Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Český česnek Zpět na diskusi

  Český česnek na Aukru

  18. 9. 2012 12:54 Zakladatel vlákna: Lucie Jirásková
  Dobrý den,
  ráda bych si koupila konzumní český česnek, osobně ho však nemám možnost sehnat (za přijatelnou cenu), tak jsem začala pátrat po internetu.
  Na Aukru mě nejvíc zaujal tento inzerát:
  http://aukro.cz/cesky-cesnek-tradicni-modry-palicak-z-vysociny-i2635648031.html
  Tento česnek má spoustu pozitivních ohlasů, ale zarazil mě dodatek (ohledně sadby), před kterým zde varujete, úplně na konci inzerátu. Tak nevím, jestli se jedná o důvěryhodného prodejce a opravdu český česnek. Mohl byste mi prosím poradit? Popřípadě vyjádřit názor, pokud budete mít čas se podívat, který prodejce na Aukru nabízí český česnek?
  Předem děkuji za odpověď.
  19. 9. 2012 14:25 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, paní Jirásková,
  tento tradiční modrý česnek má tradici přibližně od roku 2011, kdy byl do Česka přivezen. Jedná se jednoznačně o podvod, u konzumního česneku nesmí být nijak uvedeno, že je ho možné sázet. Napovídá tomu ještě jedna věc - v březnu u nás nebyl nikdo, kdo by byl schopen konzumní česnek prodávat, protože ho všichni prodali na podzim, byla velmi příznivá cena a českého česneku na trhu nedostatek. Myslím si, že nyní na internetu nenajdete jedinou poctivou nabídku na nabídku českého česneku z české odrůdy, kde by Vám nabízeli jeho poslání na dobírku.
  19. 9. 2012 17:04 Lucie Jirásková
  Děkuji za informaci. Pokud tomu dobře rozumím, pojem český česnek v inzerátech znamená, že byl česnek "možná" vypěstován v ČR, ale každopádně se nejedná o českou odrůdu.
  Mně by koneckonců nevadila ani cizí odrůda vypěstovaná u nás, hlavně se chci vyhnout dovozu z Číny - ta gumová hmota bez chuti nemá s česnekem nic společného.
  Ale jsem dost rozčarovaná skutečností, jak je koncový zákazník v tomto případě klamán a laik nemá možnost poznat rozdíl. Takže jsem nucena nadále kupovat dovozový česnek, protože český na trhu prostě není, je to tak?
  19. 9. 2012 17:47 Hana Kopecká
  Paní Jirásková, pokud se dostanete v Praze na Havelské tržiště, tak u několika stánků prodávají český konzumní česnek. Příští týden vám napíší i číslo stánku. Letos mají česnek za stejnou cenu jako loni 180 kč za kilo. Nabízí krásný vekan, dukát a rusáka-obvykle mají pod názvem modrý paličák, protože pod tím to názvem to laická veřejnost žádá. U toho stánku nakupuji již několik let kvalitní ovoce zeleninu, jedná se o prodejce z oblasti Nového Jičína. Pokud je to nepovolená reklama tak mě smázněte pane Kozáku. Například vím že na Kubánských farmářských trzích nabízí "český česnek" podvodník od června nabízel čerstvý džambul a Violetu co neexistuje...
  19. 9. 2012 18:45 Lucie Jirásková
  Moc děkuju, paní Kopecká. Vidíte, na Havelák mě nikdy nenapadlo zajít. Zrovna zítra v Praze budu, tak to snad zvládnu i bez čísla stánku. V sobotu pak budu projíždět Lotoušem u Slaného, tam prodávají ovoce a zeleninu od nich z farmy a údajně i česnek přímo od pěstitelů, tak to taky zkusím.
  21. 9. 2012 15:13 Jan Kozák
  Česnek na fotografiích byl vypěstován ve Španělsku. Možná tam také mají Vysočinu. Podíval jsem se tam i na ohlasy - kdyby tito zákazníci někdy okusili český česnek, asi by byli k chuti kritičtější. A k doporučené ceně certifikované sadby: španělský česnek se dá (údajně) v Polsku koupit za 45 Kč. Kdybychom i my dávali marži přes 200 %, pak by musela být sadba za 500.

  Asi podvod

  13. 9. 2012 11:28 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Http://aukro.cz/cesnek-ceska-odruda-anton-i2613164515.html

  Dobrý den
  Zajímalo by mě, jestli je možné vůbec vypěstovat vaši odrůdu česneku za takovou nízkou cenu. Jedna fotografie je totožná s fotkou na vašich stránkách. Myslíte, že se jedná o poctivého prodejce?

  Můžete se vyjádřit, prosím, i k nákladům co se týče pěstování vašich odrůd?
  Mě to vychází takto: Na vypěstování 1kg pro prodej jsou náklady asi 100kč (50kč sadba a 50kč hnojivo, moření, malotraktor benzin + amortizace malotraktoru a nářadí, atd...)

  Pochybuji, že prodejce výše si nechá zisk 45kč za kilo. Je to totiž jeho ohodnocení práce.

  Děkuji Harasim
  13. 9. 2012 21:07 Jan Kozák
  Konkrétně u Antonu bych viděl možnost vypěstovat konzumní česnek za 70,- Kč/kg. Ale v konkrétním případě se stejně jedná o podvodníka. Jinak by použil své fotografie, ne naše. On vlastní fotky nemá, protože nemá ani Anton.

  český česnek

  9. 9. 2012 0:13 Zakladatel vlákna: Renata Koucká
  Dobrý večer,prosím o posouzení zda se jedná o český česnek na konzum. Koupeno bylo ve stánku Farma Jakubec 180Kč/kg. Počet stroužků 7-8 + střed, stroužky i palice jsou nestejnoměrně velké, česnek dobře voní a pálí více než letošní na naší zahrádce (odrůdu nevím). Loupat jde snadno.
  Děkuji moc za odpověd. Zajíček
  9. 9. 2012 0:13 Renata Koucká
  10. 9. 2012 9:34 Renata Koucká
  Jinak, dnes přišela sadba česneku....nechápu pána který měl 93% Blaninu II špatného. Naše zásilka, jak Blanin tak Vekan je 100% v pořádku. Děkuji moc.
  10. 9. 2012 20:43 Jan Kozák
  Docela bych se přikláněl k tomu, že to český česnek je.

  Milan

  2. 9. 2012 9:57 Zakladatel vlákna: Milan
  Dobrý den.
  Chtěl jsem se zeptat, co je to za odrůdu Violete.
  Koupil jsem ho na výstavě v Českých Budějovicích.
  Na internetu jsem o něm nic nezjistil.
  Je to vůbec český česnek?
  Za odpověď předem mockrát děkuji.
  2. 9. 2012 16:19 Jan Kozák
  Kdybyste pravidelně četl naši diskusi, tak byste tento česnek nekupoval. Určitě se nejedná o český česnek. Název odrůdy Violeta, Violete, Violette nebyl, pokud je mi známo, nikdy nikde na světě registrován. Myslím si, že ho vymyslel někdo v ČR, aby dodal větší důvěryhodnost produktu, který vozí ze Španělska.

  český česnek a česká odrůda

  24. 8. 2012 12:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Macovský
  Pane inženýre Kozáku, vysadil jsem některé z vašich odrůd v Německu - těsně za hranicemi a prodal. Dokonce mám k česneku i visačku o původu sadby. Nyní na mě někdo poslal inspekci a mám platit vysokou pokutu, protože přestože jsem neprodával sadbový česnek ale česnek který jsem si vlastními silami z této certifikované sadby české odrůdy vypěstoval, tak že prý mám tu pokutu zaplatiti protože jsem česnek nevypěstoval v České Republice. To jsem prý měl udělat aby byl Český, přestože jsem ukazoval visačku, že se jedná o českou odrůdu. Můžete se ktomu vyjádřit/poradit co dělat, protože jsem byl z těchto stránek a informací přesvědčen, že český česnek jsou Vašich 19 a další asi tři odrůdy a nyní mám velký problém, protože inspekce tvrdí, že "odrůdy jsou jim ukradené".
  24. 8. 2012 20:54 Jan Kozák
  Myslím, že inspekce má pravdu. Ale zajímalo by mě, kde Vám prodali sadbu i s visačkou - nebo jste kupoval celé pytle?
  26. 8. 2012 11:39 Tomáš Macovský
  Děkuji za odpověď, přestože jsem celkem zklamán. Sadbu jsem nakoupil loni od Vás na festivalu v Buchlovicích.

  oblastní odrůda

  17. 8. 2012 19:16 Zakladatel vlákna: zabojnik
  Dobrý den,dnes v Bedihošti jsem narazil na prodej českého česneku,na otázku o jakou odrůdu se jedná,tak mě bylo odpovězeno,že o Oblastní odrůdu z Polabí. Pane Kozák prosím exituje taková odruda českého česneku?
  Děkuji
  19. 8. 2012 15:11 Jan Kozák
  Škoda, že není fotka, vsadil bych se, že to nebyl česnek vypěstovaný v ČR. Existují samozřejmě různé krajové odrůdy, některé z nich jistě i z polabí. Ale už z logiky věci: proč by někdo vozil na prodej česnek z polabí na Hanou, když by ho pohodlně prodal doma?

  Violeta

  12. 6. 2012 13:05 Zakladatel vlákna: Jan Hlaváček
  Dobrý den pane inženýre, na farmářském tržišti v Praze se začínají objevovat letošní "české česneky". Když jsem se zeptal co jest to za odrůdu, bylo mi sděleno: odrůda Violeta. Proč je tak brzy?: protože je na jižní Moravě pěstovaný ve skleníku. Existuje vůbec taková odrůda? Děkuji za Vaši reakci.
  12. 6. 2012 21:05 Jan Kozák
  Nesmysl. Žádná odrůda v evropském registru toto ani podobné jméno nemá. Česnek se ve skleníku určitě nedělá, podle jednoho trhovce (ten to však neprodává) je tento česnek z Egypta. Mohl by být i ze Španělska. Čerstvý český česnek zatím nikde nedostanete.
  12. 6. 2012 21:30 Hana Kopecká
  Jak jsem uvedla ca před týdnem v Praze na Haveláku prodávali také údajně český česnek, po mé reklamaci další den již uváděli Maďarsko. Tento týden stánkař uváděl odrůda "Slovák|", neměla jsem čas se dohadovat, ale vážně zvažuji že podám podnět na ČOI, pokud příští týden uvidím podobný nesmysl na tom samém místě. Takovíhle chytráci kazí dobré jméno všem slušným pěstitelům i prodejcům.
  14. 6. 2012 17:28 Tomáš Kohoutek
  Podle prodejce je na obrázku paličák (český, pěstovaný na Ústecku) - cena 159,- plus poštovné. Zdroj: Aukro http://aukro.cz/domaci-kvalitni-cesky-cesnek-palicak-i2407995468.html, staženo dnes
  14. 6. 2012 22:13 Jan Kozák
  Blbost, česnek z fotografie byl vypěstován jižně od Pyrenejí a tam patrně Ústecko, natož české, nemají.
  15. 6. 2012 0:44 Jiří Snášel
  Už vloni jsem sledoval, že česnek na aukru nabízí většinou překupníci. O inzerátu z aukra, který zveřejnil pan Kohoutek, vím, tento čerstvý letošní česnek prodejce nabízí již od dubna (v tu dobu jsem měl na poli ještě sníh). Jen naivní kupec si může myslet, že je opravdu český!
  15. 6. 2012 22:05 Jan Kozák
  Máte recht, ať se vyjadřuji česky. A toto platí pro všechny, kteří vidí tu sprosťárnu, která se točí kolem českého česneku. Máme přece Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, dávejte jí podněty. www.szpi.cz. Já osobně tuto instituci považuji za jednu z nejlepších kontrolních organizací u nás.

  Certifikát

  7. 6. 2012 21:36 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
  Chcem sa opýtať,môžem aj ja získať Certifikát českého česneku ak pestujem Vaše odrody ,ale na Slovensku,
  7. 6. 2012 22:02 Jan Kozák
  Jednou z podmínek je pěstování na území České republiky. A tu nesplňujete.

  Certifikát českého česneku.

  5. 6. 2012 18:21 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den, je to vynikající nápad, snad už se konečně domácí zákazník dočká zaručeně českého česneku. Bude nějak stanoveno min. množství pro získání certifikátu? Mohu jej získat i když prodám jen malý zbytek úrody? Děkuji za odpověď.
  5. 6. 2012 20:56 Jan Kozák
  Je to sice věcí sdružení Českomoravský česnek, ale s určitostí vím, že minimální množství stanovené nebude. Předpokládám, že do týdne už bude hotová konečná verze. Intenzívně se na ní pracuje.
  6. 6. 2012 0:08 Honzík Novák (ml.)
  Taky si myslím, že minimální množství není potřeba stanovovat. Regulační úlohu v tom jistě sehraje administrativní poplatek spojený s vydáním certifikátu. Kdo dokáže na vlastní dobré jméno prodat svou produkci lidem, kteří jej osobně znají, ten certifikát nepotřebuje. Například paní Mihulková i přes velký rozsah produkce lépe ručí svým jménem než by ručila certifikátem. Jsou však jiní, kteří česnek pro prodej pěstují krátce nebo dokonce teprve začnou a pro Ty bude certifikát přínosem, bude jim zajišťovat krytí proti riziku dumpingových cen podvodníků. Absence dolního limitu jim dá možnost začínat postupně od malého množství. Jak pan Ing. Kozák někdy již uvedl, není pro "rozjezd" příliš dobré přecenit síly a začít s množstvím které pak nezvládnu.

  Prodej Lukanu

  5. 6. 2012 6:42 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Dobrý den
  Zahlédl jsem u Tesco Opava stánek, kde prodejce nabízí Lukan. Je možné, že je letošní? Byl ještě čerstvý, zelený nezaschlý, velikosti velké palice snad 8-9cm.
  5. 6. 2012 20:53 Jan Kozák
  Škoda, že nemáte fotku. Letošní česnek to byl, určitě ne Lukan z České republiky. Muselo to být ze zahraničí, proto pochybuji, že šlo o Lukan.
  6. 6. 2012 8:26 Martin Harasim
  Tak jsme koupili na zkoušku několik. Hmotnost od 110g do 130g, průměr na fotce je 7cm. Chuť celkem nevýrazná.
  6. 6. 2012 8:29 Martin Harasim
  Zapoměl jsem dodat cenu a ta byla jednotná 17kč za kus.
  6. 6. 2012 20:43 Jan Kozák
  Podle fotografie nemohu jednoznačně vyloučit, že by to Lukan nebyl. Ale český určitě ne.
  6. 6. 2012 22:20 Honzík Novák (ml.)
  V Kauflandu mají vzhledově a velikostně podobný česnek deklarovaný jako ze země původu Španělsko a cena je 89 Kč/kg
  njn my co sklízíme na poli zatím jen hlávkujeme, ale možná že ti co sklízejí "v regále 25 kg z metru čtverečního" již prodávají.

  Certifikát českého česneku

  4. 6. 2012 20:45 Zakladatel vlákna: Jan Kozák ml.
  Dobrý den všem zájemcům o český česnek.
  Ve spolupráci se sdružením Českomoravský česnek připravujeme certifikát dokazující, že česnek označovaný jako český pochází skutečně od nás (z ČR). Pracovní verzi tohoto certifikátu najdete ve výše odkázaném článku. Uvítáme, když nám sem napíšete své názory na tuto aktivitu.
  6. 6. 2012 0:17 Honzík Novák (ml.)
  Hlavní přínos vidím v tom, že oproti standardním údajům, které by trhovec měl mít viditelně označené prodejní místo je tam i seznam pěstovaných odrůd. Jako se lidé naučili pít odrůdová jakostní vína, tak se nyní někteří naučí vybrat si svou oblíbenou odrůdu a tím i větší vazby na tuzemský česnek.
  10. 6. 2012 22:55 Tomáš Trávnický
  Myšlenka je to zajímavá, záleží na tom, jak se vám podaří ji prosadit i v praxi. Chci se zeptat- bude tento certifikát i pro konzumní česnek nebo jen pro sadbový od vás?

  Koupím český česnek v květnu?

  18. 5. 2012 14:34 Zakladatel vlákna: Kristýna Petrová
  Dobrý den,
  jsem jeden z organizátorů farmářských trhů v Černošicích u Prahy. Často musím čelit prodejcům, kteří skálopevně tvrdí, jak prodávané zboží pěstují či vyrábějí a já musím obtížně zjišťovat pravdu. Dne se nám hlásil prodejce, který chtěl nabízet český česnek z loňské sklizně. Byl velmi neochotný k podávání informací a na otázku, zda je pěstitel, odpověděl neochotně, že není, ale česnek kupuje od zaručeně českého malopěstitele. Na trh jsem ho nepřijala. Vás bych se však chtěla zeptat, zda je vůbec možné ještě v tomto období nabízet česnek z loňské úrody a zda je možné, aby byl ještě český česnek k dipozici. Dle informací od prodejců zeleniny na našem trhu, se prý český česnek rychle vyprodá a prakticky v zimě již není.
  Budu se snažit lépe nastudovat vaše stránky, abychom měli alespoň malou šanci rozpoznat skutečně český česnek.
  Za vaši odpověď přdem děkuji.
  Kristýna Petrová o.s. TAK
  18. 5. 2012 19:33 Jan Kozák
  Před dvaceti lety bylo možné koupit ještě v květnu český česnek, spíše jarní odrůdy, které mají lepší skladovatelnost. Pokud Vám někdo letos nabízí uvedené zboží, pak je to podvodník. Uvažte, proč by pěstitel skladoval česnek s vysokým rizikem a jistými ztrátami do května, když by ho mohl prodat za velmi dobrou (a možná i lepší) cenu na podzim. A ještě (nejen) pro Vaši informaci: čerstvý český česnek nebude dřív než po polovině června.
  21. 5. 2012 15:26 Hana Kopecká
  Dobrý den pane Kozáku, tak dnes jsem na pražském Havelském tržišti viděla "čerstvý český česnek" Nedalo mi to a pustila jsem do prodejce at mi řekně odrůdu a odkud je, protože se podle mě o český česnek nejedná ani náhodou..Prodejce trvrdil, že je to česnek pěstovaný ve foliáku, je to podle vás možné? Podle mě se to ekonomicky nemůže vyplatit. Prodejce "zktrotl" až po té co sem mu řekla že sama mám na zahrádce 10 odrůd, a že od vekopěstitelů vím, že český česnek bude nejdřív v červnu. Více méně jsem mu pohrozila že pokud klame zákazníky jsem na něj schopna poslat českou obchodní inspekci. Slíbil, že zjistí u dodavatele zeleniny jak to s původem česneku je...Fakt mě štve že takovýhle loupežnící klamou spotřebitele, prostě řada lidí je důvěřivá a naivní. Pro mě za mě at klidně napíše čerstvý česnek Francie, nebo Turecko ale český?? Kde to sme
  21. 5. 2012 21:04 Jan Kozák
  Děkuji za informaci, je dobré uveřejňovat všechny podezřelé praktiky, protože je třeba udělat v česneku pořádek. Tak od zadu: jsme v České republice. Ale věřím, že příslušné orgány budou aktivní. Český česnek to určitě není. Ani z fóliáku ne. Skoro bych tipoval Egypt, možná Turecko, ale to už jsou spekulace.
  19. 5. 2012 16:22 Mart
  Dobrý den Kristýno,hledám okolí Prahy kam bych mohl jezdit s vypěstovaným konzumním česnekem...
  19. 5. 2012 21:10 Jan Kozák
  1. není od Vás slušné zařazovat svůj příspěvek mezi otázku a mou odpověď, 2. Váš příspěvek měl charakter komerční, za jeho zveřejnění požadujeme nějakou platbu. Proto jsem kontakt a jméno smazal.

  Věžky

  7. 5. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
  Vážení, dnes jsem navštívila výstavu ve Věžkách. Představte si, že se dá koupit český česnek odrůda Violeta za 170,- Kč a když koupíte víc jak 1 kg, dají vám slevu. Mají ho tam hromady:-) a asi je z letošní sklizně, jelikož byl čerstvý. Bohužel jsem se nezeptala, jak ho vypěstovali a kde:-) Velikost byla v průměru 8 cm. Prostě jsme tady patlalové:-) Naštěstí lidé kolem jenom procházeli ...To byla jenom taková poznámka pro usmátí. Jenom by mě zajímalo, jestli taková odrůda skutečně existuje a jestli je vůbec možné v našich podmínkách už sklízet česnek. Že by to byl skleníkový rychlený česnek??:-))Na internetu jsem nic moc nenašla. :-) Přeji Vám všem krásný květen:-)
  7. 5. 2012 21:42 Jan Kozák
  Odrůda česneku Violeta v Evropské unii není registrovaná. Ani nejranější odrůdy Bjetin a Anton ještě žádnou cibuli v zemi netvoří. Soudím, že uvedené zboží před několika dny překročilo Pyreneje.
  7. 5. 2012 22:19 Honzík Novák (ml.)
  Tedy že k nám přijel s novou dodávkou ranných brambor z Egypta.
  Tak nevím, je lepší nilský okoun Pangasius s novým bramborem, nebo klasický bramborák z odklíčených starých brambor, majoránky a toho našeho českého (moravského, slovenského) česneku.

  Jak dál s rozmary počasí?

  3. 5. 2012 8:27 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Dobrý den všem. Je jisté, že někteří nyní žijí hlavně objednávkami, ale přijde podzim a termín výsadby a pracně sehnaná sadba půjde do země. Čeká ji opět zima, o které nevíme – jak dopadne. Mnozí z nás sčítají ztráty a ti šťastnější se těší na sklizeň. S každou další uhynulou rostlinou si lámu hlavu – co jsem mohl udělat lépe. Dostupných informací mnoho není a zde jsem zatím odpověď nenašel. Ani nemohu, když si nikdo takovou zimu nepamatuje. Pan ing. Kozák již dříve psal - dejme sem příspěvky se zkušenostmi – třeba nám pomohou i v příštích letech. ČLÁNKY -- Český česnek v otázkách a odpovědích – budou jistě doplněny o další poznatky, pokud nějaké budou. Jsem obyčejný kovozemědělec a starý fanda česneku, ale rád bych si rozšířil vědomosti o pěstování. Česnek před výsadbou namočím, aby se probudil a mohl se bránit. Vytvoří kořeny a co dál. Je ve fázi růstu, nebo se zastaví a spí? Termín výsadby v lednu mnohdy nejde uskutečnit pro zmrzlou zem. Nenamočení a pomalejší start - česnek se nemůže bránit. U domu byl záhon bez sněhu/sázen počátek října /, -24st. česnek 3cm vylezlý a vypadá, že je OK. Na poli 6cm sněhu / sázen koncem října/ a mráz asi větší – na větru – česnek nebyl venku. Sadba namočena a každý orientován. Dva řádky dosázeny/stejný druh/ nenamočené a rychle jen naházené do brázdy o dva dny později. Česnek na těchto dvou zatím OK. Konečně jsem sehnal Džambul na tržnici- prý od Hradce. Nádherné cibule – radost obrovská – v prosinci již 15 cm vysoký - rychle nahrnut – přežilo cca 40 % nyní 25cm vysoký lehce žloutne a stojí – asi odejde. Byl asi od španělskýho Hradce a našel jsem jej zde-- 6 snímek ve fotogalerii český česnek pochybného původu. Cena ovšem 300kč.Prodejce samozřejmě nikoliv. Souhrn všech poznatků jsem se snažil vyhodnotit a vyšlo mi. Že stejně nic nevím. Pokud mi někdo alespoň vysvětlí průběh vegetace budu moc rád. Pokud na něco přijdete dejte to sem - ať se to doví i ostatní. Předem všem děkuji a jsem s pozdravem PetrK.
  3. 5. 2012 20:03 Jan Kozák
  Když na přednáškách mluvím o termínu výsadby, tak říkám, že až v příštím roce víme, kdy jsme měli letos sázet. S tím Džambulem jste to správně trefil. Prodejci sice deklarují, že je z Hradce nad Svitavou, nevím, možná ve Španělsku také nějaké Svitava teče.
  < Novější123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne