Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Jarní hnojení

  1. 3. 20:38 Zakladatel vlákna: Jiří Hlavoněk
  Dobrý den, pane Kozák. Vím, že doporučujete ledek vápenatý oproti ledku amonném. Mám ale zásoby lednu amonného, kterého bych se rád zbavil- je možné (bez dopadu na kvalitu, kvantitu) ho použít na první jarní hnojení, kdy se předpokládá "dost" vláhy, takže by se měl vstřebat bez problému do země? na další hnojení bych už použil ledek vápenatý. Děkuji za odpověď. Jiří 
  1. 3. 21:39 Vaclav Kavka
  Tohle je zde oblíbené téma. I já jsem s tím otravoval. Věda o rostlinách tvrdí, že jednoděložné rostliny mají víc nitrate reduktázy, takže snáz přijímají dusičnany, než dvouděložné. Dusičnany se také mohou v rostlině hromadit (tedy je pak rostlina může použít, kdy chce) a nejsou na rozdíl od NH4+ fytotoxické. Další argument je, že  dusičnan se přijímá jako aniont, čímž se rostlině neblokuje příjem živin ve formě kationtů ( Ca, K, atd).
  Pak jsou i protiargumenty, že přijmout aniont dusičnanu stojí rostlinu víc energie, než amonný iont, ale rozdíly jsou v řádech procent. Podobných argumentů se dá napsat ještě víc. Podle různých experimentů zase většinou vychází nejlíp určitá na míru šitá kombinace NO3/NH4. Argument pro ledek vápenatý je jeho supersnadná rozpustnost a tedy rychlost působení. Amonné ionty stejně částečně prochází v půdě nitrifikací, ale pro česnek to asi nebude významné, protože na jaře má málo času. To opět favorizuje ledek vápenatý. Na začátku jara je tedy asi nejlepší využít ten, následně cokoliv. Můj neodborný názor tedy je to udělat naopak.
  2. 3. 8:50 Jan Kozák
  Plně souhlasím se závěrem pana Kavky. Nejsem odborník na výživu rostlin, ale fakt je ten, že i ve vlhké půdě je dusík z ledku amonného přijímán později než z ledku vápenatého.

  Rizocore

  1. 3. 15:46 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Zdravím! Nevíte někdo kde bych ted  sehnal Rizocore pro jarní aplikaci?Na netu sem zkoučel a všichni mají vyprodáno..Dík
  3. 3. 13:05 Jan Kozák ml.
  Balení pro malé pěstitele, tj. pro plochu menší než 1 ha, bude k dispozici až na podzim. Je nepravděpodobné, že by v nějaké prodejně zůstala stará balení od loňska.
  4. 3. 18:22 Novák Ladislav
  Přípravek Rizocore má při teplotě 3 -7 °C skladovací dobu 1 rok.Kdo si koupil víc a dobře uskladnil má přípravek i na jaro.

  Houbomilka

  1. 3. 6:59 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den p.ing.Kozáku,chtěl bych se zeptat,jak je to s houbomilkou,když bylo ze pár dní pěkně, ale ted 3 dny bylo pod nulou.Zajímalo by mě, pokud by houbomilka nakladla vajicka a potom přišel mráz,jestli larva přežije.Lokalita Ostopovice u Brna.Děkuji za odpověď, s přáním pěkného dne.
  1. 3. 8:18 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Co jsem pročítal diskusi o houbomilce , tak pan Ing. Kozák psal, že vajíčka nezmrznou.
  1. 3. 19:23 Jan Kozák
  To je běžná situace, že po několika teplých dnech přijdou ještě mrazy. Houbomilku to bohužel nelikviduje.
  2. 3. 21:08 Radek Bohmalský
  Děkuji Vám i panu Zdeňkovi za rychlou odpověď.

  Rašení česneku

  27. 2. 8:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Někteří pěstitelé zde píši, že už jim česnek dávno vylezl. Mě každým rokem vyleze, až někdy koncem března spíš v dubnu a to sazím v listopadu. Sice ho dávám trochu hlouběji (10 - 12 Cm), ale i tak se mi zdá, že je vždy tak o tři týdny "opožděn" a to po celé vegetaci (odhlávkování, dozráváni...) Záhon mám na Ostravsku a letos zde vůbec nemrzlo a sníh taky nebyl. Dělám něco špatně?
  27. 2. 8:49 Jan Kozák
  Nemyslím, že byste něco dělal špatně. Asi bych v tom viděl vliv odrůdy.
  27. 2. 9:03 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Mě začíná až nyní česnek vylejzat-odrůda Slavin, 650m.n.m
  28. 2. 7:33 Daniel Večeřa
  U nás ještě neleze,odrůda bjetin,600 m.n.m

  Netkaná textília

  25. 2. 7:42 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
  Dobrý deň,
  tento rok s biednou zimou asi bude jar začínať skôr. Obvykle netkanú textíliu odkladám v druhej polovici marca (března) - pozícia cca 200 m n.m. Je nejaká zásada, podľa ktorej sa dá vychádzať pri odkladaní textílie na ochranu pred houbomilkou (fúzavkou)? Napríklad niečo ako 5 dní s teplotami čo neklesnú pod +5 °C?
  25. 2. 20:06 Jan Kozák
  Nevím, jak dlouhé byly u Vás letos periody s teplotou nad 10 stupňů, proto raději alibisticky radím, abyste textilii zase ponechal do poloviny března.
  26. 2. 15:34 Miloš Dian
  I tak ďakujem, ozimný cesnak sa síce už vytiahol na nejakých 10 cm, ale chvíľu to ešte vydrží a potom sa rýchlo narovná. Jarný sa ešte nevytlačil nad zem, ten je bezproblémový.

  Hnojení

  23. 2. 18:45 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý večer,rád bych se zeptal,zda můžu aplikovat jarní hnojení Dasou,když jsem na podzimní hnojení použil cererit,anebo mohu použít ledek amonný 27%,a kolik  zhruba na ar kg? Děkuji 
  23. 2. 23:28 Novák Ladislav
  Pro každé hnojení by bylo dobré znát zásoby živin v půdě.Jestliže výrazně přehnojím předplodinu a zpátky několik let byl pozemek v dobré kondici,t.j. že byla dobrá úroda si česnek poradí i bez výrazného přihnojování.Bylo by dobré jednou za čas si nechat udělat základní půdní rozbor.Pokud mě pamět neplete,již tady bylo odpovězeno že je vhodnější použít ledek vápennatý.Amonný dusík česnek neumí využít.
  24. 2. 8:59 Jan Kozák
  Pro první přihnojení česneku vždy volím a doporučuji ledek vápenatý (LV, 15,5 % N), protože je okamžitě přijatelný; vzhledem k tomu, že je silně hygroskopický, je přijímán i v suchém období. Naproti tomu ledek amonný s vápencem (LAV, 15,5 % N) je přijímán později, v suchém období zůstává ležet na povrchu půdy bez užitku. Hnojivo DASA 26-13 (26 % N, 13 % S) má asi nástup také pomalejší; soudím podle toho, že se nepoužívá k regeneračnímu hnojení ozimů. 
  Není na škodu nechat si udělat půdní rozbor v pětiletém cyklu. Zemědělská laboratoř k výsledkům také doporučí hnojení pro udanou plodinu. 

  Hnojení

  18. 2. 19:11 Zakladatel vlákna: Jaromir Rosulek
  Dobrý den,rád bych se zeptal,kdy aplikovat první dávku hnojiva? děkuji za odpověď 
  18. 2. 19:24 Jan Kozák
  Ještě počkejte. Pokud vyjde předpověď počasí, že nám už nezamrzne, pak by to připadalo v úvahu asi za čtrnáct dní.Správný agrotechnický termín je období, kdy už česnek očihleďa roste. (To krásné slovo si pamatuji ze svého rodiště.)
  19. 2. 22:11 Novák Ladislav
  Agrotechnický termín očividně roste je pro mne dost neurčitý.Spíš by mne zajímala výška rostliny,počet listů.Děkuji za odpovědˇ.
  21. 2. 4:31 Alois Juráň
  Myšleno je když je v pohybu.
  21. 2. 15:58 Jozef Sisak
  Podľa niektorych zdrojov
  1. hnojenie vo f. 3-4 listu
  2. po 14-16 dnoch
  3. v juny /6m./
  kedy sa da hnojiť na list či v ramci rozpisu alebo  naviac , nemam vedomosti ,
  poradi p. Kozak ?
  23. 2. 16:48 Daniel Večeřa
  Dobrý den,já si myslím,že to pan Kozák napsal jasně.První přihnojení se provádí,když už česnek vegetuje a nepředpokládá se že by zamrzlo
  23. 2. 23:37 Novák Ladislav
  Pane Sisak děkuji za odpověd.Ale tomu přihnojení v 6 měsíci bych si dovolil oponovat.Při dost výrazné změně klimatu budu česnek sklízet koncem června a hnojit 1.6. se mi zdá dost pozdě.Tak jak se uspíší sklizen,tak budu asi určitě o nějaký týden dřív hnojit poslední dávku hnojiva.
  24. 2. 8:21 Jan Kozák
  Několik dní jsem neměl k dispozici počítač a co se vyrojilo příspěvků.
  Já jsem při přihnojování nikdy listy nepočítal ani neměřil výšku rostliny. A myslím si, že to ani nemusí být každý rok stejné. Takže se držím pro mě osvědčeného "očihleďa".

  Konzumace namořeného česneku

  16. 2. 13:12 Zakladatel vlákna: Filip Schovánek
  Dobrý den,

  z podzimní sadby nám zbylo poměrně dost česneku. Lze česnek namořený v Sulce konzumovat? Pokud ne, lze paličák (Slavin a Vekan) sázet i na jaře?

  Děkuji Schovánek
  16. 2. 17:56 Josef Bříza
  Pane Filip, jíst namořený česnek je nesmysl ale sázet můžete a to nejlépe hned!
    Budete sklízet o něco pozdeji ,o proti podzimní výsadbě.
  16. 2. 19:26 Jan Kozák
  Vidím to stejně jako pan Bříza.

  Havel

  13. 2. 12:53 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, 
  mám otázku, zda je možné od sebe nějakým způsobem odlišit cibule odrůdy Havel a ruského paličáku. Děkuji za odpověď
  13. 2. 13:32 Vaclav Kavka
  Pokusím se přiložit obrázek ze zdrojů zdejšího fóra. Ruský paličák (vlevo) (přesněji česneky skupiny porcelain) má takový specifický tvar stroužku. Dobře to nakoukáte zde v dikusi, když projdete téma "Ruské paličáky". Havel (vpravo) je tak trochu mutant, ten moc do té moderní fylogenetické klasifikace nezapadá.
  cesnek
  16. 2. 19:32 Jan Kozák
  Odrůda Havel je tzv. ruským paličákům morfologicky blízká. Je třeba vědět, že do této skupiny náleží stovky víceméně podobných klonů, takže některé z nich mohou být na první pohled stejné jako Havel. Navíc i na jednotlivých stanovištích dochází k drobným změnám ve vzhledu. Takže s jistotou rozeznat Havel nemusí být vždy zrovna jednoduché.

  Poškodí mráz sadbu?

  7. 2. 15:41 Zakladatel vlákna: Petr Pražák
  Dobrý den pane ing. Kozáku,   jsem úplný začátečník a loni v prosinci jsem zasadil sadbu od Vás, Bjetin a Vekan.  Je v pořádku, že už teď raší ze země několikacentimetrové zelené stonky? A mám je něčím přikrýt? Pokud ano, tak čím? V noci u nás teď jsou drobné mrazíky, tak nevím, zda už není pozdě. Velmi Vám děkuji za odpověď. Petr Pražák 
  8. 2. 6:14 Dana Novotná
  Dobrý den, včera jsem se taky dívala a začíná řešit. Sadila jsem v půli listopadu. Je to normální, že začíná růst, je vcelku teplo. Mráziky po ránu by mu neměli nijak ublížit. 
  Ohledně zakrývání, já nezakrývám roky ničím a česnek je v pořádku a zdravý. Ale záleží na každém, ikdyž možná teď už je  zbytečné přikrývat. 
  8. 2. 9:45 Jan Kozák
  Je to normální. Nám také česnek leze, některé odrůdy už mají deset centimetrů. Obava před zmrznutím je lichá, česnek krytí kvůli mrazu nepotřebuje.

  Zakrytí česneku před houbomilkou

  31. 1. 20:14 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, chci se zeptat, jestli už zakrýváte česnek bílou textilií proti houbomilce.  Předpověď na víkend je nad 10 stupňu. Nechtěla jsem zakrývat dokud to není nutné, s ohledem na fusarium, protože je dost vlhko.
  2. 2. 5:55 Jozef Sisak
  Rojenie - vylietavanie  "houbomilky " sa predpoklada ak su teploty aspon 3 dni nad 10st. čo asi nehrozi
  2. 2. 8:26 Jana Kopecká
  Pane Sisáku, dobrý den, páteční teplota 14 stupnů, sobotní teplota 14 stupňů, dnešní teplota v 8,30 je 7°C, takže bych se dost divila, kdyby se přes 10 °C nedostala... proto jsem se ptala jak jsou na tom ostatní. Lokalita Střední Čechy, 350 m n m.
  2. 2. 8:32 Jozef Sisak
  Po doplneni tychto udajov  suhlasim s Vami PRIKRYVAŤ
  2. 2. 8:45 Milan Zemek
  Dobrý den.
  Česnek jsem loni zasadil poprvé v životě.
  Pronajal jsem si zahrádku.
  Mám tedy pouze teoretické znalosti o pěstování této zeleniny.
  Česnek mi ještě neleze.
  Měl bych také zakrýt záhonek nebo se to dělá až když kouká z hlíny?
  Děkuji.
  2. 2. 11:52 Jana Kopecká
  Dobrý den, klidně zakryjte, ikdyž neleze. mně taky neleze. Většinou jsem zakrývala rovnou po výsadbě. Ale posledních pár let řeším fusarium, takže spíš zvažuju že s ohledem navlhkost zakrývat nebudu. Nevím zda  je v mé lokalitě houbomila aktivní. Potkala jsem ji na pozemu před cca 5 lety. Zvažuji, co je pro česnek horší, jestli vlhko a teplo umocněné textilií a nebo houbomilka.
  2. 2. 10:57 Jozef Sisak
  Mam ale stale pochybnosti , vlhka  je  dosť  biela textilia napomôže zvyšiť teplo neaktivuje to rast cesnaku a potom čo bude vo  februari - unoru ?
  2. 2. 9:31 Jan Kozák ml.
  Riziko napadení fusariem je v tuto dobu minimální. Pokud vaše obava pramení pouze z prosincového příspěvku na toto téma, je bohužel pravděpodobné, že obsahuje chybné informace. Co se vlhkosti týče, textilie nebude mít na růst fusaria žádný vliv, pokud totiž není velké sucho, vlhkost ho prakticky neovlivňuje.
  2. 2. 19:45 Jan Kozák
  Co s houbomilkou? 
  Ve druhé polovině devadesátých let, případně ještě pár let potom, byla houbomilka  v některých oblastech a některých letech velkým problémem. V té době bylo proti ní registrováno několik spolehlivých přípravků. Postupně však docházelo k omezování těchto přípravků tak, že v současné době žádný, který by se mohl oficiálně použít a byl účinný, není. Houbomilka to asi vycítila a rozhodla se být s pěstiteli solidární, takže problémy s ní už zdaleka nejsou tak velké. Pokud víte, že se u Vás stále vyskytuje (pozná se to podle jejích příznaků loni u pěstitelů, kteří proti ní nijak nezasáhli), pak použijte netkanou textilii. Té mouše nevadí, že česnek ještě nepíchá, ona naklade vajíčka na holou zem a vajíčko si počká, až česnek vyleze. 
  Teď si s fusariem nedělejte starosti. Zakořeněný česnek se umí dostatečně bránit, ale útok je minimální, spíš nulový - teplota v zemi zdaleka neodpovídá teplotě vzduchu.
  3. 2. 18:40 Jana Kopecká
  Pane Kozáku, a kdy si dělat s fusariem starosti? O víkendu jsem aplikovala Clonoplus a počítám, že záhon zaliju ještě v době, kdy bude česnek cca 10 cm vysoký. Fusarium je pro mne "záhada". Zkušenost z minulých cca 5 let je, že česnek mi obvykle roste velmi pěkně, na zimu podtivě zakryto bílou textilii. Odkyt cca v březnu, dubnu podle počasí, přihnojování, okopáváno a tak v květnu, v červnu začnou  vadnout listy a podle fotek jste mi několikrát psal, že to je fusarium. Vypozorovala jsem, že některé odrůdy jsou citlivější, třeba Anton, ale zas chuťově můj favorit:-)
  4. 2. 19:17 Jan Kozák
  Dokud není půda dostatečně teplá (9 stupňů), Fusarium odpočívá. Jediné, s čím proti němu můžete vytáhnout do boje jsou pomocné rostlinné přípravky, mimo Vámi zmiňovaný také Rizocore. Chemie na něj žádná není. Pokud je česnek v dobré růstové kondici, tak se může lépe bránit útoku.
  4. 2. 19:45 Jozef Sisak
  Ďakujem za dnešne odpovede
  4. 2. 23:29 Jana Kopecká
  Prosím pěkně, můžete to víc rozepsat? S aplikací počkám, až se půda oteplí, jaké další rostlinné přípravky a kdy použít. Klidně budu česneku vyprávět pohádky, aby byl v kondici:-) ale mám dojem, že víc ocení stabilní počasí, dostatek vody a živin. Jenže víme, jaké počasí je v posledních letech. Takže uvítám vše, co pošle fusarium k Něumětelům a česnek do kondice. Moc děkuji.
  6. 2. 17:38 Jan Kozák
  Protože se setkávám s pěstiteli česneku, kteří jsou profesionální zemědělci, tak vím, že do česneku používají tytéž přípravky pro zvýšení kondice jako do polních plodin. Problém je však v tom, že tyto přípravky nejsou distribuovány v drobném balení, proto je zbytečné uvádět jejich názvy. Musím se přiznat, že nesleduji nabídky zahradních center, takže nevím, co je v současné době pro zahrádkáře ještě na trhu. Ale obecně platí, že můžete použít jakýkoliv přípravek těchto vlastností, i když  nebude v návodu česnek uveden. Každopádně je třeba respektovat návod k použití a také dobu trvanlivosti. To je obzvlášť důležité u přípravků obsahujících živé organismy.
  17. 2. 13:05 Miroslav Svoboda
  Dobrý den,

  Já jsem houbomilku pět let na pozemku neviděl. Až vloni mně larva sežrala 1/4 úrody.
  Uplný nájezd. Všude na záhonech černo larev. Včetně cibule, pažitky a některých okrasných květin. 
  Chtěl bych se zeptat, kdy mohu folii sundat. Já tam dal černou, jinou jsem neměl.
  Dopředu díky za odpoved. Folijuju letos poprvé.
  18. 2. 19:18 Jan Kozák
  Tak tu houbomilku jste tam ani loni neměl. Houbomilka má larvy bílé a můžete je najít v rostlině (po jedné) na začátku května. Potom zaleze do půdy, kde se zakuklí.
  Ale s něčím podobným (nebo spíše stejným) jsem se setkal loni koncem dubna u pěstitele na uherskobrodsku, přičemž v dané obci zdaleka nebyl sám, kdo měl tuto nepříjemnou návštěvu. Nechal jsem si toho škrobáka určit na základě fotografií a s největší pravděpodobností se jednalo o bázlivce vratičového z čeledi mandelinkovitých. Ten měl loni "svůj rok" a napadal spoustu druhů rostlin, přičemž většina pěstitelů ho loni viděla poprvé.
  Černý kryt bych doporučil sundat v době píchání česneku, což už možná je.
  19. 2. 16:07 Miroslav Svoboda
  Děkuji moc za odpověd.
  Tak to jsem rád, že to nebyla houbomilka.
  Ta černá larva vloni teda opradu řádila u mně na pozemku. Snad už letos nebude v takovém mnořství.
  Díky za radu, folii sundám hned o víkendu, mám pod ní rané odrůdy - vekan, havel, havran, bjetin a ty už na záhonech bez plachty lezou ven.

  Flekatý česnek

  30. 1. 13:32 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Ing. Kozáku
  Před časem jsem přidával dotaz ohledně flekatosti česneku, na který jste neměl čas odpovědět, což samozřejmě chápu.  Proto se tedy připomínám a prosil bych Vás, kdyby jste si udělal chviličku a zkusil mi odpovědět jak jste mi slíbil. 
  Zde kopíruji svůj dotaz z minula:
   V odpovědi na Vašem facebooku ze dne 8. 10. 2017 p. Maixnerovi bylo uvedeno ku flekatosti česneku, cituji: "Podle nejnovějších (neověřených) informací by výskytu tohoto jevu mohlo zamezit přihnojení chelátovým železem na list v druhé polovině května."Protože i mě tento problém trápí, dokonce jsme ho loni řešili v této diskusi, zajímalo by mne jestli výzkum pokročil  a ví se o tom něco více.  Případně jaké dávky asi používat. Nechal jsem si udělat půdní rozbor, který přikládám. Zarazilo mě že železa mám v půdě dost, i když v totální formě. Jaké je podle Vás ideální složení půdy pro pěstování česneku? Jestli byste mi mohl poradit jak podle tohoto složení přidávat živiny. Totéž by mě zajímalo i u narcisů a tulipánů, i když vím že tato otázka do této diskuse nepatří. Ale je známo, že jste odborníkem i v tomto směru, proto prosím kdybyste mi poradil, jak moc čeho těmto rostlinám přidávat.
  Velmi děkuji za odpověď a Váš čas. 
  Věřím že toto bude ku prospěchu i jiným česnekářům.
  S pozdravem Polách
  Rozbor půdy
  4. 2. 19:06 Jan Kozák
  Pro odstranění či redukci tohoto problému používáme listové hnojivo schelátovým železem TENSO Iron v dávce podle příbalového letáku, který jek dispozici na stránkách: 
  https://www.yaraagri.cz/siteassets/dokumenty/pds_tenso-fe---pribalovy-letak_tcm440-250740.pdf/
  . Přihnojovat železem na list jsme začali už před mnoha lety v izolátech, kde česnek pěstujeme v rašelinových substrátech, v kterých mimo jiné tento prvek byl v nedostatečném množství. Při pěstování v izolátech má ovšem česnek specifické podmínky. Se skvrnami na stroužkách jsme se tam nesetkali už asi 10 let. Před několika lety jsme přihnojovat železem začali po konzultaci s odborníky na výživu a hnojení rostlin i při polní produkci sadby. Aplikujeme zhruba týden před objevením květenství mezi listy a aplikaci opakujeme přibližně po 2-3 týdnech. S jeho úspěšností jsme spokojeni. Ale každý rok je jiný. Je potřeba brát v úvahu, že mezi jednotlivými živinami funguje synergismus a antagonismus, kdy zvýšením příjmu jednoho prvku se může zvýšit či naopak blokovat příjem jiného prvku. Příjem živin bývá blokován i vlivem klimatických podmínek, takže nejde předem určit jen podle půdního rozboru, jestli bude rostlina optimálně vyživována. Ani se nepodařilo prokázat, jestli skvrny na stroužkách jsou způsobeny jen deficitem železa.
  Půda je velmi složitý komplex skládající se z neživé i živé složky; na uvolňování živin se podílí právě ta živá složka, kterou chemické půdní
  rozbory nepostihují, ale ani nemohou postihnout. Samozřejmě zde také výrazně působí teplota a vlhkost. Z tohoto důvodu nelze stanovit ideální složení pro jakékoliv rostliny. Když si projdu ve své knihovně názory různých autorů, tak nevím vůbec nic, protože se výrazně liší. Ale
  každému z nich to v dané oblasti samozřejmě vyhovuje. Často dostávám otázku, kterou odrůdu pěstovat v jílovité, písčité či jiné půdě, a na to
  rád odpovídám: mezi nejlepší oblasti pro pěstování česneku patří bzenecko a Drásov, jedno je na písku, druhé na jílu, a stejné odrůdy
  dosahují špičkových výnosů. Něco jiného by bylo při hydroponickém pěstování, tam by se dalo přesně dávkovat potřebné živiny; ale pro tento
  způsob pěstování nejsou příhodné ekonomické podmínky, proto chybí imetodika tohoto způsobu pěstování.
  Porovnávat fleky česneku s flekatostí cibulí tulipánů nebo narcisů mě nenapadlo. Určitě také proto, že v případě fyziologické poruchy by v tom
  asi nebyl problém a ani jsem to u tulipánů ani narcisů nezaznamenal. Narcisy mají víceleté cibule dostatečně obaleny suchými suknicemi, takže
  pokud dobře rostou, nebyl důvod zkoumat, co je pod nimi ukryto. Tulipány mají cibule jednoleté, většinou s dobrou "slupkou"; některé odrůdy
  Tulipa kaufmanniana se sice rády svlékaly (sprosťáci), ale pokud se tam neobjevilo Penicillium po mechanickém poškození, tak se dávaly k
  expedici bez reklamací. U česneku jsou však zákazníci přísnější. Tulipány už nepěstuji, sežraly je myši. Na narcisy se mohu podívat
  (pokud nezapomenu) příští rok. Nechávám je na dva roky a sázeli jsme na podzim.
  6. 2. 8:22 Jiří Polách
  Moc děkuji za obsáhlou odpověd a přeji mnoho úspěchu ve Vaší práci. Polách

  výsadba jarního česneku

  29. 1. 19:18 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Dobrý den, u nás je teplo a hlásí oteplení,zem není zmrzlá, dal by se už nyní vysadit jarní česnek? Děkuji za radu.
  30. 1. 8:44 Josef Bříza
  Ano ,dá se ale až půda trochu oschne!
  1. 2. 14:20 Beda Svoboda
  Vtom bych neviděl problém, půda může oschnout až v dubnu třeba, vždyť na podzim se taky sází za mokra. Uvidím, co poradí Kozákovi.
  1. 2. 16:43 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Pokud Vám to podmínky dovolí, tak bych osobně sázel. Na nic nečekat, ale ted´ slibují pršet a pak mrazíky na noc od půlky týdne. Tak uvidíte
  2. 2. 5:52 Jozef Sisak
  Aj na zaklade odpovede Ing. Kozaka pri inej otazke by som zo sadenim počkal  , ešte nie je koniec zimy /unor ??
  2. 2. 6:58 Zdeněk Mácha
  Pane Sisáku , nevím, proč podle Vás  by nemohl pan Svoboda sázet jarní česnek už nyní, pokud to podmínky dovolí . Bude mu v zemi daleko líp, než při skladování.
  2. 2. 8:36 Jozef Sisak
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  2. 2. 19:52 Jan Kozák
  Nějak jsem to zblbnul a odpověď neodeslal. 
  Jarní česnek samozřejmě zasaďte hned, jak to půjde. V zemi je mu líp, než na skladě. I kdyby se měla opakovat zima roku 2012, což nepředpokládám, kdy ozimé česneky hodně zmrzly a pozdější jarní výsadba byla výhodou, pak vězte, že ten, kdo sázel v lednu (bylo tehdy teplo), měl úrodu úplně normální.

  Už jsem zase tady

  25. 1. 18:23 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Neztratil jsem se, jen jsem byl v intenzívní péči lékařů. Už zase můžeme pokecat. Teda písemně, samozřejmě.
  Zařazeno: Diskuse na webu
  27. 1. 18:21 Jozef Sisak
  POTEŠUJUCA  infor. prajem nech sa Vam ďalšie zdravotne problémy vyhýbajú  a terajšie uspešne zvladnete . 

  předpěstování

  23. 1. 13:29 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
  Dobrý den, vzhledem k terénním úpravám zahrady jsem nemohl vysadit česnek a dostanu se k tomu až po dokončení prací v dubnu. Tou dobou už česnek dávno roste. Uvažuji o výsadbě stroužků do nádob s následným přesazením, jakmile budu mít místo. Prosím o vaše zkušenosti s takovým postupem. Děkuji.
  24. 1. 15:11 Josef Bříza
   Pane Samek , jen pro zajímavost, na podzim jsem zapoměl několik stružků
  na záhoně a asi po 5 tdnech pusily kořeny du půdy o délce 15 cm.
   Já to taky zkoušel , sázet brzy na jaře a kořeny byly dole v kelímkách stočeny
  proto je potřeba vyší kelímky od šlehačky a zapustit je částečně do zemně a
  po rozmrnutí zasadit do půdy. Pokud by jste sázel v dubnu ta raději jarní
  česnek.
  25. 1. 18:29 Jan Kozák
  Ještě bych doplnil, sázejte hodně mělce, špička stroužku může zůstat venku, ať mají kořeny dost prostoru. A před přesazením nezalévat, raději nechat mírně zavadnout, ale jenom mírně, nepřehánět.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne