Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    dotaz

    17. 6. 2016 9:14 Zakladatel vlákna: Miklasová Lenka
    Dobrý den p.Kozák mám dotaz letošní česnek asi 20kg jsem v čera vyryl protože jedu nadovolenou a měl jsem obavu aby se pak nerozděloval.Česnek je zdraví supr pěkný/výstavní/.U Vaši odrudy Lan byly listy jíž skoro celé žluté také u mého paličáku.Nať však byla zelená a pevná o obou.Suším 2měsícena větraném místě mám však obavu jestli je česnek dobře vyzrátý aby mě vydržel když nať byla ještě pevná.Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den Vratislav
    17. 6. 2016 19:04 Jan Kozák
    Vyzrálý ještě určitě není. Pro lepší a rychlejší vysušení bych doporučoval oloupat ho na dvě suknice.

    Žltnutie listov

    15. 6. 2016 16:13 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Prosím o radu, ide o chorobu cesnaku alebo je to len nedostatok živín? Pretože ešte nedávno (cca 3 týždne dozadu) bol krásne zelený. Myslel som, že je to Hrdza ale podľa fotiek na internete sa mi to moc nepodoba, na niektorých odrodách to robí viac, niekde vôbec, na fotke by mala byť odroda Bjetin (boli sadené menšie strúčky takže aj rastliny sú menšieho vzrastu)
    16. 6. 2016 7:03 Jan Kozák
    Jde o virovou mozaiku, manifestace jejího projevu je letos velmi výrazná. Přesto si s tím nemusíte dělat starost.

    Petr,: Sadba česneku po česneku

    14. 6. 2016 16:04 Zakladatel vlákna: Petr
    Vážený pane Ing. Kozáku,

    Chtěl bych se zeptat, mám pole na kterém pěstuji česnek, bohužel od letošního roku se mi pole neposunuje, tak se chci zeptat jestli můžu posadit česnek, na stejné pole, když hned po vytáhnuti česneku posadím Svazenku, a na podzim pohnojím koňským hnojem. Jestli to pomůže, nebo to bude dělat neplechu, nebo jestli bude česnek více náchylný na choroby. Pěstuji Lukan a Vekan,

    Děkuji za Vaší odpověď
    14. 6. 2016 16:58 Jan Kozák
    Toto nouzové řešení lze použít za předpokladu, že zdravotní stav stávajícího porostu je velmi dobrý. Ale ten koňský hnůj dejte hned po sklizni pod svazenku.
    17. 6. 2016 21:20 Petr
    Děkuji za radu a za Váš drahoceny čas.

    Rzivost

    12. 6. 2016 13:16 Zakladatel vlákna: josef
    Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat jaký vliv má rzivost na česnek?Při dnešním procházení jsem nasel pár rostlin na kterých se vyskytla,tak jestli je lepší je vytahnout nebo tam nechat.popřípadně jaky to bude mýt vliv na příšti sadbu jestli je mohu použít?
    Děkuji za odpověď.
    12. 6. 2016 20:47 Jan Kozák
    Máte-li ranou odrůdu, pak bude nejlepší napadené rostliny urychleně sklidit. Konečně to platí i pro pozdní, ale u nich je ještě možné následně použít postřik Ortivou. Rez se sadbou nepřenáší.
    13. 6. 2016 17:10 josef
    Mockrát děkuju za vyřízení.

    Žloutnutí česneku

    9. 6. 2016 16:38 Zakladatel vlákna: BÉDA
    Mám 2 záhony česneku na slunci (tzn.ničím nestíněné)a 2 menší v polostínu. Na těch má česnek žluté jen konečky listů, ale ty na slunci mají žluté listy moc, i přes půlku listů. Po přihnojení, vč.na list se mi zdálo, že se to ještě zhoršilo.Teď se už s tím nenadělá. Sousedé řeší ten samý préblém. Pane inženýre,rád bych věděl,když je takto oslabená listová plocha, zda to bude mít vliv na výnos, nebo rostliny vyživí kořeny? Jen dodám, že je na záhonech vícero odrůd a jsou mezi nimi rozdíly(bohužel)české odrůdy žloutnou víc.A o fusarium a pod.to není,určitě za to může počasí. Předem děkuji za odpověď, Béda
    9. 6. 2016 20:45 Jan Kozák
    Toto je problém letošního roku. Ale proč seto stalo, těžko asi někdo spolehlivě objasní. Vliv na výnos to asi mít bude, ale jaký, to se teprve ukáže. Záleží také na tom, kdy bude ukončená vegetace.
    11. 6. 2016 23:09 Radovan Mžik
    Hlasim stejny problem, puvodne jsem myslel, ze je to nejaka mistni anomalie, kdyz zde prubezne vidim fotografie peknych porostu. Pestuji vice odrud z ruznych zdroju na nicim nestinem poli a nejvetsi problem (vyrazne zezloutle listy) jsem zaznamenal u odrud Havran, Jovan, Karel IV. a Anton (ten je na tom oproti lonskemu roku opravdu spatne), lepe je na tom Bjetin a nejlepe Slavin a Dukat. Snad to pomuze nejak rozklicovat pripadnou pricinu.

    Hlávkování

    8. 6. 2016 15:33 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, když se objeví květní stvol , tak ho ulomím, ale on dál roste. Vadí to.Mám ho ještě dál zaštipovat?
    Helena
    8. 6. 2016 21:56 Jan Kozák
    Jen ať roste, vždyť je zelený, plní tedy funkci listu.

    Škúdci česneku

    8. 6. 2016 11:09 Zakladatel vlákna: Roman Mikyna
    Dobrý den všem zjistil jsem v porostu česneku napadení několika rostlin škůdcem rostlinka vykazuje znaky poškození Hádátkem zhoubným a při provedené následné pitvě rostlinky jsem našel ole v začínající cibulce asi jeden až dva milimetry velkého bílého až skleněného červika na jednom konci měl jako malinkatou černou špičku, dle dostupných informací by hádátko zhoubné mělo být ještě menší vše jsem zkoumal lupou, při následném focení několikrát zvětšěno, Děkuji panu Ing Kozákovi za případnou radu
    8. 6. 2016 21:55 Jan Kozák
    Tato larva tam bude druhotně. Ale problém tam je a jmenuje se bílá sklerociová hniloba.

    Tomáš

    7. 6. 2016 16:39 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den.p.Kozák chci se zeptat,jestli je můj česnek v pořádku, když mu takto žloutnou listy.Nebude už čas na sklizeň? A dnes jsem jeden menši vytrhl, byl zdravý jen mě zarazilo že měl některé kořínky fialové.
    7. 6. 2016 21:26 Jan Kozák
    Ke sklizni ještě není. fialové zbarvení kořenů ukazuje na napadení fuzáriem. Ale s tím se nemusíte nijak zabývat.

    CHOROBY ČESNEKU

    5. 6. 2016 20:00 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    DNES JSEM VYTRHL JEDEN ČESNEK NA ZKOUŠKU A OBJEVIL JSEM TĚSNĚ NAD PALICÍ VE STONKU HNĚDÉ CHODBIČKY,VE KTERÝCH JE JAKÁSI MALÁ LARVA ČI HOUSENKA,NEVÍM,JAK TO NAZVAT.JE TO HAĎÁTKO NEBO HOUBOMILKA,ČI NĚCO JINÉHO.CO TEĎ S TÍM?DÁ SE POUŽÍT NA SADBU ALESPOŇ NENAPADENÉ PALICE?NERAD BYCH O ČESNEK PŘIŠEL,PORADTĚ MI PROSÍM.DĚKUJI.PETR P.
    5. 6. 2016 21:26 Jan Kozák
    Bude to asi něco jiného. Háďátko je tak malé, že ho neuvidíte, larva houbomilky je už měsíc zakuklená v půdě. Mohla by to být třeba květilka cibulová nebo vrtalka pórová. Ale žádná z nich do stroužků nepůjde, takže klidně můžete vybrat sadbu ze své produkce.

    Sázení česneku

    5. 6. 2016 8:36 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, na podzim plánuji zkusit zasadit záhon česneku a tak sbírám informace na těchto stránkách. Bude to po bramborách říkal jsem si, že bych pole po vybrani brambor povapnil a zaoral pote pohnojil dočetl jsem se že se hnoji cereritem dá se použít i klasické NPK 15-15-15 nebo to není vhodné? A nebo který živočišný hnůj je vhodný pod česnek? Potom bych těsně před zámrazem vysadil sadbu tří odrůd, kterou bych v září namořil 3hodiny sulkou. Dává tento postup aspoň trochu smysl?
    Předem děkuji za odpověď.
    5. 6. 2016 21:12 Jan Kozák
    Smysl to dává až na to NPK. V něm totiž není, na rozdíl od Cereritu, síra. Hnůj je dobré dávat předplodině, tedy např. bramborám. Na jeho druhu nezáleží, hlavně že je.
    7. 6. 2016 21:16 Tomáš
    Věnuji se výživě a agrochemii vůbec, a tedy jednoznačně hnůj přímo pro česnek nedoporučuji. Česnek je nutné "držet" na minerální výživě, tj. hnojení minerálním. Hnůj a jeho hlavní vlna mineralizace organického podílu působí v červnu-červenci negativně na vyzránívání (porodlužuje vegetaci) cibulí česneku a provokuje více výskyt velmi závažné choroby = Bílé hniloby (Schlerotium cepivorum. Hnůj skotu, prasat, králíků a drůbeže vždy k předplodině v případě hnoje drůbeže až do II. tratě po hnojení. Uvolnění N může v příhodných půdních podmínkách zahradických půd provokovat "výrobu" i 150 kg N/ha, což je pro česnek příliš (metabolicky pro dobrý výnos a vyzrání cibulí postačí do 70 kg N/ha).

    Hnojení

    3. 6. 2016 21:57 Zakladatel vlákna: Aleš Havrda
    Dobrý den,
    Do kdy až mohu provádět hnojení česneku postřikem močoviny na list?
    Díky za odpovědi :-)
    4. 6. 2016 21:45 Jan Kozák
    Poslední přihnojení na list má smysl asi čtyři týdny před předpokládanou slizní.

    Půda 20 let ladem

    3. 6. 2016 21:25 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Pane inženýre, píšete, že zbavení vytrvalých plevelů chemicky je jednoduché. Když to postříkám totálním herbicidem, po jaké době mohu do takto kontaminované půdy nasadit česnek, aniž bych se bál, že ho herbicid také ovlivní?
    4. 6. 2016 21:43 Jan Kozák
    Běžně se používá Roundup nebo jiné herbicidy se stejnou účinnou látkou. V současné době se dost diskutuje o jejich neškodnosti pro člověka. Možná je problém při použití na desikaci nebo s úlety při postřiku, nevím.
    Každopádně počítejte se dvěma, možná i třemi aplikacemi v rozmezí 6 - 8 týdnů, takže i s chemickou likvidací je třeba začít už teď, aby byl dostatek času na orbu a zpracování před výsadbou.
    7. 6. 2016 21:23 Tomáš
    Látka glyphosate (glyfosát) obsažená v totálních herbicidech typu ozn. Roundup, Clinic, Dominator je biologicky aktivní na listu rostliny a v cévních řečišti rostlin. Při dopadu postřiku Roundupu na půdu-povrch, je látka sorbování půdními částicemi (jíl, humus) a tím komplexně navázána a zcela inaktivována nenávratně. Výsev či výsadba je možná tedy následných plodin takřka ihned po aplikaci. Podobně toto platí i pro kořenové exsudáty zničených rostlin plevelů, které se vrací částečně do půdy. Efekt glyfosátu je plně dostgatečný často až po 3 týdnech a musí pršet, aby plevele "byly nuceny" růst..

    půda 20 let ladem - výsadba česneku

    2. 6. 2016 14:01 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den,
    Na půdu která cca 20 let ležela ladem (nyní zaroslá travou a bodláčím), bych letost na podzim chtěl vysadit česnek. Chci se zeptat zda je tato půda vhodná k výsadbě česneku, zda mám před orbou půdu nějak hnojit. Podle toho co jsem hledal tak si myslím, že by byla vhodná odrůda Lukan a Anin - jsou tyto odrůdy vhodnék daným podmínkám? Nebo jaké jiné můžete doporučit? Pole leží v nadmořské výšce cca 240m v oblasti kroměřížska - zlínský kraj. Půda hnědozem slunné místo.
    Děkuji za važi odpověď Pavel
    3. 6. 2016 12:33 Jan Kozák
    Oblast Kroměřížska? Tam jezdím minimálně dvakrát za měsíc.
    Vy se hlavně musíte zbavit vytrvalých plevelů. Chemicky je to docela jednoduché, mechanicky je to také možné, ale je třeba důsledné časté zpracování půdy. Určitě začněte už teď, jinak nemáte do podzimu šanci. Otázku hnojení nedovedu posoudit. On snad není třeba půdní rozbor, na zásobu živin se dá usuzovat i podle stavu stávajícího ruderálního porostu. A volba odrůd? Ta by se měla řídit způsobem realizace produktu. Ale pokud se Vám jedná o výsadbu větší plochy, zkuste alespoň čtyři odrůdy.
    6. 6. 2016 22:55 Pavel
    Děkuji za odpověď, ano je to kousek od kroměříže, Při čišitění pole bych postupoval takto: Vysekání křovin a posečení travy, poté buď radoup nebo bych to vypálil ohněm, ale ani jedno neni zrovna ekologické - ale zas se bojím aby tam nezůsataly semena které by pak stále narůstala. pak bych to přejel kultivátorem a zaoral. Můžete prosím ještě doporučit nějaké konkreétní odrůdy česneku vhodné na takovou půdu a oblast? Bylo by možné od Vás koupit sadbu někde v Kroměříži nebo okolí, pokud bychom se domluvil? děkuji
    7. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
    Tento postup bych nevolil. Postupoval bych v těchto variantách:
    1. Posekat porost, zaorat, zhruba urovnat. Znovu začnou růst vytrvalé rostliny a vyklíčí semena. Při výšce nového porostu asi 10 cm znovu zaorat a zhruba urovnat. Stejné opakovat do výsadby.
    2. Neposekaný porost postříkat Roundupem, po uschnutí porostu vyklíčí semena a také porostou některé rostliny, které nebyly zahubeny. Při výšce porostu asi 15 cm opakovat postřik a pak třeba ještě jednou. Následuje orba a příprava na výsadbu.
    3. Kombinace předchozích s tím, že nemá smysl stříkat na posečenou plochu.
    A odrůdy: při šlechtění vycházíme z krajových odrůd, přičemž konkrétně Jovan a Vekan mají kořeny na Hané. Ale v okolí Kroměříže jsme s úspěchem množili všechny naše odrůdy, tak vycházejte z toho, jaké máte představy o následné produkci a její realizaci. Nákup by mohl být v Morkovicích, případně i jinde.
    7. 6. 2016 21:28 Tomáš
    Po odplevelení současného stavu narostlých rostlin, bude účelné nechat si proivést rozbor půdy na obsah minimálně základních živin, P, K, Ca, Mg, S ve výluhu metodou Mehlich III, stanovit pH půdy (výměnné). To je investice pár stovek na které se dá " stvět" základ pěstování, kde nebylo dlouho nic pěstováno.

    vlhkost půdy

    2. 6. 2016 11:22 Zakladatel vlákna: Petr Horáček
    Dobrý den,
    chci se zeptat, zda může být souvislost mezi vlhkostí půdy při pěstování česneku a výskytem chorob.Máme půdu hodně chudou s písčitým podložím na jižním svahu, v létě velmi suchou spíše vhodnou pro vinici.Sadbu vůbec nemořím, přesto nemám vůbec žádné problémy s chorobami česneku.Pouze při skladování s vlnovníkem.je to kvalitní sadkou nebo tu je opravdu souvislost?Ćím sušší tím méně šanci na nějaké zvířátko?
    3. 6. 2016 12:24 Jan Kozák
    Tuto souvislost bych asi nepřeceňoval. Těch vlivů, které v dané lokalitě působí je velká řada.

    Mulčování česneku

    1. 6. 2016 12:41 Zakladatel vlákna: Iva
    Dobrý den,
    doporučujete mulčování česneku, pokud ano můžeme aplikovat i posekanou trávou, nebo je vhodnější suchá sláma. Děkuji
    3. 6. 2016 7:25 Jan Kozák
    Mulčování určitě nezavrhuji. Sláma odebírá dusík, což tráva nedělá. Docela by se mi mulčování posekanou trávou zamlouvalo.

    Dam 390

    1. 6. 2016 7:56 Zakladatel vlákna: Lucie
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jde česnek přihnojovat Dam 390 místo močovinou. Děkuji
    2. 6. 2016 19:54 Tomáš
    Dobrý den, ano.
    Přívod N by měl v DAM dosahovat do 10 kgN/ha.
    Také lze dát obycejný kristalon pro jaro v dávce 10 kg N/ha.
    Je to bezpečná dávka vs. riziko popálení porostu.
    Lépe ale SAM, nemá pálivý nitrát a půdy jsou již 20 let chudé na síru, kterou česnek také polkne.
    3. 6. 2016 7:23 Jan Kozák
    Můžete použít o DAM, případně SAM, jak píše Tomáš. V současné době už víceméně končí období, kdy má ještě přihnojování smysl. Samozřejmě s ohledem na odrůdu a polohu.

    Anton

    29. 5. 2016 21:21 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den, máme vysazenu odrůdu Anton. Jedná se o nepaličák. Na některých rostlinách se objevil květní stvol. Chtěl jsem se zeptat, zda jej mám odhlávkovat. Děkuji Vám za odpověď.
    30. 5. 2016 21:44 Jan Kozák
    Je to skutečně Anton? U širokolistého nepaličáku jsem se s tím ještě nesetkal. Pokud by to tak bylo, docela by mě to zajímalo. Jaké je na Vás spojení? (Samozřejmě to můžete napsat mailem.)
    5. 6. 2016 13:03 Štěpán Zídek
    Dobrý den, s dovolením také vstoupím do diskuse na téma „palice nepaličáku“. Pěstuji jednu odrůdu nepaličáku, kterou jsem pořídil ze druhé či třetí ruky, její název tedy neznám (Že by to byl právě Anton?). V roce 2013 měla jedna rostlina této odrůdy 3 velké kulaté pacibulky, které byly schované uvnitř pseudostonku a nebyly chráněny toulcem. Tehdy jsem sázel na jaře. Ty pacibulky jsem zasadil a z nich pocházejí veškeré rostliny této odrůdy, které dnes pěstuji. Letos jsem si všiml u jedné rostliny, že to, co na první pohled vypadá jako další list, je ve skutečnosti toulec od palice - vizte foto. Je nezvykle silný a dlouhý - 41 cm od lůžka květenství až ke špičce. Kde je lůžko květenství, není z pohledu patrné, poznal jsem to až pohmatem. Na fotografii jsem toto místo označil červenou šipkou. Palice vypadá jinak než ta od pana Tomáše, není narůžovělá. Hlávkovat tento česnek určitě nebudu, za pacibulky budu rád. A navíc se domnívám, podle zkušenosti z roku 2013, že u této odrůdy nemá (ne)hlávkování na výnos podstatný vliv.
    Dělení odrůd česneku na paličáky a nepaličáky není úplně přesné. Vedle paličáků a čistých nepaličáků, které nevyhání květní stvol nikdy, existují ještě jakési polopaličáky, nebo přesněji příležitostné paličáky, které zpravidla květní stvol netvoří, ale občas u některých rostlin ho za blíže nespecifikovaných podmínek vytvořit mohou. Do této skupiny zřejmě bude patřit Anton. Ostatně, v popisu odrůdy Anton je mimo jiného uvedeno následující: „Někdy tvoří krátký stvol s pacibulkami – v závislosti na ročníku a lokalitě může být frekvence takových rostlin až padesátiprocentní. Není to považováno za závadu.“ Proto nerozumím, pane Kozáku, když tvrdíte, že jste se s tím u širokolistého paličáku nesetkal. Mohl byste to, prosím, upřesnit? Děkuji.
    5. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
    Není to širokolistý nepaličák Anton. Vy máte úzkolistý nepaličák (řekl bych, že Japo II) a ten v extrémních podmínkách vytváří květenství s květy a plnohodnotnými pacibulkami.
    Širokolisté napaličáky někdy vytvoří pacibulky na krátkém stonku (někdy i ve dvou třech poschodích), ale nejedná se o květenství.
    31. 5. 2016 2:31 Jaromir Vyskala
    Z vaseho obrazku to vypada, ze spodek kvetniho stvolu ma naruzovelou/nacernenalou barvu. Podle toho soudim, ze tento cesnek je ze skupiny MPS. Ze sedmi skupin palicaku pouze tato skupina cesneku ma takove charakteristicke zbarveni stvolu. Pestuji Havran, Jovan, Karel IV a Bzenecky modry, kteri do teto skupiny patri. I podle jeho rustu bych se priklanel k tomu, ze je to cesnek ze skupiny MPS. Podle zakrouceni stvolu a pozdeji podle poctu pacibulek zjistite kam tento cesnek zaradit.
    31. 5. 2016 6:16 Jaromir Vyskala
    Omlouvam se za preklep. Skupin palicaku je osm, ne sedm, jak jsem vyse uvedl.
    1) PS: napr. Slavin 2) GPS: napr. Vekan 3) MPS: napr. Jovan 4) Rocambole: napr. Tantal 5) Porcelan: napr Dukat. Skupiny 6 (Turban), 7(Creole) a 8 (Asijske) jsou cesneky, ktere pochazeji ze Spanelska, Francie a dalneho vychodu .
    31. 5. 2016 15:25 Jiří
    Zdar Ano odhlávkovat

    škůdce

    28. 5. 2016 18:32 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
    Dobrý den,
    mám vysazeno 5 odrůd česneku na malé ploše a zkouším, který půjde nejlépe v 650 m.n.m. Jako první začal rychle růst anton a po dlouhou dobu byl v nejlepším stavu. Ve výšce asi 20 cm ale přestal růst, zakrněl a žloutnul. Nyní je celý jeho porost zničený, listy zežloutlé, zkroucené, hlavní stonek chybí. Po vytržení jsou nad stružkem ve stonku vidět něco jako már milimetrů dlouhý bílí červíci. U ostatních česneků (bjetin, vekan) jsou příznaky jen na pár rostlinách. Mám podezření na houbomilku, i když mi bylo oznámeno, že takhle vysoko nelétá. Proto jsem nepoužil netkanou textilii. Nevíte prosím, zda se jedná o houbomilku, nebo je problém někde jinde ?
    Děkuji za odpověď
    28. 5. 2016 21:28 Jan Kozák
    Těžká identifikace. Na houbomilku to nevypadá. Jednak bych ji v takové výšce nečekal, jednak by už byla minimálně 2 týdny z rostliny v zemi, jednak bývá v rostlině jen jedna a Vy jste použil množné číslo. Proto bych předpokládal, že nejde o škůdce, ale živočicha, který se živí odumřelými pletivy. Ale příčinu úhynu netuším.
    29. 5. 2016 13:45 Jiří
    Zdravím mám to samé. Já se pokouším pěstovat v 820m. Záhorský II,Lukan,Bjetin.
    Vy jste česnek moril Sulkou?
    Napadá mě buď vlnovnik, nebo fusarium to mám asi já. Nechápu ale když jsem sázel až v prosinci,na cibulce jsou takové modré tečky, kořeny jsou ale normal tak nvm, příště zkusím Japo II.A hlavně budu morit
    29. 5. 2016 22:49 Petr Mráz
    Letos jsem nemořil, pouze jsem před výsadbou namočil stroužky do vody. Minulý rok jsem ale mořil Sulkou a cca 20% porostu bylo něčím napadeno uplně stejně. Rostliny hodně zakrslé, listy zkroucené a stroužky česneku při sklizni méně než poloviční. Příště zkusim vyfotit ty malé bílé červíky co se vrtají poblíž kořenového krčku, i když stroužek i celá rostlina ještě není odumřelá.
    31. 5. 2016 20:14 Josef Havlát
    Tohle vypadá nejspíše na Vrtalku Pórovou, moření by vám nepomohlo, částečně by mohlo pomoci přikrytí netkanou textilií po výsadbě. Ale tento rok už s tím neuděláte nic.
    31. 5. 2016 21:06 Jan Kozák
    Také bych v tom viděl vrtalku pórovou.

    Sláma na česnek

    24. 5. 2016 21:38 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je vhodné přikrýt česnek slámou, proti plevelu a tak jako ochrana proti vysušení půdy? Vím, že česnek má rád prodyšnou zem, ale pár známých to tak dělá a nemůžou si to tento způsob vynachválit. Mě osobně by se líbilo, nechat česnek na jaře vyrůst do 10 cm plečkovat a pak ho teprve přikrýt slámou. Co si o tom myslíte?
    24. 5. 2016 21:53 Jan Kozák
    Dobrá věc, doporučuji. Počítejte ovšem s tím, že Vám sláma sebere nějaký dusík.
    25. 5. 2016 7:35 Miroslav
    Zdravím,pan Kozák má pravdu,než jsem aplikoval dvakrát ledek a dvakrát postřik močovinou porost vypadal opravdu bídně.Jinak slámu používám úspěšně na doporučení J. Vyskaly již druhým rokem.
    25. 5. 2016 8:12 Antonín Setnička
    A mohu se zeptat, jak vysokou vrstvu?
    25. 5. 2016 14:01 Miroslav
    Výšku slámy mám +- 5 centimetrů ale je to různé, po vysazení česneku slámu ledabyle poházím aby nebyla vidět půda.

    sklizeno

    23. 5. 2016 19:18 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Tak jsem asi sklidil letošní úrodu - kroupy cca 1,5 - 2 cm po dobu 15 minut. Mohu doufat, že se z toho vzpamatuje_Je docela pěkně osekaný.
    24. 5. 2016 6:43 Jan Kozák
    Neztrácejte optimismus. Ze zkušeností se dá předpokládat pouze malé snížení úrody.
    1. 6. 2016 22:17 Karel Šrubař
    U nas v Praze - Dejvicich bylo podobne bombardovani vcera, zustaly jen smutne trcici pahyly s par odekanymi listy. Zrovna zacinaly ze srdicek rasit palicky, to uz do leta nove listy nenasadi, co?
    6. 6. 2016 16:41 Karel Šrubař
    Ale je to chytra rostlinka, par tech opozdenych, co se jeste nedostaly do stadia rasici palice (nabo kvetniho stvolu, jak tomu tady rikate), tak hned zacaly hbite nasazovat nove listy. Ty co uz palicku mely, ty jsou bohuzel po krupobiti hin a nadzenmi casti uvadaji. Muj dotaz zni - ma cenu to nechat rust az do leta? Pribude jeste neco pod zemi, nebo to naopak pochcipa i tam? Mam jen maly zahonek, asi 200 kytek, tak at se mi z toho aspon neco urodi :)

    Žloutnutí listů

    23. 5. 2016 18:37 Zakladatel vlákna: Jiří
    Mám totéž akorát se mi ještě kroutí listy a jdou špatně od sebe, je to ale moje chyba, jelikož jsem nemořil a vlnovnik přes zimu nechcipl.A to počasí v 820m taky moc není dobré. Snad z toho něco bude. Aplikujte močovinu cca po 10 dnech 5~8% důležitý na večer. Pěstu zdar

    vlnovník česnekový

    19. 5. 2016 17:19 Zakladatel vlákna: josef_václavek
    Dobrý den pane inženýre,
    v loňském roce, pokud jsem dobře identifikoval původce ( zejména dle obrázků a odpovědí ve vaší diskusi), mě silně postihl výskyt vlnovníka a tím pádem velký odpad sklizně
    protože se svého času o tomto problému na vašich stránkách psalo mám dotaz, zda existuje nějaký nový způsob, jak ochránit česnek před napadením vlnovníkem
    sulkou samozřejmě mořím a česnek mám zatím pět let vždy na novém stanovišti i když poblíž předchozího
    děkuji za váš názor a přeju hodně úspěchů a velkou kupici
    zdraví

    josef
    19. 5. 2016 20:35 Jan Kozák
    Vlnovník je asi celosvětově nevyřešený problém. Velkopěstitelé, kteří mají k dispozici klimatizovaný sklad, ihned po vysušení česnek zchladí na -2 stupně (a 60 % relativní vzdušné vlhkosti) a tím problém nemají. Takové sklady u nás až na dvě výjimky nemáme. Proto česnek, který se po Novém roce prodával v obchodních řetězcích s českou vlaječkou a byl krásně pevný, byl vypěstován jižně od Pyrenejí. A v Číně přidají nějakou chemii.
    Ale to jsem moc neporadil. Moření v Sulce by se nemělo zanedbávat, česnek nesázet po česneku ani jiných cibulnatých rostlinách aspoň čtyři roky. Týká se to i květin. Vždyť vědecký název Aceria tulipae naznačuje, že se nejprve vyskytoval na tulipánech.
    Problémy vznikají až při uskladnění. Nemám to vědecky ani seriózně pokusem doloženo, ale určitě stojí za zkoušku uskladnění česneku v lučním senu. A čím víc druhů rostlin v senu bude, tím lépe. Navíc seno brání přístupu přílišné vlhkosti těch podzimních mlhavých dnech a také snižuje teplotní výkyvy. Seno nemá každý. Může ještě zkusit prosypat česnekové cibule nějakou aromatickou bylinou (máta, mateřídouška). Ja, a prase zabít před Vánocemi, kdy je česnek ještě dobrý.

    hlávkování

    18. 5. 2016 1:00 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, o víkendu jsem kontrolovala porost a zaskočil mne Bjetin. Našla jsem dvě rostliny, které již vystrkují květní stvol a přitom každá má jen tři pravé listy. Zbytek krásně roste a po květu ani památky. Na kdy odhadujete, že začnete odhlávkovávat Bjetin a další paličáky? Na konci května se 10 dní nedostanu na zahradu a tak doufám že Bjetin a květenství počkají, až se vrátím :-) Já vím, že je to jak věštit z křištálové koule, ale kdy začíná obvykle kvést Bjetin a spol? Mám být v klidu a nebo hledat dobrovolníka, co to odhlávkuje? Děkuji za vysvětlení.

    Dotaz

    17. 5. 2016 18:10 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý deň pán Kozák, chcem sa spýťat či je normálne aby cesnak kvitol ked má len 6-7 listov. Práve mi začína kvitnúť jeden , neviem odrodu a Slavin, čo ma prekvapilo, keďže je to poloskorá odroda. Nebude to mať negatívny vliv na veľkosť úrody , keď je menšia listová plocha? Väčšinou máva cesnak 9 listov.
    17. 5. 2016 21:45 Jan Kozák
    S počtem listů si nedělejte starosti Co se týká termínu, vypadá to letos na týdenní předstih. Takže u Vás už to může být.

    Plevel

    17. 5. 2016 12:09 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
    Dobrý den.Mám čerstvě okopané větší množství česneku a ráda bych se další okopávce vyhnula.Je možné ještě v této době použít postřik přípravkem Sharpan?Bylo mi řečeno,že je to obdoba Stompu,který se bohužel prodává jen v opravdu velkém balení.Neuškodí to česneku?Děkuji za odpověd.
    17. 5. 2016 21:41 Jan Kozák
    Bylo Vám to řečeno správně, Stomp i Sharpen mají stejnou účinnou látku (pendimenthalin). V návodu se nepočítá s takto pozdní aplikací, takže nedokážu posoudit možnost případných reziduí v česneku. Je třeba vzít v úvahu i to, že tento typ herbicidu účinkuje asi tři měsíce, což uplyne až v polovině srpna.

    dotaz

    16. 5. 2016 21:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobry večer, pane ing.Kozáku letos jsem na jaře vytrhal starý vinohrad a chtěl bych na podzim sázet na tento pozemek česnek. Myslíte že je to vhodne nebo jak postupovat dál?
    17. 5. 2016 21:31 Jan Kozák
    Dost těžká otázka, neviděl jsem to tam. Pokud jste ve vinohradu nehnojil organickými hnojivy, pak by to chtělo nějaké zelené hnojení (svazenka, hořčice). V případě zaplevelení vytrvalými plevely (pýr, pcháč, ...),je třeba je do výsadby zlikvidovat. Vinohrad tam byl dlouho. Stálo by to za to udělat půdní rozbor, ať víte, jak jste na tom se živinami.

    sucho

    15. 5. 2016 19:16 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Následky sucha.Za poslední tři měsíce spadlo 12mm srážek.

    .

    15. 5. 2016 19:11 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Také přidám můj česnek odrůda Havel

    15. 5. 2016 10:22 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav

    Česnek

    13. 5. 2016 19:56 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Zdravím pěstitele česneku. Minulý rok jsem se rozhodl, že si zkusím vypěstovat česnek. Zasadil sem 30 stroužků česneku a asi 100ks česneku z pacibulek. A tohle z něj mám. Nadmořská výška 680m.n.m
    15. 5. 2016 11:06 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Dnes jsem nafotil česnek trochu lépe.O jakou odrůdu jde?Nejsem si jist,jestli to není Bjetin a z těch pacibulek co mi vzešel taky.Děkuji za info.

    Opakovaná aplikace ledku

    12. 5. 2016 21:31 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý večer, je možné použít ledek vápenatý opakovaně, popřípadě střídat s postřikem močoviny?řádově po deseti dnech když česnek není zatím v plné kondici? po první aplikaci se o poznání zlepšil. Děkuji Miroslav
    13. 5. 2016 15:06 Jan Kozák
    Ledek vápenatý můžete použít opakovaně, případně i v kombinaci s listovou výživou roztokem močoviny. Já osobně používám na začátku ledek, až je dostatečná listová plocha už jenom močovinu.

    Hnojivo

    11. 5. 2016 12:10 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, prosím o radu, cesnak som na jar prihnojil Yara Mila hnojivom, potom 1x liadok vápenatý, a nedávno 1x postrek močovina (použil som cca 7% roztok) a stále sa mi zdá že cesnak stráca farbu (je stále bledší a na niektorých odrodách žltnú končeky listov stále viac a tak som uvažoval žeby som skúsil postrek aj s obsahom draslíka a fosforu niečo ako NPK poprípade síru, a tak som kúpil hnojivo kde je celkovo 5% dusíka (2,5 % dusičnanový a 2,5 % amónny, fosfor 6% a draslík 7 %, ale nie je tu dávkovanie na 1 ha, je tu len dávkovanie 15 ml na 6 l vody, ak dobre rátam tak to je cca 0,25 % roztok v porovnaní s močovinou ktorá má myslím obsah dusíka 46 % tak sa chcem spýtať či si myslíte že môžem túto dávku navýšiť, poprípade či by som ju mohol doplniť nejakým spôsobom aj o síru a či by to mohlo ísť v dávke tak cca 300-400 l / ha, ďakujem (alebo ak máte radu na nejaké konkrétne hnojivo mimo močoviny, budem rád)
    11. 5. 2016 21:32 Jan Kozák
    Počítáte to správně. Nevím, o jaké hnojivo se jedná, ale řekl bych, že uvedená koncentrace odpovídá zálivce, nikoliv listové výživě. No a při dávce 200 kubíků zálivkové vody by to bylo 500 litrů hnojiva, u dusíku by se jednalo o 25 kg/ha.
    Ostatní by mohl doplnit nějaký specialista výživář.
    < Novější5253545556Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne