Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Expedice česnekové sadby 2024

    Vážení zákazníci, děkujeme vám všem za velký zájem o naši sadbu. Velmi se omlouváme za komplikace, které letos s prodejem nastaly. Letošní sezóna se ukázala jako jedna z nejnáročnějších, jakou jsme kdy zažili, a to jak pro nás, tak pro naše smluvní pěstitele. V tomto článku přinášíme informace týkající se letošní sezóny, kdy čelíme neobvykle náročným podmínkám.

    V první řadě si pojďme popsat, odkud náš česnek vlastně pochází a kdo a kde ho pro vás pěstuje. Drtivou většinu sadbového materiálu, který následně jde do prodeje, mají na starosti smluvní pěstitelé. Ty vybíráme z řad zájemců opravdu pečlivě, abychom vám, našim zákazníkům, mohli zaručit nejvyšší možnou kvalitu česneku. Kromě toho dbáme i na to, aby tito pěstitelé pocházeli z různých koutů České republiky, a to z toho důvodu, aby se snížilo riziko toho, že v některé oblasti daný rok podmínky pěstování nepřejí.

    My osobně se po celý rok naplno věnujeme šlechtění a produkci výchozího množitelského materiálu právě pro smluvní pěstitele a v srpnu balíme s brigádníky česnek do sítěk. Vyřizování objednávek, balení balíků a jejich rozesílání k vám, našim milým zákazníkům, je také naše práce.

    Počasí nám nepřálo

    Hlavním faktorem, který letos přispěl k obtížím, byly neobvyklé dešťové srážky,které nás potkaly v několika klíčových obdobích během roku, kdy nebyly žádoucí.

    Na podzim a v zimě nadměrně pršelo, což způsobilo, že půda na našich polích a na polích našich pěstitelů byla přesycena vodou a v některých oblastech nemohlo být ani řádně provedeno zpracování půdy před výsadbou. Podmínky byly natolik nepříznivé, že někteří pěstitelé nebyli schopni česnek vysadit před zimou vůbec. Zoufalá snaha vše dohnat na jaře se ukázala jako zbytečná –česnek vysazený v jarním období nebyl schopen zpoždění dohnat a sklizený česnek je tak malý, že je na prodej nepoužitelný.

    Vyhráno však neměli ani ti, kterým se po velkém úsilí nakonec česnek vysadit povedlo. Česnek potrápily nejen květnové mrazíky, které jej výrazně zbrzdily,ale následné vydatné deště podpořily růst plevelů. Většina pěstitelů plevele odstraňuje mechanicky – plečkami a následném ručním dopletím. Plečky však v některých oblastech kvůli přemokřené půdě nebylo možné použít. Na malém záhonku je sice možné všechen plevel vytrhat ručně, ale na poli o výměře i 5–10 ha jste bez pomocimechanizace bezmocní. I zoufalé dodatečné použití herbicidů bylo marné –herbicidy s ohledem na počasí a velikost plevelů nezabraly. I přes velkou snahu a všelijaké improvizace se na větších plochách nepodařilo pole od plevelů vyčistit ani do konce vegetace. A na zapleveleném poli navazují problémy s odhlávkováním a nakonec i se sklizní. Aby toho nebylo málo, i do sklizně začalo pršet tak, žen a polích i několik dní stála voda. Jeden příklad za všechny – na poli bylo vysazeno 1 600 kg česneku, očekávaná sklizeň byla u dané odrůdy 5–6 násobek,takže minimálně 8 tun, sklidit se ze zapleveleného rozbahněného pole podařilo 140 kg použitelného materiálu.

    Tento rok byl pro nás a naše pěstitele velmi náročný, a všichni se snažili přizpůsobit novým podmínkám, které vznikly v důsledku extrémního počasí. Naši pěstitelé museli čelit nečekaným výzvám a problémy, které vznikly, se snažili do poslední chvíle intenzivně řešit.

    Odhady sklizně? Letos fiasko

    Na skutečnost, že každý rok je jiný, že komplikace se vyskytují každou sezónu a musíme se s nimi vyrovnat, jsme již zvyklí. Nicméně letošní rok je v něčem nový. U mnoha problémů nebylo možné předem odhadnout důsledky.
    V případech, že je rok např. suchý, se dá předem odhadnout výrazné snížení výnosu. je možné upravit i obchodní strategie tak, aby se problémy co nejméně dotkly jakékoliv ze stran.

    První odhady sklizně se provádí v období, kdy je ještě většina materiálu na poli. Tehdy objedeme všechny naše pěstitele, zkontrolujeme stav rostlin a odebereme vzorky, ze kterých se propočítává sklizeň. V tomto období můžeme relativně dobře odhadnout velikost úrody u raných odrůd, ovšem pro pozdnější odrůdy tento odhad není tak přesný. Termín sklizně je navíc potom ještě výrazně ovlivněn počasím. Především větší výkyvy teploty nebo vlhkosti dokážou způsobit, že je sklizeň nutná až o 3 týdny dříve. Koncem června lze tedy zhodnotit aktuální stav rostlin, ale jestli pozdní odrůdy na poli budou růst ještě měsíc, nebo jestli budou muset být sklizeny už za 2 týdny, to nikdo odhadnout nedokáže. Termín sklizně má však na výnos opravdu velký vliv.  Proto u prvních odhadů sklizně děláme velkou rezervu. Tou velkou rezervou je ale třeba u příkladu s 1 600 kg vysazeného materiálu na zapleveleném poli počítáno se čtvrtinovým výnosem. Nedá se však předvídat, že sklidit se nakonec nepodaří kvůli počasí téměř nic.
    My jsme v tomto období naplno zaměstnáni sklizní a hodnocením šlechtitelských materiálů, jak jsme popsali na začátku článku. Proto jsme na odhadech již sklizeného materiálu určeného pro vás plně závislí na informacích od smluvních pěstitelů. Záleží tedy na nich, jak rychle se jim podaří česnek zpracovávat. Materiál má být zpracován tak, aby už v první polovině srpna bylo možné zjistit přesné množství. Letos se to však v některých případech nestalo, proto jsme se až několik hodin před obnovením příjmu objednávek dozvěděli, že materiálu je po vytřízení o několik tun méně.

    I tak to ještě v polovině srpna vypadalo, že rezerva byla natolik dostatečná, že materiálu bude dostatek na vyřízení všech objednávek. Ovšem teplý průběh zimy a mokré jaro přály i půdním chorobám, které snižují skladovatelnost česneku. Navíc v důsledku chladného jara a velkých teplotních výkyvů docházelo k nadměrnému výskytu různých fyziologických poruch. Ty bohužel nejde nijak identifikovat předem. Znamená to, že česnek například během vegetace nepřijímá v dostatečném množství určité prvky nebo živiny.Vlivem těchto poruch např. dochází v průběhu srpna k odumírání stroužků.Vzhledem k tomu, že chceme na trh dodávat pouze kvalitní sadbu, musíme v současné době vyřazovat celé partie, tzn. celou úrodu od konkrétních pěstitelů, kde se vyskytly problémy.

    Jak funguje e-mailová notifikace

    V rámci informování našich zákazníků o zahájení a obnovení prodeje česnekové sadby nabízíme službu e-mailových upozornění, která má za cíl připomenout vám,že příjem objednávek byl již zahájen. Nelze jej ale spolehlivě využít za všechokolností. V letošním roce jsme se bohužel setkali s několika problémy, které ukázaly limity této služby, zejména v obdobích, kdy je nabídka sadby velmi omezená a poptávka enormní.

    V situacích, kdy je k dispozici pouze velmi malé množství sadby v porovnání s velkým počtem zájemců, může rozesílání e-mailů přinést nechtěné komplikace.Například pokud materiál vyjde jen na velmi nízké procento zájemců, vlivem rozesílání zpráv by se pouze příjem objednávek urychlil a materiál by byl vyprodán během několika prvních minut.  V tomto případě by e-mailová upozornění, která oznámí zahájení prodeje, vedla pouze ke zmatku mezi zákazníky, kteří by už pár minut po přijetí e-mailu pouze zjistili, že již nemohou zadat objednávku. Situace, kdy e-maily dorazí, ale materiál je již vyprodaný, nezmění reálnou dostupnost a nevyřeší problém s nedostatkem.

    Další důležitý aspekt, který je třeba vzít v úvahu, je čas potřebný na rozesílání e-mailů. Naše databáze obsahuje již téměř 20 tisíc e-mailových adres zájemců o upozornění na zahájení příjmu objednávek. Proto je nezbytné, aby e-maily byly odesílány postupně. Jedině tím předejdeme tomu, aby zprávy byly vyhodnoceny jako spam, což by vedlo k tomu, nejen že by zprávy nebyly doručeny vám, ale navíc by byla naše e-mailová schránka zablokována. S ohledem na množství adres proces rozesílání zpráv trvá 1–2 dny. Samozřejmě pokud materiál dojde dříve než za 2 dny, v okamžiku, kdy materiál dochází, zastaví se i rozesílání e-mailů (jak tomu bylo letos, kdy bylo v první vlně příjmu objednávek vyprodáno během 17 hodin). Toto je tedy ten důvod, proč mnozí z vás informační e-mail vůbec neobdrželi.

    Vzhledem k těmto omezením je důležité mít na paměti, že e-mailová upozornění jsou pouze jedním z nástrojů pro získávání informací o dostupnosti česnekové sadby. Pokud máte zájem o naši sadbu, doporučujeme pravidelně navštěvovat naše webové stránky. Datum zahájení příjmu objednávek uvádíme s několikadenním předstihem na webových stránkách.

    Nedostatečné informace pro zákazníky

    Rádi bychom se omluvili všem našim zákazníkům za nedostatečnou komunikaci ohledně spuštění objednávkového systému na česnekovou sadbu a za zmatky spojené s posouváním termínů objednávek. Chápeme, že to pro mnohé z vás mohlo být frustrující. Bohužel jsme tuto skutečnost nedokázali včas a dostatečně komunikovat, což vedlo k vašemu oprávněnému nedorozumění a rozhořčení.

    Navíc kvůli dalším komplikacím jsme museli neustále přehodnocovat a upravovat plány, abychom se pokusili uspokojit co největší počet zákazníků. Bohužel jsme nebyli schopni vždy včas informovat všechny zákazníky o těchto změnách,což vedlo k dalšímu zklamání. Je tedy pochopitelné, že mnozí z vás se v zoufalství snažili na dostupnost doptávat telefonicky, e-mailem nebo v diskuzi na našem webu, to však vedlo na naší straně opět k dalšímu stresu a zdržení. Pro vaši představu, kolegyně, která je u nás nová a zaučuje se, musela denně vyřídit téměř 100 telefonátů (mnohdy ne zrovna příjemných), plus odpovídala na písemné dotazy. Děkujeme všem, kteří zůstali i v této nepříjemné situaci chápaví a milí.

    Kombinace nejisté sklizně, pomalého zpracování sklizeného materiálu smluvními pěstiteli a enormního tlaku na zajištění dostatečného množství sadby vedla ke zvýšenému stresu a mnoha neočekávaným komplikacím, které jsme bohužel nezvládli vždy adekvátně řešit.

    Chápeme, že nedostatečná komunikace a nedorozumění, která vznikla, mohla způsobit frustraci a ztrátu důvěry. Naše záměry byly vždy zaměřeny na to,abychom vám poskytli co nejlepší služby, ale v letošním roce jsme se potýkali s mnoha faktory, které jsme bohužel nezvládali vždy vyřešit tak, jak by se z vašeho pohledu slušelo a patřilo. Skutečnost je taková, že ani zlepšená komunikace z naší strany by množství česneku nenavýšila, tudíž bychom vaši objednávku stejně přijmout nemohli.

    Z letošních zkušeností jsme se poučili a vynasnažíme se v budoucnu zlepšit komunikaci, aby k podobným problémům již nedocházelo. Věříme, že nám i přes všechny problémy zůstanete věrni.


    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne