinu.
    Jedna věc je jistá: neexistuje rostlina česneku, která by nebyla virózní, to prostě nejde. I tzv, bezvirózní česnek, který právě vyjde z laboratoře je virózní. Pouze některé druhy virů jsou v něm ve velmi malé koncentraci. Podle evropské legislativy musí být nově registrované odrůdy povinně ozdraveny od jediného viru a to OYDV (virus žluté zakrslosti cibule). Ale i v tomto ozdraveném česneku tento virus, byť v malé koncentraci, je. Při dalším pěstování se koncentrace virů zase zvyšuje, proto je nutné častěji obměňovat sadbu.
    Klasické odrůdy se neozdravují, jejich udržovací šlechtění směřuje k toleranci, která zaručuje držet takovou odrůdu v trvale dobrém výkonu.
    Závěrem: proti virům se nesnažte bojovat, nezvítězíte.

    Pacibulky

    3. 8. 2019 18:28 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Pozdravujem všetkych " čo su aj nie su " spokojnych s  urodov cesnaku. Cibule mame v suchu . Ako a kedy mam pozbierať PACIBULKY  a aky je postup ak chcem ozdraviť  odrodu  ďakujem vopred .
    3. 8. 2019 19:49 Zdeněk Mácha
    Zdravím. Zrovna dnes jsem sklidil česnek, u kterého jsem si nechal květní stvoly, abych si ozdravil sadbu. ¨Tyto stvoly odstřihnu a nechám dosušit na kamnech a až dozrají, tak je vyloupu a dám do nějaké nádobky, Vysazuji je jako česnek. Je to na delší dobu si z nich vypěstovat česnek.
    Pacibulky
    10. 8. 2019 20:30 Pavel Dohnal
    Na kamnech ne, Zdeňku!
    4. 8. 2019 20:57 Jan Kozák
    Otázku ako pozbierať pacibulky úplně nechápu, ale třeba to nevadí. Po sklizni česneku je dobře odřezat stonky s pacibulkami dřív, než se pacibulky začnou samovolně uvolňovat. Jakmile se uvolní, tak se květenství rozdruží, vyfoukají se "plevy" a uskladní v tenké vrstvě na dobře větraném místě. Jejich výsev doporučuji dřív než se vysazují stroužky, třeba v polovině září do hloubky  1 - 2 cm po předchozím namoření v Sulce.
    6. 8. 2019 20:31 Jozef Sisak
    Ďakujem za informacie .
     Doplnam otazku  ako - odrezanim , kedy - po prasknuti obalu ? čo nastava neskôr ako je termin zberu cesnaku .
     sušenie na kamnech - pri zdroji tepla ??
     prirodzene pri dobrom prudeni vzduchu beriem .
    Snaď pomôžem aj ďalšim  ĎAKUJEM.
    16. 8. 2019 22:36 Pavel Dohnal
    Zdravím, pane inženýre. Chtěl bych se Vás zeptat ohledně toho termínu výsevu pacibulek - píšete polovina září, dřív než stroužky. Jaké jsou Vaše zkušenosti s tímto termínem výsevu? Přečetl jsem diskusi tři roky zpět a dost lidí to zajímá. Semínka z pacibulek mají kratší vegetační čas než stroužky. Souhlasíte? Když je já vsadím začátkem prosince a hledám z dobře označeného řádku po sedmi měsících, v červenci, nať dávno není. Tak jak na to, když zasadím podle Vás v půlce září, sklízím v dubnu? Já seju pacibulky jako poslední řádek v prosinci. Sklízím s ostatním v červenci. 

    Rizocore

    1. 8. 2019 18:05 Zakladatel vlákna: Jan Šušák
    Chtěl bych přiobědnat Rizocore, ale roky úspěšně praktikuju měsíc před podzimní výsadbou dusíkaté vápno pro dezinfekci půdy. Nemůže tato aplikace zničit účinky Rizocore??
    10. 8. 2019 19:20 Jan Kozák
    Těžko dopředu určit, jak bude po měsíci dusíkaté vápno rozloženo. Sice už by měl být po této době dezinfekční účinek nulový nebo minimální, přesto bych v tomto případě myslel, že bude jistější aplikovat Rizocore až na jaře.
    12. 8. 2019 17:45 Jan Šušák
    Děkuju za odpověď, už jsem objednal
    1. 11. 2019 17:29 Milan Zemek
    Dobrý den.

    Dá se objednat Rizocore i poštou?
    Nejlépe platba předem a jako doporučený dopis za nějakých 55 korun.
    Ten Geis jezdí jen přes den a je to zbytečně drahé.
    1. 11. 2019 22:32 Jan Kozák ml.
    Děkujeme za zájem, ale zaslání poštou bohužel možné není.
    Když s Rizocorem objednáte česnek, náklady na dopravu se vám rozředí.

    uskladnění -způsob

    30. 7. 2019 19:43 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den musí se česnek skladovat přes zimu zavěšený nebo mohu skladovat v bedýnkách např,jako cibule  (děkuji)
    31. 7. 2019 20:11 Jan Kozák
    Česnek skladujte zavěšený nebo odřezaný v bedýnkách, jak uvádíte.Je to jedno.

    určenie odrody

    28. 7. 2019 11:29 Zakladatel vlákna: Jozef Faltin
    Dobrý deň, chcem Vás poprosit o určenie odrody. Posielam foto. Ďakujem pekne. S pozdravom Jozef.
    123
    29. 7. 2019 21:13 Jan Kozák
    Pokud by to bylo složitější, takové fotky by moc nenapověděly. Ale tady je to prosté: máte nějaký klon tzv. ruského paličáku. (Píše se malé "r", protože nejde o název odrůdy.)
    30. 7. 2019 9:26 Jozef Faltin
    Ďakujem

    Uskladnění česneku

    26. 7. 2019 23:23 Zakladatel vlákna: Daniel Boudyš
    Dobrý den, 
    rád bych se zeptal, zdali po dosušení česneku je dobré česnek očistit pouze od znečištěných "suknic" nebo očistit až na max cca 2 suknice. V návodu jsem četl, že očistit pouze od svrchní znečištěné, ale nevím, zdali to má vliv na skladovatelnost a zdali to má vůbec vliv na něco. 

    Děkuji za odpověď 
    29. 7. 2019 21:10 Jan Kozák
    Suknice mají nesporně ochrannou funkci. Ať už před mechanickým poškozením, tak pře nadměrným vysycháním, případně napadením škůdci. Proto doporučuji odstranit pouze ty znečištěné.

    Náhled objednávky

    26. 7. 2019 11:16 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
    Po přihlášení máte nově k dispozici seznam svých objednávek.

    Máte možnost k ní přidat balení přípravku Rizocore, který byl do e-shopu přidán teprve nedávno, když už většina zákazníků měla objednáno. Podrobnosti o tomto biologickém přípravku najdete v samostatném článku.
    30. 7. 2019 11:50 Petr Šindelář
    Dobrý den, je možné přidat v minulosti provedenou objednávku bez registrace k nově vytvořené registraci? Rizocore mne zaujalo a tak bych jej chtěl přiřadit. Mailem kdyžtak můžu poslat číslo objednávky pod kterou jsem objednal sadbu. Děkuji.
    30. 7. 2019 13:49 Jan Kozák ml.
    Děkujeme za zájem i za upřesňující dotaz.
    K propojení objednávky a uživatelského účtu využíváme e-mailovou adresu. Proto po přihlášení svou objednávku uvidíte bez ohledu na pořadí objednání a registrace. K propojení dojde i v případě, že uživatel nebyl při objednávání přihlášen.

    Hnojení česneku

    24. 7. 2019 7:37 Zakladatel vlákna: Matej Kysela
    Dobrý den pane inženýre Kozáku,
    chtěl bych se zeptat kdy, čím a kolikrát za sezónu přihnojovat česnek aby měl dostatek živin a rostl tak jak má.
    Děkuji
    29. 7. 2019 21:07 Jan Kozák
    To kdybych věděl. Ono záleží na půdní zásobě, udržitelnosti živin v dané půdě,ale také hodně na konkrétním počasí. Takže spíše obecně :
    Pokud nepěstujete česnek po bramborách nebo jiné plodině řádně vyhnojené hnojem, pak neuděláte chybu, když před výsadbou zapravíte Cererit nebo jiné kombinované hnojivo s obsahem síry (ne NPK) v dávce 4 kg na ar. A na jaře jednou až dvakrát ledek vápenatý (15,5 % N) v dávce 1 kg ledku na ar a potom hnojení na list 5% roztokem močoviny (večer) v desetidenním intervalu.To ukončit do týdne po odhlávkování. Samozřejmě různé pomocné látky jako je např. Rizocore jen tvrdí muziku.
    31. 7. 2019 7:43 Matej Kysela
    Super děkuji přesně tak jsem to myslel.Moc děkuji

    Choroba

    21. 7. 2019 16:49 Zakladatel vlákna: Hana Bečvářová
    Dobrý den pane inženýre. Prosím o radu. Na česneku jsem během sušení objevila některé stroužky s vadou viz foto. Cibule s takovými stroužky jsou oproti ostatním cibulím i vlhčí. Prosím o radu, čím je problém zapříčiněn. Děkuji a přeji hezký den. HB
    stroužky
    21. 7. 2019 17:50 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Odborník nejsem, ale vypadá to, že byl česnek vystaven větší teplotě, než je třeba při jeho sušení. Mám za to, že zde v diskusi psal pan ing. Kozák, že by teplota neměla překročit 40 stupn´ů, jinak se uvaří. Já mám na půdě teploměr a v horkém počasí teplota tuto hranici nepřekročí.
    21. 7. 2019 19:51 Jan Kozák
    Pan Mácha je asi blízko pravdě. Nevypadá to na uvaření, ale na sluneční úžeh. Nesvítilo Vám při sušení na česnek slunce?
    21. 7. 2019 20:15 Hana Bečvářová
    Děkuji za rychlou odpověď. Slunce na česnek svítilo asi jen 2 hodiny, než jsem ho z políčka donesla na půdu, kde ho suším. Na stejném místě suším česnek každoročně a nikdy se mi nic podobného nestalo. Teď jsem nějaký zkoušela rozdružit a přijde mi jak zapařený, některý i trochu zapáchá. Ale převážně ty největší cibule. Co radíte? Nejlepší asi bude ho všechen pro jistotu rozdružit a ten zdravý co nejdříve spotřebovat, že?
    23. 7. 2019 14:17 Jan Kozák
    Ty dvě hodny by měl česnek vydržet, třebaže podle 30 let starých údajů z Kalifornie dochází k nevratným změnám už po 20 minutách. Podle Vašeho dalšího popisu to na uvaření vypadá - možná něco začalo sluníčko a zbytek se dokončilo v teple na půdě. Vámi navrhované řešení bude asi to nejlepší.
    23. 7. 2019 21:56 Hana Bečvářová
    No, to jsem tomu dala teda...mockrát Vám děkuji za rady. Přeji mnoho úspěchů. HB
    < Novější116117118119120Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne