Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Nadprůměr

    20. 7. 2016 18:16 Zakladatel vlákna: Jan Kašpar
    Letos se mírně nadprůměrně zadařilo.

    fusarium

    19. 7. 2016 18:02 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku,
    děkuji za všechny rady a péči, kterou nám všem věnujete. Chci se poradit co s fusariem, objevuje se mi opakovaně v části porostu. Některé odrůdy (hlavně ruské klony jsou odolnější, alespoň u mne). Ikdyž se snažím sázet co nejpozději, tj konec listopadu, střídám záhony, na stejné místo se česnek vrací po dvou letech, delší interval střídání plodin nemám (není místo:-(. Fusarium přežívá v půdě? Přemýšlím jak to udělat jinak, abych se ho v česneku vyvarovala. Plevel z česneku a nat likviduju, nedávám do kompostu. Zabírá na něj dusíkaté vápno, či přípravky Gliorex, Clonoplus? Česnek mívám pěkný, ale protože je v části fusarium, jsou cibule menší a to je škoda. Děkuji za konzulutaci a přeji vám pěkné léto.
    19. 7. 2016 20:35 Jan Kozák
    Fusarium sp. náleží do běžné půdní mikroflóry. Myslím, že u nás není půda, v níž by se nevyskytovalo. Zatím nejúčinnějším ochranným opatřením byla pozdní výsadba. Ale v přípravcích Gliorex a Clonoplus optimisticky vidím další řešení. A je to řešení ekologické, což je mi zvlášť sympatické. V letošním roce máme Gliorex v naší nabídce, předpokládám, že od příštího roku budeme mít i Clonoplus. Gliorex se používá k ošetření sadby, Clonoplus se zapravuje do půdy. Oba přípravky mají své opodstatnění.

    haďátko

    19. 7. 2016 10:32 Zakladatel vlákna: Jiri Beneš
    Dobrý den,
    takový laický dotaz:
    Když nechám pole 1 x rok ladem, jen proořu, haďatko "umře" nebo zůstane...
    děkuji
    jb
    19. 7. 2016 12:51 Pavel Trupl
    Odpovím laickým dotazem: háďátko je pro pěstitele velikým problémem proto, že zbavit se ho je za a)takhle jednoduché, nebo za b)není?
    19. 7. 2016 14:47 Jan Kozák
    Háďátka se takto za rok nezbavíte. Dokáže přežít v anabióze (klidovém stádiu) asi pět let. To znamená, že byste musel tento pozemek tuto dobu intenzívně kultivovat. Ale tak, aby tam nic nerostlo. Háďátko má totiž okolo 400 hostitelů, nejen kulturních rostlin, ale i plevelů.
    20. 7. 2016 12:44 Jan Kašpar
    Jak si tu tak čtu o problémech s háďátkem, tak jsem se mrknul na nematocidy. K mému úžasu je stále až do r.2018 v ČR povolen oxamyl (jedná se o karbamát). Obchodní název Vydate 10 G. Před cca 40 léty jsem měl možnost v rámci dost riskantního "vedlejšáku" s tímhle ZNJ (zvláště nebezpečný jed) pracovat. Na Ditylenchus dipsaci funguje perfektně. Jenže to má háček. 1) Smí s tím pracovat jen osoba s platným osvědčením za použití speciálního certifikovaného zařízení. 2) po aplikaci nelze sázet cibuloviny, ale pouze a výhradně jen povolené rostliny. Např. brambory, kapustu či mrkev. Pro pořádek: Existuje ještě mnohem více koncentrovanější Oxamyl pod názvem Vydate L. To je ovšem v EU nepovolené a dostat se k němu lze v GB, kde s tím údajně hubí jakousi novozélandskou tam zavlečenou a zvlášť odolnou potvoru. Je určeno pro pěstitele květin. Varování: pokud by se laikovi tenhle prostředek dostal do ruky, může s ním napáchat dost škod či neštěstí.

    Plevel v česneku

    17. 7. 2016 16:25 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Obdivuji se p. Kozákovi, že vůbec odpovídá na dotazy tak nepořádných pěstitelů česneku, že vůbec mají tu drzost zveřejnit tak zanedbaný porost svého česneku, jako tazatel:Adam 58, Pavel Masař, Ondřej Šinderbal. Odplevelovat, hlavně mechanicky, je přece základ v pěstování čehokoliv a ne ještě ukazovat svůj nepořádek. Díky za přečtení. Petr

    sklizeň

    13. 7. 2016 19:39 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat chci sklízet Slavin, ale ted nam tu pěkně lije takže se tam nemůžu dostat, tak se ptám jestli nemůže děšť již hotový česnek poškozovat, jako plíseň a tak?

    Děkuji
    13. 7. 2016 20:26 Jan Kozák
    Zdravotně Vám ho poškozovat nebude, mohou Vám však ubývat suknice, což by byla estetická závada.

    Gliorex

    13. 7. 2016 13:27 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den pane Ing. Kozáku,
    shlédl jsem že nabízíte biolog. ochranu proti sclerotium cepivorum přípravkem Gliorex.
    Kdy tento preparát je nejúčinnější ve vztahu k bionomii původce úporné bílé hnlioby aplikovat do půdy ?
    Když se provádí výsadba v listopadu - prosinci, rozmnoží se mycelium Gliorexu v půdě ve vztahu k již nižší teplotě půdy ?Potká se mycelium sclerotia v pozdním podzimu se atakujícími houbami Gliorexu ?

    Děkuji za zprávu.
    13. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
    Gliorex není primárně určen na venkovní půdní aplikaci. Tím ošetřete sadbu po namoření před výsadbou. Do půdy je dobré použít přípravek Clonoplus. Jeho účinnost se samozřejmě zvyšuje s vlhkostí a teplotou. Třeba nyní je v mnohých oblastech ta správná doba.
    13. 7. 2016 20:59 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Níže v diskusi jste dal naději, že se rýsuje nechemická ochrana na hlízenku cibulovou. Už víte něco bližšího? Mají s tím souvislost tyto přípravky? Moc děkuji za odpověď.
    14. 7. 2016 21:35 Jan Kozák
    Ano, jde o tyto dva přípravky.

    Problém s malou úrodou

    12. 7. 2016 18:28 Zakladatel vlákna: Bohuslav Coufal
    Dobrý den. Poslední 2 roky se potýkám s výrazně nižšími výnosy česneku, ale i před tím to šlo mírně dolů. Většina sadby je kupovaná zde, pak je 1 až 2 roky recyklovaná z těch nejlepších cibulí. Některé odrůdy mám dlouhá léta, většinu jsem ale nakoupil na minulou výsadbu novou. Letos je jeden záhon po bramborách a druhý po cuketách a dýních (oboje stejná bída). Poprvé jsem vloni dělal speciální přípravu: 15.8.2015 Dusíkaté vápno, superfosfát, síran draselný. Zalito a přikryto fólií. 21.11.2015 Celerit + výsadba. Dále pak postřik 2x močovina (po zpozorování žlutých listů) - bez efektu. A přihnojení ledkem vápenatým. Výsledkem je následující úroda (odruda a průměrná velikost cibule): Záhon po bramborách: Lukan 2cm, Anton 2-3cm, Japo2 2-3cm, Havran 4-5cm, Dukát 3-4cm. Záhon po cuketách, česnek poprvé: Havran 3-4cm, Karel4 3-4cm, darovaný (odrůdu si nepamatuji, ale ofic sadba) 4-5cm. Vloni úroda o trochu lepší, ale také nic moc (Lukan měl vloni 3-5cm, letos tragedie). Cibule většinou menší než zakoupená sadba.
    Fotky Lukanu (Antonu) přikládám. Netušíte, co dělám špatně a kde by mohl být problém? Nebo nedostatek v živinách? Hnilobu jsem nikdy neměl, škůdce nenašel. Jen mám podezření na ty žluté listy (žlutá zakrslost či mozaika)? Jižní Čechy, 600m n.m. Většinou postupně střídám zeleninu (jahoda) -> brambor -> česnek.Děkuji za všechny rady. Případně typy na vhodnou odrůdu – nyní zase vše budu nakupovat zde.
    12. 7. 2016 22:40 Roman Jurek
    Rodiče měly taky malej česnek,stačilo do půdy zapravit pořádně kompostu a je to o dost lepší,živinami se staráte podle mě vzorně,pak už jen zajistit dostatek vláhy a vhodnou strukturu půdy(vododržnost a vzlínavost vody v půdě-jsem si třeba navezl trochu půdy ze Slovácka:-)),když vám nejdou takový nezmaři jako cukety, co teprve docela náročnej česnek.
    13. 7. 2016 5:42 Jan Kozák
    Příčina malého úspěchu (tedy malého česneku) se bude hledat těžko. Znám podobný případ z jedné obce z Hané, kde jsme měli dva smluvní množitele. U jednoho byl česnek výstavní (na poli), druhý ho měl stále drobný, ať dělal co dělal (v zahradě). Přitom měl cukety a brambory určitě nadprůměrné. Že se virózy manifestují mozaikou, nemá na výnos žádný významný vliv.
    14. 7. 2016 19:45 Bohuslav Coufal
    Děkuji všem za cenné rady. Po loňské neúrodě jsem si myslel, že vše zachrání celerit, ale výsledek byl ještě horší. V té naší písčité půdě prostě toho chybí víc. Základem tedy bude hutná dávka kompostu a určitě nechám udělat půdní rozbory + adekvátní hnojení. V rámci vizualizace zde uvádím snímky mojí úrody „trpasličího“ česneku. Pouze Havran vypadá trochu lépe. Pro vyloučení ostatních vlivů samozřejmě nová sadba. Pokud ještě mohu, prosím o tipy na odrůdy, které v mých podmínkách mají šanci na úspěch: 600m n.m., písčitá půda, zálivka bude dostatečná (vody je dostatek).
    13. 7. 2016 13:18 Tomáš
    Dobrý den, příčinou nízké úrodnosti pro česnek uvažuji ve Vašem případě v půdních podmínkách.
    Pokud brambory narostou do 40 t/ha a více, znamená to, že máte půdu bohatou živinami možná jednostraně, např. N, K (neharmonická výživa). Zároveň půda pokud prospívá bramborům bývá lehčí, tj. s vyšším podílem větší zrnitosti, pórovitosti, což vyhovuje bramborům. Cukety a dýně jsou konzumenty N, K, a mají nizší předplodinou hodnotu.
    Já jsem problém nižší úrody vyřešil již dávno harmonickou výživou na základě rozboru půdy (není drahé, mohu provést), zálivkou v intenzivním růstu natě = celkem postupně po cca 5 mm dodávám 60 - 80 mm navíc k atmosférických srážkám (po dokončení růstu natě a poč. nárůstu cibule-již "suchý" režim. Zároveň je nutno plevele zcela regulovat, po výsadbě a zjara opakovaně aplikuju PRE-, půdní herbicid Sharpen. Potom po jarním přihnojení N po zimě (zpravidla do 30.3. vyřešeno, jsem ve 450 m n.m.) uplatňuju 3x plečkování (okopávku meziřádku) po 14-21 dnech, což zvyšuje podíl vzduchu v půdě a nakopne mineralizaci org. látek (zdroj živin z půdní zásoby) a zvyšuje zálivkovou i atmosférickou infiltraci srážek.
    Hnojení česneku pro jeho optimum by měl na 10 t/ha produkce aplikačně "vidět" v jarním období:
    N = 50 - 60, hladové půdy 80 kg/ha (ve 2-3 dávkách)
    S = 30 kg/ha, významně zvyšuje využití (utilizaci N), součást syntézy alliinových silic
    Mg = 30 kg MgO/ha (syntéze energie, metabolismus fosforu, chlorofyl)
    K = 80 - 90 K2O/ha, chudé půdy a předplodiny konzumentní 100 - 120 kg K2O/ha.
    Jakmile se inicuje přísušek, je nutné včas dodat N a S přes list, N močovinou, S a Mg hořkou solí, ale není to účinné hnojení co do produkce, ale překlenutí zhoršené výživy z půdy vlivem sucha.
    Moření sadby nemusí znamenat vyšší výnos, tam nepozoruji rozdíl. Certifikovaná sadba však každoročně vyšší výnos, než přemnožované stroužky.
    13. 7. 2016 16:33 Bohuslav Coufal
    Díky moc. Jsem rád, že mohu vyloučit choroby a spíše se zaměřit na samotnou půdu a nedostatek živin. Jen doplňuji, že půda je velmi písčitá a navíc s poměrně malou výškou (hloubkou) ornice, pak už jen žlutá žmola. Zálivky bylo dostatek. Je tedy pravděpodobné, že tam "něco" chybí.
    Pokud mohu, využil bych možnosti půdního rozboru. Můžete mi napsat na mail „bcoufal“ na seznamu.cz? Domluvíme se jak se vzorky k rozboru apod.
    Určitě prvním krokem bude vydatná dávka kvalitního kompostu, vzhledem k písčité půdě šetřit nebudu. Snad si z městské kompostárny nezavleču plísně… Pak bychom rozhodli jak na správné hnojení.
    13. 7. 2016 20:22 Jan Kozák
    Prosím diskutující, aby svůj příspěvek umísťovali vždy až na konec diskutovaného problému, jinak se konkrétní diskuse stává chaotickou.
    20. 7. 2016 13:04 Jan Kašpar
    Pane Tomáši. Vyšší výnos z certifikované sadby, než z přemnožované sadby?? Tvrdím, že se hluboce mýlíte. Říká Vám něco páter G. Mendel?? Možná velikost a tím i výnos je dán v první řadě geneticky. Až na druhém místě je agrotechnika.

    Míra B:

    10. 7. 2016 16:33 Zakladatel vlákna: Miroslav Baxa
    Dobrý den, odrůda Karel IV ,mořeno SÍRA SK a ROVRAL před výsadbou, rostlina ,jak listy tak kořeny vypadají zdravě nicméně palice a krček na dotek měkčí a cibule bez stroužku ale naopak narostlá jako celek. Poraďte o co se jedná,děkuji
    Míra
    11. 7. 2016 21:06 Martin Lokaj
    Mám podobný problém u odrody Karel IV, ak tieto jednostrúčkové cesnaky nasadím vyrastie normalny cesnak?
    11. 7. 2016 21:21 Jan Kozák
    Vyroste normální česnek za předpokladu, že tato cibule neshnije.
    12. 7. 2016 20:11 Tomáš Holub
    Dobrý den .Loni jsem dával úplně stejný dotaz a dostalo se mi té samé odpovědi,ale protože jsem nevěřící Tomáš tak jsem tyto jednostroužkové česneky zasadil.Dnes jsem sklízel,jsou opět jednostrožkové

    Míra B:

    10. 7. 2016 16:33 Zakladatel vlákna: Miroslav Baxa
    Dobrý den, odrůda Karel IV ,mořeno SÍRA SK a ROVRAL před výsadbou, rostlina ,jak listy tak kořeny vypadají zdravě nicméně palice a krček na dotek měkčí a cibule bez stroužku ale naopak narostlá jako celek. Poraďte o co se jedná,děkuji
    Míra
    11. 7. 2016 21:20 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha, která se častěji vyskytuje u velkostroužkových česneků (např. Karel IV), zvláště při jejich jarní výsadbě. Stává se to i u podzimní výsadby při mírnějších zimách. Tyto jednostroužkové cibule mají výrazně sníženou skladovatelnost, znamená to tedy zabít prase už v listopadu.

    Hádátko zhoubné

    10. 7. 2016 9:26 Zakladatel vlákna: Nikola
    Dobrý den, jak se prosím dá co nejučiněji zbavit Hádátka zhoubného? Předem moc děkuji za odpověd.
    10. 7. 2016 21:33 Jiří
    Co se týče sadby tak jedině uznanou p.Kozák a důležité je mořit Sulkou už koncem srpna. Půda zemina by se měla "vyvapnit" a zakrýt fólii aby to dostatečně pracovalo a modlit se, aby to bylo 100% :)
    11. 7. 2016 5:36 Jaromir Vyskala
    Zbavit se hadatka neni problem. Existuje spousta ucinnych metod. Problem je v tom, ze lide nevedomky roznesou hadatko do cele zahradky. Vypada to nasledovne:
    na pozdim nasadite cesnek do pudy kde je hadatko, nebo si ho donesete v nove sadbe. Na jaro se v cesneku objevi prvni plevel. Obujete gumaky, vezmete motyku a jde se na to. Pote se presunete na zahonek kde mate nasazene rajcata. Ve stejnych gumakach a se stejnou motykou. A tady je skoro 100% sance, ze jste si donesly hadatko do rajcat na gumacich a motyce. Po sklizni, nebo jiz pred sklizni zjistite, ze mate cesnek napadeny hadatkem. Co ted? Zacnete premyslet, jak se ho zbavit, objednat novou sadbu a definitivne nasadit cesnek do jineho zahonku. Novou sadbu nasadite do zahonku kde byly rajcata a celou zimu se tesite na peknou urodu.

    Úprava záhonu po sklizni

    7. 7. 2016 6:24 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den, sklidil jsem česnek na záhonu, kde byla dříve jen louka. Choroby a škůdci zde naštěstí nebyly. Mám v plánu na podzim zde opět zasadit česnek. Poradíte mi prosím, co mám nyní se záhonem dělat? Jak ho mám připravit? Mám nasadit na léto např. nějaké zelené hnojení? Děkuji za rady. Karel
    7. 7. 2016 20:36 Jan Kozák
    Pokud nemáte jinou možnost, pak dejte zelené hnojení - svazenku nebo hořčici.

    suknice

    6. 7. 2016 23:17 Zakladatel vlákna: Marie
    Jako pěstiteli amatérovi mně není zcela jasné, jak počítat suknice? pro určení zralosti a termínu sklizně. Děkuji.
    7. 7. 2016 4:56 Jaromir Vyskala
    Ja sklizim cesnek, kdyz paty list - od vrchu - zacne zloutnout. Tento list pak stahnu dolu ke korenum, abych pozdeji nemusel cesnek cistit. Zustanou mne ctyri zelene listy, ktere reprezentuji ctyri suknice.
    7. 7. 2016 20:33 Jan Kozák
    Pěkné a názorné vysvětlení.
    7. 7. 2016 22:03 Marie
    Velmi děkuji, cenná rada, cenný poznatek, nikdy jsem se takového vysvětlení nedobrala. Ještě jednou děkuji.

    květní stvol

    6. 7. 2016 23:15 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den, prosím o odpověď, zda je vhodné na porostu česneku vylamovat v době růstu květní stvol.(květen-červen) Vždy to tak provádím v domnění, že výnos pak bude větší, že cibule česneku budou lépe prospívat. Letos jsem však zklamána jejich poměrně menší velikostí..
    7. 7. 2016 20:32 Jan Kozák
    Včasné odstranění květenství má vliv na výnos. Pokud jste to udělala včas pak těžko soudit, proč narostly cibule malé.

    Sklidit ?

    6. 7. 2016 15:49 Zakladatel vlákna: Martin Bříza
    Dobrý den pane inženýre. Dnes jsem vytáhl kontrolní česnek. Docela delší dobu žloutnou listy, ale to jsem z vašich odpovědí doznal, že je to pro letošní rok normální. Nevím, zda je již potřeba sklidit, poradíte? Kontrolní pacibulka je ještě skloněna k zemi (první foto), ale česnek se poslední 3-4 dny docela dost poroučí k zemi, tedy polehává, nad zemí je stonek měkký. A nevím, zda by toto paličák měl dělat. Odrůdu neznám (jde poznat?), používám ji cca 5 let, doposud se výnos dařil. Letos chystám objednat od Vás novou sadbu. Na jedné z fotografií je jakýsi patvar, stroužky mimo cibuli. Jde o nějaké onemocnění? Nutno podotknout, že tento česnek byl na konci řádku, kde jsou cibule celkově slabší. Předem děkuji za Vaši odpověď.
    6. 7. 2016 20:34 Jan Kozák
    Patvarem je fyziologická porucha, tou se nezabývejte. Pokud jsou na snímku cibule typické z daného porostu, pak směle sklízejte.

    pacibulky?

    6. 7. 2016 13:58 Zakladatel vlákna: petr liška
    Na stoncích nepalicaku se mi zřejmě tvoří pacibulky je to normální a co stim ?přikládám foto děkuji za odpověď.
    6. 7. 2016 18:40 Jiří
    Také to mám na odrude Lukan, nicméně je to fyz.vada. Uvádí se, že jsou vhodné na sadbu

    Havran

    5. 7. 2016 14:40 Zakladatel vlákna: Žert Josef
    Dobrý den.Dnes 5.7.2016 jsem vytahal česnek odrůdy Havran.
    Větší množství má malé hlavičky průměr asi 3cm.Mám tam tři hlavičky veliké asi 6cm(průměr).Sázel jsem na podzim(začátkem prosince)Půda vyhnojena kompostem(neprosátým) a granulováným hnojivem.Na jaře přihnojeno cererit česnek.Po dvou bouřkách s krupobitím jsem pro obnovu listů pohnojil na vaší radu z diskuze ledkem vápenatým.Mame písčitou půdu.Zaléváme často.
    Předplodina byli brambory.Kde jsem dělal chybu.Letos bych chtěl zase odrůdu Havran.Můžete mě prosím poradit.Děkuji Žert
    6. 7. 2016 17:47 Tomáš
    Dobrý denb, snížení výnosu - velikosti palic může iniciovat přímé hnojení hnojem nebo "ostrým" kompostem. Toto mám pozorováno, ne nijak změřeno, ale vyhýbám se skutečně tomuto přímému organi. hnojení k česneku. P/ísčitá půda bude mít problém se sírou, čili vstupy 2x síranu draselného během dubna a května bude nezbytností. Draslík "vyztužuje" obaly palice a čensek není tak náchytlný a vyzrává. Krupobití bylo řešeno dobře, přidat rychlý N a proplečkovat-okopat za účelem rychlé regenerace. Také zálivku po tomto poničení porostu uplatnit. Ještě bych tyto stresy rostlin pořešil nitrofenolátem - přípravky jako ATONIK pro apod.
    K česnek nejlépe na písku 80 kg N/ha na jaře, 20 kg N na podzim, ale doporučuje tedy přímo nevstupovat organicky, jen na minerálním hnojení.
    Velice je příznivé pro udržení vegetace strobilurinové fungicidy (úč. látka azoxystrobin aj.)pro green efekt, který drží 7 dní obvykle, provádím 2x až 3x za vegetace od půlky května do půlky června.Pokud pozemek netrápní bílá hniloba-sclerotium cepivorum je pěstování česnek úspěšné.
    6. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
    Uvedená velikost je velmi malá, ale příčinu takto neurčím.

    Štěpán a Karel IV

    4. 7. 2016 20:16 Zakladatel vlákna: m.k.
    Dobrý den, mám laický dotaz a snad Vás nebude obtěžovat na něj odpovědět - jsem pěstitel začátečník. Sadba byla na podzim a nepamatuji si, co jsem kam sázela. Takže dotaz je, podle čeho poznám, co je co? Jeden druh vytvořil na konci takové bambulky - viz foto, druhý to netvoří, ale oba druhy mají proschlé listy a nevím, kdy sklízet. Prosím o radu. Děkuji Kotnauerová
    4. 7. 2016 22:28 Pavel Trupl
    Bambulky jsou Karel a ohledně termínu sklizně je tu hodně napsáno, zkuste lehce pohledat
    5. 7. 2016 11:56 m.k.
    Právě jsem hledala a ne lehce,spíš těžce, a stále nevím. Lze odpovědět jednoduše a říci mi SKLIDIT a nebo JEŠTĚ JE BRZO. Děkuji! Kotnauerova
    5. 7. 2016 16:53 Pavel Trupl
    U Karla je vidět, že hodně stvolů je ještě na půl šesté a tomu, co tak pěkně trčí, jste zřejmě pomohla rukou, takže osobně bych čekal. ohledne nepaličatého Štěpána bude platit to,co se tu píše v rubrice Pěstování česneku: Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi...
    6. 7. 2016 6:33 Jan Kozák
    Pan Trupl má pravdu. Ono je těžké určit sklízet - nesklízet podle nějakého snímku, který toho moc nevypovídá. Štěpán (širokolistý nepaličák) by měl být dřív než Karel IV.

    odrůdy česneku

    4. 7. 2016 15:31 Zakladatel vlákna: Irena Hanzlíková
    Dobrý den pane inženýre,mnohokrát Vám děkuji za sadbu česneku-Bjetín a Slavín,,Bjetín jsme dnes kopali-je opravdu krásný,se Slavínem ještě pár dnů počkám, v sobotu dost popršelo tak by mohl ještě trochu nabrat váhy-paličky ještě nejsou vztyčené.Ale ted mám dotaz jako jste mi poradil tyto dvě odrůdy ,chtěla bych si od Vás objednat sadbu nějakého obřího česneku-na parádu-20kg- a ještě 10kg k Bjetínu a Slavínu.Sázím na úpatí Bílých Karpat,půda je jílovitá těžká-ale drží vláhu-no chci sázet do půdy čerstvě vyhnojené konským hnojem-začátkem září zaořu hnúj do země a do toho chci sázet -je to možné? ,nebo raději pohnojit pole po letošním česneku a na podzim sadit na pole vedlejší? Děkuji Vám za laskavou odpověd .Samozřejmě si sadbu objednám přes objednávkový formulář-děkuji Vám za Váš čas.
    6. 7. 2016 6:27 Jan Kozák
    Ten obří bude asi Havran. Už několik let vévodí soutěži o největší česnek na Festivalech česneku v Buchlovicích. Ten čerstvý koňský hnůj v září je špatná volba. Čerstvý by tam musel být minimálně od jara. Pokud v září hnůj, tak zcela rozložený v kompost.

    Hniloba?

    4. 7. 2016 13:44 Zakladatel vlákna: Ondřej Šinderbal
    Vážený pane inženýre, o víkendu jsem zkusil vytáhnout jednu hlavu Havranu. Hlava vypadala jak nahnilá, tak jsem ho postupně vytáhl všechen až deset kusů všechny byly zhnilé nebo nahnilé. Ve vedlejším řádku jsem měl Záhorský II - toho jsem sklidil jen půlku a je naprosto v pořádku - chci o sklidit o tomto víkendu. Mohl byste mi prosím poradit, kde jsem udělal chybu a co bych měl udělat jinak? Děkuji
    4. 7. 2016 13:46 Ondřej Šinderbal
    6. 7. 2016 6:19 Jan Kozák
    Ne vždy se dá všechno ze snímků poznat. Mám ale obavu, že máte pozemek zamořený háďátkem zhoubným.
    7. 7. 2016 13:35 Ondřej Šinderbal
    Děkuji za odpověď, pro příští rok vyberu jiný kus zahrady.

    Sklizeno

    4. 7. 2016 10:48 Zakladatel vlákna: Daniel Grůza
    Na ostravsku po návratu z dovolené jsem se zalekl zežloutlého česneku se vztyčenými indikačními palicemi (jedna už kvetla) a 30.6. jsem sklidil (Dukát, Unikát + směs Ing. Kozáka). Předpokládám, že by už nerostl, kdybych ho týden-dva ponechal?
    4. 7. 2016 12:11 Jan Kozák
    Udělal jste to dobře.

    Sklízet?

    4. 7. 2016 9:06 Zakladatel vlákna: Adam J.
    Dobrý den pane inženýre, mám dotaz jestli už sklidit nebo ještě čekat. Děkuji za odpověď
    4. 7. 2016 10:43 Daniel Grůza
    Předně jste měl odhlávkovat - rozdíl ve velikosti cibulí je pak markantní!

    Sklízet?

    4. 7. 2016 9:05 Zakladatel vlákna: Adam J.
    Dobrý den pane inženýre, mám dotaz jestli už sklidit nebo ještě čekat. Děkuji za odpověď
    4. 7. 2016 12:09 Jan Kozák
    Ještě čekat, je ještě hodně živý.

    Dotaz

    3. 7. 2016 18:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den pane Kozáku. Rád bych znal Váš názor zda už sklidit. Na prvním obrázku je Lukan a na druhém Bjetin a na třetím Vekan.
    Děkuji a přeji pohodový den.
    3. 7. 2016 21:57 Jan Kozák
    S chutí do toho.

    Lukan na výbornou, co příští rok?

    3. 7. 2016 12:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Kudrna
    Dobrý den, včera jsme sklidili Lukan ( lokalita jižní Morava) a jsme nadšeni. Je to náš první česnek, pěstovaný z Vaší sadby a dle pokynů a tipů na této stránce, za které moc děkujeme.
    Příští sezonu bych chtěl česnek vysadit na sklep, který je zasypaný s velkým poměrem jílovité půdy (naší lokalitě se říká Na cihelně). Existuje odrůda, kterou by jste doporučil na tento typ půdy jako nejvhodnější? Případně jak půdu nejvhodněji připravit?Díky TK
    3. 7. 2016 21:54 Jan Kozák
    Na toto neumím odpovědět. Záleží také na síle svrchní humózní vrstvy, sklonu, celkových vlhkostních poměrů v případě, že není propojení s podzemní vodou atd.
    6. 7. 2016 17:55 Tomáš
    Dobrý den, česneku vyhovuje z půd právě hlinité až jílovitohlinité druhy, které se vyznačují pro česnek přízinivou vododržností a dobrou sorpční kapacitou živin. V hlíně mnohem lépe zakoření díky kapilárním vzlínáním vody , oproti písku, kde jsou povrchové neproduktivní póry. V těžké půda vzduch není tolik, to ano, ale je zjevné, že česnek tolik vzduchu v oblasti kořenů nepotřebuje, jako třeba protikladem je ječmen jarní.
    Nejlépe pro osvojení živin česnekem je prívě také vazba těžší půdy na vyšší pH, tedy nejlépe více jak 6,5, což písčité půdy nedosahují.

    Vzorek

    2. 7. 2016 21:24 Zakladatel vlákna: Stanislav Raus
    Dnes jsem vytáhlů vzorek česnečku Anton. Až na napadení Vrtalkou, je perfektní.

    bjetín

    1. 7. 2016 18:22 Zakladatel vlákna: Václav
    Dnešní sklizen bjetínu.Sucho na třebíčsku bylo umorné,ruce od zalevání vytahané,ale s vysledkem jsem spokojen další odrudy lukan,havel,slavín a rusák nechám ještě tak dva týdny

    Zber

    1. 7. 2016 17:11 Zakladatel vlákna: Michal gmitro

    Zber

    1. 7. 2016 17:09 Zakladatel vlákna: Michal gmitro

    Zber

    1. 7. 2016 17:05 Zakladatel vlákna: Michal gmitro
    Dobry den,mam posadeny havran a jovan,chcem sa opytat ci uz to mozem zberat dalsi tyzden,lebo potom som do 25.7.mimo.
    -Niektore rastliny su vecsie,niektore mensie,mozu sa tie mensie este nechat v zemi,alebo tu uz nedorastie?
    jeden havran bol polahnuty a cibule je nahnila,na fotke
    Mam to v Znojme,je to moje prve pestovanie,sadil som 10kg sadby a nechcem prijst o urodu.
    pocasie je tu take ze cez den je teplo a skoro kazdy vecer prsi,posledny tyzden.


    Nechal som si narast pacibulky,akurat som nepochopil ci sa maju sadit cele alebo semena z nich?
    dakujem za odpoved
    2. 7. 2016 19:47 Jan Kozák
    Lépe sklidit předčasně než pozdě. Skliďte příští týden.

    Martin:sklizeň

    1. 7. 2016 13:42 Zakladatel vlákna: Martin
    Dobrý den,na podzim jsem zasadil tyto odrudy zleva na obrázku nová sadba Záhorský II,první sadba z loňské sklizně Dukát a za ním nová sadba Štěpán.Česnek Záhorský a Dukát jsem sázel na místo kde česnek býl dříve a Štěpán nové místo po jahodách.Zahorský začal žloutnout příliš brzy, již loni to samé na stejném místě jiná odruda nevím přoč?Dukát loni vypadal napadený háďatkem ale použil jsem na podzim jen ty zdravé stroužky samozřejmě všechny odrůdy namořené v připravku zdravý česnek.Při letošní sklizni ze záhorského nebylo nic malé a plesnivé cibule.U Dukátu byla sklizeň tak 60% zdravá zbytek byl bez kořenů nebo byl pokryt lepkavou hmotou v podobě karamelu,myslite že jde o háďatko? A štěpan jsem sklidil včera který už vypadal zesláble as začal se vyvracet ale u něj byla jediná sklizeň 100% zdravá.Poraďte prosím a můžu použít zdravé stroužky Dukátu nebo radši novou sadbu? Děkuji.
    2. 7. 2016 19:09 Jan Kozák
    Sázet česnek po česneku je vždy špatně, sázet česnek po špatném česneku není hazard, ale jistota neúspěchu. Totéž platí při výběru sadby z nezdravé partie. Vy jste nesázel zdravé stroužky, ale ty, které tak vypadaly. Pro příští rok to znamená novou sadbu na nový pozemek.

    Lukan

    1. 7. 2016 9:55 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den, znovu otravuji s tou mojí sklizní Lukanu. Cibule jsou skoro všechny zdeformované, měřil jsem hloubku cibule, okolo těch 6 cm. Zasílám Vám další foto, co mi to všechno dělá za neplechu. Přijde mi to, jakoby ta cibule rostla 2x v jedné rostlině. Děkuji předem za Váš názor Karel.
    1. 7. 2016 10:25 Radovan Mžik
    Dobry den, vypada to opravdu na vliv letosniho pocasi. U nepalicaku Anton, ktery jsem sklizel pred par dny mam taky hodne palic popraskanych a ten kratky kvetni stvol s pacibulkami z cca 200 rostlin tak u 75%. Loni se pri stejnem zpusobu pestovani objevil jen u 3 kusu u zhruba stejneho mnozstvi rostlin.
    2. 7. 2016 19:18 Jan Kozák
    Tato fyziologická porucha se vyskytuje u širokolistých nepaličáků. Zkrácený stonek, který drží stroužky v cibuli u sebe se prodloužil a část stroužků je vynesena nad cibuli (někdy i ve třech patrech). Frekvence této poruchy závisí na konkrétních podmínkách.
    2. 7. 2016 1:23 Daniel Večeřa
    Dobrý den,mě u antona taky vyrazily stroužky ve stonku .Loni se mě to stalo také.Asi se anton na Vysočinu nehodí,objednal jsem místo něho vekan.Mám ještě slavín a benátčan ty rostou normálně.

    Lehlé natě

    30. 6. 2016 21:52 Zakladatel vlákna: Richard
    Takto vypadá česnek v zemi při zvadlých natích tak poradte jestli bude ok
    1. 7. 2016 13:27 Zejda Ladislav
    Jako já, Mirka je jedna cibule a Havel nic moc.
    1. 7. 2016 14:55 Richard
    Ale co s tím dozraje nebo co z něj bude?
    2. 7. 2016 19:12 Jan Kozák
    Pokud jsou natě polehlé, tak určitě sklízejte, nic dalšího nenaroste.
    < Novější5051525354Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne