Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Dotaz

    4. 1. 2016 16:45 Zakladatel vlákna: Dušan Zajac
    Dobrý den pane Kozáku, děkuji za rady i pomoc na těchto stránkách a do nového roku Vám přeji hodně štěstí zdraví a hodně úspěchů, nejen v šlechtění a pěstování česneku. Už čtvrtou sezonu s velkým uspokojením sadím Váš česnek Havran, který pouze před sadbou (vždy kolem Vánoc – tuto sezonu 23.12.2015) mořím Sulkou, a jelikož zastávám názor, že největší nepřítel zeleniny je zemědělec s motykou, tak mezi řádky mulčují posekanou trávou, abych ji (motyku) použil co nejméně. Takže velké díky za tento Váš velký šlechtitelský „výtvor“. Ale mám na Vás i jeden dotaz na možnost určení odrůdy „zděděného“ česneku po předcích, který pěstuji jen tak pro zábavu a z nostalgie a který je v několika ohledech zajímavý, je to paličák který nevytváří v palicích pacibulky, ale pouze květy s „jakoby“ semeny(nezkoušel jsem je ještě zasít), cibule obsahuje 5-7 stroužků velké velikosti a u cibule vyrůstají menší „pacibulky“schopné sadby, viz přiložená fota. Chuť je příjemná a o něco méně ostrá než u Havrana. Děkuji za vše a s pozdravem Dušan Zajac
    4. 1. 2016 19:25 Jan Kozák
    Tak ta černá semena zkuste zasít a konzumujte to, co Vám vyroste v prvním roce. Samozřejmě celou rostlinu, protože to není česnek kuchyňský (Allium sativum), ale pór (Allium porrum).

    Mirka: není pozdě?

    29. 12. 2015 13:36 Zakladatel vlákna: Mirka
    Dobrý den, pročítám vaše stránky a snažím se najít odpověď. Nezasadila jsem česnek,protože teploty byly stále vysoké. Chystám se na to zítra,jelikož se má konečně ochladit. Doufám,že i tento pozdní termín je možný. Pán z Plzně sadil také až nyní, tak to snad klapne. Sadíme ve výšce 640m.n.m. v lokalitě Přimda. Děkuji a přeji všem mnoho pěstitelských úspěchů
    3. 1. 2016 12:21 Václav Kozák
    Pozdní termín výsadby je u česneku vždy výhodnější s ohledem na zdravotní stav. Jen je potřeba výsadbu stihnout do zámrazu. Ovšem odrůdu Mirka je možné sázet jak před zámrazem, tak i na jaře. Větších výnosů se ovšem obvykle dosáhne při výsadbě před zámrazem (stejně jako u ostatních jarních odrůd).

    Rozbor půdy

    27. 12. 2015 9:50 Zakladatel vlákna: Vladimír Valčík
    Dobrý den,

    je nutné, nebo alespoň vhodné udělat před výsadbou ve větším měřítku rozbor půdy? A jaké by měla mít půda vhodná pro pěstování česneku složení.

    Děkuji

    Vladimír Valčík
    27. 12. 2015 12:07 Jan Kozák
    Pro zahrádkáře má smysl půdní rozbor tehdy, kdy mu nedávají pěstované plodiny uspokojivý výsledek. V opačném případě lze peníze využít lépe.
    Naopak velkopěstitelé by si měli dělat půdní rozbor každých pět roků, aby měli přehled o zásobě živin. Konkrétní čísla pro česnek nevím, ale podívám se po nich. V případě úspěchu tuto odpověď doplním.
    27. 12. 2015 19:33 Jan Kozák
    Něco jsem našel v publikaci: Varga, L. - Ducsay, L., Výživa a hnojenie záhradných plodín, 2015. Ve středně těžké půdě je dobrá zásoba fosforu 86 - 125 mg/kg půdy, draslíku 201 - 300 a hořčíku 176 - 255. V lehké půdě jsou tyto hodnoty u fosforu vyšší, u draslíku a hořčíku nižší, v těžké půdě samozřejmě naopak. Hodnota pH je zde uvedena 6,0 - 7,0, podle jiných zdrojů 5,6 - 7,2.

    vzešlý česnek

    21. 12. 2015 15:04 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, z časových důvodů jsem sázel již v průběhu listopadu a česnek už mi vzešel. Výhonky jsou již cca 5 cm nad zemí. Můžete prosím poradit, co mám udělat, kdyby se blížil mráz aby mi to nepomrzlo? Díky Karel
    21. 12. 2015 20:24 Pavel Trupl
    Někdy se udávají dobré výsledky po aplikaci Otčenáše, tak dvacetkrát na hektar ráno, v poledne a večer...nebo si přelouskněte zdejší rubriku "Česnek v otázkách", tam se o tom píše, v bláhové naději, že se o tom pak nebude muset psát stále dokola;)
    22. 12. 2015 17:47 Jan Kozák
    Tak jsem se nejprve podíval na "česnek v otázkách".
    Pokud jste sázel "český česnek vhodný k sadbě", ale původem ze Španělska, tak Vám normální zimu nepřežije ani po aplikaci rady pana Trupla. Pokud jste však sázel českou sadbu, tak nemusíte být nervózní při holomrazech do mínus patnácti stupňů. Bude-li mráz větší nebo bude hrozit riziko většího holomrazu, pak Vám může pomoci netkaná textilie nebo chvojí.
    22. 12. 2015 20:09 Pavel Trupl
    Tak to se někde stala chyba, je tam totiž psáno:"Nedá se doporučit přikrytí porostu chvojím, tím by se rostliny poškodily více než mrazem. Proto raději s ním nic nedělejte"...tak co teď?:)
    24. 12. 2015 4:49 Václav Kozák
    Přikrývku chvojím volte pouze v případě, že skutečně hrozí riziko silných holomrazů (větší mráz než asi mínus patnáct stupňů), při kterých by mohlo dojít ke většímu poškození česneku, než jaké se způsobí vyrašeným rostlinám přikrýváním chvojím. Pokud však bude průběh zimy podobný, jako byl v předchozích dvou letech, nemusíte se žádného poškození mrazem obávat.Stejně tak by neměl být problém ani při vělkých mrazech, jestliže bude půda zakryta sněhem.
    25. 12. 2015 21:38 Karel Pokorný
    Dobrý den páni Kozáci, děkuji za odpověď, která mě uklidnila. Sadil jsem Váš Lukan, tak tedy doufám, že nebude -15 a méně. Přeji pohodové svátky a zdravím Karel

    Franta: namořeno v sulce,kvůli počasí dosud nevysazeno

    15. 12. 2015 10:01 Zakladatel vlákna: František Kobeda
    Dobrý den.Pane Kozák mám dotaz ohledně výsadby česneku namořeného v sulce.Stroužky jsem namořil asi před 10ti dny v sulce ale kvůli nepříznivému počasí jsem nemohl zasadit.Počasí se nelepší,půda je stále hodně mokrá.Mám zasadit i do této bahnité půdy?Děkuji za odpověď.Franta
    15. 12. 2015 17:34 Jan Kozák
    Máte pravdu, sází se špatně. Ale já jsem se rozhodl, že zítra dosázím za každého počasí. Bahnitá půda nevadí česneku, vadí nám při práci. Těžko říci, zda by bylo lepší ještě počkat.
    15. 12. 2015 22:20 Mirek
    Jo, je bláto, ale lepší už to asi nebude,
    taky jsem sázel, lepilo se to, holt sluníčko je za mrakem, nebo nízko nad obzorem, vítr není, nevysuší,
    asi proto naši předkové sázeli dřív. Teď už bude
    jen "hůř".
    16. 12. 2015 8:35 Tomáš
    Mohu se přidat, sázel jsem v sobotu 5.12.15 do velmi zbahnělé půdy. Rotavátor měl veliké problémy se zpracováním, ale nakonec jsem půdu připravil, pak jsme zasázely 10-12 cm do hloubky podpůčím dolů a docela to vypadá slušně. Sázecím prknem se zároveň předochozí řádek umáčknul.
    Každý doporučuje sázet co nejpozději z fytosanitárního hlediska, ale nikdo nebere v potaz to, že je koncem listopadu a prosinci vlhko, půda nevyschne a je to nepříjemná práce, která narušuje půdní strukturu.
    Je k tomu ještě krátký den a hned tma.
    Vždycky jsem sázel kolem 28. října, uvidíme jestli pozdní výsadba se odvděčí lepším výnosem a zdravotním stavem cibulí.
    21. 12. 2015 10:36 David Hájek
    Už třetím rokem díky teplým začátkům zimy budu sázet mezi vánočními svátky. U mě díky písčitější půdě snad problém nebude. I přes pozdější výsadbu jsem byl vždy se sklizní spokojen.

    dotaz

    9. 12. 2015 13:11 Zakladatel vlákna: Vratislav
    Dobrý den p.Kozák.Odpovídal jste na dotaz moření/snad desinfekce/česneku vodkou.Ve vlastním zájmu bych chtěl vědět když vodka má asi 35pr.alk v jaké koncentaci se dá použit k desinfekci česneku nebo denat.lih má asi 80pr. Někdy se v pálenici odebírá tak zv.výskočky které mají vysoký obsah alkoholua které by se mohli rozředěné použít na desinfekci česneku ne jenom na mazání kolen ap. Děkuji a přeji pěkné vánoční svátky
    9. 12. 2015 19:52 Jan Kozák
    Alkohol je biocid - ničí v jisté koncentraci a po jistou dobu expozice všechno živé. Aby se dal spolehlivě využít pro dezinfekci česneku (a věřím, že ano), musela by se koncentrace, teplota a doba experimentálně zjistit.
    10. 12. 2015 22:39 Staník Verner
    Etylalkohol má desinfekční účinky od koncentrace 14% výše ale při koncentracích nad 60% odnímá vlhkost a chová se jako rozpouštědlo pro některé látky. Pokud by chtěl někdo experimentovat, měl by si udělat škálu koncentrací a škálu dob působení (expozice). Přitom by zjistil, která koncentrace v kombinaci s dobou expozice přestává být účinná. Následně v praxi by se používala nejbližší vyšší hodnota koncentrace nebo nejbližší delší hodnota expozice. Nemusíte zkoušet naráz celou sadu kombinací, ale bude nutné vždy porovnávat dvě kombinace plus "neošetřený kontrolní vzorek". Pokud tedy si stanovíte škálu koncentrací 15%Vol, 18%Vol, 22%Vol, 27% Vol, 33%Vol, 40%Vol a 48%Vol; škálu dob expozice 30´, 1h, 2h, 3h, 5h a 10h; pak začnete například kombinacemi z dolních třetin škály. Tj. např 18%×2h a 22%×1h. Zjistíteli, že jsou obě účinné, snížíte některý z parametrů kombinace. Zjistíte-li, že jsou obě neúčinné, budete pokračovat v opačném směru kombinací. Výhodou při pokusu s konzumním lihem je, že můžete část pokusu provést na konzumním česneku prokazatelně infikovaném vlnovníkem. Pokud se žír vlnovníka prokazatelně zastaví a skladovací doba proti neošetřenému vzorku prodlouží, máte naději nechat si zapsat průmyslový vzor. Po uzavření pozorování se předmět pozorování uvolní ke konzumaci (zpravidla výrobou česnekové pasty pro homogenizaci vzhledu)
    PS: Zajímal by mne názor pana PetrS z Českého ráje. Dík.

    Saze na záhon

    9. 12. 2015 12:52 Zakladatel vlákna: Vladislav Zita
    Dobrý den Všem.Mám dotaz zda by pomohlo posyp záhonu s česnekem sazemi proti houbomilce či jiným škůdcům?V.Zita
    9. 12. 2015 19:48 Jan Kozák
    Saze jsou po chemické stránce čistý uhlík. Pokud je přidáte do půdy, nic tím nepokazíte, dá se říci, že budou mít kladný vliv na fyzikální vlastnosti, ale účinek na choroby a škůdce to mít nebude.
    10. 12. 2015 22:47 Staník Verner
    Pod pojmem saze lidé často pracují i s dehtovým mourem. Tam záleží na obsahu škodlivin, jaký bude účinek. Jestli repelentní, desinfekční či na hranici kontaminace životního prostředí. Pokud je v půdě dost humusu a má mírně kyselé pH, tak ani běžně zadehtované saze nevadí (příroda umí odbourat i mírnou koncentraci "karbolky").

    Popel

    5. 12. 2015 14:10 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den,mám popel z větví,mohu s ním poprášit záhon vysazeného česneku jako výživu ? Předem děkuji za odpověď.
    5. 12. 2015 18:42 Jan Kozák
    To udělejte, prospějete tím česneku i následným plodinám.

    Mykorhizni houba

    5. 12. 2015 4:12 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Stroucek cesneku Dukat - 18 dni po nasazeni. Cesnek byl osetren 15 min. ve Vodce a 60 min. v Mykorhizni hoube - pote nasazen. Mohl by tento masivni korenovy system prevent vymrznuti?
    5. 12. 2015 7:38 Jan Kozák
    Váš česnek je ve výborné kondici, což dává také předpoklad, že se dobře vyrovná s nepříznivými vlivy. Vy skutečně ošetřujete ve vodce? Dezinfekční účinky lihu jsou známé, ale není to drahé? Stačil by denaturák.
    5. 12. 2015 14:58 Jaromir Vyskala
    Ja vetsinou cesnek neosetruju. Ale tento rok jsem nasel par hlavicek napadenych vlnovnikem a po ruce byla pouze vodka.
    5. 12. 2015 20:11 Roman Jurek
    Ale problém je že i nadzemní část má až 15cm,částečně díky čerstvému kompostu,kde mi ale červíci sežraly svrchní slupku a někdy i česnek,takový jsem vyhodil a zdravý zbytek přesadil hlouběji jinam, jsem zvědav zda to pomůže, na jaře vyrostl 10cm a lehl, už jsem s ním nepočítal, nerad bych, aby pro změnu zmrznul.

    Sadba 2015

    4. 12. 2015 7:46 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den pane Kozáku,
    co se týče sadby, kterou jsem od Vás zakoupil, tak bylo poměrně zdravá.
    Ze 7 kg jsem vybral 953 zdravých stroužků a jen 22 jsem vyhodil, zejména u u odrůdy Havel. Partie Havranu a Bjetinu byly zcela v pořádku.
    V sobotu budu sázet, čím dál víc se mi vyplácí u nás sázet co nejpozději. Brzká výsadba nedá očekávané a mám ji dřív napadenou.
    Měl bych dvě otázky na Vás:
    1) hloubka výsadby - dno dírky kam se uloží stroužek podpučím je optimál 10 cm pod úrovni povrchu pozemku?
    2) kypření - hloubka pro výsadbu - má rád česnek "tvrdou postýlku a měkkou peřinku"
    3) onehdá jsem viděl poškození stroužků česneku (již při skladování po sklizni - v říjnu), zejm. u odrůdy Havel u známého: na povrchu oloupaných stroužku byly bílé krystalky, stroužek se třpytil, mírně celý zahnědl a zmenšil svou velikost - seschl, čili stroužek vysloveně "hrkal" v obalech. Jde o vlnovníka, vidím to na nějaké posátí hmyzem??
    5. 12. 2015 7:32 Jan Kozák
    1. Hloubka výsadby 6 - 8 cm znamená vrstvu zeminy nad stroužkem, což asi tak odpovídá podpučí v 10 centimetrech.
    2. Hloubka prokypření před výsadbou by měla být jen málo větší než hloubka výsadby. Tedy tak, aby se pohodlně sázelo (to by byla Vaše tvrdá postýlka). Ale i tu peřinku je třeba přimáčknout. Pokud není příliš mokro, dělá se to tak, že při výsadbě se šlape po předchozím řádku.
    3. Určitě je to vlnovník.

    Jirka- Staník Verner

    3. 12. 2015 10:00 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    151m.n.m. mírné zimy ,ale také nějvětší mráz v ČR a nějvětší teplota + 43 C v ČR Meteorologická stanice Doksany. Už tu v Listopadu dvakrát mrzlo -5 C . Česnek zde zimu lechce přežije.mám na to pomocníky vysemenené malé rostlinky cibulka ,kopr,salat,rekvicka zejména plevel. Jejich odolnost je už dána geneticky .
    Jirka 151 m.n.m.

    Jirka

    2. 12. 2015 10:52 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    Zdravím pěstitele česneku,česnek pěstuji přesně hustě v řádku ,jako Pavel Šuk z 21.4.2015 bez Ledku 15 . Jeho výroba je zrušena. Budu se pouze opakovat v diskuzi. Podle pana Kozáka startuji rozluštění, česnek ve vodě a nejlépe mu je v zemi. Podle provazu udělám mělkou rýhu , spon 40cm jako Pavel Šuk. Stroužky naházím do mělkých rýh, které vystříkám sulkou a hráběma ho jednorázově přihrnu a řáděk přišlápnu.Stáník Verner prostě Tristan v listopadu ještě zasadím opět mělce pěkné stroužky,mají málo suknic a cibule se rozjíždějí. S česnekem dávám sazečku v září.Dnes je list 10 cm, má víc suknic něž jarní . Naši předkové podle suknic předpovídali tuhou zimu . Dnes je Tristan 2 - 5 cm venku . Už tu dvakrát letos mrzlo - 5 C. Nutno připomenou květný stvol odhlávkuji až má 10cm.česnek nikdy nezalévám a také nikdy nehnojim granulama .Česneku se daří všude . Ve vázach mám česnek bez suknic vydrží déle než rok. V roce 2012 česnek uschnul a mráz ho dorazil .
    Přeju hodně uspěchu v pěstování
    Jirka 151 m.n.m.
    2. 12. 2015 22:04 Staník Verner
    151 m n.m. a mírné zimy, kdy i narašený česnek přežije - tipnul bych si teplou kotlinu na soutoku Labe a Ohře. Zem je tam úrodná a LV15 je tam opravdu spíše na škodu, než k užitku.
    Přeji bohatou úrodu. S.

    2. 12. 2015 10:51 Zakladatel vlákna: Marketa1
    Dobrý den,mám od Vás koupenou odrůdu Slavín a nestihla jsem ji zasadit,protože pořád prší. Mám vyloupané už stroužky a chtěla jsem se zeptat ,jak dlouho mně vydrží,než se budou dát zasadit. Děkuji za odpověď.
    2. 12. 2015 17:44 Jan Kozák
    Při dobrém uložení by Vám měly stroužky vydržet minimálně do konce února.

    Sulka

    1. 12. 2015 23:00 Zakladatel vlákna: Jarka
    Děkuji za odpověď ohledně česneku s vlnovníkem. Mořili jsme Sulkou, prosím, ještě nám poraďte, co máme dělat se zbytkem roztoku Sulky po moření? Může se s tím česnek zalít? A v jaké koncentraci?
    2. 12. 2015 6:48 Jan Kozák
    Použitou Sulku nařeďte a zalijte vysazený česnek. Je to vlastně hnojivá závlaha. Jestli to rozředíte 2 x nebo 10 x není až tak důležité, hlavně tím zalijte co největší plochu.

    Jirka

    25. 11. 2015 10:28 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    Problém je dusík a pozdní sázení.Zdejší zlatokopové sázeli strojem koncem listopadu na velké lány .Na jaře před vzejetím
    na nej naházeli světlé granule asi NPK ,které se rozpustilo po patnácti dnech. Pět let ho před sklizní v maringotkách hlídali. Letos jsem nemohl přehlédnout hromady zanechaného česneku na poli , z cela přehnojený Tristan po pěti letech pěstování měl totální sklerotiovou hnilobu, hnědé fleky na stroužkách a málo suknic,pozdější vysadbou . Porost nikdo nekontroloval. Ke všemu z něj predčasně udělali Kapouna. Česnek sázím léta 15.října ve druhé trati,konce řádku cibule v dubnu obnažuji a kochám se . Bohužel česnek má moc pevných suknic při přípravě sadby se nadřu.Zádná nemoc nemá šanci. Po letošní katastrofě jsem sázel 25.září, atˇ má jestě více pevných suknic.
    Jirka 151 m.n.m.

    dotaz

    23. 11. 2015 19:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Pane ing.Kozáku, chci se zeptat kolik kg česneku v kolika litrech mořit?

    Děkuji
    23. 11. 2015 19:56 Jan Kozák
    Vychází to litr mořidla na kilo sadby.

    hloubka výsadby

    22. 11. 2015 20:20 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli má vliv hloubka výsadby na výnos.
    22. 11. 2015 22:13 Jiří Snášel
    Dle mých zkušeností má.
    dříve jsem z neznalosti sadil tak, že špička stroužku koukala na svět. A výnos se mi snižoval vlivem nemocí, lidově zvaných "plíseň česneku".
    Nyní sadím doporučených 10 cm pod zem a česnek je zdravější. Přestože na jaře vyleze později, sklízím přesně ve stejném termínu.
    23. 11. 2015 1:35 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Večeřo. Pan Snášel má pravdu, čím hlouběji nasázíte, tím lépe pro česnek. Ideální je hloubka kolem 10 cm. Větší hloubka výsadby je pro česnek vhodná především z toho důvodu, že hlouběji v půdě dochází k menším výkyvům jak teploty, tak i vlhkosti. Při mělké výsadbě navíc dochází ke konci vegetace k rozevírání cibulí. Při extrémě mělké výsadbě hrozí při silnějších holomrazech riziko vymrznutí.
    23. 11. 2015 7:36 Daniel Večeřa
    Díky za odpověď,já jsem sázel minulý týden do hl.5-6 cm,příští rok zasadím do hl.10cm. Minulý rok jsem sázel možná ještě mělčeji,měl jsem sadbu od Vás. Sklidil jsem zdravý česnek,nevyhodil jsem nic. Zřejmě kvalitní sadba.

    Blanin II

    22. 11. 2015 17:56 Zakladatel vlákna: Radek Peterka
    Dobry den, mam ten samy problem jako p. Richter. Sadba Blaninu II je cela napadena. Dnes jsem chtel sazet, ale vetsina je nepouzitelna. Mohu alespon ten zbytek pouzit po namoreni? Je to urcite vlnovnik? Abych si neco nenasadil do pudy.... Mam od Vas i Japo II a Lukan, ale ty byly v poradku. Na stitku Blaninu II je cislo 5-0124-90055 S.
    23. 11. 2015 1:27 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Peterko, Sulka vlnovníka česnekového spolehlivě zlikviduje. Proto stroužky, které se jeví životaschopné, můžete po namoření Sulkou bez problémů vysadit.

    listí

    22. 11. 2015 11:25 Zakladatel vlákna: Dana
    Dobrý den.Je vhodné na nasazený česnek namulčovat spadané listí v tenké vrstvě?Ani ne kvůli mrazu,spíš jako hnojení?Děkuji
    22. 11. 2015 22:05 Jiří Snášel
    22. 11. 2015 22:09 Jiří Snášel
    Když jsem včera sadil česnek tak jsem připravené pole od spadaného listí počlivě uklidil.
    Mám obavy, že tlející listí (a jiné rostlinné zbytky) zanášejí do půdy nemoci jako sklerociová hniloba či fuzarium.

    výsadba česneku

    21. 11. 2015 12:24 Zakladatel vlákna: Marie Martečíková
    Chtěla bych se zeptat,jestli je vhodné zakrýt na zimu třeba chvojím záhon s vysazeným česnekem.
    21. 11. 2015 17:43 Václav Kozák
    Český česnek běžně snáší mrazy, které se u nás vyskytují (s vyjímkou roku 2012, kdy česnek zmrzl nejen u nás, ale i jinde ve světě). Chvojí může ochránit česnek za silných holomrazů třeba při příliš mělké výsadbě, jinak je zakrývání záhonů zbytečné.

    Jaky spin pro Lukan v tezsi (jilovitejsi) pude?

    20. 11. 2015 17:26 Zakladatel vlákna: Jan Cesek
    1) Jaky spin doporucujete pro Lukan v tezsi (jilovitejsi) pude?

    2) "Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží." - chci ho zadelat textilii (kvuli slepicim), zalivku mam udelat kvuli vlaze anebo kvuli upechovani, a to jeste pred zakrytim textilii?
    20. 11. 2015 19:19 Jan Kozák
    1. Spon 35 x 12 cm.
    2. Kvůli upěchování. Ale nejdříve závlahu, pak textilii. Nevím, jak je to u Vás, ale nám teď dost prší. Takže bych to asi nechal na přírodě.

    Moření sulkou - co s lázní poté?

    17. 11. 2015 12:32 Zakladatel vlákna: Vladimír
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda se dá lázeň po moření česneku sulkou vyžít dále jako hnojivo, případně ji přidat do kompostu či jinam. Neměli byste vy zkušenější nějakou radu?
    Děkuji
    17. 11. 2015 12:36 Vladimír
    Už jsem to našel v otázkách a odpovědích, omlouvám se, tu sekci jsem přehlédl.

    velikost stroužků

    16. 11. 2015 20:17 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý večer, dovolte další dotaz amatéra - je závislá na výnosu sklizni
    skutečnost jak velké stroužky jsou na podzim zasazeny? Nevím, zda sadit ty největší, či naopak docela drobnější.. děkuji.
    17. 11. 2015 20:36 Jan Kozák
    Jistá souvislost mezi velikostí sadby a nové cibule je. Pokud používáte vlastní sadbu, které máte dostatek, tak vyřazením velikostně podprůměrných stroužků budete mít sklizeň trochu větší. U nakoupené sadby ať už s ohledem na její cenu, tak i s ohledem na její výnosový potenciál doporučuji vyřadit pouze takové stroužky, které i šetrná hospodyň v kuchyni vyhodí.

    Netkaná textilie

    16. 11. 2015 12:29 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    ráda bych česnek až do jara zakryla netkanou textilií, záleží na tom, jestli bílou nebo černou? Děkuji.
    16. 11. 2015 19:48 Jan Kozák
    Při použití černé textilie by se mohlo zdát, že může v zimním období docházet k nežádoucímu přehřívání půdy. Ale asi to tak nebude, protože někteří zahrádkáři do černé textilie vysazují. Bílá má tu výhodu, že v předjaří brání náletu houbomilky česnekové.
    20. 11. 2015 17:04 Jan Cesek
    Mate s zextilii nejake zkusenosti? Chci ji nasadit hlavne kvuli slepicim, ktere maji na zahradu pristup...

    Kdy presne by se mela sundat? Prostupuje vlaha dostatecne do zeme k cesneku? Njake doporuceni gramaze?

    Diky.
    20. 11. 2015 17:34 Jan Kozák
    Vy si pouštíte slepice do zahrady? ... a to děláte dobře, zlikvidují Vám spoustu škůdců. Ale na to jste se neptal.
    Pokud použijete bílou textilii, měla by tam zůstat asi tak tři týdny od skutečného začátku jara. Může to být ve druhé polovině března, ale také třeba až v polovině dubna. Samozřejmě ji v této době můžete sundat z důvodu provláčení porostu a zase dát zpátky. Pokud použijete černou, pak ji musíte trvale sundat v době, kdy česnek začíná píchat.
    Netkanou textilií voda volně prochází v místech, kam dopadla. Nestéká k níže položeným místům.
    Ale s tou gramáží jste mě zaskočil. Ačkoliv používáme doma obě textilie na různou zeleninu, nikdy jsem tuto otázku nesledoval.

    Gliorex, Polyversum x Sulka

    14. 11. 2015 18:47 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
    Dobrý den pane ing. Kozáku, nemáte prosím zkušenost s těmito přípravky? Myslím tedy Polyversum a Gliorex, a dále jestli Sulka nebude učinky těchto nulovat.
    Velice děkuji za Vámi investovaný čas a radu.
    Vladimíra Schabowská
    15. 11. 2015 19:55 Jan Kozák
    Tyto přípravky neznám.
    15. 11. 2015 20:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, já mám zkušenost s aplikací Polyversa během vegetace, vyskytla se mi v porostu sklerotiová hniloba a polyversum zafungovalo skvěle. Mám dojem, že ho výrobce při konzultaci doporučil i pro moření,ale v tom případě musíte vynechat další chemii - sulka, protože by se to tlouklo. Pokud vím, firma nemá pro česnek registraci, tj, oficiálně vám nikdo neřekne, že funguje. Moje zkušenost je, že funguje, i na rajčata atd. Ale nikdy jsem s ním nemořila, příští rok plánuji aplikovat polyversum jako prevenci sklerociové hniloby už od jara. Výsadba bude na jiné ploše, než letos, ale je to pořád na jedné zahradě.
    15. 11. 2015 22:44 Miroslav K
    Dobrý den, taky bych chtěl reagovat ohledně zkušeností s polyversem. Používám ho na rajčata, okurky, jahody, vinnou révu i ovocné stromy po celou dobu vegetace a mám s ním velmi dobré zkušenosti. Naposled jsem namáčel celé rostliny nových jahodníků před jejich výsadbou. Kupuji 100g balení na celou sezonu za zvýhodněnou cenu a ušetřím mnoho peněz za chemii různých postřiků proti plísní a houbovým chorobám atd. Letos jsem mořil česnek v Sulce v Září a před výsadbou budu mořit v roztoku polyversa+lignohumát. Vynechám tedy letos rovral, který nahradím zmíněným polyversem. Také jsem studoval a zaujal mě přípravek Gliorex, který používá k moření SEMO, avšak myslím že Polyversum a Gliorex mají totožné účinky.Taky si myslím, že pokud byl česnek mořen v Sulce v září a nyní bude mořen v polyversum tak se účinek určitě nebude nulovat, jen případě pokud by se mořilo bezprostředně zasebou. K.
    16. 11. 2015 20:50 Vladimíra Schabowská
    Též moc děkuji, Sulkou budu teprve mořit, ale určitě za nějakou dobu použiji ke stroužkům jako zálivku a na 100% na rajčata, tam máme vždychy problém s plísní.
    16. 11. 2015 20:43 Vladimíra Schabowská
    Velice děkuji.

    Cererit

    14. 11. 2015 11:08 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je možné použiť Cererit aj ako postrek na jar alebo je lepšie ho rozhádzať na už zasadený cesnak, pretože som to nestihol zapraviť pred sadbou. Cesnak je na niektorých miestach len kúsok pod povrchom a tak by som teraz nerád zapravoval eŠte do zeme. Ďakujem za radu.
    15. 11. 2015 19:54 Jan Kozák
    Cererit bych si v tomto případě nechal až pro výsadbu na podzim příštího roku. Máte-li dojem, že by Váš česnek potřeboval plné hnojivo, pak by byl lepší na jaře Yara Mila.

    Zakrytí záhonu

    13. 11. 2015 13:35 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
    Dobrý den, zajímalo by mě, zda je vhodné na zimu zakrývat záhon s česnekem. Děkuji za odpověď.
    15. 11. 2015 19:37 Jan Kozák
    Zakrývat vysazený česnek před mrazem není potřeba. Pokud záhon po výsadbě zakryjete bílou netkanou textilií a necháte ji tam do jara, máte vyřešený problém s houbomilkou.

    Technika sázení

    13. 11. 2015 13:18 Zakladatel vlákna: Roman Jurek
    Zdravím p. Kozák,zajímal by mě Váš názor na mnou zvažovaný postup sázení,chci zasypat dírky tak do výšky 2cm směsí pilin s kompostovanou zeminou,sazenice jahod na pilinách neuvěřitelně zakořenily-po přesázení do obyč. zeminy mizérie.Ještě před vtlačením stroužku vše zaliju Gliorexem,takže by žádná sklerocia hud apod. neměla po zasypání škodit,spíše právě naopak.Děkuji.

    Malé kulaté česneky

    12. 11. 2015 21:53 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den. Sklidila jsem poměrně velké množství menších kulatých česneků v průměru cca 1 - 1,5 - 2 cm, bez rozdělení na stroužky. Bohužel, neměla jsem označeno, netuším, zda tak narostly třeba ze středových stroužků - sázela jsem všechny - nebo snad z obnovené sadby, ještě mně napadá z dodatečné výsadby zimního česneku na jaře - nevím, zda je mohu použít při letošní výsadbě, jaký může být výsledek? Naroste česnek na jaký jsme zvyklý? Děkuji.
    13. 11. 2015 6:03 Jan Kozák
    Jako sadba je tento materiál velmi kvalitní bez ohledu na jeho původ.

    sadba

    12. 11. 2015 21:48 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den, ráda bych se zeptala - z loňského roku mně až do dnešního dne zůstal téměř neporušený česnek - celé palice. Je sice drobný, možná z obnovené sadby, ale velmi tvrdý a kompaktní. Chtěla bych vědět, jestli ho můžu letos použít na sadbu. Odrůdu nevím, na řezu vypadá moc pěkně, soudržně. Děkuji za odpověď
    13. 11. 2015 6:00 Jan Kozák
    Zdravou sadbu můžete použít i při ročním skladování.

    Vliv N z dusíkatého vápna na česnek

    11. 11. 2015 11:55 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den pane inženýre Kozáku prosím o radu.
    Nemám zkušenost, jak si česnek poradí s N z aplikovaného dusík. vápna za účelem potlačení patogenů, škůdců a zaplevelení pozemku pro výsadbu.
    Pokud má být desinfekce půdy účinná, je nutné aplikovat alespoň 10q/ha. Dal jsem v přepočtu 12 q/ha a tedy přívod N je kolem 240 kg N/ha, potřeba N česnekem je 60-80 kg/ha.
    Děkuji za odpověď.
    11. 11. 2015 20:09 Jan Kozák
    Na tuto otázku neznám odpověď. Je jasné, že část vyprchá ve formě kyanovodíku, část asi bude zpracována mikroorganismy.

    moření sadby

    11. 11. 2015 9:56 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, koupil jsem mořidlo Rovral. V příbalovém letáku je uvedeno aplikovat 20 minut před výsadbou. Pokud to dobře chápu, znamená to, že se má mořit po dobu 20 minut. Není tam však uvedeno, zda se má sázet hned po namoření, nebo jestli se mají stroužky nechat oschnout. Děkuji za radu. Zdraví M.Fiala
    11. 11. 2015 20:05 Jan Kozák
    Ano, moří se 20 minut. Sázet je možné ještě mokré stroužky, ale je to protivné. Pohodlnější je nechat je oschnout. Ale pokud možno ne déle než jeden den.
    < Novější5556575859Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne