Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Jahody jako předplodina Zpět na diskusi

  společné kultury

  21. 10. 2018 13:45 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  Druhým rokem budu sázet část česneku do jahod.Informaci o snášenlivosti těchto plodin jsem získal na internetu a slyšel od pěstitelů.Tyto dvě plodiny asi nemají úplně stejné požadavky na živiny,ale mohou se shodovat v nárocích na vláhu.Jahody zaplní spodní  a česnek horní patro porostu.Přistínění česneku listy jahod si myslím,že příznivě ovlivní vývoj a nahradí částečně mulčování.Jahody sázím do většího sponu 35 x 35 cm oproti sponu 30 x30 cm.Loni jsem měl mezi dvěma jahodami po jedné rostlině česneku,letos chci zkusit dvě vedle sebe kolmo na řádek.Česnek ochrání jahody před krtkem nebo hryzcem.Vyrytí česneku jsem prováděl zúženým rýčem na asi 12 cm kvůli minimalizaci poškození kořenového systému sousedících jahod.Přínos si spočítejte každý sám podle Vámi dosahované hmotnosti palic česneku.Po loňských zkušenostech jsem měl v jahodách česnek mírně nadprůměrný a vyrovnanější než v monokultuře.
  21. 10. 2018 14:06 Jan Kozák
  Plně s Vámi souhlasím. Česnek s jahodami skutečně "kamarádí". Ale s tím krtkem a hryzcem to nefunguje. Nejen že krtkovi česnek nevadí, ale dokonce jsem se setkal s případem, kdy si  hryzec natahal vysázené stroužky do své zásobárny. Konkrétně se tehdy jednalo o odrůdu Záhorský II.

  vysoké záhony

  16. 9. 2018 2:46 Zakladatel vlákna: Anna Prchlíková
  Dobrý den, zvažuji zkusit pěstování česneku ve vysokém záhonu - prosím, máte s tím zkušenosti? Loni jsme vytvořili takový záhon pro jahody (a uprostřed pažitku), tomu se dařilo pěkně. Zvažuji pažitku a jahody přesadit do nově vytvořeného vysokého záhonu, starý záhon doplnit kompostem a zasadit česnek. Prosím, co si o tom myslíte? Případně půdu předem ošetřit? Nehnojit, ev. sušeným slepičincem? Plánuji pouze ošetření Sulkou a zvažuji slepičince, pokud by česnek přišel do záhonu po jahodách. Jakou odrůdu zvolit - Lukan? Děkuji, Anna
  17. 9. 2018 8:12 Jan Kozák
  Jahody jsou pro česnek vhodnou předplodinou. Nedokážu takto posoudit zásobu živin. Možná by stačil jen kompost. Lukan je dobrá volba.

  Předplodina česneku

  10. 9. 2017 22:14 Zakladatel vlákna: Ludmila Kubová
  Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat,kam by bylo lepší zasadit česnek? Mám místo po jahodách nebo po řepě,nevím co by bylo vhodnější. Děkuji za odpověď.
  11. 9. 2017 9:43 Jan Kozák
  Po obou těchto předplodinách můžete česnek sázet, po obou je třeba řádně nahnojit. Pokud jste jahody zaryla hned po její sklizni, bude se po nich sázet lépe.

  svazenka

  18. 7. 2017 12:50 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Vážený pane Kozáku, chci zasadit česnek po jahodách (snad to není chyba) a protože nechci nechat záhon ladem, zaseju svazenku. Je to tak dobře?
  Hledala jsem ve vlákně, ale není tu o tom zmínka. Děkuji
  18. 7. 2017 12:52 Helena Malá
  To se omlouvám už jsem našla , že po jahodách ano, pokud není háďátko.

  Hnojení pod česnek.

  11. 9. 2015 13:21 Zakladatel vlákna: Hradil Ladislav
  Dobrý den,
  chtěl bych letos zasadit česnek po jahodách,čím bych měl půdu
  před výsadbou pohnojit.
  Děkuji.
  S pozdravem Ladislav Hradil
  11. 9. 2015 21:34 Jan Kozák
  Složitá odpověď. Ale zjednodušeně: máte-li kompost, tak s ním nešetřete. Nemáte-li ho, pak použijte Cererit v dávce 5 - 10 kg na ar podle toho, jak jste živili jahody.

  Přišla krásná sadba

  9. 9. 2015 20:49 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
  Dobrý večer. Mám dva dotazy. Může se česnek zasadit po jahodách? Proč je problematickou předplodinou hrách? Děkuji za krásnou sadbu a její rozvážení. Musím pochválit za perfektní zabalení a označení jednotlivých odrůd. S pozdravem Toniniová Jitka
  10. 9. 2015 6:00 Jan Kozák
  Nejprve poděkování za pochvalu. Ta je vždycky příjemná.
  Po jahodách klidně česnek sázejte, ale počítejte s tím, že si jahody vzaly z půdy hodně živin, takže je tam budete potřebovat přidat.
  U hrachu vycházím z vlastních zkušeností na konkrétním stanovišti. Nedávno jsem mluvil s člověkem, který česnek po hrachu sází. A s úspěchem. Je tedy možné, že se moje zkušenost váže pouze ke konkrétnímu místu.

  príprava pody

  3. 8. 2012 12:11 Zakladatel vlákna: monika romanova
  Dobrý deň p.Kozák, prosím o radu. Možem sadiť cesnek po jahodách a ako upraviť podu. Som Vaším velkým fanúšikom a prajem Vám moc zdravia aby ste ešte ďalej mohli rozdávať cenné rady pre nás začiatočníkov v pestovaní tejto vzácnej plodiny.
  3. 8. 2012 21:29 Jan Kozák
  Pokud ještě jahody nemáte zaryté, tak to urychleně udělejte. A určitě pohnojte - nemáte-li kompost nebo dobře rozleželý hnůj, tak zapravte do půdy aspoň 6 kg Cereritu na ar.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne