Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Rez

  8. 6. 19:29 Zakladatel vlákna: Veselý Aleš
  Dobrý  den,prosím  o radu jestli jde o rez nebo jinou chorobu,vadnou špičky konce listů a to jenom o odrůdy Havel a Havran  u ostatních zatím v pořádku. Mám postříkáno 3× močovinou a 2× magnitrou. Děkuji.
  RezRezRez
  8. 6. 20:43 Jan Kozák
  Bohužel list na levé straně posledního snímku není dobře zaostřen, ale podle Vašeho popisu se o rez nejedná.

  Zralost česneku

  8. 6. 15:47 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den,  dnes při procházce česnekem,  jsem zjistil nazloutlou rostlinu, po vyjmutí ze země, je česnek prasklý.  Je to známka zralosti nebo přemíry vody? Odrůda je vaše sadba - Vekan. Co mi doporučite? Děkuji 
  ZralostZralost
  8. 6. 20:40 Jan Kozák
  Přemíra vody po suchém období. Česnek zralý určitě ještě není.
  8. 6. 21:09 Lukáš Sova
  Vody tady máme dosti,nechám  ho ještě  do konce měsíce  a půjde ven,aby nepopraskal,

  Plíseň?

  8. 6. 15:42 Zakladatel vlákna: Lukáš D.
  Už několik let po sobě (na různých místech v rámci zahrádky) se mi děje s česnekem to na fotkách...
  Dřív (na jiném místě – zahrádka tak 500 metrů jinde) jsem měl palice jak pěst a co jsme se přestěhovali, tak se mi ke konci vegetace začne ztrácet palička a při vytahování o prázdninách sklidím tak třetinu, maximálně polovinu výsadby...Palička tam nakonec žádná není a tahám jen rostlinu a nebo je zabalená do "plísňových" obalů a nic z toho není...
  Včera jsem lehce přimáčkl jednu rostlinu, která se úplně "zlomila" a už vykazuje známky toho, co by se s ní stalo v létě...
  Česnek nemořím ani nijak nestříkám...
  Mám začít mořit? Nebo nějaký postřik? Nebo mám něco v zemi? Díky...
  12345
  8. 6. 20:39 Jan Kozák
  Pravděpodobně máte bílou sklerociovou hnilobu. Možná i něco jiného, ale z Vašich snímků se nedá nic vyčíst.Je třeba fotit cibule neočištěné, celé rostliny a podezřelé rostliny v porostu.

  Výběr odrůdy

  8. 6. 13:12 Zakladatel vlákna: Lenka Schmidtová
  Dobrý den, prosím jsem úplný nováček v pěstování česneku, můžete mi poradit, jakou odrůdu zvolit a kolik sadby je třeba na plochu cca 400 m2? děkuji
  8. 6. 17:06 Antonin Strupl
  Dobry den,
  Zkuste treba palicak Bjetin,kolik strouzku potrebujete si musite spocitat,vzdalenost mezi rostlinami cca 10 cm a mezi radky cca 40 cm,jde o to,aby jste mohla mezi radky chodit a udrzovat pozemek bez plevelu.
  8. 6. 17:08 Antonin Strupl
  Ja mam na pozemku 15 m2 170 rostlin.
  8. 6. 18:12 Antonin Strupl
  Na Vas pozemek se vejde 10000 strouzku,coz je cca 2000 palic sadby.
  8. 6. 22:12 Emil Korčák
  Zdravím.
    Mně  se osvědčila šířka  mezi řádky 33 cm a vzdálenost rostlin 18 až 20 cm (aby se mezi rostliny dostala motyka). To by znamenalo max 3500 stroužků, tj 450 až 500 palic, nebo kolem 30kg sadby, asi. Raději méně než více,  zda nechcete denně jíst česnek s topinkou.
  8. 6. 22:38 Emil Korčák
  Na odrůdě tolik nezáleží,  ale lidé jsou líní a chtějí velké stroužky. Také bych zkusil pěstovat aspoň 2 druhy.

  Žloutnutí listů

  7. 6. 17:36 Zakladatel vlákna: Pavel Novák
  Zdravím, dělají se mi žluté skvrny na listu Bjetina. Někdo nějaká zkušenost? 
  Bjetin-žloutnutíBjetin-žloutnutíBjetin-žloutnutí
  7. 6. 20:38 Jan Kozák
  Otázkou je, na kterém snímku je barva listů odpovídající skutečnosti. Vypadá to, že jsou listy stejnoměrně zbarveny až do špiček. Přesto neuděláte chybu, když přihnojíte na list postřikem 5% roztokem močoviny.

  Choroba nebo škůdce

  7. 6. 14:48 Zakladatel vlákna: Aleš Náprstek
  Prosím o identifikaci choroby nebo škůdce. Děkuji.
  .,-¨¨
  7. 6. 17:09 Ladislav Holeček
  Jednoznačně háďátko. Ale zaujalo mě docela dost zdravý stav rostliny.
  7. 6. 20:32 Jan Kozák
  Háďátko tu je jednoznačně. Asi v suchu se pomaleji množilo a když přišla voda, tak se do toho pustilo. Proto jsou rostliny nezvykle hodně vyvinuté.

  Choroba

  6. 6. 12:49 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
  Prosím o identifikaci. Děkuji 
  Choroba
  7. 6. 20:29 Jan Kozák
  Nevím, spíš než choroba mi to připadá jako důsledek mechanického poškození, třeba i požerku.

  Anton 6.6.2020

  6. 6. 12:31 Zakladatel vlákna: Daniel Boudyš
  Dobrý den, všiml jsem si, že mi pár antonů trošku praská a chce polehávat. Vytáhl jsem zkušební vzorek a nestačil jsem se divit. Předpokládám, že se Anton sklízí na konci června, ale že bude vypadat takhle na začátku června? Je toto normální? Lokalita je Opatovice nad Labem.  
  Děkuji za odpověď 
  Velkost česnekucelá velikost
  7. 6. 20:27 Jan Kozák
  S tímto se asi letos budeme setkávat častěji. Působením sucha nejsou suknice dost pružné a teď prší, cibule rychle narůstají, suknice praskají. Jako u třešní.
  7. 6. 20:45 Daniel Boudyš
  Děkuji za odpověď. Předpokládám, že skladovatelnost díky praskání bude nižší. Má nějaký význam dát průhlednou folii přes plochu česneku, když takto a hlavně neustále prší. Jde mi o to, aby česnek nezačal třeba v zemi hnít díky neustálému přemokření. Je to trochu z extrému (sucho) do extrému (voda). 
  Děkuji za odpověď  

  Vzorek Bjetinu

  6. 6. 11:00 Zakladatel vlákna: Tomáš Doležel
  Dobrý den,
  chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda je vzorek česneku v pořádku?

  Děkuji.
  Bjetin
  7. 6. 20:24 Jan Kozák
  Je vidět manifestační projev virózy, ale s tím se nemusíte trápit. Ono s tím také nic nenaděláte.
  8. 6. 11:02 Marika Šedivá
  Dobrý den, zajímalo by mne, zda česnek na obrázku pana Doležela (nebo níže p. Hamerníka) je přiměřeně velký na toto období? Letos jsem poprvé vyryla pár česneků dříve ze zvědavosti a zjistila, že jsou stejně velké (tedy spíše malé) jako na tomto obrázku...mám odrůdy Havran, Vekan a Staník, očekávala bych, že v této době budou česneky už mnohem větší, když se za měsíc cca sklízí...dá se říct, kdy dochází k největšímu nárůstu stroužků? Před pár dny jsem hnojila močovinou na list, některé česneky už jsem odhlávkovala, ale jen menší množství zatím, ještě jednou tedy po odhlávkování postříkám močovinou, stačí to takto? Mám prostě pocit, že za tak krátkou dobu už stroužky nemohou moc vyrůst :-) Děkuji.
  8. 6. 21:03 Tomáš Doležel
  To by mě také zajímalo, pro toto období se mi zdá malý. Může to být způsobené již zmíněnou virózou?

  Přihnojování

  5. 6. 16:04 Zakladatel vlákna: Eva Popilkova
  Dobrý den,
  prosím o radu, zda je možné a vhodné ještě přihnojit česnek (paličák), když už vyráží květní stvol, resp. už jsem začala jej vylamovat? Porost má žluté špičky listů. 
  Děkuji Popilková
  7. 6. 20:22 Jan Kozák
  Je to vhodné a nejvhodnější je postřik 5% roztokem močoviny na list. Večer.

  Postrik na plíseň

  5. 6. 15:43 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
  Dobrý den 
  Jelikož květen je vcelku mokrý a následující dny má být deštivé počasí chci se Vás optat jestli je vhodné postříkat česnek preventivně proti plísni.  Zatim se nezda že by česnek byl nějak ohrožen. 
  Slavin
  7. 6. 20:21 Jan Kozák
  Nemá to žádný smysl, žádná choroba ze skupiny plísní Váš česnek nenapadne. Zrovna tak se nemusíte bát, že by chytil koronavirus.

  Žloutnutí a zaostávání havrana

  5. 6. 12:47 Zakladatel vlákna: Emil Korčák
  Dobrý den pane Kozáku, mám na vás dotaz jako na uznávaného odborníka.
  Jde o žloutnutí a silného zaostávání v růstu odrůdy havran za dalšími odrudami bjetin, štěpán a karel 4.  které rostou hned vedle. Sázel jsem v průběhu listopadu, žádné vědomé chyby v pěstování jsem se myslim nedopustil, pravdou je, že jsem začátečník a veškeré vědomosti mám " jen nastudované ". Hnojil jsem zatím 2x mocovinou, ale zálivkou večer , ne na list. Dále by mě zajímalo váš názor na ty obrovské  rostliny vedle havrana co to může být za odrůdu  kterou jsem koupil jako karla 4. Ale cibule jsou bílé, tak o tom pochybuji, že by to byl karel. Jakmile budu sklízet zaslal bych vám vzorek k posouzení, protože jsem se dozvěděl,  že festival v Buchlovicich nebude. Děkuji Korčák 
  Karel vs. Havran
  5. 6. 16:14 Vaclav Kavka
  Havran je česnek do dobrých podmínek. Tady na foru najdete spoustu zmínek, že specificky Havran žloutne. Typicky tak reaguje na střídání teplot a vlhkostních poměrů. Letos jsem jej cvičně zkoušel v květináči na balkoně a na každou změnu (přenesení dovnitř / ven) reagoval mnohem výrazněji, než jakákoliv jiná odrůda.
  Stejně tak se od pohledu trápí v mých podmínkách na záhoně v 520mnm a vypadá mnohem hůř, než ostatní česneky, ale pod zemí už to tak špatné není. Taky platí, že ne všem odrůdám se daří na všech místech stejně dobře, nicméně ten Váš aspoň na dálku nijak tragicky nevypadá. Tolik mé postřehy kolemjdoucího laika.
  7. 6. 20:19 Jan Kozák
  Fotka sice není z nejlepších, ale z Havrana nadšený být nemůžete. Pravdu má pan Kavka, že nejsou tak důležité listy, spíš je třeba hledět na cibuli. Přesto by mě zajímal původ jeho sadby, stejně i původ Karla IV., který se Vám jako Karel IV. moc nezdá.
  7. 6. 21:10 Emil Korčák
  Děkuji za odpověď, palička v zemi vypadá zdravá,  ale u Havrana je velmi malá.  Pravdou je, že nemám originál sadbu Karla ani Havrana, nechtělo se mi spáchat ekonomickou sebevraždu:) protože jsem sadil na ploše kolem 1000 metrů placatých. Na porovnání jsem jen koupil originál Karla v množství 1kg a 4kg Štěpána ze  Sema jako jinou odrůdu na zkoušku. Děkuji Korčák. 

  plíseń česneku

  4. 6. 14:25 Zakladatel vlákna: jaroslav slavík
  Zjistil jsem že mi česnek žloutne jeden jsem vytáhl a byl celý plesnivý. egzistuje nějaká záchrana? děkuji za radu
  4. 6. 17:05 Jan Kozák
  Podívejte se níže v diskusi a v rubrice choroby a škůdci na bílou sklerociovou hnilobu. Mohlo by to být ono.

  Choroby česneku

  4. 6. 10:16 Zakladatel vlákna: Alžběta Waleczková
  Dobrý den, letos se nám s časném vůbec nedaří, začal žloutnout, tak jsme včera vytáhli jeden kus, na kterém je fialovo modrý pruh. Myslíme že i ten je důvodem, jeho špatného stavu. Nevíte co by to mohlo být a jak tomu předejít? Děkujeme za odpověď.
  Napadený česnek
  4. 6. 17:04 Jan Kozák
  Fialovo modrý pruh, který Vás zaujal, mne nezaujal vůbec. Jde odruhotnou reakci, která nic neříká. Byla by potřeba fotka celé rostliny a fotka napadené rostliny v porostu.

  choroby česneku

  3. 6. 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslav Flegel
  Dobrý den,
  dnes jsem vyštipoval palice a trochu se zhrozil - vypadá to na viry a chřestovníčka. Prosím o radu - co mohu pro česnek ještě teď udělat?
  Děkuji
  J. Flegel
  chřestovníček?viry?
  3. 6. 21:54 Jan Kozák
  Na chřestovníčka to nevypadá, ten ožírá listy od kraje. Ale pokud je tam tento škůdce jednotlivě, tak se obejdete bez chemie. 
  Virózní jsou listy na obou snímcích, stejně jako všechny česneky na světě. Záleží pouze na tom, jestli se manifestačně projeví. A s tím nic neuděláte.
  < Novější678910Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne