Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Houbomilka česneková Zpět na diskusi

  Houbomilka

  4. 3. 2013 21:14 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, předpověď počasí byla o víkendu jiná, slibovala víc jak 4 dny s teplotami nad 10 stupňů, dokonce 14. Takže jsem preventivně vše zakryla netkanou textilií. Pravda, na česneku mi leží cca 5 cm sněhu a zem je hodně zmrzlá, ale nechtěla jsem riskovat. Jen dumám, jak dlouho mám textilii na česneku ponechat. Nemám vymyšlený systém, aby se textilie nadzvedávala. Bylo to narychlo jen položeno přímo na sníh a zatíženo kameny. Pane Kozáku, jaký je cyklus houbomilky, škodí jen ve stádiu larvy? Ve chvíli, kdy se vylíhne tak už nebezpečí nehrozí? Děkuji za vysvětlení. Snažila jsem se najít info na webu, ale obvykle se radí jen postřik... případně zakrytí, ale už se nespecifikuje, po jakou dobu. Děkuji.
  5. 3. 2013 19:31 Jan Kozák
  Nevím to úplně přesně, ale myslím si, že nálet netrvá dlouho, tak čtrnáct dní. Ovšem za předpokladu, že se otevře jaro a už je. Tedy že nepřijde po pár dnech výrazné ochlazení, pak zase oteplení atd. Většinou nemá smysl nechávat textilii déle než do začátku dubna. Škodí pouze larva. Dokud je na pozemku sníh, tak moucha určitě vajíčko klást nebude (zábly by jí nožičky).

  houbomilka

  4. 3. 2013 18:05 Zakladatel vlákna: Vít Škarka
  Dobrý den pane Kozáku, potřeboval bych znát Váš názor na aplikaci přípravku Karate se Zeon technologií. Česnek ještě nevzešel nad povrch, teolota vzduchu se však u nás pohybuje už nad 10C°. Myslím si, že již nastala vhodná doba pro první použití výše zmíněného přípravku, nevím jaký vliv bude mít případný trvalý déšť (předpovídán na druhý den). Nesníží se deštěm jeho účinek, nebo mám raději počkat na stabilnější počasí? Lokalita Severní Morava- Novojičínsko 300mn.m. Děkuji
  4. 3. 2013 20:09 Jan Kozák
  Tak jsem mrknul na předpověď počasí a ještě stříkat nebudu. Počkejte také.

  houbomilka česneková

  6. 2. 2013 20:40 Zakladatel vlákna: jan
  Našel jsem na internetu informace že KARATE není moc učínné a doporučuje se používat CAREO prý chrání celou rostlinu i úrodu a Účinná látka je pak obsažena i v nových přírůstcích. co tedy lépe bude fungovat?
  21. 2. 2013 8:43 Jan Kozák
  My používáme Reldan, jeho účinnost trvá podstatně déle než u Karate. Tady však mluvím (nebo spíš píšu) o šlechtitelských porostech, kde záleží na každé rostlině. Při maloplošném pěstování se přimlouvám za netkanou textilii a hlavně, jak je i níže uvedeno, sledovat, zda-li je hobomilka v dané oblasti přítomna a zda-li její škody přesahují náklady na ošetřování. Myslím si, že je přijatelné napadení i trochu více než uvedená 2 %.

  ošetřování

  5. 2. 2013 21:12 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý večer,
  Chci se zeptat na ošetřování česneku.. sice to tu už možná bylo, ale nemůžu to nikde najít přesně to co hledám. Proto se předem omlouvám. Mám koupený celerit a kdy ho mám použít aby to bylo správné?až dýl ještě je čas a kolikrát ho použít aby pro česnek nebylo moc.. a nepoškodilo to. Pole mám velký délka 5 metrů šířka 60metrů. Další otázka jaký použít postřík proti houbomilce zda KARATE nebo STOMP ? A kdy je správný čas stříkat tímto postřikem, až bude stálá teplota 10°C a rostliny budou vysoký 6cm?nebo jak se to pozná že je správný čas? a jaký postřik by jste mi doporučoval.. děkuju za odpovědi. =)
  6. 2. 2013 17:32 Jan Kozák
  Cererit si nechte na základní hnojení před novou výsadbou, pro přihnojování česneku je nevhodný. Proti houbomilce použijete Karate (Stomp je herbicid). Stříká se v době, kdy po tři dny je teplota min. 10 stupňů, přičemž česnek ani nemusí rašit. Více viz česnek v otázkách. Případně přijeďte do Buchlovic na seminář. Pozvánka se na tomto webu objeví co nevidět.

  Poskozeny cesnek i porek

  28. 10. 2012 8:02 Zakladatel vlákna: Tomas
  Dobry den, potreboval bych poradit.Na cesneku i porku co jsem vysadil na jare mi tesne nad zemi praskly stonky a zacly vylezat jakoby dalsi roztrepene bokem.Cesnek i porek rostl dale.(kdyz opomenu uhnivani a pak zase se vspamatovani po letnim destech)Sadbu jsem mel od zahradkare a byla to nejaka francouzka odruda, chtel bych vedet o jakeho skudce se jedna a jak tomuto predejit,jedna se o pozemek kde se nic cca 10let nepestovalo(letos poprve) letos sazim na podzim asi jenom 25strouzku co jsem dostal od ukrajincu par hlavicek + co jeste sezenu(jestli vubec).Prikladam fotku porku(je hodne zakrnely byl dlouho pod listim kedluben :) Dekuji mockrat za jakoukoli radu co mi pomuze. Tomas B.
  28. 10. 2012 20:47 Jan Kozák
  Fotku česneku asi nemáte. Mohlo by to být způsobeno houbomilkou. Ale mám prosbu. Když chcete, abychom se věnovali Vaší otázce, věnujte se jí i Vy a používejte diakritiku (háčky a čárky nad písmeny). Lépe se to čte. Nestyďte se za svůj jazyk.
  29. 10. 2012 5:26 Tomas
  Dobry den, fotku cesneku bohuzel nemam.Takze by stacilo na jare cesnek postrikat?V tech prasklinach stonku jsou jakoby male dirky + na cesneku nove rasici listy se kroutili jako kdyz kroutite stuzku nuzkami. Rad bych psal s diakritikou ale zil jsem nekolik let v UK a proto mam anglicky notebook ktery mi to neumoznuje.Predem dekuji za odpoved. Tomas B.

  houbomilka

  10. 5. 2012 17:05 Zakladatel vlákna: Mart
  Dobrý den,poradíte mi jaký přípravek zlikviduje housenky houbomilky? díky
  11. 5. 2012 6:15 Petr Dragoun
  Zdravím ,pokud máte česnek napaden,není postřiku který houbomilku zničí.Pokud je housenka ve středu česneku postřik se k ní většinou nedostane a i tak už ničí střed česneku.Musíte stříkat před náletem mušky.Stříká se Karate,Decis atd.
  11. 5. 2012 21:06 Jan Kozák
  Jen doplněk: žádný hygienicky přijatelný insekticid nemůže larvu v rostlině zahubit. Myslím, že proti houbomilce jsou registrovány Karate a Reldan. Houbomilka nemá housenky (mají hlavu, tři páry nohou a dva páry panožek), to je larva motýla. Protože je houbomilka hmyz dvoukřídlý, tedy moucha, je její larvou struska (nemá hlavu, nemá nohy).

  škůdce...?

  10. 5. 2012 10:28 Zakladatel vlákna: Ing. Radim Zukal
  Dobrý den, mám menší problém při pěstování česneku. Viz foto.
  Chtěl bych se zeptat co je to za škůdce...
  10. 5. 2012 10:31 Ing. Radim Zukal
  Tohle jsem nalezl pod obalem původního stroužku... Předem děkuji za odpověď
  10. 5. 2012 20:37 Jan Kozák
  Na prvním snímku je jednoznačně poškození od houbomilky česnekové, "zvíře" z druhého obrázku si udělalo za slupkou úkryt - nejde o žádného škůdce česneku.

  jak jsem starý, tak jsem hlúpý

  7. 5. 2012 18:10 Zakladatel vlákna: 200cesneku
  Dobrý den,

  prosím o tip, co by to mohlo být(první snímek), je to jen jedna rostlina z 200 česneků
  a když uř jsem při tom , hned vedle asi 10 rostlin (semtam) má nejen zasychající konce horních listů, ale jsou i nafialovělé - pokud to rozlišíte na druhém snímku - s tím jsem se také dosud nesetkal

  (je to domácí, tzv ruský paličák, před 10 dny priledkovaný a primocovinovaný(všechno se zálivkou), protože zasychaly spodní listy a bylo sucho)

  Děkuji předem za odpověď
  (pardon, druhý snímek mi to nevzalo)
  7. 5. 2012 21:30 Jan Kozák
  Na snímku je rostlina poškozená houbomilkou česnekovou. Nafialovělá barva může signalizovat fusarium, ale byl by potřeba obrázek.
  8. 5. 2012 6:55 200cesneku
  8. 5. 2012 20:41 Jan Kozák
  Tak toto fusarium nebude. Patrně nějaký problém ve výživě může být způsoben pošozenými kořeny po letošních mrazech.

  Zdeněk Jeřábek:škůdce

  7. 5. 2012 15:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
  Na obrázku je česnek poškozený houbomilkou česnekovou.Asi jste zanedbal jarní postřik Reldanem nabo Karate.
  7. 5. 2012 18:21 200cesneku
  Nezanedbal, protože jsem ho v životě jště nedělal

  nicméně děkuji, už si dohledám co s tím, patrně postačí vyrýt tuto skvrnu na mém záhonu a zlikvidovat - kdyby to bylo napadeno hraomadně, asi bych toi už viděl

  Ještě jednou děkuji a u této příležitosti připojuji druhý snímek, který mi minule neprošel
  7. 5. 2012 18:44 Zdeněk Jeřábek
  Dobrý den.Jaký to bude mít vliv ? Přenáší se houbomilka ? Děkuji.

  Škůdce

  7. 5. 2012 13:43 Zakladatel vlákna: Zdeněk Jeřábek
  Dobrý den pane Kozák.Mám dotaz ohledne česneku viz.foto . Co je to za škudce ? Předem děkuji za odpověd.S Pozdravem Zdeněk J.

  Napadení Houbomilkou

  3. 5. 2012 22:43 Zakladatel vlákna: Petr.Gunzel
  Dobrý den,
  bohužel jsem propásl postřik proti houbomilce a provedl jej pozdě. Malá část porostu je napadena, soudě podle fotografií z internetu. Je nutné napadené rostliny odstranit, nebo má smysl je na záhonu ponechat, s tím, že by z nich ještě něco mohlo být. Bude mít nejaký účinek ruční odstranění larviček z rostlin, pokud půjdou nalézt?
  Děkuji za odpověď
  4. 5. 2012 21:04 Jan Kozák
  Já bych napadené rostliny neodstraňoval. Většinou larva rostlinu nezničí, pouze poškodí a narostou cibule třeba i normální velikosti, určitě však budou mít popraskané obalové suknice. Ale to pro běžný konzum nevadí.

  Houbomilka

  30. 4. 2012 18:53 Zakladatel vlákna: Franta
  Dobrý den dá se použít čenek na sadbu pokud byl napaden houbomilkou?
  30. 4. 2012 21:46 Jan Kozák
  Napadený česnek je slabší, ale na sadbu se použít dá.

  houbomilka

  26. 4. 2012 20:51 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský
  Dobrý den, prosím, jaké jsou příznaky na rostlině napadené houbomilkou česnekovou? Jaký preventivní postřik je vhodný a kdy; je nezbytný? Co je třeba udělat při napadení rostlin touto chorobou? Děkuji za odpověď Holínský
  27. 4. 2012 21:41 Jan Kozák
  Napadené rostliny se na začátku května začnou kroutit, po vyjmutí ze země můžete v podzenmí části nalézt asi třímilimetrovou, víceméně bezbarvou muší larvu, tzv. strusku (nemá hlavu, nemá nohy). V té době se už nedá dělat nic. Postřik se dělá v předjaří v době náletu mouchy. Viz Česnek v otázkách.

  Dotaz

  4. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Fiala Zdenek
  Dobrý večer p.Kozáku,
  chci se zeptat na pár otázek:
  1)je možné sázet ozimý česnek na jaře(chtěl bych předejít výmrazu jako se stalo letos),pokud je to možné má to nějaký vliv na výnos,dobu sklizně a velikost stroužku?
  2)je pravda že při jarní výsadbě se nemusí stříkat proti houbomilce?
  3)v diskusi ze dne 20.2.12 ste mlivil o pěstitelích s licenční smlouvou.Můžete mi poskytnout bližší info o této smlouvě(jak a kde ji získat,podmínky získání atd.)
  Prředem dškuji za odpověď
  5. 4. 2012 21:18 Jan Kozák
  Na jaře můžete sázet každý česnek, který do té doby vydržel. Ozimé paličáky často pak vytvoří nedělenou cibuli, někdy je cibule sice dělená, ale nevytvoří se květní stvol, přičemž nárůst cibulí je velmi dobrý. Takto vypěstovaný materiál má však většinou horší skladovatelnost než při podzimní výsadbě a určitě bych ho nedoporučoval pro další množení. Proti houbomilce je při jarní výsadbě zbytečné stříkat. Velkopěstitelé (pro nás při odběru od 40 kg) uzavírají při nákupu sadby licenční smlouvu. Při jejím uzavření mají nižší cenu, ale v dalších letech platí při využívání sadby z vlastní produkce licenční poplatek ve výši 10 % ceny sadby. Povinnost platit licenční poplatek vyplývá ze zákona č. 408/2000Sb. o ochraně práv k odrůdám i bez uzavření licenční smlouvy. Viz rubriku právní okénko.

  Petr Fiala

  4. 4. 2012 9:53 Zakladatel vlákna: Petr Fiala
  Opomněl jsem udělat postřik proti Hobomilce. Česnek je vyrostlý cca 5cm nad půdu. Je ještě možné a účelné udělat postřik nyní ?
  4. 4. 2012 20:55 Jan Kozák
  O účelnosti postřiku proti houbomilce v současné době dost pochybuji. Bylo už dost dlouho teplo, tak si myslím, že už žádný nálet nehrozí.
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne