Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Písek Zpět na diskusi

    Vylehčení půdy

    19. 8. 2021 8:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Pane Ing. Kozáku, měl bych na Vás dotaz, jaký písek použít na vylehčení půdy. Bude lepší říční, nebo kopaný písek? Mám tu až skoro jílovitou půdu. Děkuji Vám za odpověd´. 
    19. 8. 2021 19:28 Jan Kozák
    Aby se vylehčila těžká půda pískem, muselo by ho být víc než 50 % objemu. Těžká půda obsahuje převahu jílovitých částic, t.j. částic menších než 0,01 mm. Naproti tomu písek je složen z částic větších než 0,05 mm. Na vylehčení těžké půdy jsou potřeba prachové částice, tedy frakce mezi pískem a jílem, a to je spraš neboli prachové částice. Jíl s pískem vytvoří podobnou hmotu jako je beton, pouze nebude tak tvrdá. Na Vysoké škole zemědělské v Brně, vyznamenané Řádem práce, jsme se v polovině sedmdesátých let učili, že nejlepším materiálem na vylehčení těžkých půd je popílek. V té době se však ještě nemluvilo o nebezpečí těžkých kovů; často popílek obsahuje kadmium nebo arzén.
    Těžkou půdu můžete spolehlivě vylehčovat dřevným popelem nebo organickou hmotou. Obojí se musí doplňovat, aby byl efekt dlouhodobý.

    česnek

    30. 10. 2011 8:52 Zakladatel vlákna: bob
    Dobrý den. chtěl bych vysázet česnek Benátčan a někde sem četl, že je vhodné do půdy přimíst písek, protože máme těžkou půdu. Česnek prý pak lépe vzejde. Jaký na to máte názor Vy? Mám písek přimísit, nebo ne? Díky
    30. 10. 2011 9:12 brácha Sendy
    Pískem a štěrkopískem se vylehčuje ve stavebnictví.
    Já osobně používám vylehčení zlepšením struktury půdy vhodnými dávkami kompostu a vápnění granulovaným dolomitem.
    Tedy přesněji moje dávkování je odvislé od "co mám to dám páč víc nemám".
    Ing. Kozák vám upřesní vhodné dávkování v litrech na metr čtvereční (kompost), tunách na hektar (hnůj k předplodině a vápenec nebo dolomit).
    S.
    30. 10. 2011 19:23 Jan Kozák
    Nemáte.
    Mám-li odpovídat na stejný dotaz opakovaně (platí i pro Petra F) nutí mě to k podrobnější odpovědi. Minerální složka půdy se skládá ze čtyř velikostí částic: 1. jíl (pod 0,01 mmm), 2. spraš (0,01 až 0,05 mm), 3. písek (0,05 až 2 mm) a 4.štěrky (nad 2 mm). Přidáním písku do jílu vzniká podobná směs jako je beton. Pro vylehčení potřebujete dodat spraš, což je dosti obtížné, snad jen v popelu, ale v uhelném bývá často vysoký obsah těžkých kovů. Půdu však můžete vylehčit surovým humusem (organickou hmotou), který však musíte dodávat opakovaně, protože postupně mineralizuje. Využít můžete hnůj, kompost, zelené hnojení, piliny, slámu a pod. Zvlášť u slámy je třeba vzít v úvahu, že při svém rozkladu odebírá z půdy dusík. Poměr uhlíku a dusíku ve slámě je 40 - 80 ku jedné a je potřeba přidat dusík na poměr zhruba pět ku jedné. Kompostem a hnojem nepřehnojíte, můžete dát, kolik ho máte - jak mi dal úkol jistý "brácha" níže.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne