Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pacibulky Zpět na diskusi

    květenstvi

    6. 11. 2017 21:33 Zakladatel vlákna: VLADIMIR HAJDIN
    Dobrý den mam dotaz na počet květenství u odrody havel a havran.Děkuji za odpověd.✉
    7. 11. 2017 17:09 Jan Kozák
    Možní jste jen špatně formuloval otázku a zajímal Vás počet pacibulek v jednotlivých květenstvích. Havran jich má běžně 80 - 100, Havel 300 - 400.
    7. 11. 2017 19:48 VLADIMIR HAJDIN
    Ano mal som na mysli pacibulky,ešte raz dakujem.

    pěstování ze semen

    5. 10. 2017 11:38 Zakladatel vlákna: Martin Vedmoch
    Dobrý den, první bych mám chtěl poděkovat za vaše úsilí a dobrou práci a hnidopichů si nevšímejte.
    Chtěl bych poradit, nedopatřením mi zůstalo pár květů při sklizni a při usušení
    jsem vydrolil asi 100 semínek z těchto květů, pokud to jsou semínka. Jedná se o SLAVÍN od vás a pro pochlubení letošní sklizeň v obrázku.
    Dá se z tohoto vypěstovat sadba a kdy vysévat? no prostě jak postupovat ke zdárnému výsledku. Děkuji za odpověď. Vedmoch Martin
    letošní sklizeň
    6. 10. 2017 13:30 Jan Kozák ml.
    Dobrá práce.
    Vydrolil jste pacibulky, viz https://www.cesnek.cz/popis-cesneku, rostou v tzv. palici. A právě podle toho se odrůdy česneku dělí na paličáky a nepaličáky.

    Sít se dají, avšak dělené cibule běžné velikosti se dočkáte až po několika letech. Své postřehy z jejich pěstování sepsal jeden zákazník v článku Pěstování česneku z pacibulek: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek
    Diskusní příspěvky, které se týkají pěstování pacibulek, najdete na https://www.cesnek.cz/kategorie-pestovani-pacibulek
    6. 10. 2017 16:39 Martin Vedmoch
    Děkuji za odpověď,
    takže jestli dobře chápu, tak je to běh na dlouhou trať.
    Takže je rychlejší a jednoduší pěstování ze sadby.
    pacibulky
    6. 10. 2017 17:38 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Tohle je česnek po 4 letech z pacibulek.Je to na delší dobu,ale mě to baví a mám z toho radost.
    česnek z pacibulek
    7. 10. 2017 20:19 Jana Kopecká
    Dobrý den, doporučuji vám dát pacibulky do papírového sáčku, aby dýchaly. Tyto sáčky jsou super, ale jsou "vakuové" a podle mne budou plesnivět. A přeju hodně úspěchů při pěstování z pacibulek, taky jsem tam 2 roky pěstovala a měla celkem pěkné cibule. Bylato zkouška, rostly pěkně, pěstovala jsem je v přepravkách v zemi, aby se lépe vybíraly při sklizni.

    PS. máte náááádherný česnek, klobouk dolů jak pěkný jste vypěstoval.

    Uskladnění pacibulek

    2. 8. 2017 0:54 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den, 
    Letos poprvé jsem pěstoval česnek, takže se teprve učím.
    Rád bych si na jaře zkusil vysadit i pacibulky které jsem letos sklidil. Můžete mi doporučit nejlepší způsob jejich uskladnění do výsadby. Nikde jsem to tu nenašel. 

    S díky Aleš K. 
    2. 8. 2017 5:51 Jan Kozák
    Pacibulky uskladněte na suchém vzdušném zastíněném místě podobně jako česnekové cibule. Pacibulky snáší vyšší mráz. Nejlepší "uskladnění" je však v zemi, proto je lepší podzimní výsev.
    3. 8. 2017 19:45 Denis Šulava
    Dobrý den, 
    moří se i pacibulky?
    4. 8. 2017 21:03 Jan Kozák
    Ano, moří. Vlnovník napadá i pacibulky, takže Sulku použijte. A přidáte-li i Clonoplus, jenom jim prospějete.

    Nepaličák z pacibulky

    21. 7. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
    Vážený pane Kozáku!
    Jsem amatérský pěstitel česneku. Před dvěma roky se mi u nepaličáku (Benátčan) objevilo asi 1% rostlin s paličkou. Záměnu při sázení nechci připustit. Nestandardní byla i mimořádná velikost "semen" v pacibulce, skoro jako u odrůdy Stanik. Semena jsem vysel a po dvou letech mi vyrostl opět nepaličák! Pouze procento případů s paličkou se zvýšilo asi na 5%. Existuje pro tuto anomálii nějaké vysvětlení.
    23. 7. 2017 6:46 Jan Kozák
    Jistě, jde o fyziologickou poruchu. V extrémních podmínkách některé úzkolisté nepaličáky vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami.

    správný okamžik ořezu květního stvolu

    19. 7. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
    Dobrý den,
    kdy je, prosím, správný okamžik ořezu květního stvolu ? Vím, že dozrají i na odříznutém stvolu, ale přeci jen - podle čeho se pozná správná doba ?
    Pacibulky (Vekan, Jovan) z tohoto květenství budou cca v únoru 2018 vysety a na podzim 2018 použity jako sadba. Děkuji
    19. 7. 2017 17:52 Jan Kozák
    My odřezáváme nějakou dobu po sklizni, když se začnou pacibulky uvolňovat. Ale myslím si že je to jedno, jestli se ořežou hned při sklizni.

    Výsev pacibulek

    20. 3. 2017 14:09 Zakladatel vlákna: Mirek
    Nejprve děkuji za Vaši včerejší odpověď na "zesklovatění" stroužků.Můj následný dotaz se týká výsevu pacibulek - jaký doporučujete postup a opatření před vlastním výsevem /moření,namočení do vody,případně použití jiného přípravku/.Děkuji za Váš názor.
    20. 3. 2017 20:51 Jan Kozák
    Pokud nemáte v pacibulkách vlnovníka (pacibulky by byly uvnitř seschlé) namočte do vody aspoň na hodinu a po odkapání promíchejte s Gliorexem. Vysejte do řádků a po zahrnutí trochu přimáčkněte nebo zalijte.

    pacibulky

    22. 11. 2016 10:07 Zakladatel vlákna: bořivoj
    Dobrý den,
    Chci poprosit o radu, před několika lety se mi na česneku Benátčan udělalo květenství s pacibulkami, tyto jsem pokusně zasadil a roste mi paličák, který se pokouším dál množit opět pomocí pacibulek, výsadbu provádím na podzim a stává se mi, že mi vyrostou malé cibule se stroušky, můj dotaz zní je možné tyto cibule rozdělat a použít jednotlivé stroušky na výsadbu? nemáte dle svých zkušeností představu jak to dopadne? a je takto vypěstovaný česnek novou odrůdou nebo se vrátil k původnímu typu ze kterého byl Benátčan vyšlechtěn?
    mnnohokrát Vám děkuji za odpověď
    Bořivoj
    22. 11. 2016 18:00 Jan Kozák
    Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách vytváří plnohodnotné pacibulky, z nichž vyrůstá zase normální nepaličák. Docela mě překvapuje, že Vám i potomstvo znovu vytváří květy, ale asi jsou u Vás ony extrémní podmínky.

    Pacibulky

    21. 7. 2016 22:41 Zakladatel vlákna: BÉDA
    P.inženýre,nikde jsem to nenašel, prosím o sdělení, rád bych věděl počet a velikost cibulek v pacibulkách u česneků Havran, Vekan a Jovan. A ještě- u Havrana se stabilně udává počet stroužků 6, můžou mít nekteré cibule i 7? Moc děkuji za odpověď. Béda
    26. 7. 2016 7:56 Jan Kozák
    Máte pravdu, toto nám v popisu odrůd chybí (ani nevím, jestli to vůbec někdo uvádí, nikdy jsem si toho u popisu odrůd nevšimnul), musíme to doplnit. Pro Vaši orientaci uvádím přibližný počet pacibulek v květenství: Havran 100, Vekan 200, Jovan 50.
    Havran má někdy 3, ale také 8 stroužků. Při běžné velikosti jejich 5 - 6. Mně by se nejvíc líbil počet 8.

    Pacibulky

    24. 6. 2016 19:11 Zakladatel vlákna: Vlastimil Bartes
    Dobrý den,můžete mi sdělit, jestli je velikost sklizených pacibukek je nějak směrodatná s následujícím vysetím a další sklizní. Zatím sklízím vcelku malé cibulky a ani náslédný výsev a sklizený česnek mne moc neuspokojují ve srovnání se sklizní ze stroužků. Děkuji Bartes
    25. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
    Podle velikosti pacibulek dorostou cibule normální velikosti za 2 - 4 roky.

    Hlávkování

    8. 6. 2016 15:33 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, když se objeví květní stvol , tak ho ulomím, ale on dál roste. Vadí to.Mám ho ještě dál zaštipovat?
    Helena
    8. 6. 2016 21:56 Jan Kozák
    Jen ať roste, vždyť je zelený, plní tedy funkci listu.

    Dotaz

    4. 1. 2016 16:45 Zakladatel vlákna: Dušan Zajac
    Dobrý den pane Kozáku, děkuji za rady i pomoc na těchto stránkách a do nového roku Vám přeji hodně štěstí zdraví a hodně úspěchů, nejen v šlechtění a pěstování česneku. Už čtvrtou sezonu s velkým uspokojením sadím Váš česnek Havran, který pouze před sadbou (vždy kolem Vánoc – tuto sezonu 23.12.2015) mořím Sulkou, a jelikož zastávám názor, že největší nepřítel zeleniny je zemědělec s motykou, tak mezi řádky mulčují posekanou trávou, abych ji (motyku) použil co nejméně. Takže velké díky za tento Váš velký šlechtitelský „výtvor“. Ale mám na Vás i jeden dotaz na možnost určení odrůdy „zděděného“ česneku po předcích, který pěstuji jen tak pro zábavu a z nostalgie a který je v několika ohledech zajímavý, je to paličák který nevytváří v palicích pacibulky, ale pouze květy s „jakoby“ semeny(nezkoušel jsem je ještě zasít), cibule obsahuje 5-7 stroužků velké velikosti a u cibule vyrůstají menší „pacibulky“schopné sadby, viz přiložená fota. Chuť je příjemná a o něco méně ostrá než u Havrana. Děkuji za vše a s pozdravem Dušan Zajac
    4. 1. 2016 19:25 Jan Kozák
    Tak ta černá semena zkuste zasít a konzumujte to, co Vám vyroste v prvním roce. Samozřejmě celou rostlinu, protože to není česnek kuchyňský (Allium sativum), ale pór (Allium porrum).

    Pacibulky

    28. 9. 2015 9:05 Zakladatel vlákna: Petra
    Dobrý den, narazila jsem na tyto stránky a ráda se registrovala, přečetla moc drahocenné rady, zač moc děkuji, prosím, chtěla bych se vás touto cestou také zeptat, letos jsme poprvé sklidili česnek a nechali paličák vykvést a následně uschovat pacibulky, prosím, jak s nimi dále, sadí se až z jara? Pěkný den, Petra
    28. 9. 2015 16:20 Miroslav
    Viz. Česnek v otázkách:"Česnek v otázkách » Kdy a jak se pacibulky vysévají?
    Pacibulky se vysévají na jaře i na podzim. Některé odrůdy (většinou ty, které vytvářejí velké pacibulky), vytvářejí při podzimním výsevu cibule dělené na jednotlivé stroužky (dorůstají však malých velikostí), při jarním výsevu je převaha cibulí kulatých, nedělených. Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.
    Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek."
    29. 9. 2015 6:19 Jan Kozák
    K tomu si můžete přečíst v rubrice články: Pěstování česneku z pacibulek od Jaroslava Čecha.

    foto

    12. 9. 2015 16:44 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
    Protože původní soubor byl velký, tak teprve nyní přikládám obrázek zeleného česneku. Snímek pořízen dnes dopoledne.
    12. 9. 2015 19:29 Jan Kozák
    Je to zajímavé, ale svou odpověď změnit neumím.

    porost z pacibulek

    12. 9. 2015 14:40 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
    Dobrý den pane inženýre.
    Chtěl jsem si tak jako loni, vypěstovat trochu sadby z pacibulek. Porost je stále zelený a nejeví ani náznak fyziologického zrání. Pacibulky jsem vysel koncem dubna, jako loni, kde cca čtrnáct dnů po sklizni česneku jsem mohl slidit to co vyrostlo a ukončlo vegetaci. Proč se tak neděje letos. V zemi pod natí je něco co se podobá hubenému pórku. Co s tím, za chvíli se bude orat a z pacibulkové sadby nebude nic. Co se stalo, co je příčina tohoto jevu.
    Děkuji předem za vyčerpávající odpověď. J.P.
    12. 9. 2015 15:12 Jan Kozák
    Moje "vyčerpávající" odpověď je jednoduchá: nevím, nám se toto neobjevilo.
    29. 9. 2015 22:31 Richard Novák
    Já bych si dovolil přidat názor, že je to kombinace sucha a "výsev" pacibulek (z paličáků) by se měl provádět na podzim a ne na jaře. A když už na jaře tak co nejdříve. V dubnu je pozdě. Já jako "kozel zahradník" jsem letos v dubnu zásel ´Benátčan´(je to pozdě) a co narostlo v kombinaci se suchem vám ani nebovedu popsat. Je sklizeno před týdnem a myslím si, že mohl být ještě v zemi.

    Pacibulka

    19. 7. 2015 21:04 Zakladatel vlákna: Naďa Filipínová
    Jako český kutil, zahrádkář se musím zeptat na pacibulky. To je vlastně květ? Pak semena? Nevím. Můžete trochu vysvětlit. Děkuji.
    20. 7. 2015 6:58 Jan Kozák
    Pacibulky jsou drobné útvary mezi květy v květenství paličáků. Podle typu je jich v jednom květenství přibližně deset až šest set a dají se využít k vegetativnímu (nepohlavnímu) množení. Česnek kuchyňský semena netvoří, jeho květy jsou sterilní.
    20. 7. 2015 16:36 Naďa Filipínová
    Pochopila jsem správně, nechat vykvést, rozdělit na podzim sadit. Musím se pochlubit česnek Bjetin, půda jílovitá.

    Sázení pacibulek česneku

    15. 2. 2014 16:55 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
    Dobrý den,
    chtěl bych radu, jak a čím ošetřit jarní vysadbu česneku z pacibulek proti plevelům. Mám obavu, že to okopávkou neubráním a tak bych chtěl použit nějaký herbicid.
    16. 2. 2014 9:58 Jan Kozák
    Do normálního porostu bych doporučil Stomp, ale k pacibulkám bych se ho bál použít. Pacibulky je třeba vysévat do bezplevelného prostředí - lze použít i průmyslově vyráběné substráty. Aby se porost nezapleveloval náletem semen z okolí, je možné ho zakrýt netkanou textilií.

    Pacibulky JOVANU

    17. 12. 2013 13:56 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, ponechal jsem si několik desítek palic s pacibulkami Jovanu a mám pár dotazů, jak s nimi naložit.

    1) Je vhodnější vybírat ty větší nebo je to jedno, jak u stroužků? Mám jich hodně, takže je z čeho vybírat.

    2)Kdy je vysadit - teď nebo to nechat na jaro?

    3) Vyroste mi z nich malá ,,sazečka,, (jako třeba u Vekanu) nebo už normální, ale menší česnek rozdělený na 6 stroužků?

    Děkuji za odpovědi.
    18. 12. 2013 19:41 Jan Kozák
    Čím dříve dostanete pacibulky do země, tím lépe pro ně. Velké pacibulky vytvoří dělenou cibuli, většinou s menším počtem stroužků než šest. Z drobných pacibulek vyrostou cibule jednostroužkové - my jim říkáme kuličky. Budou určitě větší než kuličky Vekanu.

    Upřesnění ,,pacibulky"

    18. 11. 2013 21:48 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký večer pane inženýre,

    tedy upřesním můj včerejší dotaz.Zjara jsem zasel pacibulky ze kterých vyrostly buď malé kuličky,nebo větší,která se skládají ze zmiňovaných pidistroužků.Jedná se tedy o tyto dělené kuličky.

    Děkuji....s pozdravem....Vrbka
    19. 11. 2013 17:38 Jan Kozák
    Tož to ja.
    Pokud jsou tyto pidistroužky řádně odděleny suknicemi, pak je oddělte a sázejte samostatně, pokud jsou bez suknic, pak je násilně neoddělujte a vysaďte je dohromady. Já bych je určitě nevyhazoval.

    svoboda. vrcholky spacibulkami

    10. 10. 2013 22:08 Zakladatel vlákna: svoboda Jiri
    Dobry večer chci začit s pěstovanim česneku a tak jsem se snažil ziskat nejike inf- mam ale nulove skusenosti -neni mě jasny zda vrcholi s pacibulkami je ten kvet nebo květ roste samostatně a pacibu.. take. asi jsem tet za hlupaka ale přesto dekuji za odpovet j.s.
    Zařazeno: Pacibulky
    11. 10. 2013 6:59 Zdeněk Červík
    11. 10. 2013 19:51 Jan Kozák
    Děkuji za spolupráci, pane Červíku. Já bych totiž na tento špatně srozumitelný dotaz ani nereagoval.

    pěstování z pacibulek

    18. 9. 2013 18:57 Zakladatel vlákna: David Mareš
    Dobrý den, prosím o radu, kdy vysévat semena pro pěstování z pacibulek. Zde jsem se dočetla,že na podzim. Je vhodný termín co nejpozději stejně jak u sadbového česneku? Je vhodný výsev mezi řádky jahod? Někde jsem četla, že česnek příznivě ovlivňuje chuť jahod.
    Děkujeme také za zaslání sadby, přišla v pořádku, velmi pěkná. Snad bude v příštím roce příznivější počasí, letos nás dvakrát postihly kroupy.
    Předem děkuji.
    19. 9. 2013 21:13 Jan Kozák
    Rovněž s výsevem pacibulek příliš nespěchejte. Pokud Vám nebudou vadit případné potíže s nepohodlnou sklizní, tak pacibulky mezi jahody vysévat můžete.

    pacibulky

    18. 8. 2013 19:26 Zakladatel vlákna: Martin Doubek
    Dobrý den Pane Kozáku, v pěstování česneku jsem nový a je to jen můj koníček bez iluzí. Pracuji na farmě, kde se mimo všeho pěstuje česnek a letos to byla jedna velká bída(asi na hodně místech) ale jedna zatím neschválená odrůda pouze s prac. názvem byla doslova vynikající po všech stránkách. Den před sklizní jsem si nastříhal zapomenuté květy. Pacibulky jsou třech velikostech- 1.jako oves, 2.a 3.jako malý a velký hrách. Prosím o radu, mám nejmenší zasadit na podzim a větší na jaře? Rád bych docílil stroužků pro budoucí sadbu. Děkuji Martin
    19. 8. 2013 6:15 Jan Kozák
    Na toto téma je pěkný článek v rubrice články.

    Pacibulky

    13. 8. 2013 13:37 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den vážený pane Kozáku a všichni pěstitelé česneku, mám dotaz ohledně pacibulek... Pěstoval jsem několik odrůd paličáků vedle sebe a nechal jsem si pár rostlin z každé odrůdy na pacibulky, jenom mě zajímá, jestli se mohou navzájem zkřížit nebo si uchovají svou původní odrůdu a vlastnosti? Napadlo mě to, až při sklizni, když se stvoly s květenstvím vzájemně dotýkali...
    S přátelským pozdravem
    Jiří Polách
    (Těším se na září, až mi dorazí Slavin. Budu rád, když mi doporučíte nějakou literaturu o pěstování a všech možných úskalích děkuji)
    16. 8. 2013 5:54 Jan Kozák
    Česnek se nekříží. I pacibulka je vegetativní orgán, který si zachovává vlastnosti mateřské rostliny.

    Pacibulky

    12. 8. 2013 8:19 Zakladatel vlákna: Adam Tomanek
    Dobrý den pane Kozák, Nechal jsem na zkoušku u bjetinu pár palic s pacibulkami, abych porovnal, o kolik se sníží výnos, A na 2 palicích z 15 se ukázaly tzv Velké pacibulky- velikosti třešnové pecky a na ostatních klasické drobné pacib. "obilí". Je tento jev náhodný, nebo založen nějak hlouběji geneticky. Díky Tomanek
    16. 8. 2013 5:52 Jan Kozák
    To se občas stane. Ale jestli se to u potomstva opakuje, nevím.

    JAPO - pacibulky

    7. 8. 2013 18:06 Zakladatel vlákna: Milena Novotná
    Zdravím Vás, pane Kozáku. Mamina u Vás nakoupila vloni novou sadbu Japo, a jelikož nemáme s touto odrůdou ještě zkušenosti, rádi bychom se u Vás přiučili. Máme dotaz, jak je to s tvorbou pacibulek u této odrůdy. Rodiče totiž začali se sklizní tohoto česneku už začátkem července, kdy se jim jevil hotový a kdy neměl žádné paličky (které by jinak odstranili). Pacibulky se vytvořili až nyní, při sušení v závěsu. Česnek je celkově menší. Byla tedy sklizeň příliš včasná? Díky Milena
    7. 8. 2013 21:52 Jan Kozák
    Japo II je úzkolistý nepaličák, přesto v extrémních podmínkách někdy vytvoří palici s plnohodnotnými pacibulkami. Sklízeli jste skutečně předčasně. (My jsme tuto odrůdu sklízeli minulý týden - a také s pacibulkami.)

    Odhlávkování, co to je

    19. 7. 2013 17:07 Zakladatel vlákna: Jitka Gerešová
    Dobrý den,co znamená odhlávkování?Děkuji
    19. 7. 2013 19:35 Jan Kozák ml.
    Odrůdy česneku kuchyňského se dají zařadit do dvou skupin - paličáky a nepaličáky. Paličáky tvoří vrcholy s pacibulkami. Ty se odstraňují, protože u některých odrůd jejich ponecháním na rostlině výrazně klesá výnos. Tomuto zalamování stonků se říká „odhlávkování“ nebo také „hlávkování“.

    Pacibulky

    15. 7. 2013 23:28 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer chci se zeptat kdy se sklízí pacibulky. Děkuji Jan
    16. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
    Asi optimální doba by byla po úplném dozrání na rostlině, to je v době, kdy se pacibulky začínají uvolňovat (vypadávat). Běžně se to dělá v době sklizňové zralosti cibule a pak se dosouší celá rostlina, po vysušení se pacibulky vydrolí. Pacibulky jsou schopny růst i relativně velmi malé, proto po pozdním hlávkování někdy dochází k zaplevelení pozemku česnekem z pacibulek. Z toho je zřejmé, že vlastně není podstatnou chybou, když se v době sklizně česneku květenství s pacibulkami odřízne a suší samostatně.

    Pacibulky

    30. 6. 2013 11:20 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký den,
    oni jsem se pustil poprv do pěstování svého česneku.Něco jsem zasadil ze stružků a pak jsem dostal i nějaké semínko.Na podzim jsme zasel a včera jsem se na něj díval a ják píšete sklízet když nať je slehlá nažloutlá.Jenže u nktrých je neť stále zelaná a někde zmizla uplně.Po vyrytí kousku řádku je kačdá pacibulka jiné velikosti od 3mm až do asi 1,5 cm.Má to nějaký vliv na podzimní výsadbu?Je to paličák,ale co to je nevím dostal jsem to od rodiny.Taky tady čtu ,že na žloutnutí česneku je dobrá močovina.Co tím máte na mysli?Protože čenek je celkem dost žlutý,ale má tam taky nějaké zelené a palice nad zemí je pořád tvrdá.
    30. 6. 2013 21:06 Jan Kozák
    Porost z pacibulek už můžete sklidit.

    Ještě k odhlávkování

    25. 3. 2013 9:39 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Zdravím , jaro je tady - mrzne a mrzne. Česnek co je venku , tak na koncích zčervenal a asi také čučí – co se děje. Zaujal mě článek ,, Odhlávkování česneku“ trochu jsem se v něm ztrácel, ale snad jsem to pochopil dobře. Pokud má někdo ještě podobné zkušenosti napište, protože získané pacibulky a větší cibule bych bral. Pacibulky mi vydrží nejdéle a používám je do jídel i v době, kdy již cibule česneku nemám. Mé zkušenosti jsou zatím jiné, ale možná dělám něco špatně. Česnek hlávkuji co nejdříve, neb jsem se zde dozvěděl, že by mohlo dojít k nárustu cibulí. Zdá se mi, že asi trochu ano. Pokud chci pacibulky, tak stvoly musím nechat. V sezoně 2011-2012 jsem sadil deset odrůd česneku a po špatné zimě se rozhodl nechat si i pacibulky na cca 20 cibulích u každé odrůdy. Ostatní včas odhlávkoval. Po narovnání stvolu u odrůdy jsem vždy zbytek sklidil a dal sušit. Česnek s hlávkami cca po 14 ti dnech-při praskání hlávek, také sklidil. Tyto cibule byli o něco menší - zavřené , ale u  všech sušením došlo k otevření. Ostatní dříve sklizené dobré. Je fakt, že to nebyl zrovna rok na porovnávání, ale pokud bych se naučil pěstovat větší cibule a zároveň pacibulky, bylo by to fajn. Panu Mitiskovi věřím , ale nevím jak toho stavu dosáhnout, pacibulky mi vždy nějakou sílu odčerpají. V jiném místě to třeba funguje, ale u nás asi ne. Česneku zdar PetrS.
    25. 3. 2013 11:03 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, já sem tomu taky nevěřil /přišel na to kolega/. Je to nelogické, ale zatím je to u mě tak. Jak už sem psal dolejc v příspěvku, tak rostliny s ponechaným vrškem drží zelené i v době, kdy ostatní odhlávkované už přirozeně žloutnou - hic, sucho, a končijou vegetaci. A pak po oba roky se tak dočkaly v dobrém stavu deště, a rostly ještě jakou dobu dál. Jak ste psal - musí se počkat co nejdýl, až nejen popraskané vršky ale až už semtam i k vypadnutí - loni už se s nima nesmělo ani zatřást, protože by nějaké pacibulky vypadávaly. A opravdu oba druhy česneku měly podstatně větší spodky - určitě o třetinu - a navíc pořádný vršky, který matka taky letos zjara vyseje /má na to čas/. Rovněž píšete dobře, že při sušením potom takové cibule semtam praskaly už šlupky - brali sme je přednostně. Na prodej by to tedy nebyla ideální metoda, ale pro vlastní potřebu u části porostu výborné - určitě k vyzkoušení. Zdraví Mitiska Třebíč
    25. 3. 2013 11:47 Jan Novák
    Ta Vaše krajová odrůda s velkými pacibulkami vypadá zajímavě jek z hlediska "ne"citlivosti k potřebě ohlávkování, tak i k odolnosti proti přezrání.
    Proto bych měl přání, jestli by jste neposkytl panu Ing. Kozákovi materiál pro ověření, jestli by daná krajová odrůda neměla potenciál k registraci na odrůdu uznanou.
    Zdraví Honza Hořice
    25. 3. 2013 13:16 Vlastimil Mitiska
    Ale beze všeho, pokud bude mít pan Kozák zájem, rád mu nechám do 20 palic toho česneku třeba výměnou za nějaký jeho podle mého výběru. Poslal bych mu telefon nebo e-mail Tento efekt se projevuje ale i u Vekanu a kolegovi u česneku, kterému říká ruský. Zdraví Mitiska
    25. 3. 2013 19:06 Jan Kozák
    Jakoby mi ten jistý Honza Novák (ml.), pokud se tak skutečně jmenuje, četl myšlenky. Ale nemusel spěchat, sám bych pana Mitisku o vzorek jeho odrůdy požádal. Proto Vás, pane Mitisko, prosím o zaslání tel. čísla, nejlépe E-mailem, abychom se nějak domluvili. Děkuji.
    25. 3. 2013 19:42 Vlastimil Mitiska
    Poslal sem Vám telefon na oba Vaše e-maily, inzerovaný v kontaktech i ten při registraci, ale oboje se vrátily jako nedoručitelné, prosím o sdělení funkčního emailu. Díky, Mitiska
    25. 3. 2013 19:44 Jan Novák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Dotaz na paní Majku

    5. 11. 2012 6:46 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Vážená paní MAJKO- původně jsem se chtěl ptát ing.Kozáka, ale ten musí odpovídat na spoustu důležitějších dotazů, tak prosím Vás - můžete mi sdělit pár postřehů o pěstování z pacibulek. Jde mi o Vaše zkušenosti, …které bych přidal k těm, co se zde nachází. Termín Vaší výsadby na podzim? Vyrostou Vám cibule- jež mají použitelné stroužky a jaký česnek z toho máte příští rok? Nebo je to běh na dlouhou trať – jak je ji možno zkrátit? Jak dosáhnout z pacibulek sadbu o nejvyšší velikosti? Jak uchováváte pacibulky do jara a kdy sázíte na jaře? Pro jaro moříte sulkou již na podzim nebo až před výsadbou? Např. nasázím v prosinci – vyrostou malé dělené cibule. Nasázím po mrazech v únoru a vyrostou větší jednostroužkové cibule? Nasázím v dubnu a vyrostou jen malé jednostroužky? Někdo by mohl namítat ať vše odzkouším – zapíšu a budu vědět. Před čtyřiceti lety jsem to jednou zkoušel a pamatuji si z toho , již nikdy více !! Letos jsem nadělal mnoho pacibulek z 10 odrůd, tak to nechci zkonit !! Pokud mi poradíte- můžete i na email ***@seznam.cz, abych zde nezabíral místo.
    Předem moc děkuji PetrK.
    5. 11. 2012 9:58 Honzík Novák (ml.)
    … je charakteristické velké množství drobných pacibulek. Tyto vyžadují víceletý cyklus pěstování. Pro první rok používám pěstování v rýze vystlané perlinkou co mi zbyly ústřižky od zateplování baráku. Pruhy délky šíře role a šířky od 15 do 25 cm vložím do připravené rýhy (jako pro stroužky) nasypu vrstvičku 2-3 cm tříletého kompostu a na něj vyseji na každý metr jednu hlávku pacibulek. Zasypu dalšími 2-3 cm kompostu a horní okraje perlinky sepnu k sobě kolíčky na prádlo, ab se mi dobře přihrnovala zemina z meziřadí k zahrnutí celé "sestavy" z obou stran. Narostlé kuličky jsou po roce velikosti většího hrachu, a pokud nestihnu je vydobýt ven předtím než "ztratí ocásek" nic se neděje, protože je z půdy jednoduše dostávám vytažením perlinky a vysypáním jejího obsahu do kolečka. Co zbude z kompostu je i po roce strukturní a drobivé, tak se kuličky dobře vyberou a nevadí mi, že mám celkově těžkou půdu. Náročné je pouze okopávání, protože pruh cca 4-5 cm podél perlinky je nutné prát opatrně výhradně ručně.
    V dalším roce je postup z "hrášku" stejný jako u "velkopacibulkových" odrůd (Mirka, Havran, Jovan, aj. var. ophioscorodon).
    5. 11. 2012 10:10 Honzík Novák (ml.)
    Mám dva způsoby. Buď je sázím jako stroužky do stejné hloubky ale se sponem zkráceným na 3-5 cm, nebo používám vystřídanou sadbu. Vystřídanou výsadbou nazývám způsob výsadby, kterou používal můj dědeček z maminčiny strany pro Bzenecký paličák. Největší z pacibulek se ve sponu 8-10 cm sázejí střídavě stroužek-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-stroužek. Na začátku a na konci řádku jsou dva stroužky. Snadno tak víte, proč liché rostliny jsou drobnější a není to projev horšího zdravotního stavu. Na sadbu stroužků se pak vybírají nejsilnější z lichých rostlin. Pro pěstování pacibulek se nechávají krajní dvě+dvě rostliny ze stroužků.
    6. 11. 2012 11:02 Marie Ligocká
    Pěkný den, pro začátek chci říct, že česnek pěstuji již několik let pouze jako amatér na ploše asi 15x20 metrů. Každoročně nechávám na části česneku pacibulky, které pak suším a sázím. U některých je vhodnější pojmenování vysévám, protože jsou velmi drobné. Pacibulky sadím ve stejném období jako česnek tj. většinou v říjnu. Pozemek mám při výsadbě nařádkovaný jako na brambory a pacibulky sadím do brázd, ty pak zahrnu zeminou. Z drobných pacibulek vyrostou trochu větší, ty sadím znovu na podzim, z větších pacibulek vyroste jednostroužkový česnek, někdy i malá dělená hlavička česneku. Jednostroužkový česnek znova sadím, malé hlavičky česneku spotřebovávám v kuchyni. I po vybrání pacibulek jich pár v zemi zůstává, ty nechám přezimovat a sklízím až další rok v létě. Pacibulky vytahuji ze země dříve než česnek, dříve jim usychá nať (cca o 2 týdny). Česnek nemořím (tím neodrazuji od moření) ani nepoužívám jinou chemii. Pozemek bývá pohnojen (rok předem) koňským, ovčím, slepičím nebo i kravským hnojen. Na zimu přikrývám listím z ořešáků - zabrání mrazu a zaplevelení a drží vláhu. Pěstuji odrůdy pana Ing. Kozáka, místní odrůdy, ruský paličák i zahraniční odrůdy. S pozdravem Majka

    Je vhodná doba na sázení?

    25. 10. 2012 20:23 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry večer.Rád bych se také zeptal zda příští týden bude vhodná doba na sázení česneku.?Pozemek po bramborech vydezinfikované dus.vápnem.Podle mně počasí už by tomu snad odpovídalo.Teploty přes den pod 10°c v noci pod 0° C. Chystám se také sázet pacibulky a zajímalo by mně jak daleko od sebe a jak hluboko se sází.?A zda je vhodné sázet pacibulky vedle česneku?Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2012 21:15 Jan Kozák
    Asi je možné už začít s výsadbou. Za nějakých 14 dní už také začnu uvažovat o vhodném termínu. Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek.

    Pacibulky

    16. 9. 2012 11:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den rád bych se zeptal zda pacibulky mořit v sulce a pokud ano jak dlouho ?
    Děkuji
    16. 9. 2012 20:46 Jan Kozák
    Sulku nikdy nezavrhuji. I pacibulky bývají napadány vlnovníkem česnekovým. Mořit můžete stejně jako stroužky, tedy 2 - 3 hodiny.

    pacibulky

    3. 9. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
    Dobrý den, posílám fotografii pacibulek Havranu. Jsou v nich velké rozdíly. Velké v počtu 5-8 v květenství a malé mají i jiný tvar a v květenství jich je 20 a více. Co to znamená, je to tak běžné? Vyroste s obou stejná sadba Havranu?
    4. 9. 2012 20:35 Jan Kozák
    Úplně běžné to není, ale ani nijak výjmečné. Správně mají být ty menší. Z obou velikostí Vám Havran vyroste, z těch větších už v prvním roce dělené cibule, z menších cibule menší, jednostroužkové.
    < Novější12Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne