Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

  Dusíkaté vápno

  19. 8. 2018 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
  Dobrý den, chtěl bych se jak provést následující operace. Budu dávat česnek po bramborách. Sklizeň brambor proběhne v první polovině září. Po té bych chtěl vysít svazenku a také pole povápnit dusíkatým vápnem. Bylo by dobré vysít svazenku a poté se zaoráním aplikovat dusíkaté vápno? Nebo povápnit hned po sklizni brambor a prokypřit do 20 cm  a za 14 dní sít svazenku. Pokud mohu ještě poprosit o množství vápna na plochu. Děkuji moc za odpověd 
  20. 8. 2018 17:40 Jan Kozák
  Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak po sklizni brambor rozhoďte 3 kg dusíkatého vápna na 1 ar, zapravte, malou plochu překryjte na 14 dní neprodyšnou fólií, větší plochu uválcujte. Svazenku už nedávejte.
  Nebo můžete vysít svazenku, začátkem října ji zaorat a dusíkaté vápno dát při přípravě půdy před sázením. Ale svazenka Vám toho moc neudělá a dezinfekce bude slabší, ne však nulová.
  Ale letos je to otázka vody. Bez vody bude i včasná dezinfekce méně účinná a svazenka ani nevyklíčí.

  Vlnovník

  17. 8. 2018 10:51 Zakladatel vlákna: Olga Hlávková
  Dovoluji si obtěžovat s následujícím problémem. Už  několik let skladuji česnek na stejném místě  a vždy bez problémů. Loni jsem  si tam nějakým nedopatřením zřejmě zavlekla vlnovníka. Teď už tam asi 2 měsíce není ani česnek, ani jiné cibuloviny. Mám ale obavy uskladnit novou sklizeň (z namořené sadby) na tomto místě, zatím ji mám umístěnou provizorně jinde. Myslíte, že vlnovník infikoval daný prostor na dlouho, případně, jak provést desinfekci. Děkuji za odpověď.
  17. 8. 2018 20:11 Jan Kozák
  Nevím, o jaký prostor se jedná, proto obecně. Vlnovník tam zůstal, můžete prostor např. vysířit nebo vystříkat Savem.
  17. 8. 2018 21:59 Olga Hlávková
  Moc děkuji za radu. 

  Názor

  15. 8. 2018 7:41 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
  Dobrý den pane Kozák chci se zeptat na váš názor co říkáte na Bělský rusák nebo Ruský paličák. Jsou tyto odrůdy dobré ještě na pěstování? Děkuji 
  15. 8. 2018 19:56 Jan Kozák
  Bělský rusák ani Ruský paličák nejsou odrůdami. Jsou takto a různě podobně označovány nějaké klony tzv. ruského paličáku. A těch jsou stovky. Já sám jsem jich měl počátkem devadesátých let přes dvě stě, ale žádný z nich jsem nedovedl k registraci nové odrůdy. Z mého šlechtitelského pohledu nevýhody převažují nad výhodami. Jak tak cestuji po republice, s výrazem Bělský rusák jsem se mnohokrát setkal, ale často se jednalo o různé klony.

  Zelené hnojení

  12. 8. 2018 16:11 Zakladatel vlákna: Ondřej Schönfelder
  Dobrý den, v záložce pěstování česneku píšete o nevhodnosti použití hrachu jako zelené hnojivo. Chtěl bych se zeptat, jaké důvody Vás vedou k tomuto tvrzení? Mnoho zemědělců preferuje hrách jako předplodinu, která pole vyčistí a po následném zaorání zůstává mnoho dusíku v půdě. Přeji hezký den, Schönfelder Ondřej
  12. 8. 2018 18:47 Jan Kozák
  Máte pravdu, někteří pěstitelé mají s hrachem coby předplodinou dobré zkušenosti. Já jsem měl na dřívějším působišti zkušenosti špatné. Je však možné, že se jednalo o problém dané lokality. V současné době to tak na přednáškách i prezentuji. 

  Pavel Dohnal

  10. 8. 2018 20:07 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Promiňte,většina diskutujících pěstuje česnek pro zábavu. Moc vám za to děkuji.... Pavel Dohnal, Přerov. 

  Jak na desinfekci půdy.

  8. 8. 2018 17:37 Zakladatel vlákna: Dana Černá
  Chtěla bych provést desinfekci půdy dusíkatým vápnem na volném záhonu .Je potřeba po zapracování do půdy a prolití vodou zakrýt fólií . Má být PVC nebo mohu použít bílou netkanou textilii ? Děkuji komukoliv za radu!
  8. 8. 2018 21:48 Jan Kozák
  Bílá netkaná textilie Vám nijak neposlouží. Kryt by měl být pokud možno neprodyšný.

  Česnek od kolegy s tečkami, mokvavý vzhled

  7. 8. 2018 19:47 Zakladatel vlákna: David Jaroš
  Dobrý den, dneska jsem koupil česnek od kolegy. Minulý rok byl krásný a vydržel mi celý rok. Ten dnešní se mi ale nelíbí už od pohledu, připadne mi navlhlý a bojím se, že nevydrží ani půl roku. Na posledním obrázku se mi zdá i nahnilý. Můžete mi prosím napsat svůj názor, případně doporučení řešení, aby nedošlo ke zplesnivění či jinému poškožení? Děkuji. DJ
  123456
  7. 8. 2018 23:22 Martin Perníček
  Nic ve zlém,ale tento česnek vypadá velice špatně!Vypadá to na opožděnou sklizeň.Takto se chová odrůda Bjetin.Popálení sluncem mu také nepřidalo.Odbornou odpověd samozřejmě nechám na jiné.
  8. 8. 2018 21:46 Jan Kozák
  Podle zaslaných snímků nelze jednoznačně stav Vašeho česneku posoudit. Na čtvrtém snímku je vidět Fusarium, na pátém pěkný česnek, na šestém snad mechanické poškození. Každopádně to chce přebrat, z cibulí, které se Vám nezdají být v pořádku, odstraňte špatné stroužky a ty zdravé přednostně spotřebujte.
  10. 8. 2018 18:08 Pavel Dohnal
  Tohle znám, je mi to líto, asi upřímnou soustrast. Určitě bych z toho nic nedával do země. Každý stroužek, byť i vizuálně pěkný, vám může udělat v sadbě problémy na několik let!! Pořídil bych zdravou sadbu, předtím asi dusikate vápno, k tomu snad pan Kozák,... Mám dobrý recept pro všechny panelákové skladovače. Oloupat, nakrájet na plátky na plech a za 4 dny je ususeno. Ostrost ztrácí mírně. Pane Jaroši, i kdyby jste pár kousků vybral, raději zvolte bramborák. Můžete si hodně ublížit. 

  Málo stroužků na cibuli

  6. 8. 2018 18:15 Zakladatel vlákna: Zdeněk Kunovjánek
  Dobrý den pane Kozáku,Cca od roku 1985 sadím pořád dokola stejný česnek a vždycky
  byla úroda v pořádku. Na cibuli jsem míval 6-7stroužků. Poslední 2.roky
  bývá stroužků pouze 3-4, ale co do hmotnosti cibulí tak je to srovnatelné jsou
  větší. Jaký je to druh nevím dostal jsem ho od kolegy ze Střížovic u Kroměříže,
  je to paličák s bílými suknicemi, po oloupání s fialovým žíháním,
  velmi ostrý a má hodně malých semen ve květenství. Během té cca 30.leté doby
  jsem si sadbu obnovoval i z pacibulek. Zajímá mě proč je nyní počet stroužků
  zhruba poloviční a jestli je tento děj nevratný.děkuji Kunovjánek
  6. 8. 2018 20:35 Jan Kozák
  Pěstujete jeden z klonů tzv. ruských paličáků. Počet stroužků daného klonu závisí na pěstebních podmínkách. Znamená to tedy, že až se vrátí normální průběh počasí, vrátí se Vám i běžný počet stroužků.

  Jak na plevel

  5. 8. 2018 12:25 Zakladatel vlákna: Petr B.
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat zda existuje nějaký selektivní herbicid, který by se dal použít na poličko s česnekem v průběhu růstu, tak aby česnek nepoškodil ale všechno ostatní sežehnul.

  Děkuji předem za odpověď.
  5. 8. 2018 21:06 Jan Kozák
  Ono je potřeba vědět, co je to všechno ostatní, a podle toho herbicid vybírat. Nepočítejte s tím, že by mohl být herbicid, který ničí všechno kromě česneku. Jedinou výjimkou je motyka.

  stará sulka

  4. 8. 2018 14:21 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den, bude mít sulka 1l otevřená v listopadu a uskladněná v originálním obalu ještě plnohodnotné účinky? Děkuji. 
  4. 8. 2018 16:31 Jan Kozák
  Já si myslím, že tam žádný problém nebude. Ale nejspolehlivější informaci by Vám měl podat výrobce.

  Ostrost

  3. 8. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Vladimír Wlotzko
  Dobrý den, 
  mám od Vás Bjetin a Záhorský II. Oba sklizeny a Bjetin lepší výnos. Co mi ale vrtá hlavou je, že oproti koupenému není vůbec ostrý. Je to odrůdami nebo dělám něco špatně? Rád bych ostřejší česnek. Za odpověď děkuji předem.
  4. 8. 2018 16:29 Jan Kozák
  S problémem málo ostrého česneku jsem se poprvé setkal před více jak deseti lety u jednoho poměrně velkého pěstitele, který česnek léta pěstoval a poslední dva roky byl jeho česnek slabý jako ten z Číny. Tak s tím skončil. V roce 2013 se toto objevilo u mnoha pěstitelů, ale v následujícím roce se všechno vrátilo do normálu. Až na jednoho pěstitele, u něho tento problém trvá dál. Nějak se tím zabývají v jistém výzkumném ústavu (nevím, jestli je mohu identifikovat, tak raději ne), ale zatím nedošli k závěru. Pokud vím, půdní rozbor nic nenapověděl.
  Tož já nevím taky.

  Zklamání

  2. 8. 2018 18:19 Zakladatel vlákna: Jiří Stránský
  Dobrý den, pane Kozák.  Objednala jsem si česnek zn.Vegan, sklizeň 2018. Už na jaře bylo vidět, že se mu u nás nedaří. Malé stvoly, již v květnu začaly od konců usychat. V červnu jsme sklidili malé hlavičky cca 2 cm v průměru. Investice se mi nevyplatila. Prosím o radu, kde se stala chyba?  s pozdravem Stránská Kutná Hora
  4. 8. 2018 16:21 Jan Kozák
  Vidíte, pan Kamil Štípek (příspěvek z 29. 6. 16:49) si Vekan nemůže vynachválit. Těžko říci, kde se stala u Vás chyba. Podle Vašeho popisu bylo všechno v normálu letošního roku. Ale těm dvěma centimetrům nevěřím. Měřil jste to?
  4. 8. 2018 23:04 Martin Perníček
  Dobrý večer. Letos jsem ve srovnání s loňkým rokem s odrůdou Vekan nad míru spokojen. Česnek je na naše pěstitelské podmínky nadprůměrné velikosti a hlavně krásně utažený.
  5. 8. 2018 18:27 Bohuslav Coufal
  Doporučuji vyzkoušet více odrůd, jsou stanoviště, kde dávají
  jednotlivé odrůdy naprosto rozdílné výnosy (velikosti cibulí). Jsou oblasti,
  kde je to asi jedno. A jsou takové (jako u mne - 600m nad mořem na jihu Čech),
  kde jsou ty rozdíly markantní. Již mám nalezeny odrůdy se spolehlivou úrodou a
  další pravidelně zkouším - baví mne to. Letos jsem například opakovaně zkoušel
  Benátčan a Slavín - úroda cibule maximálně 2cm - spíše méně. Byl to vždy 1
  řádek na záhoně, mezi jinými odrůdami česneku. Tím se při zkoušení snažím
  vyloučit jiné vlivy. Ostatní odrůdy (např. Bjetin, Vekan, Záhorský II, Havran,
  Jovan,...) pěkná úroda, pouze tyto 2 odrůdy mizerná a to opakovaně. U vás to
  může být obdobné.
  5. 8. 2018 21:14 Jan Kozák
  Pan Coufal to vystihnul správně. I ve zdánlivě stejných podmínkách nemusí být úspěšné stejné odrůdy. To je také smysl širokého sortimentu odrůd jednotlivých plodin. Pěstitelé běžných zemědělských plodin o tom ví své. Oni si musí vybírat mezi stovkami odrůd.

  SLAVIN

  26. 7. 2018 21:42 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Hezký večer. První rok jsem si vypěstovat česnek Slavin. Musím říct, že jsem spokojený. I letos ho chci vysadit a doufám, že se opět zadaří. 
  SlavinSlavin

  Pěstování v jehličí

  25. 7. 2018 22:11 Zakladatel vlákna: Zdeněk Brožek
  Dobrý den.Česnek pěstuji trochu zvláštním způsobem.Do záhonu udělám větší díry pro stroužek.Cca o pruměru 6 cm.Na dno dám jehličí,potom vložím stroužek,celou díru dosypu jehličím a nakonec celý záhon poházím jehličím o vrstvě cca 10 cm.To znamená,že česnek se vůbec nedotýká hlíny.Slyšel jste někdy o této metodě?
  Letošní sklizeň
  29. 7. 2018 21:14 Jan Kozák
  Viděl jsem jenom polovinu této metody. Po výsadbě byla pozemku překryta borovou hrabankou. Česnek na této části byl podstatně vitálnější než na části nepokryté. Problém je ale v získání jehličí. Z lesního zákona vyplývá, že lesní hrabanku v lese nemůžete těžit a odvážet. Týká se to i soukromých lesů - ani tam si to majitel nemůže dovolit.
  30. 7. 2018 10:53 Aleš Panocha
  Má takto upravený záhon větší výnos, nebo se jedná o alternativu v pěstování ? 
  3. 8. 2018 6:24 Dana Novotná
  Dobrý den, také by mě zajímala tato metoda pěstování. Je česnek odolnější proti chorobám, jestli naroste větší, jak je to s okopáváním.?Děkuji 
  5. 8. 2018 11:42 Zdeněk Brožek
  Dobrý den.Já takto česnek pěstuji už okolo 15 let.Nedokážu říct,jestli je výnos vyšší.Česnek nekupuji a furt ho točim dokola.Nemořim,žádná chemie.Výhoda myslim je,že když je vlhčí rok tak voda lehčíc odteče.Zásadně nepleji plevel

  Sušení česneku

  25. 7. 2018 20:19 Zakladatel vlákna: David Chromec
  Dobrý den pane Kozáku. Rád bych se Vás zeptal na ideální dobu pro sušení česneku. Jak poznat, že je česnek již dostatečně usušen a mohu ho začít skladovat? Jsem začátečník, tak budu rád za každou radu. Děkuji, s pozdravem David Chromec.
  25. 7. 2018 21:30 Jan Kozák
  Ono záleží na více okolnostech: odrůda, správná doba sklizně, způsob sušení, počasí. Ale letos se na většině lokalit dá spolehlivě považovat česnek za suchý čtyři týdny po sklizni. Ale i další skladování je třeba na suchém a vzdušném místě.
  26. 7. 2018 9:02 David Chromec
  Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. S pozdravem David Chromec. 
  < Novější2627282930Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne