Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Žloutnutí

  27. 4. 2022 18:37 Zakladatel vlákna: Nikol Weinerová
  Zdravím, prosím o radu, co s česnekem, když začal žloutnout.
  ŽloutnutíŽloutnutí
  29. 4. 2022 7:43 Jan Kozák
  Okopírovaná moje odpověď ze 20. 4. na podobný dotaz:
  Česnek roste rychleji, než stačí kořeny život, proto si bere živiny sám ze sebe a začíná u nejstarších listů a od špiček. Neznamená to, že v půdě není dostatek živin. Na příjem živin mají výrazný vliv stresové faktory (hlavně hodně mokro, hodně sucho, vysoká teplota, nízká teplota, výrazné teplotní výkyvy). Každá odrůda reaguje jinak, proto mezi nimi vidíte rozdíly. Částečně může pomoci přihnojením ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg na ar, účinnější je postřik pětiprocentním roztokem močoviny, který můžete dělat výhradně navečer.

  Prodej roubovaných sazenic

  27. 4. 2022 12:18 Zakladatel vlákna: Václav Kozák
  Abychom brzy na jaře využili zaměstnance i na něco jiného než jen každodenní hlídání, jestli už na našich polích začal vzcházet česnek, nabízíme k prodeji roubované sazenice melounů a okurek.

  Objednat si je můžete na našem druhém webu roubovane-sazenice.cz. Posílat budeme roubované sazenice melounů a okurek, mochyně a lilek. Při osobním odběru u nás ve Chvojenci bude možné přikoupit i další sadbu zeleniny.
  Sazenice okurky, lilku, mochyně a melounuPlod lilkuOkurkyNabízíme melouny různých barev slupky i dužiny plodů
  Zařazeno: Prodej česneku

  Kombiphos

  26. 4. 2022 7:14 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, chtěl bych se ujistit na  Váš názor ohledně hnojiva YaraVita KOMBIPHOS. V předešlých ročnících jste tento produkt doporučoval.
  I v sekci „články“ jsou hnojiva od YaraVita propagovány včetně produktu KOMBIPHOS. Dne 23.3.2022 jste mi na otázku, zda mohu lignohumát smíchat s KOMBIPHOSEM odpověděl takto :

  „Jan Kozák-Nejsem si jistý významem hnojiva YaraVita KOMBIPHOS na česnek. Takovou informaci nepodává ani výrobce tohoto hnojiva. Přidáním lignohumátu do roztoku močoviny nic nepokazíte, právě naopak.“

   Ptám se, jelikož mám tohoto hnojiva větší množství- jestli je dobré ho do česneku použít, nebo by přišel v niveč a raději ho použít na plodiny, kam je registrován. Děkuji za Váš názor.JS
  26. 4. 2022 7:40 Jan Kozák
  Občas se může stát, že si zdánlivě protiřečím. Vámi uváděné listové hnojivo samozřejmě můžete použít, zvýšený obsah fosforu asi česnek nevyužije, ale protože se fosfor z půdy téměř nevyplavuje, zůstane tam pro následné plodiny. Je tady také vyšší obsah hořčíku, který je ve většině půd deficitní, takže česneku stejně jako většině dalších plodin jenom prospěje. Pokud však je před výsadbou hnojeno Cereritem, tak by mělo být i hořčíku v půdě dostatek.
  26. 4. 2022 7:43 Jiri S.
  Dobrý den, že si protiřečíte bych si nedovolil tvrdit. Věřil jsem, že Víte, co píšete. Děkuji za osvětlení. JS

  Choroba?

  25. 4. 2022 17:51 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den,raději se přeptám zda je vše v pořádku. Konečky mladých  listů uhnívají.Postřik Stompem před 10 dny. Spodní listy žluté.Mám to stříknout Ortivou?Děkuji. 
  Žloutenka?Štěpán
  25. 4. 2022 20:00 Jan Kozák
  Omlouvám se, ale tím, že jste "přiznal barvu", nemohu sloužit. Konkurenční firmy nemají rády, když se vyjadřuji k jejich odrůdám.
  25. 4. 2022 21:06 Vítězslav Dotzauer
  Méně více to dělá Vekan a více méně i Bjetín.Nejvíce ovšem Štěpán.Lukan je absolutně v pořádku. Než potvrdím barvu,musím konstatovat,že to bratr v dobré víře postříkal Sulkou a Championem 50 WG.Zbytkem co stříkal stromy.Pak jsme si to vyříkali.Bylo tam totiž Rizocore.Ani moc krve neteklo.
  Barva není dobrá-pomůže Ortiva?
  O Štěpánovi se bavit nemusíme.
  26. 4. 2022 7:23 Jan Kozák
  Trochu níže popsal stejný problém Martin Jurček - mrkněte na to.
  Chemií, potažmo životním prostředím i peněženkou je dobré šetřit, pokud to není nezbytně nutné. Nedostatečný příjem dusíku nevyřeší přípravky na ochranu rostlin, ale pouze přihnojení dusíkem.
  27. 4. 2022 23:05 Vítězslav Dotzauer
  Tento článek jsem četl ale žloutnutí spodních listů mě až tak netrápí.Velice mě trápí to zakončení mladých listů do fialova.A proto jsem to již postříkal Ortivou.Vím že méně znamená někdy více ale toto snad byla jediná možná cesta.Dusíku to dostalo před týdnem asi tak 4x víc než lehce doporučujete(1 kg/100m2 leden vápenatý).V tom to nevidím. Mám to za dva týdny vzít znova Ortivou?Nebo za tři?
  29. 4. 2022 7:39 Jan Kozák
  Ve fialovém zabarvení chorobu neshledávám. Přisuzoval bych to fyziologické poruše, která mohla být způsobená nízkými teplotami v kombinaci s něčím dalším, možná i tím postřikem. V dusíku to určitě není. Ortiva je zbytečná.

  Hnojení na list

  25. 4. 2022 14:04 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, pokud bych uvažoval, že do roztoku močoviny přidám
  hnojiva s obsahem mědi a boru (obě rozdílné, oba obsahují smáčedlo) Bude
  to pro česnek přínosem? (postřik s 2x vyšším obsahem smáčedla) Samozřejmě
  mohu postřiky rozdělit, ale ušetřilo by to dost času. Děkuji za Váš názor.
  25. 4. 2022 19:56 Jan Kozák
  Nevím. Nedokážu posoudit význam těchto prvků v česneku, je rovněž otázkou, jsou-li u Vás v deficitu. Pokud na etiketě není uvedeno jinak, tak si myslím, že je do roztoku močoviny přidat můžete.

  Hnojení na list

  21. 4. 2022 6:16 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
   Dobrý den kolik deka močoviny na litr vody?
  21. 4. 2022 6:34 Jan Kozák
  Pět deka na litr.
  21. 4. 2022 19:33 Jan Trnka
  Dobrý den, není to trochu moc?
  50 g na litr je cca 500 g na konev (10 litrů).
  Pokud dobře počítám, tak je to cca 5% roztok.
  V návodu k močovině se píše:
  "Zvláštní forma přihnojování během vegetace u různých ovocných plodin je listové hnojení močovinou. Přitom se stříká 0,4—0,8% roztokem močoviny na list."
  22. 4. 2022 7:13 Jan Kozák
  Pětiprocentní koncentrací stříkáme s vynikajícím úspěchem už třicet let s běžnou spotřebou 200 litrů roztoku na hektar, což odpovídá necelých pět kilo dusíku na hektar. Nedovedu si představit smysl hnojení, kdyby bylo použito na tuto plochu pouze čtyřicet deka dusíku. To možná spadne při silné bouřce. Důležitou podmínkou je večerní aplikace. Jsou pěstitelé, kteří používají do česneku až desetiprocentní koncentraci, jsou také takoví, kteří používají koncentrovaný DAM.

  Zožltnuté celé bečné listy a konce terminálnych listov

  18. 4. 2022 21:00 Zakladatel vlákna: Martin Jurček
  Dobrý deň,
   v priebehu niekoľkých dní sa na mojich odrodách objavili zožltnuté celé listy ale aj konce terninálnch listov. Vysadil som 4 odrody (zľava do prava na foto) Havel,Vekan, Anton, Bjetin. Najviac zožltnutý je Anton o niečo menej Bjetin. Najmenej zažltnutých častí mám Vekan a Havel. Pred výsadbou som máčal v Sulke + Clonuplus a do pôdy hnojivo na cesnak. Asi pred 2 týždňami bežne jarné prihnojenie tým istým hnojivom na cesnak ako na jeseň pred výsadbou. 
  Chcem sa spýtať čo sposobilo zožltnutie listov a čo treba urobiť, aby som cesnaku pomohol? 
  Ďakujem
  Anton detailVšetky odrody
  20. 4. 2022 20:50 Jan Kozák
  Česnek roste rychleji, než stačí kořeny život, proto si bere živiny sám ze sebe a začíná u nejstarších listů a od špiček. Neznamená to, že v půdě není dostatek živin. Na příjem živin mají výrazný vliv stresové faktory (hlavně hodně mokro, hodně sucho, vysoká teplota, nízká teplota, výrazné teplotní výkyvy). Každá odrůda reaguje jinak, proto mezi nimi vidíte rozdíly. 
  Částečně může pomoci přihnojením ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg na ar, účinnější je postřik pětiprocentním roztokem močoviny, který můžete dělat výhradně navečer.
  22. 4. 2022 11:34 Martin Jurček
  Ďakujem pekne za všetky rady. 

  Nažloutlé a popraskané listy

  18. 4. 2022 15:16 Zakladatel vlákna: Aleš Náprstek
  Dobrý den, prosím o radu proč je česnek nažloutlý a má popraskané listy. Děkuji 
  CCcCcc
  20. 4. 2022 20:52 Jan Kozák
  O nažloutlých špičkách listů píši u otázky nad tou Vaší, popraskané listy jsem na fotkách nerozeznal, tož tam nevím.

  Výživa

  14. 4. 2022 15:45 Zakladatel vlákna: Lukáš Čech
  Dobrý den, 
  rád bych se zeptal, proč je česnek takto nažloutlý? Jedná se o odrůdu Japo II, ptám se, protože ostatní odrůdy toto zabarvení nemají. Jedná se o nedostatek nebo naopak přebytek živin? Popř. čím bych česneku mohl pomoci?
  Děkuji za odpověď.
  Japo II
  20. 4. 2022 20:36 Jan Kozák
  Omlouvám se za opožděnou reakci, ale po operaci kolene jsem byl dnes poprvé na poli, abych se podíval na barvu našich česneků. Každá odrůda má jiný odstín zelené barvy a Japo II patří k těm nejsvětlejším. Vaše fotografie ukazuje, že má česnek stejnou barvu až ke špičce listu, což znamená, že by to mělo být v pořádku.

  Hnojeni kvasnicemi po pivu

  13. 4. 2022 19:27 Zakladatel vlákna: Jan Trnka
  Dobrý den, po domácím varu piva mi vždycky zbydou pivovarské kvasnice - kal ze dna. Inspiroval mě tento článek:
  https://www.ireceptar.cz/zahrada/pivo-ruze-20210624.html

  Rostliny a jejich potřeby jsou různé, tak by mě zajímalo, zda je to vhodné i pro česnek?
  Děkuji za názor.
  13. 4. 2022 20:17 Jan Kozák
  Kal ze dna po vaření piva nemá končit v kanále. Jestli po rozředění rostlinám prospěje, nevím, ale určitě neuškodí. Vzhledem k obsahovým látkám by ho více ocenili živočichové.

  Výsadba

  12. 4. 2022 21:28 Zakladatel vlákna: Josef Janouch
  Dobrý den Chtěl by jsem se zeptat přijde mi že jsem na sázel česnek hodně hustě dělám to z důvodu použitých komponentů za traktor které mám Chtěl jsem abych měl česnek pouze do šíře 80 cm kvůli vyorávači (chci mít z každé strany konstrukce místo abych nepoškodil palice) . Chtěl by jsem se zeptat česnek byl sázené 20 x 20 cm (4řádky)je možnost že by to mělo vliv na jeho schopnost růstu výnosů a jiných věcí.  Jinak bych to musel dělat na řádky na šířku 30 cm(3 řádky) ale nejsem si jist O kolik bych potom musel navýšit výměr pozemků na dané výši sazby. Anebo zdali by bylo potom možnost sázet blíže k sobě v řádkách . A popřípadě bych chtěl tímto způsobem 20 x 20 sázet cibuli to už si už nejsem jistý vůbec Děkuji za radu
  13. 4. 2022 14:40 Jan Kozák
  Spon 20 x 20 určitě není hustý. Pokud by se nejednalo o záhonovou výsadbu, odpovídalo by to 250.000 rostlinám na hektar, což je tak akorát. Ale při záhonové výsadbě to bude nějakých 150.000 rostlin, což je už zase zbytečně málo. Nebál bych se dávat v řádku na 12 cm (Vekan), případně 15 cm (ostatní odrůdy). A cibuli na 10 - 12 cm, s výjimkou odrůdy Globo - tu na 20 cm.
  14. 4. 2022 12:04 Josef Janouch
  Moc děkuji za radu odrůda je havran a pěstována na poli. Cibule též. Moc děkuji 

  Plečkování

  12. 4. 2022 19:50 Zakladatel vlákna: Leník Jaroslav
  Nastává doba okopávání a plečkování, tak jsem plečku malinko vylepšil..
  Za nůž jsem na řetízky udělal nalou branku, která uříznutý plevel vyvláčí a případné hnojivo spolehlivě zapraví do země. 
  plečkaplečka

  Choroba ?

  12. 4. 2022 7:10 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Pozdravujem. Mam otazku prečo mi niektore rastliny hynu ? Nie je ich veľa -asi daň za aklimatizaciu.
  rastlinkapo vybratidetailrez
  13. 4. 2022 13:41 Vaclav Kavka
  Jenom zaspekuluju.
  Ty starší listy vypadají jako poškozené mrazem - to je ok, to má kde co.
  Kořínky to má - aspoň na první pohled rozvinuté a neuhnité - to je taky ok.
  Sklovitý rozměklý stroužek, tam nevím, protože to mám spojené s loňskem, kdy mi takhle vypadaly mokře přemrzé česneky (vyrazily výhon, dál po mraze nepokračovaly, stroužek vypadal takto. Ale na druhou stranu nevím jak vypadá stroužek těch, co rostou (nikdy jsem jej u zdravých rostlin nepitval)
  Tak to opravdu může být shoda okolností, na které čenek nebyl připraven? Nějaký česnek z daleka?
  13. 4. 2022 14:27 Jan Kozák
  Tož tentokrát neporadím. Sice nadzemní části rostlin (na prvním a druhém obrázku) mi připomínaly fuzárium, ale dole ho nevidím. Spíš bych uvažoval o utopení. Pokud bylo u Vás v zimě hodně mokro, bylo by to pak pravděpodobné.
  14. 4. 2022 5:54 Jozef Sisak
  Ďakujem za odpovede vzorky novych odrôd aj z južnych časti Slovenska preto som predpokladal aklimatizaciu s čim som sa už stretol v predchadzajucom obdobi .

  houbomilka

  10. 4. 2022 20:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotný
  Dobrý den, chci se zeptat jestli má cenou aplikovat druhou dávku proti houbomilce, když bylo 14 dní chladné počasí, lokalita okres Uh.Hradiště?
  Děkuji za odpověd
  11. 4. 2022 6:56 Jan Kozák
  S ohledem na kalendář si myslím, že riziko náletu houbomilky už nehrozí. Postřik v současné době by byl zbytečný a po ekologické stránce i nežádoucí.

  Okousané listy

  9. 4. 2022 17:38 Zakladatel vlákna: Jaroslav Šindler
  Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat co mi mohlo okousat listy a jak tomu popřípadě předejít děkuji za radu
  Okousané listyOkousané listyOkousané listy
  10. 4. 2022 19:48 Jan Kozák
  Slimák to nebyl. Dělají to srnky, dělají to zajíci. Po srnce byste našel stopy snadněji než po zajíci.
  < Novější2324252627Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne