Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Aksamitník Zpět na diskusi

    Háďátko

    24. 7. 2017 13:24 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Předpokládám, že mám na pozemku háďátko, proto jsem začal pěstovat Aksamitník  Ground Control.
    Myslíte si, že u zamořené sadby česneku by bylo možné, kromě moření v Sulce provést po zaschnutí i moření v čerstvě rozdrceném aksamitníku? Já tento experiment na zamořené sadbě provedu a zároveň mezi česnek na jaře nasázím  aksamitník (dva řádky česneku, řádek aksamitníku) ???  
    Stejně ale nakoupím novou sadbu a budu pěstovat zvlášť
    Jsou na háďátko účinné i jiné odrůdy aksamitníků?
    Děkuji předem za odborný názor
    24. 7. 2017 17:47 Jan Kozák
    Základem je nová sadba, jak uvádíte. Osobní zkušenost s tímto "zázračným" aksamitníkem nemám, ale slyšel jsem, že působí na půdní háďátka, ale na to "naše" háďátko zhoubné nikoliv. (Háďátko zhoubné patří mezi listová háďátka, tak možná proto.) Možná bude mít někdo optimističtější zkušenost.
    24. 7. 2017 19:37 Ján Ševc
    V jednej starej publikácií o biozáhrade som sa dočítal, že mrkva odpudzuje háďatko. Nemám to vyskúšané, každopádne by to bolo potrebné otestovať, či to naozaj funguje.
    7. 8. 2017 9:55 Jan Kašpar
    Ta stará publikace se hluboce mýlí. Háďátko zhoubné (Dytilenchus dipsaci), mrkev s gustem "papá" a vesele se na mrkvi množí. Zatím jediný známý a fungující prostředek proti D.d. je Oxamyl, což je zvlášť nebezpečný jed. Ten tuto hlístici hubil opravdu spolehlivě. Kdysi byl Oxamyl na česnek povolen, pak cca před 30 lety zakázán a k mému údivu byl v nedávné době znovu na česnek povolen, držitelem registrace na použití v česneku je ÚKZÚZ. Obchodní název prostředku je VYDATE 10 G. Amatér by ovšem k tomuto prostředku neměl mít přístup.
    25. 7. 2017 6:06 Jaromir Vyskala
    Holandane testovali jeden aksamitnik (Tagetes Patula), ktery pojmenovali Golden Guardian. Tvrdi, ze ma 99% ucinek na zlikvidovani hadatka. Ucinejsi nez chemicke osetreni. Musi byt v zemi minimalne 3 mesice. 
    Tagetes PatulaTagetes Patula
    25. 7. 2017 19:50 Ján Ševc
    V starej literatúre som našiel, že okrem aksamietnice (Tagetes) a mrkvy účinkuje proti háďatku tiež horčica a nechtík lekársky (Calendula officinalis). Háďatiek je viacero druhov, otázkou je, na ktoré druhy spomínané rastliny účinkujú. Neostáva nám nič iné, len to časom overiť v praxi. 
    25. 7. 2017 21:45 Antonín Tesař
    Všem Vám moc děkuji za podněty k boji s háďátkem Na Google jsem si k problematice přečetl, o působení Měsíčku i Aksamitníku. Pokud se jedná o mrkev, v jednom článku na Google jsem se dozvěděl, že se m.j. jedná o hostitelskou rostlinu.

    Aksamitník

    9. 7. 2011 20:37 Zakladatel vlákna: cerna ludmila
    Dobry den,ted koukam do stareho Zahradkáře-jako asanační rostlina proti hádátku je prý aksamitník.To znamená ho střídat s česnekem,nebo pěstovat současně?jsem úplný začátečník.děkuji černá L.
    9. 7. 2011 21:15 Jan Kozák
    Aksamitník(afrikán, Tagetes) má v půdě příznivý sanační účinek, ale aby ji úplně zbavil háďátka, tak by se tam musel pěstovat několik roků v monokultuře. Ale možná nemám pravdu.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne