Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Houbomilka česneková Zpět na diskusi

  TankMix

  28. 2. 2012 14:58 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
  Pane Ing. Kozáku mám námět do diskuse. Protože nestříkám proti houbomilce ani proti plevelům v česneku, ta otázka mne nepálí, ale pro některé bude přínosná. Jde o agregaci více postřiků do jedné aplikace.
  Takže při potřebě aplikovat i STOMP je vhodnější jej dát do prvního nebo do druhého postřuku proti houbomilce? Další možností je aplikace spolu s listovými hnojivy.
  Je nějaký univerzální postup, nebo je lépe přihlédnout ke konkrátní situaci individuálně?

  S.
  28. 2. 2012 16:51 Jan Kozák
  Tož to nevím. Dříve se herbicidy aplikovaly samostatně, možná je to už jinak. Přidávat listové hnojivo v době, kdy rostlina má jen malé listy je docela zbytečné.
  28. 2. 2012 18:15 hloupý Honza (Sendy)
  Jsem po zimně nějak ... (zapomětlivý).
  Máte pravdu, vždyť já mám na herbicidy samostatný zádový postřikovač s nápisem JEN NA HERBICIDY a v připomínáčku k údržbě motorového je pod samostatným bodem uvedeno "Pozor, nepoužívat na herbicidy".

  PROSBA O INFO ,,MOUCHA“

  28. 2. 2012 12:29 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Dobrý den pane inženýre, zima velmi pomalu mizí- podzimní termíny a hnojení máme vyřešeny – sledujeme záhony a pole a začíná nervozita s houbomilkou. Zima sloužila i k sebevzdělávání, ale zrovna ta moucha je velký ,,ořech“. Neboť termín postřiku nejste schopen dát ani týden před termínem, proto Vás prosím o občasné info. v jakých lokalitách jste stříkali a my ostatní si to nějak odvodíme dle místa výsadby. Předem MOC A MOC děkuji. (Pokud to není tajné )
  Moje zhrnutí - pominu-li záhony, které je možno na podzim či nyní pokrýt textilií , tak zbývá postřik přípravky - pokud máme - Basudin 600 EW, Karate Zeon, Reldan 40 EC, Diazinon 60 EC a Sumithion Super s ochranou lhůtou 14 dní. Do postřikové kapaliny přidáme smáčedlo Citowett či pár kapek jaru. Po vyhledání v článcích víme, že moucha houbomilky česnekové je dlouhá 8 mm, rezavě hnědá s načervenalými podélnými pásky na hrudi a s párem průhledných šedohnědých křídel. Vajíčko je bílé, podlouhlé a na povrchu hustě síťkované. Larva je beznohá a bezhlavá, vyvinutá měří do 11 mm. Kukla je hnědé soudečkovité puparium velké asi 8 mm. Houbomilky přezimují v úkrytech , v březnu a dubnu kladou vajíčka na pochvy vyrůstajících listů , nejčastěji těsně nad zemí , a často už v únoru, kdy teplota vystoupí po tři dny nad 10 °C , mohou mít nakladeno. Za rok má houbomilka jen jednu generaci a každá moucha naklade průměrně kolem 60 vajíček. Larvy se líhnou při teplotě nad 7 °C a za dva týdny se zavrtávají mezi listy česneku v půdě. Napadené rostliny se různě kroutí, zaostávají v růstu a mohou podlehnout i hnilobě. U nás v Č.ráji bylo krásně od čtvrtka a ještě včera 14st. ve stínu odpoledne. ŘÍKÁM SI je únor - mám dost času, ale když jsem na stěně domu viděl mouchy, jak se vyhřívají, začal jsem kontrolovat záhony. Dle popisu jsem žádnou mouchu neobjevil a rozhodl se, že raději postříkám v úterý. Dnes ráno +2st. a všude sníh. No třeba to nestihla a mohu dále číhat na den, kdy postříkám. Proto Vás prosím o pomoc v úvodu mého příspěvku a moc děkuji Konopka.
  28. 2. 2012 13:51 hloupý Honza (Sendy)
  Možná že právě u Vás se mělo stříkat již včera. U nás bylo nad 10°C jen v sobotu a neděli. V pondělí už profukovalo a teploměr nevylezl nad 7°C. Moucha tedy musela zalézt a nekladla. To info o stříkání nevidím reálně, protože už jen v sousední vesnici může být chod teplot úplně jiný (např. i u Alenky M.).
  Ale abych nestrašil, že jste něco prošvihnul, tak si zkuste zavzpomínat, jestli jste loni stříkal a jestli na náhodně ři záměrně neošetřených plochách byly nějaké škody způsobené houbomilkou. Můžete být na tom taky tak, že v okolí žádná moucha houbomilka není a ...
  Hodně štěstí
  S.
  28. 2. 2012 16:47 Jan Kozák
  Výše uvedené přípravky už nejsou v registraci, nové jsou uvedeny níže v odpovědi pro paní Kopeckou. Popis mouchy znám jednodušší: moucha podobná masařce, ale kratší, kouřová křídla a NÁPADNĚ POMALÝ LET. Postižení je patrné od začátku května, v té době je možné larvu v rostlině najít, ale jakýkoliv chemický zásah je už neúčinný. Co se týká prošvihnutí termínu, neviděl bych to tak. Podle mých informací je půda rozmrzlá jen na jihu Moravy, takže my na ostatním území klidně počkáme do dalšího výrazného oteplení.

  houbomilka

  28. 2. 2012 12:06 Zakladatel vlákna: josef_václavek
  Dobrý den, mám dotaz, netkaná textilie se běžně používá na přirychlování rostlin, není to v případě česneku na škodu? Jěště mám jednu prosbu, můžete mi prosím stručně vysvětlit, jak houbomilka vlastně funguje a jak škodí.
  Děkuju
  Josef
  28. 2. 2012 16:36 Jan Kozák
  Netkaná textilie se používá nejen k přirychlování, ale také jako mechanická ochrana před škůdci (dřepčíci a blýskáčci v brukvovité zelenině, vrtalka pórová v pórku, merule mrkvová v mrkvi, ...). Další informace jsou uvedeny v dnešní diskusi výše.

  textilií proti houbomilce

  27. 2. 2012 20:08 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
  Dobrý den, podle příspěvků zde, lze použít proti houbomilce netkanou textilii. Platí i v tomto případě zakrýt záhonek při prvních 10-ti stupňových teplotách, 3 dny po sobě jdoucích a jak dlouho nechat česnek takto zakrytý? Určitě bych preferovala tento způsob ochrany před chemií,ale nemáte, nebo někdo z diskutujících zkušenosti? Děkuji
  27. 2. 2012 20:29 hloupý Honza (Sendy)
  Ne. Zakrytí musí proběhnout co nejdříve po sejití sněhu a není chybou zakrývat záhon ještě se zbytky sněhu na povrchu. Na vzdušných půdách se někde aplikuje i přikrytí před nasněžením nebo jako ochrana před holomrazy. U mne na těžší hlinité radši nechávám povrch dýchat.
  Další co tady nebylo řečeno je kdy textilii sejmout. Já ji v případě aplikace snímám, když ji potřebuji na zakrytí výsadby brambor (koncem dubna). Ing. Kozák možná upřesní správnější termíny.
  S.
  27. 2. 2012 22:11 Hana Kopecká
  Tak sníh už slezl, mám také težší půdu,která teprve rozmrzá, lokalita střední Čechy, za Kostelcem n.Č.l, ca 400 m. V cestiččce bylo dost vody takže jsem záhon nechala dýchat, podle vývoje situace bud záhony zakryji příští víkend jak se dostanu na chalupu a nebo provedu postřik. Dusíkatým vápnem jsem na podzim dezinfikovala pozemek i proto, že se mi na porku vyskytla vrtalka porková. Zatím řeším, kterých plodin se na pozemku vzdám abych měla co nejmenší riziko pro pěstování česneku,bohužel tak velkou latifundii nemám
  28. 2. 2012 10:33 Jan Kozák
  Překrýt půdu netkanou textilií můžete v dostatečném předstihu, kdykoliv, nečekat na dobu největšího rizika náletu. Na porostu ji nechte asi tři týdny pěkného jarního počasí - déle už moucha nalétávat nebude.

  Houbomilka

  24. 2. 2012 15:09 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
  Dobrý den, pane inženýre, kdy myslíte, že přijde čas na postřik proti houbomilce? Jsem v 440 m.n.m. Mohl bych jej vynechat a pokrýt záhon fólii? Děkuji, Svoboda
  26. 2. 2012 8:58 Jan Kozák
  Takovou informaci nejsem schopen dát ani týden před termínem. Postřik můžete vynechat, jak píšete, a zakrýt záhon netkanou textilií, fólií ne.

  Houbomilka

  3. 5. 2011 11:37 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Také mám napadený porost houbomilkou.Pomůže třeba zničit tu larvu větší dávka Reldanu?
  3. 5. 2011 20:12 Jan Kozák
  Nepomůže. Neexistuje žádná hygienicky přijatelná chemikálie, která by to dokázala.

  Houbomilka

  1. 5. 2011 18:03 Zakladatel vlákna: Radim
  Dobrý den, některé rostliny česneku mi napadla houbomilka česneková. Bohužel jsem podcenil postřik a provedl jsem ho pozdě. Chci se zeptat, jestli mám napadené rostliny zlikvidovat, aby od nich nebyly napadeny i zdravé a nebo jestli se to stát nemůže. Díky za odpověď
  2. 5. 2011 20:07 Jan Kozák
  Ostatní rostliny napadeny nebudou. Během několika dní opustí larva rostlinu a zakuklí se v půdě. Pokud rostliny vytrháte a zlikvidujete (např. spálením), zlikvidujete i larvy houbomilky. Necháte-li rostliny dále růst, většina z nich vytvoří cibuli, která bude o něco menší než z nenapadené rostliny a většinou bude mít prasklé obalové suknice. Některé napadené rostliny uhynou - záleží na tom, co larva při svém požeru poškodí.
  3. 5. 2011 22:40 Radim
  Děkuji za odpověď. Ještě poslední otázka.... pokud rosliny nechám a larva se zakuklí v půdě, hrozí mí příští rok i při včasném postřiku opět napadení houbomilkou? Děkuji
  4. 5. 2011 20:43 Jan Kozák
  Pokud ji nic nesežere, vyletí v předjaří příštího roku moucha, která opět bude klást vajíčka. Při správném termínu ošetření byste neměl mít žádný problém. Pokud se ve Vašem blízkém okolí česnek pěstuje, může houbomilka k Vám nalétávat také z ostatních lokalit. Pokud se v okolí (alespoň jeden kilometr) jiný česnek nepěstuje, pak má smysl napadené rostliny z porostu odstranit a zničit.
  4. 5. 2011 21:35 Radim
  Děkuji za vyčerpávající informace. S pozdravem Radim

  postřik

  28. 4. 2011 21:22 Zakladatel vlákna: Šimon
  Je dobrý postřik KARATE proti houbomilce.Děkuji za odpověď.
  29. 4. 2011 21:11 Jan Kozák
  My používáme Reldan, zdá se nám, že je účinější.
  1. 9. 2011 20:31 Heřman Havelka
  Reldan končí - vyřazen z evidence k 31.12 2010, poté prodloužen snad do 12.2011, ale stejně končí (bohužel) jako vše, co funguje

  Reldan

  27. 4. 2011 13:30 Zakladatel vlákna: Vladko
  Reldan má ukončenou registraci /do spotřebování/, čím budete stříkat proti houbomilce?
  28. 4. 2011 21:10 Jan Kozák
  Nevím, ale do jara příštího roku máme ještě dost času.

  chemické ošetření česneku

  6. 4. 2011 18:33 Zakladatel vlákna: Lenka
  Dobrý den,chci se zeptat jestli je nutné ošetření česneku proti houbomilce a jiným škůdcům a chorobám? Již několik let pěstuji s úspěchem česnek v menším množství( asi 200 stroužků)ošetřeno pouze sulkou a vždy nám česnek vydržel bez jakéhokoli poškození až do další sklizně, nádherně velké stroužky, nezeschlé, bez žlutých fleků....teda, pokud jsme ho nezbaštili :-)a ničím jiným jsem neošetřovala.Bydlíme asi 35km západně od Brna.Ještě se chci zeptat ohledně ošetření česneku před sadbou.Na podzim jsem nesehnala rovral, že už se nevyrábí a dnes mi v zahradnictví řekli, že se již sulka nevyrábí a místo ní mi nabídli Rovral!! Tak vážně nevím co si mám o tom myslet?!?Moc děkuji za odpověď a za rady, které nám všem dáváte.Filoušová
  7. 4. 2011 20:36 Jan Kozák
  Ošetření proti houbomilce má smysl v oblasti, kde se tento škůdce vyskytuje. Nejlépe se to zjistí pozorováním porostů u sousedů - kolem 10. května se napadené rostliny začnou nápadně kroutit. Proti ničemu jinému se už nestříká.
  Až bude sám vědět, co si mám myslet o moření (podle aktuální nabídky mořidel), tak si to na těchto stránkách budete moci přečíst.
  8. 4. 2011 13:51 Lenka
  Děkuji za odpověď, ale bohužel asi nebudu mít možnost srovnávat, protože v okolí pokud vím, nikdo česnek nepěstuje a celá vesnice k nám chodí průběžně během vegetace okukovat přes plot náš česnek a nechtějí nám věřit, že ho ničím extra zvláštním nehnojím a nezalévám :-))...nejspíš jsme živý případ" kozel zahradníkem" :-))
  Přeji pěkný den Všem.
  8. 4. 2011 21:05 Jan Kozák
  V tom případě je vyšší předpoklad, že u Vás houbomilka nebude. Já osobně bych to riskl a nestříkal bych.
  1. 9. 2011 20:39 Heřman Havelka
  Přestal se dělat rovral, a začal se dělat rovral. Liší se písmeny za jménem, způsobem výroby a maličkostmi v použití. Chytrý výrobce mezi ukončením výroby a startem nové udělal cca roční přestávku. Sulku nový majitel továrny nevyrábí, údajně proto, že je levná.(nechápete to, já taky ne) Jinak zjednodušeně rovral je na plísně, sulka na plísně a háďátko.

  Druhý postřik

  27. 3. 2011 20:41 Zakladatel vlákna: milda
  Před 14 dny, kdy teplota stoupla nad 10 ,jsem stříkal houbomilku, dnes jsem tedy provedl druhý postřik, ale zrovna byla zima okolo 6 stupnu. Chci jse tedy zeptat zda-li toto chladné počasí při druhém postřiku již nevadí nebo ano.Předem děkuji za odpověd.
  27. 3. 2011 20:47 Jan Kozák
  Pokud jste použil Reldan, pak jeho účinnost bude ještě dost dlouho trvat, v případě Karate si nejsem jistý.
  27. 3. 2011 20:51 milda
  Použil jsem Reldan, tak budu doufat ,že to bude dobré. Děkuji za odpověd.

  Postřik proti Houbomilce

  15. 3. 2011 9:46 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den pane Kozáku, úvodem bych Vám chtěl upřímně poděkovat za Vaše stránky a za to, že úspěšně bojujete proti záplavě nekvalitního čínského česneku, neboť ten český je skutečně lepší.
  Rád bych se Vás zeptal zda je v těchto dnech vhodné aplikovat postřik proti Houbomilce, když se teploty od soboty 12.3. pohybují nad 10 stupni. V souvislosti s tím by mne zajímalo, jak velká jsou rizika pro česnek, když tento postřik neaplikuji zcela přesně ve dnech dle výše uvedených teplot, ale např se zpožděním 5-ti dní, zda už je případné napadení Houbomilkou nevratné. Závěrem bych se k tomu ještě zeptal, jak dlouho by po aplikace postřiku nemělo pršet, aby postřik nebyl smytý. Děkuji Vám za včasnou odpověď. Jan
  15. 3. 2011 20:01 Jan Kozák
  Teď je vhodná doba na ošetření. Pokud použijete Reldan nemají srážky na jeho účinnost významný vliv. U přípravku Karate patrně jeho účinost hodně zmenší. Pětidenní zpoždění určitě nedoženete chemií - to už bude larva v česneku.

  Kdy sázet jarní odrůdy?

  5. 12. 2010 13:11 Zakladatel vlákna: Mirek
  Dobrý den,chtěl bych se zeptat kdy je vhodná výsadba jarních odrůd česneku.Děkuji.
  8. 12. 2010 20:40 Jan Kozák
  Jarní česneky můžete sázet od podzimu do jara kdykoliv. Při podzimní výsadbě bývá větší výnos, skladovatelnost se nesnižuje. Půvab jarní výsadby spočívá v tom, že se připravuje naráz celý pozemek i na ostatní plodiny, takže se nemusí vyhýbat vysazenému česneku, a není třeba ošetření proti houbomilce. Aby česnek nebyl houbomilkou napadán, je třeba počkat s výsadbou na začátek března. Pozdější termín (třeba až začátek května) významně snižuje výnos.

  Čas postřiku proti houbomilce

  6. 3. 2011 12:49 Zakladatel vlákna: Alena
  Je už vhodný čas stříkat proti houbomilce?
  Děkuji a přeji hezký den.
  6. 3. 2011 19:35 Jan Kozák
  Půda je na většině území zmrzlá a houbomilka vylétává ze země. Ale i jinak je chladno. Na postřik je ještě brzy.

  Houbomilka

  21. 2. 2011 10:32 Zakladatel vlákna: Jiří
  Dobrý den.Ochrana proti houbomilce, se dle Vašich stránek aplikuje poprve, když teplota dosáhne po tři dny 10st C.většinou březen, pak za 14 dní. Dotaz. Letos budou vylezlé části velmi malé, některé odrůdy mnou zasazené ještě nevylezly. Ten účinek je na vzrostlé zelené části, nebo se postříká záhon Karatem příp. Reldanem?
  21. 2. 2011 20:24 Jan Kozák
  Houbomilka je tak hloupá moucha, že klade vajíčka na půdu, i když česnek ještě nevylezl. Zvláště v tomto případě je podle našich zkušeností účinější Reldan.
  < Novější45678

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne