Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    půda

    21. 10. 2022 10:37 Zakladatel vlákna: Petr 66
    Dobrý den. Chtěl bych jako "pěstitel začátečník" :) sadit česnek do vyvýšeného záhonu. Jakou mám zvolit finální horní vrsvu půdy, Normální zahradnický substrát? Popřípadě jakou zvolit odrůdu do tohodle záhonu. Děkuji Petr
    23. 10. 2022 8:57 Jan Kozák ml.
    Jak uvádíme na facebooku, pro založení vyvýšeného záhonu použijte vlastní půdu.
    Protože vyvýšené záhony jsou většinou především estetickou záležitostí, vysázel bych do nich nepaličák. Myslím, že by tam vypadal lépe.
    Počítejte s tím, že vyvýšený záhon na rozdíl od toho v úrovni terénu budete muset více zalévat.
    23. 10. 2022 10:20 Aleš Hrubý
    Vážený pane Kozák, Petr 66,
    jsem zahrádkář amatér a vaši diskuzi často naštěvuji za účelem získání nových informací a rad. Musím podotknout, že s velmi dobrým úspěchem. Prostě mě to baví číst a sledovat jednotlivá témata.
    ....  "vyvýšené záhony jsou většinou především estetickou záležitostí" ...
    Bohužel s tímto asi jediným bych s vámi nesouhlasil. Využívám vyvýšené záhony asi 10 let a musím říci, že když k tomu přistupujete jako zahrádkář a né jako že je to zrovna trend, tak tyto záhony přinášejí velkou přidanou hodnotu.

    A teď k česneku ve VZ (vyvýšených záhonech):
    Ze zkušenosti je jedno jestli paličák nebo nepaličák. VZ by měl být založen správně ... viz návody na netu ...  tedy půda
    https://farma-hrubus.webnode.cz/moje-projekty/vyvysene-zahony/
    Pro správný start česneku je určitě v první fázi důležitá zálivka, tedy na jaře jak vyjede česnek ven. Vzhledem k tomu, že ve VZ půda velmi rychle prosychá je zálivka na začátku - na startu česneku velmi důležitá. Protože jak tuto fázi podceníte, tak už to v dalších fázích nedoženete. Obecně je potřeba zalévat česnek ve VZ daleko více než v normálním záhoně. Další poznatek je při využívání VZ (více let) musíte počítat s přihnojováním jako v klasickém záhoně a to ideálně,tak jak se popisuje v diskuzích zde na fóru. Vzhledem k tomu, že pěstuji česnek hlavně na normálních záhonech (čenek na VZ pořád ještě zkouším), můřu říci, že zkušenost pěstování česneku na normálních záhonech je zatím lepší než na VZ (moje zkušenost). Vyvýšené záhony používám na pěstování klasiky viz link nahoře a jde to velmi dobře - výborně.
    Můj první příspěvek do diskuze s tím, že to jsou pouze moje zkušenosti a né abych někomu radil. Vyvýšené záhony jsou velmi užitečným pomocníkem na zahradě a tak proto jsem napsal několik zkušeností právě s česnekem.
    Jinak pane Kozák jsem velký fanda a obdivovatel Vás i vašich rad a zkušeností.
    Přikládám i nějaké foto ..
    česnek VZčesnek VZVZVZVZčesnekdřevěné VZdřevěné VZdřevěné VZ

    Jaká je to odrůda

    20. 10. 2022 15:05 Zakladatel vlákna: Pavlína Strachoňová
    Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit, máme od Vás sadbu v krabičce, kde je 8 odrůd česneku, nějakým způsobem jsme si promíchali sadbu a nevíme, jestli odrůda na obrázku je Havel nebo Havran, můžete nám prosím poradit? Foto přikládám. Moc děkuji 
    OdrůdaOdrůdaOdrůda
    20. 10. 2022 17:03 Jan Kozák
    Na fotce je jednoznačně Havran.

    úprava půdy

    19. 10. 2022 11:55 Zakladatel vlákna: Miroslava Doné
    Dobrý den. Prosím o radu jak založit pole pro česnek, které bylo několik let využívané na sečení trávy, kde je i vojtěška... Stačí mi nějaký stručný bodový popis. mám obavy z té vojtěšky která je viceletá.
    Česnek budu sázet poprvé. Děkuji .
    19. 10. 2022 19:24 Jan Kozák
    Louka měla být zoraná nejpozději v polovině srpna. Ale tato rada Vám teď nepomůže. Když sázíte česnek poprvé, předpokládám, že se bude jednat o záhonek, ne pole. Tož teda: pozemek zrýt, při rytí vyklepat drn a vyhodit ho na kompost (nebo zarýt tam, kde budete sázet nebo sít na jaře); pokud bylo zastoupení vojtěšky významné, dá se předpokládat, že by v půdě mohlo být dusíku dostatek, proto před výsadbou hnojit pouze fosforem, sírou a draslíkem, např. superfosfátem a síranem draselným, bylo-li vojtěšky jen trochu, pak je nejpohodlnější zvolit kombinované hnojivo s obsahem síry; podle způsobu sázení použít Rizocore před sázením nebo po něm.                    

    Hnojení pod patu

    18. 10. 2022 8:59 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den ,
    Pokud sazeč umí přidávat hnojivo přímo pod patu česneku, je i tak nutné přechozí celoplošné hnojení, nebo je dostačující ?Děkuji za odpověď,JS.
    18. 10. 2022 19:07 Jan Kozák
    Když máte takový chytrý sazeč, pak celoplošné hnojení je nadbytečné. Hnojení pod patu je už léta považováno za nejúčinnější, Mám dojem, že to začalo u obilí.

    3. rok stará Sulka

    17. 10. 2022 14:16 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
    Dobrý den, 
    nespotřebovala jsem všechnu Sulka a mám ji tu třetí rok. Mohu ještě použít nebo mám zakoupit novou? Bohužel už po sklizni se mi na některých stroužcích objevil zase vlnovník. Je to možné tak brzy, i když mořím Sulkou, tak jestli nebyla stará.

    Tchán loni nasadil darovaný česnek a část úrody mu zničila zřejmě bílá hniloba. Znamená to, že byla v půdě nebo v česneku? Koupila jsem mu sadbu 8mi vzorových česneků od vás. Může ji dát na jiný záhon? Česnek nepěstoval roky.
    17. 10. 2022 19:12 Jan Kozák
    Jestli bude Vaše Sulka ještě účinná, nedovedu posoudit. 
    Mořením v Sulce se zlikviduje vlnovník včetně vajíček, který aktuálně je na stroužcích. Nemá to žádný vliv na napadení během vegetace nebo po sklizni.
    Sledování zdravotního stavu porostů je hlavně moje činnost a troufám si tvrdit, že se bílá sklerociová hniloba v naší sadbě nemůže objevit. Od viditelné nákazy by se neměla brát sadba z okruhu minimálně deseti metrů. Prakticky to asi znamená, že je třeba pořídit sadbu novou. A tu samozřejmě dát na jiný záhon.

    Lignohumát

    17. 10. 2022 9:41 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobré ráno,
    česnek jsem po moření v sulce (2h) mořil v lignohumátu (1l/100l H2O). Bohužel jsem "zaspal" a česnek nechal v lignohumátu 4,5h. Doufám správně, že to nebude mít na česnek vlil ?Děkuji za odpověď.
    17. 10. 2022 17:38 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Myslím si, že by to vadit nemělo. Vy už budete sázet?
    17. 10. 2022 18:24 Jan Kozák
    Nevadí, nic se nestalo. Pokud jste mořil včera, pak jste měl dneska sázet. Pokud jste nenasázel, tak to určitě udělejte zítra.
    18. 10. 2022 7:12 Jiri S.
    Dobré ráno,
    děkuji za odpověď a uklidnění. Ano, česnek jsme včera zasázeli. Máme težší půdu, která když namokne, schne velmi dlouho, proto když je pěkné počasí od druhé poloviny října, neváháme. S fuzáriem naštěstí problém nemáme.

    Jakou odrůdu vybrat

    13. 10. 2022 11:57 Zakladatel vlákna: Aleš Mosler
    Dobrý den, 
    potřeboval bych poradit, jakou ideální odrůdu vybrat do oblasti města Ostravy (bydlím na kopci nad centrem města).

    Děkuji za odpověď 
    13. 10. 2022 19:15 Jan Kozák
    Ostravsko samo o sobě není limitující oblastí pro výběr odrůdy. Pokud byste si chtěl vyzkoušet, která odrůda právě u Vás poroste nejlépe, pak si objednejte velkou krabičku.
    6. 11. 2022 14:49 Roman Tomeček
    Skuste havla 

    Nákup u vás

    11. 10. 2022 19:43 Zakladatel vlákna: Danka Michálková
    Dobrý den, je možné zakoupit česnek a přípravek na přípravu záhonu přímo u vás? Děkuji
    12. 10. 2022 6:34 Jan Kozák
    Ano. V sobotu u mne v Poběžovicích u Holic (č.p. 31) mezi osmou a sedmnáctou hodinou, v pracovní dny na pracovišti ve Chvojenci (č.p. 75) v čase 9 - 12 a 13 - 16 hodin.

    choroba

    10. 10. 2022 16:02 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
    Vážený pane Kozáku. V loňském roce jsem zakoupil a vysadil Havel s výborným výsledkem po sklizni. Současně Japo II (který jsem si zakoupil i letos). Obě odrůdy jsem vysadil po použití Sulky a rizocoru v jiném místě na zahradě. Přikládám obrázky záhonu a paliček. Abych příští rok neměl opět smůlu,  prosím o identifikaci choroby. Děkuji. 
    záhon začátkem červencepalička a stroužek
    10. 10. 2022 19:21 Jan Kozák
    Podle barvy to vypadá na šedou hnilobu /Botryotinia/. Nesetkáváme se s ní často, spíš výjimečně. Pravděpodobně byl v konkrétním místě silný zdroj infekce. Důležitá je i prevence: vzdušný, nezaplevelený porost.
    11. 10. 2022 12:59 Sedlák Aleš
    Děkoji. Změním lokalitu záhonu. A.S.

    podzimní hnojení

    7. 10. 2022 7:25 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, těsně před výsadbou rovnám pole kultivátorem a bránami, přejedu ho cca 10-15x (záleží, jak moc je hrud). Doporučil by jste Rizocore a cererit rozhodit před kultivací, nebo pole zkultivavat, aplikovat cererit + rizocore a následně cca 5x přejet?  Přemýšlím, zda když pole přejedu tolikrát, tak hnojivo bude už příliš hluboko a bude ztrácet účinnost? Děkuji za radu.
    7. 10. 2022 20:23 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že nemusíte aplikovat Cererit a Rizocore najednou, doporučil bych dát Cererit na začátku a Rizocore až před posledním přejetím. Pokud však je veškerá kultivace v jediném dni, pak není důvod dát obojí hned na začátku; lépe se všechno promíchá.
    10. 10. 2022 7:12 Jiri S.
    Dobré ráno. poslední věta mi připadá v rozporu se zbytkem textu. Kultivaci plánuji v jednom dni. Pokud tedy Cererit zapravím do země opakovanou kultivací, a zapracuji ho(jeho část) i cca 20cm, do země, neztrácí účinnost ?Děkuji za odpověď
    10. 10. 2022 19:12 Jan Kozák
    Určitě ne. Jednak ho všechen nezapravíte na "dno", jednak ho bude mít česnek pohodlněji k dispozici, když bude hnojivo pod rostlinou. 

    Brázdy pro česnek.

    6. 10. 2022 8:49 Zakladatel vlákna: Miroslav Frélich
    Dobrý den.
    Prosím o radu.
    Potřebuji udělat  cca 300 m brázdy pro výsadbu česneku. Dosud jsem  je  dělal motykou do cca 50m.  Má někdo zkušenosti třeba s ruční plečkou - úzkou radličkou, nebo jinou ruční mechanizací?  
    Děkuji.
    M.Frélich
    6. 10. 2022 12:57 Jiri S.
    Dobrý den,
    když jsme ještě sázeli menší množství, měli jsme kovové téčko a na něm přivařené trny (tvarově to připomíná hrábě) pokud byla zem hezky nachystaná, tak stačilo šlápnout, trochu se zhoupnout a udělalo to cca 10 děr, do kterých se česnek sázel. Není pak tolik práce se zahrabováním brázdy a při ručním vkládání stroužku máte zajištěné orientované sázení (to se v brázdě dělá špatně)JS
    8. 10. 2022 14:03 Miroslav Frélich
    Mám se sázením do děr opačné zkušenosti. S nimi jsem začínal před motyčkou.  Pokud chci sázet dostatečně hluboko, musí být díra minimálně 9-10cm hluboká , pokud je záměr aby nad stroužkem bylo 10cm,tak hloubka díry musí být cca 13cm.  Sázené stroužky nemají stejnou velikost a často se stalo, že se pádem na dno díry narážením na stěny pootočily a o orientaci sadby nelze mluvit,   navíc ty menší stroužky často  zůstaly ležet dost šikmo, až ležatě . Také není jistota že i při utužení po zahrnutí, nezůstala u podpučí vzduchová bublina. Stačí, když při zahrnování jako první spadne do díry malá hrouda,která se o česnek zastaví (vzpříčí) a sypká hlína dolů už nepronikne.
    V brázdě česnek dotlačím orientovaně minimálně do jeho půlky ,mohu pohnojit pod patu, přidat popel apod. Při zahrnování se stroužky už  nehnou.
    Jde mi o to jak si zhotovení brázdy zjednodušit , když nejsem strojně vybaven.
    MF
    14. 10. 2022 8:25 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den nemáte na mysli něco jako toto?
    Hrubkovač
    16. 10. 2022 23:06 Miroslav Frélich
    Dobrý den.
    Toto vypadá jako značkovač pro stejnou vzdálenost řádků.  Udělá jen rýhu podle které by se měla brázda  prohlubovat. Něco podobného používáme na vyznačení řádků pro zeleninu.
    MF
    14. 10. 2022 8:51 Jiří Krejčí
    Nejlepší je něco, co udělá více brázd najednou, po jedené to hodně ušlapete,  my používáme železný rýhovač se 4 hroty, lepší je na něj připevnit závaží, ale tahat to je celkem dřina. Plečkou s vhodnou radličkou (radličkami) by to taky šlo.
    16. 10. 2022 23:27 Miroslav Frélich
    Dobrý den
    Jak píšete. Přestavoval jsem si něco podobného, jako ruční plečku s malým pluhem , jen s ni nemám  zkušenost a než ji začnu shánět, chci zjistit zda to někomu funguje. Pokud budu dělat hlubokou brázdu ručně, myslím že víc jak jednu radličku (pluh) neutlačím. 
    Mělo by to být méně pracné, než s motykou srdcovkou.
    23. 10. 2022 0:08 Miroslav Frélich
    Dobrý den.
    Našel jsem teď na netu pluh do plečky , který  bych si představoval na  brázdy pro sázení česneku.. 
    Má s tímto nářadím někdo zkušenost? 
     https://www.huka.cz/pluh-plecky/
    MF
    23. 10. 2022 9:26 roman Piler
    Dobrý den. 
    Radlička na plečce se skvělý pomocník. Na poli připravím řádky značkovačem v osové vzdálenosti 45 cm a potom následuje práce s radličkou. Česnek vysadím a zahrnu opět radličkou. Princip je stejný jako při výsadbě brambor. Tento postup platí pro případ že je půda suchá, jinak plečku s radličkou neutáhnete. Poslední 2 roky bylo, ale při výsadbě dost mokro, tak jsme volil variantu bez přípravy řádku - napnout špagát a sázet. 
    18. 11. 2022 13:46 Miroslav Frélich
    Dobrý den
    Děkuji za rady. Plečku s radličkou jsem zakoupil a vyzkoušel, je to velký pomocník.
    Sázel jsem do lehčí černozemě a i když nebyla suchá, radlička na dvakrát vyorala dostatečně hlubokou brázdu, kde se dal stroužek ještě hlouběji  zamáčknout.
    Velmi mi to urychlilo a usnadnilo  práci s  1200 stroužky. Motyku už nebudu používat.

    Vekan

    3. 10. 2022 16:10 Zakladatel vlákna: Aleš Vavřiník
    Dobrý den,

    prosím o radu. Již po sklizni jsem zjistil, že odrůdu Vekan mám napadenou nějakou chorobou/škůdcem. (vlnovník?) Na každém stroužku se nachází minimálně jedna hnědá skvrna. U dalších odrůd se tento problém nevyskytl. Příčinu asi znám. Tuto odrůdu jsem sklidil bohužel velmi opožděně. (fáze max. dvou dužnatých listů) Skvrny se nijak nezvětšují, od sklizně jsou stejné. Jinak jsou stroužky zatím ve velmi dobré kondici. 

    Samozřejmě jsem Vekana vůbec nedal do prodeje. Této odrůdu mám ale cca 40 kg. Pokud bych teď namořil SULKOU, je rozumné takový česnek nasadit nebo to nemám riskovat a celou odrůdu raději nějak zpracovat?

    Předem děkuji za odpověď. 
    Zdraví Aleš Vavřiník 
    Vekan
    3. 10. 2022 16:27 Jan Kozák ml.
    Mohu se zeptat, odkud máte sadbu Vekanu?
    3. 10. 2022 17:38 Aleš Vavřiník
    Všechny odrůdy mám zakoupeny od Vás. Vekana pěstuji už asi pátým rokem. Tento problém se vyskytl letos poprvé. 
    3. 10. 2022 19:21 Jan Kozák
    Bohužel na fotce není vidět problém. Je to zaostřeno na cibuli, ne na stroužek. Ještě by to chtělo řez stroužkem v místě skvrny.
    3. 10. 2022 20:27 Aleš Vavřiník
    Za špatné foto se omlouvám, zde napraveno. Děkuju 
    detail
    10. 10. 2022 15:49 Aleš Vavřiník
    Skvrna dále do stroužků nevstupuje. Zde řez stroužkem v místě skvrny. 
    Řez
    10. 10. 2022 19:25 Jan Kozák
    Nejsem si úplně jist, ale předpokládám, že by  mohla být příčina fyziologického původu v nevyrovnané výživě. Nevyrovnaná výživa nemusí být způsobena nedostatkem některého prvku v půdě, může být blokován jeho příjem klimatickými vlivy.
    17. 10. 2022 13:17 Aleš Vavřiník
    Fyziologický původ (nevyrovnaná výživa) je velmi pravděpodobný. Jak jsem již avizoval, nejen že došlo u této odrůdy k opožděné sklizni, ale k tomu byla část pole s Vekanem velmi zaplevelená.  Ještě jednou děkuji za poradenství. Tedy zkusím letos i přes to nasadit, stroužky jsou jinak v bezvadném stavu. S pozdravem A.V. 

    moření česneku

    3. 10. 2022 15:35 Zakladatel vlákna: Luboš Masák
    Pane Kozáku, dostal jsem od Vás objednanou sadbu česneku Janko a Rusínka v přiloženém návodu píšete moření Sulkou hned po obdržení sadby. Já sázím většinou v druhé polovině listopadu (podle počasí). Jak dlouho mořit a v jak silném roztoku ?  Stroužky ale budou do doby výsadby suché. a pak je namořit znovu ? Děkuji Masák Luboš 
    3. 10. 2022 19:17 Jan Kozák
    V Sulce se moří dvě, maximálně tři hodiny. Koncentrace je uvedena na obalu (bývá to čtyři nebo pět procent). Před vlastní výsadbou je žádoucí stroužky namočit aspoň na dvacet minut do vody.
    4. 10. 2022 7:45 Luboš Masák
    Děkuji . Masák

    sadba koupě

    3. 10. 2022 9:42 Zakladatel vlákna: Radoslav Hink
    Dobrý den, chci se zeptat jestli ještě lze u vás na místě zakoupit sadbu česneku. Jde o havrana a havla. Moc děkuju za odpověď. Radoslav

    Dotaz

    2. 10. 2022 19:14 Zakladatel vlákna: Jiří Kuneš
    Dobrý den, pane inženýre. Cca před  dvěma lety jsem Vás v této diskuzi kontaktoval s dotazem na určení odrůd česneku vhodných pro pěstování v nadmořské výšce 1 095m. Odpověděl jste mně, že vhodné jsou odrůdy BJETIN, VEKAN a LUKAN.
    Vloni jsem zasadil BJETIN a VEKAN /LUKAN jsem nesehnal/. Hlásím, že letos sklizený BJETIN byl o něco lepší než VEKAN, celkově na místní poměry z mé strany spokojenost/. 
    Dnes jsem zjistil, že v aktuální nabídce máte BJETIN a novou odrůdu RUSINKA/k mé velké lítosti jsem LUKAN opět nenašel, rád bych ho zde vyzkoušel/. 
    Prosím Vás o sdělení, zda odrůda RUSINKA je vhodná do citovaných podmínek.
    Za odpověď Vám děkuje Jiří Kuneš
    3. 10. 2022 8:06 Jan Kozák ml.
    Máte-li zájem o konkrétní odrůdu, je nutné ji začít shánět o čtvrt roku dříve. Rusinka je na trhu od letošního roku, ještě nemáme od pěstitelů dostatečnou zpětnou vazbu na to, abychom věděli, v jakých podmínkách se jí jak daří. Má ale silné předpoklady pro to, aby jí vyšší nadmořská výška nevadila. Pokud si ji chcete vyzkoušet, s nákupem už vůbec neváhejte. Vyprodá se.
    < Novější3637383940Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne