Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Gliorex Zpět na diskusi

  už je v zemi

  24. 11. 2016 22:50 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Včera jsem zasadila česnek do země, "osekala" jsem to letos na 12 odrůd, osvědčené a pár novinek. Mořeno sulkou 2h při 16C, po té gliorexem, ten jsem chtěla zkusit. V předchozích letech se vyskytlo a také SC, kterou úspěšně likviduji přes sezonu polyversem. Pokud sklerocii, gliorex rozkládá přes zimu stojí mi za vyzkoušení. Ještě rovnou zakryji netkanou textilii, at nemusím brzy na jaře řešit houbomilku.
  V mém případě česnekového nadšence, který stále zkouší řadu odrůd jsem řešila jak efektivně aplikovat gliorex. Jednotlivé odrůdy jsem měla v plastových mističkách, např pod květináče. Gliorex jsem smíchala s inertním materiálem talec-klouzek, poprášila jemně přes cedníček, řádně promíchala a po 20 minutách sadila. Ještě mám vyzkoušen tip pana Kašpara, stroužky zalít naředeným lignoumátem, lépe koření a při upěchování záhonu si zemina kolem stroužku krásně sedne.
  Lokalita střední Čechy, mrazová kotlina ,350 mn.

  Suché očkování sadby Gliorexem

  18. 11. 2016 23:45 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den.
  Včera jsem zasázel česnek, bylo velmi sychravo, vlhko, byl jsem rád, že půdu jsem si připravil rotavátorem v říjnu za sucha.
  Letos jsem prvně "mořil" pouze biologicky, Gliorexem od Fytovity sadbu. Polovinu množství jsem nasypal do vody a rozmíchal a poté 40 min. máčel stroužky. Pak jsem přešel k políčku, tam jsme mokré stroužky v kbelíku posypal u každé odrůdy zbylou polovinou dávky Gliorexu, pro jejich obalení zaprášením. Venku na větru v listopadu se s jemným práškem Gliorexu musí opravdu opatrně (mimo vítr).
  Žádné jiné moření sadby jsme letos nedělal, ostatně Sulka a rovral mi přišli vyhozené peníze, jediný problém mám v půdě s bílou sclerotinií.
  Předtím jsem kolem 7.10. do půdy zapravil s Amofosem druhý biologi. preparát Clonoplus. Na jaře zaliji záhon dle doporučení Fytovity ještě Clnoplusem v konvi.
  Tak snad se již sclerotium potlačí, a nebude nutní předčasně sklízet.
  Hodně zdaru s česnekem. Kvalita sadby od Ing. Kozáka byla skvělá. Bjetin, Záhorský II, no z 1100 stroužků jsem do sadby nepoužil jen asi 40 ks, což mě přijde velmi dobré skóre.

  Gliorex

  15. 11. 2016 7:39 Zakladatel vlákna: Ondřej Píša
  Dobrý den, mohu použít gliorex, když už sem mořil sadbu v rovralu. Děkuji
  16. 11. 2016 6:44 Jan Kozák
  Můžete, účinek Gliorexu bude však zpomalen.

  Gliorex

  9. 11. 2016 10:38 Zakladatel vlákna: František Polášek
  Kde se dá koupit GLIOREX?
  9. 11. 2016 10:50 Hana Kopecká
  Dobrý den například přes eshop výrobce Fytovita, přes objednávkový web pana Kozáka a pokud jste z Prahy měli ho v prodejně Zahrádkáře na Franouzské ulici.
  9. 11. 2016 20:34 Jan Kozák
  Pokud chcete pouze Gliorex, umíme ho poslat v dopise, tedy s příplatkem za poštovné a obal 20 Kč, s platbou na účet. Ale neobjednávat přes formulář na webových stránkách, nýbrž E-mailem.

  Dotaz

  4. 11. 2016 20:50 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý večer, prosím Vás "bije se" Lignohumát a Gliorex? Mohu namočit na půl hodiny česnek do roztoku Lignohumátu ( předtím mořeno v srpnu sulkou) a pak použít Gliorex ? Jaká je prosím kritická hloubka česneku, aby byl schopen vůbec na jaře "vylézt" ven? Děkuji a přeji pohodový večer.
  5. 11. 2016 21:42 Jan Kozák
  Určitě se "nebijí". Já bych si myslel, že tato kombinace by mohla být ku prospěchu.
  Ale tu hloubku nevím, nikdy jsem to nezkoušel.

  Sázaní - gliorex

  1. 11. 2016 9:49 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
  Dobrý den, měl bych dotaz ještě k použití gliorexu. Stroužky mám namořené od září Sulkou. Jak tedy dál, jak dlouho namočit česnek do vody? Po jeho následném posypání a promíchání s gliorexem začít hned sázet a nebo nechat třeba den oschnout?. Děkuji za odpověď.
  1. 11. 2016 20:10 Jan Kozák
  Nechejte stroužky ve vodě asi půl hodiny, mokré promiste s Gliorexem a můžete sázet. Zbytečně dlouho nesušte.

  gliorex

  29. 10. 2016 18:11 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
  Dobrý den.Podle výrobce gliorexu tento doporučuje mořit v roztoku.Dále bych chtěl připomenout že životnost gliorexu při pokojové teplotě je pouze 3 měsíce Ladislav Horák
  30. 10. 2016 21:42 Jan Kozák
  Naše doporučení promíchat mokré stroužky se suchým Gliorexem vychází z konzultace s výrobcem. Pokud ošetřujete sadbu ve vodní suspenzi, tak většinu účinného materiálu vylejete. Ta poznámka o skladovatelnosti tři měsíce je správná. My skladujeme před expedicí při teplotě okolo 6 stupňů, kde by měl zůstat účinek až 14 měsíců.

  Moření

  24. 10. 2016 14:32 Zakladatel vlákna: Ondřej Píša
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda je lepší sadbu v Gliorexu máčet a nebo sadbu posipat.Děkuji
  25. 10. 2016 2:49 Václav Kozák
  Vážený pane, výhodnější je promíchání prášku přípravku Gliorex se sadbou, jedná se totiž o spóry hub, které následně působí celou dobu vegetace v půdě proti houbovým chorobám. Při máčení se velká část přípravku nevyužije.

  Správné ošetř. sadby

  16. 10. 2016 20:51 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den p. Ing. Kozáku.
  Jak tedy proti úporné sklerociniové hnilobě.
  Stroužky namořit Sulkou (polysulfid. sírou) a takto ještě vlhké od sulky posypat biologickým přípravkem Gliorex a pak posypané hned zasázet do připravené půdy ?
  Moc není dotažena v návodech možnost kombinace síry a ze sulky a houb z gliorexu.
  Snížit koncentraci sulky v lázni či NE ? ve vazbě na nálsedné olepení vlhké sadby gliorexem ?

  Moc děkuji, ptám se, protože gliorex je poměrně drahý, tak aby to fungovalo na 100 % co dokáže.
  17. 10. 2016 6:50 Jan Kozák
  Bílá sklerociová hniloba je Gliorexem významně omezena, ale zcela likvidována asi není. Sulka nemá negativní vliv na účinek Gliorexu, nemá tedy smysl snižovat její koncentraci. Pokud se moří Sulkou těsně před výsadbou, pak Vámi udávaný postup je správný. Bylo-li mořeno Sulkou v srpnu či září, pak před vlastní aplikací suchého Gliorexu se stroužky namočí asi na půl hodiny do vody.

  GLIOREX,jak správně aplikovat

  13. 10. 2016 12:25 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
  Pane inženýre, jak je to lepší? 9.7.J.K.:Před sadbou Rowral, okapat, Gliorex. Nebo 10. 10. J.K.:Při ošetření Gliorexem už Rowral nepoužívejte. Děkuji za vysvětlení a zdravím všechny česnekáře. Vít Hrabě
  13. 10. 2016 13:30 Václav Kozák
  Vážený pane Hrabě,
  v případě použití Gliorexu není nutné provádět moření Rovralem. Biologický přípravek Gliorex má na česnek výrazně lepší účinek než poměrně hodně toxický Rovral. Zatímco Rovral omezuje jen velmi omezené množství houbových chorob a nemá dlouhodobý účinek, přípravek Gliorex působí po celou dobu vegetace.

  Morenie

  28. 7. 2016 16:45 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobry den, uz som sa raz pytal na morenie cesnaku ale objavili sa tu nove spravy ohladom Gliorexu a tak Vas prosim mozete napisat nejaky postup co najvhodnejsi, stale to chapem tak ze sulkou sa mori hned ako dostanem sadbu hlavne proti vlnovniku (teoreticky proti hadatku), potom by som mohol namorit cesnak v Rovrali a kym bude este mokry ho posypat Gliorexom? Alebo sa to nemoze kombinovat? Je vobec rozdiel medzi Gliorexom a Rovralom? Alebo nebolo by lepsie morit Rovral pred vysadbou a potom hned ked zacne rast aplikovat postrek alebo zalievku Gliorexom? Dakujem
  28. 7. 2016 21:42 Jan Kozák
  Vlhký česnek se před výsadbou prosype Gliorexem. Aplikace zálivkou by měla minimální účinek.
  Gliorex obsahuje spóry hub, které napadají patogenní houby. Výrazně omezují i Fusarium. Je to přípravek zcela ekologický.
  29. 7. 2016 0:01 Hana Kopecká
  Dobrý den, ještě jsem si nestihla Gliorex více nastudovat, ale předpokládám, že bude mít podobné omezení jako Polyversum (chytrá houba) tj. kontakt se zbytky chemikálií z mořící lázně ho zabije. V tom případě bych nekombinovala s Rovralem, ale použila jen na česnek namočený ve vodní lázni. Ještě upozorním že v  případě POlyversa je třeba myslet na to, že má výrazně omezenou použitelnost při teplotách pod 10C, houba se nemnoží a není moc životu schopná. Proto jsem jej nikdy nezkoušela při podzimní výsadbě, v sezoně mám ovšem velmi dobrou zkušenost. Tušíte jaký je teplotní rozsah použítí v případě Gliorexu?
  děkuji za odpověd
  2. 8. 2016 16:00 Jan Kozák
  Nemusíte mít obavy, že předcházející moření Rovralem omezí vliv Gliorexu.
  29. 7. 2016 15:05 Martin Lokaj
  Takže to chápem správne že Gliorex nekombinujeme s Rovralom? A ešte máte nejaký návod ako cesnak posypat rovnomerne? V návode je 10-40g / 10 kg sadby. Ale keď rozložím 10 kg sadby je to slušná plocha a bojím sa, že tých povedzme 20 g skončí na malom množstve.

  Dávkování Gliorexu při namáčení

  24. 7. 2016 20:09 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Dobrý den,jaké je dávkování Gliorexu při namáčení stroužku? Kolik ho budu potřebovat na 100 litrů vody?
  24. 7. 2016 20:24 Jan Kozák
  Gliorex nedávejte do mořicí lázně, protože byste ho potom většinu vylil. Po namoření a odkapání ještě mokré stroužky Gliorexem prosypte. Takto ulpí všechen přípravek na stroužcích. A ještě jedna důležitá informace: skladujte Gliorex v chladnu.

  Gliorex

  13. 7. 2016 13:27 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den pane Ing. Kozáku,
  shlédl jsem že nabízíte biolog. ochranu proti sclerotium cepivorum přípravkem Gliorex.
  Kdy tento preparát je nejúčinnější ve vztahu k bionomii původce úporné bílé hnlioby aplikovat do půdy ?
  Když se provádí výsadba v listopadu - prosinci, rozmnoží se mycelium Gliorexu v půdě ve vztahu k již nižší teplotě půdy ?Potká se mycelium sclerotia v pozdním podzimu se atakujícími houbami Gliorexu ?

  Děkuji za zprávu.
  13. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
  Gliorex není primárně určen na venkovní půdní aplikaci. Tím ošetřete sadbu po namoření před výsadbou. Do půdy je dobré použít přípravek Clonoplus. Jeho účinnost se samozřejmě zvyšuje s vlhkostí a teplotou. Třeba nyní je v mnohých oblastech ta správná doba.
  13. 7. 2016 20:59 Jitka Toniniová
  Dobrý den. Níže v diskusi jste dal naději, že se rýsuje nechemická ochrana na hlízenku cibulovou. Už víte něco bližšího? Mají s tím souvislost tyto přípravky? Moc děkuji za odpověď.
  14. 7. 2016 21:35 Jan Kozák
  Ano, jde o tyto dva přípravky.

  Sulka a Gliorex

  2. 5. 2016 21:20 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
  Dobrý večer. Když česnek namořím v Sulce, mohu ho pak namořit v Gliorexu? Děkuji Toniniová
  3. 5. 2016 2:56 Václav Kozák
  Sulkou doporučujeme česnek mořit už v září proti vlnovníku česnekovému. Použití Gliorexu před výsadbou by neměl být problém.
  3. 5. 2016 14:54 Jan Kozák
  Moření Sulkou a použití Gliorexu se nevylučuje. Budete-li mořit Sulkou už v září, pak Gliorex dáte až těsně před výsadbou. V případě moření Sulkou před výsadbou, použije se Gliorex po odkapání Sulky.

  Trichoderma/Clonostachys

  8. 4. 2012 9:58 Zakladatel vlákna: Jan Dvořák
  Dobrý den,
  má někdo zkušenosti s použitím přípravků obsahujících rody hub Clonostachys a Trichoderma ? Výrobce uvádí, že v půdě zabezpečuje mimo jiné totální degradaci a rozklad klidových stádií (sklerocií) hub Claviceps, Sclerotinia, Botrytis, Rhizoctonia, Verticilliumaj. Dříve se jednalo o přípravek supresivit, který již má několik let neplatnou registraci. Loni na podzim byl nově zaregistrovám přípravek obsahující výše uvedené rody hub pod jiným obchodním jménem gliorex.
  Děkuji
  10. 4. 2012 22:54 Honzík Novák (ml.)
  Uvedené houby jsou saprofytickými organismy a více najdete třeba i v článku http://www.k-cesnek.cz/zmrzly-cesnek.php
  Určitě pozemku neuškodíte, pokud k patogenům budou vhodní přirození antagonisté, ale ozdravení nečekejte okamžitě tak jak by se zdálo podle reklamy na výrobek.
  Nejvhodnější to bude aplikovat po odvětrání kyanidu při nutnosti dezinfekce půdy dusíkatým vápnem.
  < Novější12

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne