Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Jarní výsadba

    16. 2. 2022 9:42 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    ještě bych se ráda doptala ke včerejšímu dotazu ohledně sázení až na jaře...v diskuzi jsem našla napsáno, že pokud budu místo podzimu sadit až na jaře, není doporučeno moření v Sulce, mohu se zeptat, zda jsem to tedy pochopila správně a proč tomu tak je? A česnek, který je napaden vlnovníkem, tedy mám zasadit bez moření? Děkuji.
    17. 2. 2022 11:46 Libor Hejduk
    V principu sulka neuškodí, pokud nepřetáhnete doporučované dvě hodiny. Spíš jde o to, aby česnek nebyl už narašený a nerostly mu kořínky, ty by se pak mohly spálit. Další věc k diskusi je odrůda česneku. Jak už někde proběhlo diskusí, tak z nějakého důvodu jarní úzkolisté nepaličáky vlnovníku nešmakují. Takže spící česnek bych se nebál namořit, ale pokud stroužky jsou zdravé, tak to asi není bezpodmínečně nutné. Pokud už raší, tak bych ho buď nechal do kuchyně nebo nasázel bez moření.
    17. 2. 2022 14:30 Marika Šedivá
    Dobrý den,
    děkuji, stroužky neraší...některé jsou ale "chycené" vlnovníkem...jde o ozimý česnek Vekan a Havran, který jsem nezasadila na podzim a chci to tedy udělat nyní...při projíždění diskuze jsem narazila na to, že pan Kozák píše, že moření ozimého česneku před jarní výsadbou nedoporučuje...
    17. 2. 2022 19:38 Jan Kozák
    Já na rozdíl od Vás diskusi projíždět neumím (nebo na to nemám trpělivost), tož reaguji na aktuální dotaz. Určitě namořte, ale maximální doba moření je dvě hodiny a šup s tím do země.
    17. 2. 2022 20:29 Marika Šedivá
    Dobře, moc děkuji, mějte se pěkně.
    17. 2. 2022 20:50 Roman Kubica
    Dobrý deň , 
      Ste si istá , že Váš cesnak je napadnutý vlnovníkovcom ? Podľa môjho názoru ,až by mal na sebe vlnovníkovca  už od leta, bolo by už dávno po cesnaku. Nie každému sa podarí preskladniť paličiak až do súčastnosti bez príznakov "amortizácie " Možno považovať za úspech ,že máte vôbec čo sadiť,,pokiaľ sa bavíme o paličiaku. Morenie nenarašeného sadiva v Sulke max 2 hod zvyšuje úrodu aj kvalitu (mám odskúšané ) Je vysoko pravdepodobné , že z jarnej výsady paličiaku budete mať "jedináky "   Tiež sú svojim spôsobom zaujímavé ,takže smelo do sadenia
    18. 2. 2022 10:47 Marika Šedivá
    Dobrý den,
    ano - paličák a ano, jsem si jistá na 99%, že některé stroužky jsou napadeny vlnovníkem :-) No upřímně mi nepřijde až takový úspěch, že česnek vydrží do února...skladovatelnost se uvádí i delší...ale já úplně ideální podmínky ke skladování nemám (záleží, jak vlhký je podzim atd.), ale do toho března mi větší část vydrží tedy, což mi přijde jako standard...semtam se jednostroužkový česnek vyskytne i běžně, s tím problém mít nebudu, jinak děkuji za příspěvek.

    česnek pod mulčem z trávy

    16. 2. 2022 8:20 Zakladatel vlákna: Milan Švec
    Dobrý den, pane inženýre Kozáku. Jsem drobný pěstitel (záhonek ca 10m2), teď přes zimu jsem si pročetl celou zde existující diskusi a při té přiležitosti jsem se dočetl o možnosti zamulčovávání. A aniž bych nějak moc přemýšlel, hned jsem  jak opičák nelenil a už mám na z prosince zasazeném česneku cca 5cm vrstvičku posekané trávy (nejprve jsem ještě pocukroval dřevním popelem). Ale až teď  později mně došlo, že kromě všech výhod, které by to mělo - mohlo porostu přinést, jsem si některé plánované jarní činnosti trochu znesnadnil.Dovolím si proto položit dotaz, zda uvažuji správně-Jarní aplikace -zálivka Clonoplusu s Lignohumátem - zaleji roztokem  běžnou koncentrací a poté ještě "spláchnu" další dávkou již jen čisté vody, abych  vše dostal hlouběji-? Přihnojení ledkem a síranem draselným provedu podobně? A  ohledně případného kypření - kultivace porostu- tato činnost by v tomto případě měla teoreticky odpadnout , nebo  bych se měl v průběhu růstu česneku do porostu s motyčkou občas přeci jenom i přes mulč resp pod mulč  podívat? Samozřejmě, že po zasazení česneku jsem od shora půdu lehce utužil. V těch mých 10m2 by to nebyl uplně neřešitelný problém, ale uvažuji správně, že tato činnost tak jako tak oním zamulčováním opravdu odpadá, uvažuji správně? - Pro zkušené zahrádkáře asi hloupá otázka, ale já jsem nedávno ještě "panelákový" bez jakéhokoliv vzdělání v oboru a toto jsem v diskusi  nikde neobjevil.(V případě sucha budu porost samozřejmě udržovat zálivkou standardně). Děkuji předem za Váš čas, který budete muset věnovat mému dotazu, a tedy lehce s omluvou Milan Švec      
    17. 2. 2022 19:47 Jan Kozák
    V zásadě uvažujete správně. Ledek vápenatý a síran draselný asi plánujete rovněž zálivkou, což by bylo účinnější. Motyčku si nechte schovanou, jednotlivé plevely normálně vytrhejte. Mulč rovněž snižuje potřebu zálivky.
    Ale mě by také něco zajímalo. Vaše příjmení v pátém pádě je Švecu(jak by se asi řeklo na Moravě) nebo Ševče?
    18. 2. 2022 11:43 Libor Hejduk
    Znám osobně několik lidí s příjmením Švec a myslím, že aspoň u nás na jihu Čech používáme tvar Šveci.
    19. 2. 2022 0:42 Milan Švec
    Děkuji za odpověď. 
    A co se týče jména - Vy mi dáváte, pane inženýre :-) . Nuže- Před mnoha lety jsem byl tímto dotazem osloven u stolu, kde již všichni byli v docela povznesené  náladě a  ve finále se do sebe pustili učitelka z prvního stupně s  češtinářem z druhého stupně (Ševče- Šveci), již si nepamatuji, kdo obhajoval jaký tvar, ale bohužel si pamatuji, že z tehdejší diskuse, která byla všechno možné, jen ne klidná,  jasného vítěze nebylo, tož se musím přiznat , že do dneška nevím. A protože jsem od Českých Budějovic ( u nás se říká Budějic), tak na ten moravský tvar Vám odpovědět  neumím už tuplem :-)
    Ještě jednou děkuji a s přáním pokud možno klidného víkendu  Milan Švec  
    19. 2. 2022 12:06 Jan Kozák ml.
    Správcům diskuse se oslovení zobrazí po kliknutí na jméno autora příspěvku, ostatní mohou zkusit mou službu sklonovani-jmen.cz, kterou na webu i v e-mailech využíváme. U jmen s více správnými tvary (jako v tomto případě Šveci a Ševče) volba závisí na rodinné tradici daného nositele jména; zná-li ji mluvčí, je pro něj závazná.
    20. 2. 2022 12:10 Milan Švec
    Hned se jdu pochlubit manželce, co se mně na těchto Vašich stránkách podařilo právě opět dozvědět za zajímavou informaci.  Víte, já když jsem si teď  přes zimu četl veškerou tuto diskuzi od úplného začátku, tedy u čtení trávil nemálo času, tak ona si mne občas dobírala, cože tady mohu furt dokola studovat nového. A tak mi nezbývá , než opět pánům Kozákům  poděkovat za všechny cenné rady a informace, jež se mně resp nám všem návštěvníkům těchto stránek dostává. MŠ
    21. 2. 2022 16:40 Jan Kozák
    A ještě můžete tu svou panímámu od nás pozdravovat.
    22. 2. 2022 23:21 Milan Švec
    Právě jsem vyřídil. Nejdřív nechápala, tak jsem musel lehce objasnit,  nato se  usmála a  moc prý děkuje. (  musím ale říct, že  ještě dodala, abych Vás příště takovými blbostmi neobtěžoval a to nemluvě , že všichni pak vidí, že nemám co na práci ) 

    Rizocore

    15. 2. 2022 19:09 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, kolik gramů rizocore byste aplikoval na 40aru? Jak jsem se dočetl stačí aplikovat v polovině března a jednu aplikaci? Děkuji
    17. 2. 2022 19:55 Jan Kozák
    Na Vaši plochu byste měl použít 20 gramů přípravku Rizocore. Jedna aplikace určitě stačí; termín polovina března je orientační, záleží na tom, kdy se otevře jaro. Může to být i koncem února, ale i začátkem dubna.

    Výsadba česneku na jaře

    15. 2. 2022 10:33 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    na podzim jsem nestihla česnek zasadit, ráda bych to udělala teď na jaře, sadbu mám od Vás...nebude to problém a na co bych si měla dát pozor? Kdy se zhruba dá takový česnek sklízet? Děkuji.
    15. 2. 2022 10:43 Libor Hejduk
    Záleží, co máte za odrůdu. U jarních úzkolistých nepaličáků to problém není. U ostatních se může stát, že cibule nedorostou a nerozstroužkují se a může být snížená skladovatelnost. Jinak sklízí se +- stejně, možná o chloupek později, ale moc bych na to nesázel. Každopádně bych s ním šel do země co nejdříve. Loni jsem sám sázel snad až začátkem února - JapoII, Havran, možná trochu Antona, už nevím a celkem narostl. Letos se mi to povedlo podobně, naštěstí se zdá, že Japo II bude asi mou nejoblíbenější odrůdou.
    15. 2. 2022 11:04 Marika Šedivá
    Dobrý den,
    mám Havran a Vekan...zkusím tedy, děkuji Vám.
    15. 2. 2022 11:11 Libor Hejduk
    Jiná možnost je ho sežrat, pokud nebyl namořený. Ale stejně lepší je nechat to aspoň nějak narůst a spotřebovat až potom.
    15. 2. 2022 11:20 Marika Šedivá
    Namořený nebyl, pořád jsem zvažovala, co s ním...čeká mě stěhování, tak jsem pořád váhala, jestli stihnu sklidit, jestli sadit do kbelíků třeba atd., nakonec to vypadá, že bych ho možná i sklidila, takže zasadím a uvidím, co z něj bude...jen ze zvědavosti nemá někdo zkušenost se sázením jinam, než na záhon? Do truhlíků, kbelíků apod.
    15. 2. 2022 12:20 Vaclav Kavka
    Dobrý den, před několika lety jsem vysazoval až v březnu na balkoně. Vzešel současně s tím v záhoně a sklizeň byla normální. Ale uskladněný byl v chladu a v okamžiku sázení byl probuzený.
    15. 2. 2022 12:59 Jan Kozák
    Sázení do nádob je spojeno s mnohem větší pracností během celé vegetace. Já bych ho dal určitě do země a v případě stěhování ho třeba podtrhnul.
    15. 2. 2022 13:16 Marika Šedivá
    Dobře, děkuji moc  za odpovědi.
    15. 2. 2022 19:08 Josef Bříza
     V pohodě ,já sázím i zimí paličáky a sklízí později a skladovatelnost dobrá!

    Stomp x rizocore

    15. 2. 2022 7:43 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, v první polovině dubna plánuji aplikovat
    přípravek Stomp. Je vhodné ve stejném termínu aplikovat Rizocore a pak společně
    zavláčet, nebo by jste doporučit obě aplikace časově oddělit? (možná je vhodnější
    rizocore aplikovat už v půlce března?). Druhý dotaz mám ohledně graminicidu
    (v záhonu mám výdrol z pšenice)- kdy by jste doporučil aplikovat? je také vhodné
    graminicid zavláčet? Velice děkuji za odpověď. 
    15. 2. 2022 12:56 Jan Kozák
    Sice není problémem smíchat Rizocore se Stompem, ale jak sám uvádíte, to Rizocore tam chce dát dříve. Graminicid na výdrol obilí můžete dát kdykoli, když bude dost teplo, aby ho rostlina dobře přijala. Graminicidy jsou listové herbicidy, tedy se nezavlačují, ani by se neměly aplikovat krátce po vláčení, kdy mohou být mechanicky poškozeny listy česneku.

    Houbomilka česneková

    14. 2. 2022 12:28 Zakladatel vlákna: Zdeněk Danda
    Dobrý den, teď mají přijít dle předpovědi cca 3 teplé dny. Je pravděpodobné že houbomilka právě teď začne klást ? Je účelné již zakrýt netkanou textilií pole ? Nebo je na tu bestii ještě brzo ? Jsem z lounska. Děkuji
    14. 2. 2022 19:15 Jan Kozák
    Ty tři dny by musely být teploty nad deset stupňů, ale to asi nikde nebude, takže houbomilka by ještě létat neměla. Ale netkanou textilii je dobré dát co nejdříve, protože má pršet a její pokládání bude pak nepohodlné.

    Herbicid

    12. 2. 2022 16:45 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den, dokážete mi prosím doporučit nějaký herbicid do česneku pro neprofesionální použití? Sharpen se už těžce shání. Děkuji 
    12. 2. 2022 18:04 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Co třeba přípravek PLEVEL-EX ?

    Houbomilka

    10. 2. 2022 10:17 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den, jaký přípravek budete letos používat na houbomilku?
    13. 2. 2022 18:59 Jan Kozák
    My máme to štěstí, že u nás houbomilka není, proto nemusíme proti ní bojovat. Mám však dojem, že proti ní není v současné době žádný účinný přípravek registrovaný. A protože předpokládáme, že i plevel letos zvládneme bez herbicidu, tak se bez chemických přípravků letos obejdeme. Ale postřikovač zahálet nenecháme, protože v předjaří budeme aplikovat Rizocore a později listovou výživu.
    13. 2. 2022 20:52 Radek Bohmalský
    Dobrý večer,to je samozřejmě nesmysl,co píšete.Pěstuje pro Vás více zemědělců,takže nemůžete zaručit,že houbomilku nemáte.A za druhé co vymýšlí EU,tak nezájem.Pokud byl jednou registrovaný prostředek proti houbomilce,tak používám dál,známej má zásobu.
    13. 2. 2022 21:51 Jan Kozák ml.
    Část produkované sadby si pěstujeme sami, část naši smluvní pěstitelé. Protože v naší oblasti česnek pěstujeme 30 let, můžeme z pozorování vyvozovat, že v naší oblasti aktuálně výskyt houbomilky nehrozí, a tudíž je zbytečné proti ní nějaký přípravek používat.

    I já jsem dotaz pochopil tak, že se tazatel ptá, co který pěstitel míní proti houbomilce použít. Přepokládám, že kdyby chtěl vědět, co požívá někdo jiný, formuloval by dotaz jinak.

    YaraMila, Ledek vápenatý, močnovina

    8. 2. 2022 15:51 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
    Dobrý den, pane Kozáku, blíží se jaro a měl bych dotaz na první přihnojování česneku. Zde na vašich webových stránkách jsem se dočetl, že lze aplikovat YaraMila complex v jedné či ve dvou dávkách v případě dřívějšího aplikovaní. Jak to potom vypadá v praxi? Šlo by to rozvrhnout takto? CCA 10. kalendářní týden (KT) první dávka YaraMila 1.5-2 kg/ar. Druhá dávka cca 13. KT YaraMila 1.5-2 kg/ar. Třetí dávka 16.KT rozhodit ledek vápenatý 1kg/ar. Poté v květnu začít aplikovat močovinu v koncentraci 1Kg/20l/vody. Dekuji za Váš názor. Ondřej
    9. 2. 2022 17:49 Jan Kozák
    YaraMila complex dejte pouze jedenkrát, potom ledek vápenatý jednou až dvakrát, záleží na tom, kdy se nám otevře jaro. No a pak už močovinu.
    10. 2. 2022 10:20 Pavel Baxa
    YaraMila complex doporučují přihnojit co nejdříve. Klidně už na konci února.
    10. 2. 2022 15:44 Jan Kozák
    Správná připomínka.

    Stomp

    30. 1. 2022 16:36 Zakladatel vlákna: Petr Paštyka
    Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat jestli mužů teď aplikovat Stomp  na česnek? Mám toho cca 120m2 kolik budu potřebovat množství a poměr? Předem dekuji
    31. 1. 2022 18:23 Jan Kozák
    Budete potřebovat necelé půldeci přípravku Stomp 400 SC. Vzhledem k tomu, že jeho účinek trvá asi tři měsíce, nepovažuji tento termín za vhodný.
    1. 2. 2022 8:11 Jiri S.
    Dobrý den, přidal bych se s dotazem ohledně stompu-je
    do česneku vhodný stomp „aqua“? Děkuji za odpověď,JS.  
    1. 2. 2022 10:11 Jan Kozák
    I tento herbicid je do cibulové zeleniny registrovaný. Viz: https://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/#rlp|prip|uredni|detail:Stomp%20Aqua

    Zajímavé video

    27. 1. 2022 15:30 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Https://www.youtube.com/watch?v=4L76EC8CL10  Dobrý den .Dnes jsem našel zajímavé video o pěstování česneku ve španělsku. Nejvíce mne zaujal způsob ořezávání kořínků. Sice nerozumím ani slovo ale je to pěkná podívaná na partu pracovitých lidí. Snad se to bude někomu líbit. S pozdravem a přáním dobré úrody Polách

    Jarní hnojení

    27. 1. 2022 11:43 Zakladatel vlákna: Zdeněk Fišer
    Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat, kdy a jakou dávkou začít jarní přihnojení česneku Cereritem. Na podzim se nehnojilo, pouze se aplikovalo dusíkaté vápno. Děkuj za odpověď. Fišer
    27. 1. 2022 19:59 Jan Kozák
    Jarní hnojení česneku Cereritem je málo účinné, hnojíte spíš následnou plodinu. Máte-li pocit, že potřebujete pohnojit, pak volte raději síran draselný (co nejdříve) a potom ledek vápenatý. Fosfor už dolů nedostanete, když tak přes list.

    Sclerotinium

    18. 1. 2022 22:11 Zakladatel vlákna: Roman Kubica
    Dobrý deň,   zaujímalo by ma ,či nemáte skúsenosť s použitím bio prípravku CONTANS WG  proti sclerotiniu. Prípravok je viac rokov registrovaný v repke a slnečnici .  Aplikuje sa na strnisko po zbere predplodiny postrekom  a potom pred sejbou .  Ďakujem za odpoveď.
    27. 1. 2022 19:56 Jan Kozák
    Nereagoval jsem na Váš dotaz; čekal jsem, že se někdo ozve. My jsme se s tím zatím nesetkali, ale poohlédneme se.

    Pšenice v česneku

    18. 1. 2022 18:00 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den,V záhonu s česnekem (0,5ha) mi začíná vykukovat pšenice,která zde byla jako předplodina. Na jaře budu aplikovat Stomp a vláčet, alepředpokládám, že stomp na obilniny neplatí? Jak se obili nejlépe zbavit ?Děkujiza odpověď. 
    18. 1. 2022 19:08 Jan Kozák
    Právě kvůli výdrolu nejsou ozimé obiloviny šťastnou předplodinou. Ale chemicky se to dá vyřešit. Použijte jakýkoliv graminicid.
    10. 2. 2022 10:28 Pavel Baxa
    Na výdrol pšenice je dobrá Targa Super.

    Co dělat?

    16. 1. 2022 0:00 Zakladatel vlákna: Stanislav Petráň
    Dobrý den, sadili jsme česnek v listopadu, dostatečně hluboko a do vychladlé půdy. Vzhledem k vysokým teplotám v prosinci a lednu se u některých objevili zelené klíčky. Jak postupovat dále, když zima ještě neskončila a mohou přijít mrazy? Nezmrznou klíčky? Má se naklíčená sadba zakrýt? Prosím o radu. Děkuji
    16. 1. 2022 19:37 Jan Kozák
    Pokud pěstujete české odrůdy, nemusíte dělat nic. Ani dvacetistupňový holomráz jim neuškodí. V případě francouzských a španělských odrůd by bylo jistější, možná dokonce potřebné, vyrašený česnek přikrýt např. bílou netkanou textilií. 
    17. 1. 2022 0:29 Stanislav Petráň
    Děkuji za odpověď. Sadbu máme od Vás, tak bychom se neměli obávat.Přeji mnoho šlechtitelských úspěchů a pevné zdraví do dalších let. S.Petráň

    Pšenice v česneku

    10. 1. 2022 11:10 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den,

    V záhonu s česnekem (0,5ha) mi začíná vykukovat pšenice,
    která zde byla jako předplodina. Na jaře budu aplikovat Stomp a vláčet, ale
    předpokládám, že stomp na obilniny neplatí? Jak se obili nejlépe zbavit ?Děkuji
    za odpověď. 
    18. 1. 2022 21:45 Roman Kubica
    Prípravok  STOMP  sa používa proti burinám aj v obilninách . Ja by som to riešil použitím graminicídu  aspoň týždeň pred bránením , aby mal prípravok čas zabrať.
    Taktiež s postrekom netreba ponáhlať ,počkať pokiaľ nevzíde všetok výdrol pšenice  a prvá vlna trávovitých burín  . Jednou ranou viac múch.

    předplodina

    18. 12. 2021 17:12 Zakladatel vlákna: Jan Krupár
    Dobrý den, 

    je možné zasadit jako předplodinu meloun a na podzim česnek?

    S pozdravem
    Jan Krupár
    20. 12. 2021 17:38 Jan Kozák
    Dokonce podle zásad střídání plodin je to velmi vhodná kombinace.

    Pacibulky?

    12. 12. 2021 22:34 Zakladatel vlákna: Ing. Otakar Starsy
    Už několik roků po sobě se při sklizni česneku objevují ve stonku (nad zemí) malé stroužky (6 - 8 mm v průměru), 3-4 ks na jedné rostlině. Na pacibulky pocházejí z květové palice ( ty bývají velké max. kolem 3 mm) je to příliš velké. Co to je a jak o mohu zasadit a dále pěstovat?


    Děkuji předem za odpověď a omlouvám se za případnou chybnou terminologii.
    S pozdravem
    Ing. Otakar Starsy
    13. 12. 2021 19:12 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. Častěji se vyskytuje v extrémních podmínkách, více u francouzských než českých odrůd. Morfologicky jsou česnekové cibule dužnaté pupeny na zkráceném stonku. Někdy se stane, že se část zkráceného stonku splete a nezkrátí se. Takto pak bývají vynesené stroužky v jednom, dvou i třech patrech. Lze je využít stejně jako běžné stroužky, tedy i na sázení.

    SKLADOVATEĽNOSŤ

    9. 12. 2021 20:51 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Aka je skladovateľnosť bez straty kličivosti pri pacibuľkach a cibuľkach . -/ forma zachovania odrody /   V GB sa používa aj kryobanka aky je pracovny postup- proces. 
    13. 12. 2021 19:21 Jan Kozák
    Skladovatelnost je ovlivněna odrůdou i ročníkem. Obecně platí, dokud je stroužek použitelný v kuchyni, je použitelný i na sázení.
    Nevím jistě, co znamená Vaše zkratka GB, ale vím jistě, že na vývoji této metody pracoval Ing. Zámečník z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a kryobanku (nejen česneku) světového významu má na starosti. Zamrazují se in vitro embrya. Ale metodiku neznám.
    14. 12. 2021 7:47 Jozef Sisak
    Ďakujem za informacie , ale ako je to zo skladovateľnostou pacibuliek či 1- ročnych cibuliek ?
    14. 12. 2021 19:07 Jan Kozák
    Nepočítejte s tím , že by vydržely déle než do jara následujícího roku.

    Zelenání stroužků

    9. 12. 2021 11:08 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý den pane Kozáku,

    mohl byste prosím poradit čím je to způsobené?
    Díky. R. F.
    ??
    9. 12. 2021 19:10 Jan Kozák
    Zelenání stroužků je fyziologickou poruchou, jejíž příčiny nejsou známy. Nepovažuje se to za závadu.

    Stroužky nad sebou

    3. 12. 2021 21:42 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Jak to funguje? Dva stroužky nad sebou. 
    FotoFoto
    6. 12. 2021 12:14 Josef Vejlupek
    Příroda je mocná čarodějka

    Zvířátko ve stroužku

    3. 12. 2021 18:51 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zdravím. Při loupání a krájení stroužků k sušení jsem zatím ve dvou kilech objevil asi 5 stroužků, které ochutnal nějaký živičich, zřejmě mu moc nejely. Nechci hledat v atlase havětí, zkusím tipnout drátovce?... Nemůžu najít ještě fotku z minulého roku, kdy mi pár troužků provrtala turbovrtačka vertikálně, a to asi měli závody, v rozkrojeném stroužku byly 3 - 4 dráhy vedle sebe furt skrz! 
    FotoFoto
    25. 4. 2022 16:28 Jan Kozák ml.
    Patrně se jedná o fyziologickou poruchu způsobenou nedostatkem železa.

    pacibulky

    2. 12. 2021 11:08 Zakladatel vlákna: Monika Liebichová
    Dobrý den, kdy nejlépe vysadit pacibiulky česneku, které mi zbyly ze dvou květů  z letošní sklizně (z odrůd Bjetin a Vekan)? Jakou mám z nich  očekávat úrodu? Mám je spíše na jaře sklízet na nať, nebo je pravděpodobné, že z nich dozraje česnek? Byť třeba jen jednostroužkový. A šel by ten  evt. nechat v zemi ještě do následujícího roku a sklidit pak dozrálé palice? 
    Děkuji, s pozdravem a přáním pěkného dne Monika Liebichová
    2. 12. 2021 16:45 Monika Liebichová
    Tak jsem objevila velmi podrobný návod zde ve vašich článcích a zkusím to dle vašich rad. Děkuji

    Výsadba česneku

    29. 11. 2021 9:42 Zakladatel vlákna: Veronika Kusníková
    Dobrý den, kontaktuji Vás s dotazem ohledě výsadby. Vyčkávala jsem s termínem výsadby na konec listopadu, bohužel ted o víkendu napadla 20 cm vrstva sněhu. Jak teď postupovat - vyčkat až sněhová pokrývka roztaje  (i když není jasné za jak dlouho to bude) nebo v místě výsadby pokrývku shrnout a provést výsadbu? Bude problém vysazovat česnek do vlhké půdy? Děkuji za Vaši radu.
    29. 11. 2021 15:07 Josef Bříza
     Zdravím ,až ten sníh roztaje tak bude země stejně mokrá. Pokud toho máte malé množství tak sníh odstranit až přituhne tak se lépe sází. Počkejte na odpověď
     p. Kozáka.
    29. 11. 2021 20:21 Jan Kozák
    Stojím před stejným problémem. Potřebuji vysadit sortiment našich česneků do Nabočan na celostátní přehlídku Naše pole, která bývá vždycky v červnu. Možná do čtvrtka zmizí sníh, ale bude mokro. To česneku vadit nebude, ale práce je protivná.
    Možná by mělo smysl, pokud se jedná jen o malou plochu, odhrnout v úterý sníh a ve čtvrtek sázet. Nebo počkat a doufat, že se to do Vánoc podaří bez složité přípravy. Já budu sázet, pokud nebude sníh, ve čtvrtek za každého počasí.
    1. 12. 2021 20:11 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den paní Kusníková
    kamarád se chystá také v těchto dnech sázet česnek.Používá prkna aby nemusel šlapat po rozmáčené  půdě.Místo sázecího kolíku používá kladívko s asi 45 cm dlouhou násadou.Ale nemá zamrzlou půdu.Případně můžete sázet i na jaře.K čemu se přikloníte je jen na Vás.V uličkách mám také pochůzná prkna.Trochu sněhu můžete použít místo prken.Přeji hodně zdravíčka.Všem.A to především dnes i v příštích těžkých dobách.
    Prkna na záhumenku

    Rizocore

    25. 11. 2021 18:41 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den jen se chci raději přeptat jestli je nějaký doporučený teplotní rozsah použití tohoto přípravku antož má zítra sněžit.Děkuji.
    26. 11. 2021 19:10 Jan Kozák
    Při aplikaci si nedělejte s teplotou starosti. Samozřejmě při nízkých teplotách mikroorganismy "spí", aby se začaly množit, počkají si na vyšší teplotu.

    Lze nějak využít zbylou sulku a co na jaře?

    24. 11. 2021 18:45 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
    Dobrý den,
    česnek byl namořen v sulce, sázen do rýh (den předem cererit), postříkán Rizicore, zahrnut a uválen. Má smysl použitou sulku po moření ještě nastříkat na uválené řádky nebo je lepší raději nic nedělat? Ještě jeden dotaz, na jaře krom ledku je vhodné něco aplikovat? Sám neznám složení půdy, ledek budu dávat k pšenici vedle, ale třeba mi poradíte, co by česneku pomohlo. Díky za radu, sadba byla v pořádku, jen Slavin II byl trochu slabší, ale věřím, že se chytne. Hodně sil všem do sázení. 
    25. 11. 2021 6:57 Jan Kozák
    Sulka nepatří do kanálu, ale na pole. Nemusíte mít strach, že ho Sulkou přehnojíte; klidně může být likvidována na menší ploše, než je vysázený česnek. Aplikaci postřikovačem bych nedoporučoval, budou se ucpávat trysky.
    Když budete hnojit ledkem pšenici, dopřejte ho i česneku.

    Jarní česnek

    23. 11. 2021 18:40 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
    Jako neznalý se chci zeptat, zda jarní česnek je možno zasadit už nyní na podzim.
    Nemám jistotu zda to je jarní nebo zimní. Moc děkuji.
    23. 11. 2021 20:01 Jan Kozák
    Klidně sázejte i jarní odrůdy na podzim. V zemi je česneku líp než ve skladu. My to děláme taky. 

    Poměr Sulky dotaz

    22. 11. 2021 8:32 Zakladatel vlákna: Vojtěch Lidmila
    Dobrý den,


    popletl jsem poměr sulky a místo 4-5% jsem udělal roztok 0,4 - 0,5%. Mám namořit česnek po usušení znova ve správném roztoku ? Dneska ráno jsem je z roztoku vyndal.

    Děkuji
    22. 11. 2021 8:36 Jan Kozák ml.
    Česnek po moření nesušte. Namořte ho na dvě hodiny v roztoku se správnou koncentrací. Ani poté ho nesušte.

    Něco jsem pokazil?

    15. 11. 2021 15:20 Zakladatel vlákna: Milan Kovalovský
    Dobrý den, dnes jsem se pustil do výsadby česneku a zjistil jsem, že mám některé stroužky nějak poškozené. Stroužky byly mořené v Sulce dle Vašeho popisu. Pošlu foto pokuď se mi to podaří. Děkuji za Váš názor. 
    Poškozené stroužky
    15. 11. 2021 16:05 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vy jste neudělal nic špatně, toto je určitě od vlnovníka česnekového. Ty nejvíc napadené stroužky bych vyházel a zbytek zasázel. 
    15. 11. 2021 17:19 Jan Kozák
    Moja řeč. Spolehlivě je z fotky na vyhození jen jeden stroužek. Zbytek můžete vysadit.

    Mám už sázet?

    15. 11. 2021 14:33 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
    Dobrý den. Mám dotaz zda už je ta správná doba na sázení česneku. Děkuji
    Počasí
    15. 11. 2021 17:14 Jan Kozák
    Nevím jak u Vás, ale u nás dnes odpoledne svítilo sluníčko, vítr téměř nefoukal, to by se sázelo. Jak bude zase venku příjemně, tož sázejte. Není žádný spěch, ale už ta správná doba tady je.

    Moření sulkou a výsadba

    12. 11. 2021 16:22 Zakladatel vlákna: Dana Vaisová
    Dobrý den, právě jsem namořila česnek sulkou. Bohužel jsem jela podle přiloženého navodu s tím že ho tam nechám minimálně 6 hodin pak oschnout a až někdy ( třeba koncem listopadu, začátkem prosince nasazim). Mezitím jsem na Vaší stránce narazila na to že stačí 2 hodiny takže jsem po 2 hodinách nechala okapat a teď se suší. Následně jsem u Vas vyčetla že teď už je na moření a čekání s nasázenim pozdě. Takže prosím o radu: mám teď čekat nebo raději nasázet. Co je menší zlo nechat uschnout a počkat nebo co nejdřív nasadit(podle mne je brzo , většinou sázím později ale mořím poprvé). V balení je jeste clonoplus - kdy použít?. Děkuji za odpověď
    12. 11. 2021 19:15 Jan Kozák
    Sázejte zítra, dnes už je tma. Pokud už budou stroužky zcela oschlé, mírně je navlhčete a promíchejte se suchým Clonoplusem. Pokud budou ještě dost vlhké, aby na nich suchý prášek ulpěl, tak nevlhčete.

    nehašené práškové vápno

    12. 11. 2021 10:16 Zakladatel vlákna: Jiří Balcárek
    Dobrý den. Jeden známí mi doporučil nemořit česnek sulkou, ale při sázení česneku udělá díru a do té nasype půl polévkové lžíce nehašeného vápna a přímo do toho zatlačí stroužek česneku a přihrne hlínou. Chtěl bych znát Váš názor na tuto metodu, moc tomu nevěřím. Za odpověď předem děkuji.
    12. 11. 2021 19:08 Jan Kozák
    Tomu kolegovi bych doporučil, aby zkusil část česneku vysadit bez toho vápna. Myslím si, že dá větší úrodu.
    < Novější34567Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne