Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Opakovaná výsadba Zpět na diskusi

    Riziko

    16. 10. 2021 7:25 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Jaké je pěstitelské riziko dát česnek dvakrát po sobě děkuji za odpověď
    16. 10. 2021 23:29 Miroslav K
    Zdravim, pestuji cesnek patym rokem po sobe na stejnem policku o rozmerech 2x5m a bez problemu,bez chorob a plisni a se stejne vysokym vynosem. Pudu jsem obohatil o perlit,vermikulit,pisek a hlavne pridal hodne biouhlu ktery mi zvedl vynos take ve vyvysenych zahonech a ve skleniku. Nepouzivam zadne chemie,nekupuji umela hnojiva, nehnojim cereritem ani ledkem. 
    Cesnek1Cesnek2

    Umístění políčka následující rok

    25. 9. 2020 12:15 Zakladatel vlákna: Miloslav Wastl
    Dobrý den,

    s pěstováním česneku letos začínám, mám od Vás (nikoliv tedy tady zakoupenou) sadbu česneku Anton. Vím, že česnek by se neměl sázet na stejné místo následují cca. 3 roky, ale zajímalo by mě, jak daleko od původního políčka může být následující rok políčko nové? Může být česnek zasazen příští sezónu o 2, 5, 10 metrů vedle původního pole nebo to není vhodné? Políčko je velké cca. 1,8*2,6 m (100 rostlin).

    Také bych měl dotaz ohledně hnojení, na novém políčku byla původně divoká "louka" (kopřivy, vysoké traviny atd.). Pole jsem nachystal, prohnojil Cereritem na česnek a cibule, plánuji po výsadbě mulčovat pole posekanou trávnou. Kdy na jaře je vhodné začít přihnojovat a čím nejvhodněji? Dočetl jsem se zde, že pokud žloutnou listy tak postřik močovinou na list, je vhodné i když nebudou žloutnout preventivně jako výživu? Doporučil byste případně jiné hnojivo pro zdravé silné rostlinky? V jakých intervalech a kdy začít s přihnojováním? Kupříkladu na jaře opět Cererit?

    Děkuji za rady a moc chválím web a Vaši práci.
    26. 9. 2020 19:50 Jan Kozák
    Pokud nebyly v porostu česneku zdravotní problémy, může být následující rok záhon hned vedle původního. Při problematickém zdravotním stavu stačí mezera jeden metr.
    Na jaře můžete jednou přihnojit ledkem vápenatým (15,5 % N), když už je dostatečná listová plocha je nejlepší hnojení na list 5% roztokem močoviny v desetidenních intervalech až do prvních dnů června. Cererit na jaře nedávejte, bylo by to hlavně hnojení pro následnou plodinu.

    Pěstování česneku

    23. 9. 2019 20:00 Zakladatel vlákna: Vojtěch Tesař
    Dobrý den, 
    minulý rok jsem poprvé zasadil sadbu na pozemek, kde se ještě žádný česnek nepěstoval... pěstovali se tam hlavně obiloviny. Je velký problém, tam česnek zasázet ještě jednou? Myslím si, že ještě jeden rok, by měl vyjít... Děkuji za odpověď. 
    24. 9. 2019 7:21 Jan Kozák
    Není-li jiná možnost a první porost byl zdravotně v pořádku, tak to lze udělat. Kdybyste se zeptal hned po sklizni česneku, doporučil bych alespoň vyset zelené hnojení.Na to je již samozřejmě pozdě, tak dodejte kompost, pokud ho máte. Ale určitě ne z obecní kompostárny, ten bývá zamořen spoustou chorob a škůdců.
    Každopádně bych doporučil použití pomocného přípravku Rizocore.

    stanoviště česneku

    28. 6. 2017 11:43 Zakladatel vlákna: Jaroslav Zagora
    Dobrý den pane Kozáku,
    slyšel jsem,že je dobré sázet česnek několik roků na stejné místo,je to pravda?Jaký máte na to názor.Děkuji za odpověď.
    28. 6. 2017 14:16 Miroslav Čivrný
    V sekci "PĚSTOVÁNÍ" pan Kozák píše: 
    Výběr pozemku:
    Není vhodné na jednom pozemku pěstovat česnek opakovaně každý rok. Hrozí nejen únava půdy a postupné snížení výnosů, ale především zamoření půdy chorobami a škůdci. Optimální odstup mezi pěstováním česneku na stejném pozemku je 4 roky.Pozemek pro česnek by neměl být přemokřený a měl by být na slunném místě. Lze jej úspěšně pěstovat jak na písčitých, tak i na těžkých půdách.
    29. 6. 2017 7:20 Jan Kozák
    Čím později se vrátíte na stejný pozemek, tím lépe. Pokud nemáte jinou možnost a musíte sázet na stejné místo, je třeba přidat organickou hmotu, např. zeleným hnojením nebo kompostem. Samozřejmostí je dobrý zdravotní stav česneku v předcházející sezóně a dobrý zdravotní stav sadby. Ale pro další roky je třeba se změnou místa počítat.

    výsadba

    28. 7. 2015 21:02 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý večer mohu vysázet česnek dvakrát za sebou na stejné místo?děkuji za odpověď.s pozdravem Rázek
    31. 7. 2015 7:31 Jan Kozák
    Pokud není vyhnutí, pak je to možné za předpokladu, že předchozí porost byl v dobrém zdravotním stavu. Každopádně by bylo vhodné přidat organickou hmotu - kompost nebo zelené hnojení.

    sadba

    16. 2. 2014 8:06 Zakladatel vlákna: Ludmila Kraifová
    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když jsem si od vás koupila sadbu česneku,zda můžu použít úrodu jako sadbu,nebo je lepší si koupit novou sadbu.Děkuji L.K.
    16. 2. 2014 10:10 Jan Kozák
    Pokud budete mít pěkný porost a budete spokojená s výnosem, používejte vlastní sadbu. Třeba deset let.

    Sadba

    24. 10. 2013 17:02 Zakladatel vlákna: JJ
    Dobrý den,

    kdy letos doporučujete sadbu česneku v okolí Uherského Hradiště. Ptám se kvůli tomu, že teplota půdy asi nebude ještě něvhodnější, je to tak? Doporučujete sadbu česneku na poli, kde byl minulý rok sazen česnek?
    24. 10. 2013 19:59 Jan Kozák
    Přesný termín Vám sdělím na jaře příštího roku. Teď je ještě brzy. Pokud máte jinou možnost pozemku, tak jí dejte přednost.

    sadba

    1. 10. 2013 10:24 Zakladatel vlákna: Zdeněk Kvita
    Dobry den pane Kozák.Mam dotaz jestli múžu nasadit česnek na to samé místo jak loni.Půda před dvěma měsící pohnojena uleželým koňským hnojem.děkuji
    1. 10. 2013 21:12 Jan Kozák
    Pokud byl poslední porost skutečně zdravý, pak ho na stejné místo zasázet můžete. Ten hnůj udělá dobrou službu.

    Co se stane.

    26. 9. 2013 7:57 Zakladatel vlákna: Kamil Staněk
    Dobrý den.
    Poměrně hodně dozadu jsem pročetl diskuzi, ale k mému dotazu
    jsem nic neobjevil.
    Uvádíte, že je ideální sadit česnek na stejné místo v intervalu 5 let, v nouzi min. co druhý rok.
    Já mám jen malý pozemeček, 4 m2,a chtěl bych na něm pěstovat opakovaně jen česnek.
    Co se stane , když budu sázet stále na stejné místo, ovšem ne sadbu vypěstovanou na tomto pozemku ? Hnojil bych rok starým živočišným kompostem.
    Mockrát děkuji za odpověď.
    28. 9. 2013 19:55 Jan Kozák
    Co se stane, to uvidíte, já to nevím. Každoroční přídavek organického hnojiva, jak uvádíte, bude určitě přínosem. Asi by nebylo na škodu vždy po sklizni vyset hořčici (nebo ředkvičku, pekingské zelí apod. - to Vám dá i nějaký užitek). Pokud bude Váš česnek zdravý, můžete klidně použít i vlastní sadbu. Problémy se mohou objevit už druhý rok, ale taky třeba ne ani po deseti letech.

    půda

    13. 9. 2013 7:34 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
    Dobrý den, pane inženýre.
    Dle ideálu by se měl česnek střídat po 4-7 letech. Chci se zeptat, zda je možno tuto dobu nějakým způsobem zkrátit (např.hnojením). Nedovedu si představit, žebych sázel na 1ha a další 4 resp. 6 by odpočívalo. Jakým způsobem postupujete vy pokud zkracujete dobu odpočinku půdy od česneku? Jak velkou plochu obhospodařujete?
    předem děkuji
    J. Mitro
    ps: moc děkuji za sadbu...:)
    14. 9. 2013 20:17 Jan Kozák
    Střídání plodin má své opodstatnění, které obecně platí. Znám jedno místo, kde minimálně dvacet let střídají jenom česnek a brambory. Pokud máte česnek v dobrém zdravotním stavu, můžete dobu klidně zkrátit.

    Satba po dva roky

    25. 8. 2013 10:36 Zakladatel vlákna: Václav Zdeněk Melen
    Dobrý den, nemám moc velikou zahradu a tak bych rád věděl, zda je možné sázet česnek dva roky po sobě na stejné místo. Je potřeba nějakých úprav, event. hnojení atd.? Předem děkuji za odpověď.
    Václav Zdeněk Melen
    25. 8. 2013 12:35 Tomáš Pščolka
    Dobrý den, obecně se to nedoporučuje. Ale za sebe mohu řícti, že to tak z důvodu velikosti zahrady, také praktikuji. Po prvním roce zasadim ihned po sklizni zelené hnojivo (svazenku nebo hořčici). Nejpozději do konce září důkladně zaryji, přidám cererit a nechám tak. Česnek pak sadím co nejpozději...
    Zatím mi to vychází.
    Ale možná mají jiní jiné zkušenosti.
    S pozdravem Tomáš Pščolka

    výsadba česneku na stejné místo

    4. 7. 2013 8:41 Zakladatel vlákna: ludmila holá
    Dobrý den pane Kozáku, přečetla jsem si, že lze znovu znovu vysázek česnek v témž roku na stejné místo po meziplodině jako jsou brambory a to po řádném prohnojení. Zajímalo by mě, čím řádně prohnojit. Děkuji za odpověď. Ludmila
    4. 7. 2013 21:22 Jan Kozák
    Toto řešení je spíše nouzově možné. Čtyřletý (ještě raději víceletý) odstup je určitě lepší.
    Pod brambory by byl nejlepší zetlelý hnůj nebo kompost a pod česnek ještě trochu Cereritu (asi 2 kg/ar).

    nechat česnek v zemi

    26. 7. 2012 14:44 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den, podzimní česnek nám nevyzrál, nať předčasně po deštích uhnila a je malý, buď jen jeden velký stroužek tvaru cibulky nebo malinké česneky, uvažujeme o tom nesklízet ho ale nechat ho v zemi na příští sezónu, myslíte že je to dobrý nápad? Děkuji Tomáš
    26. 7. 2012 21:04 Jan Kozák
    Myslím, že je to špatný nápad. Raději sklidit a vysadit na podzim znovu.

    sázení česneku

    6. 7. 2012 5:17 Zakladatel vlákna: ohnoutka fr.
    Zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor: česnek mi vymrzl cca. z 85-90 procent na ploše 7 arů. Co zůstalo je zdravé i když drobné. Myslíte. že bych mohl česnek zasadit na stejné místo i ještě jednou ? Děkuji. Ohnoutka
    7. 7. 2012 7:17 Jan Kozák
    Bez znalosti tamních poměrů doporučuji pozemek vyměnit.

    Co s pozemkem

    20. 4. 2012 19:01 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobrý večer pane Kozáku mám prosbu: Nemohl by jste v pár řádcích napsat návod na postup úpravy pozemku po vymrzlém česneku?Myslím , že do tří týdnů budeme znát rozsah škod definitivně.Bylo by možné třeba pozemek nakypřit – pak vhodně zasít třeba hořtici-potom zaorat a do podzimu udržovat v čistotě a v listopadu dát znovu sadbu česneku, pokud seženeme.Nebo sadit brambory a potom co nejpozději česnek – možná je to nevhodné, ale letošní výpadek může někomu rozhodit osevní postupy na další roky.Pokud bude čas vložte prosím rychlý návod postupu a vhodnosti meziplodin—moc by to pomohlo těm, co přišli třeba i o celou výsadbu.Stále mi není jasná škodlivost zbytků po zmrzlém česneku.Pozemek je vyhnojen – moucha potlačena atd… Děkuji mnohokrát PetrK
    20. 4. 2012 20:32 Jan Kozák
    Škodlivost zbytků po vymrzlém česneku je minimální, téměř nulová. Potřebujete-li na tento pozemek znovu na podzim sázet česnek, pak můžete použít obě navržené varianty.
    20. 4. 2012 21:25 Honzík Novák (ml.)
    Když Benátčan nechtěl lízt ze nemě, připravoval jsem se na variantu výsadby velmiranných brambor (Magda) s následným výsevem zeleného hnojení hořčice ihned po sklizni brambor.
    Jenže Benátčan po proplečkování naslepo najednou vyrazil na 60%. Možná že jej pod zemí zdržoval tvrdý slitý škraloup.
    I Vám pane Konopka přeji, aby škody mrazem byly pod hranicí, kdy zvolíte náhradní plodinu.

    Uhnilé česneky

    5. 4. 2012 9:01 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den, rád bych se zeptal jak naložit s poniženými, uhnilými česneky, které byly poškozeny holomrzy. Je nutné tyto odstranit z pole, nebo lze je tam ponechat ať se biologicky rozloží - nezpůsobí to však "kontaminaci" pole a tím hrozbu pro další budoucí pěstování česneku .
    Děkuji Jan
    5. 4. 2012 21:20 Jan Kozák
    Odstraňování uhynulých rostlin z pozemku je zbytečné. Osobně bych se ani nebál na toto místo vysadit na podzim novou sadbu.

    úvaha

    2. 2. 2012 23:18 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    Ještě se mi nestalo, abych na jaře musel sázet náhradní výsadby za vymrzlé porosty, ale při sledování diskuze mne napadla otázka, nakolik je možné nebo vhodné provést náhradní výsadbu jarním česnekem na plochy s vymrzlým ozimým česnekem?
    3. 2. 2012 11:26 Jan Kozák
    Bylo by to podobné, případně ještě horší, než sázet česnek po česneku. Pokud by k této nemilé situaci došlo, dá se předpokládat, že na odumírajících rostlinách by našly živnou půdu nejen organizmy saprofytické (žijící na odumřelém substrátu), ale i parazitické, které by mohly napadat nově vysazené stroužky.
    3. 2. 2012 14:26 hloupý Honza (Sendy)
    Došel jsem ve svých úvahách ke stejnému závěru.
    Ano, i když vlastně nedošlo k sklizni česneku, není v příslušné sezóně uvolněný pozemek vhodný pro výsev pórku, pěstování cibule ze semene i sazečky, gladiolů a podobných hlíznatých i cibulových květin.
    Uvažuji, že asi bude nejvhodnější použít jako následnou plodinu mrkev, karotku, petržel a jinou kořenovou zeleninu.

    Sázení

    10. 10. 2011 9:43 Zakladatel vlákna: pavlina muchova
    Dobry den,
    muzu zasadit cesnek do stejne pudy jako byl letos,tedy podruhe?ikdyz je nove pripravene plochy vice,co by pomohlo?ridceji?minuly rok tam byly brambory.
    dekuji
    pm
    10. 10. 2011 20:25 Jan Kozák
    Česnek po česneku je nejhorší alternativa, ale pokud není jiná možnost tak to udělejte. Podmínkou však je, že minulý porost měl výborný zdravotní stav.

    česnek

    13. 9. 2011 20:51 Zakladatel vlákna: Arnošt Richter
    Dobrý den pane inženýre rád bych se vás zeptal jeli možné sadit česnek na záhon, když tam byl minulí rok,a ještě jsem v stoužku při rozdružovaní našel maleho červíka jaký máte na to názor,děkuli Richter Arnošt.
    13. 9. 2011 21:13 Jan Kozák
    Sázet česnek po česneku Vám nedoporučuji, snad by bylo možné najít jiné místo. Ten červík by mohl být třeba larvou molíka česnekového, určitě to nebylo háďátko - to je pozorovatelné pouze pod mikroskopem.

    vhodné předhnojení

    22. 8. 2011 14:37 Zakladatel vlákna: radúz
    Zdravím Vás, prosím o radu týkající se vhodného výberu hnojiva pro podzimní výsev česneku. Mám jen dva větší záhony, se sázením česneku jsem začal teprve před dvěma roky. První sklizeň byla úžasná, prý byl záhon kdysi předhnojen koňským hnojem. Letošní sklizeň byla poněkud menší velikosti. Bylo mi řečeno, že česnek se má sázet každý rok na jiné místo, co je na tom pravdy? V mém případě, pokud využívám stále dva větší záhony, jaké hnojivo či předplodinu mám zvolit. Je vhodné zarytí hnoje (kravský či koňský?) do zeminy, popř. kdy? Díky
    22. 8. 2011 17:41 náhodný.host
    Česnek je typická plodina pro druhou trať, neboli pro záhony v staré síle. Hnůj a ostatní hnojiva obsahující dusík v amoniakální (čpavkové) formě je nevhodné. Je polemika, jestli pod česnek může přijít kompost tříletý (dvakrát přehazovaný) nebo čtyřletý (již silně mineralizovaný). Pro začátečníky je rozhodně nejlepší užít pro vyhnojení Cererit. Dávkování najdete níže. Střídání plodin je jednak z důvodu zdravotního = zárodky chorob mají jen určitou životnost a čím delší je interval mezi opakováním plodiny, tím lépe. druhým důvodem je právě obsah živin a nutnost vyhnojení k předplodině. třetím důvodem je, že každá plodina potlačuje některé konkurenční rostliny a jiné nikoliv = střídáním plodin omezíte invazi některých plevalů.
    22. 8. 2011 21:17 Jan Kozák
    Nelze úspěšně pěstovat na stejném místě. Lze použít rozleželý hnůj, musí však být v půdě dobře promísen.
    22. 8. 2011 22:51 nikdo
    Když vezmu rozleželý hnůj co se před zimou vyhazuje z pařníku, tak je to už použitelné?
    Nebo musí být ten hnůj ještě více uleželý?
    26. 8. 2011 21:11 Jan Kozák
    Důležité je, aby se rozsypával a tak se dal s půdou dobře promísit bez velkých kusů.

    Dotaz

    8. 7. 2011 21:40 Zakladatel vlákna: Sara Loydova
    Dobrý večer.Jste napsal ,že sázet česnek na stále stejné místo ,že muže mít za následky zdravotní potíže.Mužete to více konkretizovat.?Co se týká stránek ,tak jsou přehledné a velmi pěkně vyvedené.
    9. 7. 2011 21:01 Jan Kozák
    Jedná se hlavně o Fusarium, Botrytis a Helminthosporium.

    Cesnek

    8. 7. 2011 19:01 Zakladatel vlákna: Sara Loydova
    Je problém sázet česnek stále na totéž místo?jestli by se tak dělo ,tak bude rok od roku mensi výnos?Loydová
    8. 7. 2011 20:39 Jan Kozák
    Spíše se dají očekávat zdravotní problémy.

    vhodná půda

    13. 4. 2011 11:41 Zakladatel vlákna: Martin
    Dobrý den pane Kozák, dle níže proběhlé diskuse je patrné, že nedoporučujete sadbu po ozimých obilovinách, můžete mi prosím potvrdit, že ikdyž sklizeň obilí proběhne koncem července tak je následná sadba česneku v říjnu nevhodná a nedoporučujete ji? Dále prosím o Vaši zkušenost, kolikrát je vhodná opakovaná sadba česneku na stejném místě? Děkuji za Vaši odpověď.
    13. 4. 2011 20:49 Jan Kozák
    Ozimé obiloviny jsou nevhodnou předplodinou z důvodu zaplevelení česneku z výdrolu. Jarní obiloviny jsou vhodnější, protože rostliny z výdrolu v zimě zmrznou.
    Opakovaná výsadba dva roky po sobě může být výjimečně za předpokladu bezchybného zdravotního stavu. Běžně se doporučuje odstup čtyři roky.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne