Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Určení odrůd

    30. 10. 2021 18:20 Zakladatel vlákna: Petr Špís
    Dobrý den, bohužel nedopatřením byly česneky v krabičce pomíchány, nedokázal byste jednotlivé odrůdy z fotografie určit?
    Děkuji
    V krabičce byly tyto odrůdy: Anton, Benátčan, Bjetin, Havel, Havran, Slavin II, Vekan a Lukan
    Česneky
    30. 10. 2021 19:41 Jan Kozák
    Horní řada zleva: Anton, Vekan, Slavin II, Havran, dolní řada zleva: Benátčan, Havel, Bjetin, Lukan.

    dostupnost odrůdy Blanin II

    30. 10. 2021 1:50 Zakladatel vlákna: Petr Hajn
    Dobrý den, letos jsem poprvé pěstoval vaše odrůdy Bjetin a Blanin II. Velká spokojenost, zase můžu jíst čerstvý česnek bez následných zažívacích potíží.
    Chtěl jsem objednat obě tyto odrůdy, ale Blanin II nejde objednat. Je už vyprodaný nebo bude ještě dostupný?
    Děkuji za odpověď. 
    Pěkný den přeje Petr Hajn
    Zařazeno: Prodej česneku

    Pěstování česneku pod slámou

    29. 10. 2021 12:39 Zakladatel vlákna: Martin Kral
    Dobrý den mám dotaz jestli máte zkušenost s pěstováním pod slámou i na těžších půdách, chtěl bych to zkusit ale jelikož bydlím u řeky a půda je tady taková že pokud se do ní na jaře nevjede a nerozruší se škraloup tak nic nevyroste, takže mám obavy z toho že když se pod tu slámu nedostanu tak že z česneku nakonec sklidím to co jsem zasadil, myslíte že jsou mé obavy opodstatněné nebo ta sláma pomůže i na takovémto druhu půdy děkuji za odpověď Kral
    30. 10. 2021 19:57 Jozef Sisak
    Ak mate na mysli vrstva slamy sadenica zemiak - brambor a ďalšia vrstva slamy tak to u cesnaku nefunguje . Použite upraveny postup na podložie dajte male kôpky substratu či zeme do ktoreho stači zatlačiť stručik na 50% a potom to zamulčovať 15 - 20 cm slamy . Niečo vyrastie u mňa veľa jednostručikovych - cibuľovych cesnakov
    30. 10. 2021 21:49 Martin Kral
    Děkuji za odpověď měl jsem na mysli zamulčování po výsadbě, ale dnes už jsem zasadil klasicky, uvědomil jsem si že při výsadbě 2000 stroužků bych si stejně ve finále moc práce neušetřil ....
    1. 11. 2021 8:03 Jiri S.
    Dobrý den, mám také poměrně těžkou půdu těsně vedle potoka. Hlína s velkým potencionálem dělat půdní škraloup. Pěstuji klasickým způsobem větší množství Bjetínu s krásnými výsledky.

    Abamectin

    28. 10. 2021 10:22 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti s použitím abamectinu na česnek.
    29. 10. 2021 9:04 Jan Kozák
    Předpokládám, že ho máte v úmyslu použít proti vlnovníku česnekovému během vegetace. Pravděpodobně by účinkoval. Otázkou je, zda-li jeho výskyt na rostlinách poznáte. A stříkat, aniž by byl jednoznačně potvrzen výskyt škodlivého činitele, snad nehodláte.
    29. 10. 2021 11:38 Vaclav Kavka
    Je registrován jako insekticid a akaricid s částečně systemickým účinkem. Zajímavé na něm je, že je to látka velmi podobná ivermektinu, který mnoho lidí nedávno na sobě sami od sebe zkoušelo. A tedy by měl být velmi málo toxický.
    Bývá zkoušen proti háďátku zhoubnému - a s pozitivními výsledky (tedy vlastně negativními po použití).

    Vlnovník

    26. 10. 2021 6:42 Zakladatel vlákna: Vojtěch Brtník
    Dobrý den pane Kozák, 
    měl bych dotaz . Mám podezření, že mě konzumní česnek napadl vlnovník. Chci vědět jak dále postupovat a co jsem mohl udělat špatně při skladování . Sadbu vždy mořím Sulkou a nikdy jsem neměl problém až tento rok . Děkuji za odpověď
    Vlnovník ?
    26. 10. 2021 19:49 Jan Kozák
    Tak už ho tam máte a budete ho mít i nadále. Samozřejmě česnek přeberte a takový, co je na snímku vyhoďte, nejlépe ho zlikvidujete spálením. Zdravý česnek nechejte venku v suchu; v chladnu vlnovník odpočívá a škodu nedělá. Běžně česnek vydrží mrazy okolo mínus deseti stupňů. Máte-li doma seno, bude česneku dobře, když v něm bude zahrabán.
    27. 10. 2021 8:01 Vojtěch Brtník
    Děkuji za odpověď. Ještě mám dotaz, jak tomu předejít abych neměl problémy i v dalších letech ? Děkuji 
    28. 10. 2021 7:48 Jan Kozák
    Tam, kde se vlnovník vyskytuje, což je už bohužel téměř všude, je zatím jedinou spolehlivou ochranou pěstování úzkolistých nepaličáků (Benátčan, Japo II), protože ty napadány nebývají.
    28. 10. 2021 19:32 Miroslav Mikula
    Už sa tu diskutovalo o využití aromatických rastlín na ochranu uskladneného cesnaku pred vlnovníkom. Ja používam sušenú levanduľu. To čo sa po odkvitnutí ostrihá, usuším a priložím k uskladnenému cesnaku. Zatiaľ je to OK, vrátane Bjetinu. Cesnak je do mrazov v stodole  s dostatočným vetraním a levanduľou. 

    Vápno

    24. 10. 2021 23:56 Zakladatel vlákna: Silvie Kocábová
    Dobrý večer,chci se zeptat jestli je vhodné dát teď pred sázenim česneku cererit a zároveň trošku povápnit dolomitickým vápencem?Děkuji 
    26. 10. 2021 19:43 Jan Kozák
    Už zase kopíruji z odpovědi z 22. 10.: Kopíruji z odpovědi staré dva dny: Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl. Ale pouze za předpokladu. že ho zapravíte do půdy před sázením, případně pokud sázíte do brázdiček, pak ho sypat na jejich dno - tzv. hnojení pod patu. Pokud dáte Cererit  pouze na povrch, hnojíte víc než česnek následnou plodinu.No a k poslednímu dotazu: těžko takto stanovit dávku, záleží na tom, jak byla hnojena předplodina a jakou má půda přirozenou úrodnost. Pokud toto nevíte. pak dejte nějaká tři čtyři kila na ar.Tyto informace by měly být na pytlíku s hnojivem.
    Na otázku hnojení dolomitickým vápencem těžko mohu správně odpovědět. Záleží na půdní reakci daného pozemku. Ale pokud to beru obecně, pak hořčík ve většině půd je v nedostatečném množství, vápník většinou také nepřebývá. Dolomitický vápenec působí pomalu a dlouho, takže já bych ho tam klidně dal.

    Sulka

    22. 10. 2021 17:48 Zakladatel vlákna: Michal Vojtek
    Dobrý den po. Kozák. 
    Dnes mi přišla zakoupená sazba. Četl jsem, že sulkou mořit v zaří. Dále, že teď už je pozdě a sulkou až těsně před sadbou. Můj dotaz proč co nejdřív v září? Proč teď už ne, a nejlépe před sadbou? Dále jaké doporučujete hnojení na,, patu,,? Mockrát děkuji za odpověď
    22. 10. 2021 19:49 Jan Kozák
    Z důvodu velkého rozšíření vlnovníka česnekového doporučujeme moření už na přelomu srpna a září, v té době je česnek v hluboké dormanci (vegetačním klidu), tím nehrozí riziko předčasného rašení. Také je v té době dostatečně teplo, aby stroužky po namoření byly během několika hodin vysušeny. Moření v této době je nežádoucí, protože by se česnek mohl vybudit ke kořenění. Proto se to už nechává na dobu těsně před sázením.
    Pod patu je možné využít každé hnojivo pro zásobní hnojení, ale s výjimkou pro dusíkaté vápno; to by česneku uškodilo.

    Cererit

    22. 10. 2021 14:19 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
    Dobrý den,
    Koupil jsem si cererit na česnek. A mám dotaz jak a kdy  ho zapravit do půdy a také v jakém množství. Děkuji. 
    22. 10. 2021 19:40 Jan Kozák
    Kopíruji z odpovědi staré dva dny: Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl. Ale pouze za předpokladu. že ho zapravíte do půdy před sázením, případně pokud sázíte do brázdiček, pak ho sypat na jejich dno - tzv. hnojení pod patu. Pokud dáte Cererit  pouze na povrch, hnojíte víc než česnek následnou plodinu.
    No a k poslednímu dotazu: těžko takto stanovit dávku, záleží na tom, jak byla hnojena předplodina a jakou má půda přirozenou úrodnost. Pokud toto nevíte. pak dejte nějaká tři čtyři kila na ar.
    Tyto informace by měly být na pytlíku s hnojivem.

    Mykorhizní houby

    20. 10. 2021 11:03 Zakladatel vlákna: Petra Hanauerová
    Dobrý den Všem česnekářům ,
    Česnek jsem již vysadila ,mám své zvyky , které dodržuji ,ale při  letošní výsadbě poprvé použila Mykorhizné houby.. aplikovala jsem přímo při výsadbě ,a to ke každému stružku. Byla to sice obrovská práce navíc, ale chtěla jsem vyzkoušet  a samozřejmě  jsem zvědavá  na výsledný efekt .
    Máte někdo zkušenosti s tímto přípravkem, aplikací apod  ?    
    20. 10. 2021 23:34 Jan Kozák ml.
    Tento produkt se na česnek moc nehodí. Při dodržení návodů na použití (15 g k rostlině) v porovnání s námi doporučovaným Rizocorem vychází stokrát dráž. Při využití alternativního návodu (150 g na m2) vychází 20× dráž. Nenapadá mě scénář, u kterého by se použití tohoto přípravku mohlo u česneku vyplatit.

    Sulka

    20. 10. 2021 8:02 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, v návodu Sulky je uvedená doba máčení 6-12h-
    i tak doporučujete máčet pouze 2h? (nevím, zda tuto dobu doporučuje pouze tento
    výrobce, nebo zda jiný uvádí i kratší čas máčení ) Děkuji za odpověď.
    20. 10. 2021 19:08 Jan Kozák
    Dobu 6 - 12 hodin doporučují asi všichni výrobci, ale držte se mé rady. Sulka byla původně registrovaná proti háďátku zhoubnému, které skutečně likvidovala, ale pouze v laboratorních podmínkách, kdy bylo háďátko izolováno. Háďátku v česneku neublíží. Sulka je však spolehlivá proti vlnovníku česnekovému a jemu stačí dvě hodiny. Tuto dobu není dobré příliš překračovat, protože Sulka je pro česnek mírně toxická.
    21. 10. 2021 10:06 Petr Štěpánek
    Ještě bych dodal, že dost záleží, zda má česnek v době moření už narašené kořínky. Ty jsou dost citlivé a při delší době moření se mohou poškodit. Osobně mám vyzkoušené, že nemořený česnek (pouze namočený do vody) poskytne vyšší výnos, než česnek mořený v sulce. Ovšem potom během skladování jsou velké ztráty, právě kvůli vlnovníkovi. Zajímalo by mě, zda někdo nemá zkušenost s ošetřením porostu v průběhu vegetace (sulka, kumulus..).
    21. 10. 2021 11:07 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Štěpánek plně s Vámi souhlasím,že nemořený česnek v Sulce ale jen ve vodě dává vyšší výnos.Proto jsem mořil Sulkou jen 15 minut.Na vlnovníka funguje argon asi 4 dny a podtlak od vysavače.Více se dočtete v této diskusi a do vyhledávače zadejte vlnovník česnekový .Novinkou je 5x udělat podtlak 30 sec. a mezi níma na 5 sec. podtlak uvolnit.Takto se likviduje roztoč v peřinách.
    Česneku podtlak neubližuje.
    Co by mohlo případně na vlnovníka fungovat je esenciální Bio sprej na roztoče v peřinách.Ale to nemohu odskoušet z důvodu absence vlnovníka,proti kterému co dva týdny veškerý česnek/i cibuli/ ošetřuji podtlakem. 
    22. 10. 2021 9:28 Libor Hejduk
    Jako prevence před vlnovníkem je stejně nejlepší pěstovat úzkolisté nepaličáky, ty mu z nějakého důvodu nechutnají.

    Hnojení

    19. 10. 2021 20:53 Zakladatel vlákna: Miroslav Buchl
    Dobrý den pane Ing. Kozáku. Chtěl jsme se jen zeptat, jak mám postupovat. Chystám se na sadbu česneku. V podstatě hned po sklizni jsem poházel na pole o ploše cca 350m čtverečních 20kg dusíkatého vápna a zapracoval. Mám nyní po zasazení čeneku na pole ještě rozhodit cererit, popřípadě ledek (toho mám přebytek doma), nebo vše nechat až na jaro. Děkuji za odpověď a ať se daří..
    20. 10. 2021 17:59 Jan Kozák
    Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl. Ale pouze za předpokladu. že ho zapravíte do půdy před sázením, případně pokud sázíte do brázdiček, pak ho sypat na jejich dno - tzv. hnojení pod patu. Pokud dáte Cererit  pouze na povrch, hnojíte víc než česnek následnou plodinu. Ledek dávat každopádně až na jaře.

    Japo II

    18. 10. 2021 16:11 Zakladatel vlákna: Marcela Minimalná
    Dobrý den, můžete mi prosím podrobněji vysvětlit co znamená níže uvedená věta?

    Japo II je ozdraveným klonem z původní odrůdy Japo.
    Děkuji Marcela
    19. 10. 2021 19:22 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že česnek stále tvoří tzv. mikromutace, tedy drobné dědičné změny, je každá odrůda směsí vzájemně si podobných klonů. Klon, který z původní jarní odrůdy Japo nás zvláště zaujal, byl ozdraven od viru původce žluté zakrslosti cibule (OYDV). Tím se dosáhlo toho, že odrůda s původně drobnými cibulemi se může směle poměřovat co do velikosti cibulí s ozimými odrůdami.

    Dusíkaté vápno

    18. 10. 2021 11:13 Zakladatel vlákna: Jan Loudát
    Dobrý den, pane Kozáku, chci na podzim na část záhonu o velikosti 500 m2 sadit česnek cca na 100 m2. Na zbytek cca  400 m2 chci sadit brambory - poslední týden v dubnu (záleží na počasí). Začátkem dubna cca 14 dní před sázením brambor chci na pozemek kde budu sadit brambory aplikovat dusíkaté vápno. Může dusíkaté vápno ublížit česneku, když bude hned vedle brambor? Můžu to tak udělat? Děkuji za Vaši odpověď.
    19. 10. 2021 19:16 Jan Kozák
    Bude záležet na aktuální teplotě. Pokud bude teplo, doporučoval bych jistotu metrového odstupu od česneku.

    Špatná sadba

    17. 10. 2021 17:48 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Zdravím pane Kozáku,začal jsem rozdružovat Váš česnek a zdá se mi nějaký divný.Přikládám foto a prosím o identifikaci co to je.Pěstuji česnek od Vás druhým rokem a loni byla sadba úplně v pořádku nevyhodil jsem ani stroužek.Letos už když jsem otevřel krabici něco tam nebylo OK.Zvláštní odér.Nevím zda i ta barva je v pořádku nemam zkušenost .Prosím o radu je to jen Lukan Slavin a Havel je OK.Díky za odpověd.
    jeden z mnoha23456
    Zařazeno: Prodej česneku
    17. 10. 2021 18:14 Jan Kozák ml.
    Pokud Vám přišla sadba v nepořádku, využijte prosím reklamační formulář.

    Riziko

    16. 10. 2021 7:25 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Jaké je pěstitelské riziko dát česnek dvakrát po sobě děkuji za odpověď
    16. 10. 2021 23:29 Miroslav K
    Zdravim, pestuji cesnek patym rokem po sobe na stejnem policku o rozmerech 2x5m a bez problemu,bez chorob a plisni a se stejne vysokym vynosem. Pudu jsem obohatil o perlit,vermikulit,pisek a hlavne pridal hodne biouhlu ktery mi zvedl vynos take ve vyvysenych zahonech a ve skleniku. Nepouzivam zadne chemie,nekupuji umela hnojiva, nehnojim cereritem ani ledkem. 
    Cesnek1Cesnek2
    < Novější5455565758Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne