Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Fyziologická porucha Zpět na diskusi

    Zelený cesnak

    29. 6. 2017 21:33 Zakladatel vlákna: Alena Laczová
    Dobrý večer, chcem sa opýtať, čo spôsobuje zelené sfarbenie na šupkách cesnaku. Zhruba 1/3 cesnakov má zelenú šupku. Cesnak nebol pred výsadbou morený ani nie je opakovane pestovaný na tom istom stanovišti. Pôda bola pred sadením upravená NPK bezchloridovým hnojivom.
    zelený cesnak
    1. 7. 2017 0:30 Jan Kašpar
    Jedná se o Berlínskou modř = hexakyanoželeznatan železito-draselný KFe+III[Fe+II(CN)6]. Nebo o Turnbullovu modř = hexakyanoželezitan železnato-draselný KFe+II[Fe+III(CN)6]. Máte zřejmě pozemek na silně mineralizované půdě s vysokám obsahem dvojmocného železa - (s tím nic neuděláte) a současně má Vaše půda kyselou reakci. Doporučuji upravit PH půdy, používá se jemně mletý vápenec zaorat asi tak 6 až 3 měsíce před výsadbou česneku. Jinak se jedná o vadu fyziologickou. Škodlivé to není.

    odstraneni palic

    14. 6. 2017 12:52 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
    Dobry den. Asi jsem nektere palice odstranil moc brzo, protoze mne to za tyden udelalo uz na tech odstranenych slahounech palice znova. Asi na jedne tretine. Chci se zeptat, jestli je to normalni. Slo o odrudy Bjetin, Havel a Vekan.
    Pak bych mel dalsi dotaz:
    Ten slahoun s palici mam zastrihnout co nejdolejc (jak vyleza z listu)  nebo je to jedno?
    14. 6. 2017 20:57 Jan Kozák
    Nejprve poznámka. Nepoužívání diakritiky znesnadňuje čtení a tím text znehodnocuje. Příště, prosím, háčky a čárky nad písmeny používejte.
    Ale z Vašeho dotazu nejsem dost chytrý. Pokud se nová palice objevila na původním stonku, pak jste ji odlomil nad květenstvím. V letošním roce se ve větší frekvenci objevilo vyrůstání nových květenství z paždí listů, což je fyziologická porucha. Brzký termín hlávkování na ni nemá žádný vliv. Dnes jsem to viděl i na Bjetinu, který nebyl vůbec odhlávkován.
    Hlávkuje se těsně pod květenstvím, stonek je zelený, funguje jako list.
    15. 6. 2017 16:01 Miroslav Svoboda
    Omlouvám se za nepoužívání diakritiky. Jsem programátor a většinou píšu bez ní.
    Nová palice se objevila na původním stonku. Odštipoval jsem těsně pod palicí, protože byla cca 1 cm nad listy. Asi jsem mel ještě chvili počkat a zaštípnout dolejc. Za týden se mně udělala nová palice, zase na stonku. Není to nijak duležité. Zaštipnul jsem je znova. Jen mne to zaujalo. Nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, a to je z hlediska zaštipování dlouhá doba. 

    Paličiak

    7. 6. 2017 20:19 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, mal by som dotaz ohľadom jednej odrody paličiaka, dodnes mi nekvitol , ale má zakrpaný kvet medzi listami, takže sa nedal adhlávkovať. Začína pomali žltnúť, tak som jednu cibuľu na skúšku vykopal, čo ma prkvapilo bolo že  cibula je normálne vyvinutá , má 4,5 cm priemer , ale na zber je ešte asi skoro. Zaujímalo by ma či je to nejaká porucha vírusová, alebo to spôsobili výkyvy počasia.
    7. 6. 2017 21:25 Jan Kozák
    Jako projev virózy bych to nepovažoval, očekával bych tam fyziologický původ. Ale podle snímků je na sklizeň ještě dost času.

    Je možné tento česnek použít jako sadbu?

    31. 10. 2016 18:59 Zakladatel vlákna: Jana Pokorná
    Dobrý večer pane Kozáku,

    posílám Vám fotky stroužků česneku, na kterých jsou skvrny.Při rozdružování stroužků před výsadbou byla asi polovina materiálu v tomto stavu. Můžete mi říct, o co se jedná a lze-li takový česnek nasadit? A ještě jeden dotaz, v některých cibulích jsou takové dvojstroužky - mohou se sázet? a pokud ano, mají se před výsadbou rozdělit? Děkuji za Vaši odpověď.
    31. 10. 2016 19:58 Jan Kozák
    Pokud jsou tyto skvrny fyaziologického původu, jak předpokládám, pak se mohou klidně sázet. Jsou totiž roky, kdy jsou stroužky takto skvrnité, a roky, kdy jsou krásně čisté.
    Nedostatečně rozdělené stroužky můžete vysadit, ale lépe celé, aby zbytečně nedocházelo k jejich poranění.
    31. 10. 2016 19:58 Jan Kozák
    Pokud jsou tyto skvrny fyaziologického původu, jak předpokládám, pak se mohou klidně sázet. Jsou totiž roky, kdy jsou stroužky takto skvrnité, a roky, kdy jsou krásně čisté.
    Nedostatečně rozdělené stroužky můžete vysadit, ale lépe celé, aby zbytečně nedocházelo k jejich poranění.

    26. 9. 2016 20:13 Zakladatel vlákna: Zdeňka
    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně česneku,jedná se údajně o paličák.Když ho oloupu,jsou na stroužcích hnědé a rezavé skvrnky,některé jsou i až 2 mm propadlé a některé jsou fialově ohraničené.Bylo mi řečeno,že se jedná o pigmentové skvrny,protože slupka česneku je fialová.
    Chvíli po oloupání začně stroužek hnědnout.

    Předem děkuji za vaši odpověď
    26. 9. 2016 21:07 Jan Kozák
    Oba typy skvrn (rozpitá "medová" i ohraničená propadlá) jsou považovány za fyziologickou poruchu, k čemuž se také přikláním, protože jsou roky, kdy je česnek úplně čistý a roky, kdy vypadá tak jako je na Vašem snímku. Přitom tato porucha nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani na sadbovou kvalitu. Je to pouze estetická vada.
    Pro ostatní čtenáře této diskuse si dovoluji připomenout, že se nejedná o náš materiál ani naši odrůdu.

    sadba

    25. 9. 2016 9:13 Zakladatel vlákna: Václav Holý
    Dobrý den, děkuji za zaslání sadby, bohužel v obou krabičkách u odrůdy Záhorský cibule měkké uvnitř plesnivé.
    25. 9. 2016 20:20 Jan Kozák
    Je m to líto, pane Holý, a moc se Vám za to omlouvám. Jde o fyziologickou poruchu, která se projevuje výrazně až po polovině září, takže v době plnění krabiček nebyla vůbec zřejmá. Samozřejmě je jasné, že jste byl, ač neúmyslně, poškozen. Určitě se s Vámi budeme chtít vyrovnat. Ale chtělo by to řešit asi v souladu s obchodními podmínkami individuálně, jak jsme se právě telefonicky domluvili.

    Dotaz

    23. 9. 2016 10:32 Zakladatel vlákna: milan Jurča
    Dobrý pane inženýre,jde mi hlavně o to jestli ostatní stroužky můžeme vysázet.Ty špatné jakoby spálené jsem odstranil,ostatní jsem namořil ve Sulce.Děkuji.
    23. 9. 2016 21:28 Václav Kozák
    Dobrý den,
    fyziologické poruchy nejsou přenosné, zdravé stroužky můžete sázet. Pokud máte v dodané sadbě větší množství špatného česneku, ozvěte se nám na e-mail, ať se můžeme dohodnout na náhradě.

    vhodné ke sázení?

    17. 9. 2016 21:11 Zakladatel vlákna: Barbora Zdražilová
    Dobrý den,
    koupila jsem si Vaši krabičku se sadbou (velkou) a při rozdružování česneku Havel jsem narazila na tento stroužek.
    Dá se použít k výsadbě? A co zbytek stroužků ze stejné cibule?
    18. 9. 2016 21:36 Jan Kozák
    Primární příčina je fyziologického původu při pomalém sušení. Tento stroužek vyhoďte, ostatní normálně použijte.
    Je mi líto, že jsme Vám dodali česnek s touto vadou a moc se Vám za to omlouvám. Bohužel něco takového se dá zjistit až při rozdružování cibulí.

    dotaz na druh česneku

    11. 9. 2016 10:40 Zakladatel vlákna: vavrinova
    Dobrý den p.Kozák,V loni na podzim jsem dostala 4 hlavičky paličáku/ab.velé hlavy vis foto.Po vzvrůstu mě dost silnou nať.Posléze nad hlavičkami se objevily asi u 7 ks grče které posléze praskly a objevily se 3 takové stroužky které jsme nazvali parasitní.CHci se zeptat zda jsou to pacibulky protože žádný květní stvol abych jej odstenila nebyl viz foto.U dvou stroužků se objevily žluto hnědé jako kdyby hniloba které se ale nerozšiřuje.CHci se zeptat jestli jste se s tímto druhem setkal a co je to zač chuťově je velmi dobrý.jsme malopěstitelé takže se stím bavím.děkuji za odpověď Vááš LAN je supr
    11. 9. 2016 14:32 vavrinova
    11. 9. 2016 23:27 Jan Kozák
    Tady jsem také v rozpacích. Levý stroužek je asi napaden nějakým druhem Fusaria, skvrny na druhém mohou být i fyziologického, tedy neparazitálního, původu.

    jednostroužek

    5. 9. 2016 20:47 Zakladatel vlákna: Vladimír Hoblik
    Pěkný večer přejeme.
    Ne že by to byl velký problém,ale v posledních pár letech se nám urodí určité množství česneku,je to i dost velký 5 cm v průměru jednostroužek,říkáme mu krkavice,někde jsem slyšel jako cibulový stroužek.Chuťově prostě česnek,ale skoro neprodejný,až na nějakého nadšence,který si nadělá krásné plátky.
    Nevíte čím by tahle vada mohla nastat?
    6. 9. 2016 21:49 Jan Kozák
    Jedná se o fyziologickou poruchu, která se nejčastěji vyskytuje u velkostroužkových paličáků po mírné zimě.

    skvrny

    10. 8. 2016 20:03 Zakladatel vlákna: radek
    Dobrý den ,potřebuji poradit s česnekem který pěstuji už 30 let letos poprvé se stalo toto viz.obrázek,na celé sklizni ,hlavy česneku jsou krásné a tvrdé, ale po olupání stroužku má plno takových fleků a nevím zda se jedná o chorobu nebo špatné sušení třeba zapaření nebo tak,otlaky to asi nebudou protože je opravdu každý stroužek takto poskvrněn děkuji za rady a názory ostatních
    11. 8. 2016 7:32 Jan Kašpar
    S tímhle jsem pár let válčil taky. Odborníci tvrdí, že se jedná o "fysiologickou příčinu". Zkoušel jsem kde co, ale osvědčilo se mi hnojení železem, nejlépe v chelátu na list, lze jednou za 3 roky taky pohnojit půdu směsí FeSO4 se síranem amonným ,obojí v 0,2% koncentraci v množství 10l/10m2, ale to má efekt až za pár let. To Fe v chelátu má ofekt okamžitý. Dále "pro jistotu" cca 3 až 4 týdny před sklizní proti skládkovým chorobám stříknout měďnatým prostředkem s koloidní sírou (např. Kuprikol a Kumulus podle návodu. Já používám Burgundskou jíchu (CuSO4 + soda). Od těch dob mám od téhle choroby pokoj. O ekologii nemusíte mít obavy, obojí (CU i S) je na seznamu prostředků pro ekologické zemědělství, tedy Váš česnek zůstane "bio". Pokud na něj ovšem nenalejete nějaký jiný "sajrajt".
    11. 8. 2016 8:13 Jan Kašpar
    Nedělám si patent na rozum, co funguje v mých podmínkách, nemusí nutně fungovat u Vás a Vaše příčina této údajně fysiologické choroby může být jiná, buď nedostatek některého mikro (nejčastěli Mn, B, Zn) či makroprvku, (obvykle Mg), nebo naopak jeho přebytek. Takže bych doporučoval buď rozbor, nebo mrknout na okolní rostliny a stromy či keře, zda nejeví některé znaky nedostatku nějaké živiny např. chloróza u citlivých rostlin. Mimochodem, nemáte náhodou nadbytek Ca v půdě? Jinak takto postižený česnek je náchylný na skládkové plísně, proto doporučuji ten předsklizňový postřik Cu prostředkem s koloidní S.
    14. 8. 2016 11:36 Jan Kozák
    Úmyslně jsem nereagoval hned, čekal jsem, až se ozve někdo jiný. S tímto problémem jsme se opakovaně setkali, nechali jsme si udělat posudek zdravotního stavu v diagnostické laboratoři. Žádného patogena neobjevili. Názoru pana Kašpara se určitě nebráním, může to tak být.
    14. 8. 2016 19:00 Jan Kašpar
    Zda to tak je, či nikoli zjistíte velmi snadno.
    Do vzorku půdy z pozemku, kde se tato choroba vyskytuje, zasadíte pelargonie (muškáty). Za 2 až 3 měsíce zjistíte stav. Pokud je signalizace pozitivní, zbývá rozhodnout, zda se jedná o nedodostatek Fe, či přebytek Ca, který blokuje příjem Fe rostlinou. Amatérská zkouška zeminy na obsah Ca je notoricky známá, laboratoře netřeba. Bohužel, česnek na sebe nedostatek Fe chlorosou neprozradí. Někdy stačí pouze nepoužívat Ledek vápenatý ale L. sodný (chilský) nebo L. draselný. Případně tyto střídat.
    14. 8. 2016 22:08 Pavel Baxa
    Http://zahradaweb.cz/vlnovnik-cesnekovy-vyznamny-skudce-cesneku-a-tulipanu/
    14. 8. 2016 22:31 Jan Kašpar
    To je sice pravda, ale obrázek nekoresponduje s textem. Říká se tomu "ilustrační foto".
    15. 8. 2016 8:52 radek
    Takže když pár stroužků zasadim,efekt bude pokračovat i na novém česneku ?
    15. 8. 2016 13:34 Jan Kašpar
    Podle mého názoru ano. Na tom samém i jiném. Aby bylo jasno, s tímhle jsem se potýkal asi 5 let. Dnes je vše OK, alespoň co se téhle "chroby", která vlastně ani chorobou není týče. Pokud je to opravdu stejný případ jako u mne, stačí to chelátové železo podle návodu. Je to levné a ani to není moc pracné. Ještě maličkost: Tahle choroba má dvě formy 1)stroužek je jakoby poset místy krupicí, a sem tam má ta krupice hnědou tečku. - malý deficit Fe. 2) přesně tak, jak to máte na snímku - velký deficit Fe. - Alespoň u mne. Jak je to u Vás budete muset vyzkoumat. Podkladů máte dost. Jednoduchý test - zavařte pár česneků do octa jak okurky a pokud zmodrá, je železa dost. Pokud nikoli, Fe tam prostě není. (dole na téhle diskusi dne 29.9.15je takový česnek s dostatkem Fe vyfocen i s popisem)

    Míra B:

    10. 7. 2016 16:33 Zakladatel vlákna: Miroslav Baxa
    Dobrý den, odrůda Karel IV ,mořeno SÍRA SK a ROVRAL před výsadbou, rostlina ,jak listy tak kořeny vypadají zdravě nicméně palice a krček na dotek měkčí a cibule bez stroužku ale naopak narostlá jako celek. Poraďte o co se jedná,děkuji
    Míra
    11. 7. 2016 21:06 Martin Lokaj
    Mám podobný problém u odrody Karel IV, ak tieto jednostrúčkové cesnaky nasadím vyrastie normalny cesnak?
    11. 7. 2016 21:21 Jan Kozák
    Vyroste normální česnek za předpokladu, že tato cibule neshnije.
    12. 7. 2016 20:11 Tomáš Holub
    Dobrý den .Loni jsem dával úplně stejný dotaz a dostalo se mi té samé odpovědi,ale protože jsem nevěřící Tomáš tak jsem tyto jednostroužkové česneky zasadil.Dnes jsem sklízel,jsou opět jednostrožkové

    Míra B:

    10. 7. 2016 16:33 Zakladatel vlákna: Miroslav Baxa
    Dobrý den, odrůda Karel IV ,mořeno SÍRA SK a ROVRAL před výsadbou, rostlina ,jak listy tak kořeny vypadají zdravě nicméně palice a krček na dotek měkčí a cibule bez stroužku ale naopak narostlá jako celek. Poraďte o co se jedná,děkuji
    Míra
    11. 7. 2016 21:20 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha, která se častěji vyskytuje u velkostroužkových česneků (např. Karel IV), zvláště při jejich jarní výsadbě. Stává se to i u podzimní výsadby při mírnějších zimách. Tyto jednostroužkové cibule mají výrazně sníženou skladovatelnost, znamená to tedy zabít prase už v listopadu.

    Sklidit ?

    6. 7. 2016 15:49 Zakladatel vlákna: Martin Bříza
    Dobrý den pane inženýre. Dnes jsem vytáhl kontrolní česnek. Docela delší dobu žloutnou listy, ale to jsem z vašich odpovědí doznal, že je to pro letošní rok normální. Nevím, zda je již potřeba sklidit, poradíte? Kontrolní pacibulka je ještě skloněna k zemi (první foto), ale česnek se poslední 3-4 dny docela dost poroučí k zemi, tedy polehává, nad zemí je stonek měkký. A nevím, zda by toto paličák měl dělat. Odrůdu neznám (jde poznat?), používám ji cca 5 let, doposud se výnos dařil. Letos chystám objednat od Vás novou sadbu. Na jedné z fotografií je jakýsi patvar, stroužky mimo cibuli. Jde o nějaké onemocnění? Nutno podotknout, že tento česnek byl na konci řádku, kde jsou cibule celkově slabší. Předem děkuji za Vaši odpověď.
    6. 7. 2016 20:34 Jan Kozák
    Patvarem je fyziologická porucha, tou se nezabývejte. Pokud jsou na snímku cibule typické z daného porostu, pak směle sklízejte.

    pacibulky?

    6. 7. 2016 13:58 Zakladatel vlákna: petr liška
    Na stoncích nepalicaku se mi zřejmě tvoří pacibulky je to normální a co stim ?přikládám foto děkuji za odpověď.
    6. 7. 2016 18:40 Jiří
    Také to mám na odrude Lukan, nicméně je to fyz.vada. Uvádí se, že jsou vhodné na sadbu

    Lukan

    1. 7. 2016 9:55 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den, znovu otravuji s tou mojí sklizní Lukanu. Cibule jsou skoro všechny zdeformované, měřil jsem hloubku cibule, okolo těch 6 cm. Zasílám Vám další foto, co mi to všechno dělá za neplechu. Přijde mi to, jakoby ta cibule rostla 2x v jedné rostlině. Děkuji předem za Váš názor Karel.
    1. 7. 2016 10:25 Radovan Mžik
    Dobry den, vypada to opravdu na vliv letosniho pocasi. U nepalicaku Anton, ktery jsem sklizel pred par dny mam taky hodne palic popraskanych a ten kratky kvetni stvol s pacibulkami z cca 200 rostlin tak u 75%. Loni se pri stejnem zpusobu pestovani objevil jen u 3 kusu u zhruba stejneho mnozstvi rostlin.
    2. 7. 2016 19:18 Jan Kozák
    Tato fyziologická porucha se vyskytuje u širokolistých nepaličáků. Zkrácený stonek, který drží stroužky v cibuli u sebe se prodloužil a část stroužků je vynesena nad cibuli (někdy i ve třech patrech). Frekvence této poruchy závisí na konkrétních podmínkách.
    2. 7. 2016 1:23 Daniel Večeřa
    Dobrý den,mě u antona taky vyrazily stroužky ve stonku .Loni se mě to stalo také.Asi se anton na Vysočinu nehodí,objednal jsem místo něho vekan.Mám ještě slavín a benátčan ty rostou normálně.

    Výrustky

    30. 6. 2016 10:10 Zakladatel vlákna: Pavel Masař
    Dobrý den,objevily se mi v úžlabí listů výrustky.Jedná se o odrůdu Havran,na vedlejším Vekanu nic podobného není.Bude to mít nějaký vliv na kvalitu?Děkuji za odpověď.Obrázek je v předchozím příspěvku.

    Výrustky

    30. 6. 2016 10:05 Zakladatel vlákna: Pavel Masař
    30. 6. 2016 18:42 Jan Kozák
    Tyto výrůstky jsou prodlouženou špičkou stroužkové suknice. Je to fyziologická porucha, která nemá na nic vliv.

    PODIVNÉ

    29. 6. 2016 13:56 Zakladatel vlákna: Zejda Ladislav
    Takovou katastrofu, jakou jsem letos zažil, jsem ještě nikdy neměl.Česnek schne, povaluje se na řádku, několik plesnivých palic a u odrůdy Mirka - jenom jedna cibule, místo stroužků. Asi budu muset jít do Globusu pro česnek. Ještě že máme tu Čínu, jinak bych strádal.
    29. 6. 2016 17:04 Jiří
    Čína tu moc už asi nejede, co jsem koukal tak všude je ten francouzský ale to je stejný shitt jak ten čínský. Vytváření 1 cibulky jsem měl taky u Bjetinu.
    29. 6. 2016 21:52 Jan Kozák
    Skutečně podivné, ve Vaší oblasti jsem byl naposledy minulý týden, teď tam v dohledné době nepojedu. Takto nedokážu posoudit, jaký je problém.
    1. 7. 2016 13:25 Zejda Ladislav
    Děkuji pane Kozáku, ale těch mých pár paliček nestojí za to.

    dotaz

    27. 6. 2016 21:50 Zakladatel vlákna: Adam Lučan
    Dobrý den pane Kozák můžete poradit jaka to je choroba dekuji
    28. 6. 2016 18:50 Jiří
    Fyziologická porucha, vada. .
    Chorobu bych asi vyloučil
    29. 6. 2016 6:23 Jan Kozák
    Také to tak vidím.

    odrůda Havel.

    24. 6. 2016 18:28 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Takto vypadal porost česneku u níže uvedeného příspěvku v polovině května. Má stav půdy negativní vliv ne tvoření jedno stroužkových cibulí?
    24. 6. 2016 18:58 Jan Kozák
    Tato fyziologická porucha je jednoznačně vyvolána vlivy prostředí, ale co konkrétně má rozhodující vliv, se neví. Největší frekvence jednostroužkových cibulí bývá při jarní výsadbě velkostroužkových ozimých paličáků.
    25. 6. 2016 19:17 Filounek Jaroslav
    Sadba této odrůdy z Vaší produkce proběhla na podzim, mořeno v Sulce. Půda v této lokalitě Břežany, osada Ležák je spíše písčitá, zatím co u mne v Hrušovanech nad Jevišovkou je těžká. Můj Havel zatím nevykazuje známky tvorby jednostroužkových cibulí. Viz foto.

    odrůda Havel.

    24. 6. 2016 18:24 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den. Pane inženýre proč se tvoří jen celé cibule bez stroužků? Můj zeť se cítí zklamán, domníval se , že je to sadbou, ale vysvětlil jsem mu, že je to fyziologická porucha (podle Vás). Já mám stejnou odrůdu a tam zatím jednostroužkové cibule nejsou. Děkuji za odpověď.

    Cesnek zloutnuti

    20. 4. 2016 9:06 Zakladatel vlákna: Bozi
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, na fotce jsou čtyři odrůdy česneku a pouze u jedné žloutne listi, cim je to způsobeno, jedna se o poruchu, nebo je to například odrudou? Jedna se o každoroční jev. Děkuji za odpověď :)
    20. 4. 2016 21:21 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu způsobenou vnějšími vlivy, kdy kořeny nedostatečně zásobují rostlinu dusíkem. Jednotlivé odrůdy reagují rozdílně.

    určení choroby

    29. 12. 2015 8:27 Zakladatel vlákna: Daniel Grůza
    Mezi sklizeným a zdánlivě zdravým česnekem jsme v prosinci objevili tento kousek, prosím o určení choroby. děkuji Daník
    30. 12. 2015 6:28 Jan Kozák
    Toto je fyziologická porucha, která nemá české označení ani nemá známou příčinu. Obecně platí, že frekvence fyziologických poruch se zvyšuje v extrémních pěstitelských podmínkách.

    Čo by to mohlo byť?

    20. 12. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval uskladnený cesnak a našiel som takéto hlavičky, na niektorých to bol len 1-2 strúčiky. Je to hubová choroba , alebo následok poškodenia vlnovníkom? U odrody Dukát a Rusák, až 70-80% napadnutých hlavičiek.
    22. 12. 2015 17:37 Jan Kozák
    Jeví se mi to takto: na prvním a druhém snímku je stroužek na levé straně napaden vlnovníkem česnekovým (Aceria tulipae). Na třetím snímku jde asi o fyziologickou poruchu, která nemá české označení. Houbový povlak je snad botrytida (Botryotinia porrii) jako druhotný patogen po vlnovníku nebo fyziologické poruše.

    sadba

    15. 11. 2015 16:57 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den. Prosím o Váš názor k tomuto obrázku. Letos jsem sklidila několik takovýchto česneků. Můžu si myslet, že vytvořené stroužky na stonku jsou vhodné k výsadbě, stává se tak běžně? je to odrůdou? či se jedná o nějaké defekt? Omlouvám se za krkolomný slovník, jsem začínající amaterka v pěstování česneku..
    15. 11. 2015 19:57 Jan Kozák
    Tento "defekt" je fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. V některých letech se objevuje, jindy nikoliv. Ale sadba je to velmi dobrá.

    Kuličky

    13. 11. 2015 19:33 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing.Kozáku chci se zeptat, kamarád loni sadil česnek všechno dělal stejně jak já, ale česnek mu udělal jen velké kuličky, nerozdružil se. Chci se zeptat jak temu předejít? Děkuji
    15. 11. 2015 19:40 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu. Jí předejít je těžké, protože vliv konkrétního prostředí se nesnadno upravuje. Ono se totiž ani neví, co toto konkrétně způsobuje.

    Malé kulaté česneky

    12. 11. 2015 21:53 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den. Sklidila jsem poměrně velké množství menších kulatých česneků v průměru cca 1 - 1,5 - 2 cm, bez rozdělení na stroužky. Bohužel, neměla jsem označeno, netuším, zda tak narostly třeba ze středových stroužků - sázela jsem všechny - nebo snad z obnovené sadby, ještě mně napadá z dodatečné výsadby zimního česneku na jaře - nevím, zda je mohu použít při letošní výsadbě, jaký může být výsledek? Naroste česnek na jaký jsme zvyklý? Děkuji.
    13. 11. 2015 6:03 Jan Kozák
    Jako sadba je tento materiál velmi kvalitní bez ohledu na jeho původ.

    <p>Skvrny</p>

    1. 11. 2015 11:30 Zakladatel vlákna: Vratislav
    Dobrý den p. Kozák.Při stroužkování před mořením sulkou jsem zjistil u některých str.malé žlutohnědé skvrny vel.3mm i více a do hloub.rovněž 3mm.Nevím co to je nikdy jsem to neměl až v let.úrodě.Snažiljsem se tyto str.oddělit a zkonzumovat.Mám však obavu že i v sadbě toto určitě bude.Mám obavu abych nezamořil tím zahradu.poradte jestli nemám před výsdbou nebo po ni něčím zeminu ošetřit nebo nemusím mít obavu děkuji a příjemný den
    1. 11. 2015 17:20 Jan Kozák
    Popis problému je sice nejednoznačný, ale přesto usuzuji, že to je fyziologická porucha, která nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Je to pouze estetický nedostatek.

    sadba Anton - středové stroužky

    30. 10. 2015 21:42 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý večer, pane Kozáku, mohu vysadit vytlačené středové stroužky z loňské klizně? Jsou pevné, pěkné, nemám jich moc, buď je sním a nebo dám do země, radši bych sázela. děkuji
    1. 11. 2015 7:14 Jan Kozák
    Klidně sázejte.

    Poškozený česnek

    24. 10. 2015 15:14 Zakladatel vlákna: Hedvika Tomšová
    Vážený pane inženýre,
    dnes jsem rozdružila sadbu od vás. Dvě cibule měly špatné stroužky, které pochopitelně sázet nebudu. Co bych měla dělat s těmi na pohled zdravými? Nasázet? Spotřebovat v kuchyni? Přikládám foto.
    Zdraví Hedvika Tomšová
    25. 10. 2015 6:12 Jan Kozák
    Nasázet. Primárně se jedná o fyziologickou poruchu, takže není důvod k obavám, že by ostatní sadba nebyla v pořádku.
    Tato porucha se bohužel projevuje v některých případech až v září nebo v říjnu, takže v době expedice se sadba jeví jako bezchybná. Je mi líto, že se Vám to stalo u dvou cibulí v půlkilové zásilce. Moc se Vám za to omlouvám.

    Skelnatění česneku a uhnivani od patky

    6. 9. 2015 14:55 Zakladatel vlákna: Rastislav Boštík
    Dobrý den Kozák,

    po tohtoroční sklizni jsem objevil u nekterých palic 2 typy zasadních neduhů:

    1. skelnatení struků
    Struk lehce nahnědne, jakoby zesklovatí-je průsvitný a lehce změklý. Je to nemoc nebo špatné skladování prosím (je tady docela vlhko-celoročně)?

    2. uhnívání struků od patky
    Struk hnije a jakoby je vysušený od místa kde vyrážejá kořínky

    Děkuju moc za odpověď a hodně zdaru vám přeju všem :-)

    Rastislav Boštík
    6. 9. 2015 19:27 Jan Kozák
    1. Není to choroba. Podle jediného stroužku se nepozná, jedná-li se o úžeh, úpal nebo fyziologickou poruchu, které ještě chybí české pojmenování. Bez ohledu na příčinu, jsou ostatní stroužky použitelné.
    2. Tady si myslím, že jde o kombinaci fuzária ještě s něčím. Letos se s tímto problémem dost setkáváme, ale ještě jsem neměl možnost konzultace s odborníky na choroby rostlin.
    < Novější1234Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne