Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pacibulky Zpět na diskusi

    pacibulky

    2. 9. 2012 21:20 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
    Dobrý den, posílám fotografii pacibulek Havranu. Jsou v nich velké rozdíly. Velké v počtu 5-8 v květenství a malé mají i jiný tvar a v květenství jich je 20 a více. Co to znamená, je to tak běžné? Vyroste s obou stejná sadba Havranu?
    4. 9. 2012 10:01 Stanislav Verner
    Je to odrůdová vlastnost ...

    Cena česneku

    31. 7. 2012 0:06 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Ano nikdo nikoho nenutí si sadbu od pana Kozáka kupovat,můžete si nasadit co chcete a klidně i konzumní česnek, když se nebojíte čím si znehodnotíte česnek. Ani mě letošní cena netěší, ale postoj pana Kozáka chápu. V Praze na tržíštích slušní pěstitelé prodávají konzumní česnek za ca 160 KčKg a další za víc jak 220 kč a tvrdí o něm už měsíc že je to Džambul.. Jsem ráda že se na mě nějaká sadba od Kozáku dostane a budu věřit že letošní zima mě prověřila pečlivě. Sama česnek pěstuju jen pár let a je to pro mě svým způsobem velká zahradnická škola a uvědomuju si kolik je s tím "práce" a jak vrtkavá je štěstěna počasí. Mě pomrzl porost ca z 40 procent. Zbytek narostl překvapivě slušně. Jsem přesvědčena, že za to vděčím svému strachu, protože pozemek mám v mrazové kotlině sadila jsem opravdu hluboko, česnek jsem dolovala z ca 13-15cm hloubky a díky tomu přežil. Tam kde jsem byla už líná a unavená jsem sadila ca jen do 8 cm hloubky a tyhle řádky česneku při sklizni vykazovaly největší poškození mrazem na kořenovém systému. Zatím mám sklizeno ca 90%, a když jsem viděla jak krásný veliký, přímo mega stroužky mi narostl Havran úplně mě to dojalo. Bjetin má krásné rovnoměrné cibule, některé měli i  přes 100g, lokální odrůda asi Rusák měla i 120g á cibule. Lukan měl skoro u všech stroužů vytažené středové stroužky mimo cibuli, ale i tak se osvědčil. JOvan mě nadchl, krásné cibude se suveréně nejsilnějším kořenovým systémem a chutově NAM. Jediný slabší byl Slavin a Benátčan, ale vzhledem k tomu že Benátčanu jsem přesto že je to nepaličák vylamovala palice buhví co nám prodali ve vyhlášeném pražském zahrádkářství loni za sadbu z pytle označeného jako Benátčan. Další co se mi velice osvědčilo bylo pravidelné hnojení lignohumátem. Takže vím že letos budu sadit stejně hluboko, čert vem práci s dolováním při sklizni hlavně že bude CO sklízet
    31. 7. 2012 8:07 Jan Kozák
    Benátčan skutečně v letošních extrémních podmínkách udělal pacibulky v nevídané frekvenci. Vyrůstaly však podstatně později než u paličáků.
    31. 7. 2012 17:46 Hana Kopecká
    Děkuji za vysvětlení, opravdu Benátčan nasazoval pacibulky tak aspon o 14 dnu pozdějí než paličáky

    Kdy odstranit květenství

    18. 7. 2012 15:50 Zakladatel vlákna: Lenka Žvaková
    Nasadila jsem na podzim česnek - českou odrůdu od domácího pěstitele. Nyní je vzrostlý, listy už žloutnou a květenství je nerozvinuté a vysoké - asi metr a půl. Jeden česnek jsem vyryla, ale je dost malý, dokdy jej mám nechat v půdě a co udělat s nerozvinutým květenstvím? Odtrhnout a kde, či nechat být, aby rostlina vykvetla a vytvořila pak pacibulky? Děkuji za informace,
    s pozdravem,
    Lenka Žvaková, Těškovice, okr. Opava
    18. 7. 2012 20:54 Jan Kozák
    Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu. Tyto dvě věty jsem okopíroval z rubriky pěstování česneku. No, dá se předpokládat, že je nejvyšší čas na sklizeň. Pokud si chcete nechat pacibulky, je nejlepší ... atd. Psal jsem o tom nedávno v této diskusi. Pokud pacibulky nechcete, nenechávejte odtržená květenství na pozemku, jinak ho budete mít "zaplevelený" česnekem.

    pacibulky?

    12. 7. 2012 16:35 Zakladatel vlákna: Lenka Kowalczuková
    Dobrý den sklidili jsme česnek paličák ,a jěště před sklizní jsme zjistili že kousek nad zemí se oběvují další malé stroužky česneku.Předpokládám,že jde o pacibulky jelikož se květenství neoběvilo.prosím o radu kdy a jak tyto pacibulky vysadit děkuji
    13. 7. 2012 6:41 Jan Kozák
    Asi se Vám objevily stroužky na stonku nad cibulí u nepaličáku. Jedná se o fyziologickou poruchu, ale jako sadba jsou tyto stroužky velmi kvalitní a vysazují se zároveň s normálními stroužky.

    pacibulky

    11. 7. 2012 14:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
    Nechal jsem několik květenství pro množení. Kdy a v jakém stavu se sklízí a jak se uchovávají pacibulky pro podzimní výsadbu? Děkuji
    13. 7. 2012 6:36 Jan Kozák
    Pokud to pro Vás není obtížné, je nejlepší nechat květenství na rostlině až do doby čištění cibulí. Potom se pacibulky skladují stejně jako česnekové cibule, tedy na zastíněném suchém a vzdušném místě.
    13. 7. 2012 14:20 Tomáš Panchartek
    Česnek tedy vytahuji ze země v době sklizně cibulí bez ohledu na to zda je květenství uzavřené nebo rozvinuté? Budou pacibulky při sušení vypadávat z květenství nebo ne? Děkuji za rady:)
    13. 7. 2012 20:57 Jan Kozák
    Doba sklizně není závislá na tom, zda je květenství rozvinuté nebo ne. Během sušení pacibulky samovolně nevypadávají, při manipulaci se suchým materiálem už k výdrolu dochází.
    13. 7. 2012 21:54 Tomáš Panchartek
    Ještě jednou na stejné téma. Otázka byla míněna tak jestli mám sklízet rostliny s ponechaným květenstvím ve stejné době jako ostatní kde hledím na zralost cibulí. Jestli je něco co by se dalo označit termínem zralost pacibulek aby byly vhodné pro výsadbu. Jde mi o to abych rostliny s pacibulkami nesklidil třeba předčasně. Díky
    14. 7. 2012 6:03 Jan Kozák
    Nevím o tom, že by se někdo tímto tématem takto zabýval. Vždy se sklízelo v době zralosti cibulí.
    12. 8. 2012 16:03 Ivana Smetanová
    Dobrý den, také mě toto téma zajímá. Já nechávám česnek s květenstvím na záhoně déle, až se květ rozvije a pacibulky dozrají. Pak ho vyryju a dosuším. Zdravím.
    12. 8. 2012 20:59 Martin Harasim
    Též jsem tomu nevěřil. Sklidil jsem Vekan ve chvíli, kdy se narovnávaly květní stvoly. Po měsíci sušení i s natí pacibulky dozrály. Živiny si květní stvol tahá ze složené cibule.
    Ale otázkou zůstává, proč vidím u jistého pěstitele, s cca 20 ary, česnek s pacibulkami na poli ještě 14 dní po sklizni konzumního česneku ? Jsou tedy pacibulky větší, kvalitnější, když se nechá česnek v zemi déle?

    Bílá sklerociová hniloba

    29. 6. 2012 16:30 Zakladatel vlákna: Barbora Kylarová
    Dobrý den, na jednom ze tří záhonků Lukanu se objevily u pár rostlin známky nějaké hniloby, jak jsem si to tady pročítala, tak to bohužel bude asi ta bílá sklerociová hniloba, nejvíc postižená rostlinka měla slupku cibule pokrytou bílým "sametem", v dolíku pod česnekem byla ještě nějaká zelená plíseň. Vytrhala jsem zatím jen okolní rostliny. Překvapilo mě ale, že pětina rostlin z tohoto záhonku jde do květu, ač mám česnek nepaličák. Šlo by případně použít pacibulky z těchto rostlin jako sadbu, nebo by hrozilo riziko zanešení choroby na další místo? Děkuji Vám za radu, Barbora K.
    1. 7. 2012 13:59 Jan Kozák
    Podle Vašeho popisu by se o sklerocium jednat mohlo. U Lukanu jsem ještě pacibulky neviděl, pokud by tam skutečně byly, pak jsou stoprocentně zdravé, použitelné pro další množení.

    Pacibulky

    27. 6. 2012 23:09 Zakladatel vlákna: Jaroslav Frantík
    Dobrý večer pane inženýre,
    vloni jsem poprvé vysel pacibulky, jejichž většina narostla do velikosti na fotce (omlouvám se za kvalitu). Jelikož nemám zatím zkušenosti, rád bych Vás požádal o radu, jestli na podzim sadit pacibulky takové velikosti, nebo vybírat pouze ty největší. Obávám se, že mohly být zasaženy letošní zimou, a proto jsou tak malé. Napoprvé jsem to neodhadl a pacibulek mám cca 10 kg, takže je z čeho vybírat. Děkuji za odpověď.
    29. 6. 2012 13:09 Jan Kozák
    Máte-li z čeho vybírat, tak ty nejmenší nesázejte - většinou v dalším roce udělají pouze větší kuličku.

    Pacibulky

    27. 6. 2012 11:13 Zakladatel vlákna: dasa
    Dobrý den,
    letos jsme sklidili náš první česnek - na fotce je vidět nad palicí "pacibulku". Jedná se o pacibulku česneku či nikoliv? Rádi bychom použili mini-stroužky pacibulek k výsadbě.
    27. 6. 2012 16:14 Jan Kozák
    Nad palicí už nemůže být nic. Palice je nahoře a to pouze u paličáků, od toho je také název paličák a nepaličák. To, co Vám vyrostlo nad složenou cibulí jsou vlastně její vnitřní stroužky. Jde o fyziologickou poruchu, jejíž frekvence je vyšší při extrémních podmínkách, což letos určitě platí. Tak ty "mini-stroužky" klidně vysaďte, je to velmi kvalitní sadba.

    Polehávající nať

    17. 6. 2012 20:49 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
    Pěkný den, dnes jsem v česneku našla místo, kde začala nať polehávat. Po čtení diskuzí zde na Vašich stránkách jsem si myslela, že se jedná o nějakou chorobu. Po vytažení se ale česnek naštěstí jeví zdravý. Je to nepaličák. Je možné, že je už zralý? Jaká by to mohla být odrůda? Ostatní paličáky zatím nemají ani vyrovnané květní stvoly.
    17. 6. 2012 22:21 Jan Kozák
    K odrůdě se nedovedu vyjádřit. Víte, kde jste získala sadbu? Na české odrůdy včetně krajových je tento termín na sklizeň ještě předčasný. Mohl by to být i důsledek letošních mrazů. Zralý česnek nemá obalové suknice dužnaté, ale kožovité. To musíte posoudit sama.
    18. 6. 2012 18:25 Marie Ligocká
    Děkuji za odpověď. Sadbu jsem získala výměnou - pár paliček česneku, pěstitel odrůdu nezná. Palička má 1-4 stroužky a vypadá zralá :-).Vzhledem k tomu, že jsme na hranici s Polskem a Slovenskem, je možné, že je z některého z nich. Protože nať už leží, bude myslím nejlepší jej vytáhnout, ať mi nezůstane v zemi. Začíná už polehávat i nať pacibulek, je už čas jejich sklizně? Pěkný den
    18. 6. 2012 20:41 Jan Kozák
    S těmi pacibulkami nemusíte moc spěchat, ale sledujte, jestli ještě nať dostatečně drží na cibuli, protože jinak se drobné cibule špatně hledají.

    Pacibulky

    10. 6. 2012 21:44 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký den,pane inženýre.
    Chci se zeptat,zda mohu na pozemek po vymrzlém česneku vyset pacibulky a zda je dle Vás lepší jarní či podzimní výsev? Předem děkuji za odpověď.
    11. 6. 2012 21:04 Jan Kozák
    Já osobně bych tam ty pacibulky vysel. Vysévám na podzim i na jaře, podle toho jak to zvládnu. Rozdíl nevidím žádný.

    pacibulky

    28. 5. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Pavel Beran
    Dobrý den,
    rád bych se zeptal kolik asi pacibulek je v jednom květu u odrůdy Havran, např v porovnání s Dukátem, kde jich je "mnoho". Jedná se mi o to kolik květů ponechat pro další rozpěstování. Děkuji za odpověď
    29. 5. 2012 20:11 Jan Kozák
    Počítejte asi 80 z jednoho květenství (Dukát jich může mít více než 400).

    Tři generace podruhé

    11. 5. 2012 17:44 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká

    Česnek tří generací

    11. 5. 2012 17:43 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
    Tři generace česneku, vyseté pacibulky, česnek z pacibulek a česnek ze stroužků

    Paličky na česneku

    9. 5. 2012 17:17 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den,docela česnek roste,po tom všem co zima udělala.Pane Kozák kdy začnou růst u česneku nové paličky česneku? má složení půdy vliv na ostrost česneku (jaká by měla být) je dobré hnojit půdu kupovaným granulovaným kravským hnojem z OBI děkuji za odpověď.
    9. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
    Paličky (květenství s pacibulkami) vyrůstají na přelomu května a června (termín je závislý na průběhu vegetace a na odrůdě). Je třeba je co nejdříve odstranit. Hnojení granulovaným kravským hnojem je dobré pro rostliny, ne pro peněženku pěstitele.

    Benátčan

    28. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Honzík Novák (ml.)
    Je to sice nepaličák, ale cca u 10% nakoupené sadby byly zbytky stvolů. Schválně jsem si pro posouzení jestli to je dáno dědičností nebo místními podmínkami (výživou, stresem) namořil a nasázel samostatně do pátého řádku. Současný poznatek je, že ztráty na paličatém Benátčanu jsou znatelně vyžší než na nepaličatém. Pane inženýre, co myslíte mám zkusit půlku toho pátého řádku vystavit stresovému faktoru vynechání zálivky a přihnojování. Moje úvaha je, že nepaličák vytváří hlávky s pacibulkami jako reakci na stres. Zatímco cibule v podstatě v přírodních podmínkách nemůže migrovat na nové stanoviště, pak pacibulky naopak prakticky nemohou zaujmout místo totožné s původní cibulí.
    29. 4. 2012 19:37 Jan Kozák
    Vaše úvaha je správná, vytváření pacibulek u Benátčanu je vázáno na extrémní podmínky.

    Výsadba v dubnu

    18. 4. 2012 10:23 Zakladatel vlákna: Dagmar Kurková
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má smysl vysazovat česnek ještě teď v dubnu? A potom, jestli se dají někde koupit palibulky česneku? Děkuji Kurková D. Brno venkov
    18. 4. 2012 21:15 Jan Kozák
    Máte-li co sázet, tak sázejte. My pacibulky neprodáváme a pochybuji, že by to ostatní dva producenti česnekové sadby dělali.
    18. 4. 2012 23:08 Honzík Novák (ml.)
    Pacibulek se snaží každý pěstitel vypěstovat co nejméně. Většinou se pak jedná buď o signální rostliny (co se při odhlávkovkování nechají na kraji řádku s hlávkou, aby se po narovnání stvolu zahájila sklizeň) nebo jde o přehlédnuté rostliny.
    Pokud by nebyl tak akutní nedostatek sadby, tak bych i já těch pár loňských hlávek vyhodil. Producenti sadby určitě také nepřejdou k prodeji pacibulek, protože velkopěstitelé potřebují pokud možno přesnou kalkulaci bez rizika a malí pěstitelé je nevytrhnou (mohou a nemusí nakoupit).

    výsevy pacibulek

    4. 4. 2012 22:35 Zakladatel vlákna: Honzík Novák (ml.)
    Tak už krásně řádkují i listopadové výsevy pacibulek.
    Mám je vyjednotit nebo je lepší nechat nahusto a počítat s prořídutím přirozenými ztrátami?
    Dekuji za tipy, jak to děláte vy všichni ostatní.

    Sadba z pacibulek

    29. 3. 2012 13:26 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, já sázela česnek v půli října, sadba vlastní (původně od tatínka, odrůda neznámá), nemořeno. Česnek je vymrzlý z cca 60-70 procent, možná bude ještě hůř. Mrazy v únoru 14 dní v noci pod 20 stupňů (mrazová kotlina). Zjišťuji zde, že většina pěstitelů sází česnek až v listopadu (zřejmě kvůli teplotě půdy).
    Velmi by mě zajímalo, jak vypěstovat česnek z pacibulek. Když jsem je na podzim 2010 zasela, sklidila jsem v létě 2011 kuličky o průměru 5-10 mm. Ty jsem tento podzim znova zasadila + nové pacibulky. Paní Mihulková v této diskuzi připojila 20.11.2011 foto cibulek vypěstovaných z pacibulek připravených k sadbě - za kolik let mi ale vyrostou takto velké cibulky z pacibulek? Lze vůbec na podzim vysít pacibulky a další léto sklidit již materiál k použití pro výsadbu místo stroužků? Nebo to nutně trvá více let? Děkuji za odpověď i vaše zkušenosti. Ivana Smetanová
    29. 3. 2012 19:59 Jan Kozák
    Pěstování z pacibulek je zdlouhavé a pracné, porosty jsou však zdravější než ze stroužků. Cibule normální velikosti dostanete za dva až tři roky po výsevu pacibulek. Záleží na odrůdě.
    29. 3. 2012 22:00 Alena Mihulková
    Porosty z pacibulek vypadají znatelně zdravěji, ale ta piplačka s jejich pěstováním! U Aninu, Havranu a Bjetinu jsou pacibulky větší v menším počtu a po roce jsou cibulky jako sazečka cibule. Vekan, Džambul a Dukát mají veliké množství drobných pacibulek a z nich napěstovat cibulky do sadby zabere nohem větší dobu. Bereme to jako hru - prostě je to takové zpestření a hlavně nás to baví (o:. Určitě to není nejjednodužší způsob jak si obstarat větší množství saby.
    Česneku zdar!

    pacibulky česneku

    18. 3. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Dvořák Antonín
    Dobrý den,chtěl bych poradit, zda se pacibulky česneku dají někde koupit, nebo si ho musím sám vypěstovat.
    Děkuji za odpovědˇ,
    18. 3. 2012 20:24 Jan Kozák
    Podle zákona o oběhu osiva a sadby je rozmnožovacím materiálem česneku, který může být uveden do oběhu, celá (nerozdružená) cibule. My pacibulky určitě neprodáváme, dělá-li to konkurence, přesně nevím, ale pochybuji o tom.

    nepaličák

    29. 8. 2011 12:39 Zakladatel vlákna: Janinka
    Dobrý den. Sázela jsem z jedné cibule nepaličáku všech 14 stroužků. Deset cibulí bylo standardních bez květního stvolu a u čtyř se vytvořily drobné hlávky s pacibulkami. Mám tři otázky. První se týká toho, jestli i z takto získaných pacibulek bude opět nepaličák? 2) Protože pacibulky jsou droboučké, mám chuť je vysázet již teď v září. U Vás ve přednášce jsou fotky výsevů do zahradních přepravek, zvažuji že těch cirka 40 litrů zeminy není problém sterilovat propařením, tak problém s fusariem asi nebude, ale získám tímto postupem delší dobu vegetace a tím i větší sadbu pro příští rok? Je konec vegetace dán dobou od nasázení nebo je závislý více na délce dne v období kolem letního slunovratu?. 3) Dají se vzešlé pacibulky na jaře přepikýrovat jako se to dělá s předpěstovaným zimním pórkem?
    29. 8. 2011 12:46 Janinka
    Jedná se o úzkolistý nepaličák podobný Vaší odrůdě Matin, ale možná to bude původní varianta česneku JAPO. Děkuji Janinka
    29. 8. 2011 21:37 Jan Kozák
    Máte pěkné jméno. Z pacibulek Vám vyroste nepaličák. Podle mých zkušeností si vyseté pacibulky samy hlídají vegetační dobu. Pokud je vysejete v květnu, budete sklízet v září. Výsev v září patrně nic nezlepší, raději bych počkal, až se ochladí. Vzešlé pacibulky pikýrovat můžete.

    pacibulky

    9. 8. 2011 16:28 Zakladatel vlákna: Krausová
    Dobrý den, chtěla bych si zkusit vypěstovat "jednostroužkový" česnek z pacibulek, je možné je u Vás zakoupit? Děkuji, přeji hezký den. Kr.
    10. 8. 2011 22:45 Jan Kozák
    Našim komerčním produktem je výhradně česneková sadba, s pacibulkami neobchodujeme.

    dotaz

    6. 8. 2011 20:08 Zakladatel vlákna: Alena
    Dobrý den ráda bych věděla kdy sázet česnek s pacibulek a zda je mám nejdříve nechat usušit a potom zasít.Děkuji za odpověď
    7. 8. 2011 9:20 Jan Kozák
    Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.

    dotaz

    6. 8. 2011 19:39 Zakladatel vlákna: Ludmila 2
    Dobrý den,pane kozák,mám dotaz.Vloni jsem si nechala pacibulky z paličáku.Něco nasadila hned na podzimněco na jaře.Sklidila,usušila ale nevim,jestli je mám mořit 6až 12hod jak stroučky nebo kratší dobu.Děkuji za odpověd.
    7. 8. 2011 9:17 Jan Kozák
    Máte-li Sulku, je vhodné mořit proti vlnovníku česnekovému, ale stačí hodina. Zbytečněš dlouhé máčení v Sulce česneku ubližuje.

    Pacibulky

    28. 7. 2011 16:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kynčl
    Dobry den,pane Kozaku!
    U odrudy Lukan mi na natich narostly palice pacibulek? v urovni nebo lehce nad zemi,asi u petiny rostlin.Rostlina cesneku vypada,jako by mela dve palicky nad sebou.Proc se to stalo?Je to odrudova zalezitost,nebo je to vlivem prostredi?Normalni pacibulky-na vrcholu rostliny -mohu vcas odstranit,tyto ne,ponevadz bych musel odriznout nat,nad nimi pokracujici... velikost cibuli jejich pritomnosti vyrazne utrpela,poradite?Dekuji,Kynčl.
    29. 7. 2011 8:18 náhodný.host
    To vypadá jako popis obrázku na straně 13 z článku http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Proc_je_dulezite_vedet_o_cesneku_vic.pdf ...... Zkuste upřesnit, jestli jste letos nesázel v poloze kde je dlouhý den zkrácen výrazným zastíněním ráno a večer?
    29. 7. 2011 20:08 Jaroslav Kynčl
    Ano,ano,takhle to presne vypada,s tim ze palice pacibulek je jeste mnohem vetsi...a mate pravdu,ze z vychodu je porost stineny vcelarskymi vrbami,nicmene jsou asi tri metry daleko a jsou jen dvoumetrove.Ostatni zelenina i jine odrudy cesneku prospivaji nadherne...jinak je od nejakej devate hodiny porost az do vecera oslunen,ale zrejme bude Lukan citlivejsi...dekuji za upozorneni...
    31. 7. 2011 19:38 Jan Kozák
    Jedná se o abiotickou (neparazitickou) poruchu, kterou trpí všechny širokolisté nepaličáky. Její frekvence je ovlivněna danými podmínkami, ale které to přesně jsou, to se zatím neví. Jde vlastně o prodloužení zkráceného stonku z cibule, který vynese středové stroužky o něco výš, někdy dokonce ve dvou patrech. Není bez zajímavosti, že takto vytažené stroužky jsou kvalitní sadbou. Pokud jste byl včera v Buchlovicích na přednášce Ing. Roda, tak to už víte i s dalšími podrobnostmi.
    1. 8. 2011 22:00 Jaroslav Kynčl
    Dekuji za odpoved:-)Kyncl.

    pacibulky

    26. 7. 2011 12:54 Zakladatel vlákna: Hainspach
    Dobrý den, poradíte prosím, kdy jsou pacibulky pro sázení hotové ke sklizni ?
    26. 7. 2011 21:09 Jan Kozák
    Pacibulky se sklízejí zároveň s česnekem a buď se nechají dojít na rostlině nebo se květensví odříznou a suší samostatně.

    Výsadba pacibulek

    22. 7. 2011 14:40 Zakladatel vlákna: Ludmila 3
    Dobrý den, jsem z jižních Čech. Pro oživení výsadby česneku jsem si sadbu vypěstovala z pacibulek. Pacibulky vyrostly do rozměru od průměru 6-15 mm. Chtěla bych vědět, jestli z této velikosti sadby vyrostou celé palice nebo jen jednotlivé česneky. Děkuji za odpověď.
    24. 7. 2011 7:12 Jan Kozák
    Při podzimní výsadbě by Vám měly vyrůst normální dělené cibule, ne vždy však v normální velikosti.

    pěstování z pacibulek

    16. 7. 2011 21:14 Zakladatel vlákna: Jarda
    Dobrý den, rád bych se zeptal na postup pěstování česneku z pacibulek. Kdy je palice s pacibulkama "zralá" ke sklizni a jak se s pacibulkama zachází do doby výsevu? Děkuji za odpověď.
    17. 7. 2011 20:57 Jan Kozák
    Sklízí se v době zralosti cibule a suší se jako celá rostlina nebo se květenství při sklizni oddělí a suší samostatně. Do výsevu se uskladní na suchém větraném místě. Pokud se vysévá na jaře, přemrznutí pacibulkám ve skladu nevadí.

    narovnání stvolu

    13. 7. 2011 8:54 Zakladatel vlákna: Petr S.
    Dobrý den,zajímalo by mne, jakým "mechanismem" se narovná stvol s pacibulkami.Zpočátku je zakroucený jako prasečí ocásek a po ukončení růstu se zcela napřímí.Možná by to stálo za podrobnější studium:-)Děkuji
    Zařazeno: Pacibulky

    dotaz

    9. 6. 2011 8:58 Zakladatel vlákna: honza m.
    Dobrý den, prosím o sdělení, zda jde pěstovat česnek ze semen pacibulek a jak se to pěstuje.
    Děkuji.
    12. 6. 2011 20:33 Jan Kozák
    Ode dneška je v rubrice Pěstování česneku stať o pěstování z pacibulek.

    Pěstování česneku

    24. 3. 2011 8:06 Zakladatel vlákna: Jiří Vondraček
    Dobrý den,chtěl bych se pokusit o vypěstování kulatého-jednostroužkového česneku.Kdy a jak hluboko mám zasít pacibulky? Děkuji Vám.Jiří Vondráček.
    27. 3. 2011 20:35 Jan Kozák
    Pacibulky vysejte brzy na jaře do hloubky asi 3 cm. Aby se prodloužila vegetace, je možné vyset v zimě ve skleníku např do zeleninových přepravek a na jaře přenést ven. Z podzimního výsevu se většinou cibule rozdělí na stroužky.

    Rozmnožování česneku

    7. 3. 2011 19:16 Zakladatel vlákna: Karolína Kučeová
    JAk se rozmnožuje česnek? :-|
    11. 3. 2011 19:25 Jan Kozák
    Česnek netvoří semeno, proto se může množit pouze vegetativně. Nepaličáky se rozmnožují výhradně pomocí stroužků, paličáky se mimo to mohou množit i výsevem pacibulek, které se utvářejí v květenství. Mimo toto klasické množení existuje možnost využití tkáňových kultur.
    < Novější12

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne