Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Vase sadba

  6. 4. 2020 18:02 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Jinak cesnek roste krasne!
  Cesnek Bjetin,Anton,Havel

  Jarni hnojeni

  6. 4. 2020 17:26 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Dobry den pane Kozaku,
  Chtel jsem se zeptat,v jakem rozmezi mam hnojit ledkem vapenatym.
  Preden dekuji!
  Štrupl
  10. 4. 2020 13:01 Radek Bohmalský
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  13. 4. 2020 18:44 Antonin Strupl
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Závlaha česneku

  6. 4. 2020 11:44 Zakladatel vlákna: Martin Fešar
  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat zda mám v těchto dnech zalívat česnek, je dosti sucho ale zároveň ještě chladno z ranními mrazy.
   Děkuji za odpověď
  7. 4. 2020 20:06 Jan Kozák
  Je těžké posoudit, jestli už máte česnek zalévat. "Dosti sucho" si můžeme každý vykládat jinak. Zatím jsem se s takovým suchem, aby byla potřebná závlaha, ještě letos nesetkal. 

  Příprava půdy

  5. 4. 2020 23:34 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Dobrý den, 
  chtěl bych se optat na připravení půdy pro pěstování česneku. Letos poprvé zkouším pěstovat a příští rok bych v tom chtěl pokračovat. Na příští výsadbu mám k dispozici ne - příliš úrodnou půdu. Půda je vyčerpaná, lehká a spíše písčitá. V minulých letech se zde pěstovaly především brambory. Mohl bych Vás požádat o doporučení co udělat pro to, aby zem byla více úrodná a byla tak připravena na pěstování česneku? Mám připravenou kupu hnoje, kterou teď na jaře promísím s půdou. Je to dobrá volba? Co bych ještě do půdy mohl přidat? 
  Předem děkuji za odpověď. 
  Jakub Fousek
  6. 4. 2020 7:32 Jan Kozák
  Hnůj zaryjte a plochu využijte pro pěstování nějaké plodiny I. trati, např. brambory, okurky, rajčata, dýně, zelí. Tím bude pozemek připravený pro podzimní výsadbu česneku. Pokud máte hnoje dostatek, aspoň 10kg na metr čtvereční, pak před vlastní výsadbou česneku už nemusíte žádné hnojivo přidávat a až na jaře přihnojovat dusíkem. 
  6. 4. 2020 9:01 Jakub Fousek
  Děkuji Vám za odpověď. 

  Bjetin

  5. 4. 2020 17:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Letos prvně zkouším Bjetin a vypadá zatím pěkně, tak snad vydrží do sklizně. Mám zasazených jen pár stroužků.
  BjetinBjetinBjetinBjetin

  choroby česneku

  5. 4. 2020 9:36 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN p.KOZÁKU,
  MOŽNÁ BĚŽNÝ DOTAZ-CO CHYBÍ ČESNEKU,KDYŽ SOTVA NYNÍ NA JAŘE TROCHU VYROSTE,A UŽ MÁ NĚKTERÉ SPODNÍ LISTY NAŽLOUTLÉ?
  MÁM ZASAZENY 2DRUHY(ODRŮDA NEZJISTITELNÁ),KAŽDÝ NA JINÉM MÍSTĚ,JEDEN JE ZATÍM V POŘÁDKU,DRUHÝ EVIDENTNĚ ŽLOUTNE ODSPODA,NA PODZIM JAKO VŽDY HNOJÍM 14DNÍ PŘED SADBOU CERERITEM.CO MI DOPORUČÍTE,POKUD UŽ NENÍ POZDĚ.
  DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
  5. 4. 2020 19:08 Jan Kozák
  Žloutnutí spodních listů ukazuje na nedostatečný příjem dusíku, nemusí to však znamenat, že v půdě není. Stresové faktory (např. hodně teplo, hodně zima, velké výkyvy teplot, hodně vody, velké sucho) příjem dusíku blokují. Pokud nepomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), tak musíte počkat, než se to samo upraví. Na pěstební podmínky reaguje každá odrůda jinak, proto ani ty dvě Vaše nejsou stejné.
  6. 4. 2020 21:04 Jozef Sisak
  Ďakujem za odpoveď môžem nahradiť liadok vapenatý týmto listovým hnojivom ?

  Vermikompost - výluh - BIO kompost
  https://eshop.ekoclovek.sk/listove-hnojivo/vermikompost-vyluh-bio-kompost/ stresovych faktorov - tepelnych mam prebytok.

  Květní stvoly nevzešly

  4. 4. 2020 10:30 Zakladatel vlákna: Monika Buriánková
  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně česneku. Již několikátý rok pěstujeme s manželem česnek, hlavně tedy pro vlastní spotřebu. Letos se nám poprvé stalo, že nám česnek nevytvořil stvoly, na kterých bývá květenství česneku. Nemůžeme přijít na to, čím se to mohlo stát. Je to na celém poli. Česnek sázený na podzim nemá stvol, ale ani česnek, který jsme vysadili letos zjara. Pokud znáte odpověď, můžete nám prosím poradit?
  Sadbu máme po tchánovi, ale nevím, jak se jmenuje.

  Předem Vám děkuji za odpověď, Monika
  foto česneku bez stvolu
  4. 4. 2020 20:56 Martin Perníček
  Hned zítra raději česnek zkontroluji, abych také  letos neměl stejný problém. Dneska tam ještě nebyl vidět a nebo jsem ho přehlédl.
  5. 4. 2020 7:14 Novák Ladislav
  Mám úplně ten samý problém.Jestli to nebude souviset s tím koronavirem.
  5. 4. 2020 8:21 Radek Bohmalský
  Ano,souhlas,jeste jsem také letos neobjevil stvoli.Souhlasim s p.Ladislavem,bude to koronavirus.
  5. 4. 2020 10:34 Vaclav Kavka
  Vykopat a spálit, než bude pozdě.
  5. 4. 2020 18:55 Jan Kozák
  Asi předbíháte dobu, květní stvoly se objevují až koncem května.
  6. 4. 2020 8:00 Monika Buriánková
  Děkuji Vám za odpověď. 
  9. 4. 2020 22:03 Olga Hlávková
  No,  já nevím,  ale pokud tvrdíte,  že máte už zkušenosti s pěstováním česneku a očekáváte,  že začátkem dubna na něm budete mít "květní", tedy spíš "pacibulkové" stvoly,  v tom případě o Vašich pěstebních zkušenostech dost pochybuji.  Jak uvádí p.  Ing.  Kozák,  každý,  kdo už někdy česnek-paličák pěstoval,  ví,  že stvol s budoucími pacibulkami vyroste až koncem května,  podle odrůdy někdy i začátkem června. Takže vydržte,  dočkáte se i Vy. 

  Je jeste mozne vysadit cesnek

  3. 4. 2020 8:49 Zakladatel vlákna: Jan Vesely
  Dobry den,

  je jeste mozne v techto dnexh vysadit cesnek?

  Dekuji za odpoved

  S čím střídat?

  3. 4. 2020 0:06 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
  Dobrý den, po několika lété odmlce se chci vrátit k pěstování česneku. Máme velkou zahradu, kde střídáme každý rok na jedné půlce zemáky a na druhé zelenina, řepa a jatelina. Česnek se nám osvědčil sadit po zemakach, ale množství sazenych zemáku každý rok pomalu snižujem. Moje otázka je, čím pole dosadit, zaset, abych dostal podobný exekt jak u zemáků? Děkuji mnohokrát! 
  3. 4. 2020 17:58 Jan Kozák
  Nejprve jsem hledal slovo exekt; nikde jsem ho nenašel, ale internet mi napověděl, že by to mohl být efekt. 
  Za druhé jsem nepochopil otázku. Máte to pro vlastní spotřebu nebo na kšeft? Spíš bych se klonil k druhé možnosti. Znám jeden případ, kdy pěstitel pěstuje pouze zemáky (v Čechách tomu říkají brambory) a česnek a každý rok to střídá. A má výborné výsledky u obou. Jinak by to samozřejmě nedělal.  Finanční efekt u česneku je lepší než u zemáků, je to však vyváženo větší pracností. 
  Jestli potřebujete obsadit zbývající část pozemku, když se snižuje výměra zemáků a tím velikost obou polovin, tak je na zvážení, co se dá v dané lokalitě dobře prodat. Nedaleko měst nebo u hlavních silnic se dobře prodávají jahody či maliny, případně i něco jiného, ale vždy dost pracného.
  4. 4. 2020 22:08 Petr Šánek
  Omlouvám se za chyby, bylo už pozdě večer :)

   ano je to na kšeft. 

  Spíš sem si představoval, nevyužitou část pole osasadit něčím, co nebude náročné na pěstování  a zároveň to připraví půdu pro česnek na příští rok...nejakou trávu, byliny... Prostě zaset a pak poséct... Nemusí z toho být peníz, či to přidávat další velkou práci, tě už je tak dost :) děkuji 
  5. 4. 2020 1:16 Alois Juráň
  A co třeba dyně?
  5. 4. 2020 18:53 Jan Kozák
  Nemusí být peníz? Mohlo by být zelené hnojení, třeba svazenka, hořčice, velmi dobrá je vikev huňatá, ale ta je jednak ozimá, jednak se špatně shání osivo. 
  5. 4. 2020 20:35 Alois Juráň
  Co ten doporučovaný tagetes?Jsou potvrzené pozitivní výsledky?
  6. 4. 2020 7:25 Jan Kozák
  Nemám osobní zkušenost s tímto asfrikánem ani nikoho s osobní zkušeností neznám. Podle popisu má dezinfekční účinek, co se týká háďátka, tak to "naše" Ditylenchus dipsaci nijak neomezuje. Vytváří rovněž hodně hmoty a krásně kvete. Tak proč ho taky nevyužít?

  Nurelle D

  31. 3. 2020 16:23 Zakladatel vlákna: Aleš Razák
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakou dávku postřiku Nurelle D dávkovat proti Houbomilce česnekove? Děkuji za odpověď 
  31. 3. 2020 19:56 Jan Kozák
  V současné době není žádný registrovaný insekticid k hubení houbomilky česnekové. Proto v tomto případě neumím odpovědět. Ale s ohledem na průběh letošního počasí si myslím, že nálet houbomilky už skončil, tedy jakýkoliv postřik  je už zbytečný.

  Choroba odrůdy česneku

  29. 3. 2020 16:04 Zakladatel vlákna: Josef Douša
  Následují cí zprávu jsem odeslal na adresu prodejce sadby česneku, bohužel není odezva. Pokud je možné prosím o vaše laskavé vyjádření.
  Děkuji Josef Douša Kolín.
  brý den,
  dovolím si požádat o o vaše vyjádření k pěstování česneku.

  Koupil jsem před koncem roku 2019 česnek  v ZZN Kolín Dukát v originálním balení viz příloha . Mořeno Sulka 12 hodin 15.11.2019, Colonoplus 23.11.2019 cca 30 min . Následně sázeno do poměrně mokré pudy při teplotě 7stupňů C. Stanoviště Kolín, místo na zahrádce v předchozích čtyřech letech bez česneku. Koncem ledna 2020 se ukázal první náznak rašení. 13:3. při teplotě kolem deseti stupŇů měl velikost cca 8cm a byl ošetřen přípravkem Ortiva, Následně ještě ošetřen Karate. Z fotografie je patrné / dva řádky vlevo u plotu/ že česnek trpí nějakou chorobou. Zbylé  řádky jsou modrý paličák zpracovaný naprosto stejným způsobem ze sadby v tržnici Štítar / Kolín/ původem z Doksan na Litoměřicku.Tento česnek se jeví až na vyjímky jako zdravý, je menší, ale pevný  se zdravou barvou. Prosím o vaše laskavé vyjádření, zda byla sadba špatná, v čem vidíte problém.
  Děkuji.
  Drobný pěstitel
  Josef Douša ***

  PS česnek je světle zelený s nádechem do žluta, listy povadlé, polámané není na nich rez či žravý škůdce vidět.2 přílohy 
   
  dva řádky u plotu- nemoc?
  31. 3. 2020 7:10 Jan Kozák
  Pokud se nejedná o naše odrůdy, většinou doporučuji tazateli, aby se obrátil na producenta sadby. Ale mohu se vyjádřit obecně.
  Vliv pozemku je jednoznačně vyloučen, stejně tak špatně vymytý postřikovač po předchozím použití na herbicid či záměna přípravku při ošetření za vegetace.
  Chyba by mohla být při moření - záměna přípravku(?)
  Další chybou mohlo být špatné skladování u producenta, obchodníka či pěstitele, případně v kombinaci s poměrně dlouho dobou moření v Sulce.
  Co se týká napadení chorobou či škůdcem, tam bych problém neviděl.
  Možná by trochu napověděl snímek celé rostliny včetně kořenů a detail podpučí.
  31. 3. 2020 15:44 Josef Douša
  Dobrý den, děkuji za vaši odpověď, posílám fotku jedné rostliny a vysačky z koupené sadby. Producent nereaguje. Z načtených jiných příspěvku jsem blízko uvěřit, že jsem koupil v některé fázi zfalšovaný původ a že se jedná o španělský česnek. Ostatní řádky česneku i přes totožné ošetření jsou OK. Děkuji za váš čas .
  Josef Douša
  rostlinarostlina pře vyjmutímvysačkaprodejce sadby
  31. 3. 2020 19:43 Jan Kozák
  Už je to jasné. Jsou dvě možnosti:
  1. koupil jste španělský česnek (prakticky nikde v tzv. západních zemích se česnek typu ruského paličáku, kam se odrůda Dukát řadí, komerčně nepěstuje hlavně z důvodu velmi nízkého množitelského koeficientu); podívejte se na popis odrůdy na stránkách firmy Moravoseed a porovnejte ho s nakoupeným zbožím, asi si pamatujete, jak česnek vypadal,
  2. česnek byl u producenta skladován při teplotě okolo nuly, což se běžně u konzumních česneků dělá.
  Koupil jste konzumní česnek, jak je patrné z visačky. Pokud ho však prodejce nabízel jako sadbu, pak u něho musíte s reklamací uspět. S pěstováním neuspějete.
  10. 4. 2020 22:57 Jan Kozák ml.
  Patrně došlo k záměně. Ozvali se nám z ZZN Polabí, že odrůdu Dukát ve své prodejně nikdy neprodávali, pouze balený česnek od nás. Na fotografii je konzumní česnek v Kauflandu, který v žádném případně není určen k sázení.

  Mráz

  29. 3. 2020 9:59 Zakladatel vlákna: Vojtěch Tesař
  Dobrý den, bojím se o česnek, protože mají přijít mrazy až okolo - 8. Nemělo by cenu zapálit kolem česneku v noci sudy s dřevem a "odehnat" alespoň trošku mráz.... Vím, že to takhle dělají v sadech. Děkuji za odpověď. 
  29. 3. 2020 15:57 Jan Kozák
  Také nemáme z ohlášených mrazů radost, ale žádná opatření dělat nebudeme. Česnek vydrží víc než květy ovocných stromů. Kdyby nebyl vyhlášen krizový stav, pak by se mohla dělat u česneku noční grilovačka, ale ve dvou by to nemělo ten půvab.
  30. 3. 2020 0:43 Alois Juráň
  No ve dvou to může mít právě půvab!I když v tom mrazu......
  30. 3. 2020 20:53 Milan Zemek
  Můj Dukát zatím mráz nepoškodil - tedy nezdá se.
  Možná to bude zítra jiné.
  Ale já mám opradu jen Super MINI záhonek :-)
  Dukát

  počasí

  26. 3. 2020 7:37 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  O víkendu 15°C a následně v týdnu -9. Už tento týden se to vystřídalo dost divoce a některé listy to nevydržely. Máme se bát? tento způsob zimy na jaře je dost nešťastný. Celou zimu nezamrzne a když mají některé rostliny 7 čerstvých nevyzrálých lisů, tak -9°C.
  26. 3. 2020 19:50 Jan Kozák
  Bát se nemusíte. Já se taky nebojím, stejně by mně to nic nepomohlo. Je krizový stav, tak je-li zima, jsem doma v teple a ještě si dám slivovicu. 
  Může se stát, že listy trochu namrznou, ale jsou ještě malé, porostou dál. 

  Čím přihnojit

  25. 3. 2020 17:40 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
  Dobrý den, mám česnek letos moc světlý, asi chybí něco v zemině, železo? Nevím, čím přihnojit? Děkuji
  25. 3. 2020 17:56 Jan Kozák
  Na problém nedostatku železa bych to snad tak brzy neviděl. Proto kontrolní otázky: 1. týká se to všech Vašich odrůd? 2. jaké odrůdy pěstujete?
  25. 3. 2020 18:52 Helena Šafaříková
  Ano všech odrůd, mám Bjetin, Havran, Havel a myslím, že je tam i Vekan. Já bych vyfotila, ale už je tma. Je takový divný jakoby přemrzlý, ale to se mi nezdá, česnek vydrží hodně.
  26. 3. 2020 17:36 Helena Šafaříková
  Posílám foto, ale nejsou všechny úplně bledý, jak jsem myslela. Jen sem tam. Foto už nic moc. Ale i tak posílám Děkuji
  česnek bledýčesnek bledýčesnek bledý
  26. 3. 2020 19:53 Jan Kozák
  Tento stav může být (a patrně je) zapříčiněn nočními mrazy a následně slunnými dny v minulém týdnu. Ne, že bych se těšil, ale čeká nás reparát.
  27. 3. 2020 8:42 Helena Šafaříková
  Děkuji pane Kozák, tak asi přikryji textilí .
   Vzpamatuje se ještě?
  27. 3. 2020 18:55 Jan Kozák
  Nebojte se, vzpamatuje.

  Poškodený cesnak

  25. 3. 2020 14:18 Zakladatel vlákna: Milos Chalachan
  Dobrý deň, p. Kozák chcel by som sa opýtať, môj cesnak, poškodila divá zver tým že zožrala mlade zelene listy cesnaku, bude s tohto cesnaku ešte niečo alebo vyhnije? Ďakujem za odpoveď.
  25. 3. 2020 17:53 Jan Kozák
  Kdyby se Vám podařilo tu divou zvěř ulovit, pak by byla jednodušší kuchyňská příprava, protože by bylo maso už načesnekované. Tak to zkuste, třeba se to podaří.
  Samozřejmě to jistá újma pro česnek bude, ale v současné době ještě neměl vytvořeny všechny listy, takže poroste a vyroste a Vy se můžete těšit na úspěch. 
  < Novější2627282930Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne