Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Huba

    28. 10. 2020 19:48 Zakladatel vlákna: Pavol Kysela
    Dobrý deň, poprosím Vás o identifikáciu hubového ochorenia cesnaku, vyskytlo sa jedine na odrode Japo. Napadnuté a znehodnotené boli celé cibule, po ošúpaní vrchných sukníc sa objavila čierna plodnica. 
    JAPO
    28. 10. 2020 20:10 Jan Kozák
    Černá sklerocia náleží houbě Botrytis. Otázkou však je, jestli se jedná o primární napadení. Já bych se spíše klonil k tomu, že se primárně projevilo voskovité odumírání stroužků, což je fyziologická porucha, a až následně byly odumírající stroužky napadeny uvedenou chorobou.
    28. 10. 2020 20:48 Pavol Kysela
    Áno skutočne niektoré strúčiky vykazovali príznaky voskovitosti. Čo mohlo túto poruchu spôsobiť ? Je odroda Japo viac náchylná ? Ďakujem 
    29. 10. 2020 7:05 Jan Kozák
    Kdyby se znaly všechny příčiny fyziologických poruch, pak by se jich tolik neobjevovalo. U voskovitého odumírání stroužků má jednoznačně negativní vliv pomalé sušení po sklizni. Ale zdaleka to není jediná příčina. Ačkoliv by se mohlo zdát, že větší problém je u nepaličáků, mnozí pěstitelé paličáků jsou přesvědčeni o opaku. Celkově je asi vyšší frekvence této poruchy u francouzských a španělských odrůd u nás pěstovaných; mají víc suknic, proto je sušení pomalejší.

    Doporučení

    28. 10. 2020 17:41 Zakladatel vlákna: Jana Odstrčilíková
    Dobrý den, prosím o doporučení na dobrou odrůdu česneku. Bohužel česnek, který jsme roky sadili letošní rozmary nesnesl a většina ho vyhnila přímo na poli. Takže na letošní výsadbu ho máme málo a odrůdu bohužel nevím, protože to byla sadba ještě od babičky, která již nežije. Prosím o doporučení sadby, kterou můžu vysadit na podzim a sklízet v červenci, která je výnosná, má pěkné větší stroužky a vydrží při uskladnění nejdéle. Děkuji a přeji hezký den
    28. 10. 2020 18:28 Jan Kozák
    Ze současné nabídky volte odrůdu Lukan. Ta se nejvíce blíží Vašim požadavkům. Případně si přiberte velkou krabičku, abyste v příštím roce věděla, která odrůda by Vám nejlíp vyhovovala.
    Pokud Vám letos v česneku stála voda, je za neúspěchem pěstování, právě tato skutečnost. Pokud však tam voda nestála, bude problém zdravotní a v tom případě bych doporučoval vlastní sadbu nesázet, případně ji vysadit odděleně od nové sadby.

    velikost stroužků pro sázení

    25. 10. 2020 19:29 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Zakoupil jsem si od Vás zkušební krabičku s 8 odrůdami a mám dotaz některé paličky po rozdružení mají velmi drobné stroužky-zvláště ty ve středu paličky-mohu je použít na sadbu?A ještě jeden problém-jsem začátečník-některé stroužky se mi úplně vybalili jako kdybych je dával na jídlo nebude to vadit?
    26. 10. 2020 19:28 Jan Kozák
    Já říkávám, že sázet se mají všechny stroužky snad s výjimkou tak malých, že by je i šetrná hospodyňka vyhodila. V udržovacím šlechtění vyřazuji pouze stroužky s hmotností pod jeden gram.
    26. 10. 2020 19:54 josef zdvořák
    DÍKY ZA ODPOVĚD SNAD JEN TA DRUHÁ ČÁST OTÁZKY CO S TĚMI SLOUPNUTÝMI STROUŽKY?ASI NESÁZET? DĚKUJI MOC
    26. 10. 2020 21:13 Daniel Večeřa
    Dobrý večer,obnažené stroužky můžete nasázet,ničemu to nevadí
    27. 10. 2020 6:45 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak jsem si to zkrátil. Oloupané stroužky sázet můžete, běžně po namoření se některý stroužek také (sprosťák) sám svlékne.

    Zimny nepaličak

    24. 10. 2020 21:09 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Pozdravujem a ĎAKUJEM  za všetky Vaše inf.
    Mam vďaka Vam naštudované že zimný paličiak vysadený na JAR tvorí jednostučikové - cibule , čo urobí NEPALIČIAK pri rovnakom termíne výsadby ?
    25. 10. 2020 17:30 Jan Kozák
    Širokolisté nepaličáky z jarní výsadby rovněž tvoří i jednostroužkové cibule, avšak v podstatně nižší frekvenci než velkostroužkové paličáky. Na úzkolisté nepaličáky jarní výsadba nemá v tomto směru žádný vliv.
    26. 10. 2020 5:38 Jozef Sisak
    Ďakujem za vyčerpavajucu odpoveď s toho mi vychadza  ,že je možne použiť uzkolisté nepaličiaky ako "jarne " odrody ,ale ma to vplyv na skladovateľnosť ?
    26. 10. 2020 19:26 Jan Kozák
    Nemá. 

    Ještě k rizocore

    24. 10. 2020 20:39 Zakladatel vlákna: Ivan Švec
    Dobře chápu, že pro vývoj česneku stačí od výsadby po sezónu jen rizocore, nebo mořit i sulkou ?
    Pozn. vždy jste profíci a je radost s Vámi spolupracovat. Děkuji !!!
    Švec
    25. 10. 2020 17:27 Jan Kozák
    Rizocore a Sulka mají různá využití. Sulka je výhradně proti vlnovníku česnekovému, Rizocore napomáhá k lepšímu příjmu živin a vody, zlepšuje vitalitu rostlin a jejich zdravotní stav. Proto doporučujeme použít obojí.

    Hnojení slepičinci

    24. 10. 2020 17:49 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    chci se zeptat, zda následující postup je v pořádku. Na políčku, kam se letos chystám zasadit česnek, jsem zasela hořčici a řepku, v nejbližších dnech se chystám záhon zrýt...zůstaly mi zkvašené slepičince, které jsem dávala zkvasit v dubnu...mohu je naředit (např. 1:10?) a poté, co záhon zryju, ho tímto hnojivem zalít a poté do něj tedy sázet česnek, nespálím ho? Děkuji.
    24. 10. 2020 18:57 Jan Kozák
    Zelené hnojení mělo být už aspoň měsíc zaryté, ale čas už nevrátíme. Kvašené kuřince bych nalil před rytím. Česnek nespálíte, nemusíte se bát.
    24. 10. 2020 19:45 Marika Šedivá
    To zelené hnojení je posekané sekačkou už tak před dobrým měsícem, ale není tedy zaryté...měla jsem totiž domluvený odleželý hnůj od kamarádky, takže jsem čekala, že navezu hnůj a zryju, hnůj nakonec mít nebudu, tak proto tahle varianta, děkuji.

    Popsání česneku

    24. 10. 2020 12:25 Zakladatel vlákna: Ondřej Hörl
    Dobrý den, pane Kozáku,
    mám velikou prosbu. Zakoupil jsem si u Vás krabici s osmi druhy česneku a při moření se mi promíchaly cedulky s označením jednotlivých odrůd. Mohu poprosit, jestli byste mi podle přiloženého fota česnek popsal? Předem moc děkuji. Ondřej Hörl 
    Cesnek
    24. 10. 2020 18:53 Jan Kozák
    Mělo by to být takto:
    Havran - Havel
    Benátčan - Bjetin
    Vekan - Anton
    Záhorský II - Slavin II
    Ačkoliv je ještě docela teplo, měl by teď namořený česnek jít do země.

    Příprava políčka

    22. 10. 2020 21:23 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Připravuji políčko pro sadbu ...cca 3 m × 50 m...kde předtím asi 20 let byla louka s tím že většinou se jen posekala a píce se nechala jen tak ležet.... chtěl jsem se zeptat jestli je velký problém pokud nedodržím Vámi předepsanou dobu 4 měsíce od orby k samotnému sázení...ale třeba jen 1 měsíc ??? A potom mám ještě dotaz asi je zbytečné do půdy přidávat nějaké hnojiva že?? Když půda tak dlouho ležela ladem
    Typ půdy černozem...orba cca 20 cm
    Děkuji za odpověď
    23. 10. 2020 7:38 Jan Kozák
    Z Vašeho popisu se dá usuzovat, že živin bude pro česnek dostatek. 
    Pozdě zoraná louka bude problémem víc pro Vás než pro česnek. Jednak se bude do drnu hůř sázet a za druhé budete mít hodně práce s pletím, protože většina vytrvalých lučních rostlin Vám bude pole spolehlivě zaplevelovat. Každopádně bych ve Vašem případě doporučil použití přípravku Rizocore.
    A ještě drobnost: šetřete, prosím, v naší diskusi otazníky; působí to arogantně.

    Rizocore

    20. 10. 2020 18:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den pane Ing Kozáku, chci se zeptat na již vas zmiňovaný přípravek rizocore. Pochopil jsem správně aplikaci před výsadbou jako jen na zeminu? A na jaře v jaké fázi růstu česneku? Děkuji
    20. 10. 2020 19:21 Jan Kozák
    Při Vašem množství vysazovaného česneku je nejlepší aplikace před finální přípravou půdy. aby se přípravek dostal v co největším množství do půdy. Zahrádkáři mají ještě lepší možnost. Pokud vysazují do rýh, tedy brázdiček či járků, mohou lít roztok na jejich dno před výsadbou.
    Pokud na jaře česnek vláčíte, tak aplikujte před prvním vláčením. Pokud nevláčíte, pak ve stejné době před deštěm.

    Fuzáriová choroba

    20. 10. 2020 13:35 Zakladatel vlákna: Štěpánková Jaroslava
    Dobrý den,
    pane Kozák také se věnuji pěstování česneku, ale v letošním roce nám kompletně celou úrodu znehodnotila pravděpodobně fuzáriová choroba. Česnek byl na pohled velmi pěkný, velký, ale po usušení se v téměř každé paličce po rozloupnutí objevily chumáčky růžové vaty a holé stroužky česneku byly hojně posety hnědými flíčky, některý byl plesnivý úplně. ázím každý rok cca 4000 ks stroužků a letos jsme kompletně celou úrodu vyhodily.  Možná je to i tím, že pěstujeme čenek opakovaně na stejném místě a v loňském roce se nám vyskytla poměrně hojně i rzivost čeneku. Čenek vždy před výsadbou moříme v přípravku sulka a na jaře ošetřujeme přípravkem proti houbomilce. Ráda bych se Vás zeptala čím a jak je možné případně vydezinfikovat půdu, kde se čenek pěstuje a zda  je možné tam ještě něco pěstovat. Mockrát Vám děkuji za odpověď. Hezký den. Štěpánková
    20. 10. 2020 14:23 Jozef Sisak
    Chytam sa za hlavu po prečitani vašho prispevku ! čenek opakovaně na stejném místě    je vasa zakladna chyba  pri množstve 4000 ks. stučikov by človek predpokladal že poznate hlavne zasady pestovania cesnaku , je potrebne aby ste si doplnili tieto ZAKLADNE vedomosti
    20. 10. 2020 15:11 Zdeněk Mácha
    Pane Sisáku, nechtěl by jste se vůči dámě chovat trochu slušně? Myslím si, že by to šlo napsat i lépe. .
    21. 10. 2020 13:54 Jozef Sisak
    Svojim prispevkom som nechcel nikoho uraziť. Vyjadril som svoj nazor ak to pokladate za nevhodne tak SORY .Tieto stranky su zdrojom informacii aj pre  mňa už par rokov a aj napriek tomu že som to už niekoľko krat urobil tak ĎAKUJEM  p. Kozakovi za jeho ochotu odpovedať na otazky ktore sa opakuju v rovnakom čase každy rok a niekedy aj niekoľko krat v ramci diskusie.
    20. 10. 2020 15:36 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Je potřeba si uvědomit, že velké množství z chorob a škůdců se v půdě běžně vyskytuje. Když do půdy nasázíte česnek, paraziti, kteří se na něj specializují, se snaží do rostliny dostat a v půdě se mnohonásobně namnoží, a to přesto, že na rostlinách nevidíte žádné známky napadení. Když na daném stanovišti nebudete pěstovat česnek ani příbuzné druhy, množství škůdců se působením slunce a mrazu vrátí do původní rovnováhy.
    Sázením na stejné místo se koncentrace stále zvyšuje.  Pak stačí, když třeba počasí škůdce zvýhodní (jako letos, kdy po suchých létech byl dostatek srážek), a o celý porost velmi rychle přijdete.
    Řešením je pořízení nové sadby. Určitě sázejte na jiné místo. Můžete si přikoupit dusíkaté vápno, ale to bude lepší aplikovat, až se oteplí. Preventivně můžete použít i Rizocore. Sulka ani insekticidy proti houbovým chorobám nepomohou.

    Krabička sadeb

    19. 10. 2020 22:56 Zakladatel vlákna: Denisa Dušková
    Dobrý večer, pane Kozáku,
    chtěla bych se zeptat, zda budete mít ještě v nabídce zkušební krabičku 8 odrůd. Nedošlo mi, jaký o to bude zájem a propásla jsem to.
    Děkuji a přeji hezký den,
    Dušková
    Zařazeno: Prodej česneku
    20. 10. 2020 8:59 Jan Kozák
    Tzv. velkou krabičku si teď objednat můžete. Je v nabídce hned na prvním místě.

    Sázení česneku

    19. 10. 2020 20:44 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý večer 
    Ke konci týdne bych chtěl začít sázet česnek,co na  to říkáte? Už je vhodná doba?
    19. 10. 2020 21:12 Jan Kozák
    Říkám, že není. Ani podle kalendáře ani podle teploty. Ale stejně Vám závidím, že nemáte žádnou jinou práci než výsadbu česneku.

    Minoritní odrůdy

    19. 10. 2020 10:20 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den,
    měl bych dotaz ohledně sadby odrůd ne úplně nejprodávanějších. Teď na podzim se v nabídce objevil Matin, který mě zaujal, ale už mám koupený dostatek sadby na můj minizáhonek pokrývající běžnou sezonní spotřebu, tak už jsem nedokupoval. Zase jsem chtěl mít výběr hned na začátku prodeje. V létě si ale nevzpomínám, že by byl od začátku v nabídce. Je to běžné, že se minoritní odrůdy dostávají do prodeje neočekávaně, že třeba je máte primárně pro prodej osobně u Kozáků? Jestli můžu příští sezonu očekávat, že se objeví už na začátku prodeje. Díky
    19. 10. 2020 13:10 Jan Kozák ml.
    U těchto odrůd je nutné provést vyhodnocení šlechtitelské práce, po kterém se určí, v jakém množství a zda vůbec daná odrůda půjde na trh. Toto není možné provést na začátku příjmu objednávek (není ještě co vyhodnocovat), ani během odesílání balíků (není kdo by vyhodnocoval). Není možné upřednostňovat tyto odrůdy na úkor těch, které se množí v o dva řády větším množství. I kdyby byly v e-shopu od začátku, zmizely by během pár hodin. V tuto dobu se objednává mnohem méně, takže se tam udrží výrazně déle. Pro osobní odběr určené nejsou.
    19. 10. 2020 15:10 Libor Hejduk
    Díky za perfektní odpověď. :-) Budu s tím počítat příští sezonu, jestli se objeví. K tomu mám jen doplňující dotaz, bylo by možné v další sezoně pozdržet odeslání objednávky, klidně i už zaplacené, kdyby se objevila nějaká z těchto odrůd, doplnit a pak případně poslat vše v jednom balíku? Je to trošku má úchylka zkoušet obecně minoritní věci a jít tak trochu mimo hlavní proud. :-)
    20. 10. 2020 14:19 Jozef Sisak
    P. Hejduk mam asi podobnu "uchýlku" ako vy preto som pre tuto sezonu skončil cca 20 odrôd s 6 štatov ako aj  regionalne odrody
    21. 10. 2020 16:11 Jan Kozák ml.
    Takovouto službu není možné nabídnout. Tyto odrůdy nelze žádným způsobem rezervovat. Zájem o ně je větší než produkce.
    22. 10. 2020 14:52 Libor Hejduk
    To jsem ani nemyslel, že bych si tohle chtěl rezervovat. Jen jsem myslel pozdržení objednané a třeba i zaplacené sadby běžných odrůd s tím, že kdyby náhodou jsem zachytil minoritní odrůdy v košíku. A pak teprve odeslat v jednom balíku. Zase na druhou stranu kus kartonu a 120kč navíc není nic, co by se nedalo přežít. Chápu, že kdyby tohle dělalo hodně lidí, že by to v systému dělalo nepatřičný chaos. 

    Uchování česneku

    18. 10. 2020 19:25 Zakladatel vlákna: Lucie Zemanova
    Dobrý den pane Kozaku, kdyby jste byl tak hodný a zodpověděl mi dvě otázky. 
    1. Jak nejlépe uchovat v paneláku cesnek přes zimu? 

    2. Jak nejlépe vydezinfikovat záhon před výsadbou česneku proti houbám a plisnim? 

    Předem moc dekuji za odpověď, mějte se krasne 
    19. 10. 2020 10:08 Libor Hejduk
    Nejsem sice pan Kozák, ale troufnu si odpovědět. V paneláku počítám, že není problém s vlhkostí, takže kdekoli v suchu, ideálně suchý sklep (přízemní kamrlík) popř někde doma ve spíži. Počítal bych ale, že ve vyhřátém panelákovém bytě bude česnek o něco rychleji vysychat. A ohledně desinfekce, tak ta by se měla dělat už na sklonku léta, kdy je ještě teplo, Aplikace dusíkatého vápna, zalít a zakrýt folií na cca 3 týdny až měsíc. Můžete aplikovat teď a sázet v prosinci. Jestli bude zase zima nezima jako loni, tak jste v klidu. Jen pak doporučím použít při sadbě Rhizocore, alternativně Clonoplus, popř gliorex.
    19. 10. 2020 21:09 Jan Kozák
    Uchování česnekuje už dost dlouho problémem vinou velkého výskytu roztoče vlnovníka česnekového. Pokud by ve Vašem česneku nebyl přítomen, pak by bylo nejlepší uchování v suchu a teple. Jednalo by se o nucenou dormanci. Teplo však vlnovníku svědčí, tak můžete zkusit nějaké metody, které vlnovníku znepříjemňují život. Někdy pomáhá jednotlivé cibule zabalit do novin nebo prosypat skladovaný česnek vonnými bylinami (máta, meduňka, kopr, levandule, ...)
    Pro dezinfekci půdy ještě můžete použít dusíkaté vápno, jeho účinek však bude podstatně menší než v teplém období. Použití přípravku Rizocore bude mít jednoznačně pozitivní účinek.

    Klíčící česnek

    18. 10. 2020 17:39 Zakladatel vlákna: Miroslav David
    Dobrý den
    Měl jsem v chladnějším prostředí uskladněné stroužky česneku (Vekan) na sadbu a dnes jsem zjistil, že stroužky začínají pouštět kořínky, jsou dlouhé asi 1 mm. Jak mám dále postupovat? Přemístit do tepla? A je vhodné nyní mořit Sulkou, protože namočení klíčení podpoří nebo mořit před sadbou? Jsou vůbec stroužky v tomto stavu použitelné? Děkuji za odpověď.
    Klíčící česnek
    19. 10. 2020 10:03 Libor Hejduk
    Já osobně bych je nechal, kde jsou, pokud tam nemáte vlhko. Teď má být ještě teplo, tak bych se sadbou nechvátal, ale pak bych dal do sulky na 2 hodiny a hurá do záhonu. Loni jsem sice sázel až někdy v prosinci, část v lednu a narostl krásný česnek, ale pokud klíčí, tak bych ho asi tak dlouho nenechával.
    19. 10. 2020 20:56 Jan Kozák
    Pro udaný jev mám tři možná vysvětlení:
    1. S tím chladem jste to přehnal  a česnek předčasně ukončil dormanci a už chce růst.
    2. Špatný zdravotní stav nutí rostlinu k vegetaci dřív než odumře. To zjistíte, když si několik stroužků oloupete. Ale pokud jsou všechny cibule stejně narašené, pak tento bod ignorujte.
    3. (Málo pravděpodobné) Konkrétní pěstitelská lokalita měla vliv na zkrácení dormance (vegetačního klidu). Schválně jsem se díval na naše česneky, ale žádná odrůda tento jev nevykazuje.
    Ale Vás hlavně zajímá, co včil. Pokud můžete vyloučit bod 2, doporučuji na dvě hodiny do Sulky a vysadit. Jinak budou kořeny růst, případně zasychat. Teplota sice tomu ještě neodpovídá, ale v zemi mu v tomto případě bude líp než doma. Pokud by však platil bod 2, bylo by nejlepší zabít prase  co nejdříve a pořídit si novou sadbu.
    < Novější8283848586Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne