Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Ortiva Zpět na diskusi

    Choroba?

    25. 4. 2022 17:51 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,raději se přeptám zda je vše v pořádku. Konečky mladých  listů uhnívají.Postřik Stompem před 10 dny. Spodní listy žluté.Mám to stříknout Ortivou?Děkuji. 
    Žloutenka?Štěpán
    25. 4. 2022 20:00 Jan Kozák
    Omlouvám se, ale tím, že jste "přiznal barvu", nemohu sloužit. Konkurenční firmy nemají rády, když se vyjadřuji k jejich odrůdám.
    25. 4. 2022 21:06 Vítězslav Dotzauer
    Méně více to dělá Vekan a více méně i Bjetín.Nejvíce ovšem Štěpán.Lukan je absolutně v pořádku. Než potvrdím barvu,musím konstatovat,že to bratr v dobré víře postříkal Sulkou a Championem 50 WG.Zbytkem co stříkal stromy.Pak jsme si to vyříkali.Bylo tam totiž Rizocore.Ani moc krve neteklo.
    Barva není dobrá-pomůže Ortiva?
    O Štěpánovi se bavit nemusíme.
    26. 4. 2022 7:23 Jan Kozák
    Trochu níže popsal stejný problém Martin Jurček - mrkněte na to.
    Chemií, potažmo životním prostředím i peněženkou je dobré šetřit, pokud to není nezbytně nutné. Nedostatečný příjem dusíku nevyřeší přípravky na ochranu rostlin, ale pouze přihnojení dusíkem.
    27. 4. 2022 23:05 Vítězslav Dotzauer
    Tento článek jsem četl ale žloutnutí spodních listů mě až tak netrápí.Velice mě trápí to zakončení mladých listů do fialova.A proto jsem to již postříkal Ortivou.Vím že méně znamená někdy více ale toto snad byla jediná možná cesta.Dusíku to dostalo před týdnem asi tak 4x víc než lehce doporučujete(1 kg/100m2 leden vápenatý).V tom to nevidím. Mám to za dva týdny vzít znova Ortivou?Nebo za tři?
    29. 4. 2022 7:39 Jan Kozák
    Ve fialovém zabarvení chorobu neshledávám. Přisuzoval bych to fyziologické poruše, která mohla být způsobená nízkými teplotami v kombinaci s něčím dalším, možná i tím postřikem. V dusíku to určitě není. Ortiva je zbytečná.

    nemoc česneku

    13. 7. 2020 18:07 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
    Dobrý den, jaký je rozdíl mezi bílou hnilobou a bílou sklerociovou hnilobou?
    Našel jsem přípravek Ortiva, kde se uvádí použití na bílou hnilobu viz foto
    děkuji Krejčíř V.
    postřikpostřik
    13. 7. 2020 22:14 Jan Kozák ml.
    Je tím myšlena ta samá choroba. Ortiva je však proti ní v polních podmínkách zcela neúčinná. Vůbec nemá smysl to zkoušet. Ani při mnohonásobném překročení dávkování byste se viditelného výsledku nedočkal. Nehledě na to, že to není právě nejekologičtější přípravek.

    choroba

    13. 5. 2020 13:20 Zakladatel vlákna: Dagmar Flo
    Dobrý den,
    na rostlinách se nám objevila choroba. Bylo mi sděleno, že je to: od rzi přes houbomilku po plíseň či začínající stadium perenospory... Takže teď nevím. Radí mi od setření po různé přípravky. Prosím o radu, o co se jedná a čím ošetřit. Děkuji.
    choroba česneku
    13. 5. 2020 20:13 Jan Kozák
    Je to rez, pomoci by měla Ortiva, ale musíte spěchat. Rez také závodí a může vyhrát. Přiznám se, že tak brzy jsem rez ještě neviděl.

    Rizocore

    29. 10. 2019 10:22 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
    Pane ing. Kozáku, jsem Vaším zákazníkem i členem diskuse opakovaně (Sclerotium). Dnes se obracím s dotazem - tento týden plánována výsadba od Vás zakoupené sadby, namořeno Sulkou, ale Rizocore nemám (zapomněl jsem objednat). 1/ Má význam Ortiva nebo lépe počkat s výsadbou do doby dodání Rizocore nebo Clonoplus od Vás? Nebo - 2/ mám použít Rovral a na jaře Clonoplus? Děkuji za ochotu.
    29. 10. 2019 19:16 Jan Kozák
    Ortiva význam nemá, nepoužijte ji. Rizocore si objednat můžete, je k dispozici. Těch pár dní počkejte.

    Přípravek ORTIVA

    11. 7. 2017 10:17 Zakladatel vlákna: Jiří Kopecký
    Dobrý den,
    letošní úrodu česneku mi napadla bílá hniloba, proto se pokusím
    tento problém řešit pomocí rad na tomto webu. Nicméně náhodou
    jsem objevil v příbalovém letáku přípravku ORTIVA, kterým ošetřuji
    rajčata a okurky, i zmínku o použití proti bílé hnilobě česneku.
    Má někdo zkušenost s Ortivou proti bílé hnilobě ? Děkuji
    11. 7. 2017 20:14 Jan Kozák
    Doufám, že Ortiva na další choroby nepůsobí stejně nespolehlivě. Proti bílé hnilobě česneku určitě nezabírá.

    Hrdza

    5. 7. 2017 9:03 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
    Dobrý deň pán Kozák,
    pred týždňom som zistil v poraste hrdzu na listoch cesnaku. Včera som zistil, že táto choroba sa rozširuje ďalej do celého porastu. Moja otázka znie, či je potrebné ešte riešiť postrek Ortivou. Ak nie, nebude to mať negatívny vplyv na kvalitu cesnaku?Jedná sa o ruský paličiak na ploche 10 árov, ktorý má 6 zelených listov, čiže zber bude za 2 - 3 týždne.  Ďakujem za odpoveď.
    Hrdza na listoch
    6. 7. 2017 7:11 Jan Kozák
    V tomto stádiu Vám už Ortiva nic nevyřeší, počítejte s tím, že porost bude během několika dnů zasažen celý. Asi Vám to o pár dní uspíší sklizeň.

    Plíseň

    28. 5. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den pane Kozáku poradíte mi prosím v boji proti této chorobě ? Děkuju za odpověď. 
    ČesnekStoužek
    30. 5. 2017 5:13 Jan Kozák
    A je to tady. Opět vidíme bílou sklerociovou hnilobu. Letos s ní už nic neuděláte. Aby se Vám příliš nerozšiřovala, nezalévejte. K této problematice se brzy vrátím.
    30. 5. 2017 10:41 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Jakubál, mně v minulých letech pomohl přípravek Polyversum. Je to mikroorganismus, který je schválen pro ekologické zemědělství. Aplikace buď postřik nebo zálivkou. Já ho před lety nasadila hned, jak jsem objevila první napadené rostliny, doporučené dávkování 0,05% jsem několikrát navýšila. Příklad: dávkování 1 kávová lžička na 10 l konev - já dala 5 lžiček. Prostě koňskou dávku:-), zalila jsem česnek ke kořenům, vždy polila i cca 2 cm stonku u země. ke každé rostlině stačí trochu. Půda před aplikací byla vlhká. Za tři dny jsem to zopakovala. A pak dala ještě 2 dávky v odstupu cca týdnu, to už jsem dávala předepsanou koncentraci.

    Před aplikací jsem velmi opatrně lopatkou vyndala napadené rostliny, lopatku vždy dezinfikovala v roztoku Sava, napadené rostliny vč. zeminy jsem dávala velmi opatrně do pytle a vše vyhodila do odpadu, určitě ne na kompost. Dezinfikovala jsem nářadí včetně bot hned na kraji záhonu. Šlo mi o to zachránit česnek, což se povedlo, ale bylo to docela drahé. Firma prodává i větší balení 100 a více gramů, to se vyplatí. V maloobchodě mají většinou 5 g, což je málo. Ano, bylo to drahé, pro mne bylo prioritou zachránit porost.

    Po sklizni jsem aplikovala desinfekci dusíkatým vápnem a Polyversum používám doteď jako prevenci, protože čas od času se mi na pozemku sklerocie vyskytla, ikdyž jsem dezinfikovala půdu, při výsadbě použila Glyorex atd.  Záleží na tom o jak velkou plochu se jedná a kolik do toho chcete investovat. Napadené rostliny jsem tenkrát měla v podobné fázi jako vy. Určitě zklikvidujete všechny rostliny, které mají hodně žluté listy a vypadají nemocně. Výrobek pro aplikaci v česneku nemá registraci, konzultovala jsem to s firmou, poradili mi ochotně.  Registrace něco stojí, jak vysoká účinnost je, vám neřeknu, mně to zabralo skvěle. Tenkrát jsem zachránila cca 90 % porostu, což bylo asi 650 rostlin.  Půda by měla být vlhká, v tom vedru co panuje bych to určitě předem zalila, aspoň trochu. Aplikovala jsem brzo ráno nebo večer. Držím palce. Sklerocie se mi tenkrát objevila na pozemku, kde byla původně tráva a česnek tam nikdy nerostl.

    Používám ho i na rajčata, preventivně, po výsadbě zaliju dolní část stonku a ke kořínku, stačí cca 5 ml na rostlinu a když se u souseda objevila plíseň, aplikovala jsem postřik. Rajčata mám luxusní každý rok.
    30. 5. 2017 16:40 Filip Jakubál
    Moc děkuju za odpověď, určitě se na to podívám a rozhodnu se. Nic méně tato choroba už mě nějakou dobu trápí jelikož mám 70 m2 tak se budu snažit aby to bylo co nejlevnější. 
    31. 5. 2017 4:38 Jaromir Vyskala
    Nejlevneji se da zbavit bile hniloby vyluhem z cesneku. 
    31. 5. 2017 6:51 Jan Kozák
    Tak tomuto bych nevěřil.
    31. 5. 2017 15:24 Jaromir Vyskala
    Pokusim se najit zdroj, kde jsem o tom cetl, a ozvu se
    31. 5. 2017 12:48 Miroslav Čivrný
    Můžete prosím popsat konkrétněji. Děkuji Miroslav 
    30. 5. 2017 17:05 Filip Jakubál
    Děkuji za obpověď, je možné nasypat vápno mezi řádky česneku jako desinfekci ? 
    30. 5. 2017 18:33 Jan Kozák
    Máte asi na mysli dusíkaté vápno, ale ani to Vám nepomůže i kdybyste ho zapravil do půdy.
    30. 5. 2017 19:51 Filip Jakubál
    Může mi pomoct Ortiva ?
    31. 5. 2017 6:46 Jan Kozák
    Ortiva určitě nepomůže.

    18. 6. 2016 11:40 Zakladatel vlákna: Andrea Tobiášová
    Dobrý den
    chtěla jsem se zeptat jeli možné ještě teď použít Ortva na porost česneku napadený rzí. Jaký to bude mít vlv na kvalitu, případně na skladovatelnost? Lze příští rok sázet česnek na soudní záhon ?
    předem děkuji za odpověď.
    19. 6. 2016 19:41 Jan Kozák
    Ortivu už nepoužívejte, jedině za předpokladu, že máte pozdní odrůdy, např. Benátčan. Jinak můžete mít problém se sušením. Rez se sadbou nepřenáší a ze svých zkušeností vím, že se zdaleka nevyskytuje každý rok.
    Sám při psaní občas udělám nějaký překlep a pak se bavím tím, co náhodně vzniklo.

    moření česneku

    15. 9. 2013 22:26 Zakladatel vlákna: Antonín Vika
    Dobrý den,
    na stránkách Agromanuál.cz je uvedeno proti bílé sklerociové hnilobě moření sadby přípravkem Ortiva. Chtěl jsem se zeptat na Vaše zkušenosti(Vy nikde tuto možnost neuvádíte). Na těchto stránkách je také uvedeno moření sadby přípravkem Rovral proti fuzarioze, podle Vás v současné době žádný přípravek neexistuje. Jak to skutečně je?
    Jinak děkuji za sadbu.
    S pozdravem Antonín Vika
    16. 9. 2013 8:24 Jan Kozák
    Ortiva proti bílé sklerociové hnilobě nepomůže. Možná je účinná v laboratorních podmínkách. Infekce se šíří v půdě a chemii do půdy nijak nedostanete.
    Že Rovral neničí fusarium spolehlivě vím mimo jiné i z pokusů Ing. Havránka. Jedinou mně známou ochranou proti fusariu je výsadba do chladné půdy.

    REZ

    15. 6. 2013 15:04 Zakladatel vlákna: svoma jiri
    Dobrý den.Asi mi napadla rez taky česnek chci se zeptat chystám se to postříkat ORTIVOU mám postříkat jen napadené rostliny nebo vše mam toho jen 30m2. Dale dá se takový česnek použít na sadbu,konzumaci.A hlavně jestli mužete napsat přičinu napadeni jestli se tomu dá vyvarovat děkuji za odpoved
    15. 6. 2013 22:22 Jan Kozák
    Postříkejte vše. Česnek můžete konzumovat i použít na sadbu. Choroba se sadbou nepřenáší. Protože se rez neobjevuje každoročně, považuji preventivní ochranu za nevhodnou.

    rez

    14. 6. 2013 17:36 Zakladatel vlákna: navratil
    Dobrý den.CHci se zeptat na listech se mi objevily oranžové až rezavé fleky je tak napadena celá rostlina apár kolem ní jedna se o rez nevite někdo a co proti tomu mám udělat muže se takovy česnek jíst děkuji za odpověd
    15. 6. 2013 22:12 Jan Kozák
    Možno použít fungicid Ortiva, ale hned při prvních příznacích. Už je patrně pozdě, účinek nebude žádný nebo minimální. Ale jíst se může, napadené jsou listy, takže ani případné mykotoxiny se do cibulí nedostanou.

    Ošetření česneku

    6. 6. 2013 11:02 Zakladatel vlákna: Leoš Trnka
    Vážený pane inženýre,
    mužete nám prosím poradit jestli je v současné době (po deštích )vhodné ošetřit česnek nějakým postřikem např. Ortivou ? Česnek pěstujeme na Litoměřicku ( Brozany nad Ohří ), ošetřili jsme ho již 4 x ( 2 x Reldan, 2 x Ortivou s Fertigreenem . Mimo to jsme též pohodili Ledek 15 %.Česnek je poměrně silný, konce listů byly zažloutlé ( po deštích již méně ), a sem tam jsou zažloutlé listy ve spodní části. Také máme strach, aby se vytvořili pravidelné stroužky a ne tzv. cibule.
    Děkuji vám za odpověď a přeji hodně úspěchů.
    Bc. Leoš TRNKA
    6. 6. 2013 21:47 Jan Kozák
    Nedávno jsem řekl nějakému pěstiteli, aby místo Ortivy raději použil pomerančový džus. Je to obdobný nesmysl, ale džus je aspoň šetrnější k životnímu prostředí.
    6. 6. 2013 22:16 Leoš Trnka
    Děkuji Vám za odpověď, Ortivu tedy vyřadíme z repertoáru (byť tu s ní ošetřuje každý a výrobce jej v návodu na česnek doporučuje ). Poraďte nám prosím, jestli je tedy v současné době vhodné něčím ještě ošetřovat.
    Děkuji a přeji hezký večer.
    Leoš TRNKA

    Karate a Ortiva

    21. 5. 2013 11:48 Zakladatel vlákna: Lenka
    Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat,jestli mohu kombinovat postřik Karate a Ortiva dohromady?Děkuji Lenka
    Zařazeno: Karate, Ortiva, Pesticidy
    21. 5. 2013 15:24 Jan Kozák
    Myslím, že míchání obou přípravků je možné. Předokládám, že to nechcete použít na česnek. To by bylo nesmyslné plýtvání penězi, časem i životním prostředím.

    Rez na listech česneku

    1. 8. 2012 15:52 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Vážený pane, prosím o radu. Letos mi vymrzlo cca 55 % česneku. V březnu jsem dosazovala, tento dosazený česnek je stále v zemi. Náhle se mi na jeho listech objevila rez. Na česneku dosazovaném do záhonu místo vymrzlých stroužků je rez silně rozšířena, všechny listy česneku jsou napadeny. Na záhonku nově založeném v březnu na jiném místě se rez teprve začíná objevovat. Četla jsem váši radu v nejčastějších otázkách. Tedy: mám ještě teď něčím stříkat? Česnek půjde ven cca za 2-3 týdny (květní stvoly jsou stále zkoucené). Mohu použít Cupricol? Lze česnek napadený rzí konzumovat (což doufám), a lze jej použít na sadbu (což pochybuji)? Díky moc za rady a přeji pěkný den. Ivana Smetanová
    1. 8. 2012 21:21 Jan Kozák
    Kuprikol Vám nepomůže, proti rzi je možné použít (asi) jedině přípravek Ortiva, ale buď preventivně nebo ihned po objevení. Asi už ani on Vám nezabrání v šíření choroby. Na konzum tento česnek použít můžete, rez se sadbou nepřenáší. Většinou však je sadbová kvalita ozimých odrůd vysázených na jaře dost problematická. Někdy totiž ani do termínu výsadby nevydrží. To se netýká odrůd Mirka, Benátčan a Japo II.

    JanK: Postřik proti plísni

    11. 6. 2012 9:42 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, o víkendu jsem objevil v porostu ohniska zcela zažloutých česnekovích natí a po jejich vytažení, byly cibule plesnivé, nahnilé. Chci se zeptat, zda je možné a účinné v této vegetační fázi porost ještě postříkat proti plísni a jakým přípravkem a zamezit dalšímu poškození porostu. Obávám se nadcházejícího počasí, kde po silných deštích mají příjít tropické teploty, což bude asi mít negativní vliv na porost s pohledu dalšího výsktytu plísní. Máte nějaké rady jak na plísně vyzrát? Děkuji Jan.
    11. 6. 2012 21:13 Jan Kozák
    Předevčírem jsem v této diskusi napsal: "Na plíseň u česneku zapomeňte, tam žádná plíseň být nemůže." V rubrice česnek v otázkách se můžete dočíst: "Jaký použít postřik proti plísni?
    Jakýkoliv postřik česnekového porostu fungicidem je NESMYSLNÝ. S jedinou výjimkou: v případě napadení rzí (až po polovině června) je možné použít přípravek Ortiva. Ale určitě z ekonomických a hlavně ekologických důvodů ho nepoužívejte preventivně." Podívejte se na obrázek (a odpověď) u dotazu nad Vámi, jestli to není stejné.

    Ortiva

    1. 4. 2012 18:39 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobry den,tady kazdy strika cesnek postrikem Ortiva z duvodu,ze zachazi.Muj nazor je,ze to nema smysl,protoze cesnek zachazi zmrznutim.Jaky je vas nazor?
    1. 4. 2012 20:58 Jan Kozák
    Ortiva ani jiná chemie nepomůže tam, kde zapracoval mráz. Je to plýtvání prostředky, časem i životním prostředím.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne