Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Cererit Zpět na diskusi

  Jiří Slezák: čas hnojení

  1. 8. 2013 13:06 Zakladatel vlákna: Jiří Slezák
  Dobrý den,
  můžete mi prosím Vás poradit, jak nejlépe vyhnojit pozemek k
  pozdně-listopadové sadbě česneku (Vašeho)?
  Nyní mám na políčku ještě brambory a řepu.Problém je,že se z určitých důvodů nehnojilo ani letos ani vloni.
  Mohu ještě po sklizni brambor a řepy použít rozleželý králičí
  resp. koňský hnůj nebo mám letos pohnojit již pouze cereritem,
  nebo ještě vysázet zelené hnojivo...
  Děkuji za odpověď.
  1. 8. 2013 21:13 Jan Kozák
  Zelené hnojení Vám už toho moc neudělá. Máte-li hnůj dobře rozleželý, tak ho klidně použijte, je však nutné, aby byl promísen s půdou. Jinak Cererit v dávce 5 - 8 kg/ar.

  výsadba česneku na stejné místo

  4. 7. 2013 8:41 Zakladatel vlákna: ludmila holá
  Dobrý den pane Kozáku, přečetla jsem si, že lze znovu znovu vysázek česnek v témž roku na stejné místo po meziplodině jako jsou brambory a to po řádném prohnojení. Zajímalo by mě, čím řádně prohnojit. Děkuji za odpověď. Ludmila
  4. 7. 2013 21:22 Jan Kozák
  Toto řešení je spíše nouzově možné. Čtyřletý (ještě raději víceletý) odstup je určitě lepší.
  Pod brambory by byl nejlepší zetlelý hnůj nebo kompost a pod česnek ještě trochu Cereritu (asi 2 kg/ar).

  ošetřování

  5. 2. 2013 21:12 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý večer,
  Chci se zeptat na ošetřování česneku.. sice to tu už možná bylo, ale nemůžu to nikde najít přesně to co hledám. Proto se předem omlouvám. Mám koupený celerit a kdy ho mám použít aby to bylo správné?až dýl ještě je čas a kolikrát ho použít aby pro česnek nebylo moc.. a nepoškodilo to. Pole mám velký délka 5 metrů šířka 60metrů. Další otázka jaký použít postřík proti houbomilce zda KARATE nebo STOMP ? A kdy je správný čas stříkat tímto postřikem, až bude stálá teplota 10°C a rostliny budou vysoký 6cm?nebo jak se to pozná že je správný čas? a jaký postřik by jste mi doporučoval.. děkuju za odpovědi. =)
  6. 2. 2013 17:32 Jan Kozák
  Cererit si nechte na základní hnojení před novou výsadbou, pro přihnojování česneku je nevhodný. Proti houbomilce použijete Karate (Stomp je herbicid). Stříká se v době, kdy po tři dny je teplota min. 10 stupňů, přičemž česnek ani nemusí rašit. Více viz česnek v otázkách. Případně přijeďte do Buchlovic na seminář. Pozvánka se na tomto webu objeví co nevidět.

  jaka puda

  21. 9. 2012 0:28 Zakladatel vlákna: marie stejskalova
  Je vhodna pro vysadbu cesneku-tam kde ho chci vysadit je hodne drobiva,temer sypka a cim pohnojit pred sadbou-dekuji za odpoved
  21. 9. 2012 14:45 Jan Kozák
  Vhodnost konkrétního místa pěstování si musíte vyzkoušet. Pokud není půda v tzv. staré síle, pohnojte před sázením Cereritem v dávce až 8 kg na ar.

  Česnek po cibuli

  17. 9. 2012 22:23 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Pěkný večer,pane ing.Kozáku v níže uvedených článcích sem, se ptal jestli česnek nasadit po cibuli.Vy říkáte že ne ale já nemám na výběr.Nemám na výběr.Jaká je šance že to dopadne dobře??Chci se zeptat můžu pole místo celeritu na zimu zahnojit NPK????Děkuj
  19. 9. 2012 15:33 Jan Kozák
  Nevím, v jakých jednotkách se riziko měří, ale po cibuli bych česnek sázet nedoporučoval, zvláště byla-li ze sazečky. Použití NPK je šetření na nepravém místě. Česnek potřebuje síru a ta v NPK není.

  Přihnojení

  9. 9. 2012 19:30 Zakladatel vlákna: Petr Dragoun
  Dobrý den,provedl jsem orbu a chtěl jsem se zeptat zda je už vhodné přihnojit Cereritem a vzít to rotavátorem.Doba výsadby je ještě za nějaky čas.Je vhodné toto řešení,nebo je lepší,tak 14 dní před výsadbou?
  10. 9. 2012 20:47 Martin Harasim
  Dobrý den

  Používám letos stejný postup jako vy. Orba by byla vhodná pozdější, teď vám do termínu sadby poroste plevel, který budete muset stříknout nebo aspoň rotavátorem ničit. Po mé loňské zkušenosti, kdy již týden po rotavátoru půda začala slehávat, se už špatně sázelo ručním zapichováním. Cererit dávám před poslední kultivaci rotavátorem a na to hned sadím. Zrotavátorovaná plocha taky v zimě drží sníh.
  10. 9. 2012 21:01 Jan Kozák
  Cererit se zapravuje při poslední kultivaci. Ta by měla být krátce před výsadbou - běžně se dělá tak den předem. Osobně nemám rád rotavátor, protože ničí půdní strukturu a měli bychom se snažit, aby i naši potomci měli na čem hospodařit. Doporučuji používat kultivátor.

  Hnojení

  4. 9. 2012 19:19 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  DOBRÝ VEČER - pane KOZÁKU, po naorání řádků na česnek je možné tento hnojit / tzv. pod patu /, nebo je nutné zapravit Cererit na plochu? Při šířce řádků 60cm se mi zdá, že jej česnek plně nevyužije.DĚKUJI za radu PetrK
  4. 9. 2012 20:37 Jan Kozák
  Myslím si, že je lepší zapravit hnojivo na celou plochu, protože kořeny nerostou svisle dolů, ale do širokého kužele.

  Proč nenarostl

  21. 7. 2012 17:23 Zakladatel vlákna: Iva S.
  Dobrý den,už druhý rok mám problém s česnekem.Pokaždé mi naroste tak, že vypadá jako jarní cibulka. Je to snad způsobeno špatnou půdou? Nebo špatným hnojením? Půdu máme černou, těžkou, ale všichni kolem mají česnek narostený a pěkný.A je možné tyto kuličky na jaro nnasadit?Děkuji Iva.
  21. 7. 2012 21:10 Jan Kozák
  Pravděpodobně bude chyba ve výživě, zkuste dát před výsadbou do země 10 kg Cereritu na jeden ar a podle potřeby přihnojte dusíkem během vegetace.

  přihnojení, "květy"...?

  10. 6. 2012 14:04 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den, pane inženýre.
  Má význam ještě přihnojení česneku (např.NPK, nebo podoně)?
  Na některých odrůdach (bjetin a havran) se vytvářejí jakoby květy (nebo nevím přesně, jak bych to nazval - obrázek). Mají je nějakým způsobem odstránit, nebo ponechat?
  předem děkuji a přeji hodně zdaru
  apropós, byla již stanovena cena pro sadbový česnek (nemohu to nikde najít).
  ještě jednou děkuji,
  J. Mitro
  10. 6. 2012 14:23 Jan Kozák
  Odpovědi na své otázky byste na tomto webu našel. Ale stejně Vám odpovím. Květenství odstraňte, zvláště u Bjetinu jste už v prodlení, bude to mít za následek snížení výnosu. Ještě můžete použít pro přihnojení ledek vápenatý. NPK nemá v této době žádný význam to se zapravuje do půdy před výsadbou, ale lepší je Cererit. Cena bude stanovena okolo poloviny srpna.

  Hnojení sírou

  6. 5. 2012 18:34 Zakladatel vlákna: Pepekube
  Dobrý den
  je třeba česnek přihnojovat sírou a může se takto ovlivnit obsah silic, větší říz?
  6. 5. 2012 18:54 Pavel Baxa
  Síra podporuje tvorbu silic tak to ovlivní.
  6. 5. 2012 20:24 Jan Kozák
  Síru česnek potřebuje, proto doporučujeme hnojit před výsadbou Cereritem, protože v něm je draslík ve formě síranu draselného, zatímco v NPK je ve formě chloridu. Přihnojovat Cereritem na jaře je nesmysl, česneku moc nepomůžete, je to spíše hnojení k následné plodině. Máte-li dojem, že je v půdě síry málo, je možné jarní přihnojení síranem draselným, případně nějakým listovým hnojivem s vyšším obsahem síry.

  Cererit

  29. 10. 2011 20:49 Zakladatel vlákna: metabou
  Dobrý den, rád bych se zeptal jestli stačí Cererit zapravit bránama nebo je lepší to přeběhnout rotovátorem. Předem děkuji za odpověď
  30. 10. 2011 8:00 Jan Kozák
  Čím hlouběji, tím lépe. Záleží na Vašem konkrétním nářadí.

  Hnojivo NPK

  14. 10. 2011 15:53 Zakladatel vlákna: koudy 79
  Dobrá den, chci se zeptat zda se dá také hnojivo NPK použít k česneku nebo nikoliv. Vím, že se spíše používá v obilí atd... Za info předem díky...
  14. 10. 2011 21:34 Jan Kozák
  Doporučuji použít raději Cererit, protože v něm je draslík v síranové formě, zatímco v NPK je v chloridové. A česnek tu síru potřebuje.

  hnojení cereritem

  12. 10. 2011 20:46 Zakladatel vlákna: milda
  Chci se zeptat na hnojení cereritem před výsadbou, jestli je lepší pohnojit ted a zapravid do pudy(do jaké hloubky) když chci sázet na přelomu října a listopadu nebo přihnojit až těsně před výsadbou nebo přihnojit jenom na vrch bez zapravení. Popřípadě čím zapravid ?
  13. 10. 2011 10:07 milTa
  Zapravuje se mělce do horní třetiny vrstvy ornice
  13. 10. 2011 21:00 Jan Kozák
  Cererit se zapravuje při přípravě půdy, rozhazuje se tedy před kultivátorem nebo rotavátorem. Hnojení na povrch je téměř neúčinné - hnojíte až následnou plodinu.

  Vápnění

  5. 10. 2011 21:11 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
  Dobrý večer. Myslíte, že bych měl záhon pro česnek povápnit kvůli kyselosti? Je to prospěšné nebo zbytečné anebo se má k předplodině? Dá se kyselost půdy po domácku zjistit? Mohl bych případné vápnění spojit s přihnojením Cereritem? Děkuju za nápady, Lukáš
  5. 10. 2011 22:08 "Brácha" Sendy
  Jílovité půdy patří k půdám zásaditým a oglejené k půdám kyselým. Zkuste dát fotky po orbě nebo po rytí a uvést alespoň bývalý okres.
  Takhle by dokázal správně poradit jen jasnovidec.
  Pokud je to glej, tak předci udělali správně, když to nechali jako trvalý travní porost (louku).
  Podomácky zjistíte dostatek vápníku (ve formě uhličitanu CaCO3) politím suchého vzorku půdy zředěnou kyselinou chlorovodíkovou (HCl). Pokud se vytváří pěna vytěsněným CO2, je půda vápenatá dost. Pokud ne, udělejte z jiného vzorku vodný výluh a ten normálně otestujte na pH lakmusovým papírkem (nebo u souseda co má bazén si to nechte otestovat jako bazénovou vodu na pH = dělá to jednou týdně při dávkování chloru a koagulantů).
  6. 10. 2011 7:27 Lukas Svoboda
  BPEJ 75411,obec Turovec/okr. Tábor. Máte pravdu, je to oglej na jílech a slínech. Původně to bylo pole, pak z toho jzd udělalo louku. Měl jsem tam brambory, těch by bylo na hektar přes 30t, cibule byly obrovské. Letošní česnek mi žloutnul, ale neshnil a byl jen malý. Tak se snažím udělat max, aby se povedl. Ten dotaz byl pro jasnovidce, doufal jsem, že někdo odpoví v teoretické rovině. Když mi vyjde silná kyselost, měl bych to ještě povápnit, nebo už nechat být a poučit se? Mohl bych to případně spojit s podzimním přihnojením? Moc Vám Sendy děkuju za ochotu odepisovat.
  6. 10. 2011 19:53 Jan Kozák
  Česnek je poměrně tolerantní k půdní reakci. Pokud budete chtít znát správnou hodnotu pH, musíte dát vzorek do laboratoře. pH se stanovuje ve vodním výluhu, ale podle přesné metodiky - není jedno, kolik vody použijete. V případě vápnění je možné vápnit zároveň s hnojením Cereritem.

  Přihnojování

  5. 2. 2011 8:44 Zakladatel vlákna: Martin
  Dobrý den
  Potřebuji od Vás radu.
  Čím je lepší přihnojit česnek: síranem draselným nebo síranem amonným a kdy?
  Děkuji Martin
  4. 2. 2011 15:52 Jan Kozák
  Pokud se mluví o přihnojení, je na mysli aplikace hnojiva během vegetace. Protože vůbec nedoporučuji přihnojování čpavkovými hnojivy, tak bych radil přihnojjit síranem draselným s první dávkou ledku vápenatého. Pro další roky doporučuji zásobní hnojení Cereritem, nebo smíchat superfosfát se síranem draselným. Pokud jste však dával před výsadbou Cererit, je další přihnojování síranem draselným zbytečné.
  < Novější123

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne