Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Sklidit nebo počkat?

  21. 6. 19:43 Zakladatel vlákna: Ondřej Zumr
  Dobrý den, po uplynulých deštivých týdnech se nám na cesneku objevila pravděpodobně sazovitost. Jde o odrůdy Vekan, Jovan, Havel a Slavín 2. Sázeno koncem prosince, půda je těžší zamokřená. 226m.n.m. Královéhradecko. Od výsadby přihnojeno pouze ledkem. Otázka je, zda počkat až se napřímí květenství, nebo preventivně vytahat již nyní aby houba nenapadla i cibule? Děkuji předem za radu.
  CesnekCesnekCesnekCesnek
  22. 6. 7:14 Jan Kozák
  Sazovitost nenapadá živá pletiva, kvůli ní není třeba uspíšit sklizeň. Psali jsme tady o tom předevčírem.

  Kdy sklidit Bjetin

  21. 6. 16:13 Zakladatel vlákna: Bohumil Židoň
  Mám dotaz mám už sklidit česnek odrůdy Bjetin. Děkuji za info. 
  Česnek
  21. 6. 16:20 Antonin Strupl
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  21. 6. 19:40 Jan Kozák
  Čekání na vzpřímení stvolu může být někdy ošidné. Skoro bych řekl, že už měl být venku. Tož s chutí do toho.
  Jednu reakci na Váš dotaz jsem smazal. Vadí mi, když se nepoužívá diakritika (háčky a čárky nad písmeny). Špatně se to čte a diskusi to znehodnocuje.
  21. 6. 20:44 Ladislav Holeček
  Pane Ing Kozáku proč myslíte že už sklízet? Mám podobný česnek?
  22. 6. 7:11 Jan Kozák
  Už tam není skoro nic zelené.

  Hniloba?

  21. 6. 14:14 Zakladatel vlákna: Karel Jílek
  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se jedná o hnilobu česneku nebo zda se ještě dá úroda zachránit. Jedná se o odrůdu lukan zakoupenou samozřejmě u vás. Předem děkuji za odpověd, s pozdravem Karel Jílek
  ČesnekČesnekČesnekČesnekČesnek
  21. 6. 19:37 Jan Kozák
  Problém z fotek nepoznám. Penicillium je tam až druhotně na odumřelých pletivech. Během týdne všechno skliďte.
  21. 6. 20:47 Ladislav Holeček
  Tady taky nechápu proč sklízet, vidíte velký problém s vodou?
  22. 6. 4:53 Karel Jílek
  Děkuji za pomoc

  Dukat/Therador

  21. 6. 12:04 Zakladatel vlákna: Ladislav Uher
  Dobrý den, pane Kozaku, prosím o radu. Dnes jsem zkusmo vyndal několik cibuli česneku, některé vypadají již dozrale, ale je to tak 50/50. S ohledem na počasí si nejsem jistý, zda bych to neměl vytahat vše anebo nechat a provést postřik mocovinou. Je 5% roztok v pořádku. Děkuji 
  CesnekDukatTherador
  21. 6. 12:11 Ladislav Uher
  .... zapomněl jsem dodat, lokalita melnicko, 180 m n/m. Děkuji 
  21. 6. 19:30 Jan Kozák
  Močovinu už nedávejte, bylo by to zbytečné. Nepaličák už končí, paličák by tam měl ještě pár dní pobýt. 
  22. 6. 10:00 Ladislav Uher
  Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď 

  Čerň česneku?

  20. 6. 15:01 Zakladatel vlákna: Alena Srovnalova
  Dobrý den, v těchto mokrých dnech se mi objevily černé tečky na odumřelých částech listů a u krčku rostlin. Jsou rostliny něčím ohrožené a můžu jim nějak pomoci? Mám to na všech odrudach: Havel, Anton, Vekan, Slavin i Dukat (ten není od vás). Předem moc děkuji za radu. 
  KrčekList
  20. 6. 19:38 Jan Kozák
  Ano, je to čerň, správně sazovitost česneku (Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii). Tato houba není parazitická, žije na odumřelých pletivech. Pokud se po sklizni česnek rychle usuší, houba zůstane na horní suknici a při čištění se odstraní. Je-li však sušení pomalé, proroste až na stroužek. Proto je ve vlhkém počasí lepší odstranit odumřelou suknici hned při sklizni a je pokoj.

  Choroba? Ale jaká?

  20. 6. 13:32 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý den. Už jsem se zařekl,že budu sadit jen jeden druh česneku, ale vždycky to poruším. Tak tomu bylo i vloni. Česnek ,,Havran,, už byl vyprodaný, ale měl jsem štěstí, koupil jsem jej u nás v kamenném obchodě. Co se s ním ale stalo, je pro mně záhada. Nový pozemek, sázení proběhlo na Martina, Sulku jsem nepoužíval,pouze vlažnou vodu, Celerit při sázení a pak 4x postřik na list močovinou. Výsledek viz. foto. Ostatní česneky zatím v pořádku. Zatím. Poradí někdo, kde se stala chyba?  Pozemek 622 m n.m.          Zdeněk z Valašska.
  velikost,jako větší pacibulkaPodle listů už by měl jít venvpravo je rusák s Dukátem,vlevo je Karel IVA pohled z druhé strany
  20. 6. 14:48 Jan Kozák
  Nedokážu posoudit, kde je chyba, když rostlina na prvních dvou fotkách nejeví zdravotní problém.

  Pacibulky

  20. 6. 10:41 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  Zajímalo by mne, zda při plánovaném pěstování česneku z pacibulek tyto rostliny sklízet spolu s konzumním česnekem a nebo je nechat v zemi do vyzrání pacibulek. Počítám s hlídáním stvolů dokud se nezačnou otevírat a pacibulky samovolně vypadávat. Zda toto prodloužení vegetační doby ovlivní kvalitu pacibulek. Děkuji za rady a zkušenosti. Novák
  Zařazeno: Prodej česneku
  20. 6. 14:44 Jan Kozák
  Skliďte zároveň s odhlávkovaným česnekem. Při pozdější sklizni se kvalita pacibulek nezvýší, ale cibule se začne v zemi rozpadávat.

  Sadba

  19. 6. 17:51 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Pane Ing. Kozáku, chci se prosím zeptat jestli už víte který z jarních odrůd budete nabízet k prodeji? Děkuji
  Zařazeno: Prodej česneku

  Je to sklerociová hniloba?

  19. 6. 14:29 Zakladatel vlákna: Lukáš D.
  Už jsem se tu před nedávnem ptal na problém česneku. Podle fotek se to nedalo určit...mám nové fotky celé rostliny...(můj původní dotaz klidně smažte...)
  Už několik let po sobě (na různých místech v rámci zahrádky) se mi děje s česnekem to na fotkách...Původní dotaz: ...ke konci vegetace se začne ztrácet palička a při vytahování o prázdninách sklidím tak třetinu, maximálně polovinu výsadby...Palička tam nakonec žádná není a tahám jen rostlinu a nebo je zabalená do "plísňových" obalů a nic z toho není...Vyfocená rostlina měla "zlomený stonek" a už vykazuje známky toho, co by se s ní stalo v létě...Česnek nemořím ani nijak nestříkám...Mám začít mořit? Nebo nějaký postřik? Nebo mám něco v zemi? Díky...
  1234
  19. 6. 14:48 Jan Kozák
  Moření a ni postřik Vám  nepomůže. Pozemek máte promořený bílou sklerociovou hnilobou. Chcete-li mít česnek, potřebujete nový pozemek a novou sadbu. 
  19. 6. 16:19 Vaclav Kavka
  Taky jsem opožděně zjistil, že jsem pěstitelem bílé hniloby. V posledních suchých letech se nikde neprojevila a díky tomu, že letos prší, je najednou všude ( a to taky vysvětluje tvrzení - "tady se česneku nikdy nedařilo, vždycky chcípnul"). 
  Jenže jsem taky zjistil, že porosty, které jsem ošetřil mykoparazityckými houbami jsou 100% zdravé. A tam, kde mi už byla zima při výsadbě na prsty a vynechal jsem namáčení stroužků, tam se to projevilo a zůstalo to na ta místa i omezeno.
  To dává mírný návod, jak na podobném pozemku pokračovat s pěstováním česneku (naštěstí ale pěstuji i na jiném místě, kde, doufám, ten neřád není a nebude)
  23. 6. 6:07 Jozef Sisak
  Len na doplnenie aky pripravok s mykoparazityckými houbami ste použil ? a v tom pripade sa nekona morenie sulkou - sira - fungicid ?
  23. 6. 6:51 Vaclav Kavka
  Nerad bych byl konkrétní. Nejsem ani autorita v oboru, ani v tom nemám obchodní zájem, ani nemůžu nic garantovat. Byl to jeden z běžně dostupných prostředků, obsahující spory Trichoderma a Clonostachys sp. Takových je asi víc a nejspíš budou fungovat podobně, dokud spory budou živé. V prodeji jsou i jiné kmeny hub a můžou fungovat taky.při rozpouštění podobné věci používám nechlorovanou (převařenou/studniční) vodu. Spory hub jsou citlivé.


  U těchto přípravků se uvádí, že sulka nevadí. Každopádně s ní mořím česnek během přirozené dormance a před výsadbou už asi nefunguje.

  Mokro, déšť

  19. 6. 12:06 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
  Dobrý den , u nás prší a je už vody přespříliš, česnek stojí skoro v bahně. Čekám, kdy přestane pršet. Bojím se o něj. Vydrží česnek takové podmáčení? Uvažuji udělat nad záhonkem stříšku z igelitu. Vypadá to, že bude pršet ještě celý týden. Děkuji za jakoukoliv radu a zkušenosti.
  20. 6. 9:52 Jan Kozák
  Stříška ani velká střecha nic nevyřeší. Ale jednou pršet přestane a ve správný termín česnek můžete sklidit. Pamatujete rok 1997 a povodně? Česnek to vydržel.

  Postižené listy

  18. 6. 7:56 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
  Dobrý den, na listech se nám začínají objevovat takové tmavé tečky/kupky, vypadá to jako rez, ale mají tmavou barvu. Jedná se o chorobu? Může to ohrozit česnek nyní cca 2-3 týdny před sklizní? Děkuji za odpověď.
  listylisty 2
  18. 6. 21:14 Jan Kozák
  Ač je to tmavé, je to rez. Česnek Vám to neohrozí, ale trochu se sníží výnos.

  Choroba? Je to hadatko?

  17. 6. 13:10 Zakladatel vlákna: Martina S
  Česnek mi rezne, na listech rezave tečky, v řezu ale nic. Co s tím, lze jej ještě teď zachránit? Můžeme konzumovat? Sklidit okamžitě? Budu moc vděčná za radu. Jsem pěstitel začátečník. Děkuji.
  Obr1Obr2Obr3
  17. 6. 20:02 Martin Lokaj
  Podľa mňa Hrdza , pomôcť by mal postrek Ortiva ale v tomto štádiu by to asi bolo zbytočné. Konzumovať môžete, nemalo by sa to prenášať sadbou, takže ak ste plánovali použiť svoju, tak môžete.  Do budúcna asi by bolo vhodné častejšie sledovať porast a hneď keď sa objaví tak postrek. Pekný večer 
  17. 6. 20:46 Jan Kozák
  Pan Lokaj má má pravdu, jen doplním, že slovenská hrdza je česká rez. Ještě nesklízejte, česnek ještě zdaleka není vyzrálý. Rez sice sežere listy a rostlina bude schnout, pak teprve sklízejte.
  17. 6. 22:47 Martina S
  Děkuji moc za radu, jsem ráda, že z úrody ještě něco bude. Musím příště více hlídat...to jsou cenné zkušenosti :) Pěkný večer 

  Bjetin

  16. 6. 13:26 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Dnes jsem odhrábnul ze zvědavosti jeden Bjetin. Takto vypadá jeho cibule.
  BjetinBjetin

  sklizen

  16. 6. 5:20 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den
  co se s tane když se česnek sklidí dříve,Vekan se už sem tam pokládá k zemi,díky moc
  16. 6. 7:53 Josef Bříza
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  16. 6. 8:36 Lukáš Sova
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  17. 6. 20:42 Jan Kozák
  Lépe sklidit česnek o týden dřív než o den později. Vekan má slabou nať, někdy se pokládá. A pokládá se vždy,když se odstraňuje květenství vytahováním celých stonků z rostliny. Zda máte sklízet posoudíte po vytažení několika rostlin a rozhodnete se podle toho, jak se Vám bude zdát jeho zralost. Obalové suknice cibule mají být kožovité, ne dužnaté. Pokud je v rostlině ještě hodně vody, je náročnější sušení.
  17. 6. 21:33 Lukáš Sova
  Díky za vysvětlení,dám se do něho příští týden,je to dost mokré,a na kořenech je koule bláta,

  Bílé fleky

  15. 6. 20:20 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Na rostlinkách se mi objevily tyto bílé "flíčky". Jedná se o odrůdu Benátčan, hnojil jsem zálivkou ledku, postřik ortiva. Před pár dny u nás padaly kroupy, není to právě důvod ke vzniku těchto fleků?
  Předem děkuji za radu.
  BenátčanBenátčan
  17. 6. 20:35 Jan Kozák
  Ale ty kroupy byly malé, proto nepolámaly listy, ale udělaly pouze tyto fleky.
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne