Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Příprava pozemku Zpět na diskusi

    Kdy......

    4. 6. 2013 17:06 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozáku,letos by chtěl dusíkatým vápnem pozemek vyčistit od chorob,ale zároveň nevím kdy pohodit vápno,když chci na stejné místo na podzim sázet česnek,jak dlouho mám nechat působit dusíkaté vápno,mohu ještě zrealizovat tuto činnost,a je dobré ještě před výsadbou zasít na zelené hnojení hořčici,svazenku či postačí cereritem na podzim pohnojit,teoreticky by šel i granulovaný hnůj ale nevím zda na podzim či přihnojit zjara,děkuji za odpověď.
    4. 6. 2013 21:12 Jan Kozák
    Účinek dusíkatého vápna je nejlepší při vysoké teplotě a vlhkosti a ještě při zakrytí pozemku folií. Pokud to čas dovolí, je zelené hnojení dobrou průpravou k česneku. Podle mého je granulovaný hnůj dost drahou alternativou, ale pokud ho chcete použít, tak ho zapravte při přípravě půdy před výsadbou.

    Trávy jako předplodina

    19. 3. 2013 20:07 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den,

    mám přichystanou ornou půdu rozdělenou do honů, na kterých bych chtěl rotovat s česnekem cca ve 4- letém cyklu. V obdobích mezi česnekem bych rád na těchto plochách pěstoval travní směsi určené jak na sušení tak na podzimní výpas v jednom roce. Počítám s tím, že v druhém roce bych na porost rozházel cerit a včas zaoral. Následně bych sázel česnek. Chtěl bych se zeptat, které trávy jsou dle Vašich zkušeností vhodnější a které naopak česneku vyloženě škodí. Přemýšlel jsem o landsberské směsce, ta má ale větší význam při zpracování na zeleno. Další možností jsou různé jetelotrávy. Jen si nejsem jist, jakou budou mít před-plodinovou hodnotu pro česnek a kterým trávám se vyvarovat např. kvůli zaplevelení. Dále bych se chtěl zeptat, jestli namísto cereritu před výsadbou bych mohl travní porost pohnojit močovinou v předchozím roce. Tím by se zvýšil i následný výnos píce. Děkuji Vám za odpověď.
    Jiří Švec
    20. 3. 2013 19:48 Jan Kozák
    Váš plán považuji za dobrý. Nevím o žádné trávě, která by jako předplodina měla dělat česneku potíže. Hnojení močovinou bude mít vliv na trávu, na česnek ne. Ale doporučuji před výsadbou pohnojit hnojivem s obsahem síry. Buď Cereritem, což záleží na celkovém stavu živin v půdě, který by mohl být při Vašem hospodaření dobrý, nebo síranem draselným. Je třeba počítat s tím, že už nám síra neprší, proto je důležité ji dodávat. Není na škodu také zjistit pH a podle potřeby povápnit. Aby se Vám pozemek nezapleveloval, nesmíte nechat dozrávat ve směsce semena.

    hořčice nebo svazenka

    10. 3. 2013 21:37 Zakladatel vlákna: Pavel Beran
    Dobrý den pane Kozáku,

    o přípravě pole se zde již samozřejmě psalo, nicméně potřeboval bych si něco s Vaší pomocí ujasnit. Mám zorané pole od podzima, zaorán staší hnůj. Jedná se mi o to kdy zasít svazenku či hořčici a kdy jí zaorat. Svazenku pěstuji pro včely od výsevu kvete cca za 6 týdnů, poměrně dlouhou dobu, ale pak už prakticky nejde zaorat, protože to jsou vysoké téměř holé klacky (60-70cm), nevím jak dlouho to samé trvá hořčici, ale řekl bych, že to bude obdobné. Jde mi tedy o to jestli je lepší zaorávat ve fázi zeleného hnojení před květem, což bude velmi brzo od výsevu, nebo nechat odkvést, posekat shrabat a zorat strniště. Pokud bych vysel svazenku např. koncem března a zaorával jí při zaoratelném stavu bylo by to tak koncem dubna a co pak...?

    Děkuji za odpověď, Pavel Beran
    10. 3. 2013 22:05 Petr Balaštík
    Dobrý den pane Berane, jsem v pozici amatéra, ale taky mám včely v kombinaci s česnekem a Váš dotaz mě docela zaujal. Nebylo by řešení po odkvětu svazenky ty "holé klacky" zmulčovat a pak teprve zaorat? Přijde mi docela škoda zaorávat před květem - pro včely je to výborná pastva, ale pak je možné, že nebude fungovat jako zelené hnojivo.
    10. 3. 2013 22:46 Honza Novák (ml.)
    Svazenka se v případě, že ji pan Beran nechá vykvést, stává plodinou (jakou by byla pro jiného třeba řepka). Vždy je potřeba tak trochu koukat na ekonomickou stránku věci a nespoléhat, že to česnek všechno otočí do zisku. Hořčice má nejlevnější osivo na zelené hnojení a možná ji stihnete otočit po svazence jako druhou vlnu zeleného hnojení. Důležitý je objem zaorané zelené hmoty, proto po posekání neshrabávat. To že je odkvetlá svazenka tvrdší nevadí, než k tomu otočíte hořčici tak to stihne zetlít.
    10. 3. 2013 23:37 J.V. Stalin
    Mohl by jste psát bez překlepů a stručněji.
    Stačilo napsat
    "Od března do června svazenku, od července do konce srpna hořčici a do výsadby česneku udržovat bezplevelný úhor."
    11. 3. 2013 17:24 Pavel Beran
    A nebude problém ve dvojí orbě? Nebude vadit když budu orat po dvou měsících? Pro včelaře je představa, že zaorá svazenku před květem 100m před včelnící hrozná, ale chápu, že nejde sedět na dvou židlích. Něco se objetovat musí. Uvidíme co pan Kozák, třeba je také včelař...

    Beran
    11. 3. 2013 19:24 Honza Novák (ml.)
    Předpokládám, že připravujete pozemek po předchozím uvedení do klidu nebo z louky. Pak právě opakovaná orba, či podmítka a kultivace je potřebná pro prokypření, pro které se pak rozorává pozemek o rok dříve než je počítáno se sadbou česneku.
    11. 3. 2013 21:06 Jan Kozák
    Shodnul bych se s panem Balaštíkem výše. Pokud se Vám svazenka zaplevelí, bude potřeba zaorat dříve, než dozrají na plevelu (ale i na svazence) semena. Nejpozději však na přelomu srpna a září.

    orba travnaté plochy

    22. 2. 2013 14:11 Zakladatel vlákna: radek pindur
    Mám travnatou plochu a chtěl bych pěstovat česnek, jaký postup by jste mi poradil s úpravou půdy

    Děkuji

    Radek
    22. 2. 2013 20:02 Jan Kozák
    Optimální je zaorat trávu na podzim s ročním předstihem (viz česnek v otázkách), ale to se už nepopdaří. Tak bych porost doporučil posekat při výšce kolem 25 cm a zaorat, naset zelené hnojení (hořčice, svazenka), začátkem září zaorat a před vlastní výsadbou použít kultivátor. Pokud jsou v trávníku vytrvalé plevele, tak ho před orbou postříkejte Roundupem v dostatečném časovém předstihu.

    Předplodina

    28. 10. 2012 8:17 Zakladatel vlákna: Dagmar
    Dobrý den, na záhon, na který plánuji výsadbu česneku /Vašeho/, jsem koncem srpna vysadila hořčici jako předplodinu. V záhonu jsem předtím měla jahody, které jsem zrušila. Hořčice je t.č.již zarýpána a záhon ještě prohnojen Cereritem. Lze to považovat za prospěšné a dostačující pro česnek? Nebo ještě něčím "rozmazlit"? Dík za odpověď
    28. 10. 2012 20:37 Jan Kozák
    Určitě jste udělala pro rozmazlení svého česneku hodně a česnek bude spokojený.

    Dolomit

    24. 10. 2012 17:45 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozák.Je dobré před výsadbou česneku zapravit do půdy dolomitové vápno proti kyselosti půdy? díky
    24. 10. 2012 20:24 Jan Kozák
    Musel jsem se na internetu poučit, že dolomitické vápno skutečně existuje, přesto si myslím, že v zemědělství se používá dolomitický vápenec. Ať tak či onak, pokud nemáte zásaditou půdní reakci, klidně to použijte, bude to ku prospěchu.

    dusikate vapno

    23. 10. 2012 21:59 Zakladatel vlákna: pavel
    Pane kozáku stači pohodit po zahoně nebo zapracovat do hliny vapno?
    24. 10. 2012 6:43 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno je biocid - hubí všechno živé. Působením vody se z něj uvolňuje kyanovodík, vyšší teplota tuto reakci urychluje. Musí být zapraveno do půdy - kyanovodík je lehčí než vzduch, proto se nedostává do větší hloubky, než byla jeho aplikace. Aby byl účinek co nejvyšší, je dobré záhon překrýt neprodyšnou fólií. Vhodná doba pro aplikaci pod česnek je srpen, případně i září. V této době už bude jeho vliv velmi malý a při jeho ceně bych to nehal až na příští sezónu. Použití vápna, jak je uvedeno v dotazu, ovlivní půdní reakci - to je třeba uvážit podle konkrétního pozemku, ale stejného účinku, jako má dusíkaté vápno, se nedočkáte.

    výsadba česneku

    23. 10. 2012 7:47 Zakladatel vlákna: pavel
    Dobrý den pane Kozaku, slyšel jsem ze je dobrý přes sazenim česneku zahon prolejt savem co na to řikate? Pomuže to?
    23. 10. 2012 21:08 Jan Kozák
    Savo má dezinfekční účinek. Přesněji: dezinfikuje chlór, který se z něho uvolňuje. Čím je vyšší teplota, tím je uvolňování a tedy i koncentrace chlóru větší. Asi nejvyššího účinku by se dosáhlo aplikací Sava při orbě u každé orební jednotky zvlášť - tedy pod radlici. Já bych se raději přiklonil k dezinfekci dusíkatým vápnem.
    23. 10. 2012 21:58 pavel
    Tak je potřeba ted pred sazenim zahon pohodit dusikatym vapnem? Nebo jak dlouho pred sazenim?
    23. 10. 2012 22:28 Honzík Novák (ml.)
    23. 10. 2012 22:30 Honzík Novák (ml.)
    24. 10. 2012 7:33 Jan Kozák ml.
    Brácho Sendy, Hradečáku paličáku, připomínám Vám, že za podvodné jednání a obtěžování tu máte doživotní ban. Každým Vaším pokusem o přidání příspěvku bude toto období o týden prodlouženo. Děkuji za pochopení.
    24. 10. 2012 8:30 Honzík Novák (ml.)
    Co máte na mysli podvodným jednáním?
    Nechci Vám přidělávat práci, jako administrátoru těchto stránek, ale u registrace uživatele nemáte (jak bývá obvyklé) "Provozní podmínky" a zaškrtávací políčko pro vyjádření souhlasu. V tomto případě je pak povoleno vše co není zakázáno.
    Je mi líto, že už ve většině internetových kaváren v našem a sousedním městě nejsou kvůli mně udělenému banu Vaše stránky dostupné. Ale to je Vaše rozhodnutí, nikoliv moje.
    Další diskuzi prosím směřujte na můj email.

    vápno a česnek

    22. 10. 2012 9:51 Zakladatel vlákna: danuska
    Prosím o radu zda může být pro česnek provápněna půda.Chtěl bych půdu provvápnit jako prevenci proti plísni. Děkuji Jaroslav.
    22. 10. 2012 20:29 Jan Kozák
    Obecně lze konstatovat, že vápněním česneku neublížíte.

    Přihnojení

    9. 9. 2012 19:30 Zakladatel vlákna: Petr Dragoun
    Dobrý den,provedl jsem orbu a chtěl jsem se zeptat zda je už vhodné přihnojit Cereritem a vzít to rotavátorem.Doba výsadby je ještě za nějaky čas.Je vhodné toto řešení,nebo je lepší,tak 14 dní před výsadbou?
    10. 9. 2012 20:47 Martin Harasim
    Dobrý den

    Používám letos stejný postup jako vy. Orba by byla vhodná pozdější, teď vám do termínu sadby poroste plevel, který budete muset stříknout nebo aspoň rotavátorem ničit. Po mé loňské zkušenosti, kdy již týden po rotavátoru půda začala slehávat, se už špatně sázelo ručním zapichováním. Cererit dávám před poslední kultivaci rotavátorem a na to hned sadím. Zrotavátorovaná plocha taky v zimě drží sníh.
    10. 9. 2012 21:01 Jan Kozák
    Cererit se zapravuje při poslední kultivaci. Ta by měla být krátce před výsadbou - běžně se dělá tak den předem. Osobně nemám rád rotavátor, protože ničí půdní strukturu a měli bychom se snažit, aby i naši potomci měli na čem hospodařit. Doporučuji používat kultivátor.

    dotaz

    7. 9. 2012 22:41 Zakladatel vlákna: stanislav
    Dobrý večer pane Ing.
    Je vhodné po zorání pažitu (několik let pouze tráva),před sadbou česneku zenimu posypat vápencem. Nebo ji nějak pohnojit (tedy čím)
    děkuji a s pozdravem Šlapák Stanislav
    8. 9. 2012 20:47 Jan Kozák
    Na toto nedokážu z dálky odpovědět, konkrétní místo podrobně neznám.

    dotaz

    7. 9. 2012 16:46 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry den pane Kozáku.Chystám se vysadit česnek po velmi raných bramborách,které jsou cca měsíc venku.Jinou plochu nemám k dispozici.Hrozí zde taky napadení fuzariem?Nebo se to týká jen pozdních odrůd?Je možné před vy sadbou použít zelené hnojivo hořčici?Případně kdy hnojivo vysadit?Ještě dotaz stroužky nevhodné k výsadbě Vaše sadba se dají použít v kuchyni...? Děkuji za odpověď.:-)
    10. 9. 2012 20:11 Jan Kozák
    Na výsev hořčice je už pozdě, ale jinak by to bylo správné. Při správném termínu výsadby česneku, tedy co nejpozději (listopad, prosinec), lze považovat brambory za bezproblémovou předplodinu. Námi dodávaná sadba (a mělo by se to týkat veškeré sadby uváděné do oběhu bez ohledu na jejího původce) není nijak chemicky ošetřovaná, proto se může použít i ke konzumu.

    Drátovec

    2. 9. 2012 22:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Vinkler
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, budu dávat česnek po bramborách, které jsem tento týden vyoral, ale zjistil jsem, že brambory jsou provrtané nejspíš drátovcem. Co byste mi doporučil, abych mohl končem října zasadit česnek, protože sadbu už mám koupenou. Můžu v září provést posyp vápenodusíkem a následně v říjnu sázet česnek? Děkuji za odpověď.
    3. 9. 2012 21:25 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno musíte zapravit do půdy, bude-li sucho, tak zalít. A jde-li o malou plochu, tak se vyplatí zakrytí fólií.
    4. 9. 2012 20:42 Petr
    Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli bych mohl dusíkatým vápnem provést posyp až po nasázení česneku?A po té tento posyp zapravil do země tím že bych ho zaplečkoval?Děkuji za odpověď.

    příprava pozemku

    6. 8. 2012 14:24 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský
    Dobrý den,
    rád bych vysadil česnek po vojtěšce. Pozemek jsem po posečení postříkal Roundapem, po dostatečně dlouhé době zoral a do podzima ještě střední orbu zopakuji. Vyjádřil byste se , prosím, k mému postupu a případně poradil jak líp pozemek připravit - pohnojit? Děkuji Holínský
    6. 8. 2012 21:06 Jan Kozák
    Váš postup je správný, ale k potřebě dalšího hnojení bez znalosti konkrétního pozemku se neumím vyjádřit.

    príprava pody

    3. 8. 2012 12:11 Zakladatel vlákna: monika romanova
    Dobrý deň p.Kozák, prosím o radu. Možem sadiť cesnek po jahodách a ako upraviť podu. Som Vaším velkým fanúšikom a prajem Vám moc zdravia aby ste ešte ďalej mohli rozdávať cenné rady pre nás začiatočníkov v pestovaní tejto vzácnej plodiny.
    3. 8. 2012 21:29 Jan Kozák
    Pokud ještě jahody nemáte zaryté, tak to urychleně udělejte. A určitě pohnojte - nemáte-li kompost nebo dobře rozleželý hnůj, tak zapravte do půdy aspoň 6 kg Cereritu na ar.

    Podzimní výsadba

    19. 7. 2012 9:19 Zakladatel vlákna: Jaromír Herzán
    Dobrý den pane inženýre,při podzimní výsadbě česneku potřebuji využít plochu starého,částečně zapleveleného trávníku.Mám představu, že současný porost zlikviduji Roundupem, po cca.třech týdnech provedu orbu a před výsadbou pozemek zrotavátoruji a přihnnojím Cereritem.Je tato úvaha správná?
    19. 7. 2012 18:42 Jan Kozák
    Postup je správný, já bych místo rotavátoru doporučil kultivátor. Rotavátor ničí půdní strukturu a myslím si, že bychom se měli snažit předat půdu dalším generacím co nejméně zdevastovanou.
    31. 7. 2012 18:39 josef_václavek
    Jsem amatér a proto omluvte mou drzost a neznalost, ale při zadání rotavátor či kultivátor do vyhledávače se mi nabízejí stejné stroje
    můžete mě prosím objasnit rozdíl, nebo mi doporučit odkaz, kde se jej dozvím

    děkuji vám za laskavost

    josef
    31. 7. 2012 19:29 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Pro vysvětlení rozdílu je lepší do vyhledavače zadat oba termíny. Pak Vám vyskočí např. tato stránka.
    1. 8. 2012 8:14 josef_václavek
    Děkuji, rozdíl je opravdu dramatický a už rozumím proč ing. Kozák mluví o struktuře půdy

    josef

    plísen na bramborách

    17. 7. 2012 12:06 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den jako předpolodinu pro česnek co budu sadit na podzim jsem letos zvolila bramory a počítala jsem že po sklizni naseju i svazenku jako zelené hnojení. Nicméně na některých řádcích brambor se mi vyskytla lokáně plísen bramoborová, aplikovala jsem postřik Akrobatem a zopakuji to. Sklizen bude ca za 1 měsíc, nicméně ted řeším zda je tato část pozemku vhodná pro sadbu česneku s ohledem napřípadný výskyt fusaria? Počítám se sadbou co nejpozdějí.. druhá polovina listopadu. Vzhledem k výskytu plísně bramorové počítám s aplikací dusíkatého vápna na ca 3 týdny, zakrýt igelitem, ono to možná vyhubí i toho drátovce... Pane Kozáku myslíte že to bude dostatečná ochrana? Nemám pozemek až tak velký abych si mohla vybírat kam s česnekem a snažím se předpřipravit část i pro příští rok.Děkuji za pomoc
    17. 7. 2012 19:45 Jan Kozák
    Plíseň bramborová česnek nijak neovlivní. Přesto aplikace dusíkatého vápna jako dezinfekčního prostředku není mará.

    Príprava pozemku na jesennú výsadbu

    6. 6. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: brano
    Dobrý den
    Na podzim chcem na ploche asi 7 á vysadiť cesnak. Teraz tam mám ďatelinu lucernu ( už siedmi rok). Mám pred orbou použiť herbicíd, alebo poorať pozemok po zbere lucerny, prípadne zaorať čiastočne narastenú lucernu ako zelené hnojivo. Kedy mám začať s  prípravou pozemku ?
    6. 6. 2012 20:48 Jan Kozák
    Nemáte-li na poli vytrvalé plevele (pcháč, pýr,...), tak herbicid nepoužívejte. Nejlépe je zaorat porost ve výšce kolem 20 cm nejpozději v polovině srpna (augusta).

    později zaoraná hořčice

    25. 10. 2011 18:41 Zakladatel vlákna: Petr S.
    Bohužel jsem letos otálel se zaoráním zeleného hnojení-hořčice,nakonec jsem se k tomu dostal až první týden v říjnu.Snad jsem tomu trošku pomohl tím,že jsem hopřed tím pořádně rozsekal sekačkou.Mám tedy nějak posunout dobu výsadby? Děkuji.
    25. 10. 2011 18:48 "Brácha" Sendy
    Odpověď máte asi pod otázkou
    Iibuse 3: zelené hnojení 17.10.11 15:20
    25. 10. 2011 18:52 Petr S.
    Nojo,ale teď,když je zaoráno, už těžko něco vytrhám...
    26. 10. 2011 20:54 Jan Kozák
    Posekáním jste určitě pomohl, přesto odložte výsadbu na co nejpozdější dobu, jak to psychicky vydržíte.

    18. 10. 2011 19:34 Zakladatel vlákna: metabou
    Dobrý den, rád bych se zeptal mám kousek pole zruba 60x3m před rokem tam byli brambory a letos na jaro jsem tam nasel hořčici a jako zelené hnojení a zaoral. rád bych tam nasadil česnekDobrý den, rád bych se Vás zeptal. Mám kousek pole zhruba 60x3m před rokem tam byli brambory a letos na jaro jsem tam nasel hořčici a jako zelené hnojení a zaoral. Rád bych tam nasadil česnek a chci se zeptat, jestli tam můžu česnek nasadit a kolik sadby na ten kousek budu potřebovat. Předem děkuji za odpověď. a chci se zeptat jestli tam můžu česnek nasadita kolik sadby na ten kousek budu potřebovat
    19. 10. 2011 20:38 Jan Kozák
    Takto připravené pole je pro česnek vhodné, budete potřebovat asi 20 kilo sadby.

    zelené hnojení

    17. 10. 2011 15:20 Zakladatel vlákna: Iibuse 3
    S hrůzou jsem zjistil, ýe na záhonku kde česnek nebyl minimálně 3 roky mám všude zelené hnojení. Pane inženýre prosím o radu, co je nejmenší zlo. Mohu buď tu hořčici vytahat a zelenou hmotu odvést, nebo posekat a zavorat, nebo sázet na plochu, kde byla loni cibule (před ní brambory a česnek) nebo pórek (přede ním rajšata a mečíky).
    17. 10. 2011 20:55 Jan Kozák
    Doporučuji hořčici vytrhat a odvézt.

    Způsob výsadby

    13. 10. 2011 10:16 Zakladatel vlákna: Helena
    Dobrý den. Jen se chci ujistit, že budu postupova při sázení česneku letos správně: do půdy jsme mělce zaorali dusíkaté vápno, bude následovat rozmělnění půdy se zapravením cereritu, popřípadě ještě zrotovátorujeme. Sázet budeme podle teploty půdy (asi v polovině listopadu).Mořit budeme v Sulce - přes noc, pak ještě asi 20 minut vložíme do Rovral Aquaflo v koncentraci 0,4%.Mořit budeme vždy den před sázením. Pane inženýre, je postup správný? Děkuji za odpověď.
    13. 10. 2011 21:03 Jan Kozák
    Celkově je to správné, jen nevím, co je mělké zaorání dusíkatého vápna. V hloubce kolem 25 cm by mu bylo dobře.

    Vápnění

    5. 10. 2011 21:11 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
    Dobrý večer. Myslíte, že bych měl záhon pro česnek povápnit kvůli kyselosti? Je to prospěšné nebo zbytečné anebo se má k předplodině? Dá se kyselost půdy po domácku zjistit? Mohl bych případné vápnění spojit s přihnojením Cereritem? Děkuju za nápady, Lukáš
    5. 10. 2011 22:08 "Brácha" Sendy
    Jílovité půdy patří k půdám zásaditým a oglejené k půdám kyselým. Zkuste dát fotky po orbě nebo po rytí a uvést alespoň bývalý okres.
    Takhle by dokázal správně poradit jen jasnovidec.
    Pokud je to glej, tak předci udělali správně, když to nechali jako trvalý travní porost (louku).
    Podomácky zjistíte dostatek vápníku (ve formě uhličitanu CaCO3) politím suchého vzorku půdy zředěnou kyselinou chlorovodíkovou (HCl). Pokud se vytváří pěna vytěsněným CO2, je půda vápenatá dost. Pokud ne, udělejte z jiného vzorku vodný výluh a ten normálně otestujte na pH lakmusovým papírkem (nebo u souseda co má bazén si to nechte otestovat jako bazénovou vodu na pH = dělá to jednou týdně při dávkování chloru a koagulantů).
    6. 10. 2011 7:27 Lukas Svoboda
    BPEJ 75411,obec Turovec/okr. Tábor. Máte pravdu, je to oglej na jílech a slínech. Původně to bylo pole, pak z toho jzd udělalo louku. Měl jsem tam brambory, těch by bylo na hektar přes 30t, cibule byly obrovské. Letošní česnek mi žloutnul, ale neshnil a byl jen malý. Tak se snažím udělat max, aby se povedl. Ten dotaz byl pro jasnovidce, doufal jsem, že někdo odpoví v teoretické rovině. Když mi vyjde silná kyselost, měl bych to ještě povápnit, nebo už nechat být a poučit se? Mohl bych to případně spojit s podzimním přihnojením? Moc Vám Sendy děkuju za ochotu odepisovat.
    6. 10. 2011 19:53 Jan Kozák
    Česnek je poměrně tolerantní k půdní reakci. Pokud budete chtít znát správnou hodnotu pH, musíte dát vzorek do laboratoře. pH se stanovuje ve vodním výluhu, ale podle přesné metodiky - není jedno, kolik vody použijete. V případě vápnění je možné vápnit zároveň s hnojením Cereritem.

    CHemické ošetření

    15. 9. 2011 18:07 Zakladatel vlákna: Arnošt Richter
    Dobrý den pane inženýre ,mám již půdu připravenou k satbě ale roste mi tam plevel na satbu je ještě brzo tak mám va Vás dotaz jaký postřik a jeho název můžu použít prosím o radu ,děkuji Richter Arnošt.
    15. 9. 2011 20:40 Jan Kozák
    Sám nejsem velkým milovníkem nadbytečné chemie. Pokud je to Vaše přání, můžete použít Roundup (případně Dominator, Touchdown apod.). Ten "brácha" níže se mýlí, preemergentní znamená před vyklíčením plevelů.
    15. 9. 2011 21:11 "Brácha" Sendy
    Měl jsem na mysli např.
    http://www.agrobio. cz/vyrobky/68-dominator.html
    a nechtěl jsem dělat reklamu.
    16. 9. 2011 20:43 Jan Kozák
    "brácho", mýlíte se Vy i AgroBio. Listový herbicid nemůže být ze samé podstaty preemergentní.
    16. 9. 2011 21:12 "Brácha" Sendy
    Preemergentní aplikace herbicidu

    není tentýž pojem co

    preemergentní herbicid



    Abychom nemátli čtenáře, dohodněte s Jeníkem smazání nebo editaci mých příspěvků. AgroBio vycházelo z překladu originálu od Dow AgroSciences.


    Děkuji Sendy
    16. 9. 2011 22:28 Jan Kozák ml.
    Pokud by uznal za vhodné, mohl by je smazat sám.
    16. 9. 2011 11:25 náhodný.host 2
    Má jěště v této době smysl vysévat zelené hnojení, nebo je lepší stálým okopáváním udržet do výsadby takzvaně černý úhor?
    17. 9. 2011 17:05 "Brácha" Sendy
    Tak ve VŠ skriptech jsem nenašel ani jeden herbicid, působící na dosud nevyklíčená semena. Můžete mi podrobně vysvětlit, v čem se mýlím?
    17. 9. 2011 20:16 Jan Kozák
    Mýlíte se hlavně v tom, že si myslíte, že mám dost času na nesmysly. Skutečně jsem měl napsat před vzejitím plevelů. Kdybyste hledal v těch správných skriptech, mohl byste najít něco o dusíkatém vápnu.
    17. 9. 2011 20:47 "Brácha" Sendy
    Ano, aplikace čpavku nebo dusíkatého vápna má herbicidní účinek. Ale stále nesouhlasím, že preemergentní má v sobě obsaženu vazbu na plevel. Víceméně se zamotáváme do slovíčkaření, prosím o smazání toho co už nemá kontext, protože to co jsem si mohl smáznout sám je už odmáznuto. Shodneme se na tom, že v případě pana Richtra je nejlepší branami nebo radličkovým kypřičem vytahat co nejvíce pýru a pak aplikovat dusíkaté vápno, protože chce sázet česnek po česneku a nedá si to vymluvit.
    18. 9. 2011 15:11 Jan Kozák ml.
    To, že jste smazal kontext, aby si lidé nevšimli, že jste něco napsal špatně, je škoda, ale další kvůli tomu mazat nebudeme.
    Prosím pochopte, že v sezóně nemáme čas na takovéhle hry. Pokud chcete v této diskusi vystupovat, prosím, zvolte si jedno své (pokud možno skutečné) jméno a pod ním vkládejte všechny příspěvky. Děkuji.

    zelené hnojení

    1. 9. 2011 14:50 Zakladatel vlákna: Anna Čížková
    Dobrý den,je vhodné sázet česnek po zarytí směsky ovsa a vikvovitých?
    1. 9. 2011 21:41 Jan Kozák
    Pokud ve směsce nebyl hrách, je to v pořádku, pokud hrách (nebo peluška) byl, tak sázejte raději jinam.
    1. 9. 2011 21:48 Stanislav
    Čím vlastně hrách "škodí" česneku?
    2. 9. 2011 21:22 Jan Kozák
    Česnek je po hrachu silně napadán fuzáriem, dokonce ani pozdní výsadba nepomůže.
    2. 9. 2011 9:26 Anna Čížková
    Děkuji za odpověď.bylo tam obojí..:(
    takže ani po fazolích nelze česnek sadit..
    2. 9. 2011 19:03 Stanislav
    ... tak se jedná pouze o "Rod: Hrách (Pisum)" a nikoliv o ostatní z čeledi bobovitých. Tedy fazol (Phaseolus) je na tom stejně jako vikve (Vicia). Druhá otázka je, když nemáte na výběr tak jestli podzimní zaklopení a jarní výsadby budou mít lepší/stejné výsledky než sázení měsíc po zaorání.
    2. 9. 2011 21:20 Jan Kozák
    Fazole nevadí.

    Zelené hnojení.

    19. 7. 2011 6:41 Zakladatel vlákna: Milan Vobruba
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli před výsadbou česneku nevadí zaorání zeleného hnojení, - hořčice, růžák? Předem děkuji.
    19. 7. 2011 20:33 Jan Kozák
    Zelené hnojení je výborná věc. Osobně bych se přiklonil k hořčici - působí dezinfekčně. Ale mělo by být zaoráno nejpozději na přelomu srpna a září, aby se organická hmota stačila do výsadby rozložit.

    (-:

    8. 7. 2011 18:12 Zakladatel vlákna: sebek.s.
    Dobry den.Mam u baraku nevyuzitou betonovou plochu 600 m.Chtel bych ji zavest kvalitni hlinou a nasledne osazet cesnekem.Muj dotaz je :jak hluboka ma hlina byt,aby se na ni dal uspesne cesnek pestovat?Jsem z Moravan tedy kousek od vas.
    8. 7. 2011 20:38 Jan Kozák
    Stačilo by i 40 cm, ale budete mít starost udržet pořád vhodnou vlhkost. Určitě by bylo lepší beton odstranit.

    dotaz na přípravu půdy

    23. 6. 2011 11:36 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den,
    prosím Vás o radu, jak nyní pokračovat s přípravou půdy, na podzim chceme zasadit česnek (sadbu máme už u Vás objednanou). V únoru jsme zorali pole, které nebylo cca 20 let obdělávané, po vyschnutí kultivátor, po vzejití plevelu jsme aplikovali herbicid, teprve od minulého týdne je pole relativne pleveluprosté. Má cenu ješte teď vyset svazenku, nebo jak máme dál půdu připravovat? Děkuji Vám za odpověď
    23. 6. 2011 18:53 Jan Kozák
    Teď svazenku, koncem srpna zaorat, před výsadbou podle potřeby (vzejití plevelů) mělká orba, kultivátor, výsadba.
    23. 6. 2011 22:24 Ludmila
    Děkuji

    Začátky s pěstováním

    11. 6. 2011 21:33 Zakladatel vlákna: morisek
    Dobrý den potřbuji poradit ohleně pěstování česneku.Mám trochu prostoru,ale nikdy jsem to nezkoušel.těd mi tam roste jen tráva kdy a jak se mám nato připravyt?Jak vlastně začít? předem děkuji za odpovědi
    12. 6. 2011 15:15 Jan Kozák
    Trávu už nyní posekat a zaorat a do doby výsadby to udělat ještě dvakrát (to už možná bude moci být i bez posekání). Hlavní problém asi bude s obstaráním sadby. Vždy důrazně varuji před výsadbou konzumního česneku z neznámého zdroje

    pěstování česneku na louce

    30. 3. 2011 20:29 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den pane Kozáku,jak je nejlepší na podzim posekanou louku upravit na pole a připravit na sadbu česneku a jakou odrůdu mi doporučujete.Děkuji.Pavel Kolařík
    31. 3. 2011 20:38 Jan Kozák
    Co nejdříve orba (byla by lepší už na podzim), zelené hnojení (svazenka, hořčice) bez hrachu, zapravení (v případě zaplevelení vytrvalými plevely, např. pýr, pcháč, šťovík, postříkat herbicidem) do konce srpna, před výsadbou kultivátor.Pokud se česnek ve Vaší oblasti běžně pěstuje, vyberte si odrůdu z nabídky podle svých požadavků.

    Kdy zasít zelené hnojení?

    21. 12. 2010 21:02 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, v jakém období/ jaro nebo podzim/ je nejvhodnější zasét zelené hnojení? Doporučujete vikev huňatou nebo svazenku. Kdy je pak nejvhodnější toto zelené hnojení zaorat, tak aby se stihlo rozložit? Musím ho před zaoráním posekat? Je dobré vsadit česnek po zorané louce? Nebo tu louku před orbou postříkat herbicidem? Děkuji za Váš čas a přeji celé Vaší rodině hodně zdraví v nadcházejícím roce. Alena Mihulková.
    25. 12. 2010 8:35 Jan Kozák
    Vikev huňatá je ozimá, proto se musí vysévat na podzim, svazenka asi tři měsíce před zaoráním. Zaorává se asi dva měsíce před výsadbou a zelená hmota musí být řádně zaklopená. Pokud to pluh nezvládne, je lepší porost posekat - lépe se pak zaorává. Louku je vhodné zorat ještě o měsíc dříve. Podle její skladby je možné orat bez herbicidu (a je to lepší) za předpokladu, že není zeplevelená pýrem, pcháčem, šťovíkem apod.

    Předplodina

    15. 2. 2011 14:35 Zakladatel vlákna: L.Šebová
    Dobrý den,

    pane inženýre, co prosím doporučujete jako vhodnou předplodinu pro česnek?
    15. 2. 2011 20:08 Jan Kozák
    Určitě ne hrách a směsky s hrachem. Samozřejmě nesázet po cibuli nebo póru. Nevhodné jsou ozimé obiloviny, protože ozimý česnek zaplevelují (u jarního nevadí). Po řepě se pozemek špatně připravuje. Velmi vhodná je vikev huňatá (ozimá) a její zapravení do půdy jako zelené hnojení. Jako zelené hnojení je výborná i svazenka. Nevidím problém s brambory za předpokladu, že se sází co nejpozději. Po nich je půda v dobrém stavu a dobře se připravuje. Hlavní zásada je, předplodina by neměla být zaplevelená.
    15. 2. 2011 20:59 L.Šebová
    Děkuji.
    < Novější123

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne