Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Český česnek Zpět na diskusi

  Prodej

  1. 5. 2012 15:22 Zakladatel vlákna: Marcela Kolajová
  Loni jsem poprvé kupovala od Vás sadbový česnek a jsem s ním moc spokojená (v lokalitě kde jsem sadila, byl celou zimu sníh). Je mi líto, že letos máte s česnekem potíže, ale věřím, že další roky už bude jen lépe. A co se týče posledního posledního příspěvku na česnek od pěstitele: proč má pán z Liberce na stránkách napsáno, že jde o český česnek a na další straně, že nelze přesně určit původ česneku a on nezaručí zda jde o český česnek? Záleží na každém o jaký česnek má zájem a za jakou cenu. Já mám ráda kvalitu a za tu si klidně připlatím a kdyby bylo k dispozici více druhů česneku, tak neváhám i když nevím cenu.
  Přeji pěkný den, Marcela

  1. 5. 2012 14:46 Zakladatel vlákna: cena
  Muzete mi laskave vysvetlit proc delate s cenou takovy cirkus kdyz vase konkurence http://www.cesnekodpestitele.cz/ je schopena nejen cenu stanovit jasne ale taky dodavat censek v libovolnem mnozstvi cely rok??
  1. 5. 2012 14:53 Jan Kozák ml.
  Zřejmě největší rozdíl bude v tom, že náš český česnek neputuje přes Pyreneje, což bohužel znamená, že jsme omezeni shovívavostí místního počasí.

  cesnek

  19. 4. 2012 21:53 Zakladatel vlákna: petr bartonek
  Chci se zeptat ktery cesnek je podle vas nejvetsi a ma velke strousky a jak to vypada letos s cenekem pry udajne je ho u nas v cr malo a bude drahy
  20. 4. 2012 20:10 Jan Kozák
  Jednoznačně je to odrůda Havran, sadby českého česneku bude letos skutečněš velmi málo. Příště se, prosím Vás, nestyďte, že jste Čech, a využívejte všeho, co nám čeština nabízí - velká písmena, háčky a čárky nad písmeny, čárky a tečky ve větách. Chcet-li, abychom se věnovali Vaší otázce, věnujte se jí, prosím, také Vy.

  český česnek

  2. 2. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
  Dobrý den,
  vzhledem k situaci kolem českého česneku se chci zeptat, co je zapotřebí k tomu, abych mohl říct, že prodávám, nebo pěstuji český česnek. Je totiž spousta prodejců, kteří tvrdí, že mají na prodej český česnek,ale nemají to ničím doložené.Spotřebitel pak s největší pravděpodobností může nakoupit jiný než český česnek.
  Osobně jsem vloni poprvé zasadil česnek,o kterém mi prodejce tvrdil,že je český, ale podložené to mám pouze slovem. Místo původu toho česneku je odněkud z Uherského Hradiště.
  Děkuji za odpověd.
  2. 2. 2012 22:47 hloupý Honza (Sendy)
  Problematika prokazování původu (rodokmenu česneku) má dvě stránky.
  Při prodeji koncovým zákazníkům je důležité, aby (až se Vám vrátí pro nákup z nové úrody) dobře věděli, co od Vás chtějí koupit. Pokud pěstujete registrované odrůdy je věc jednodušší. Původ a odrůdové vlastnosti jsou dány zaběhnutými postupy produkce certifikované sadby.
  V případě krajových odrůd a odrůd u nichž již není v Čechách udržovatel je věc složitější, často postavená na důvěře. Protože se určitě nechceme zbavovat krajových odrůd (viz. http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Prednaska.ppt) tak je potřeba pečlivě vážit všechna rizika se získáním necertifikované sadby souvisejí. Protože z Vašeho dotazu jasně vyplývá, že vlastně začínáte, pak je určitě nejjednodušší nákup certifikované sadby. Zjednoduší se Vám pak i obnova porostů v případě reinfekce virózami.
  Při tom anonymním nákupu jste mohl nakoupit dodnes běžně pěstovaný Bzenecký paličák, původní JAPO nebo Záhorský, či Prim, ale protože nevíte o tom česneku zhola nic, tak jej můžete vlastně používat pouze pro vlastní potřebu, dokud to jeho zdravotní stav dovolí a Vám budou vyhovovat jeho odrůdové vlastnosti. Letošní zima Vám ale také může ukázat, že jste draho koupil levný zahraniční konzumní česnek.
  Při prodeji přes prostředníka (trhovce, zelinářský obchod, výkup velkoobchodem) je jen jediná cesta přes nákup a výsadbu certifikované odrůdové sadby.
  5. 2. 2012 12:04 Radim Jaroš
  Děkuji za Vaše reakce.Je pravdou, že letos je to poprvé,co začínám. A právě proto jsem trval na výsadbě českého česneku. Samotný kup česneku byl (jak jste uvedl) postaven na vzájemné důvěře.A tak doufám,že se něco urodí. V každém případě mám v úmyslu do budoucna pěstovat pouze český česnek, na který bych chtěl mít i zmiňovaný certifikát.
  Česnek jsem sázel ke konci října a do prvních sněhů,kterým předcházelo dlouho dešťové počasí,se česnek neukázal.Tak uvidíme, jak to dopadne.
  5. 2. 2012 13:04 hloupý Honza (Sendy)
  Nezapomeňte si objednat pro další výsadbu pouze certifikovaný sadbový materiál.
  To co máte už prostě vyjde nebo nevyjde, ale pokud budete mít odrůdový česnek, nevyplatí se Vám točit v sortimentu o jednu bezejmennou odrůdu navíc.
  Doporučoval bych objednat Vekan (jako časem velmi dobře ověřenou odrůdu), Anin jako paličák s velmi dobrou skladovatelností a jeden z nepaličáků Benátčan či Lukan. V dalších letech pak pro vyzkoušení objednávat po jiné odrůdě na vyzkoušení, jestli ve Vašich podmínkách lépe prospívá nebo Vašim chuťovým preferencím nevyhovuje lépe jiná z nabízených odrůd.

  No s ke krajovým odrůdám zastávám ten názor, že nákup by měl být maximálně ze vzdálenosti od vaší zahrady, pokud až k ní sahají kladné reference na daného pěstitele česneku. Nejlepší je, pokud je to na vzdálenost co dojdete procházkou pěšky a několikrát za sezónu budete mít možnost zkouknout, že jeho porost je zdravý. V rámci této zásady nepřicházejí v úvahu moravské krajové odrůdy stejně tak jako jihočeské krajové odrůdy.

  S.
  3. 2. 2012 11:16 Jan Kozák
  Ing. Jan Kozák: 02.02.12 19:34
  Velká část prodejců nabízela pod označením sadby českého česneku španělský konzumní (viz "český česnek" na těchto stránkách). Asi čtyři hodiny po napsání Vašeho dotazu jsme měli poradu ohledně této problematiky. Máme v úmyslu vydávat certifikáty pěstitelům českých odrůd.
  3. 2. 2012 14:44 hloupý Honza (Sendy)
  Pokud se jedná o stánkový prodej na jednodeních akcích, tak máte v první větě na 98% pravdu.
  Pán však neuvádí přesnější určení místa prodeje, a tudíž mohl nakupovat i v zelinářském obchodě 100%ně konzumní česnek, který mohl být i na 80% z produkce českého pěstitele.
  V každém případě by si pán měl včas objednat sadbu u Vás (resp. maloobchodních prodejců deklarujících velkoobcodní nákup Vámi certifikované sadby).

  Moravské česnek

  25. 9. 2011 11:08 Zakladatel vlákna: vlado
  Rád si kupuju moravské česnek, jeho kvalita je výtečná, vůně i chuť. Jen škoda, že více moravských pěstitelů nepoužívá značku moravský česnek podle země ze které vzešel. U nás v Týně nad Vltavou je pod touto značkou prodáván a jde na dračku. Moravským pěstitelům česneku přeju hodně úspěchu děláte to dobře a hlavu vzhůru...
  25. 9. 2011 12:46 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Myslíte, že moravské česnek je lepší než „českej česnek“? Ten Váš moravské česnek může být jen označení pro:
  1) česnek, který skutečně pochází z Moravy;
  2) česnek, jehož původ je v Čechách;
  3) česnek, který byl letos dovezen ze Španělska a jeho prodejce si přeje, aby šel na dračku.
  26. 9. 2011 11:12 "Brácha" Sendy
  S ohledem na pravopisnou chybu, že se jedná o *kvalitní španělský česnek*. U nás už regionální pracoviště SZPI a ÚKZÚZ považují i nápisy s pravopisnou chybou jako označení klamající zákazníka a tak na tržnici je po několika jejich návštěvách španělský česnek jednotně označován jen obecným názevem zboží **modrý paličák** nebo **bílý jemný nepaličák**.
  I u nás (v severovýchodních čechách) byly zpočátku dohady, jestli
  **česki** = *český* nebo **moravské** = *moravský* a jestli **domácí** je správný překlad *de messa* (stolní = II. jakost).

  Je zajímavé, že se tak často na zemi pod nohami válí cedulka "vhodný k sázení" ke které se nikdo nezná ;-) ale přitom ji nikdo nevyhodí.

  Jinak, španělský česnek jsem si koupil (za 1,2 Eura/kg) aby mi zbylo více **jihočeského** Dukátu z vlastní sklizně na sadbu. Jenže když ho dávím do hovězího vývaru, tak vím že je španělský a libuji si jak levně jsem "koupil sadbu". No posuďte smi, kde koupíte sadbu Dukátu za 39,90 Kč/kg?
  26. 9. 2011 11:53 Jan Kozák ml.
  Překlepy v popisu osobně nepovažuji ani za málo směrodatný ukazatel na to, že se jedná o česnek původem ze Španělska. Pokud kdosi přišel na to, že pravopisné chyby jsou označeními klamacícími zákazníka, znamenalo by to, že by z našeho trhu musela vymizet spousta produktů. Včetně té Síry SK 520. ;)
  26. 9. 2011 12:59 "Brácha" Sendy
  Zpočátku si někteří prodejci mysleli, že inspektoři budou pokutovat jen ty co mají u dovozového česneku napsané označení regionu a nikoliv co označení regionu připomíná. Někteří šli až na *čeksej čejsnek 140,-*
  Z toho že jim do očí řeknete, že žádný český česnek nemá stroužky ve třech věnečcích, si nic nedělají, ale stačí zavolat na SZPI a ti rozhodnou kdo má pravdu ...
  PS: sousedka mne nemá ráda, protože si musela koupit nové váhy na trh. S.
  26. 9. 2011 18:46 brácha Srandy
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  případ pro ÚKZÚZ

  22. 9. 2011 22:32 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
  Vysvětlení najdete v záložce "Český česnek"

  http://aukro.cz
  23. 9. 2011 10:02 Jan Kozák ml.
  Část odkazu jsem skryl. Nepovažuji za dobrý nápad, aby se tu uváděly adresy vedoucí na nabídky podvodníků.
  23. 9. 2011 10:23 "Brácha" Sendy
  ... bylo spíše méně nebezpečné typu "neznalost zákona neomlouvá" tedy že *pokud sousedovi prodám něco z vlastního výběru pro sadbu (a on ví že kvůli jeho 5ti cibulím nebudu vyřizovat papíry k noname krajové odrůdě)* není to samé jako když to plácnu na aukro. Stejně většina nakoupí ten samý česnek podle jeho druhého inzerátu na konzumní a za cenu konzumního. Kdyby to byl podvodník středního a většího kalibru, poslal bych to Vám i ÚKZÚZ emailem. Takhle čtenáři diskuze nemají tušení v čem je jeden z jeho inzerátů závadný a druhý v pořádku.
  Protože pán má jen asi 2q z vlastní produkce, je ideální ilustrační případ. Pokud uděláte scan webové stránky a místo funkčního odkazu dáte linky na nefunkční scany.jpg *zabijete dvě mouchy jednou ranou* protže link bude funkční a ilustrační i po skončení aukce či odstranění inzerátu na popud ÚKZÚZ.
  23. 9. 2011 11:39 Jan Kozák ml.
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  docela pekný článek

  23. 8. 2011 16:02 Zakladatel vlákna: náhodný.host 2
  Http://hobby.idnes.cz/chcete-koupit-cesky-cesnek-jistotu-nemate-ani-na-farmarskem-trhu-pxh-/hobby-domov.aspx?c=A110801_134040_hobby-domov_mce

  cena česneku

  3. 8. 2011 17:18 Zakladatel vlákna: Frantík R.
  Četl jsem v zde příspěvek, kde nějaký člověk nadával na nehoráznou cenu česneku pana Kozáka. Já jsem si nějakou sadbu koupil od p. Kozáka v Buchlovicích, rád jsem ji zaplatil + vstupné a parkovné a zase jsem jel pryč, protože tam bylo tolik lidí, že se to nedalo. Včera mi přistál ve schránce leták z Teska. Je tam vychvalovaný český česnek až do nebes, cena za síťku 39,90 a v síťce jsou 3 ( slovy tři !) hlávky. Tato cena je stejná nebo možná vyšší než sadbový česnek. Ale hodnotu má mnohem nižší. Takže nenadávejte, ale dívejte se kolem sebe. A jsem rád, že takový příspěvek je ojedinělý.
  8. 8. 2011 13:04 Dočkal
  Vámi zmiňovaný český česnek v Tesku, není český česnek, ale španělský odrůda spring violeta pěstovaná sice ve španělsku, ale z čínského semene, takže spíš podvod.
  8. 8. 2011 13:58 Jan Kozák ml.
  Prosím, jedná se o spekulaci, nebo můžete své tvrzení něčím podložit?
  8. 8. 2011 19:53 Standa
  ??? celý svět se snaží získat česnek ze semínek a číňani jej už mají na export ???
  ;o))
  8. 8. 2011 20:17 Jan Kozák ml.
  Nešlo mi o semínka, nýbrž o ověření informace, že ten český česnek z Teska, o kterém se v poslední době dost píše, je ze španělských česneků. Osobně si myslím, že Čína nemusí být špatným adeptem na prvenství získání pohlavně rozmnožovaného česneku.
  8. 8. 2011 20:28 Standa
  To že mají podmínky výběru délky dne volbou oblasti pěstování od 18°s.š. po 53°s.š. je určitě levnější než fytotron, ale nevěřím že by vyváželi osivo či pacibulky, když se stále ještě nevypořádali s následky neúrody ...

  Ano, pokud mají osivo, tak o to dříve sami stlačí ceny česneku na světových trzích.
  8. 8. 2011 22:04 Jan Kozák ml.
  I tento příspěvek jsem myslel trošku jinak. Domnívám se, že pokud by Čína semínka česneku měla, nemusela by si je nechávat pro sebe. Myslel jsem to spíše tak, že Čína je z našeho pohledu často podceňována. Rozhodně si nemyslím, že by Čína měla horší pozici v závodu o získání semínka česneku než třeba Francie nebo Česko.
  10. 8. 2011 8:41 Standa z hradce
  Podle adjustace česneku jsem dohledal konkrétního dodavatele česneku pro Tesco. Je z Litoměřicka a dle telefonického sdělení ho prodával za 120 Kč/kg a tedy marže Tesca je úžasných 140 Kč na každém kile (tedy víc než 50%).

  česnek Flavor

  1. 8. 2011 23:16 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
  Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti a zároveň posbírat nějaké nové poznatky...Na jaře jsem zasadil 10 kg odrůdy Flavor (dovoz Francie, jarní modrý nepaličák, velké palice, 10-16 stroužků).Byla na poli, kde nikdy před tím žádná cibulovina nebyla, předplodina ozimá pšenice, na podzim zasetý ozimý mák, který vyzimoval.Pod mák bylo hnojeno v září kompostovaným hnojem(20t/ha), na jaře po likvidaci máku mělkou podnmítkou ještě cererit (asi 5 kg na osázenou plochu), potom rotavátor a výsadba asi v polovině dubna.Během vegetace 3x plečkování, mírné přihnojení LAD 27% N + 3% Mg. Dnes jsme sklízeli, s výsledkem jsem velmi spokojen. Porost byl bez chorob, sklizené množství pro hrubou představu bohatě plný přívěs za os. auto (celé rostliny vč. natě).Suším na půdě nad stájí, přes den zde teplota přesahuje 40°C (je to správně?) Chtěl bych si ponechat nějakou sadbu na příští jaro, mám trochu obavy z tak dlouhého skladování, prosím o doporučení jak uskladnit...Mám u Vás objednanou sadbu Lukan, obj. tuším 42V. Kdy bude sadba dodána, jaká bude cena? Děkuji, zdravím Bártl
  3. 8. 2011 21:33 Jan Kozák
  Změřte teplotu v místě sušeného česneku. Nad 40 stupňů je hodně. Odrůdu Flavor neznám, pouze vím, že existuje. Na Festivalu česneku v Buchlovicích byl stánek, v němž probíhal košt česneku. Vedle všech českých odrůd bylo i několik francouzkých a polských. Není bez zajímavosti, že účastníkům chuťově víc vyhovovaly naše odrůdy. Takže si myslím, že cesta k českému česneku nevede přes Francii.
  Objednaná sadba bude dodána v první polovině září, cenu stanovíme příští týden.

  rusky a cesky cesnek

  1. 8. 2011 17:09 Zakladatel vlákna: Eva neuwirthova
  Dobry den pane Ing. Kozaku,
  jsem celkem zacatecnik v pestovani cesneku. Rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi ruskymi palicaky- tedy palicaky z Ruska- a ceskymi certifikovanymi odrudami? Dale me take zajima, jaka odruda je nejlepsi co se tyka zdravotni prospesnosti, protoze je znamo, ze cesky cesnek ma dvojnasobne mnozstvi prinosnych latek, antibiotickych nez cinsky cesnek. Ktery je ale nejlepsi z tech ceskych ci ruskych.... Dekuji Eva
  1. 8. 2011 21:22 Jan Kozák
  Ruské česneky je souhrnný název pro skupinu klonů, které se vyznačují malým počtem velkých stroužků (obvykle 4 - 6) a pocházejí z různých částí bývalého SSSR. Jejich nevýhodou je mírná, ale pro gurmány nepříjemná pachuť. Proto my s nimi nepracujeme, ačkoliv jsem jich kdysi měl přes 200 klonů. Do letošního roku jsem je považoval za dosti odolné proti chorobám, dnes už vím, že to tak není. České registrované odrůdy vycházející z českých krajových odrůd jsou v chuti ušlechtilejší. Je-li však některá odrůda zdraví prospěšnější než jiná, to nevím, ale dost o tom pochybuji.

  Cena

  31. 7. 2011 10:36 Zakladatel vlákna: anonym
  Jste normální prodávat česnek za tak příšernou cneu? Baví vás takto likvidovat český česnek? Pak hodně štěstí.
  31. 7. 2011 11:11 náhodný.host
  Nějak jste zapoměl uvést kontext. Ale podle mne pan Kozák nepatří mezi ty co prodávají nejvyšší nabídce, ale k těm čestným lidem, co uzavřou seznam objednávek dřív tak, aby prodávali za cenu danou výrobními náklady. Já pěstuji česnek pouze pro svou potřebu a potřebu příbuzenstva a jsem nškde na 70 Kč za kg, když k tomu připočítáte naše české daně tak jsme na 150 Kč/kg a jsme stále ještě bez zisku. ... sadba bude dražší, protože máte více práce s prohlídkami porostů, ztráty vyřazením podezdřelých rostlin, více úřadování, ... Zkuste tedy říci která cena se Vám nelíbí.
  31. 7. 2011 11:40 Jan Kozák ml.
  Dobré dopoledne, pane anonyme z Jižních Čech. Cena sadbového česneku je úměrná výši ceny česneku konzumního. Podívejte se sám, jak si česnek určený k okamžité spotřebě vede. Budeme-li prodávat sadbový česnek za cenu nižší, budou jej lidé kupovat místo konzumního a kvalitní sadbu takto zlikvidují.

  Podívejte, anonymní příspěvky už psát zvládáte. To umím také, a zvládají to úplně všichni, se kterými se zde na diskusi můžete potkat. Ale zkuste udělat něco víc. Vezměte česnek, vyšlechtěte novou odrůdu, financujte její ozdravování a rozmnožte ji na patřičné množství. Pokud poté dokážete cenu stlačit až do řádu set korun za kilo, přestanu Vás považovat za nevychovaného anonyma, kterého baví křičet do tmy.
  31. 7. 2011 11:50 Ludmila
  Nevážený anonyme, český česnek v ohrožení není, zásluhou právě Ing. Kozáka a dalších, kteří se šlechtění a udržování česneku věnují. Zlikvidovaní jsou pouze jeho pěstitelé - čeští výrobci zeleniny, kteří přišli na buben zásluhou těch, kteří kupují levný česnek z dovozu a jediným kritériem pro ně byla a je nízká cena. Soudě podle Vašeho příspěvku, Vy k nim očividně patříte také. Nejsmutnější je, že tohle platí pro skoro veškerou zeleninu, dříve u nás pěstovanou.
  31. 7. 2011 20:00 Jan Kozák
  Škoda, že jste nezasáhl účinně hned v Buchlovicích. Mohl jste přesvědčit prodejce konzumního česneku, aby snížili cenu, my bychom pak udělali totéž. Možná jste si všimnul, že jsme byli poslední, kdo svou cenu stanovil. Smyslem naší práce je dodávat do oběhu sadbu česneku. Kdyby její cena byla stejná jako u konzumního česneku, pak by její velká část neskončila v zahradách, ale v kuchyni. To se stalo vloni, kdy jsme stanovili cenu už v červnu a na konci expedice jsme prodávali za nižší cenu než se běžně prodával česnek konzumní. Kde pak asi naše sadba skončila?
  8. 8. 2011 10:46 Jara
  Dobrý den pane Kozák
  letos jsem se sice Vašeho festivalu nezúčastnil ale věřím že byl úspěšný stejně tak jako v letech dřívějších. To co se Vám podařilo s česnekem by potřebovalo každé odvětví našeho zemědělství. Z vlastní zkušenosti vím že nejvíc křičí ti kteří toho nejvíc zneužijí. mám tím na mysli toho anonima který sice letos nadává na Vaši cenu česneku ale za rok bude stát před bránou zámku s česnekem za190. Loni jsem se tam potkal s kolegou ze zaměstnání kterému bylo moc 160 u vás tak si koupil před bránou za 120. Já mám od Vás a zdravý česnek on ušetřil a úroda mizerná ,česnek plesnivý ,pole na deset let zamořené. Ušetřil. Za sebe a mnohé jiné kteří nečekají něco z Vašich úspěchů zadarmo Vám děkuji. P.s. poraďte nějaký tah jak oživit české králíky i zde je čína monopolním likvidátorem našich chovů:-)
  1. 8. 2011 14:56 Pavlína F.
  Můj dotaz směřuje možná spíše na Jana mladšího. Proč jste tu ten nesmyslný příspěvek vůbec nechával? Pochybuji, že by to firmě prospívalo.
  1. 8. 2011 21:13 Jan Kozák
  Snad nám to ani neuškodilo a vyvolalo to odezvu. Od toho vlastně diskuse je. Po nějaké době to však vyřadíme, protože to nic poučného nepřináší.
  2. 8. 2011 0:05 Jan Kozák ml.
  V oblasti internetu se pohybuji asi devět let. Za celou dobu jsem neměl potřebu svou historii jakýmkoliv způsobem retušovat. A dělat to nebudu ani teď. Cena oproti loňskému roku vyšší je. Že se to nějakým lidem nebude líbit, se dalo předpokládat. Nemá smysl tvářit se, že tomu tak není.

  Táta níže naráží na to, že chystám rozdělení této diskuse na dvě části, kdy se v té standardní budou zobrazovat jen příspěvky označené jako přínosné a ve druhé části bude možné zobrazit si diskusi kompletní. Nechci totiž dělat stránkování, protože mi je jasné, že nikdo by řešení svého problému nehledal na druhé stránce, což by vedlo ještě k častějšímu opakování dotazů.
  2. 8. 2011 12:15 náhodný.host
  Pokud je někdo morálně nad věcí, nemusí se uchylovat k cenzuře. Když si přečtete celou diskuzi, zjistíte, že Kozákovi jsou vítězi a firmě to neškodí. Cenzuru potřebuje v této republice jen Vodráčková starší.
  3. 8. 2011 17:27 Frantík R
  TAk si ho nekupuj a vypěstuj si ho doma. Je to jednoduché, vždyť to roste samo!
  6. 8. 2011 20:04 Alena
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  váš článek

  17. 7. 2011 23:10 Zakladatel vlákna: Martin Nezbeda
  Vážený pane, hledal jsem na vašich stránkách možnost objednání sadby. S tím jsem bohužel neuspěl, ale se zájmem jsem si přečetl váš březnový článek. Měl by být dostupný všem těm chytrolínům v tisku, vládě apod. Všem hlupákům, kterým zemědělství nepasuje do tabulek. Velice mě to dlouhodobé diletanství bolí. Moc si vážím vaší práce a vytrvalosti. Martin Nezbeda zahradník a včelař (zahradnická škola Mělník)
  18. 7. 2011 22:06 Jan Kozák
  Text tohoto článku jsem bez odezvy poslal do většiny deníků, do televize i do Českého rozhlasu.

  dotaz

  14. 3. 2011 10:27 Zakladatel vlákna: Wenischová Irena
  Dobrý den, ráda bych koupila na dobírku český česnek ke spotřebě,tedy celé palice do 10kg. Bylo by to u Vás možné na rok 2011? Děkuji W.
  15. 3. 2011 11:03 Jan Kozák ml.
  Pro obě strany bude nejjednodušší, uskutečníte-li svou objednávku pomocí formuláře Objednání sadby.

  Český česnek

  28. 1. 2011 15:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Havránek
  Smekám před Vámi! Našeho česneku je opravdu málo a je jen dobře,že se šlechtění a pěstování našeho česneku,který nejde srovnávat s česnekem z dovozu někdo věnuje.
  S pozdravem Tomáš.

  Proč je nevýhodné pěstovat český česnek?

  1. 2. 2011 16:34 Zakladatel vlákna: Martin Budil
  Dobrý den, pane Kozáku,
  jsem absolutní laik, ale také trpím tzv. čínským čenekem. :o)
  Koukal jsem po internetu ale zjistil jsem že českého česneku se spíše pěstuje stále méně a přitom je cena česneku je relativně vysoká (když vezmete cibuli atd.).
  Prosím, můžete mi velmi stručně vysvětlit proč je pěstování českého česneku tak "nevýhodné" a jaký má cca hektarový výnos (nevím zda je to stejné u palič. a nepalič.)?
  Děkuji moc
  Martin
  2. 2. 2011 16:35 Jan Kozák
  Naopak. Pěstování česneku je v současné době velmi výnosným odvětvím. Problémem je nedostatek kvalitní sadby. Proto mnozí začínající pěstiteleé nakupují konzumní česnek, který vysazují. Takové zamoření háďátkem jako v loňském roce, jsem ještě neviděl. Takový pěstitel skkončil s pěstováním česneku vlastně ještě dřív, než pořádně začal. Protože na počátku množení sadby je udržovací šlechtění, dá se produkce z roku na rok zvýšit o desítky procent, nikoliv o násobky, jak by žádal trh. Výnos je závislý na množství jedinců na ploše a na odrůdě. Ve srovnání paličáků a nepaličáků vychází trochu lépe nepaličák. Velmi dobrý výnos je asi 10 tun z hektaru, 5 tun lze považovat za nedostatečný. Mnozí začínající pěstitelé začínají s poměrně velkou plochou, protože nevědí do čeho jdou a bývají zklamáni. Oni vlastně draze nakoupenou sadbu nevyužijí, ale spíš znehodnotí.
  < Novější123

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne