Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Česnek bez stroužků

    10. 8. 2020 12:55 Zakladatel vlákna: Milan Zemek
    Dobrý den.

    Sklidil jsem letos v červenci svou mini úrodu česneku Dukát a Unikát. Letos budu sázet česnek od pana Kozáka.
    Ale chci se podělit o jednu zajímavost.
    Dnes jsem česnek potřeboval na vaření a našel jsem jeden Dukát který nemá stroužky ale je jak kedlubna :-)
    Normální to asi není, ale zřejmě se to stává.
    Hezký den.
    1234
    10. 8. 2020 20:01 Jozef Sisak
    Stava sa to ak vysadite "taky tenši " stručik alebo pri vysadbe zimnych paličiakov na jar čo nie je Váš pripad
    11. 8. 2020 8:16 Jan Kozák
    Trochu to doplním. Nemusí to být nic z výše uvedeného. Rády to dělají velkostroužkové paličáky i z normální sadby při podzimní výsadbě. Má na to vliv průběh zimy, patrně i průběh skladování před výsadbou. Tyto jednostroužkové cibule jsou až nepohodlně velké, na zabijačku akorát. Mívají špatnou skladovatelnost, proto je dobré zabít prase ještě před Vánocemi. 

    Kde sadit?

    9. 8. 2020 23:36 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
    Dobrý večer! Přemýšlím posadit letos více česneku a tak se chci zeptat kde! Mám k dispozici zahradu, kde posledním 40 let rostla jen tráva (Za účelem sena, krmivo pro krávu a králíky) louky bych v příštích týdnech zoral.  Má to potenciál případně jaké úpravy jsou zapotřebí? děkuji za radu...
    11. 8. 2020 8:11 Jan Kozák
    Orbu neodkládejte, je nejvyšší čas (už to mělo být), aby se drn do výsadby jakž takž rozložil. Pokud louka byla jen sklízená a nebyla pravidelně hnojená, počítejte s tím, že je k dispozici málo živin, tedy před výsadbou řádně nahnojit.

    moření

    8. 8. 2020 18:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám Vekan a dotaz-mohu už teď mořit Sulkou sázet budu asi koncem Listopadu dle počasí
    9. 8. 2020 15:02 Jan Kozák
    Namořit už můžete, doba moření by neměla přesáhnout dvě hodiny. Po namoření rychle usušit (to není teď problém) a uložit v tenké vrstvě na vzdušném místě.

    Sadba

    7. 8. 2020 16:00 Zakladatel vlákna: Olga Vavrečková
    Dobrý den. Prosím budete mít v nabídce odrůdy Havel a Havran? Děkuji. 
    Zařazeno: Prodej česneku
    8. 8. 2020 7:26 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Obecně platí, že pokud bychom mysleli, že je možné ještě nějaké množství odrůd prodat, nabídli bychom je.

    Prosím o identifikaci choroby

    5. 8. 2020 10:52 Zakladatel vlákna: Michal Hrdlička
    Dobrý den pane Kozák, Chtěl bych Vás poprosit o radu co je to za chorobu. Stroužky po oloupaní za šedlé (sklovité)
    foto po sklizni
    5. 8. 2020 21:15 Jan Kozák
    To Vám neporadím. Píšete o problému na stroužkách, ale na fotce oloupané stroužky nejsou. Jediné, co je vidět, je čerň, správně sazovitost česneku (Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii)

    o jakou odrůdu se jedná-doplnění k dotazu p.Šárky Šimonové z 19.7.

    5. 8. 2020 9:49 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Uskladnění česneku

    3. 8. 2020 20:47 Zakladatel vlákna: Jiří Hanzal
    Dobrý den pane Kozák odhadujeme se s kolegou jak správně uskladnit česnek. Já tvrdím 16-18 stupňů a vlhkost kolem 60 %. Kolega tvrdí že teplota 10-15 stupňů a vlhkost minimalni
    4. 8. 2020 7:21 Jan Kozák
    Pokud v česneku není roztoč vlnovník česnekový (Aceria tulipae), je nejlepší teplota okolo dvaceti stupňů, případně vyšší, a vlhkost okolo šedesáti procent. Pokud tam roztoč je, tak ani chlad deset stupňů ho nezastaví. 
    4. 8. 2020 15:13 Jiří Hanzal
    Moc děkuji za odpověď 

    o jakou odrůdu se jedná-doplnění k dotazu p.Šárky Šimonové

    3. 8. 2020 9:35 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    neúroda česneku

    3. 8. 2020 9:20 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Pane ing.,loni napodzim jsem daroval jednomu začínajícímu (2roky pěstuje) zahrádkáři na vyzkoušení asi 6 odrůd česneku z mé sklizně, vč. Havrana, Jovana,Bjetina atd. Já z této sadby měl krásnou úrodu, on však v daleko lepších podmínkách a hlavně lepší půdě měl cibule max do cca 3cm. Ale co si koupil sadbu Jovana,Havrana,  rusáka na burze a francouze v marketu, tak měl úrodu krásnou. Měl by jste pro to nějaké vysvětlení? Já bohužel s mou 40tiletou zahrádkařskou praxí ne. Děkuji za odpověď.
    4. 8. 2020 7:01 Jozef Sisak
    Mne sa to stalo s Havranom , ďalši rok ma uroda potešila , zaver -  potrebna aklimatizácia na "zahradu " čo niektore odrody potrebuju
    5. 8. 2020 10:08 Beda Svoboda
    U kamaráda je zajímavé to, že mou sadbu pěstoval jen pár km  ode mne, jen má lepší bonitu půdy a česnek, co koupil o 2 okresy dál a pocházel bůhvíodkud,se urodil. Když jsem mu řekl o aklimatizaci, ať cibule co vypěstoval nasadí letos znovu, nechce. Ale také je možné, že když vysadí česnek původem z  burzy co mu letos narostl, může narok "splakat nad výdělkem"
    4. 8. 2020 7:13 Jan Kozák
    Pokud pěstoval na stejném záhonu, pak vysvětlení nemám. 
    4. 8. 2020 10:49 Libor Hejduk
    Něco podobného se mi stalo pár let zpět s Benátčanem. První rok ze sadby narostl krásný, další rok jsem zasázel vlastní vybrané výpěstky a byl nějaký nedorostlý. Ale naštěstí nemám problém u jiných odrůd se skladovatelností do další sklizně. Taky mi vadily u menších cibulí až moc malé vnitřní stroužky, člověk je líný to loupat a je mu líto to zahodit, když si to vypěstoval. Takže jsem dal šanci jiným odrůdám, asi každý rok dám alespoň jednu, kterou jsem ještě nezkusil. Jen jsem přešel na pro někoho možná nelogický systém na každý rok kupovat "čerstvou" sadbu. Místa je tak akorát na decentní roční spotřebu a jednorázové obdarování pár přátel, tak si radši koupím kvalitní sadbu, než koncem zimy shánět dobrý česnek jako náhradu za ten, co bych jinak nasázel.
    Letos dobře vyšel Anton a jinak neskutečná raketa je Havran, ani mi nevadí velké stroužky, jako česnekofil stejně míň jak jeden obrstroužek nepotřebuji. 
    5. 8. 2020 9:40 Beda Svoboda
    Ono je to zajímavé,kdysi jsem zasadil vedle sebe tu samou odrůdu 2ř. z mé sadby a 2ř. z originální, výsledek- můj krásný a orig. malý a byl malý i další rok. Také jsem měl před mnoha lety orig. sadbu Bjetinu od Kozáků, narostl velký ale nekvalitní a trpěl nemocemi vč.plísní (čes. ve vedlejších řádcích byly dobré),tak jsem po 3 letech Bjetin vzdal. Potom asi za 2 roky jsem natrefil na tržišti na krásný Bjetin, koupil a pěstuji ho dodnes, je pokaždé pěkný a zdravý. Myslím, že příčina byla v sadbě tehdy. Co se týče Antonu, měl jsem letos cibule z "nadzemních pacibulek" větší, než ze stroužků, ale už to tu někdo psal, že to měl také tak, že je to asi rokem. No, příroda čaruje.

    Ůčiné látky

    28. 7. 2020 17:26 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Dobrý den pane Kozáku,
    chtěl bych se zeptat,jestli mají všechny odrůdy česneku stejný podíl pro zdravý prospěšných látek.
    28. 7. 2020 20:41 Jan Kozák
    Nemají. Česnek obsahuje několik desítek látek, které by měly být zdraví prospěšné, která z nich je však nejdůležitější nebo která jejich kombinace je nejúčinnější, nikdo zatím neví. Proto nezbývá než pěstovat odrůdy, které nám pěstitelsky a gurmánsky nejlépe vyhovují.

    Jaky cesnek do Svedska

    28. 7. 2020 14:26 Zakladatel vlákna: Eva Teichmann
    Dobry den pane Kozaku, prosila bych o radu. Momentalne pobyvame v severnim Svedsku a pripravuji zahony na pristi rok. Rada bych si objednala sadbu cesneku z Cech, jak bych poprosila o radu, jaky by se sem podle Vasich zkusenosti hodil. Bydlime na slunnem miste, pozemek je mirne svazity, orientovany na jihozapad, ze severovychodu chraneny lesen, ale presto trochu vetrnny. Ca. 120 m.n.m., ca. 15 km od more. Prvni mraziky byvaji na konci zari a priroda se probouzi do jara az tak na prelomu dubna/kvetna.Muzete mi prosim nejaky z cesneku doporucit? Dekuji
    28. 7. 2020 20:37 Jan Kozák
    Na dotaz ze Švédska odpovím, přestože v něm chybí diakritika. Mám takový dojem, že ve Švédsku háčky a čárky nad písmeny neznají, zato umí udělat nad písmenem kolečko.
    Samozřejmě zkušenost ze Švédska nemám, ale mohu vycházet ze zkušeností pěstování u nás ve vyšších polohách (nad 500 metrů). Každopádně doporučuji zkusit víc odrůd, jako nejspolehlivější vidím Lukan, Vekan, Havran a Bjetin.
    29. 7. 2020 5:47 Jozef Sisak
    Ja by som si dovolil doplniť Ing. Kozaka - a neodpisať odrodu po prvom neuspešnom roku ale dať mu šancu aj ďalšie sezony . Vlastná skusenosť s Havranom . Nech sa darí.
    21. 9. 2020 17:41 Eva Teichmann
    Dekuji :) 

    Skladovatelnost

    26. 7. 2020 10:25 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
    Dobrý den pane Kozáku. Minulý rok jsem u Vás zakoupil krabičku se vzorky česneku, který nyní sklízím. U většiny druhů je nějaký popisek ohledně skladovatelnosti např: dobrá skladovatelnosti, 24 měsíců, do dubna atd. Určitě jste hodně vytížen, ale bylo by možné napsat nějakou tabulku, nebo seznam od nejlépe po nejhůře skladovatelných odrůd. Další sezónu budu zkoušet Japo 2 a Lukan. Určitě by to zajímalo více diskutujících. Děkuji
    26. 7. 2020 12:27 Mareš Stanislav
    V oddílu "Odrůdy" tohoto webu je u každé jednotlivé odrůdy v jejím popisu uvedena i doba skladovatelnosti. Já jsem si takovou tabulku o jaké se zmiňujete před cca 10 lety vyhotovil a průběžně ji doplňuji o dobu skladovatelnosti nových odrůd. Máte pravdu, je to praktická pomůcka, podle které zavěšuji svazky jednotlivých - už vysušených odrůd v pořadí od těch s nejkratší dobou skladovatelnosti až po nejdéle skladovatelnou odrůdu, t.j. Benátčan. 
    26. 7. 2020 13:19 Dalibor Přikryl
    Ne u každé odrůdy je to jednoznačně napsáno a předpokládám, že pan Kozák ví, která odrůda vydrží déle, než některá jíná. 
    26. 7. 2020 17:11 Jozef Sisak
    Taka tabuľka s laskavým dovolením Ing. Kozáka by mohla byť niekde tu aj uverejnená
    26. 7. 2020 15:04 Novák Ladislav
    I ten česnek s nejdelší dobou skladovatelnosti v nepříznivých podmínkách může vydržet třeba jenom 3 nebo 4 měsíce. Letos chci zkusit již v této dickusi zmiňované noviny a skladování spolu s usušenou levandulí. Levandule by mohla odpuzovat vlnovníka stejně  jako šatní moly.
    26. 7. 2020 17:08 Jozef Sisak
    Treba brať aj v uvahu "vôňu" tlačiarenskej farby ako aj kontakt farba - cibuľa cesnaku , tu planujem využiť papierove sačky alebo inu formu čisteho papiera.
    26. 7. 2020 18:16 Jan Kozák
    V popisu odrůd je informace o její skladovatelnosti. Tento údaj má pouze informativní charakter a mění se nejen pěstitelskou lokalitou, pěstitelem, ale i ročníkem. Takže pěstitel může být mile překvapený, že mu česnek vydržel mnohem déle, než uvádí popis, ale může dojít i ke zklamání, že je to opačně.
    Ale tuto tabulku určitě příležitostně vytvořím. 

    Síření

    24. 7. 2020 22:07 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Dobrý den, měl bych otázku. Vysířil jsem sklep sirnými knoty a až zpětně jsem si uvědomil, že jsem tam měl uskladněno několik zajímavých stroužků na sadbu. Mám očekávat problémy? Stroužky jsou v misce zabalené v papírových pytlíkách, nicméně celý objem byl "vykouřený". Stroužky by měly být plně spící již několik týdnů. Lze to případně brát jako svého druhu moření proti vlnovníkovi?
    25. 7. 2020 7:20 Jan Kozák
    Kysličník (teď se tomu blbě říká oxid) siřičitý je ve větší koncentraci biocidem, tedy hubí všechno živé s výjimkou některých mikroorganismů, tedy i rostliny. Pokud této koncentrace nebylo dosaženo, stroužky přežijí, vlnovník určitě ne. Nevím, jak to bude s jeho vajíčky.

    Striedanie pozemku

    22. 7. 2020 13:19 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň.  Chcel by som sa spýtať,  či niekto nie je v podobnej situácii alebo o radu. Mám pozemok,  ktorý mám rozdelený na 3 časti. Pestujem len cesnak a na zvyšku je zelené hnojivo,  len nechcem stále dávať facéliu a horčicu a orať to 2x do roka. Myslel som, že by som po cesnaku nasial ďatelinu, tú nechal do konca následného roku, zaoral a další rok na jar dal zelené hnojivo, a na jeseň sadil cesnak. Môže to tak byť alebo je lepšie  zvoliť niečo iné? Ďakujem za rady. Príkladam aj foto tohtoročnej úrody. 
    Dukát
    23. 7. 2020 19:11 Jan Kozák
    Vámi vymyšlený postup je dobrý. Počítejte s tím, že jetel budete muset pokosit, aby nevytvořil semena. Mohl byste pak trhat jetel z česneku.
    23. 7. 2020 22:54 Miroslav Mikula
    Navrhujem zasiať Lucerku a vegetáciu nechať 2 roky. V roku výsadby v mesiaci 09 zaorať, cca za 3 týždne prebehnúť diskovými bránami alebo ťažkými bránami a cca 2 týždne pred výsadbou znovu preorať. To by malo stačiť na zničenie vegetácie a koreňov. Založenie porastu v tomto období pri priaznivom počasí by nemal byť problém, ale treba zasiať sejačkou a plochu uvalcovať. Pred sejbou asi neorať a použiť iba diskové a ťažké brány. Treba počítať s tým že porast na krmovinárske účely treba 5 krát za sezónu pokosiť.
    23. 7. 2020 23:26 Alois Juráň
    No ale při letošní  urodě slimáků nevěřím že vzejde..Já mám od slimáků ožraný aj ten česnek.Dokonale .
    24. 7. 2020 8:25 Miroslav Mikula
    V tomto roku Lucerka zasiata na jar, dlho bojovala so suchom. Až teraz zažína skutočne rásť. Sucho môže byť problémom aj pri oraní porastu na jeseň. Jednoducho nemusíte do zeme dostať pluhy.
    Ak máte oplotený pozemok,tak na slimákov je účinný Indický bežec - kačica s dlhým krkom. Potom z Vás bude aj chovateľ.
    24. 7. 2020 13:23 Martin Lokaj
    Ďakujem za rady, kým nenájdem niekoho, kto by to pokosil na kŕmenie alebo seno budem musieť ostať len pri zaorávaní. Je tam dobrá hlina, dostať pluhy do zeme nie je problém. Len som to považoval za zbytočné orať 2x ročne, ale aspoň bude viac hmoty v zemi.
    24. 7. 2020 21:39 Jan Kozák
    Ještě si přidám.
    Není nutné pokosenou hmotu odvážet nebo sušit. Klidně může zůstat ležet a zaorá se nakonec. Ale pokud byste volil lucerku (mnozí jí říkají vojtěška), musela by se zaorat na podzim rok před výsadbou nebo v roce výsadby při první seči. Jinak byste mohl mít problémy při sázení s nerozloženými zbytky.
    24. 7. 2020 23:36 Miroslav Mikula
    V takom prípade by som  miesto kosačky  kúpil za traktor mulčovacie zariadenie. Hmota by sa lepšie rozkladala a porast by lepšie prerastal cez podrtenú hmotu.
    25. 7. 2020 7:21 Jan Kozák
    Moja řeč.

    Porucha?

    21. 7. 2020 19:27 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
     Neznáma odroda ktora na 100% po odstranení kvetneho stvola vytvorila hrube - krepove obaly stručika  čo spôsobuje problem pri sušeni až hnilobu   a tie s kvetnym stvolom cibule su normalne s minimalnym rozdielom vo veľkosti . Poznate taký prípad ? Ďakujem za aku koľvek informaciu . fotografie priložim až na buduce aj to len kvalitnych cibuľ lebo tie "upravene " som musel pre začinajucu hnilobu vyrazne očistit.
    22. 7. 2020 14:55 Jozef Sisak
    Dnes prikladam oznamene snimky 1 su tie bez zmeny 2 je očistene 3 pacibulky detail Vopred ďakujem za informacie.
    dobre bez zmeny"poruchove" po očisteníPacibulky
    23. 7. 2020 19:07 Jan Kozák
    Tož takový případ nepoznám.
    24. 7. 2020 18:07 Jozef Sisak
    Ďakujem , pred par rokmi mi to urobil na par cibuľiach  aj Ornak - poľska odroda vtedy som stručiky spotreboval do kuchyne a bolo zaujumave že boli zrastene ?- vzajomne neoddelene ,dnes pre zvedavosť by par skončilo bez rozdelenia v zemi.
    < Novější8889909192Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne