Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Průměrná sklizeň

    22. 9. 2020 12:30 Zakladatel vlákna: Radim Macholán
    Dobrý den,rád bych se zeptal kolik zhruba odhadem je možné prumerně sklidit kg česneku z 20kg sadby od vás.Moc děkuji.Jsem začátečník. A dál když o víkendu pooram louku(10let louka) pohnojim např cerelitem a časem udělám branama ,jestli to není už pozdě vzhledem k připravenosti půdy na sadbu (odhadují letos sázení na začátek prosince vzhledem k teplotám) takže za  2 měsíce 
    22. 9. 2020 19:36 Jan Kozák
    Chtěl jsem se podívat na Vaši objednávku, abych se vyjádřil ke konkrétní odrůdě, ale neobjevil jsem ji. Běžně se počítá násobek průměrného počtu stroužků v cibuli mínus deset procent. Pokud je sadba drobnější, mělo by to být víc, pokud je sadba hodně velká, bude to méně.
    Louka měla být zaoraná už minimálně měsíc. Když je chladno, rostlinné zbytky se pomaleji rozkládají. Pokud byla louka sklízená a nehnojená, počítejte s tím, že musíte dobře pohnojit.
    22. 9. 2020 20:18 Radim Macholán
    Mám zájem o 20kg odrůdy Vekan,tzn kolik průměrně lze sklidit odhadem kg ? A čím doporucujete prohnojit? Například tím celeritem ? 
    23. 9. 2020 7:20 Jan Kozák
    Sklidit byste z toho měl minimálně 160 kg. Cererit je dobrá volba, doporučil bych dávku 6 kg na ar (6 q/ha).

    Sulka

    21. 9. 2020 21:53 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý večer,  prosím vás je nejaký zásadný rozdiel medzi Sulka Ca a Sulka K? Je niektorá výhodnejšia na morenie cesnaku? Ak je na obale uvedené moriť v 4% roztoku,mám použiť aj tak 5%? Pýtam sa preto, že ste tu pisali3, že celé roky sa len kopíruje etiketa, tak či aj koncentrácia je iná.  Ďakujem 
    22. 9. 2020 7:19 Jan Kozák
    Pro moření česneku je jedno, kterou Sulku použijete. Nevím, jak případně výrobci mění koncentraci účinné látky, proto se i my držíme výrobcem doporučeného ředění. 

    dusíkaté vápno

    21. 9. 2020 9:32 Zakladatel vlákna: Jindřich Gross
    Zdravím, prosím  Vás, roste mi na záhoncích mech, v zimě chci  na sníh  rozhodit dusíkaté vápno. Mohu  i na záhon s česnekem zasázeným před tím  v listopadu? Velice děkuji za odpověď a zároveň čekám na sadbu Benátčanu objednanou u vás.
    21. 9. 2020 10:31 Jan Kozák
    Máte špatný nápad. To cenově nejdražší, co v dusíkatém vápně je, uteče do vzduchu. Máte-li dojem, že je Vaše půda kyselá, zvolte raději třeba dolomitický vápenec; tím dodáte i hořčík, který je většinou v nedostatku. Ten může přijít i na záhon s česnekem. 
    Ale mech nemusí být vždy indikátorem kyselé půdy, některé druhy mechů rostou i na půdách zásaditých v krasových oblastech nebo v okolí vápenek.
    21. 9. 2020 17:24 Jozef Sisak
    Postrek 5% modrou skalicou alebo dreveny popol ktory je alkalicky pomôžu
    21. 9. 2020 18:11 Vaclav Kavka
    To, co roste na povrchu půdy na záhonu, bývá většinou řasa, ne mech. Mělo by stačit rozrušení povrchu a vyschnutí. Mechy většinou přirůstají pomaleji, než je rytmus obdělávání záhonu, a tak by neměly mít šanci na něm růst.

    zmírnění pravidel diskuse

    20. 9. 2020 15:32 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Pane JENDO  ml.,před časem jsem tu  odpověděl na dotaz, bohužel jsem nevědomky uvedl jméno již neexistujícího tv pořadu, tak mi příspěvek byl poprávu smazán. příspěvek jsem opravil a odeslal a byl též smazán. Po prostudování pravidel jsem zjistil, že nelze opakovat příspěvek. Člověk je tvor omylný, nešlo by upravit pravidla tak, že by OPRAVENÝ příspěvek byl zveřejněn? Vždyť pak už o nic, co by bylo na závadu nejde... Děkuji,B.
    Zařazeno: Diskuse na webu
    25. 10. 2020 10:49 Jan Kozák ml.
    Váš druhý a třetí příspěvek nebyly smazány proto, že opakovaly text, který byl dříve odstraněn, nýbrž proto, že všechny 3 příspěvky porušovaly pravidlo o konkurenci.

    Hnojení před sadbou

    19. 9. 2020 14:33 Zakladatel vlákna: Petr Plášil
    Dobrý den,
    Mám dotaz ohledně přípravy půdy, před mým prvním pěstitelským pokusem s česnekem. Sadba je z těchto stránek - krabička s více odrůdami.
    Pozemek byl pár let ladem. Vloni poorán a osazen svazenkou, která byla na podzim zaorána. Letos brambory, které momentálně sklízím. Před vlastním ranně listopadovým zasetím česneku, bych rád půdu vylepšil svazenkou. Vzhledem k pozdní době chci do začátku svazence pomoci chemickým hnojivem.  Mohu použít NPK 15,6-15,6-15,6+1,8 Mg nebo raději zvolit Cererit kvůli obsahu chloru? Má pak smysl ještě dohnojit Cereritem přímo při sadbě česneku?

    Předem děkuji za odpověď  a přeji hezký den
    19. 9. 2020 19:33 Jan Kozák
    Na svazenku je už pozdě, teď by se už měla zapravovat do půdy. Takže Cererit před výsadbou česneku. Pokud budete sázet do rýh, dejte hnojivo na její dno v jiném případě rozhodit před přípravou půdy.

    Skladování česneku

    19. 9. 2020 11:14 Zakladatel vlákna: Pavel Veselý
    Vážený pane Kozáku, je prosím vás podle vašich zkušeností vhodné skladovat česnek na zimu, s předpokládanou spotřebou česneku do února - března následujícího roku po jeho sklizni, při teplotě 30 - 33 stupňů Celsia a zároveň při vlhkosti jen 23 - 30 %? Takové podmínky u mne totiž panují v komoře nad kondenzační kotlem. A mám dojem, že by to mohlo být po mých nezdarech při skladování česneku ideální místo pro skladování. Z diskuse o skladování česneku jsem si vzal, že je dáván větší důraz na sucho než na teplotu skladování. Sám uvádíte v odpovědi panu Hanzalovi ze dne 3.8.2020, že teplota může být vyšší než 20 stupňů Celsia. Děkuji za vyjádření.
    19. 9. 2020 19:29 Jan Kozák
    Pokud nebude česnek napaden vlnovníkem česnekovým, tak by mělo být toto místo velmi vhodné.

    sadba - začátečník

    17. 9. 2020 10:35 Zakladatel vlákna: Ivana Kulišová
    Dobrý den, pročetla jsem Vaši rubriku pěstováni i diskuzi a nedá mi to a stejně jdu pro pár odpovědí. Včera nám dorazila sadba česneku (boxy), dle popisu jsme nachystaly krabičky, česnek rozloupali na stroužky a začali s mořením (nevím, zda jsme měli nebo ne) dle návodu na krabici ano - jelikož je ještě září .. ale v diskuzi jsem se dočetla, že po namoření ihned do 24 hodin do země, ale nyní je na česnek ještě brzy sázet ... Dále mamka nechala mořit česnek déle jak 24 hodin, což doufám nebude mít neblahé účinky .. :( roztok jsme tvořili poměrem 20 ml Sulky a 0,5 l vody (poměr jsem se dočetla někde tady). Teď tedy nechám česnek uschnout, uskladním a v prosinci začnu sázet. Je potřeba zem nějak chystat ? Vpravovat nějaké přípravky proti jiným škůdcům či houbám ? Dále jsem se dočetla, že po zasazení by se měl celý povrch zakrýt netkanou textílií  - zhruba na jak dlouho? A před výsadbou v prosinci opravdu jen postačí stroužky namočit do studené vody? Česnek letos budeme zkoušet poprvé... někdo nám radil, že tam, kde nejde cibule, půjde česnek a za poslední 2 roky máme opravdu bídnou cibuli .. Děkuji a hezký den Ivana
    17. 9. 2020 11:24 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. To si myslím,že  můžete česnek vyhodit po 24 hodinách moření. Moří se 2-3 hodiny.
    17. 9. 2020 13:27 Ivana Kulišová
    A proč je tedy na obalu uvedeno 12 - 24 hodin ?!
    17. 9. 2020 18:33 Zdeněk Mácha
    Pan Ing. Kozák tu myslím psal, že takto dlouhá doba moření byla původně na hád´átko zhoubné, ale na něj vůbec nepůsobí
    17. 9. 2020 13:50 Jan Kozák ml.
    V tuto chvíli česnek spí (kdo chce vypadat chytře, říká, že je v dormanci). Jsou dvě varianty, kdy česnek mořit:
    1) Těsně před výsadbou. Síra v Sulce ho ochrání proti vlnovníku a voda v mořicí lázni ho probudí, takže pomalu začíná rašit. Proto se v takovém případě sází co nejrychleji po moření, aby mezi mořením a výsadbou nevyschl.
    2) Protože je vlnovník potvora, která je schopná česnek sežrat dříve, než se sází, je lepší ho namořit už v září. V tuto chvíli je česnek nevyspalý, takže ho ani moření neprobudí. Mořením ho nejen že zbavíte vlnovníku, který v něm může být, ale i toho, který by ho napadl později při skladování nebo v zemi. Pak ho můžete dál skladovat a před výsadbou ho probudíte vodou, takže za pár dní začne rašit. Tento trik lze provést jen v tuto dobu, kdy stroužky tvrdě spí, kdybyste mořila za měsíc, je riziko, že se tím probudí a začne rašit v bedně.

    Máme otestované, že 2 hodiny moření v Sulce dostačují a zároveň česnek nepoškozují. Delší moření pouze zvyšuje riziko poškození stroužku, ale pozitivní efekt nemá. Těch 24 hodin je bohužel moc. Stroužek má hodně zásobních látek, takže nejspíše i vyraší, ale na jaře pravděpodobně uhyne.

    Textilie se používá na ochranu proti škůdci houbomilce. Ta se ale vyskytuje pouze na malých územích. Případně ji někdo používá jako preventivní ochranu proti velmi silným holomrazům, které se tu však objevují velmi vzácně. Posledně byly před osmi lety a předtím je zažili naši prapraprapraprapředci. Kupovat kvůli tomu textilii a někde s ní šaškovat je asi zbytečné.

    Ta poučka s cibulí zní jako blbost. Nedovedu si představit, jak to ten někdo mohl myslet, aby to dávalo nějaký smysl.
    20. 9. 2020 15:05 Beda Svoboda
    Smysl to nedává, ale z praxe: na pozemku mé matky nevypěstuje nikdo cibuli, ani kdyby se rozkrájel,ale česnek tam vyroste nádherný i bez moření a je zdravý, no na každém šprochu pravdy trochu...
    21. 9. 2020 12:50 Vaclav Kavka
    To zní trochu jako poučky o tom, že se nemá přes poledne vymetat komín.
    Toto fórum pomáhá mnoha lidem v pěstování nejen česneku tím, že tady nacházejí kvalifikované rady, které jsou z valné většiny dobře  a rozumně zdůvodněny. Pokud se tady budou lidi dočítat, že mají pěstovat česnek tam, kde nejde cibule, tak nevím.
    Já třeba zahrádkařím v místě, o kterém se po generace tvrdí, že tam česnek nejde. Mně tam v minulých dvou letech docela šel. Dokud letos nezapršelo a neobjevila se tam bílá hniloba.
    21. 9. 2020 19:36 Beda Svoboda
    Pane Kavka,asi jste to špatně pochopil, nikoho nenavádím, jen jsem uvedl případ z PRAXE. Z praxe je i to, že na mé zahradě pokud nasadím česnek na určité místo, nejde a nejde, pokud nasadím jinde a to i obrok, je vždy pěkný. Asi na to má vliv mikroklima,vzdušné proudy,složení půdy v různých částech pozemku, magnetické pole v podloží a další vlivy. Pokud někde nejde cibule,je to většinou tím, že ji "žerou" plísně apod.,co na česnek nejdou.
    21. 9. 2020 20:04 Vaclav Kavka
    Nojo, když níže je to zmíněno jako lidové moudro a Vy k tomu dáváte pozitivní příklad.
    Kozákovi tady 20 let šíří osvětu, a pak se jim v čele diskuse uhnízdí takový blud. Je samozřejmě na nich, aby to tu případně uklidili, ale nedá mi to. 
    Ono je to vůbec s podivem. Platí, že většina kulturních rostlin mírného pásma na většině míst u nás většinou relativně prosperuje. Prostě proto, že kulturní rostliny se rozšířily, protože nemají speciální nároky a naše podmínky jsou takový průměr všeho možného. Takže najít místo, kde zrovna něco vůbec nejde, je docela kumšt. Samozřejmě kromě míst ve stínu, za zdí, v linii lesa a podobných speciálních stanovišť, kde ale roste máloco.
    Takže většina velkých pěstebních neúspěchů má nějaký konkrétní důvod, a pokud nejde třeba o orchideje, ale o česnek, tak to většinou až taková věda nebude - k tomu zmiňuju svůj příklad s tou bílou hnilobou. 
    Obecně si myslím, že je třeba Kozákovým v jejich chvályhodném úsilí a osvětě nepřekážet, protože u nás odvedli spoustu práce. K tomu patří i neplevelení bludů zde ve foru.... (pokud se mi to někdy nepovede, předem se omlouvám)
    17. 9. 2020 19:55 Jan Kozák
    Tož ještě něco přidám i já. 
    Nemám zkušenost, co s česnekovou sadbou udělá moření delší jak celý den v tomto období. Pokud by to bylo těsně před výsadbou, je sázení určitě zbytečné. A že je na obalu psáno 6 - 12 hodin je způsobeno tím, že se opisují nesmysly šedesát roků staré. Výrobce se nepodíval na kalendář, že už máme rok 2020.
    17. 9. 2020 21:18 Dana Novotná
    Dobrý den, taky přidám zkušenost. 
    Minulý rok kamarádka poprvé sadila česnek. Taky nevěděla jak se má vše správně dělat. Česnek mořila přesně 24 hodin a ještě v silnější koncentraci než se uvádí. Sadila na podzim. Česnek dokonce ještě stihl do zimy vyrašit, sice jen max 1cm nad zemí. Následující rok měla česnek krásný, žádné žloutnutí listů, prostě nádhera, krásně tmavé zelené rostliny.Sklizeň taky nadherná.  
    Sama jsem tomu nechtěla věřit.... tak jen taková zkušenost.  Já bych česnek vklidu v listopadu zasadila, podle toho co pani psala,rozhodně bych ho nevyhodila.  
    17. 9. 2020 23:59 Ivana Kulišová
    Trochu jste mi vnukla nadeji, ze z te objednavky snad neskonci vse ihned v popelnici i kdyz podle komentaru vyse jsem se chystala vse vyhodit ...  a duvod proc se opisuji nesmysly stare nekolik desitek let?! trochu mi to nedava logiku ...
    22. 9. 2020 21:26 Pavel Dohnal
    K tomuto dlužím odpověď pánům Kozákům z minulého roku. Před výsadbou, koncem listopadu, jsem udělal tu zkoušku, co jsem slibil, a naložil jsem asi 20 stroužků do Sulky na 24 hodin. Zasadil a čekal. A čekám dodnes!! Ale otázka je, když 17.9. namořila sadbu 24 hodinama? Sadit bude asi později. 

    Puda

    16. 9. 2020 12:23 Zakladatel vlákna: Dana Hradilová
    Jakou zvolit odrůdu v případě těžké půdy? 
    Děkuji. 
    Dana 
    17. 9. 2020 9:39 Jan Kozák
    Je-li půda těžká nebo lehká písčitá samo osobě nemá žádný vliv. Těch faktorů. které ovlivňují výsledek pěstování je mnoho a vlastně nikdo neumí vystihnout, které jsou v dané lokalitě určující pro úspěch pěstování. V současné době nabízíme ještě čtyři odrůdy a jsou to ty nejspolehlivější. Proto jich také pěstujeme nejvíc.
    22. 9. 2020 20:40 Pavel Dohnal
    Nedám si pokoj oslavovat Bjetin do hodně těžké půdy. Havran a Jovan se také velmi povedly u přítelkyně, co má snad jíl při vlhku a cihlu v suchu. Chce to zkusit, žádný rok není stejný a vyplatí se mít vždycky k oblíbené odrůdě několik záložních. 

    dusíkaté vápno

    16. 9. 2020 9:50 Zakladatel vlákna: marta Vaculová
    Dobrý den, ošetřila jsem záhon dusíkatým vápnem. a nyní bych jej chtěla připravit na výsadbu česneku, mám použít jako hnojivo před sadbou cererit, nebo mám cereritem posypat až zasazený česnek?
    17. 9. 2020 9:33 Jan Kozák
    Cererit patří do půdy. Pokud sázíte do rýh (na Moravě říkáme do járků), dejte Cererit před sázením do nich, pokud volíte jinou technologii výsadby, zapravte Cererit do půdy při přípravě půdy. 

    Havran

    15. 9. 2020 11:52 Zakladatel vlákna: Michaela Čermáková
    Dobrý den, promeškala jsem nákup odrůdy Havran, bohužel ho máte již vyprodaný.
    Letošní úroda Havranu byla úspěšná, mohu použít zdravé a nepoškozené stroužky k podzimní sadbě ? Pokud ano, jak je mám ošetřit ?
    Velmi děkuji, Čermáková
    15. 9. 2020 14:42 Jan Kozák ml.
    To určitě udělat můžete. Je jednou výhod našeho sadbového materiálu, že ho můžete přesadit a stále mít velmi dobrý výnos. Zvolte postup, který se vám osvědčil u kupované sadby.

    Sadbový Havel

    14. 9. 2020 7:27 Zakladatel vlákna: Jiří S.
    Dobrý den, pane Kozák.

    Zakoupil jsem letos Váš sadbový česnek Havel. Bohužel jsem
    byl ale sklamán. Na to, o jakou se jedná velkou odrůdu jsou obdržel mini
    paličky-v průměru 4cm (16ks / kg). Ani česnek nevypadá přiliž hezky- stopka má tmavě
    hnědou barvu (nedokážu posoudit, zda je toto u této odrůdy obvyklé) a na některých
    palicích je vidět plíseň. Prosím, neberte to jako stížnost, jen mně zajímá, jestli
    z takto malých palic je opravdu možní vypěstovat česnek rekordní velikosti.
    Děkuji za odpověď.  
    123
    14. 9. 2020 8:57 Petr Štěpánek
    Dobrý den, otázka sice není směrované mně, ale z mé zkušenosti vím, že nemusíte mít strach. Pár let zpět jsem kupoval sadbu Havla - také velmi malé paličky, nicméně následující rok z této sadby vyrostl nádherný velký česnek. Proto neberte velikost sadbového česneku jako ukazatel velikosti vypěstovaného česneku, naopak, na 1 kg máte více stroužků.  Hnědá barva je normální a plíseň - jedná se o čerň, houba, která občas, když je při sušení vlhko, napadá pouze slupky a na samotný česnek vliv nemá. Já pěstuji několik odrůd a zrovna Havel bývá na čerň nejnáchylnější. Jediné negativum tedy je, že si zákazník pak myslí, že je česnek plesnivý, ale samozřejmě to tak není.
    14. 9. 2020 14:33 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, pane Hlavoňku. Materiál na snímcích je sadba. Je po udržovacím šlechtění, proto Vám malé i velké stroužky narostou při vhodné péči stejně. Protože se téma stále opakuje, přidám pár zajímavostí:
    – Cibule na obrázku mají průměr větší než 4 cm. Vyhláška vyžaduje průměr 3,5 cm. Cibule, které nazýváte „mini paličkami“ mají objem přibližně o 50 % větší, než vyžaduje vyhláška.
    – Při udržovacím šlechtění jsou rostlinky maličké, neduživé. Spousta pěstitelů by takovýto nejhodnotnější materiál vyhodila.
    – Kdyby se česnek vyráběl v továrně, každá odchylka by byla vadou. Ideální cibule česneku bohužel neexistuje. Je to produkt přírody a ta nevytváří ideální věci. Podobné nesmyslné požadavky vedou k tomu, že se obrovská množství rostlinného materiálu likvidují, přestože jejich využitelnost není nijak omezená.

    Příprava pozemku

    13. 9. 2020 20:44 Zakladatel vlákna: Šváb František
    Hořčici, kterou jsem použil jako zelené hnojení mám v úmyslu zapravit do půdy. Je vyrostlá před květem. Česnek budu sázet v polovině prosince. Mohu ještě doplnit umělým hnojivem, př. ledek ?
    Prosím o radu. 
    Jestli mohu do takto připravené půdy česnek vysázet. 
    14. 9. 2020 20:20 Jan Kozák
    Těch informací máme málo. Neznáme předplodinu a hnojení k ní. Každopádně je nejvyšší čas hořčici zaorat či zarýt. A ledek na podzim nedávejte, hodně dusíku by se v zimě ztratilo.

    choroba

    13. 9. 2020 18:08 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Již jsem zde psala, domnívala jsem se, že se jedná o  Sclerotium cepivorum. Ovšem nejsem si tím nijak jistá . Jak rozpoznat. Nyní si zase myslím, že se jednalo ho modrou hnilobu, zeminu jsme sice vyměnili, ale potřebuji vědět co to bylo. Většinou jsem všechen napadený česnek vyhodila. Zůstal mi tento, na posledním obrázku je namodralá slupka , jinak oloupaný česnek je v pořádku, jak je vidět na obrázku č.2. Můžu myslíte konzumovat? Ostatní česnek je krásný velký. Ale i tak jsem pro jistotu koupila od p. Kozáka novou sadbu.
    Sclerotium cepivorum.česnekčesnekSclerotium cepivorum.Sclerotium cepivorum.
    13. 9. 2020 19:51 Jan Kozák
    Dělejte topinky, česnekovou polévku, bramboráky a všechno ostatní s tímto česnekem. Žádné příznaky Sclerotium cepivorum nejsou patrné. Modré místo na suknici má pouze zvýšenou koncentraci antokyanu, není to nic chorobného.
    13. 9. 2020 20:39 Helena Šafaříková
    Děkuji Pane Kozáku.No, ono to není tady moc vidět pane Kozáku, ale kdybyste viděl česnek po vytržení. škoda , že jsem nevyfotila. Měla jsem pár kousků zvlášť a už lehly popelem. Uvnitř po uschnutí to bylo černý a sypal se  z toho černý prach. Něco to bylo. Je to  moje chyba, že jsem nezdokumentovala. Nyní nevím co to bylo, jen to, že na kořenech bílá plíseň a cibule sem tam do modra. Ale jinak rostl dobře, až  ke konci dříve žloutl.

    Škůdce česneku?

    13. 9. 2020 13:17 Zakladatel vlákna: Jiří Ventruba
    Dobrý den,
    Při čištění česneku jsem na jedné rostlině objevil tohoto malého škůdce (viz. foto). Nevím co by to mohlo být, larvy jsou šedé barvy do 1 mm. Stroužky jsou hrbolaté, nejsou hladké. Rostliny nebyly nijak deformované. 
    Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. 
    123
    13. 9. 2020 19:46 Jan Kozák
    Dlouho jsem hledal, nakonec jsem ho objevil na druhém snímku. Ale nic Vám neporadím; nepoznám, co to je. Soudím, že se nejedná o škůdce česneku, že se pouze živí odumřelým pletivem suknic.
    13. 9. 2020 21:14 Jiří Ventruba
    Děkuji za odpověď. Vím, že to není dobře vidět, ale detail se mi nepodařil vyfotit lépe. Po rozloupnutí “to” vypadlo.
    < Novější8586878889Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne