Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Moření česneku Zpět na diskusi

  Sulka

  19. 7. 2018 15:51 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat na Sulku k moření česneku. V pěstování píšete, že se má mořit 5% roztokem Sulky. 
  V obchodě jsem si koupila Sulku extra, dále jsem zjistila, že se prodává i Sulka-K. Je v tom nějaký rozdíl při tom moření, nebo je to  všechno stejné. Děkuji, Dana
  21. 7. 2018 17:26 Jan Kozák
  Máte pravdu, v obchodní síti můžete sehnat Sulku s různými přívlastky. Ale aby zahubila vlnovníka česnekového, je úplně jedno, jaký přívlastek nese. A jestli je v ní přimícháno i něco jiného,  pak to v daných koncentracích je bezvýznamné.

  Zálivka sulkou

  4. 4. 2018 12:02 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
  Dobrý den, od září mám v kanystru sulku myslíte že ji můžu naředit a zalít tím pole s česnekem? Děkuji za odpověď. 
  4. 4. 2018 17:13 Jan Kašpar
  Klidně zalijte, otázkou je proč.  Za těch 1/2 roku se totiž polysulfidy Ca přeměnily v sulfát. Takže zalijete (pokud původní ředění Sulky bylo 5%) vodou s obsahem 0,75% sádry. Účinek bude stejný jako při zálivce vodou, ve které jste předem 1/2 roku máčel odřezky sádrokartonových desek. Jinak se sádra v zemědělství kdysi používala na zlepšení zasolených půd.
  4. 4. 2018 21:24 Petr Brychta
  Děkuji za odpověď. Asi jsem to měl zalít hned po výsadbě že.
  8. 4. 2018 14:51 Lukáš Bahounek

  Moření naklíčeného česneku

  5. 3. 2018 13:42 Zakladatel vlákna: Šonka Martin
  Dobrý den,
  prosím o radu jestli můžu sulkou mořit již naklíčený česnek, který má cca 1-2 cm zelené výhony. Vím, že to není ideální sadba, ale chci to zkusit. Bojím se jen aby sulka nespálila zelené klíčky.
  Děkuji
  6. 3. 2018 6:52 Jan Kozák
  O zelené klíčky bych se nebál, dvouhodinové moření neublíží ani kořenům.

  Moření Sulkou

  7. 2. 2018 18:39 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
  Dobrý den p. ing Kozáku
  Bohužel odrůdu neznáme a nejblíže Vašim odrůdám je Vekan.Ale suknice není výrazně fialová spíž první jsou bílé a až další jsou víc a víc postupně fialovější.
  Na oloupaných stroužcích se někdy dělají medové flíčky.Průměr cibulí kolem 6 cm v dobrém roce i víc s  8 až 12 stroužky.Fotky nemám a chápu že toto asi stačit nebude k určení druhu.Děkuji za Váš čas.
  A tamty hesla jsem už nějak zapomněl-něco bylo na věčné časy ale co?
  10. 2. 2018 14:13 Jan Kozák
  Podle tohoto popisu to určitě tzv. ruský paličák nebude. Ale i mě by zajímalo, co je to zač. Možná by mi napověděla lokalita pěstování, případně jestli tento česnek pěstuje v okolí víc lidí. Můžete mi to sdělit i prostřednictvím e-mailu: jan.kozak@cesnek.cz

  Moření Sulkou

  7. 2. 2018 0:50 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
  Dobrý den pane ing. Kozáku
  Použitou Sulku /cca 1,5 litru/jsem si uchoval v uzavřené nádobě do jara a příležitostně s ní prováděl 2x na česnek zálivku a to poprvé 14 dní před jarní zálivkou Clonoplusem a podruhé 14 dní po zálivce Clonoplusem.A tady jaksi netuším zda se nedopouštím Sulkou na Clonoplus jakési nepřístojnosti-spory hub versus síra?Podzimní zálivka použitou Sulkou mi příjde jako moc brzo.Netuším co je lepší a proto se Vás ptám jak to vidíte jako nejlepší řešení.
  Děkuji předem za Váš čas.
  Údajně ten otcův česnek pěstujeme od roku 1925 a opravdu nahání slzy do očí. Je možné že by to byl nějaký rusák již od našich legionářů?
  7. 2. 2018 14:04 Jan Kozák
  Sulka houbu Clonostachys, která je obsažena v přípravku Clonoplus, nehubí ani neomezuje. Na rozdíl od chemického přípravku Rovral Aquaflo, omezuje. Myslím si, že je jedno, jestli použitou Sulkou zalijete hned po výsadbě nebo na jaře.
  Česnek z Ruska se k nám v menší míře mohl samozřejmě dostat i dříve než v dobách, kdy byl Sovětský Svaz náš přítel nejvěrnější (nebo jak se to říkalo, už jsem to i rád zapomněl). A víte jistě, že se jedná tzv. ruský paličák?

  Moření Sulkou

  4. 2. 2018 20:40 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
  Dobrý den pane ing. Kozáku
  mám dotaz a to jestli je možné aby česnek při moření v Sulce do sebe dostal tolik potřebnou síru pro tvorbu silic?Otec pěstuje česnek přes 40 let a poctivě moří v Sulce 12 hodin a agresivita česneku je obrovská.Tu samou odrůdu jsem v září  předloni mořil 2 hodiny a na jaře jsem navíc na políčko přidal síran draselný.Při srovnávání byl otcův opravdu silnější.A tak asi také začnu mořit 12 hodin.A je možné starou Sulku v které jsme mořili česnek použít jako zálivku a za jakých podmínek?Děkuji
  5. 2. 2018 7:18 Jan Kozák
  Začal bych otázkou. Co jste v minulosti s použitou Sulkou dělal? Vždyť v návodu je uvedeno, že po použití se má rozředit a nalít na záhon.
  Ostrost česneku je samozřejmě dána sloučeninami, v jejichž molekule je síra. Ale jak to udělat, aby byl česnek hodně ostrý, zatím nevíme. Určitě se na tom podílí i pěstitelská lokalita a ročník.
  Množství síry z moření v Sulce je velmi malé, skoro bych řekl zanedbatelné.
  5. 2. 2018 18:42 Jan Kašpar
  Dovolil bych si podotknout. SULKA je 14%  vodný roztok polysulfidů vápníku (CaSx), většinou pentasulfidu. Moříte-li 5% roztokem SULKy, moříte  absolutně (ve skutečnosti) 0,7% roztokem CaSx. Poměr Ca : S je 1,0 Ca : 2,25 S. Takže množství S, jakož i Ca je opravdu zanedbatelné. Proto taky  SULKA, tedy CaSx je tolerovaný prostředek v t.zv. "Ekologickém zemědělství".......
  7. 2. 2018 13:30 Jana Kopecká
  Dobrý den, k ostrosti a chuti bych doplnila, že je to opravdu ovlivněno i stanovištěm. Česnek pěstujeme v rodině několik let, dělíme se o sadbu p. Kozáka, vlastní i krajové odrůdy a chuť a ostrost se liší. Sestra pěstuje cca o 15 km dál  v těžké jílové půdě. Já mám pěknou hnědozem, lehčí, úrodnou na žulovém podkladě,  moje mamka v té samé vesnici v jiné části má v podstatě černozem. Jejich záhony jsou cca 45 let hnojeny kompostem a jejich zem je luxusní, roste tam vše skoro samo. Když děláme ochutnávku za syrova, tak stejná odrůda chutná 3x jinak. A také jsme se sestrou řešily, že česnek od p. Kozáka je někdy ostřejší. Každý rok česnek chutná trochu jinak. Jak píše p. Kozák je to i o počasí a lokalitě a taky hnojení. Já sulku po výsadbě naředím a naliju na záhon s česnekem.

  Vlnovník

  25. 1. 2018 15:00 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
  Dobrý den, nikdy sme vlnovníka neměli, 20 let, letos se objevil. Nevím odkud. Chci se zeptat pana Kozáka - mám necháno hodně vršků - pacibulek- velkých. I na nich, bohužel, jsem nějaké napadené našel - ne moc, ale jsou, zatím většina vpořádku,  pevné, ale pár jsem napadených našel -  mění barvu do hnědavé, fialkové atd. Mám to hned rozloupat a namořit Sulkou - má to krásné čekací kořínky, semtam je i maličký klíček zelený, nebo to vydrží do sázení - u nás zhruba začátkem dubna. Děkuji pane Kozáku starší, za odpověď
  25. 1. 2018 19:22 Jan Kozák
  Máčení by nebylo úplně šťastným řešením, protože by pacibulky začaly růst. Pokud nemůžete vyset při nynější oblevě (u Vás možná není), bylo by nejlepším řešením skladování někde venku. Samozřejmě v suchu. V chladu vlnovník neškodí.
  25. 1. 2018 19:37 Vlastimil Mitiska
  Děkuji za informace, budu se jimi řídit, snad to dopadne

  Nakliceny cesnek

  26. 12. 2017 17:58 Zakladatel vlákna: Jaroslav Malecký
  Dobry den. Nekolik dotazu. 1) Dnes jsem zasadil konecne cesnek, ale mam jeste cca 2 kila jiz nakliceneho. Klicky maji 2-3 cm. Je mozne ho sazet? Jak s morenim, mam sulku a rovral. Kolik hliny nad klicek. / 2) kdyz jsem dal nektery cesnek hliubeji a jiny jen s 4-5 cm zeminou, vadi to?/ 3) muzu dat na cesnek textilii, nebo je to zbytecne./ 4) a posledni- mam zahot s cesnekem ukoulet? Ve ctvrtek ma u nas prset.
  Dekuji
  28. 12. 2017 9:57 Alois Juráň
  Já bych to nasadil ale asi nemořil, to už nemá as cenu když už klíčí...co je to ukoulet?? .je mokro budete rád že to nějak dostanete do země.
  29. 12. 2017 0:42 Jaromir Vyskala
  Ukoulet = uvalet/uvalcovat

  Výsadba až nyní

  11. 12. 2017 20:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Malecký
  Dobry den. Cesnek jsem pro vysadbu dostal az nyni. Puda je sice mokra, ale sazet se da. Otec mi nabizi sulku, ve ktere moril minuly tyden on. Me se do toho jit nechce. Poradite, jak a cim osetrit(na plisen, hadatko, vlnovnik) - supla, rovral, clonoplus. V cem a jak dlouho macet, ne/nechat uschnout, v cem vyvalet pred uschnutim... Prosim o radu pro nadseneho zahradkare amatera. Dekuji. Budu vdecny za kazdou radu.
  11. 12. 2017 21:24 Alois Juráň
  Sulka by neměla být používána víckrát.Clonoplus už as tak narychlo nekoupíte,má být jen pár dní pěkně.Tak asi ten rovral podle návodu..já dal sulku nechal okapat a promíchal clonoplusem nechal zaschnout a hned do země.tak už su v klidu.

  moření

  8. 12. 2017 8:37 Zakladatel vlákna: Jakub Kaufman
  Zdravim.Rozhodl sem se pro svou první sadbu cesneku teprve před par dny a tak se ptam,zdali je problém cesnek (váš Lukan) az dnes namořit
  a jiz zítra sazet?Dekuji 
  10. 12. 2017 18:46 Jan Kozák
  Asi jsem přišel s křížkem po funuse. Po namoření by měl být česnek pokud možno do 24 hodin v zemi (To se samozřejmě netýká časného moření v srnu nebo září.)

  Vlnovník cesnakový

  20. 11. 2017 21:41 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu. Časť sadby pripravenej vo vreciach na morenie a výsadbu mám napadnutú Vlnovníkom. Nemohol som sadbu moriť v Septembri, pretože som ju ešte nemal. Vrecia som prebral a cesnak príliš poškodený som zlikvidoval. Sadiť sa momentálne nedá kvôli počasiu a tak to môže ešte trvať, predpokladám že moriť teraz a vysádzať až napríklad o dva-tri týždne by nebolo dobré aj keby sa mi podarilo sadbu usušiť napr. ventilátorom cesnak by pravdepodobne začal rásť. V návode píšete, že pri nižších teplotách je Vlnovník menej aktívny. Pomôže takto nachystaný cesnak umiestniť napríklad do záhradného altánku kde je teplota ako vonku cca 0-5°C? V prípade mrazov by som ho zasa schoval do garáže. Mám strach a veľkú vlhkosť vonku. Za prípadne iné návrhy budem vďačný.
  22. 11. 2017 6:53 Jan Kozák
  Sadbu teď nemořte a nechejte ji venku pod střechou v malé vrstvě.
  22. 11. 2017 11:25 Martin Lokaj
  Ďakujem za radu. Môže byť v prepravkách? Keď je cesnak v tenkej vrstve je Vlnovník menej aktívny? Alebo kvôli vlhkosti? 
  22. 11. 2017 17:47 Jan Kozák
  Tenká vrstva je potřebná kvůli provětrávání, s vlnovníkem to nic nedělá.

  moření česneku Sulkou a Gliorexem?

  14. 11. 2017 14:36 Zakladatel vlákna: Halaška Miroslav
  Letos v Častolovicích jsem spolu se sadbou česneku koupil i přípravek Gliorex.
  Pochopil jsem správně p. Ing. Kozáka, když mi radil, abych česnek nejdřív namořil v Sulce a po vymutí z roztoku Sulky jej ještě vlhký obalil v Gliorexu a nechal ushnout? Můžu to udělat teď  a sázet třeba až za čtrnáct dní? Děkuji za odpověď. Halaška, Vamberk
  16. 11. 2017 13:39 Jan Kozák
  Pokud jste to už udělal, tak co nejdříve saďte. Po tomto ošetření by měl být česnek v zemi do 24 hodin.

  Vydrží?

  12. 11. 2017 17:16 Zakladatel vlákna: Richard Bily
  Dobrý den, dnes jsem provedl druhé moření Rovral  a při výsadbě jsem zatměl na zahradě a nestihl vysadit vše proto se ptám zda takto ošetřená sadba vydrží tři dny bez újmy ? Jestli mě ješte pustí na zahradu počasí rad bych to dosadil . Děkuji Bílý
  12. 11. 2017 19:38 Jan Kozák
  Po namoření by se mělo vysadit do 24 hodin. pokud to není možné, je třeba stroužky osušit a držet v dobře větraném místě. Budou mít snahu kořenit.

  Moření

  7. 11. 2017 18:15 Zakladatel vlákna: Petr Daff
  Omylem jsem dal jednou tolik Sulky do vody, vyroste česnek? nebo jsem cibulky spálil? Děkuji
  7. 11. 2017 21:17 Jan Kozák
  Záleží na tom, jakou dobu jste mořil. Po dvou hodinách by se nemělo stát nic, po dvanácti by to mohlo být silně poškozeno.

  clonoplus

  6. 11. 2017 18:15 Zakladatel vlákna: Vladimír Malíček
  Dobrý deň, chcel by som začať moriť cesnak v prípravku clonoplus podobne ako Sulkou - to znamena zmiešať ho s vodou. Sadby mám približne 50 kg čo podľa navodu prípravku ( 10g clonoplusu na 200 ml vody / 1 kg cesnaku) by vyšlo finančne náročne. Chcem sa opýtať či ste skúšali miešať clonoplus s väčším množstvom vody a prípadne ostatný cesnak moriť v tom istom clonoplus moridle opakovane.
  6. 11. 2017 19:29 Jan Kozák
  Ošetření Clonoplusem není moření, funguje to úplně jinak, než chemie. Jde tam o to, aby maximum spór ulpělo na stroužku, proto není vhodné suspenzi ředit víc, než doporučuje výrobce. My dokonce ani suspenzi neděláme a promícháme vlhké stroužky se suchým přípravkem. Pro větší množství sadby není určeno malé balení, ale velké o hmotnosti 500 gramů. Tam je už cena ošetření příznivá.
  6. 11. 2017 20:07 Vladimír Malíček
  Ďakujem Vám pekne za odpoveď, bohužial výrobca ponúka rozvoz iba na Českom trhu a na Slovensku som zohnal max. balenie 50g dosť drahé. Ešte raz ďakujem za Vaše odborné informácie, na ktoré sa vždy spoľahnem pri pestovaní cesnaku.
  14. 11. 2017 15:38 Helena Malá
  Dobrý den, a musí to oschnout úplně nebo stačí jen, aby to na tom drželo? Děkuji
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne