Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dusikaté vápno

  7. 10. 12:24 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Zdravím,  ešte by som sa chcel spýtať na radu ohľadom aplikácie Dusikatého vápna. Mám zaoranú pôdu, a mal by som rozhodiť vápno a potom kultivovať alebo najskôr to kultivovať a potom rozhodiť  a ešte raz to prejsť nie až tak hlboko? V návode som našiel "slabo zapraviť do pôdy ". Pýtam sa preto, že ho idem aplikovať prvý krát. 
  8. 10. 19:53 Jan Kozák
  Rozhodit a kultivovat téměř do hloubky orby. Uvolňovaný kyanovodík stoupá nahoru.

  Moreni česneku

  6. 10. 13:47 Zakladatel vlákna: Lucie Zemanova
  Dobrý den p Kozaku, mohl by jste se prosím vyjádřit k mému postupu moreni česneku, který chci provést do poloviny října.
  1.Sulka - 3hod
  2.Druhy den Rovral Aquaflo(mám ještě zbytek), nebo Rovralem až před výsadbou? Těsně před výsadbou chci morit ještě v Gliorexu. V případě, ze Rovralem námořim cesnek teď, je vhodne ho dat ještě na 1hod do vody před Gliorexem? 

  Mám jeden záhon, kde by mohl být problém. Tak jsem v září do půdy zapravil dusíkaté vápno a za 6 týdnu ho chci parkrat zalit slabým roztokem hypermanganu. Nebo byste prosím doporučil něco jiného? 

  Dekuji za Vaši odpověď a jsem s pozdravem 
  6. 10. 20:02 Jan Kozák
  Vidím to jinak:
  Sulku co nejrychleji a rozhodnout se mezi Rovralem a Gliorexem. Nelze je kombinovat ani při případném časovém odstupu. Každopádně Rovral nebo Gliorex až před sázením. Z našich pokusů se jeví lepší Rizocore, tím ale nechci Gliorex zavrhovat.

  objednávka do SR

  6. 10. 12:01 Zakladatel vlákna: Andrej M.
  Dobrý deň prajem.
  Chcel by som sa opýtať či je možné od Vás objednať aj na Slovensko. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, AndrejM
  7. 10. 10:19 Jan Kozák ml.
  Na Slovensku můžete nakoupit naši sadbu od našeho obchodního partnera na www.k-cesnak.sk. My přímo na Slovensko zasílat balíčky nemůžeme. Tím, že e-shop není naší primární prací, ale věnujeme se šlechtění a udržování odrůd a množení sadby, potřebujeme, aby posílání bylo co nejefektivnější, abychom se mohli vrátit k ostatním činnostem, dokud je přijatelné počasí.
  To je také důvod, proč využíváme pouze jednoho přepravce.

  Prosím o radu

  5. 10. 22:36 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
  Dobrý den
  Asi před necelým měsícem jsem si u Vás objednal sadbu...a na některých palicích mám takové stroužky..jedná se o vlnovník?? Sadbu jsem nemořil. Odrůdy vekan a bjetin.
  Každopádně budu rád za jakoukoliv radu...jestli třeba sadbu jeste namořit sulkou...popripade změnit místo skladování...díky
  Vlnovník ?
  6. 10. 13:14 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Stroužky na snímku nenesou známky poškození vlnovníkem. Vady na nich jsou primárně způsobené buď mechanickým poškozením, nebo poruchou ve výživě. Saprofytické organismy, které na nich můžete vidět, jsou na nich až druhotně, zdravou tkáň nepoškozují. Bez ohledu na to, čím je tato konkrétní vada způsobená, se nemusíte obávat. Nejde o škůdce. Všechny čtyři stroužky zobrazené na snímku můžete nasázet. Vyrostou vám z nich zdravé rostliny a toto poškození se s největší pravděpodobností neprojeví ani na výnosu.

  Přihnojení močovinou

  5. 10. 7:39 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den,
  Zkoušel jsem dával letos jako předplodinu hořčici, ale bohužel
  2x po sobě špatně vzešla, takže byla předčasně zaorána. Těsně před přípravou na
  sázení má v záměru použít cererit (600kg/ha). Je vhodné ještě přihnojit
  močovinou, nebo je to zcela zbytečné ?
  Děkuji,
  S pozdravem,
  JH 
  5. 10. 9:01 Jan Kozák
  Močovinu teď nepřidávejte, bylo by to zbytečné.

  ČERVENÁ ŘEPA - předplodina

  5. 10. 1:17 Zakladatel vlákna: Ing. Petr Brožek
  Dobrý den pane Kozáku,

  letos jsem se rozhodl začít zahradničit a tudíž jsem zakoupil na Vašem
  e-shopu cibule ozimého česneku (paličáky HAVEL, HAVRAN a VEKAN) k sadbě. Na budoucí sadbu bylo určeno místo po bramborách, které pravidelně pěstovala má babička. Nyní po propočtu jsem dospěl zjistil, že potřebuji pro úspěšnou úrodu větší výměru pozemku.

  V této souvislosti bych Vás chtěl požádat o radu ohledně VÝSADBY NA MÍSTO, KDE SE DŘÍVE PĚSTOVALA ČERVENÁ ŘEPA.

  Z logického pohledu by měla být řepa kořenová zelenina a z pohledu biologického žádný pojem "kořenová" zelenina neexistuje.

  Předem Vám děkuji.

  S přáním příjemného dne

                                Váš příznivce P. Brožek
  5. 10. 9:00 Jan Kozák
  Není potřeba chodit na to vědecky, stačí prakticky. Řepa není s česnekem "příbuzná", proto není žádný zdravotní problém tyto plodiny kombinovat.

  Blanin II

  4. 10. 17:14 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat na odrůdu Blanin II. 
  Je to bezvirózní odrůda, nebo klasická.
  Děkuji 
  25. 10. 11:29 Jan Kozák ml.
  Odrůda Blanin II byla ozdravena.
  Připomínám, že „bezvirózní“ je odborný výraz označující materiál, který byl zbaven několika virů daných legislativou a pár dalších. Není zcela bez virů. Takový česnek neexistuje.

  Rizocore

  4. 10. 15:28 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Včera jsem si prostudoval návod na rizokore zakoupeného v září a zjistil, že záruka je 1 rok a datum výroby LEDEN 2020. CHtěl jsem půlku použít letos a zbytek v březnu po vzejití česneku. Nevím v jakých podmínkách byl přípravek skladován před dodáním, u mě v chladu dle návodu. Zajímalo by mne, zda přípravek "vydrží" cca 2 měs. po záruce, zda bude ještě účinný, nebo ho spotřebovat letos a na jaro nedat nic. Děkuji
  4. 10. 19:17 Jan Kozák
  Rizocore je u nás samozřejmě skladováno při doporučené nízké teplotě. Je jasné, že okamžikem skončení záruky neskončí také jeho účinnost. 

  POLYVERSUM

  4. 10. 12:44 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
  Dobrý den, má cenu nějakým způsobem použít polyversum před výsadbou ? Již jsem namořila SULKOU ihned, jak jsem  od Vás obdržela balíček. Děkuji všem
  4. 10. 12:57 Helena Šafaříková
  A ještě jeden dotaz prosím, pokud si objednám dnes, stihnu ještě namořit Sulkou? Budou v balíčku, pokud to chci jako dárek, velké cibule? Samozřejmě dle možnosti, Havran třeba velký a jiné možná menší. Děkuji 
  4. 10. 14:04 Jan Kozák
  Polyversum použít můžete, tím nic nezkazíte, naopak prospějete. Výraznější účinek pro česnek má však Rizocore.
  Současný stav cibulí napovídá, že ještě mořit můžete. Ale nevím, jaké bude dál počasí, protože stránky, kde to běžně sleduji, dnes nefungují. Důležité je po namoření rychlé vysušení.
  Pokud jako dárek objednáte velkou krabičku, máte jistotu pěkných cibulí.
  4. 10. 19:34 Helena Šafaříková
  Děkuji.

  Další sadba v nabídce

  2. 10. 13:50 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  Postupně stornujeme nezaplacené objednávky, a tak se v e-shopu objevují i produkty, které byly dříve vyprodané. Pokud o ně máte zájem, neváhejte. Jsou jen v malém množství.
  Zařazeno: Prodej česneku

  Trichoderma

  2. 10. 11:40 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Na přiloženém odkazu je návod, jak pěstovat Trichodermu
  https://www.echocommunity.org/resources/4f0212cc-3a6d-491e-aff1-0b7178359e54
  Tímto způsobem je možné rozpěstovat přípravky na bázi hub k opětovnému použití... a trochu tím ušetřit a zároveň pomoct česneku ve věčném boji se škůdci.
  Podobně už dlouho postupují houbičkáři, kteří rozpěstovávají doma mycelium na substrátu, většinou na bázi vařeného obilí.

  Moření česneku

  1. 10. 23:02 Zakladatel vlákna: Vlasta Tomsová
  Zdravím, prosím do kdy můžu mořit česnek, není začátek října již pozdě. Děkuji Vlasta
  3. 10. 19:12 Jan Kozák
  Zatím to ještě lze. česnek je ve vegetačním klidu. Ale zbytečně neotálejte.
  3. 10. 19:23 Vaclav Kavka
  Rád se nechám opravit, ale podle mě je potřeba zkontrolovat spodní konec stroužků. Když se začnou nalévat špičky budoucích kořínku, už bych nemořil, hrozí popálení.

  Jinak letos jsem poprvé zkusil mořit jen 2 hodiny a zdá se mi, že to nestačí. Z některých balíčků se šíří česneková vůně, vlnovník tam pracuje.
  4. 10. 9:05 Jan Kozák
  Pokud se šíří "česneková vůně", bude to způsobeno jiným problémem než vlnovníkem. Máte to řádně suché?
  4. 10. 10:22 Vaclav Kavka
  Zdá se mi, že ano. Je to ve vytápěné místnosti.
  6. 10. 20:00 Vaclav Kavka
  Snad to byl jen jeden kus
  Stroužek
  7. 10. 9:37 Jan Kozák ml.
  Tohle není způsobené vlnovníkem, ten se projevuje jinak: zhnědnutím, zmatněním a svraštěním povrchu stroužků, uskladněný česnek je cítit zatuchlinou. Toto na snímku bude nejspíše důsledek mechanického poškození (otlačení cibule).

  Chci upozornit všechny návštěvníky, že informace, že by 2 hodiny moření nebyly dostatečné, není ověřená. (Na e-mailu už evidujeme 6 dotazů zákazníků, které to zmátlo.)
  7. 10. 10:00 Vaclav Kavka
  Tak to se omlouvám. Ten obrázek jsem sem dával s tím, že je vidět, že to není, co jsem řikal.

  Sadba

  28. 9. 11:24 Zakladatel vlákna: Bucharová Miluše
  Mám odrůdu Vekan, letos na jaře jsem měla ještě dost česneku z min.roku a tak jsem ho použila k sadbě na jaře.  Z 90 % mě vyrostly jednostroužkové dost velké cibule, mohu tyto jednostroužky použít pro letošní podzimní výsadbu?
  Děkuji
  28. 9. 14:07 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. To spíš  použijte cibule česneku do kuchyně. Ty velké cibule Vám vyrostli proto, že jste sázela na jaře.
  28. 9. 16:24 Jan Kozák
  Sázet je samozřejmě můžete, ale nenarostou Vám z nich obří cibule; budou stejné jako ze stroužků. Já bych je taky použil v kuchyni, jak píše pan Mácha.

  Moření sulkou

  25. 9. 22:24 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozáku. Ve Vaší brožurce co jsem dostal k česneku píšete, že doporučujete namořit co nejdříve. Mám tedy už teď, osušit a schovat na výsadbu, nebo počkat raději třeba 3 dny před ní? Děkuji 
  26. 9. 19:59 Jan Kozák
  Ta doba, kdy se moří česnek v raném termínu už bude pomalu končit, proto pokud toto období chcete využít, tak zbytečně neotálejte a jakmile nám zase vysvitne slunce, tak namořte. Pokud to necháte až před výsadbou, tak raději předem jeden den než uvažované tři.

  Doporučené PH

  25. 9. 15:10 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Dobrý den pane ing. Kozáku, jaké PH půdy byste doporučil pro pěstování česneku na záhonech  a co říkáte na pěstování česneku po mrkvi, půda na ni byla zpracována do hloubky, na menší zahradě je střídání plodin problematičtější. Děkuji za odpovědˇ.
  25. 9. 16:02 Miloslav Wastl
  Dobrý den,

  co se týká PH půdy, což jsem nastudoval z různých zdrojů, uvádí rozmezí 6 - 7, někde uvádí dokonce  5,6 - 7,2. Pokud vím tak mrkev může být jako předplodina - osobní zkušenosti však nemám, teprve začínám a tak mám nastudovanou jen teorii :)
  25. 9. 17:45 Beda Svoboda
  Já nastudoval 5,5až7,6 což se mi zdá velké rozpětí, proto se ptám p. Kozáka na jeho názor. Pěstuji mnoho let, ale konkrétně po mrkvi mi to vyšlo až letos.
  25. 9. 21:56 Vaclav Kavka
  Otázka správného pH vlastně míří do několika směrů.
  Dostupnost fosforu v půdě - udává se jako nejvhodnější 6 -7,5. Při pH pod 5,5 se P váže na hliník a je pro rostliny velmi obtížně dostupný.
  Dostupnost draslíku v půdě - velká část draslíku v půdě je tzv výměnný draslík. Ten se pro rostliny stane dostupný tehdy, když se na částici jílu vymění s jiným kationtem (Ca2+). Takže je potřeba mít dostatek vápníku v půdě, a protože jeho hlavní zdroj je uhličitan, roste s jeho dostupností pH.
  U nás se naštěstí asi nevyskytují půdy, kde je vysoké pH a málo vápníku, tam by to bylo složitější.
  Kromě měření pH půdního roztoku je takový nepřímý test. Jemně nadrcené skořápky vajec zamíchat do záhonu. Pokud je tam vidíme během celé vegetační sezóny, tak se vápenec rozpouští pomalu, protože je pH dostatečně vysoké. Pokud se rozpustí rychle, je pH nízké, a je vhodné dodat... popel, vápenec, atd ( samozřejmě zde chybí zjištění hodnoty pH měřením)
  26. 9. 11:07 Vaclav Kavka
  A ty další směry míří k dostupnosti boru a dalších mikroprvků za různých půdních podmínek. Všechno to míří k pH 6 - 7,5.
  26. 9. 19:56 Jan Kozák
  Jak je vidět, literatura není jednotná. Osobně si myslím, že česnek snese ono velké rozpětí, samozřejmě u hraničních hodnot neporoste tak dobře. Mrkev jako předplodina je dobrá volba, ale určitě před výsadbou česneku pohnojit.
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne