Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Kukla nějakého živočicha mezi uskladněným česnekem

    13. 9. 2020 9:56 Zakladatel vlákna: Milan Zemek
    Přeji dobrý den pane Kozáku.

    Manželka našla v našem příručním zásobníku na česnek (a cibuli) jakousi kuklu neznámého (pro nás neznámého) živočicha.
    V této krabičce máme letošní česnek, tedy vždy jen pár kusů na domácí spotřebu.
    Žena tvrdí že jsme si to domů přinesli ze zahrady.
    Co by to mohlo být? 
    Je to pro česnek nějak nebezpečné?
    Jde o to že letos budu sázet Havran a Bjetin a pokud bych měl na záhonku (sázet letos budu po bramborách) nějakého škůdce tak abych ho mohl včas zlikvidovat.
    Pomůžete prosím s určením živočicha?
    Děkuji.
    Hezký den.
    KuklaKukla2
    13. 9. 2020 19:40 Jan Kozák
    Myslím, že to kukla vrtalky pórové. Vaše žena má pravdu, přinesli jste si to ze zahrady a dokonce s česnekem. Vrtalka sice napadá i česnek, škody jsou až na výjimky nepatrné. Na pozemku po bramborách určitě nebude.
    14. 9. 2020 17:37 Milan Zemek
    Dobrý den.
    Mockrát děkuji za odpověď.
    Už jsem klidný a vyrovnaný.
    Už jsem se bál že to bude něco horšího co nám bude likvidovat příští úrodu.
    Hezký den.

    Rozšíření nabídky

    11. 9. 2020 13:48 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
    Do e-shopu se vrátily některé odrůdy, které více než měsíc nebyly dostupné. Pokud byste měli zájem přidat do své objednávky další balení, napište nám prosím na objednavky@cesnek.cz, případně vytvořte druhou objednávku a napište nám na stejný e-mail, abychom vám je spojili do jedné zásilky. (Máme toho nyní hodně a není jisté, že bychom si duplicitní objednávky včas všimli.)

    Zajímá-li vás něco ze zákulisí naší práce, přečtete si článek Expedice 2020.
    Zásilky připravené pro přepravceKompletování zásilkyBalení dárkové krabičkyLetošní sadba Lukanu
    Zařazeno: Prodej česneku

    dusíkaté vápno a ostružiny

    11. 9. 2020 9:53 Zakladatel vlákna: marta Vaculová
    Chtěla jsem se zeptat, Nyní jsem zryla záhon po ostružinách a malinách protože byly napadeny houbami a posypala dusíkatým vápnem. Mohu znovu zasadit po 3 týdnech nové maliny a ostružiny? Slyšela jsem že tyto plodiny vápno nesnášejí
    Děkuji
    11. 9. 2020 10:49 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Webové stránky cesnek.cz se zabývají pěstováním česneku. Můžeme vám leda poradit, abyste místo maliníku pěstovala česnek. :-)

    sadbový česnek do 500 mnm jílovitohlinitá půda

    9. 9. 2020 15:55 Zakladatel vlákna: Lucie Pelouchová
    Dobrý den,

    prosím poradili byste, kde pořídit sadbový česnek, z vašeho šlechtění, do vyšší nadmořské výšky a jílovitohlinité těžké půdy. děkuji moc
    9. 9. 2020 21:14 Jan Kozák
    Žádný problém, objednejte si Lukan, budete spokojena.

    Zbarvení slavinu

    9. 9. 2020 13:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane Ing. Kozáku dnes jste mě dovezl sadbu, chci se zeptat proč slavin není tak fialový jak býval, byl jsem zvyklý na lepší zbarvení (výraznější).Děkuji za odpověď
    SlavinSlavin
    9. 9. 2020 14:06 Zdeněk Mácha
    Dobrý den pane Holečku. Letos jsem měl také některé cibule Slavinu méně zbarvené, ale to mi vůbec nevadí. Prostě to neřešim.  Přisuzuji to letošnímu počasí,kdy bylo hodně vody. Kde mi voda nestála, je krásně zbarvený, kde voda stála, tak je lehce fialový. Né každý rok je stejný
    9. 9. 2020 21:13 Jan Kozák
    Já nevím, ale všechen Slavin, který jsem letos viděl i u zahrádkářů, neměl vybarvení, na které jsme zvyklí. Tož asi vliv ročníku.

    Sadba česneku a lokalita

    8. 9. 2020 17:29 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Chci se zeptat...je vhodná odrůda Lukan a Slavin II v lokalitě Malá Haná... nadmořská výška kolem 350 m ?? půda - černozem
    Děkuji za odpověď
    8. 9. 2020 20:55 Jan Kozák
    Malou Hanou tak trochu znám. Můžete být bez obav a určitě budete v příštím roce při sklizni spokojen.

    Prodej česneku v prodejnách

    8. 9. 2020 16:14 Zakladatel vlákna: Pavla Dubská
    Dobrý den,

    dodáváte, prosím česnek na sadu i do prodejen v některých městech?
    Jde mi konkrétně o Přerov. V minulosti jste dodával do prodejny Gardenka k p. Komínkovi, ta je bohužel už zavřená.
    Je možné si někde v okolí sadbu koupit - Olomouc, Prostějov, Kroměříž?
    Mockrát děkuji za odpověď.
    P. Dubská
    Zařazeno: Prodej česneku
    8. 9. 2020 20:48 Jan Kozák
    Zrovna zítra povezeme sadbu do drogerie paní Lence Foltýnové do Kroměříže (Dobrovského 174/3). Do Olomouce ani Prostějova přímo nic nevezeme, je možné, že tam někdo bude něco mít přes velkoobchody.

    Sadba česneku

    8. 9. 2020 13:31 Zakladatel vlákna: Martin Fešar
    Dobrý den p.Kozáku
    Ctěl bych se zeptat zda bude ještě k dostání  i jiné odrůdy sadby než Lukan a Slavin. Asi jsem promeškal prodej sadby.
    Děkuji Fešar
    Zařazeno: Prodej česneku
    8. 9. 2020 20:43 Jan Kozák
    Termín začátku příjmu objednávek jste skutečně promeškal, ale není důvod k zoufalství. Jednak Lukan je v letošním roce asi nejlépe vydařenou odrůdou a Slavin je pro svou ostrost a dobrý tvar stroužků mým favoritem v kuchyni.

    Vyvýšený záhon nebo záhon

    7. 9. 2020 21:35 Zakladatel vlákna: Vaclav Pokorny
    Dobrý den pane inženýre,
    prosím o radu, zda by jste preferoval výsadbu česneku do (zavedeného) záhonu po bramborách, když byl ale na vedlejším záhonu vzdáleném cca 5m pěstován česnek a byl silně napaden houbomilkou, nebo výsadbu do nového vyvýšeném zahonu ( o 20 m dál), vytvořeném jen pro česnek? A popřípadě, jaký by byl asi tak idealní poměr v novém zahoně - zemina kompost písek ? Děkuji za odpověd Pokorný
    8. 9. 2020 20:40 Jan Kozák
    Pět metrů nebo dvacet metrů - je to jedno. Pokud máte houbomilku, přikryjte v předjaří (nebo hned po výsadbě) česnek bílou netkanou textilií. Na otázku poměru jednotlivých složek v záhonu odpovědět neumím.

    sadbový česnek

    7. 9. 2020 17:02 Zakladatel vlákna: Marie Doubková
    Dobrý den,
    koupila jsem si od Vás sadbový česnek. Je možné zbytek česneku zpracovat na vaření v kuchyni?

     Děkuji
    8. 9. 2020 20:36 Jan Kozák
    Můžete ho použít při vaření i na syrovo. Pěstování sadbového česneku má stejnou technologii jako pěstování česneku konzumního.

    Co je to s česnekem

    7. 9. 2020 9:06 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den,  je tento česnek v pořádku nebo je lepší ho nezasadit. Může to být nějaká houbová choroba? Mohu použít na sadbu?

    Děkuji
    česnekčesnek
    7. 9. 2020 12:46 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Popraskání slupek je způsobeno deštěm v období sklizně. (Je to podobný jev jako praskání rajčat ve vlhkém prostředí, však u česneku při tom nedochází k mechanickému poškození.) Jde o vadu vzhledu, ale na sadbovou kvalitu to nemá žádný vliv. Byla by škoda takové cibule vyřazovat, pršení se se sadbou nepřenáší. :-)
    Na rozkladu slupky se podílejí saprofytické organismy, které zdravou tkáň nijak nepoškozují. Jedná se o přirozený proces, který po výsadbě proběhne u všech stroužků.

    Choroba, zapaření, plíseň?

    7. 9. 2020 8:09 Zakladatel vlákna: Lucie Pelouchová
    Dobrý den, prosím o radu, na česneku odrůdy Rusák a Dukát, se mi objevilo toto viz. foto. Nevím, zda by to mohlo být vlhkým počasím a možná nesprávným sušením, nedostatečným větráním půdy, nebo zda je to zavlečená choroba? Na odrůdě Bjetin a Unikát, kterou už si pěstuji dlouho, se mi to neobjevilo, sušení probíhalo stejně. Převážně je česnek pevný na povrchu se neprojevují známky poškození, u některých už na zmáčknutí je měkký. Děkuji
    poškození česneku
    8. 9. 2020 20:34 Jan Kozák
    Nezlobte se prosím, ale směřujte tento dotaz na autorizované pracoviště, t.j. Moravoseed. Nemají rádi, když se vyjadřujeme k jejich odrůdám.

    Certifikát a licenční poplatek

    5. 9. 2020 3:34 Zakladatel vlákna: Dušan Rykr
    Dobrý den pane Kozák, pokud bych chtěl pěstovat vaše odrůdy česneku komerčně v kvalitě konzumního česneku, musel bych s vámi uzavřít licenční smlouvu a získal bych k tomu i certifikát?...V diskuzi z roku 2013 jsem se dočetl, že ho tehdy vystavovalo sdružení Českomoravský česnek, které má ale webovou stránku již zrušenou...U licenčního poplatku platí stále hodnota 10% z vaši ceny sadby u mnou vysazeného česneku, který jsem si vypěstoval již sám?...Děkuji za odpověď a přeji pěknou sobotu...
    5. 9. 2020 8:59 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Je to jednoduché. Ani s jedním si nemusíte dělat hlavu.

    Certifikát je ukončený experiment, který měl podpořit prodej českého konzumního česneku v době, kdy začal být o česnek velký zájem, začalo falšování názvů i země původu prodávaného produktu. V praxi se ale ukázalo, že aby byl systém transparentní a napadělatelný, musel by být poměrně komplikovaný… až by přestal být transparentní. Bohužel se ukázalo, že boj s podvodníky je podobný boji se saní. Když jí jednu hlavu useknete, narostou jí tři nové.

    Na licenční poplatky sice tato firma nárok má, ale nevyužívá jej. Ten licenční poplatek slouží k financování vývoje a udržování odrůd, což je velmi nákladné. Zkusili jsme to kolem roku 2013. Byla to reakce na prodej zahraniční sadby, která se prodávala v takové „kvalitě“, že první rok pěstování získal pěstitel poměrně velký výnos, od druhého roku byl výnos tak špatný, že se přesazování vůbec nevyplácelo. Reálně to znamená, že čím kvalitnější sadbový materiál firma na trh dodává, tím do větších finančních problémů se dostává. Protože jsme nechtěli jít cestou prodeje vlastně nekvalitního materiálu, zkusili jsme uzavírat s většími pěstiteli licenční smlouvy a vybírat od nich licenční poplatek. V praxi se ukázalo, že poplatek platí pouze poctiví pěstitelé (porušování licence bylo neférovým nemožné dokázat), což pro ně nebylo spravedlivé, a tak se to zrušilo.
    5. 9. 2020 13:18 Dušan Rykr
    Děkuji za odpověď pane Kozáku...Na licenční poplatek máte právo ze zákona...Osobně bych určitě patřil k těm poctivým pěstitelům a vámi vydaný certifikát založený na důvěře a ověřené spolehlivosti pěstitele, spojený s licenčními poplatky bych považoval za výhodu...Při stavu který popisujete je i tak poctivý pěstitel znevýhodněn oproti podvodníkům a trpí tím i váš česnek a vy samotní...Přeji ať se vám vše daří...S pozdravem Rykr

    česnek určený k sadbě vs. ke konzumaci

    2. 9. 2020 15:00 Zakladatel vlákna: Michaela Kruchlová
    Dobrý den, máme doma debatu na téma česnek určený k sadbě vs. ke konzumaci a chci poprosit o vysvětlení. Přítel tvrdí, že mužeme zasadit česnek, který jsme koupili u farmáře ke konzumaci nebo od rodičů - který oni věpěstovali. Četla jsem Váš článek o tom, že tímto koupeným česnekem můžeme na políčko zanést různé choroby. Ptal se mě, jaký je tedy rozdíl mezi česnekem co prodáváte vy (určený k sadbě) a tím koupeným. Nedokázala jsem mu odpovědět...
    Moc děkuji za odpověď
    2. 9. 2020 17:25 Alois Juráň
    Dobrý den .Není to na mne ale pokusím se stručně také odpovědět.Porost česneku  určeného na sadbu musí být kontrolovaný rostlinolekaři jinak nedostane příslušný certifikát a jako sadbový nesmí být prodáván..
    2. 9. 2020 21:10 Jan Kozák ml.
    Jako sadba se označuje ten materiál, který byl vypěstován v režimu zákona o oběhu osiva a sadby. Konzumní česnek je veškerý ostatní. Pro zákazníka to znamená, že dostává sadbovou kvalitu bez závažných chorob a škůdců. Kritéria sadby jsou dána vyhláškou. Když se producentovi sadby pomíchají vizuálně stejné cibule více odrůd, nesmí je prodat jako sadbu. Když se mu cibule rozpadnou nebo jsou příliš malé, nesmí je prodat jako sadbu. I kdyby to byli zákazníci ochotni koupit se slevou. Jako konzumní česnek lze s vhodnou cenovou politikou prodat ledacos.
    Sadba je výrazně více limitovaná. Její distributor se nezodpovídá pouze zákazníkovi, ale i státu ve formě jeho úřadů. Musí kupříkladu evidovat, kterou partii sadby dodal kterému obchodu či pěstiteli, na kterých stanovištích byla všechny předchozí roky množena atd. Aby bylo možné určit, které partie je případně nutné stáhnout z trhu. Je přesně definováno, jak může prodej probíhat. Proto se při prodeji v pytlích sadba plombuje, malá balení musejí být v obalu, ve kterém bez nástrojů nelze cibule vyměnit atd. Distributor mimo jiné garantuje, že po celou dobu uvádění na trh se jedná o identickou odrůdu. Pokud by mu během toho odrůda zmutovala, nesmí ji prodávat.
    Když se podíváte na bratrovu stránku na instagramu, uvidíte tam nějaké laboratoře, hromadu izolátů, všude milion cedulek. To není běžné vybavení, které se používá při produkci konzumního česneku. I když samotná technologie pěstování sadby a konzumního česneku je stejná, nejedná se o stejný produkt.
    Pak je ještě jeden pohled na věc. Šlechtění nové odrůdy je velmi finančně i pracovně náročné. Nedávno se tu uvádělo, že na odrůdu to vychází cca milion korun, plus investice do uvedení na trh a do ozdravování po celou dobu, co je odrůda na trhu. To je financované z prodeje sadby. Aby šlechtění dávalo smysl, jsou odrůdy chráněné a držitel práv k odrůdě má nárok na licenční poplatky těch, kdo z jeho práce těží. Je dobré si uvědomit, že nákupem sadby přispíváte na její vývoj a udržování. Když odrůdu koupíte načerno nebo si pořídíte cibuli, kterou budete donekonečna přesazovat, sice ušetříte, ale je to na úkor ostatních. To je pak na svědomí každého.
    Vrchol je, když pak někdo jde na veřejné fórum držitele práv k odrůdám referovat o tom, jak je skvělé pěstovat konzumní česnek, že odrůdu stačí koupit jednou v životě atd. Což se i zde pravidelně objevuje. Z mého pohledu se jedná o nebetyčnou drzost. (Zdůrazňuji, že se jedná o můj osobní názor.)
    To se týká komerčně dostupných odrůd. U starých krajových odrůd je situace jiná. Ty v sadbové kvalitě neexistují. Jejich udržování je prospěšné, protože když taková odrůda zanikne, už ji nikdo neobnoví. Přitom by v budoucnu mohla být doceněna nějaká její vlastnost, která bude u ostatních chybět.
    3. 9. 2020 9:08 Michaela Kruchlová
    Moc Vám děkuji za Vaši obsáhlou odpověď. Včera jsem u Vás objednala sadbu . Líbí se mi lidé jako jste Vy/Vaše firma - máte hezké, přehledné stránky. Vše do detailu popsané a vysvětlené. Věnujete se jedné veci a tu děláte pořádně. Děkuji
    3. 9. 2020 13:18 Jan Kozák ml.
    Děkujeme za milá slova, udělala nám radost.

    Vlnovník česnekový

    30. 8. 2020 20:37 Zakladatel vlákna: Petr Rubeš
    Dobrý den, reaguji na vlákno vlnovník česnekový. Pro česnek určený ke spotřebě není nikde žádná zmínka o ochraně před vlnovníkem. Neberte to jako návod, ale jako příběh, kterým jsem osobně prošel. Zakoupil jsem sadbu česneku (dva druhy ozimého paličáku) a poté ji namořil Sulkou s délkou moření 6 hod. (což se patrně projevilo na horším zakořenění a potažmo i výsledku). V příhodnou dobu jsem vysadil a výsledek nic moc. Proto jsem objednal novou sadbu u stejné firmy a ve stejném složení – stejné druhy česneku.

    Po dvou měsících sušení svého výpěstku jsem zjistil, že některé stroužky v palicích jsou částečně scvrklé, což naznačovalo napadení vlnovníkem. Mé podezření se bohužel při prohlídce pod mikroskopem potvrdilo. Česnek byl výrazně zamořen vlnovníkem. Při hledání po internetu jsem nenarazil na žádnou informaci, která by tento problém řešila. V situaci podobné zoufalství nezbývalo, než se zamyslet nad možnostmi, které jsem měl k dispozici a pomohly by mi zachránit česnek. Padla volba na argon (netečný plyn na svařování v ochranné atmosféře). Po zjištění, že se používá jako ochranná atmosféra pro bramborové lupínky jsem neváhal a bezodkladně jednal. Česnekové palice jsem naskládal do nádoby, kterou bylo možno hermeticky uzavřít a napustil ji plynem (argon je těžší než vzduch). Česnek zůstal v nádobě čtyři dny. Po otevření a následné kontrole pod mikroskopem se ukázalo, že všechny vzorky vykazují přítomnost vlnovníka v mortalitní podobě. Při následných čtrnáctidenních kontrolách se již žádný živý jedinec neobjevil. Stroužky, které byly před ošetřením málo napadené, vydržely až do zkonzumování (červen následujícího roku). Domnívám se, že argon vytěsní veškerý vzduch z česnekových cibulí a udusí nejen dospělce, ale i zárodky ve vajíčkách.

    Poté co dorazila zásilka sadbového česneku a byla mořena dvě hodiny v Sulce jsem ji i přesto nechal projít plynovou procedurou a ukázalo se, že velmi dobře zakořenila.

    Letošní sklizeň byla proti předešlým rokům excelentní a po měsíci sušení již prošla ozdravnou procedurou a vypadá to, že část určená na sadbu již nebude třeba ani mořit v Sulce. Předesílám, že jsem malopěstitel a množství vypěstovaného česneku je kolem 10kg. Nijak jsem dále neexperimentoval (např. s časem při kterém dojde k usmrcení vlnovníka). Mohla by to být ale jedna z možností, jak poměrně jednoduchým způsobem před vlnovníkem ochránit česnek učený ke spotřebě a možná i na sadbu. Je jisté, že česnek musí být uskladněn v prostředí, kde se nevyskytuje vlnovník, jinak patrně dojde k opětovné kontaminaci.
    31. 8. 2020 13:10 Vaclav Kavka
    Dobrý den, možná by šlo použít i obyčejný CO2? otázka je, nakolik potřebují dormantní stroužky dýchat a tedy jak dlouho vydrží bez kyslíku.
    1. 9. 2020 7:44 Jozef Sisak
    Nad touto problematikou som sa zamýšľal aj ja CO2 je dostupnejšia ,

    pri koncentracii 20% je smrtelna pre človeka a využiva sa aj ako roztok na narkotizaciu akvarijnych rybičiek a ako plynná zmes  pri inseminacii včiel to len informacia naviac .

    Asi len pokusmi najdeme odpoveď na dane otazky

    Vami odporučane - skôr- použitie postreku Kumulusom je prevencia , čo robiť  v skladoch je ...? napr. vakuovanie či nasledovne zaplynenie a s čim je len na skušani

    P. Peter Rubeš vytvoril svojim úspešným pokusom začiatočnú schému - čiaru na ktorej sa da pracovať - experimentovať.
    1. 9. 2020 7:53 Jozef Sisak
    Pozdravujem
    ake zväčšenie ste použil ?Predpokladané pôsobenie plynu bolo spravne lebo to potvrdili aj vysledky pokusu . Použili ste to k čomu ste mali pristup v mojom pripade tekuty dusik - 196st. a plynny - 60st. čo je problem a preto  stale nemam odvahu do toho isť. Preto asi CO2 bude riešenim
    1. 9. 2020 19:48 Petr Rubeš
    Zdravím. Nejsem chemik a tak úzké souvislosti si netroufám
    deklarovat, ale CO2 s vodou reaguje na kyselinu uhličitou a navíc
    nemusí být při vstřebání dostatečně účinný. Co to udělá
    s česnekem nedokáži odhadnout. Před pár roky jsem česnek
    zavakuoval do plastového sáčku a po měsíci byla ze sáčku
    nafouklá koule a ani s česnekem to nedopadlo dobře. O dusíku si
    netroufám polemizovat. Argon jsem vybral z toho důvodu že je to
    netečný plyn, který za běžných podmínek s okolním prostředím
    nereaguje. Dá se říci, že je to i letos pokus s tím, že to na
    první dobrou loni vyšlo. Letos se spíše zaměřím na pravidelné
    kontroly pod mikroskopem (zvětšení 150x), zda se vlnovník
    neobjeví. Po měsíci od ošetření argonem je zatím vše v
    pořádku.
    1. 9. 2020 22:04 Jan Kozák ml.
    Osobně se mi váš experiment hodně líbí. Zajímalo by mě, jaká je minimální doba působení na vlnovník. Čtyři dny jsou příliš dlouhá doba. Dále by mě zajímalo, zda to nemůže mít preventivní funkci, obdobnou té, která je přičítána Sulce, kdy po namoření je od vlnovníku spolehlivě pokoj.
    2. 9. 2020 19:56 Petr Rubeš
    Zdravím. K té délce expozice si osobně také myslím, že čtyři dny je zbytečně moc a že polovina by měla stačit. Vzhledem k

    tomu, že loňský rok byl o tom čím česnek ošetřit, tak doba expozice byla spíše výstřel od boku. Pravdou je, že jsem nepociťoval žádné chuťové změny. Letos jsem byl vytížen jinými záležitostmi a tak došlo jen na zopakování toho, co se již povedlo. I tak je to záležitost na experimentování.

    Co se týče druhého bodu, to si netroufnu rozebírat ani v teoretické rovině. Přikláním se k tomu, že patrně dojde k napadení, ale vše může být jinak ...
    6. 1. 2021 21:53 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,CO2 jsem zkoušel ale bez zdárných výsledku ani po třech dnech.Asi někde chyba- spíž to zvlhlo a velký špatný.
    < Novější8485868788Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne