Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Insekticidy Zpět na diskusi

  Houbomilka

  2. 2. 2016 12:37 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Dobrý den,teplota vzduchu přesahuje už 10°c dva dny za sebou a na zítra hlásí stejnou teplotu.Je možné,že bude Houbomilka létat? Na postřik se mi zdá ještě moc brzo a pole je moc rozblácené.
  2. 2. 2016 19:34 Jan Kozák
  Nejsem si jistý, že bude houbomilka respektovat kalendář. Myslím, že se řídí spíš teploměrem. Už to vypadá, že to bude podobné loňskému roku, kdy se také nevědělo, kdy by mohl být postřik účinný. Já bych to řešil tak, že bych se po poledni prošel po poli a sledoval, jestli ji někde potkám. A nechodil bych po celém poli, ale pouze po kraji na té straně, odkud se dá předpokládat její nálet.
  6. 2. 2016 10:59 Pavel Baxa
  Pane Kozák a máte obrázek té Houbomilky?Nikde to nenajdu.

  Dírky ve stonku

  7. 6. 2013 20:21 Zakladatel vlákna: Michal Rábl
  Dobrý den!Rád bych se zeptal,jaký škůdce mě napadl česnek.Ve stonku jsou vyvrtané dírky a připomíná to červotoče ve dřevě.Na listech jsou také vyžrané dírky.Je ještě možné chem.ošetření?A jakým preparátem? Děkuji
  11. 6. 2013 21:34 Jan Kozák
  Ve stonku bude asi vrtalka pórová. Tam ji žádný insekticid nezasáhne, proto nestříkejte.

  Postřik Karate

  19. 3. 2013 20:27 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
  Dobrý den,

  měl bych prosím ještě dotaz k postřiku proti houbomilce. Pokud bych se spolehl na dobrý rok a porost nestříkal a přesto se houbomilka objevila, můžu ji efektivně zlikvidovat včasnou likvidací napadených rostlin? Nebo je to riskatní varianta u které hrozí, že při kalamitním stavu můžu přijít o většinu úrody (prozatím jsem s houbomilkou neměl potíže). Pokud se rozhodnu pro postřik v jakém množství se osvědčil na 100m2? Výrobce většinou udává 3 ml rozpuštěné cca ve 4l vody. Je to správně.
  Jiří Švec
  20. 3. 2013 19:52 Jan Kozák
  Pokud napadené rostliny včas zlikvidujete, likvidujete i houbomilku, ale podívejte se i na sousedy, jestli ji nemají. Víceméně kalamitní výskyt houbomilky jsem viděl téměř před dvaceti lety na Hané. Od té doby mám dojem že už není tak významná. Postřik použijte podle doporučení výrobce.

  houbomilka

  4. 3. 2013 18:05 Zakladatel vlákna: Vít Škarka
  Dobrý den pane Kozáku, potřeboval bych znát Váš názor na aplikaci přípravku Karate se Zeon technologií. Česnek ještě nevzešel nad povrch, teolota vzduchu se však u nás pohybuje už nad 10C°. Myslím si, že již nastala vhodná doba pro první použití výše zmíněného přípravku, nevím jaký vliv bude mít případný trvalý déšť (předpovídán na druhý den). Nesníží se deštěm jeho účinek, nebo mám raději počkat na stabilnější počasí? Lokalita Severní Morava- Novojičínsko 300mn.m. Děkuji
  4. 3. 2013 20:09 Jan Kozák
  Tak jsem mrknul na předpověď počasí a ještě stříkat nebudu. Počkejte také.

  škůdci

  10. 6. 2012 9:01 Zakladatel vlákna: Robert
  CHtěl bych se zeptat? Nějaké larvy mi začaly požírat od kraje llsty česneku,jsou podobné larvám mandelinky, co by to mohlo být a čím to postříkat?
  10. 6. 2012 10:34 Jan Kozák
  Pravděpodobně to jsou umyté larvy chřestovníčka cibulového, viděl jsem na česneku i mandelinku bramborovou. Pokud se nejedná o významné škody, pak nesříkejte.

  Chřestovníček cibulový.

  11. 5. 2012 23:02 Zakladatel vlákna: Stanislav Straka
  Přiznávám, že jsem dnes nestudoval nové příspěvky v diskusi. Takže nevím, jestli se náhodou někdo o chřestovníčkovi cibulovém již někdo nezmínil. Pokládám za nutné všechny pěstitele česneku upozornit, že se již objevil nejenom na cibuli, také na česneku a protože je to brouk z čeledi mandelinkovitých a má stejný apetit jako mandelinka bramborová, výrazně decimuje porosty. Loni se u nás objevil poprvé, stříkal jsem Reldanem, předpokládám, že fungují všechny postřiky na požerový hmyz.
  Seznámit se s ním můžete na web stránce : http://www.biolib.cz/cz/taxon/id11495/
  Líhnoucí se larvy se obalují svými exkrementy a jsou vidět až při velikosti 2mm, kdy z exkrementů vylézají. Jsou převážně bílé barvy barvy. Loni se objevil chřestovníček až v červnu, pravděpodobně se jednalo o druhou vlnu náletu. Údajně se reprodukuje až 3x v roce. Dospělec při jeho fyzickém sběru ručně spadne jako dospělec mandelinky na zem nebo uletí. Nepodceňujte a stříkejte!
  13. 5. 2012 10:58 josef václavek
  Dobrý den,
  mohu použít karate, které jsem používal na houbomilku ?

  díky za radu
  josef
  14. 5. 2012 20:15 Jan Kozák
  Na základě konzultace s Ing. Rodem to můžete použít.

  houbomilka

  10. 5. 2012 17:05 Zakladatel vlákna: Mart
  Dobrý den,poradíte mi jaký přípravek zlikviduje housenky houbomilky? díky
  11. 5. 2012 6:15 Petr Dragoun
  Zdravím ,pokud máte česnek napaden,není postřiku který houbomilku zničí.Pokud je housenka ve středu česneku postřik se k ní většinou nedostane a i tak už ničí střed česneku.Musíte stříkat před náletem mušky.Stříká se Karate,Decis atd.
  11. 5. 2012 21:06 Jan Kozák
  Jen doplněk: žádný hygienicky přijatelný insekticid nemůže larvu v rostlině zahubit. Myslím, že proti houbomilce jsou registrovány Karate a Reldan. Houbomilka nemá housenky (mají hlavu, tři páry nohou a dva páry panožek), to je larva motýla. Protože je houbomilka hmyz dvoukřídlý, tedy moucha, je její larvou struska (nemá hlavu, nemá nohy).

  Chřestovníček

  9. 5. 2012 0:05 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, prosím, poraďte, existuje nějaký postřik proti chřestovníčku? Nebo se na malé ploše vyplatí hlavně sběr a likvidace brouků a chemie nezabere? Já na chemii netrvám, ale už několik let mne trápí chřestovníček obecný na chřestu a teď mne poněkud znervoznilo, že tomu cibulovém šmakuje česnek. Na chřestu ho sbírám a "vraždím" ale nemám moc čas číhám u výhonů a sbírat... proto se ptám, děkuji moc za radu. (Navíc mne opravdu zneklidňuje představa, že chřestovníček žere i česnek)
  11. 5. 2012 21:25 Jan Kozák
  Já jse dnes stříkal už neregistrvaným přípravkem, proto ho neuvádím. Ale podle Ing. Roda můžete použít jakýkoliv přípravek, který hubí nějaké brouky, např. Karate, Decis.

  houbomilka

  26. 4. 2012 20:51 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský
  Dobrý den, prosím, jaké jsou příznaky na rostlině napadené houbomilkou česnekovou? Jaký preventivní postřik je vhodný a kdy; je nezbytný? Co je třeba udělat při napadení rostlin touto chorobou? Děkuji za odpověď Holínský
  27. 4. 2012 21:41 Jan Kozák
  Napadené rostliny se na začátku května začnou kroutit, po vyjmutí ze země můžete v podzenmí části nalézt asi třímilimetrovou, víceméně bezbarvou muší larvu, tzv. strusku (nemá hlavu, nemá nohy). V té době se už nedá dělat nic. Postřik se dělá v předjaří v době náletu mouchy. Viz Česnek v otázkách.

  Dotaz

  4. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Fiala Zdenek
  Dobrý večer p.Kozáku,
  chci se zeptat na pár otázek:
  1)je možné sázet ozimý česnek na jaře(chtěl bych předejít výmrazu jako se stalo letos),pokud je to možné má to nějaký vliv na výnos,dobu sklizně a velikost stroužku?
  2)je pravda že při jarní výsadbě se nemusí stříkat proti houbomilce?
  3)v diskusi ze dne 20.2.12 ste mlivil o pěstitelích s licenční smlouvou.Můžete mi poskytnout bližší info o této smlouvě(jak a kde ji získat,podmínky získání atd.)
  Prředem dškuji za odpověď
  5. 4. 2012 21:18 Jan Kozák
  Na jaře můžete sázet každý česnek, který do té doby vydržel. Ozimé paličáky často pak vytvoří nedělenou cibuli, někdy je cibule sice dělená, ale nevytvoří se květní stvol, přičemž nárůst cibulí je velmi dobrý. Takto vypěstovaný materiál má však většinou horší skladovatelnost než při podzimní výsadbě a určitě bych ho nedoporučoval pro další množení. Proti houbomilce je při jarní výsadbě zbytečné stříkat. Velkopěstitelé (pro nás při odběru od 40 kg) uzavírají při nákupu sadby licenční smlouvu. Při jejím uzavření mají nižší cenu, ale v dalších letech platí při využívání sadby z vlastní produkce licenční poplatek ve výši 10 % ceny sadby. Povinnost platit licenční poplatek vyplývá ze zákona č. 408/2000Sb. o ochraně práv k odrůdám i bez uzavření licenční smlouvy. Viz rubriku právní okénko.

  Petr Fiala

  4. 4. 2012 9:53 Zakladatel vlákna: Petr Fiala
  Opomněl jsem udělat postřik proti Hobomilce. Česnek je vyrostlý cca 5cm nad půdu. Je ještě možné a účelné udělat postřik nyní ?
  4. 4. 2012 20:55 Jan Kozák
  O účelnosti postřiku proti houbomilce v současné době dost pochybuji. Bylo už dost dlouho teplo, tak si myslím, že už žádný nálet nehrozí.

  Moucha, Reldan, Stomp

  30. 3. 2012 10:27 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý den, rád bych s panem Kozákem zkonzultoval následující.
  1) Před 14 dny aplikován postřik proti mouše (Reldan) nyní by se měl postřik opakovat, ale počasí je chladné a půda mokrá. Je nutné provést opětovný postřik nyní tj. o víkendu 31.3. byť počasí je "zimní" a půda mokrá a moucha třeba díky tomu počasí opět zaleze pod zem, nebo lze počkat s opětovným postřikem až se vyčasí např. v půlce dubna a teploty půjdou opět nahoru? Co na to moucha - Jaký je její životní cyklus?
  2) Je v těchto dnech, s ohledem na počasí, vhodné hloubkové zkypření půdy s česnekem (asi 10-15 cm pod zem - motorovým kypřičem), nebo pouze zlehka jemně povrchně prokopnout motykou
  3) V případě, že bych v těchto dnech použil postřik Stomp, pak bych rád věděl jaký dopad na jeho účinnost bude mít počasí (déšť) a dále pak postřik Reldan - lze ho aplikovat současně se Stompem nebo musí být nějaký časový odstup mezi jejich použitím.
  Děkuji za Vaše reakce
  Jan K
  30. 3. 2012 20:54 Jan Kozák
  Ze zkušeností stačí postřik Reldanem jen jednou bez opakování. Hloubkové kypření je v česneku nevhodné, lepší je vláčení lehkými branami, v malém vidlemi napříč řádky. Při použití Stompu se nemusíte deště obávat. Nevím jak teď, ale dříve se herbicidy s jinými látkami nemíchaly.
  31. 3. 2012 11:06 Pavel Baxa
  Mělké zapravení přípravku do půdy (2–3 cm) zvyšuje za sušších podmínek účinnost přípravku především na prosovité trávy.

  Předpokladem účinnosti přípravku je dostatečná půdní vlhkost, herbicid musí být aktivován např. srážkami. Na půdách s vyšší sorpční schopností a na půdách s vysokou náchylností na vysychání povrchových vrstev nelze vyloučit snížení účinnosti.

  Při aplikaci na lehkých půdách je nutné použít dávkování přípravku na spodní hranici uvedeného rozmezí.

  Použití půdního herbicidu při minimálním zpracování půdy konzultujte s držitelem registrace.

  Pokud po aplikaci přípravku následují srážky, nelze vyloučit zejména na lehkých půdách, splavení přípravku do kořenové zóny rostlin a následné poškození ošetřovaného porostu.

  Na písčitých půdách, obzvláště s obsahem humusu pod 1 % nelze vyloučit poškození ošetřovaného porostu přípravkem.

  Ochrana proti houbomilce

  27. 3. 2012 6:48 Zakladatel vlákna: Richard Slupski
  Dobry den pane Kozak,

  na svych strankach pisete:

  Ochrana proti houbomilce
  Uvedené přípravky se poprvé aplikují ihned, jakmile teplota vzduchu dosáhne po tři dny 10 stupňů Celsia (většinou v březnu), podruhé za 14 dní po prvním ošetření.
  Karate se Zeon technologií 5 CS (0,6 l/ha, 0,1 %),
  Reldan 50 EC (0,6 l/ha, 0,1 %), Reldan 22 (1,2 l/ha, 0,2 %).

  Tyto pripravky se aplikuji zaroven, nebo jeden z vybranych ?

  Mam totiz problem sehnat Reldan a k dispozici mam pouze Karate.
  27. 3. 2012 20:46 Jan Kozák
  Pro postřik se použije samostatně kterýkoliv z nich.

  houbomilka

  23. 3. 2012 18:50 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den,
  česnek, který jsem sázel (na zkoušku pouze 5kg po 1kg z různych odrůd od p.Kozáka) poslední víkend před Vánocema je až na pár stroužků (odhadem 10-15ks) ven. Lokalita: Bílá (345m.n.m.), Český Dub. Sázel jsem na zrouchanou louku, kde cca 10 let nebylo nic, jenom tráva. Půda zrotovátorovaná (hrozný slovo..:)) a přihnojeno pouze cereritem. Dotaz, je nutno stříkat proti houbomilce? Koupil jsem pouze Karate. Bude postřik účinný i teď (mám pocit, že jsem třídenní lhůtu o 10-ti °C prošvihnul) na konci března? Je nutno postřik po cca 14-ti dnech opakovat?
  Předem děkuji za odpověď
  s pozdravem
  J.mitro
  23. 3. 2012 20:49 Jan Kozák
  V současné době už bude stačit jediný postřik.

  chemicor

  19. 3. 2012 15:30 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
  Dobrý den Pane Kozáku
  chtěl bych se zeptat zda spolupracujete s firmou Chemicor, od které jsem v říjnu 2011 kupoval vaši certifikovanou sadbu odrůdy Bjetin...
  Dále pak prosím o radu.
  Moje sadba:
  mořil jsem 10 hodin Sírou SK těsně před výsadbou, sázel jsem v půlce listopadu na Znojemsku cca 20kg, před příchodem mrazů, ručně kolíkem cca 7cm hluboko, k 19.3.2012 je česnek cca 10 cm venku, už jsem i plečkoval, vypadá krásně, zdravě a vyšel všechen. Otázka zní, je nutný preventivní postřik proti škůdcům či chorobám? Předem děkuji za odpověď zdraví Michal Zvara
  19. 3. 2012 20:11 Jan Kozák
  Chemicor od nás sadbu odebírá. Preventivně se ošetřuje pouze proti škůdci hobomilce česnekové (viz pěstování česneku, česnek v otázkách).
  < Novější123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne