Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Sazeč

    29. 7. 2021 18:04 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, chci se zeptat, jakou máte zkušenost se strojním sázením. Říkal jsem si, že není nad ruční práci, ale hloubka sázení se pak liší. Nakonec vysázet 120 kg sadby ručně, taky není jen tak. Našel jsem různé typy sazečů a preferoval bych poloautomatické. Tam se domnívám, že se dá eliminovat špatné otočení stroužků. Jaký je váš názor na toto téma a co byste mi z praxe doporučili?
    Děkuji a přeji hezký den.
    Pavel Rouha
    3. 8. 2021 7:42 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Domnívám se, že žádný dostupný sazeč nedokáže vyřešit zmíněný problém proměnlivé hloubky výsadby, naopak ho zhorší. Budete častěji docházet k mělké výsadbě, kdy stroužky nedopadnou dolů na střed rýhy. Nevím o dostupném sazeči, který by dokázal eliminovat chybnou orientaci stroužků. Protože stroužky shazují, většina z nich leží na boku, takže je potřeba počítat s cca 10% snížením výnosu. Podle mě tohle množství sadby ještě na stroj není.

    doobjednávky

    29. 7. 2021 11:38 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Hezký den, ještě bych měl dotaz. Pokud bych doobjednával česnek na několikrát, šlo by pak sloučit objednávky do jedné, případně doplnit starší objednávku? Doplnit někam poznámku, popř přes mail? Děkuji
    29. 7. 2021 13:56 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Pokud máte zájem o navýšení objednávky, můžete napsat odpověď na kterýkoliv e-mail, který jsme vám posílali. Objednávky navyšujeme rádi. Do objednávky vždy přidáme pouze ty produkty, které jsou aktuálně v e-shopu a započítáme i případnou množstevní slevu.

    Případně můžete v reakci na shrnutí objednávky požádat o sloučení dvou objednávek. To také děláme rádi.

    Případně můžete risknout, zda si dvou objednávek na jedno jméno správce všimne a sám navrhne sloučení.

    Komunikace ohledně objednávek probíhá výhradně po e-mailu. Pomocí e-mailové adresy identifikujeme jednotlivé objednávky a reakce bývají rychlé. Po telefonu to nefunguje. Ten, kdo má u sebe telefon, pracuje na poli nebo ve skladu, a nemůže se objednávkám věnovat.
    29. 7. 2021 14:30 Libor Hejduk
    Děkuji za super odpověď. 

    Bílá sklerociová hniloba

    28. 7. 2021 9:00 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Hezký den, tak už jsem také po sklizni a mám podezření na bílou sklerociovou hnilobu na svém pozemku. Prozatím viditelná odhadem u jednotek procent rostlin - ty jsem buď vyhodil hned i s kusem zeminy, nebo je vzal do kuchyně k očištění a spotřebě. Plus mínus vím, co se dá a nedá dělat, ale spíš mě zajímá, zda se dá hniloba udržet na uzdě tak, abych mohl pěstovat česnek dál. Víceméně nemám kam jinam ho dát -kus zahrádky pro vlastní spotřebu. Je možné kombinací použití mykoparazitických hub každoroční nové sadby a případně dřívější sklizně nebo omezené zálivky držet infekci na uzdě? Můžu zkombinovat i s dusíkatým vápnem, i když ten s hnilobou asi ani nehne. Loni jsem sázel to, co jsem vypěstoval a tak nějak jsem se vykašlal na Rizocore. Pozemek ve svahu cca jihovýchod, 430 m n. m.
    Díky
    28. 7. 2021 15:10 Vaclav Kavka
    Tady Vám můžu posloužit příkladem. Taky pěstuji na pozemku napadeném už po generace. Loni se to na záhoně projevilo a - když už tedy není co ztratit, jsem to letos zkusil na stejném záhoně. Mykoparazitických hub jsem tam nasypal hromadu. ale jakmile teplota půdy vzroste nad 15°C, napadení se objevilo. nejdřív několik kusů, pak najednou skoro všude, ale potom se to jakoby sebralo, ztráty byly (tipl bych) větší jednotky %. Výsledkem byla nakonec vyšší úroda, než jsem kdy měl, ale na příští rok budu stavět vyvýšený záhon na trávníku. Za tu práci, nervy a koneckonců i peníze to nestojí. Samozřejmě jsem ve svém pokusu neměl "kontrolní skupinu", tak je to takové "pozorování ze zahrady" - mykoparazitické houby asi pomůžou, možná mi tu úrodu i zachránily, ale rozhodně sclerocium nepotlačí tak, aby se v záhoně nenamnožilo přes léto na napadených rostlinách. Na konci sezóny je přes napadené rostliny záhon určitě pěkně zamořen. Od vyvýšených záhonů si slibuji možnost dát tam čistý substrát, případně jej vyměnit a kdyžtak se i přesunout o kus vedle, kdyby se tam napadení přeneslo.
    Co jsem zkoušel, bez jmen přípravků:

    Na podzim - Botryotrichum, Isaria, Clonostachys, Talaromyces
    Později kolem výsadby - Clonostachys
    Na jaře - Clonostachys, po oteplení půdy Trichoderma
    Od plného prohřátí půdy - Pythium
    Co by mohlo pomoct, ale nemáme nad tím kontrolu, je suchý rok.
    28. 7. 2021 19:31 Jan Kozák
    Stoprocentně spolehlivý je pouze čas. Stačí dvacet let a pozemek je čistý. 
    Když shrnu zkušenosti pěstitelů, jak je uváděli v této diskusi, pak použití Rizocore, případně jiného obdobného přípravku, má smysl. Samozřejmostí je nepoužívání sadby z porostu, v němž se choroba objevila. A pěstovat jen nejranější odrůdy. Vyvýšený záhon samozřejmě problém vyřeší taky.
    28. 7. 2021 20:09 Libor Hejduk
    Díky, uvidím časem. Zatím jsem si oblíbil úzkolisté nepaličáky, favoritem je Japo II, fakt drží do další sklizně, ale raný Anton taky super. Což mi připomíná, můžu ještě očekávat tyto odrůdy v nabídce, nebo už spíš budou pryč? Uvidím, jak to půjde, přinejhorším budu místo pěstování česnek kupovat od pěstitelů.
    29. 7. 2021 7:11 Jan Kozák
    Předpokládám, že se Anton v nabídce ještě objeví, Japo II nevím.

    Určení česneku

    27. 7. 2021 9:32 Zakladatel vlákna: Martina Bačová
    Dobrý den, pane Kozáku. Sázeli jsme krabičku s 8 odrůdami od vás a bohužel se nám smyly nápisy na cedulkách, takže sice máme jasné, odkud kam sahá která odrůda, ale nevíme název. Bylo by prosím možné nám pomoci s určením? Vyfoceno je jich 7, jeden vyrostl mizerný, s dalšími stroužky nad paličkou. Mockrát vám děkuji.
    Paličák jemně do růžovaPaličák fialovýDrobnější do růžovaNepaličákPaličák bílýNepaličák bílýNepaličák, co se nám nejlépe povedl
    29. 7. 2021 7:26 Jan Kozák
    Odrůdy se snadno poznávají po usušení, když už mají typickou barvu a také jsou patrnější stroužky. Proto se mohu zmýlit. Myslím si to takto: Bjetin, Slavin, Havran, Záhorský II, Havel, mezi šestým a sedmým snímkem nevidím rozdíl a soudím, že jde o Benátčan, chybí mi Vekan a ten "mizerný s dalšími stroužky nad cibulí" by měl být Anton.

    Dotaz na hnojení kuřincemi

    26. 7. 2021 17:27 Zakladatel vlákna: David Pavel
    Dobrý den p. Kozáku,
    měl bych na Vás dotaz ohledně hnojení kuřincemi. Kdysi jsem dostal informaci tzv. babskou radu, že je vhodné hnojit česnek kuřincemi a tak jsem se Vás chtěl zeptat, zda je to opravdu vhodné. V případě, že ano, kdy podle Vás je nejvhodnější doba pro hnojení. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.
    28. 7. 2021 19:17 Jan Kozák
    Kuřince můžete použít téměř v každé době, kdy je máte k dispozici. Dají se použít i pro základní hnojení pod česnek, někdo je rozhazuje v zimě na zmrzlou zem, dají se využít zkvašené k hnojivé závlaze v květnu řádně zředěné. Samozřejmě je možné vybrat pouze jedno období, jinak česnek přehnojíte, případně až spálíte.
    28. 7. 2021 20:36 Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozák. Je možno tedy dát kousek kuřinců rovnou pod česnek? Děkuji. 
    29. 7. 2021 7:13 Jan Kozák
    Ano, zapravit při přípravě půdy. Ne do výsadbových brázdiček, to by bylo příliš silné.

    Lukan

    25. 7. 2021 12:32 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
    Dobrý den. Posílám fotku dvou česneků Lukan pěstovaných každý na jiném záhonu v 750 metrech nad mořem. Mořený, sázený, hnojený, sklizený ve stejný den. Záhony jseu od sebe vzdálený cca. 100m. Rozdíl v hlavičkách je extrémní. Ten menší je možná pěstování na kyselejší půdě a více ve stínu, než ten druhý. Zajímal by mě názor p. Kozáka jestli můžou mít na velikost česneku vliv tyhle a jiné faktory. Děkuji Přikryl
    Lukan
    28. 7. 2021 13:35 Libor Hejduk
    Rozdíl může dělat všelico, klidně i lokální podmínky ohldeně živin, zastínění jinou rostlinou... Když vsadím miniaturní stroužek, který bych třeba v kuchyni ani nechtěl loupat, tak mi z něj většinou velká cibule nevyroste. Tenhle rozdíl mám i v rámci jednoho záhonu.
    28. 7. 2021 19:12 Jan Kozák
    Faktorů, které ovlivňují velikost česnekových cibulí je hodně, často také působí v kombinaci. Je to oslunění, pH, výška hladiny spodní vody, obsah živin, struktura půdy. Dva záhony vzdálené od sebe sto metrů, ač zdánlivě stejné, stejné nejsou. Proto je rozumné sázet česnek tam, kde je větší předpoklad úspěchu.

    ODRŮDA HAVRAN

    24. 7. 2021 20:28 Zakladatel vlákna: Jolana Marešová
    Dobrý den,bude k dispozici odrůda Havran?Zatím není v nabídce.
    Děkuji
    Marešová
    Zařazeno: Prodej česneku
    28. 7. 2021 18:23 Jan Kozák
    Těžko říci, jestli se Havran ještě do nabídky vrátí. Jak se upřesňují odhady sklizně, některé odrůdy se do nabídky vracejí. Chce to občas sledovat.

    Sušení

    24. 7. 2021 10:21 Zakladatel vlákna: David Chromec
    Dobrý den pane inženýre, chtěl bych se zeptat na radu, zda se dá nějak obecně specifikovat, kdy je česnek již "dostatečně vysušený" a lze ho bez obav dočistit a dále distribuovat. Nebo jak dlouho by měl minimálně být pověšený? Samozřejmě poznám, kdy je suchá nať, ale jde mi o cibule. Mnohokrát děkuji. S pozdravem D.
    28. 7. 2021 13:38 Libor Hejduk
    Za mě jako minipěstitele bych nechal proschnout nať a obaly cibule a poté klidně ořezal začistil a vzhůru do prodeje. Loni, jak bylo deštivé léto a bylo pořád vlhko, tak česnek hůř prosychal a přišlo mi, že se rychleji kazil. Ale mé oblíbené úzkolisté nepaličáky drží jak kdyby byly z betonu.
    28. 7. 2021 18:21 Jan Kozák
    Průměrná doba k dokonalému usušení je asi čtyři týdny. Při extrémním suchu může se zkrátit až na polovinu, naopak v deštivém létě nemusí být dobře suchý ani po šesti nedělích.

    Sklerociová hniloba x vnímavost odrůd

    23. 7. 2021 22:22 Zakladatel vlákna: Petr Diviš
    Dobrý den, v prosinci jsem zasázel 8 odrůd z vaši krabičky a dále francouzskou odrůdu od pěstitele ze Znojma. Česnek hezky vzešel (nejdříve franc.), pocelou dobu vegetace měl česnek nažloutlé listy (viz diskuze k využití dusíku), ale posléze začal česnek zasychat a odcházet na sklerociovou hnilobu. Nejdříve franc (ten odešel úplně) a pak české odrůdy, jediný kdo to se ctí ustál je Benátčan. 
    Mám tři otázky ke hnilobě.
    Jaká je vnímavost jednotlivých odrůd ke skler. hnilobě?
    Jelikož jsem česnek sázel na záhon, který je orný teprve druhý rok po deseti letech jako travní porost, je možné, že se hniloba udržela na narcisech nebo jiných zplanělých květinách?
    Má cenu zkoušet osadit česnek na vedlejší záhon (cca 5 m vzdálený) letos zrytý taktéž po 10 letech třeba méně vnímavou odrůdou nebo to dopadne stejně a česnek na mojí zahradě prostě nikdy nevypěstuji?
    Děkuji za rady
    28. 7. 2021 17:59 Jan Kozák
    Nevím, jak byly jednotlivé odrůdy sázeny, proto uvádím i možnost. že se choroba rozšířila z "francouze" a k Benátčanu už nestačila dojít.
    Ač třeba tvrdí někteří dodavatelé česnekové sadby, že odrůda xy je vůči bílé sklerociové hnilobě odolnější než ostatní, nemají pravdu. Všechny odrůdy jsou napadány stejně.
    Jedná se o specifickou chorobu rodu Allum, narcisy tedy nenapadá, napadá však okrasné česneky (samozřejmě pažitku, pór, cibuli). A pozor, někdy se v lučních porostech objevují divoké drobnolisté česneky a také ty pak mohou být zdrojem infekce. Je to patrně vysvětlení, proč se choroba objeví na pozemku, který byl od nepaměti loukou a nebyl nikdy zaplaven.
    A výsadba na vedlejší záhon? Za zkoušku to třeba stojí, ať víte, na čem jste. Ale chce to sázet nejranější odrůdy, které se při začátku případného napadení sklidí, ale už něco v zemi mají.

    Chyby malého česnekaře

    22. 7. 2021 22:50 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Život je příliš krátký na to,aby se člověk ponaučil pouze z vlastních chyb.Chybovat je lidské,odpouštět je božské,ale česnek chyby neodpouští.
    Chyba č.1 sadbový česnek jsem v Sulce v mých začátcích zapomněl 3 dny.Chyba č. 2 tento česnek jsem vysadil.
    Chyba č.3 tento česnek jsem neodhlávkoval(vzešla asi 1/3 a výsledek cibule max. 2 cm).
    Chyba č.4 nepíšu  si zahradnický deník,jelikož jsem přesvědčen,že si to budu všechno pamatovat.Je těžké si přiznat špatnou paměť ale už beru podpůrné přípravky.
    Chyba č.5 různé druhy česneku nepopisuji v záhonu-viz chyba č. 4
    Chyba č.6 přestal jsem používat podpůrné prostředky typu Clonoplus nebo Rizikore. 
    Chyba č. 7 plevel nechávám na potyčce-musím koupit Sharpen 40 SC nebo Stomp.Agil se neosvědčil ani v cibuli.
    Chyba č. 8 málo zamněstnávám rodinu a proto musím více rozdávat denní rozkazy.Jiné chyby zatím nevidím.Doufám,že toto někomu napomůže k lepším zítřkům.

    oplachování česneku

    22. 7. 2021 11:18 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den, já jsem umyla česnek a to je špatně, že ano, vadí to hodně? Já jej určitě dobře usuším. Také někdo již česnek umýval? Dříve jsem to vždy nedělala. Jakou máte zkušenost?.
    22. 7. 2021 19:34 Josef Vejlupek
    Nevadí, usušte ho pořádně a bude dobře
    22. 7. 2021 20:15 Jan Kozák
    Zvlášť pokud se česnek sklízí z bláta, je mytí dobré. Při sklizni za sucha je zbytečné.
    23. 7. 2021 9:31 Helena Šafaříková
    Děkuji.

    Sadba

    21. 7. 2021 20:04 Zakladatel vlákna: Pavla Halamová
    Dobrý den, měla jsem vaši krabičku sadby a chtěla bych si objednat Bjetin, v nabídce jsem ho nenašla,budete ho mít  letos? Děkuji  Halamova
    Zařazeno: Prodej česneku
    22. 7. 2021 20:13 Jan Kozák
    Nebyl jsem několik dní na internetu, proto odpovídám i na starší dotazy a už jsem na to dnes odpovídal. Jak se upřesňují odhady sklizně, některé odrůdy se do nabídky znovu vracejí. Určitě se to bude týkat i Bjetinu. Je to potřeba stále sledovat.

    po čem česnek

    21. 7. 2021 16:21 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám dotaz po jaké plodině mohu dát na podzim česnek ( nyní  mám záhony  mrkev nebo cibule , hrách s červenou řepou, rajčata, okurky nebo košťálovou zeleninu) po jaké plodině je to nejlepší  Děkuji: J.J.
    22. 7. 2021 20:09 Jan Kozák
    Určitě ne po cibuli, jinak je to jedno. Pokud se jedná o pozdní košťáloviny, je třeba odstranit z pozemku i posklizňové zbytky.

    Generátor ozonu?

    21. 7. 2021 11:27 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den, 
    nemáte někdo zkušenosti s dezinfekcí pomoci ozonu? Lze jim ošetřit přímo česnek v místnosti? Myslím konzumní česnek, ne sadbový.
    Díky za každé užitečné informace.
    S pozdravem Stanislav Pabyška

    Deformace česneku

    19. 7. 2021 23:29 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, letošní sklizeň je pro mne velkou zkušeností. Mám několik dotazů, abych na nich mohl dále stavět. Poměrně velké procento rostlin nevyrostlo v česnek, ale spíše v pórek. Zkrátka se nevytvořily stroužky, natož pak plné a tvrdé cibule. Další skupina rostlin sice vytvořila cibule, ale květní stvoly se stočily v cibulích a nedostaly se z rostlin tak, aby bylo možné provést hlávkování. Proto se opět nevyvinuly cibule vhodné k prodeji. 
    Čím je toto způsobeno a jak tomu mohu předejít? Možná je to vlivem nevědomky použitého zbytku postřiku na plevele, možná hloubkou sázení a možná úplně něčím jiným. Ale troufnu si tvrdit, že je to významná část sklizně, možná 30 - 40 %. Asi poslední část zkrátka hnije a nevím jestli je to důsledek napadení háďátkem nebo něčím jiným nebo zkrátka hniloba.
    Děkuji za odpovědi a fotografie přiložím během zítřka.
    Pavel Rouha
    21. 7. 2021 21:37 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Rouha,mám hodně podobný problém s česnekem.Asi 5% jako by nažlotlé,bez kořínků, měkké a vyhnivající cibule,které se mnohdy nestačili rozdělit.Toto se  výhradně stávalo,kde jsem navezl letitý(asi 4 roky)starý hnůj.Chtěl bych od Vás pane Rouha potvrdit nebo vyvrátit tuto teorii,že za to i u Vás může hnůj.Už v životě nedám i když letitý hnůj do první tratě pod česnek.U bratra se to také projevilo.Do země bylo zaoráno dusíkaté vápno a 4 tydný překryto folii. Nebo jestli je to tím počasím nebo že jsem (než  mi došel)používal Clonoplus.Zde bych rád znal názor pana Kozáka.Děkuji předem.PS háďatko jsem neviděl ale cosi tam lezlo ve velké míře.
    Uprostřed nějaká potvora
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    Dobrý den, mně stejnou vadu projevoval česnek, který mám na
    hranici se sousedem, on pěstuje obiloviny. Letos stříkal ječmen a stříkl mi
    herbicid i na první řádky česneku- ten se zarazil a nevytvořil květenství, nebo
    velmi pozdě. Cibule byla u většiny česneku nedělené na jednotlivé stroužky, ale
    podobaly se ping-pongovému míčku. Soused si tak předplatil asi 150kg česneku. Mé
    poznatky- herbicid, který není certifikován do česneku velmi škodí i v malé
    míře.
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    22. 7. 2021 20:07 Jan Kozák
    Fotky sice nejsou, ale podle popisu to vypadá na poškození chemikálií, nejčastěji herbicidem. Chorobu ani háďátko za tím určitě nehledejte. 
    Zkušenost pana Dotzauera nemohu potvrdit, mám (a nejen já) zkušenost s hnojem opačnou. Může to být způsobeno třeba příliš vysokou dávkou, samozřejmě i něčím jiným. V tom případě volit pro česnek druhou trať.
    < Novější6162636465Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne