Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Hobliny Zpět na diskusi

    Odhlávkování česneku

    23. 3. 2013 19:22 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, léta pěstuji na poli česnek, a léta jsem podle všeobecně doporučované praxe olamoval u paličáků květní stvol. Kolega ale stvoly neodstraňuje a zjistil, že palice pak narostou naopak víc - a tak sem to poslední dva roky taky u části porostu vyzkoušel. A opravdu - česnek je sice podstatně déle zelený, sklízí se později, ale palice je podstatně větší /pěstuju Vekan a pak další neznámý paličák - vekan dělá jen velké množství drobných semínek, druhý česnek naopak pořádné pacibulky - často je to jak třetina cibule - to rozhodně není nepodstatné/. Byl jsem z toho velmi překvapen, dva roky po sobě už mám ale taky vyzkoušeno a výborné. A dál - loni sem viděl na písčité půdě - sousedi měli dva záhony česneku, jeden normální, druhej nastlali hoblinami - rok byl spíš sušší u nás, a česnek pod hoblinami na písku byl neskutečně lepší než nemulčovaný. Zdraví Mitiska Třebíč
    24. 3. 2013 20:10 Jan Kozák
    Je pravdou, že odrůda Vekan reaguje na hlávkování minimálně, zato např. odrůda Bjetin maximálně. Přesto se mi tomu nechce věřit. Bylo by potřeba založit řádný pokus podle pravidel polního pokusnictví, pak by byl výsledek průkazný.
    25. 3. 2013 6:53 Vlastimil Mitiska
    Je to tak, jak Vekan, tak ještě víc druhý česnek - modrý paličák, který tvoří skutečně veliké pacibulky, narostl s vršky podstatně víc. Co bylo odhlávkováno, tak zasáhly hice a sucho, oba roky, přirozený proces, ovšem ty které rostly pro vršky, zůstávaly zelené, a po oba roky, co sem to zkusil, se dočkaly deště, půda úrodná, spíš těžká, a zůstaly zelené ještě dlouho, při sklizni značné příjemné překvapení.
    25. 3. 2013 9:00 Jan Novák
    Pan inženýr Kozák má pravdu, ověření že neohlávkovaný Vekan dá lepší výnos než ohlávkovaný by se muselo ověřit podle pravidel polního pokusnictví. Ono totiž nelze vyloučit, že u neohlávkovaného Vekanu jste žloutnutí listů správně vyhodnotil jako nedostatek disíku a ledkoval, zatímco u ohlávkovaného jste mohl usoudit, že se jedná o znaky sklizňové zralosti a porost předćasně sklidil.
    Obecně platí, čím větší pacibulky a rannější odrůda, tím více je patrnný vliv ohlávkování. Pokud máte obě odrůdy pozdní, je možné že pokud čas ušetřený neohlávkováním věnujete kultivavi a trhání plevele, pak uděláte pro česnek lépe.
    Pro mulčování je lepší mít meziřádkové pásy z hnědé netkané textilie (50 - 60 g/m2) které se dají před kultivací sejmout a po kultivaci opět rozvinout, nepodporují rozvoj plísní ve vlhkých letech a brání nadbytečnému výparu v letech suchých. Taky brání růstu většiny plevelů (tj. mimo svlačce a pýru).
    25. 3. 2013 11:14 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, odhlávkované i neodhlávkované rostliny byly pěstované naprosto stejně - sázím jen jednu řadu česneku kterou vždycky na poli fouknu napodzim jako poslední k tulipánům. Sázíval jsem i 10 000 stroužků, ale bylo to v době, kdy jsem dostával na tržnici od prodejce 40,- za kilo, prodávali to za 80,- a tak sem se na to vykašlal / a taky mi to lidi kradli/. A tak teď léta sázím jen pro nás 300 stroužků v jedné řadě - a naprosto stejně kultivuju - je to ručně okopaný, vypletý, a jediný rozdíl je v tom olámání a pak termínu sklizně. Navíc česnek vůbec nehnojím a jeho velikost je solidní. Dřív sem hnojil, a neustále semtam plíseň. Jeden rok - byl jsem ještě úplnej začátečník - sem dokonce pohnojil hnojem, nechal zaorat, vysázel česnek, zjara ještě přihnojil cereritem, česnek byl neskutečnej, ale nejmín třetinu sem vyhodil už při čištění. Takže sem hnojit zcela přestal a zcela se taky ztratila plíseń - nejhorší choroba česneku. Sázím na poli po mečících, půda je ve slušném stavu, a zcela to stačí, to samé na normální zahradě. Navíc kolega měl potíže s plísní, protože mě neposlechl a stále tam nějaké granulky zjara sypal, a tak jestli si může česnek dat ke mě - mám víc zahrad - nechal sem ho, měl svou sadbu - kde snad polovinu! česneku vytrhal právě na plíseń - projevila se tak do půlky vegetace a pak další rostliny už vpořádku, a v sadbě to neměl - poprvé nepohnojil a sklidil všechen česnek rovněž zdravý. A pak přišel na to neodhlávkování a větší nárůst - a vypadá to, že je to pravda. Kdyby byla zaručeně cena aspoň 100,-, začal bych česnek pěstovat zas, ale myslím si, že to dlouho nevydrží, i když naši prodejci jsou neskuteční. Zdraví Mitiska

    mráz

    22. 3. 2013 10:04 Zakladatel vlákna: Jirka
    Dobrý den,
    mám docela strach ze slibovaného víkendového mrazíku -10. Měl bych jej nějakým způsobem přikrýt? Je vhodné jej zasypávat pilinami, hoblinami? Nerozhodí mi celuloza PH půdy?
    Jirka P.
    23. 3. 2013 19:07 Jan Kozák
    Asi přicházím s křížkem po funuse. Já nic nezakrývám, mrazu se nebojím. Pokud jste to zakryl pilinami nebo hoblinami, neměl by být při jednorázovém použití se změnou pH problém. Půda má značnou pufrovitost.

    Hobliny

    15. 4. 2012 18:44 Zakladatel vlákna: Daněček Lukáš
    Dobrý den chtel bych se zeptet jestli by mohlo pomoci proti mrazu udělat na poli místo sněhu vrstvu dřevěnych hoblyn mohlo by to pomoci děkuji
    15. 4. 2012 23:50 Hana Kopecká
    Nevím jakou zkušenost má pan Kozák, ale mě napadá že hobliny či piliny budou moc zadržovat vodu,vlhkost. Ale taky dumám jak česnek lépe příště chránit, prostě sázet budu co nejpozději, a pokud to půjde a bude sněžit udělám česneku sněhové krytí
    16. 4. 2012 12:02 Jan Kozák
    Jistě, proti mrazu by to pomohlo, ale jak píše paní Kopecká, dlouhodobě zvýšená vlhkost v úrovni půdy by mohla mít za následek zhoršení zdravotního stavu. Přesto si myslím, že se nám to nebude opakovat.
    17. 4. 2012 23:04 Honzík Novák (ml.)
    Sníh má jednu úžasnou vlastnost = uklidí se sám.
    Potom neurychluje narašení a proto cokoliv urychlí narašení (netkaná textilie, hobliny, sláma ...) asi zvětší spíše problémy, které letošní atipycká zima nadělala.
    Slyšel jsem cosi o pozitivním vlivu zastínění chvojím, ale to je dobré tak pro jeden záhonek.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne