Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    rozdružení

    25. 9. 2016 21:22 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, chci se zeptat když nechci mořit, můžu už teď rozdružit a nejat volně v bednách?

    Děkuji
    25. 9. 2016 21:49 Václav Kozák
    Dobrý večer, pane Holečku,
    pokud sadbu nechcete mořit, je lepší rozdružit ji na stroužky až v době výsadby.
    25. 9. 2016 22:16 Štěpán
    Děkuji za odpověď, já myslel že kdybych teď našel nějaký poškozený, že ho můžu už vyhodit. Co teda by hrozilo?

    Proč byla špatná úroda?

    22. 9. 2016 23:36 Zakladatel vlákna: Roman Jurek
    Zdravím p. Kozák,chci se zeptat,proč byla letošní úroda podle Vás tak špatná,já ji měl naopak výbornou a pokud vím díky srážkám na jaře byla solidní u většiny malopěstitelů tady na Vysočině,letní sucho na úrodu už vliv moc nemělo, spíše naopak na lepší skladovatelnost.Konzumní česnek budu mořit proti vlnovníkovi a dám vědět jak to pomohlo,loni mě tak půlku úrody zničil.
    23. 9. 2016 23:24 Tonda Anakonda
    Dobrý den, pane Romane,
    každý rok se v některých oblastech česneku daří lépe a jinde hůře. Letos, a to Vám přejeme, byly vhodné podmínky u Vás.
    U některých našich velkých pěstitelů celé jaro téměř nezapršelo. Spousta z nich se musela potýkat se souhrou nepříznivých projevů počasí, kdy v květnu, v době nejintenzívnějšího růstu, byl nedostatek vláhy a příchod dešťů v červnu způsobil, že česnek předčasně ukončil svoji vegetaci. Toto byl nejvýraznější problém u našich množitelů.
    Žádný rok není počasí ideální všude. V letošním roce se ale nešťastně zkombinovaly nepříznivé vlivy na většině území. Koho nesužovalo sucho, tomu česnek pobily kroupy nebo mu začalo pršet do sklizně.
    Někteří malopěstitelé problémy vůbec nepostřehli, protože buď pěstují zrovna v té „vyvolené“ oblasti nebo jednou, šťastně načasovanou zálivkou (které vůbec nepřisuzují význam) výrazně pomohli zvýšit výnos. Také je nutné vidět, že u malopěstitele 20% ztráta činí pár kilo, velkopěstitelům však náhle chybí stovky kilo až tuny česneku.
    Z důvodu nutnosti česnek třídit nad určitou velikost, skutečný objem prodejného česneku jsme mohli zjistit až po očištění a vytřízení.

    Morenie, postrekovanie

    21. 9. 2016 17:29 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobry den, prosim Vas o radu ohladom morenia. Je jediny dovod preco nedoporucujete viac krat morit v jednej lazni mozny prenos skodcov/chorob? Pretoze som tak rozmyslal a ak morim napr vrecia po 10 kg kazde v inej nadobe tak to ma zmysel ale ak dam napr 20 vriec po 10 kg do jednej velkej nadoby a namorim ich spolu, tak je vlastne jedno ci ich tam dam 2x po 10 vriec alebo sa mylim? Pytam sa to len preto ze ak mozem usetrit polovicu penazi tak preco nie ak to aj tak budem morit na 1x.
    A este by som sa chcel spytat ci je mozne kombinovat postrek mocoviny s dalsimi hnojivammi, napr toto Hermavit / http://www.agrona.sk/harmavit-1l-special-agrichem / alebo je treba ho aplikovat osobitne? A pouzivate pri postrekoch aj zmacadlo? (udajne staci pouzit par kvapiek jary) Dakujem.
    23. 9. 2016 23:35 Václav Kozák
    Dobrý den,
    opakované moření v jednom roztoku sulky se nedoporučuje nejen kvůli riziku přenosu chorob a škůdců, ale hlavně proto, že výrazně klesá účinek moření už při druhém moření ve stejném roztoku.

    Volba druhu česneku

    19. 9. 2016 16:10 Zakladatel vlákna: Michaela Vávrová
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, poprosila bych o doporučení při volbě pěstování druhu česneku v Moravskoslezském kraji, konkrétně Havířov, který druh česneku by jste doporučil do tohoto podnebí. Děkuji.
    19. 9. 2016 20:52 Jan Kozák
    Ono je to jednoduché. Jediné, co Vám ještě letos můžeme nabídnout, je odrůda Slavin. Ale ta letos vyšla většině pěstitelů velmi dobře, tak s chutí objednejte.

    vyhnojený pozemek

    18. 9. 2016 19:08 Zakladatel vlákna: Jandovský
    Dobrý den pane Kozáku, umístím česnek do prostoru, který byl vloni na podzim velmi dobře vyhnojen chlévským hnojem (2016 - brokolice, celer, ...) a letos pochopitelně hnojen takto nebude. Má smysl použít před výsadbou Cererit (uvádíte až 8 q na hektar). Případně na jaře ledek vápenatý 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách ? Nebo je to zbytečné plýtvání ? Děkuji za odpověď a také se zpožděním za bezvadné dodání objednávky.
    18. 9. 2016 21:24 Jan Kozák
    Cererit bych určitě vynechal.

    Dvoustrouzkove cibule

    17. 9. 2016 14:21 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den pane inženýre, k otázce sadbových dvoustroužkových cibulí (já měl letos cca40-50%)také dvoustroužkovych cibulí, jsou na sadbu nevhodné jen kvůli výtěžnosti nebo je i jiný důvod?Je pravda že mi je také líto sázet takové velké stroužky. Ještě jedna otázka, může se použít před sadbou cererit s guánem? Děkuji Miroslav
    17. 9. 2016 20:24 Jan Kozák
    Dvoustroužkovost není založena geneticky, proto takové stroužky sázet můžete. Největší stroužky patří spíš do klobás než do země - tam je jich škoda.
    Cererit s guánem? Výborné hnojivo pro česnek.

    přenos chorob

    15. 9. 2016 22:45 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
    Dobrý den pane inženýre,
    děkuji za zaslání sadby, mám dotaz ohledně možného přenosu chorob ze sadby z vlastní produkce. Varujete před možným přenosem virů z ruských paličáků; pěstujeme tento česnek už delší dobu s uspokojivými výsledky, v našich podmínkách se daří. Letos jej výnosem překonal český Unikát, přesto bych ještě rusáka nechtěl zavrhnout. (možná se tak stane až vyzkoušíme Vaše velkostroužkové odrůdy). Ptám se proto jaká je možno učinit opatření proti zavlečení virů na Vaše odrůdy. Mohu je pěstovat na jiném poli, sušit se však budou společně. Děkuji, Václav Bártl
    16. 9. 2016 14:22 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Bártle,
    viry se přenáší jak během vegetace (prostřednictvím hmyzu i mikroorganismů v půdě), tak i při skladování (hlavně prostřednictvím roztočů). Jestliže pěstujete či skladujete poblíž sebe ozdravené a neozdravené odrůdy, je potřeba počítat s častější obměnou sadby.
    17. 9. 2016 20:04 Jan Kozák
    Mezi pěstiteli panuje mylný názor, že tzv. ruské česneky jsou vysoce odolné vůči virózám. Ale opak je pravdou. Sice se u nich neprojevují výraznou mozaikou ani výrazně nesnižují výnos, ale jsou výrazným zdrojem virové nákazy pro okolí.

    dotaz

    15. 9. 2016 10:48 Zakladatel vlákna: vavrinova
    P.Kozák chci Vás poprosit o radu,u jednoho druhu,který jsem nazval ruský paličák i nepaličák se projevily skvrny viz předtím zaslané foto,které jste nazval napadení asi fusariem.Tyto skvrny i větší u sroužkůaž 70%,jsou pouze u tohoto druhu česneku.Můj paličák Váě JAPO II a Lan jsou výstavní neporušené.Mám asi 5O stroužků namořených sulkou,při stroužkování nelze zjistit napadení hnilobou,chci poradit zda můžu tyto namořené strožky vysadit nebo vyhodit,abych si nezamořil touto hnilobou zahrádku.Moc děkuji a přeji pěkný den.Vavrinova
    17. 9. 2016 19:57 Jan Kozák
    Těžká otázka. Zamoření půdy bych se snad ani nebál. Spíš jde o to, že ze zdravotně vadné sadby nebude očekávaná úroda.

    15. 9. 2016 7:24 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobré ráno, ještě se chci zeptat co když budu skladovat nerozdruzeny česnek v chladaku cca 5-7stupnu?
    17. 9. 2016 19:52 Jan Kozák
    Špatné řešení, toto určitě nedělejte.

    14. 9. 2016 19:48 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer,

    Pane ing. Kozáku, včera mě přišla vaše sadba, na první pohled pěkná, nevím jestli se tam něco špatného najde, ale já jsem spokojen, až na to krácení Havranu, ale to je život co se dá dělat. Chci se hlavně zeptat a vím že už to tu bylo řečeno ale přece. Nemohu vaši sadbu nechat celou a nerozdružovat? Bude v suchu, venku ve stodole kde nezaprší a když se pootvírá i větrno. Dělám to několik let a neměl jsem problém, takže mě zaráží proč rozdružovat ihned? Bojím se třeba při horším oschnutí plísně a tak. Vím jaký razíte názor ale...

    Děkuji za odpověď
    14. 9. 2016 19:58 Jiří
    Zdravím. ..,jak píše p.ing Kozák podle toho bych se držel. Moreni v září je základ,sadba bude probíhat listopad prosinec,jestli chcete riskovat tak nemorte. Myslím že v tuhle dobu ideální namorit, však to vidíte všude přemnožení hmyz. Moření je základ.Pěstu zdar. .
    14. 9. 2016 22:10 Štěpán
    A názor pana ing. Kozáka?
    17. 9. 2016 19:50 Jan Kozák
    Moření v Sulce je spolehlivé proto roztoči vlnovníku česnekovému. Loni byl přímo kalamitním škůdcem. Kdo mořil v srpnu nebo září, vyhrál. Letos je situace podstatně lepší, přesto toto nebezpečí nepodceňovat.

    Dezinfekce půdy

    13. 9. 2016 11:32 Zakladatel vlákna: Ladislav Šťastný
    Dobrý den, rád bych věděl, zda je vhodné v určité době před podzimní výsadbou česneku, půdu dezinfikovat DUSÍKATÝM VÁPNEM.
    Dále Vás chci pochválit za rady, které směřujete nám zahrádkářům.
    Hezký den
    Ladislav Šťastný
    13. 9. 2016 21:05 Jan Kozák
    Ano, je to velmi prospěšné. Aplikovat dusíkaté vápno je nutné do teplé vlhké půdy. Pokud není dostatečně vlhká, je třeba po zapravení důkladně zavlažit. A také je výhodné takto ošetřený záhon na 14 dní zakrýt fólií.

    Rozdružování

    10. 9. 2016 8:06 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, předem bych chtěl poděkovat, tento týden mi dorazila sadba vše v pořádku. Chtěl bych se zeptat při rozdružování se mi některé stroužky sloupnou snažím se to dělat co nejopatrněji ale neubráním se tomu. Když to těď namořím v sulce a nechám oschnout nestane se těmto stroužkům nic? Předem děkuji za odpověď.
    10. 9. 2016 11:46 Jan Kozák
    Nemusíte mít obavy, nic se jim nestane. Ony se Vám ještě některé sloupnou při manipulaci s mokrým materiálem.

    Dotaz

    8. 9. 2016 13:28 Zakladatel vlákna: Štěpánek Josef
    Zakoupil jsem si soupravu "Zdravý česnek".Může se moření Rovral Aquaflo provádět až těsně před výsadbou místo namočení česneku
    do vody? Samozřejmě bude česnek máčen v sulce už v září?
    Děkuji.
    8. 9. 2016 22:03 Jan Kozák
    Ano, Rovral se vždy používá až těsně před výsadbou. Sulkou namořte nejlépe ještě teď v září, dokud je pěkné počasí, aby Vám česnek stihl pěkně vyschnout.

    česnek

    7. 9. 2016 8:34 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
    Dobrý den,mám dostat tento týden od Vás česnek.Chci se zeptat ,zda ho můžu namořit sulkou už koncem září a kde a jak ten namořený česnek mám skladovat.Děkuji a krásný den.
    8. 9. 2016 18:07 Jan Kozák
    Nečekejte na konec září a namořte stroužky v Sulce hned, jak to bude možné. Další uskladnění v suchém vzdušném místě při běžné venkovní teplotě. Namořený česnek je třeba ponechat v malé vrstvě, protože mezi rozdruženými stroužky se málo vyměňuje vzduch.

    Jednoduche zordruzovani cesneku

    6. 9. 2016 19:47 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Pro ty, kteri tento trik neznaji a chteji si usnadnit praci s rozdruzovanim cesneku.
    Cesnek uchopite trema prstama, jak vidite na prilozene fotce a prudce uhodite palici o stolni desku. Palicka vam vybehne, tu vytahnete a rozdelovani je pak velmi jednoduche. Tato metoda vs
    6. 9. 2016 19:51 Jaromir Vyskala
    Tato metoda vsak plati pouze pro cesneky ze skupiny Porcelanovych (Dukat, ap)
    7. 9. 2016 21:24 Hana Kopecká
    Šikovný trik ráda vyzkouším:-)

    Příprava sadby

    31. 8. 2016 10:15 Zakladatel vlákna: Erika Doležalová
    Dobrý den pane inženýre,
    dnes by mi měla dorazit Vaše sadba objednaná u Vaší dcery a chtěla bych se zeptat, jak nejlépe česnek uchovat do doby výsadby. Po rozdružení a namoření v Sulce ho nechám uschnout a jak a kde ho dále skladovat? Je lepší nechat ho "volně", tj. např. v proutěném košíku nebo je lepší dát do uzavřené nádoby bez přístupu vzduchu? Jaká by měla být optimální teplota? Může být např. sklep s teplotou do 10ti stupňů nebo je lepší např. chodba (+- 20°C)? Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.
    31. 8. 2016 22:37 Jan Kozák
    Česnek potřebuje sucho a luft - česky řečeno. Tedy ten košík by byl dobrý. A přírodní teplotu, určitě nechladit.
    4. 9. 2016 12:34 Erika Doležalová
    Dobrý den, moc děkuji za informaci. S Vaším česnekem jsem velmi spokojená, dva roky jsme pěstovali odrůdu Slavin, chuťově vynikající, ale velikostně dost nevyrovnané (a spíš malé), takže naše půda mu zjevně nesvědčí, takže letos budu zkoušet Havran a Bjetin, tak uvidíme :-) Pěkný den a ať se Vám daří.

    Příprava pole

    29. 8. 2016 19:57 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane inženýre chci se zeptat mám nachystané pole už od jara na česnek ale furt ho jen diskuji, musím ho orat nebo ne?

    Děkuji
    31. 8. 2016 21:21 Tomáš
    Jestli mohu odpovědět, minimalizaci (NEpoužití orby) esnek dobře snáší, jinak ho nepěstuji.
    Mám půdu velmi těžkou, špatně rozdělatelnou v mokrém podzimu, kdy se sází česnek.
    Provádím rotavátorem kypření na h = 15 cm. Před přípravou půdy dám jíž na podzim asi 10 g/ha síranu amonného, když máte nízkou zásobu P a K, dejte paušálně řečeno N-P-K hnojivo kolem 20 g/ha.
    S pozdravem. T.
    1. 9. 2016 20:11 Milan Z
    Dobrý den, reaguji na gramáž síranu i NPK. 10 g/ha je deset tisícin jednoho kg na 10 000 m2. Není tam překlep.
    1. 9. 2016 20:22 Tomáš
    Dávka je můj překled, todle forum má líný editor pro text, tedy NPK pro zahrádku 20g/m2, pro pole 200 kg/ha.
    síranu amonného 10g/m2,,,

    omlouvám se za zmatky
    31. 8. 2016 22:32 Štěpán
    Děkuji za odpověď, nemá tam byt kg/ha ? Takže diskovat nevadí?

    Loupač česneku

    15. 8. 2016 22:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku chci se zeptat jestli existuje nějaký loupač česneku mechanizovaný nebo něco takového?

    Děkuji
    18. 8. 2016 0:54 Jaromir Vyskala
    Ja pouzivam po domacku udelany loupac.
    19. 8. 2016 20:21 Štěpán
    Dobrý den, můžete mě napsat na jákem principu to funguje a jak to vyrobit? Na ceskycesnekk@seznam.cz

    Děkuji
    18. 8. 2016 22:13 Jan Kozák
    Dobrý den, pane Holečku,
    mechanizované loupače na česnek existují. Bohužel nemám zde při ruce odkaz na nějaký konkrétní model.
    19. 8. 2016 20:21 Štěpán
    A nenašel byste něco, já nemůžu nic na netu najít...

    Děkuji

    Pestovani cesneku v tropech

    6. 8. 2016 4:18 Zakladatel vlákna: Ing. Libor Brázdil
    Dobry den. Muzete mi poradit nejakou odrudu vhodnou pro pestovani v tropickych podminkach? Zijeme na Filipinach a teplota v zime jen obcas klesne pod 25 stupnu. Dekuji
    7. 8. 2016 0:54 Jaromir Vyskala
    Nedavno jsem cetlt studii, jak Brazilci uspesne pestuji cesnek v subtropickem pasmu kolem reky Parana. Proto se domnivam, ze by jste nemel mit zadny problem s pestovanim cesneku na Filipinach. Zvolil bych vsak cesneky ze skupiny Creole nebo Turbanu. Tyto se bezne pestuji v teplych zemich - zejmena Creole (Cuba, Mexiko ap). Pred nasazenim vsak musi byt cesnek 40 dni v lednicce.
    Ja jsem minulou zimu nasadil jeden stroucek ceskeho palicaku do meho hydroponickeho systemu, ktery mam ve sklepe. Cesnek narostl a utvoril stroucky - pri teplote 24 – 26C.
    7. 8. 2016 19:35 Jan Kozák
    Na Filipíny neumím nic doporučit, mám obavy, že středoevropské odrůdy nepřinesou očekávaný výsledek. Ale za zkoušku by to třeba stálo.
    9. 8. 2016 20:50 Tomáš
    Dobrý den.
    Pro tropické oblasti by ozimý česnek měl projít 3 týdenní jarovizací, tj. obdobím snížených teplot, které středoevropské odrůdy mají v genotypu zafixovány. Prakticky tedy nakoupit sadbu zde v ČR a pak 3 týdny v ledničce při 3-4°C ponechat vyloupané stroužky z cibulí a poté postupně do 10 - 15 - 20°C a vysadit do půdy, které bude mít dobrých 25 °C .
    Filipíny a budou také trpět deficitem síry předpokládám, např. v Indii je to celoplošný problém, stějně jako v ČR.
    Z odrůd pro celoročně teplé bezmrazové oblasti určitě b\ch nevybíral odrůdy z původu ruských paličáků.
    Zajímalo by mě jak půdní hniloby cibulí v teplé a mikrobiologické velmi činné, húmozní půdě.
    Také faktor nadmořské výšky (oslunění) a úhrnu srážek (chce to spíše přísušek při dotváření cibulí)
    10. 8. 2016 6:22 Jaromir Vyskala
    Tomasi, prikladam tabulku ze studie, o ktere jsem se zminil v mem predchazejicim prispevku. Zde je videt, ze nejoptimalnejsi delka podchlazovani je 40 dni, ne 3 tydny, jak uvadite. Z tabulky je rovnez videt, jak ruzne delky podchlazovani (30,40 a 50 dni) ovlivni vynos (total yield) u obou cesneku.
    12. 8. 2016 23:11 Tomáš
    Pane Vyskala to je neprůkazné 30 nebo 40 dní, až 50 dní je co do total yield průkazné.
    Článek věřím že je to kvalitní, poskytl byste odkaz na zdroj (Web of Science, či jinde) nebo název příspěvku v Journalu ?
    13. 8. 2016 6:13 Jaromir Vyskala
    Tomasi, at neunavujeme ctenare teto stranky, muzete se mne ozvat na muj email: Jvyskala@email.cz, prosim? ja vam poslu zdroj/link
    16. 8. 2016 13:15 Jan Kašpar
    Tomáši, Filipíny naopak mají síry nadbytek. Před pár lety tam uložila Pinatubo síry do půdy na pár století dopředu. Indie je jiná, tam byla poslední velká erupce koncem křídy. A to je už nějakých 60 - 70 milionů let, (viz Dekánské trapy), za tu dobu už tu síru monzuny vymyly a spolehlivě spláchly do moře.

    výnosnost

    2. 8. 2016 15:33 Zakladatel vlákna: Kim Králík
    Dobrý den, chci se zeptat na průměrnou výnosnost u odrůd Lukan a Slavin. Mám na mysli jakou můžu očekávat sklizeň z 1kg sadby. Berme v potaz vhodné podmínky a počasí. Předem děkuji za odpověď
    2. 8. 2016 21:22 Jan Kozák
    V dobrých podmínkách dává česnek násobek počtu stroužků. Z toho plyne, že u obou odrůd by to měl být desetinásobek.

    příprava

    31. 7. 2016 11:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den jaká je nutná příprava pro podzimní sadbu česneku a po čem mohu nebo je nejlepší sázet česnek (resp po jaké zelenině)
    Děkuji Jaroslav
    1. 8. 2016 12:50 Pavel Trupl
    Česnek v otázkách, četl jste? je to taková dobrá příprava před tím, než se člověk na něco zeptá, předchází se tak tisíckrát opakovaným otázkám a z nich vyplývající možné mrzutosti diskutujících a tak podobně...

    sadba

    29. 7. 2016 21:13 Zakladatel vlákna: Aleš Havrda
    Zdravím všechny pěstilete :-)
    Prosím o radu jak nejlépe postupovat při vytváření sadby česneku.
    Četl jsem zde, že se má sadba namočit do sulku už koncem srpna, co ej na tom pravdy? Poraďte jak postupujete vy.

    Předem díky :-D

    Morenie

    28. 7. 2016 16:45 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobry den, uz som sa raz pytal na morenie cesnaku ale objavili sa tu nove spravy ohladom Gliorexu a tak Vas prosim mozete napisat nejaky postup co najvhodnejsi, stale to chapem tak ze sulkou sa mori hned ako dostanem sadbu hlavne proti vlnovniku (teoreticky proti hadatku), potom by som mohol namorit cesnak v Rovrali a kym bude este mokry ho posypat Gliorexom? Alebo sa to nemoze kombinovat? Je vobec rozdiel medzi Gliorexom a Rovralom? Alebo nebolo by lepsie morit Rovral pred vysadbou a potom hned ked zacne rast aplikovat postrek alebo zalievku Gliorexom? Dakujem
    28. 7. 2016 21:42 Jan Kozák
    Vlhký česnek se před výsadbou prosype Gliorexem. Aplikace zálivkou by měla minimální účinek.
    Gliorex obsahuje spóry hub, které napadají patogenní houby. Výrazně omezují i Fusarium. Je to přípravek zcela ekologický.
    29. 7. 2016 0:01 Hana Kopecká
    Dobrý den, ještě jsem si nestihla Gliorex více nastudovat, ale předpokládám, že bude mít podobné omezení jako Polyversum (chytrá houba) tj. kontakt se zbytky chemikálií z mořící lázně ho zabije. V tom případě bych nekombinovala s Rovralem, ale použila jen na česnek namočený ve vodní lázni. Ještě upozorním že v  případě POlyversa je třeba myslet na to, že má výrazně omezenou použitelnost při teplotách pod 10C, houba se nemnoží a není moc životu schopná. Proto jsem jej nikdy nezkoušela při podzimní výsadbě, v sezoně mám ovšem velmi dobrou zkušenost. Tušíte jaký je teplotní rozsah použítí v případě Gliorexu?
    děkuji za odpověd
    2. 8. 2016 16:00 Jan Kozák
    Nemusíte mít obavy, že předcházející moření Rovralem omezí vliv Gliorexu.
    29. 7. 2016 15:05 Martin Lokaj
    Takže to chápem správne že Gliorex nekombinujeme s Rovralom? A ešte máte nejaký návod ako cesnak posypat rovnomerne? V návode je 10-40g / 10 kg sadby. Ale keď rozložím 10 kg sadby je to slušná plocha a bojím sa, že tých povedzme 20 g skončí na malom množstve.

    Lubomír Caby

    28. 7. 2016 8:58 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    Madarský česnek Jana Kašpara je všude na tržištích i v marketech je ostrý,chutově nic moc. Janša ,jaká odrůda,kdy se sadilo,jaká je náplava,kdy a kolik se hnojilo.To Jan Kašpar zatajil. Ještě má sklizeň ve třetí trati mělce . Tristan 8 cm,7 cm porucha Tristanu, Anton 7 cm,rusák 7 cm ,poprve od roku 1980 dostal vodu a neměl žluté konce listů.
    Jirka Lovosice
    7. 8. 2016 18:53 Jan Kašpar
    Abych to tu nezapleveloval. Rokambol není zrovna obvyklý druh v supermarketech či tržištích. Pěstování: Spon 40x20 cm, kloubka 8 až 9 cm. výsadba termín podle Mattioliho, hnojení podle doc Vlčka CSc, močovina 1x podle ing Kozáka, jakmile se objeví špička strboulu. Závlaha méně častá, ale vydatná podle počasí(obvykle 2x až 4x po cca 2 m3/100m2). Chemie: Polysulfidy, koloidní síra, měď a někdy KMnO4. Spokojen??

    Bílá sklerociová hniloba

    24. 7. 2016 22:46 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, v loňském roce mě postihla sklerociová hniloba česneku, přestože jsem aplikoval dusíkaté vápno. Hniloba se postupně rozšířila téměř na celý pozemek, což se mě nikdy před tím nestalo. Z toho plyne moje otázka - nezničí se použitím dusíkatého vápna také užitečné bakterie, které s touto hnilobou bojují?
    Na Vašich stránkách mě zaujal příspěvek paní myslím že se jmenuje Kopečná, která použila proti sklerociové hnilobě bio přípravek Polyversum. Tož jsem se rozhodl přípravek vyzkoušet. Aplikoval jsem jej během růstu 3x, nejprve jsem stříkal postřikovačem na stonek od vrcholu k půdě, při poslední aplikaci do mezery mezi stonkem a půdou, takže přípravek stíkal po stonku k hlávce.
    Výsledek - ačkoli jsem použil vybranou "čistou" sadbu z loňské zasažené sklizně, vyskytlo se jen několik napadených rostlin, které jsem průběžně odstraňoval. Na další rostliny se hniloba nepřenesla, tekže mám za to, že polyversum funguje. Má někdo další obdobnou zkušenost?
    24. 7. 2016 23:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, ano, byla jsem to já, kdo psal o polyversu a sklerocii. Letos jsem ho aplikovala preventivně na záhony, kde před 2 lety byl česnek a některý byl napadený sklerocii. Prostě nemám víc místa a chci pěstovat i jiné plodiny, tak střídám takto. A letos mám sice cibule menší, vliv stesu z počasí a méně výživy a péče. Ale žádná sklerocie. Napadené rostliny jsem pečlivě likvidovala, obuv a nařádí dezinfikovala v savu rovnou na záhonku, vše nemocné šlo ke spálení. Pak jsem aplikovala dusíkaté vápno. S polyversem má skvělou zkušenost jako prevence u rajčat. Letos se objevila plíseň na rajčatech u rodičů, vše postříkáno a rostliny jsou pěkné. S přípravkem Glirorex nemám zkušenost, je to novinka, asi ji vyzkouším. Když byl česnek napadený Sklerocií, aplikovala jsem poprvé 3x silnější koncentraci polyversa než udává výrobce. Konzultováno přímo ve firmě. Jestli máte zájem o detailnější informace nechte email, ozvu se vám.
    25. 7. 2016 11:30 Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, děkuji paní Kopecká,za dobrý typ. Já jsem použil polyversum také na brambory, před sadbou byly pokryté takovou bílou patynou, zřejmě plíseň. Hlízy jsem postříkal v přenosce a potom ještě po položení do brázdy - minimální spotřeba polyversa. Výsledkem jsou krásné natě, bez nějakých zažloutlých, špatně rostoucích. Zatím jsem vykopal jen pár brambor, ale překvapilo mě, že staré brambory(ty sázené), které často vyhnijí, jsou tentokrát sice scvrklé, "spotřebované", ale nehnijí. A to jsem je sázel na pole, kde jsem předloni po silných deštích třetinu brambor vyhodil shnilých a následně po aplikaci dusíkatého vápna vloni sklízel česnek, napadený sklerociou. Příští rok se chystám na toto pole vysadit řádek česneku a prověřím, jestli je polyversum opravdu takový zázrak. Ještě k česneku - vy ten česnek stříkáte plošně na list? Myslím, že je dobré stříkat právě ke stonku, protože právě tam se sklerocie uchytí. Já jsem stříkal normální koncentraci, tj.kávovou lžičku na 5 l vody.
    26. 7. 2016 17:32 Jana Kopecká
    Dobrý den, polyversum jsem aplikovala na krčky stonků těsně nad zemí a pak prolila ještě záhon konví s kropítkem (když byl česnek napaden). Jako prevenci aplikuji zálivkou jen ke stonkům a jsem spokojená. Tak ať vám zahrada vzkvétá:-)

    Dávkování Gliorexu při namáčení

    24. 7. 2016 20:09 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,jaké je dávkování Gliorexu při namáčení stroužku? Kolik ho budu potřebovat na 100 litrů vody?
    24. 7. 2016 20:24 Jan Kozák
    Gliorex nedávejte do mořicí lázně, protože byste ho potom většinu vylil. Po namoření a odkapání ještě mokré stroužky Gliorexem prosypte. Takto ulpí všechen přípravek na stroužcích. A ještě jedna důležitá informace: skladujte Gliorex v chladnu.

    Sklerociová hniloba česneku

    24. 7. 2016 11:26 Zakladatel vlákna: David M.
    Dobrý den,
    letošní česnek jsem měl pravděpodobně napaden sklerociovou hnilobou (viz foto - bohužel týden po sklizni, takže to není tak dobře znatelné). Je mi jasné, že znovu sázet česnek nelze. DÁ SE ČESNEK NAPADENÝ SKLEROCIOVOU HNILOBOU KONZUMOVAT? Podotýkám, že na pohled je napadený jen na povrchu, ale vím, že plísně obecně "pronikají dovnitř" napadené plodiny, aniž by to bylo viditelné. JAKÁ JE PŘÍPADNĚ SKLADOVATELNOST TAKTO NAPADENÉHO ČESNEKU?

    Děkuji David
    24. 7. 2016 20:20 Jan Kozák
    Pokud byste mi někdy brzy ráno nebo večer zavolal, měl bych nějaké doplňující otázky, abychom se ubezpečili o správném určení choroby.
    Při napadení česneku bílou sklerociovou hnilobou (bývá to zjevné na přelomu května a června) je třeba všechny rostliny s příznaky napadení vytrhat a zlikvidovat, ale ne paří do kompostu ani do biologického odpadu v obci. Okolní rostliny do vzdálenosti aspoň 60 cm rovněž sklidit, očistit od vnějších suknic (ponechat jen jednu) a rychle usušit a bez problémů konzumovat. Většinou to stačí, takže ostatní rostliny vydrží do normálního termínu sklizně. Ale i ty je vhodné hned po sklizni očistit na jednu suknici, usušit a dále uchovávat v suchu. Tyto cibule jsou bez problémů konzumu schopné, běžně skladovatelné. Skladujte v suchu.

    Odhlávkování

    21. 7. 2016 23:11 Zakladatel vlákna: BÉDA
    P.inženýre, před časem se někdo ptal na to, že když odhlávkoval a stvol pak rostl dál, radil jste ho ponechat, nahradí list.Vyhledem k tomu, že v posledních letech česnek "krásně žloutne" kdekomu /letos i přesto krásná úroda/,ptám se zda by snad při odhlávkování /v dalších letech/ nebylo lepší odlomit jen konec či menší část konce, aby se zvětšila listová plocha a tudíž i teoreticky větší výnos. Děkuji za názor. P.KAŠPAR-též(mimo jiné odr.)pěstuji 2odr. Maďarského česneku (u třetího jsem bohužel s koupí zaváhal)a jsem s nimi spokojen, ač zdaleka nedosahují Vaší velikosti.Přeji mnoho úspěchů v pěstování.B.
    24. 7. 2016 20:00 Jan Kozák
    Jistě, pokud se odlamovaná část nespotřebovává v kuchyni, pak skutečně odlamovat pouze květenství.

    Pacibulky

    21. 7. 2016 22:41 Zakladatel vlákna: BÉDA
    P.inženýre,nikde jsem to nenašel, prosím o sdělení, rád bych věděl počet a velikost cibulek v pacibulkách u česneků Havran, Vekan a Jovan. A ještě- u Havrana se stabilně udává počet stroužků 6, můžou mít nekteré cibule i 7? Moc děkuji za odpověď. Béda
    26. 7. 2016 7:56 Jan Kozák
    Máte pravdu, toto nám v popisu odrůd chybí (ani nevím, jestli to vůbec někdo uvádí, nikdy jsem si toho u popisu odrůd nevšimnul), musíme to doplnit. Pro Vaši orientaci uvádím přibližný počet pacibulek v květenství: Havran 100, Vekan 200, Jovan 50.
    Havran má někdy 3, ale také 8 stroužků. Při běžné velikosti jejich 5 - 6. Mně by se nejvíc líbil počet 8.

    Týden,dva?

    21. 7. 2016 18:31 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den,odrůda Havran jak ho ještě nechat dlouho,pacibulky jsou některé již narovnané.Děkuji Miroslav
    24. 7. 2016 19:58 Jan Kozák
    Podle tohoto snímku toho moc nepoznám, proto neberte moji odpověď za stoprocentně objektivní. Viděl bych to tak do týdne, později raději ne.

    Ke sklizní česneku od p.Jana Kašparů.

    21. 7. 2016 11:22 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
    21. 7. 2016 11:26 Jindřich Janša
    Ještě bych chtěl poprosit, zda by nešlo dodat k té nádheře "curriculum vitae".
    Jaká odrůda, kdy se sadilo, jaká je půda, kdy a kolik se hnojilo atd.
    Snad bychom se mnozí chtěli poučit a dosahovat podobné úrody.
    Děkuji.
    21. 7. 2016 12:37 Jan Kašpar
    Česnek zakoupen jako konzumní v roce 1973 poblíž města Gyor v Maďarsku od místního rolníka, celkem 3 cibule, přímo "z pole", váhy jednoho kousku po usušení okolo 150g. Od těch let jej pěstuji, (už je tomu 43 let) točím ho ve 4 letém cyklu. (čtvrtým rokem jde vždy na stejný záhon) A jsem s ním náramně spokojen. (Pro zajímavost panu Kozákovi jsem v roce 2013 zaslal cca 2 kg /16 cibulí/ včetně vzorku strboulů s pacibulkami, cca 35 cm dlouhého stonku a vzorku listů. Pokud ho pan Kozák uzná za vhodný k přešlechtění, mohl by to být docela zajímavý produkt). Jinak trvanlivost je velmi příjemná, viz snímek. Ty dvě cibule uprostřed s tmavší barvou jsou loňské, z roku 2015. Okolo jsou letošní, sklizeny 14.7.2016. Jedná se o typ "Rokambol", nízký širokolistý podzimní paličák s několika velkými pacibulkami ve strboulu. Zajímavé je, že odstranění strboulu nemá příliš velký vliv na velikost a hmotnost vlastní cibule. Nevýhodou je, že chutná mnohonožkám, která vyhlodávají podpučí a občas se prokoušou dovnitř cibule, kde si udělají byteček. Zamačkávám je při sklizni palcem, neb se mi nechce lít nějaké pyrethroidy, organofosfáty či neonikotinoidy apod. do půdy. Hmotnostní průměr dělá 120 až 130g na sušenou cibuli. Špičkově 160, už udělal i 6 sušených cibulí na 1 kg, ale to se stalo za těch více než 40 let jen 2x.
    27. 7. 2016 21:31 lubomir caby
    Váž.pan Kašpar, prosím Vás o zaslanie mailovej adresy na lubomir.caby@gmail.com. Chcem sa informovať na ten maďarský cesnak. Ďakujem

    benátčan

    21. 7. 2016 11:20 Zakladatel vlákna: josef formánek
    Dobrý den pane Kozáku,
    mám letos poprvé vaši odrůdu benátčan a mám několik dotazů.
    Sadil jsem část loni na podzim - konec 11/2016 a potom konec 02/2016.
    Loni sázené nyní polehávají, letošní stále stojí.
    Z hlediska sklizně - ještě počkat do začátku srpna, nebo loňský sklidit a letošní o týden později ??!
    Měl jsem za to , že je benátčan nepaličák, ale stále se objevují nové palice - i nyní po dovolené, a to jak loňský tak i letošní česnek a poměrně velký podíl - více než polovina. Znamená to něco ??!
    Díky
    Josef Formánek
    24. 7. 2016 19:49 Jan Kozák
    Jakmile nať poléhá, je to znamení na sklizeň. Proto skliďte nejprve podzimní výsadbu a s jarní ještě počkejte.
    Úzkolisté napaličáky v extrémních podmínkách skutečně květenství vytvoří. Vždycky je to později, než u paličáků. Jedna paní loni nebo předloni psala, že se jí na Benátčanu vytvořily květní stvoly až po sklizni.
    < Novější4950515253Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne