Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Recenze prodeje Zpět na diskusi

  Lukan na výbornou, co příští rok?

  3. 7. 2016 12:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Kudrna
  Dobrý den, včera jsme sklidili Lukan ( lokalita jižní Morava) a jsme nadšeni. Je to náš první česnek, pěstovaný z Vaší sadby a dle pokynů a tipů na této stránce, za které moc děkujeme.
  Příští sezonu bych chtěl česnek vysadit na sklep, který je zasypaný s velkým poměrem jílovité půdy (naší lokalitě se říká Na cihelně). Existuje odrůda, kterou by jste doporučil na tento typ půdy jako nejvhodnější? Případně jak půdu nejvhodněji připravit?Díky TK
  3. 7. 2016 21:54 Jan Kozák
  Na toto neumím odpovědět. Záleží také na síle svrchní humózní vrstvy, sklonu, celkových vlhkostních poměrů v případě, že není propojení s podzemní vodou atd.
  6. 7. 2016 17:55 Tomáš
  Dobrý den, česneku vyhovuje z půd právě hlinité až jílovitohlinité druhy, které se vyznačují pro česnek přízinivou vododržností a dobrou sorpční kapacitou živin. V hlíně mnohem lépe zakoření díky kapilárním vzlínáním vody , oproti písku, kde jsou povrchové neproduktivní póry. V těžké půda vzduch není tolik, to ano, ale je zjevné, že česnek tolik vzduchu v oblasti kořenů nepotřebuje, jako třeba protikladem je ječmen jarní.
  Nejlépe pro osvojení živin česnekem je prívě také vazba těžší půdy na vyšší pH, tedy nejlépe více jak 6,5, což písčité půdy nedosahují.

  CESNEK BETJIN

  11. 5. 2016 12:06 Zakladatel vlákna: Josef Dosoudil
  Dobrý den,

  děkuji za všechny rady a nápady , zasílám ten svůj.
  11. 5. 2016 12:09 Josef Dosoudil
  Samozřejmě je to odruda Bjetin

  Dotaz

  4. 2. 2016 13:39 Zakladatel vlákna: Renata
  Vážený pane inženýre. Na podzim loňského roku jsem sklidila první úrodu vlastního česneku, ze kterého jsem měla velkou radost. Snažila jsem se postupovat podle rad a návodů na Vašich stránkách. Bohužel mi v průběhu skladování česnek začal sesychat a objevila se na něm plíseň. Jako začátečník nedokáži rozpoznat, kde jsem udělala chybu. Zda již při vlastním pěstování, sušení či uskladnění. Proto se na Vás obracím s žádostí o radu. Fotografii postiženého česneku zasílám.
  Děkuji. Renata Švadlenková
  5. 2. 2016 7:00 Jan Kozák
  Primární příčinou problému bude asi napadení roztočem vlnovníkem česnekovým. (V tomto stavu se to už nedá úplně přesně určit.) To byl v uplynulé sezóně největší problém česneku. Co proti němu dělat, aby se spolehlivě a zároveň ekologicky zabránilo jeho šíření v domácích podmínkách, zatím nikdo pořádně neví. Je to pro mě hlavní téma, kterým se budu letos zabývat.
  7. 2. 2016 12:00 Renata
  Dobrý den pane inženýre. Děkuji Vám za odpověď. Je pravda, že jsem sadbu česneku nemořila. Sázela jsem poprvé a neměla ještě dost informací a žádné zkušenosti. Letos určitě sadbu česneku namořím a dál budu sledovat příspěvky na Vašich stránkách, které jsou pro mě cenným zdrojem informací.
  Ještě jednou děkuji. Renata Švadlenková

  Sadba 2015

  4. 12. 2015 7:46 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den pane Kozáku,
  co se týče sadby, kterou jsem od Vás zakoupil, tak bylo poměrně zdravá.
  Ze 7 kg jsem vybral 953 zdravých stroužků a jen 22 jsem vyhodil, zejména u u odrůdy Havel. Partie Havranu a Bjetinu byly zcela v pořádku.
  V sobotu budu sázet, čím dál víc se mi vyplácí u nás sázet co nejpozději. Brzká výsadba nedá očekávané a mám ji dřív napadenou.
  Měl bych dvě otázky na Vás:
  1) hloubka výsadby - dno dírky kam se uloží stroužek podpučím je optimál 10 cm pod úrovni povrchu pozemku?
  2) kypření - hloubka pro výsadbu - má rád česnek "tvrdou postýlku a měkkou peřinku"
  3) onehdá jsem viděl poškození stroužků česneku (již při skladování po sklizni - v říjnu), zejm. u odrůdy Havel u známého: na povrchu oloupaných stroužku byly bílé krystalky, stroužek se třpytil, mírně celý zahnědl a zmenšil svou velikost - seschl, čili stroužek vysloveně "hrkal" v obalech. Jde o vlnovníka, vidím to na nějaké posátí hmyzem??
  5. 12. 2015 7:32 Jan Kozák
  1. Hloubka výsadby 6 - 8 cm znamená vrstvu zeminy nad stroužkem, což asi tak odpovídá podpučí v 10 centimetrech.
  2. Hloubka prokypření před výsadbou by měla být jen málo větší než hloubka výsadby. Tedy tak, aby se pohodlně sázelo (to by byla Vaše tvrdá postýlka). Ale i tu peřinku je třeba přimáčknout. Pokud není příliš mokro, dělá se to tak, že při výsadbě se šlape po předchozím řádku.
  3. Určitě je to vlnovník.

  sadba

  27. 11. 2015 5:32 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý den,
  původně jsem už nechtěl reagovat, ale díky některým příspěvkům musím.
  Psal jsem panu Kozákovi 2 emaily na jedinou adresu, kterou zde uvádí k-cesnek@k-cesnek.cz. Neodpověděl mi, proto jsem to začal řešit zde v diskuzi. Vidím, že paní Morávkové uvedl ještě další 2 emailové adresy pro zaslání reklamace.
  Děkuji také za mírně sprostý příspěvek pana Staníka Vernera. Odpověděl jste mi v podstatě za pana Kozáka – špatně sklizené od dodavatelů."Po usušení a přebírání sadby od smluvních pěstitelů je to mimo pečlivé kontroly i o důvěře, že dodavatel nešvindluje." Takže pan Kozák propůjčí své jméno něčemu, co ani nepěstuje a tudíž ani nezkontroluje? Děkuji, že jste na to všechny upozornil.
  Ať už je česnek určený ke konzumaci nebo k sadbě, měl by vydržet déle než do října.
  A naposledy opakuji, že sadba není napadena žádným škůdcem, alespoň tedy má.
  Děkuji také všem, kteří se nebáli napsat ohledně špatné sadby. Spousta lidí raději mlčí, než by se ozvala. Zákazníci by se neměli bát ozvat o svá práva a nenechat se odradit.

  PetrS

  26. 11. 2015 18:30 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  ZDRAVÍM všechny pěstitele česneku. Kdysi jsem zde přispíval, ale byl jsem otráven některými diskutéry a proto jen čtu. NĚJAK TO VŠAK letos na podzim nemohu skousnout. Nejsem placený agitátor pana ing. Kozáka. Česnek pěstuji cca 20 let , ale stále se učím a zjištuji ,že poznatky se mění i  s místem výsadby- nadmoř. výškou , druhem půdy – odrůdou atdddddddd. Těch vlivů je mnoho a česnek nás vždy překvapí. Od Kozáků jsem vyzkoušel téměř celý sortiment sadbu si nechal posílat i pro ni jezdil. Mořil v září i před výsadbou atd. Je krásné se pustit do dodavatele , když má diskusi a pravidelně odpovídá , ale na této stránce se dovídám mnoho zkušeností i od ostatních přispívajících. Jednoho dne vše může zamrznout a je konec. Vážení i já měl problémy , vždy jsem postupoval dle rad, ale výsledky byly různé .U nás v Českém ráji cca 350 m n.m. se vše nekryje s doporučením pana ing. Kozáka proto je nutné dělat pokusy. Tři roky jsem se snažil vypěstovat Mirku bída….. letos jsem chtěl vyřadít a sklizen tak nádherná , že jedu dál. Dukát 10let bezvadný – letos bída a samý květ. Blanin II sadba celkem ok , ale výsledek bída. Těsně vedle sadba od pana KA…… Rusák a nádherný atd. Prosím vyzkoušejte každý odrůdu , která Vám půjde a tyto stránky si ponechme jako zdroj informací. Já osobně bych je již dávno zrušil -být na místě pana ing. Kozáka. Toto udělali i ostatní a mají pokoj. Děkuji všem kdož přispívají dobrými postřehy a těm co se nevede at jsou příště spokojeni. Vždy si nechte svou hlavní odrůdu a k ní zkoušejte nové Česnek pěstuji cca na 6 arech a jsem po druhé operaci kyčle – prostě blázen , ale je to veliký kůń a lidé si jej zamlouvají a hlídají i na poli – co tedy dělat –pokud vyjde , tak je to radost. Pokud je to horší , tak řeknu nezasadím , ale na podzim je vše jinak. Kozákům přeji pevné nervy a nám ostatním jen radost z pěstování P . S.
  26. 11. 2015 20:02 Mikulecká
  Úplně s vámi souhlasím. Česnek pěstuji jen pár let a tyto stránky mi hodně pomáhají. Obdivuji pana Kozáka, že pravidelně odpovídá na naše dotazy (odpovídá i na dotazy, které se v této diskuzi opakují)... musí to zabrat opravdu hodně času. Trochu nechápu ty, kteří do diskuze vládají příspěvky, které ostatní nezajímají (objednávky, reklamace).
  Se sadbou jsem byla vždy spokojená. Na doporučení mořím česnek již v září a žádný problém se neobjevil.
  Za tyto stránky moc děkuji a přeji hodně zdaru při pěstování. Mikulecká
  26. 11. 2015 21:26 Jitka Toniniová
  Také souhlasím. Panu Kozákovi patří ještě obdiv za jeho ochotu přijet se příležitostně osobně podívat na problematický porost česneku, a to nemusí být ani z jeho sadby. To klobouk dolu. Hezký večer. Toniniová
  27. 11. 2015 14:18 Ivan Svítek
  Vážený pane, tohle přece není o tom kdo a kde sází jakou odrůdu, v jaké nadmořské výšce, s kyslíkovým přístrojem nebo bez ale o tom, že K-česnek opakovaně rozesílá vadnou sadbu. Stále dokola jen a jen výmluvy. Nejsem to jen já ale objevují se i další, obchodními praktikami K-česneku, postižení.
  27. 11. 2015 19:47 Zdeněk Vanduch
  Dobrý večer.
  To,co jste napsal,tak pod to bych se podepsal také. A ještě bych přidal.
  Se sadbou pan Kozák přidává pěknou brožurku,kde na str.5 - Příprava sadby, píše krom jiného,že se rozšířil výskyt vl. česnekového.A pokud se nepletu,byla o tom řeč i zde na diskusi.
  Dovedu pochopit lidi,co to z nějakého důvodu přehlédli a česnek se jim znehodnotil a nebo česnek nikdy nemořili(z různých důvodů)s tím,že i bez Sulky bude vše OK. Jako děcko si vzpomínám,že s pěstováním čehokoli nebyl nikdy problém a motyčka byla herbicid na všechno. A dnes? Všechno je jinak.Bez chemie to asi nepůjde.
  Jak jsem už zde psal (5.11.)taky jsem na to trošku zapoměl,pár stroužků jsem vyhodil,ale osobně znám 2 česnekáře,co si sadbu Havrana koupili ve ValMezu a byli velice spokojeni.
  Jako česnekový laik jsem zde našel spoustu rad,návodů a různých ,,vychytávek,, od p. Kozáka,ale taky i jiných odborníků přes česnek - co si vzpomínám - p Kašpar,p Kopecká a další na jejichž jména si tedˇ nevzpomenu.
  Už delší dobu se zde diskuze vedla velice solidně a nějaké napadání sem opravdu nepatří.
  Toš,tak,asi. Hezký večer. Zdeněk z Valašska.

  sadba

  26. 11. 2015 12:02 Zakladatel vlákna: Radek Helešic
  Dobrý den pane Kozáku
  Nechci v žádném případě zde rozněcovat vášně ani nikoho očerňovat nebo napadat. Mám od vás letos několik odrůd sadby po půl kile. Sadbu jsem nemořil (až nyní před sadbou) uskladněna byla spolu s jinou sadbou (též také vaše odrůdy ponechané na sadbu ze své letošní sklizně)Tento víkend před sázením jsem zjistil tuto skutečnost- z mojí sadby nepoškozen ani jeden stroužek mám na to 5 svědků, z vaší sadby totálně zničen vlnovníkem(po shlédnutí fofek zde)Havel, Havran a z poloviny Stanik.Ostatní odrůdy zcela zdravé. Nevím, zda je to chyba z mé strany ale obě sadby ležely vedle sebe cca 5cm v bedýnce a z 250 stroužků své sadby jsem nevyhodil ani jeden.Nejde mě zde o nějakou kompenzaci či omluvu, jen se chci se zdejšími návštěvníky podělit o svou zkušenost. Samozřejmě jsem nyní namořil v Sulce na 2 hodiny a budu čekat do jara co z těchto 3 odrůd vyleze a v roce 2016 mořím už v září.Přeji vše dobré .Helešic Radek

  co s tím?

  25. 11. 2015 19:07 Zakladatel vlákna: Alice Morávková
  Dobrý večer pane Kozáku, chtěla bych se zeptat, zda je možné reklamovat Vaši sadbu, konkrétně odrůdu Havran, kterou jste mi dle objednávky zaslal na začátku září. Chtěla jsem o víkendu začít s výsadbou, ale po rozebrání paliček na jednotlivé stroužky jsem objevila toto-viz příloha. Zřejmě se jedná o nějakého škůdce či onemocnění, celé balení je v tomto stavu, některé hlavičky jsou úplně zpuchřelé a veškeré stroužky jakoby odfouklé. Tato sadba se mi opravdu nechce dávat do záhonu. Je nám to velice líto protože letos nemáme co zasázet.Sadbu jsem skladovala v temné a chladné místnosti dle vašich doporučení, přesto je v celkem dosti špatném stavu.Ráda bych Vás požádala o radu, jak postupovat při reklamaci, případně zda byste ještě neměl skladem nějakou zdravou sadbu, abychom mohli vysadit alespoň něco? V tuto chvíli jsem již nikde nesehnala žádnou jinou sadbu. Děkuji vám předem za odpovědi.Pěkný večer.
  26. 11. 2015 21:46 Staník Verner
  Dobrý den paní Morávková. Nezávisle na Ing. Kozákovi si dovolím prohlásit, že to co vidím na fotkách bych klidně použil jako sadbu. Bohužel, napadení vlnovníkem Vám neumožní ji nasázet bez moření v Sulce. Do mořící lázně dejte všechen rozdružený česnek a podle návodu jej tam nechte ty 3-4 hodiny. Po okapaání a povrchovém oschnutí (cca 2 - 4 hodiny) uvidíte na podpučí, které stroužky se probouzí. Až v této fázi proveďte třídění podle vitálnosti. Havran má nadbytek zásobních látek, takže z něj vyroste použitelná cibule i v případě, že vlnovník zničí polovinu stroužku avšak podpučí je schopné se probudit. Až bdete mít to třídění hotové, zvažte, jestli se Vám reklamace vyplatí. Ty stroužky, co nebudou mít známky rašení 4 hodiny po vyndání ze Sulky nechte opdočnout do dalšího dne, některé z nich se mohou probouzet pomaleji. Z takto retardovaných může u Havranu narůst v příštím roce nedělená cibule (i ta je do kuchyně dobrá). Podle toho co vidím na snímku, já osobně bych se s reklamací neobtěžoval.
  26. 11. 2015 23:13 Jiří Snášel
  S výše napsaným příspěvkem (Staník Verner) souhlasím.
  Jen bych dodal, že já jsem sadbu začátkem září rozdružil na stroužky a na dvě hodiny namořil v sulce.
  Jsem přesvědčen, že kdybych to nechal na konec listopadu, jako paní Morávková, dopadl bych stejně a hledal příčinu jinde než u sebe.
  26. 11. 2015 23:03 Václav Kozák
  Dobrý večer, paní Morávková,
  s reklamací se můžete obrátit na e-mail *** nebo na ***. Do emailu prosím uveďte jméno a adresu, na kterou byl česnek objednán a číslo partie doručeného česneku. Prohlédneme pak naše kontrolní vzorky dané partie, zda mohlo k napadení dojét ještě před expedicí.

  Pro pana Kozáka

  23. 11. 2015 17:19 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý den,
  Zemědělský výzkumný ústav v Kroměříži provedl rozbor česneku Blaninu II. Spletl jste se vy, pane Kozáku, tak i sousedka. Česnek není napadený žádným parazitem. Není to ani vlnovník ani fusárium. Je seschlý zřejmě kvůli brzké sklizni nebo kvůli mechanickému poškození. Přesnou příčinu neurčí, tu musíte vědět – tolik závěr Zemědělského výzkumného ústavu. Buď jak buď, vina není na straně špatného skladování, ale jedná se vyloženě o špatnou sadbu. A jak se tak dívám na příspěvky, tak se to týká více lidí a více odrůd.
  Mrzí mě na Vás, že jste se panu panu Svítkovi a panu Richterovi omluvil a chtěl po nich zaslání čísla partie ze štítku. U mě jste automaticky určil "diagnózu" špatné skladování a zaslání čísla partie nepožadoval.
  Bártek
  23. 11. 2015 19:50 Václav Kozák
  Vážený pane, od některých odrůd máme více partií, a některé dny se v balíčkách neposílala sadba jen z jedné partie, pak je pro nás důležité vědět i číslo partie. Jindy si vystačíme s datem expedice nebo odrůdu a partii si dohledáme. Pokud byla rozesílána jen jedna nebo 2 partie, není problém prohlédnout všechny kontrolní vzorky dané odrůdy u nás ve skladu.

  Co se týče špatné identifikace problému – vlnovníka jsme identifikovali podle (jak jistě sám uznáte) ne příliš kvalitní fotografie, kterou jste ke svému příspěvku v této diskusi přidal. Příznaky se nejvíce podobaly vlnovníku, ale podmínky pro identifikaci nebyly optimální. Za náš omyl se omlouváme. Nicméně poněkud přeskakujete fáze reklamace. Nejprve se vždy zboží nejprve reklamuje a po zamítnutí reklamace máte možnost dokázat, že reklamace byla zamítnuta neprávem. Pak máte možnost nějakým způsobem dokázat, že chyba nastala na naší straně. Ovšem sadba nebyla ani oficiálně reklamována, zboží jste nám na reklamaci nezaslal, proto nemohla být ani oficiálně reklamace vyřízena. Je sice fakt, že se našim zákazníkům snažíme snížit náklady a často vyřizujeme reklamace i jen na základě fotografií a porovnáním se stavem našich kontrolních vzorků, aby ušetřili za dopravu v případě, že je jasné, že chyba nenastala na naší straně.

  Každý rok se jistě stane, že pěstitel vysadí česnek mělko, pak mu výsledný produkt popraská, že sází do chudé půdy a má neuspokojivé výnosy, stejně tak, jako že mu nastanou problémy na uskladněném česneku. Neznamená to však, že měl nekvalitní sadbu. Myslím, že je každému jasné, že pokud by byl skutečně problém na naší straně, bylo by reklamováno několik tun dané odrůdy, nikoliv jen pár kilogramů. Nebo snad naši brigádníci při balení vybírali z několika tun sadby speciálně pro Vás poškozené cibule? Proč stovky jiných zákazníků nemají se stejným zbožím problém a vy ho máte (jak píšete) „celé nepoužitelné“? A pokud by bylo pro Vás speciálně vybrané špatné zboží, jak je možné, že jste si toho nevšiml hned, když Vám byla sadba doručena? Brigádník by musel špatné cibule jasně rozeznat, když by Vám je chtěl speciálně vybrat.

  Pokud se mělo jednat o mechanické poškození, muselo k němu dojít až po jeho expedici (tím, že ostatní zákazníci nemají se stejným zbožím problém). Jestliže bylo se zásilkou zacházeno tak, že se zboží poškodilo při přepravě (což by bylo na balíku každopádně znatelné), měl jste možnost balík reklamovat u dopravce.

  Žádám Vás tedy, abyste naši diskusi přestal používat k očerňování naší firmy.

  sadba

  18. 11. 2015 18:11 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý večer pane Kozáku,
  jste obyčejný demagog, možná byste se uplatnil v politice. Dotaz jsem pokládal 13.11. Ten den bylo 5 příspěvků, odpověděl jste na všechny kromě mého. Proto jsem dotaz položil ještě jednou, o 2 dny později. Snadno si to můžete dohledat na fóru.
  Má sousedka pracuje desítky let v Zemědělském výzkumném ústavu. Jelikož se vyzná v nemocech rostlin, ukázal jsem jí Vaší sadbu Blaninu. Jedná se o fusárium ne o vlnovníka. Říkala, že je nesmysl, aby se to dostalo ze vzduchu, je to záležitost nekvalitní sadby.
  Můžete stále hledat vytáčky, máte prostě některé špatné sadby. Že se Vám spousta lidí neozve, to je jejich problém. Asi je jim to žinantní.
  19. 11. 2015 18:20 Filounek Jaroslav
  Dobrý večer, pokud navštívíte fotogalerii tak jistě poznáte zda Vaše sadba má stejné příznaky choroby. Tak inteligentní snad jste. Pokud panu Kozákovi nevěříte, najděte si jiného prodejce a neházejte na něj špínu. My dlouholetí a spokojení zákazníci můžeme jen jemu děkovat zato, že vrátil český česnek zpět do našich zahrádek. Přeji krásný den.
  19. 11. 2015 20:12 Jitka Toniniová
  Dobrý večer.Plně s Vámi souhlasím. Patřím také mezi spokojené zákazníky. A u živého materiálu je úplně normální, že někdy něco odejde. Uznané osivo zeleniny, květin apod. kolikrát neklíčí, brambory nevzejdou, stromky se neujmou, se sazečkou cibule si přitáhnete skleroncii....Česnek pana Kozáka pěstuji již od jeho začátků a je naprosto skvělý, takže nějaký ten zásah přírody se dá přehlídnout, určitě to není úmyslné. Přeji panu Kozákovi pevné nervy, a aby se brzy rozrostla ta jeho česneková rodinka o dalšího fešáka.Přeji hezký večer.
  23. 11. 2015 7:55 Ivan Svítek
  Víte, paní, příroda jistě někdy zasáhne. Pak to zasažené ale nedám do pytle a neprodávám.

  sadba

  15. 11. 2015 20:26 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý večer,
  neodpověděl jste mi na dotaz, tak zkouším znovu.
  Objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
  Děkuji za odpověď
  Honza
  16. 11. 2015 3:25 Václav Kozák
  Dobrý den,
  Váš česnek je podle fotografie napaden vlnovníkem česnekovým. Několikrát se již o této problematice v této diskusi psalo. Vlnovník česnekový je poslední dobou stále větším problémem. Hlavními důvody stále většího rozšíření tohoto škůdce je dovoz cibulovin ze zahraničí a fakt, že v posledních letech chybí v zimě silnější mrazy, které by mnoho patogenů omezily. Vlnovník česnekový je roztoč velikosti 0,1 - 0,3 mm. Vzduchem se tedy velmi jednoduše šíří nejen jeho vajíčka, ale i samotný roztoč. Tento škůdce je stále málo prozkoumán, víme pouze, že si vybírá nejen mezi odrůdami, ale i mezi jednotlivými cibulemi a dokonce i někdy mezi jednotlivými stroužky v jedné cibuli. To je důvod, proč některé cibule při stejném uskladnění jsou napadeny více a některé vůbec. Podle čeho si však vlnovník vybírá, není zatím známo (a zřejmě bude trvat hodně dlouho, než se to podaří zjistit). Vzhledem k tomu, že vlnovník česnekový je v současné době největším problémem uskladněného česneku, už několik let doporučujeme moření sadbového česneku již v průběhu září. Česnek by měl být uskladněn do doby výsadby na suchém dobře větraném místě. V chladnu je vlnovník méně aktivní. Co se týká informace o odolnosti odrůdy, jedná se spíše o odolnost ke klimatickým podmínkám.
  16. 11. 2015 22:05 Homer
  Nezlobte se, ale jak by se do sklepa mohla zanést vajíčka vlnovníka? Ale dobrá, řekněme vzduchem z venku. Mám roky neoficiální sadbu a ta napadena není. Letošní neoficiální sklizená a Vaše 4 druhy sadby jsou v jedné místnosti ve sklepě. Chtěl jsem si pořídit kvalitní sadbu od guru českého česneku...ale Blanin II není vůbec odolný. I pokud bych ho sklidil, tak mohu čekat, že nevydrží ani měsíc. Takový česnek je celkem na nic:-(
  17. 11. 2015 20:43 Jan Kozák
  Na toto téma bychom mohli diskutovat hodiny, pane Homere. Ale stejně bychom se žádného výsledku nedopídili. Také my u tohoto škůdce vycházíme především z vlastních kusých zkušeností. To je také důvod, proč informace od nás nejsou po léta stejné, protože každý rok přináší nové poznatky, někdy protichůdné těm, které se získaly dříve.

  sadba

  13. 11. 2015 14:36 Zakladatel vlákna: Homer
  Dobrý den,
  objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
  Děkuji za odpověď
  Honza

  21. 10. 2015 21:10 Zakladatel vlákna: Jan Juřena
  V žádném případě se nemusíte omlouvat že mi nějaký česnek splesnivěl to se múže stát a v žádném případě bych nežadoval náhradu.

  Jan Juřena hniloba a měknutí

  21. 10. 2015 19:46 Zakladatel vlákna: Jan Juřena
  Dobrý večer pane Kozáku.
  Objednal jsem si u vás sadbový česnek Benátčan a Matin a přišela mi Mirka u které mám problém že mi začal plesnivět.Plíseň voní hermelínem.Česnek je skladován v chladu a průvanu.Benátčan a vlastní česnek je v pořádku.Nevím proč se to děje?
  Předem děkuji za odpověď.
  21. 10. 2015 20:17 Jan Kozák
  Je mi líto, že máte problémy s naší sadbou. Z Vašeho popisu se však nemohu konkrétně vyjádřit. Bylo by to možné vyfotit? Podle naší evidence jste si objednal po kile Benátčan a Mirku.
  21. 10. 2015 20:49 Jan Juřena
  Toto je foto té plísně prosím o řádu,a omlouvá se spetně jsem
  se se podíval do emailu a máte pravdu, byla to Mirka.
  S pozdravem Juřena Jan

  Pacibulky

  28. 9. 2015 9:05 Zakladatel vlákna: Petra
  Dobrý den, narazila jsem na tyto stránky a ráda se registrovala, přečetla moc drahocenné rady, zač moc děkuji, prosím, chtěla bych se vás touto cestou také zeptat, letos jsme poprvé sklidili česnek a nechali paličák vykvést a následně uschovat pacibulky, prosím, jak s nimi dále, sadí se až z jara? Pěkný den, Petra
  28. 9. 2015 16:20 Miroslav
  Viz. Česnek v otázkách:"Česnek v otázkách » Kdy a jak se pacibulky vysévají?
  Pacibulky se vysévají na jaře i na podzim. Některé odrůdy (většinou ty, které vytvářejí velké pacibulky), vytvářejí při podzimním výsevu cibule dělené na jednotlivé stroužky (dorůstají však malých velikostí), při jarním výsevu je převaha cibulí kulatých, nedělených. Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.
  Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek."
  29. 9. 2015 6:19 Jan Kozák
  K tomu si můžete přečíst v rubrice články: Pěstování česneku z pacibulek od Jaroslava Čecha.
  < Novější23456Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne