Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Rotavátor Zpět na diskusi

    Půda

    24. 11. 2020 16:32 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
    Dobrý den pane Kozáku,
    máme přemokřenou půdu, že s rotavátorem tam zatím nechci. Nemohou v tom mokru štroučky zahnívat? Loni jsem sázel 1.12., ale to bylo susší.
    Děkuji za odpověď.
    24. 11. 2020 19:42 Jan Kozák
    Nevím, jak to vypadá konkrétně u Vás, ale na většině území nebude do konce roku rotavátor možné použít. Konečně já ho ani nemám rád a veřejně ho zatracuji. Třeba by šel použít kultivátor. V mokré půdě může samozřejmě dojít k odumření nějakých stroužků, ale tragicky to nevidím. Pokud na pozemku nestojí voda, mělo by to dopadnout dobře.

    Příprava pro sázení

    5. 11. 2017 20:24 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den, letos budu prvně připravovat rotavatorem za traktor, do teď jsme dělali jen pomocí Vari. Je lepší nadělat půdu a hned sázet a nebo raději nechat třeba týden slehnout před výsadbou?
    6. 11. 2017 7:04 Jan Kozák
    Záleží na způsobu sázení. Předpokládám, že to bude ručně. Budete-li zapichovat stroužky do naznačených řádků, pak je lepší sázet hned, v případě sázení do rýh je lepší nechat zem trochu slehnout. Ale počítejte s tím, že takto připravená půda se chová jako houba a pokud do ní prší, drží dlouho vodu.
    Ještě drobná poznámka. Podle mého názoru je používání rotavátoru (neplést si s rotačním kultivátorem) to nejhorší, co můžete půdě udělat.
    6. 11. 2017 19:46 Martin Lokaj
    Mohli by ste prosím upresniť rozdiel medzi rotavátorom a rotačným kultivátorom? Google mi nájde vždy to isté. Ďakujem
    6. 11. 2017 21:24 Jiří česnek
    Na toto odpovídal i pan Kozák 2015 . Můj kamarád zasázel na 10 arů okurky.Po 10 dnech sběru to vzdal.Za traktorem měl rotavátor ( cepák).Jirko pod se podívat na druhou světovou.Okurky létali všema směry jako Katuše . Kultivator má menší otáčky.
    7. 11. 2017 6:57 Josef Stieranka
    Dle mého je to dané dle rotace nožů, rotavator dle horizontální osy a rotační kultivátor jsou podle mě myšleny rotační brány, které se točí vertikálně. Já tedy pravidelně každý rok orám, potřebuji jen něčím připravit vrstvu půdy pro sázení. Máme těžkou půdu a tvoří hroudy.
    7. 11. 2017 17:14 Jan Kozák
    Je to jinak, rozdíl mezi rotavátorem a rotačním kultivátorem je v rychlosti otáčení. Kultivátor má pomalé otáčky.
    12. 11. 2017 16:08 Petr Brychta
    Proč je rotavátor špatný pro půdu? Děkuji za odpověď.

    Příprava políčka

    3. 12. 2013 21:11 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý večer, potřeboval bych poradit jak nejlépe připravit pole 10X5 metrů. Louka/pole na kterém se cca 25let sušilo seno a poslední 3 roky mulčuje traktůrkem. Na konci října jsem pole lehce poházel vyzrálým koňským hnojem,provedl orbu cca 20cm.No a teď přijde moje otázka: plánuji sázet až česnek,to znamená, jak ošetřit půdu ohledně zaplevelení atd. kdy půdu zkultivovat, jestli až těsně před sázením nebo kvůli plevelu třeba třikrát? Předem děkuji za rady
    4. 12. 2013 10:43 Hana Kopecká
    Většinu odpovědí najdete zde
    Česnek v otázkách
    4. 12. 2013 20:46 Jan Kozák
    Kultivace je lepší než chemie. Proto raději vícekrát kultivujte, případně to doplňte zeleným hnojením (hořčice nebo svazenka).
    4. 12. 2013 23:33 Miroslav
    Mnohokrát děkuji pane Kozáku.Tzn.když v květnu pole zkultivuji rotavátorem,poté vyseju hořčici popř.svazenku,v srpnu zaorám, tak v říjnu/listopadu můžu opět zkultivovat rotav. a čekat na vhodnou dobu výsadby.
    Bylo by to tak nějak zjednodušeně řečeno možné?Předem děkuji a již nechám volno pro další:-)
    5. 12. 2013 18:43 Jan Kozák
    Začněte dříve. Hned, jak to půjde, pozemek usmykujte, podle potřeby uvláčejte, rozhoďte zelené hnojení a uválejte. Další orba bude pravděpodobně nutná podle zaplevelení už někdy v červnu. Klidně pak můžete znovu opakovat zelené hnojení. Osobně považuji rotavátor za jeden z největších omylů zemědělství, proto ho nikomu nedoporučuji. Je však třeba rozlišovat rotavátor a rotační kultivátor - ten nevadí. Podle míry zaplevelení je třeba kultivaci několikrát opakovat.
    5. 12. 2013 20:46 Miroslav
    Ještě jednou děkuji a jsem rád že jste začal psát o rozdílu (rotavátor a rotační kultivátor).
    Někde tady jste psal že:rotavátor ničí půdní strukturu.
    Pročetl jsem mnoho diskusí ale nikde jsem se konkrétně nedopátral k jasnému výsledku.Co je co?
    Jestli mohu,vložím jsem dvě fota na kterých jsou podle popisu jeden "motorový kultivátora a druhý jen kultivátor" Jsou vhodné nebo to jsou podle Vás oba mot.rotavátory?Děkuji Miroslav
    6. 12. 2013 10:59 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, pan Kozák myslel asi rotavátor a rotační brány - to jsou takové metly, jako šlehač v kuchyni, jsou drahé a většinou jen za traktory. Taky by mě ale zajímalo, proč je rotavátor jeden z největších omylů, pochopil bych to v lehčí nebo strukturní půdě, ale u nás máme půdy opravdu těžké, jílovité, a i zjara, po orbě a promrznutí, se sype jen třeba 10, 15 cm vrchní vrstvy a do hloubky je to pasivním taženým nářadím moc špatně zpracovatelné, proto s úspěchem používáme léta rotavátor. Děkuji za podrobnější objasnění panem Kozákem, Mitiska Třebíč
    6. 12. 2013 10:29 Jirka
    Jirka: rozdíl rotovátoru a rotační kultivátoru.
    Rotovátor je hlučný, nevýkonný ani se na to nedá koukat. Neničí půdu, ale zdraví. Mám kultivátor Bolens BL 50 81 Honda. Není hlučný, po odmontování disku a kolečka, ho nechám zahrabat 25 cm hluboko, jde jak hodinky. Jirka 151 mnm.
    6. 12. 2013 19:33 Jan Kozák
    Rozdíl mezi rotavátorem a rotačním kultivátorem je v počtu otáček. Rotavátor se točí rychleji, pokud by neměl kryt, létala by od něj hlína na všechny strany do vzdálenosti měřené na metry, zatímco rotační kultivátor může klidně pracovat i bez krytu - hlína od něj neodletuje. Na snímcích pana Miroslava jsou kultivátory, ty ničemu nevadí, jejich použití je pro zemědělství přínosem. Rotavátory ničí půdní strukturu, proto jejich používání zvláště v těžkých půdách je neodpovědné vůči následným generacím.
    8. 12. 2013 17:14 Miroslav
    Děkuji za objasnění dané věci.

    nasázeno

    4. 11. 2012 12:53 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Sadíme už také. Severní morava 230 m.n.m. Venkovní teplota celkem vysoko 13,5°C. Zem se oteplila na 8,5°C, napitá, těžká, slehlá po deštích, rotavátor dostal zabrat.

    Přihnojení

    9. 9. 2012 19:30 Zakladatel vlákna: Petr Dragoun
    Dobrý den,provedl jsem orbu a chtěl jsem se zeptat zda je už vhodné přihnojit Cereritem a vzít to rotavátorem.Doba výsadby je ještě za nějaky čas.Je vhodné toto řešení,nebo je lepší,tak 14 dní před výsadbou?
    10. 9. 2012 20:47 Martin Harasim
    Dobrý den

    Používám letos stejný postup jako vy. Orba by byla vhodná pozdější, teď vám do termínu sadby poroste plevel, který budete muset stříknout nebo aspoň rotavátorem ničit. Po mé loňské zkušenosti, kdy již týden po rotavátoru půda začala slehávat, se už špatně sázelo ručním zapichováním. Cererit dávám před poslední kultivaci rotavátorem a na to hned sadím. Zrotavátorovaná plocha taky v zimě drží sníh.
    10. 9. 2012 21:01 Jan Kozák
    Cererit se zapravuje při poslední kultivaci. Ta by měla být krátce před výsadbou - běžně se dělá tak den předem. Osobně nemám rád rotavátor, protože ničí půdní strukturu a měli bychom se snažit, aby i naši potomci měli na čem hospodařit. Doporučuji používat kultivátor.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne