Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Mělká výsadba Zpět na diskusi

  Vylezlé stroužky

  13. 3. 2017 10:38 Zakladatel vlákna: Zdeněk
  Po zimě mě asi třetina stroužků česneku vylezla ze země a je na povrchu. Má se to vyrýt a zakopnout do země, nebo stačí přihrnout zeminou? Děkuji.
  13. 3. 2017 19:04 Jan Kozák
  Těžká odpověď, když to nevidím. Máte-li řádky dost daleko od sebe, tak to přihrňte. Dá to míň práce.

  Obnažené stroužky po zimě

  19. 2. 2017 11:50 Zakladatel vlákna: Barush
  Prosím, poradíte co se stroužky, které se po zimě a oblevě téměř zcela obnažily? Jsou zakořeněné, ale na hodně místech čouhají ven půlky stroužku nebo i celé stroužky. Nejsou ještě narašené. Asi jsme měli na podzim sadit hlouběji. Dá se to nějak zachránit? Třeba jak to oschne trošku to přihrnout při kultivaci? Byla by to škoda o to přijít, máme tam tak 200m2. Děkuji Barča.
  20. 2. 2017 7:01 Jan Kozák
  Pokud jsou vytažené celé stroužky včetně kořenů, je třeba je urychleně vmáčknout do rozbředlé půdy. Zamačkávají se kořeny, aby se co nejméně poškodily. Jsou-li venku jen špičky stroužků, je možné buď zamáčknout (ale opět špičky prstů by měly být u špiček kořenů) nebo přihrnout. Každopádně zbytečně neotálet.

  Dotaz na chorobu

  3. 8. 2016 10:22 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
  Dobrý den,

  na česneku se mi objevila tato choroba, která napadá stroužky a mění jejich barvu do žluta, dokážete poradit, o jakou chorobu se jedná?
  Můžu si z něj udělat alespoň pastu?

  Děkuji
  3. 8. 2016 21:40 Jan Kozák
  Není to choroba. Podle pana Ing. Havránka, dej mu Pámbu věčnou slávu, je toto zabarvení způsobeno sírou, která se uvolnila při vysoké teplotě.
  4. 8. 2016 23:54 Tomáš Pščolka
  Promiňte pane Kozáku, ale mohl by jste tu odpověď dokončit... myslím tím při vysoké teplotě během zrání, sušení... a má to vliv na kvalitu česneku? Děkuji a přeji pohodový den
  6. 8. 2016 20:05 Jan Kozák
  Jak výše uvedeno, nemůžeme se zeptat nejpovolanějšího. Usuzuji však, že to musí být teplota po sklizni, protože v zemi taková není. Mohla by tam být při velmi mělké výsadbě, kdy by byly cibule hned u povrchu půdy.

  Není ostrý

  21. 7. 2013 19:47 Zakladatel vlákna: Ondřej Kopeček
  21. 7. 2013 19:51 Ondřej Kopeček
  Dobrý den pane Kozák, plánuji vytahat česnek paličák jelikož už splňuje všechny podmínky, dneska jsem ho zkoušel ale stroužky byly u vrcholu zelené, a nebyl ostrý. Jméno sadby nevím, ale zkoušel jsem ho a byl hodně ostrý oproti tomu co mám teď, česnek jsem několikrát hnojil ledkem vápenatým. Je možné že bude mít pálivost až při vysušení a ta zelenost také odejde, nebo ještě prostě není zralý? Děkuji za odpověď.
  21. 7. 2013 20:01 Jan Kozák
  S tímto jevem jsem se už také párkrát setkal. Jeho příčinu neznám a zatím jsem ani neměl čas, abych se tím zabýval. Ale stálo by to za to. Zelené špičky se objevují u mělké výsadby a jsou způsobeny světlem.
  21. 7. 2013 21:22 Martin Harasim
  Já byl také loni v šoku, když Vekan po sklizni nepálil. Po sušení už pálí !

  co způsobilo praskání obalu?

  10. 7. 2013 11:03 Zakladatel vlákna: Jiří Šonský
  Koupil jsem 3kg sadby nepaličáku od pěstitele od Loun, bohužel jsem název odrůdy ani pěstitele neuchoval, ale prodej proběhl přesně podle dohody a termínu a ceny. Sázel jsem na poslední chvíli asi na začátku prosince. V podstatě po celou dobu zimy byl pod sněhem v době mrazů. Česnek v závěru vegetace cca na začátku června zažloutl na koncích listů. Ke konci měsíce značně polehl. Podle doporučení o pěstování nepaličáku jsem jej při více jak 50% polehlosti sklidil rycími vidlemi a během dvou dnů odřezal kořeny a navázal do trsů po 15 ks až 25 kusů podle velikosti. Některé cibule česneku byly ale rozprasklé a obal u některých zcela chyběl. Nepatrně jsem i zaznamenal vrtulku porovou a to převážně v místech rozprasklého obalu. Zkusil jsem u několika cibulí zcela odstranit první vrstvu obalu, spodní byla čistě bílá, druhý den opět výrazně profialovělá. Praskání - Jedná se o chorobu nebo jak se letos říká, extrémně špatný rok a musíme se s tím smířit, chvilku zima, pak vedro a do toho střídání srážek. Také jsem často zavlažoval kropením, neboť je záhon mezi záhony ostatní zeleniny a často nebyl čas kropit odděleně. Během vegetace jsem přihnojil pouze jednou NPK na celou plochu zahrady, nestříkám proti škůdcům ani přihnojení. Mořil jsem Sulkou těsně před sadbou cca 3 hodiny a po zaschnutí šel hned do země.
  17. 7. 2013 21:18 Jan Kozák
  Určitě nejde o žádnou chorobu. Nejčastěji se toto projevuje u mělké výsadby, kde na cibuli výrazně doléhají změny mezi suchem mokrem.

  brany-kultivace

  26. 3. 2012 12:31 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
  Dobrý den pane Kozáku
  Mám dotaz ohledně kultivace?Minulý týden jsme projeli bránami česnek a vzhledem k tomu,že sázím ručně a sadba není tak hluboko mam pocit,že jsme česnek jaksi narušili.Mam či mohu nyní provést nake "záchrané"opatření nebo jen čekat jak vše dopadne?
  26. 3. 2012 20:37 Jan Kozák
  Pokud máte dojem, že jste se dostal při kultivaci až ke stroužkům, nebylo by na škodu mírné nahrůbkování.

  Růst před zimou

  18. 12. 2011 9:32 Zakladatel vlákna: Ladislav Šimánek
  Když jsem sázel česnek začátkem listopadu a teploty se už držely pod 10st.,má něco narůst ještě před zimou?
  18. 12. 2011 11:58 "Brácha" Sendy
  Před zimou a během zimy mají růst pouze kořínky.
  Je nejlepší, když první listy začnou rašit nad zem až v době postřiku proti houbomilce česnekové.

  Pokud jste nikdy česnek nepěstoval, tak je to obdobně jako u jiných jarních cibulovin - tulipány, narcisky, jsou taky přes zimu schované, ale aby na jaře rychle narostly, musí mít přes zimu založen dobrý kořenový systém.
  20. 12. 2011 20:50 Jan Kozák
  Nad zem nemá narůst nic. Pokud se tak stane, je někde nějaká chyba, např. mělká výsadba.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne