Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Mělká výsadba Zpět na diskusi

    Česnek nad zemí

    23. 12. 2020 14:10 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Dobrý den pane Kozák nevím co jsem udělal špatně ale dnes jsem se byl podívat na záhon s česnekem který jsem sázel asi před měsícem a některé stroužky jsou nad zemí některé zcela vyvrácené s mohutnými kořeny Co je špatně?Děkuji za odpověď.
    23. 12. 2020 17:33 Jan Kozák
    Špatně je samozřejmě to, že česnek vylezl ven. A co jste udělal špatně Vy? Buď byl česnek vysazen mělce, nebo nebyl záhon po výsadbě utužen, což byl letos většinou při hodně mokré půdě problém. Ale co včil? Bez zbytečného odkladu, tedy i na Štědrý den, stroužky zamáčknout zpět. Nějaké kořeny se sice poškodí, ale nebude to příliš na závadu.
    24. 12. 2020 15:30 josef zdvořák
    Mnohokrát děkuji za odpověd,mnoho zdraví příští rok.

    Vylezlé stroužky

    13. 3. 2017 10:38 Zakladatel vlákna: Zdeněk
    Po zimě mě asi třetina stroužků česneku vylezla ze země a je na povrchu. Má se to vyrýt a zakopnout do země, nebo stačí přihrnout zeminou? Děkuji.
    13. 3. 2017 19:04 Jan Kozák
    Těžká odpověď, když to nevidím. Máte-li řádky dost daleko od sebe, tak to přihrňte. Dá to míň práce.

    Obnažené stroužky po zimě

    19. 2. 2017 11:50 Zakladatel vlákna: Barush
    Prosím, poradíte co se stroužky, které se po zimě a oblevě téměř zcela obnažily? Jsou zakořeněné, ale na hodně místech čouhají ven půlky stroužku nebo i celé stroužky. Nejsou ještě narašené. Asi jsme měli na podzim sadit hlouběji. Dá se to nějak zachránit? Třeba jak to oschne trošku to přihrnout při kultivaci? Byla by to škoda o to přijít, máme tam tak 200m2. Děkuji Barča.
    20. 2. 2017 7:01 Jan Kozák
    Pokud jsou vytažené celé stroužky včetně kořenů, je třeba je urychleně vmáčknout do rozbředlé půdy. Zamačkávají se kořeny, aby se co nejméně poškodily. Jsou-li venku jen špičky stroužků, je možné buď zamáčknout (ale opět špičky prstů by měly být u špiček kořenů) nebo přihrnout. Každopádně zbytečně neotálet.

    Dotaz na chorobu

    3. 8. 2016 10:22 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
    Dobrý den,

    na česneku se mi objevila tato choroba, která napadá stroužky a mění jejich barvu do žluta, dokážete poradit, o jakou chorobu se jedná?
    Můžu si z něj udělat alespoň pastu?

    Děkuji
    3. 8. 2016 21:40 Jan Kozák
    Není to choroba. Podle pana Ing. Havránka, dej mu Pámbu věčnou slávu, je toto zabarvení způsobeno sírou, která se uvolnila při vysoké teplotě.
    4. 8. 2016 23:54 Tomáš Pščolka
    Promiňte pane Kozáku, ale mohl by jste tu odpověď dokončit... myslím tím při vysoké teplotě během zrání, sušení... a má to vliv na kvalitu česneku? Děkuji a přeji pohodový den
    6. 8. 2016 20:05 Jan Kozák
    Jak výše uvedeno, nemůžeme se zeptat nejpovolanějšího. Usuzuji však, že to musí být teplota po sklizni, protože v zemi taková není. Mohla by tam být při velmi mělké výsadbě, kdy by byly cibule hned u povrchu půdy.

    poškozené stroužky

    12. 8. 2015 19:15 Zakladatel vlákna: Pěcha Jan
    Dobrý den,
    předem chci popřát mnoho úspěchu ve Vaši další práci. Nyní dotaz. Část sklizně, max. do 5 % má poškozené stroužky, jinak úroda výborná. Odrůda Vekan sadba od Vás. Kde jsem udělal chybu ?
    16. 8. 2015 20:42 Jan Kozák
    Mohl to být důsledek mělké výsadby.

    Popraskaný česnek

    1. 8. 2015 10:17 Zakladatel vlákna: jiri drexler
    Dobry den,chtel bych se zeptat ,z jakeho duvodu nam tak popraskal cesnek.Je to lukan a primo od vas.Dekuji za odpoved pane Kozak,s pozdravem Jiri Drexler
    1. 8. 2015 17:06 Jan Kozák
    Neviděl jsem ani porost ani produkci, proto obecně. Nejčastější příčiny popraskaného nepaličáku jsou pozdní sklizeň, mělká výsadba, vydatný přísun vody po dlouhotrvajícím suchu v období asi 20 - 30 dní před sklizní, napadení houbomilkou.

    přezimování česneku

    4. 11. 2013 16:01 Zakladatel vlákna: PetrP
    Dobrý den pane Kozáku,
    prosím Vás, je možné nějak pomoci přezimování česneku? Z důvody zaorání travního drnu mám obavu z nedostatečné hloubky výsadby. Nad stroužky jsou cca 3 cm hlíny. Pomohlo by přes zimu na pozemek použít slámu, která by se po zimě odstranila? Děkuji.
    5. 11. 2013 21:38 Jan Kozák
    Třícentimetrová hloubka je skutečně málo, je riziko, že mráz stroužky vytáhne. Sláma by mohla pomoci, ale pokud ji použijete, tak ji tam z větší části nechejte i během vegetace, ale počítejte s tím, že si vezme nějaký dusík.

    Není ostrý

    21. 7. 2013 19:47 Zakladatel vlákna: Ondřej Kopeček
    21. 7. 2013 19:51 Ondřej Kopeček
    Dobrý den pane Kozák, plánuji vytahat česnek paličák jelikož už splňuje všechny podmínky, dneska jsem ho zkoušel ale stroužky byly u vrcholu zelené, a nebyl ostrý. Jméno sadby nevím, ale zkoušel jsem ho a byl hodně ostrý oproti tomu co mám teď, česnek jsem několikrát hnojil ledkem vápenatým. Je možné že bude mít pálivost až při vysušení a ta zelenost také odejde, nebo ještě prostě není zralý? Děkuji za odpověď.
    21. 7. 2013 20:01 Jan Kozák
    S tímto jevem jsem se už také párkrát setkal. Jeho příčinu neznám a zatím jsem ani neměl čas, abych se tím zabýval. Ale stálo by to za to. Zelené špičky se objevují u mělké výsadby a jsou způsobeny světlem.
    21. 7. 2013 21:22 Martin Harasim
    Já byl také loni v šoku, když Vekan po sklizni nepálil. Po sušení už pálí !

    co způsobilo praskání obalu?

    10. 7. 2013 11:03 Zakladatel vlákna: Jiří Šonský
    Koupil jsem 3kg sadby nepaličáku od pěstitele od Loun, bohužel jsem název odrůdy ani pěstitele neuchoval, ale prodej proběhl přesně podle dohody a termínu a ceny. Sázel jsem na poslední chvíli asi na začátku prosince. V podstatě po celou dobu zimy byl pod sněhem v době mrazů. Česnek v závěru vegetace cca na začátku června zažloutl na koncích listů. Ke konci měsíce značně polehl. Podle doporučení o pěstování nepaličáku jsem jej při více jak 50% polehlosti sklidil rycími vidlemi a během dvou dnů odřezal kořeny a navázal do trsů po 15 ks až 25 kusů podle velikosti. Některé cibule česneku byly ale rozprasklé a obal u některých zcela chyběl. Nepatrně jsem i zaznamenal vrtulku porovou a to převážně v místech rozprasklého obalu. Zkusil jsem u několika cibulí zcela odstranit první vrstvu obalu, spodní byla čistě bílá, druhý den opět výrazně profialovělá. Praskání - Jedná se o chorobu nebo jak se letos říká, extrémně špatný rok a musíme se s tím smířit, chvilku zima, pak vedro a do toho střídání srážek. Také jsem často zavlažoval kropením, neboť je záhon mezi záhony ostatní zeleniny a často nebyl čas kropit odděleně. Během vegetace jsem přihnojil pouze jednou NPK na celou plochu zahrady, nestříkám proti škůdcům ani přihnojení. Mořil jsem Sulkou těsně před sadbou cca 3 hodiny a po zaschnutí šel hned do země.
    17. 7. 2013 21:18 Jan Kozák
    Určitě nejde o žádnou chorobu. Nejčastěji se toto projevuje u mělké výsadby, kde na cibuli výrazně doléhají změny mezi suchem mokrem.

    brany-kultivace

    26. 3. 2012 12:31 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
    Dobrý den pane Kozáku
    Mám dotaz ohledně kultivace?Minulý týden jsme projeli bránami česnek a vzhledem k tomu,že sázím ručně a sadba není tak hluboko mam pocit,že jsme česnek jaksi narušili.Mam či mohu nyní provést nake "záchrané"opatření nebo jen čekat jak vše dopadne?
    26. 3. 2012 20:37 Jan Kozák
    Pokud máte dojem, že jste se dostal při kultivaci až ke stroužkům, nebylo by na škodu mírné nahrůbkování.

    Růst před zimou

    18. 12. 2011 9:32 Zakladatel vlákna: Ladislav Šimánek
    Když jsem sázel česnek začátkem listopadu a teploty se už držely pod 10st.,má něco narůst ještě před zimou?
    18. 12. 2011 11:58 "Brácha" Sendy
    Před zimou a během zimy mají růst pouze kořínky.
    Je nejlepší, když první listy začnou rašit nad zem až v době postřiku proti houbomilce česnekové.

    Pokud jste nikdy česnek nepěstoval, tak je to obdobně jako u jiných jarních cibulovin - tulipány, narcisky, jsou taky přes zimu schované, ale aby na jaře rychle narostly, musí mít přes zimu založen dobrý kořenový systém.
    20. 12. 2011 20:50 Jan Kozák
    Nad zem nemá narůst nic. Pokud se tak stane, je někde nějaká chyba, např. mělká výsadba.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne