Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Skladování česneku Zpět na diskusi

  skladovatelnost a trvanlivost česneku

  8. 5. 2016 9:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, před časem se tu někdo ptal na skladovatelnost jednotlivých odrůd. Já mám nejlepší zkušenost s odrůdou Japo, již několikátý rok vydrží nejdéle. V současné době mám ještě cibule z PŘEDLOŇSKÉHO ROKU. Ano, jsou již trochu měkčí a stroužky nemají tolik silic. Ale je pořád pěknej. A tak tuto odrůdu pěstuju, ikdyž mi narostou drobnější cibule. Jenže vydrží, fakt vydrží:-) a tak radši loupu drobné prcky, ale je co loupat. Pane Kozák, klobouk dolů, vaše Japo je pašák. Zjistila jsem že základ je dobře usušit a pak najít místo, kde se nemění teploty. Chuťově preferuji jiné odrůdy, ale každý rok nějaké Japo sázím, protože vím, že vydrží. A vyhnul se mu i vlnovník, který se pustil do části loňské sklizně.

  Tonda: skladovatelnost česneku

  29. 4. 2016 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den,
  u většiny odrůd šlechtitelé (včetně Vás)buď neuvádí vůbec nebo až na výjimky uvádí obecné údaje o skladovatelnosti česneku jako např.: dobrá, dlouhá, velmi dlouhá skladovatelnost. Snad jen u odrůdy Mirka je uváděna 12 měsíců i déle. Můžete prosím uvádět konkrétnější údaje a jsou nějaké odrůdy, které mají obdobnou nebo i delší skladovatelnost jako Mirka?
  30. 4. 2016 7:58 Jan Kozák
  Velmi dlouhou skladovatelnost mají ještě paličák Stanik a úzkolisté nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin.
  Od zítřka budou funkční naše nové stránky www.cesnek.cz, zatím jenom pro objednávání sadby, postupně však budou mít větší rozsah než tyto stávající. Rovněž popis odrůd tam bude podrobnější.

  vhodné organické hnojivo

  3. 2. 2016 13:36 Zakladatel vlákna: Anna
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat..

  neplánuji vypěstovat nějaké převratné množství česneku, každý rok zasadím pár stroužků "českého" česneku, který v komoře začne sám od sebe vybíhat (což je z mého hlediska dobré znamení; jde zřejmě o česnek - jak jsem se dočetla - francouzské odrůdy pěstovaný v ČR, ale já jsem s jeho chutí spokojená, narozdíl od všech jných, co jsou běžně na trhu..hrůza), vysazuji buď na podzim nebo na jaře, zimu zatím vždy přežil.. a jádro mé otázky je, jakým "bio" hnojivem/přídatkem materiálu mu přilepšit. Má dobrou chuť (nebo alespoň mě chutná), ale malou cibulku. Mohu to nějak ovlivnit vyhnojením, nebo nutně potřebuju sadbový česnek/kde se dá sehnat?/stálo by za to, v mém případě, sehnat někde kvalitní sadbu? Má zahrada je 450m.n.m., otevřená JZ, SV krytá horami, půda hlinitopísčitá, úhrn srážek nadprůměrný, dobrý odtok, půdu vylepšuji dřevěným popelem, kamennou moučkou dolomitického vápence, kompostem, hnojem, plodiny střídám..
  Prosila bych o radu, jak si vypěstovat alespoň pár palic dobrého voňavého česneku :)
  3. 2. 2016 17:47 Jan Kozák
  Tak dlouhý dotaz si zaslouží i dlouhou odpověď. Tož asi tak:
  Pokud Vám česnek v komoře vybíhá už na podzim, pak to asi nebude francouzská odrůda vypěstovaná v ČR, ale spíš dovoz ze Španělska nebo Argentiny. Ale to není pro Vás zdánlivě důležité, na to jste se neptala. Ale ono to možná je důležité podle popisu polohy Vaší zahrady. V nadmořské výšce 450 metrů bude skutečně jistější pěstovat české odrůdy. Podle toho, co dáváte pěstovaným rostlinám "na talíř", se dá předpokládat velmi dobrá půdní úrodnost. Pokud jste spokojená s výnosem jiných zelenin, pak děláte všechno dobře. Česnek patří do druhé trati, tedy jako následná plodina po té, která byla hnojená hnojem. Je možné mu ještě přilepšit kompostem.
  Kvalitní sadbu česneku seženete v zahrádkářských prodejnách (ale zdaleka ne ve všech) nebo si ji můžete objednat od 1. května u nás přes formulář na tomto webu. A vybírejte si z paličáků Bjetin nebo velkostroužkový Havran, z nepaličáků Lukan nebo Záhorský II. Tyto odrůdy dávají spolehlivé výnosy i v místech, kde se česneku "tradičně nedaří".

  Dotaz

  15. 1. 2016 12:21 Zakladatel vlákna: Hana Březinová
  Dobrý den pane inženýre,
  v současném období lednu mi česnek trochu seschnul,ale hlavně změnil barvu do okrové žluté a na špičkách až do fialkové.Prosím o sdělení, zda se nejedná o změnu,která by znamenala,že je česnek nepoživatelný.Děkuji za odpověď.Hana Březinová.
  18. 1. 2016 19:36 Jan Kozák
  Česnek je napadený roztočem vlnovníkem česnekovým. Aby se zamezilo jeho dalšímu poškození, je třebas mít česnek v chladnu (samozřejmě i v suchu a s dostatečným větráním). Konzumovat ho můžete až do stádia, kdy už Vám to nebude příjemné. Tato hranice je u každého individuální.

  Jarní výsadba

  11. 1. 2016 15:37 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
  Dobrý den,
  pane inženýre máte zkušenost s jarní výsadbou Lukanu (březen)? Co lze očekávat? Pozdější sklizeň a nižší výnos, nebo běžný termín zrání a malý česnek? Děkuji za odpověď- Jiří Švec
  11. 1. 2016 16:49 Jan Kozák
  Samozřejmě jsem sázel i odrůdu Lukan na jaře. Ale abych mohl odpovědět skutečně seriózně, musel bych tak činit několik roků, což jsem nedělal. Takže spíše obecně k jarní výsadbě širokolistých nepaličáků:
  Na jaře můžete sázet každý česnek (bavíme se samozřejmě o sadbě), který do té doby vydržel. Můžete očekávat dobrou sklizeň dělených cibulí v termínu až o týden pozdnějším než při podzimní výsadbě. Ale pozor: skladovatelnost bývá někdy normální, někdy však výrazně nižší.

  11. 1. 2016 12:27 Zakladatel vlákna: Josef Markup
  Dobrý den pane Jakube, pan Zajac psal že pěstuje česnek Havran a je moc spokojený, já pěstuji též Havran a Lán (dnes již Havel) a Bjetin, vždy jsem byl moc spokojený až letos se mi na česneku objevil vlnovník se kterým si neví rady ani pan Kozák. Přikládám foto jak česnek skladuji od roku 2004 a vydrží až do srpna následujícího roku až letos je problém s vlnovníkem. A tak jsem chtěl požádat pana Zajace o radu jak česnek skladuje.Českému česneku ZDAR.

  2. 12. 2015 10:51 Zakladatel vlákna: Marketa1
  Dobrý den,mám od Vás koupenou odrůdu Slavín a nestihla jsem ji zasadit,protože pořád prší. Mám vyloupané už stroužky a chtěla jsem se zeptat ,jak dlouho mně vydrží,než se budou dát zasadit. Děkuji za odpověď.
  2. 12. 2015 17:44 Jan Kozák
  Při dobrém uložení by Vám měly stroužky vydržet minimálně do konce února.

  benátčan

  19. 11. 2015 8:17 Zakladatel vlákna: světlík zdeněk
  Pane Kozáku jak skladovat česnek aby vydržel dva roky když na jaře začne rašit.Je to přece normální vývoj. Děkuji
  19. 11. 2015 10:23 Jan Kozák
  Teplo, sucho a dostatečná výměna vzduchu jsou základem úspěchu skladování.
  20. 11. 2015 16:52 Jan Cesek
  Jakože se ma skladovat v teple? Pri jake teplote?
  28. 11. 2015 23:37 Staník Verner
  Pokud bude teplota kolem 2°C, může Benátčan dosáhnout menších skladovacích ztrát než při teplotě vyšší.
  U nás na půdě byly letos teploty až 38°C v místě, kde ležely přepravky s Benátčanem a Nabilem a přesto cibule ještě v září obsahovaly cca polovinu použitelných stroužků. Ve skladu s řízenou atmosférou a stabilní optimální teplotou může dle mého odhadu a zkušeností z minulých let vyržet zmíněný nepaličák déle než 15 měsíců od slizně v jakosti použitelné pro prodej jako konzumní česnek.
  28. 11. 2015 13:50 světlík zdeněk
  Pane na jaře při teplotě a světelných podmínkach bude rašit i banátčan.
  28. 11. 2015 23:27 Staník Verner
  Pro dlouhodobé uložení je potřeba mít cibule uložené v jedné vrstvě aby výměna vzduchu byla opravdu dokonalá. Teplota je potřeba nekolísavá. Suchem se rozumí nekondenzující relativní vlhkost vzduchu kolem 60%. Při absenci zelené asimilační plochy se přítomnost světla nemá jak uplatnit. Obecně jsou to takové podmínky, kdy v sousedství uložený cukr nenavlhne a neztvrdne a zároveň modrá skalice zůstane modrá (nezbělá vysušením krystalicky vázané vody. Od května do září musíte počítat s vyššími skladovacími ztrátami. Vnější stroužky vydýchají většinu zásobních látek a vody, takže se stanou nepoužitelně gumovými. Vnitřní stroužky přebudují část zásobních látek na tvorbu základů listů. Obecně takto "přetažený" česnek je schopen okamžitě začít růst (nasázíte v září a v listopadu máte docela slušnou nať) jakmile dostane kondenzující vlhkost (například jej dáte do ledničky a při otevření dvířek se chladné předměty orosí).
  Úbytek využitelné hmotnosti není na úkor chuti. Zrovna před týdnem jsem vyhazoval poslední nespotřebované zbytky této odrůdy ze sklizně 2014 skladované na parapetu severovýchodního okna ve štítu půdy.
  Tolik nezávislá zkušenost.

  Česnek pouští kořínky

  18. 11. 2015 10:54 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
  Dobrý den,
  mám doma česnek na uskladnění a začal mi pouště kořínky. Chtěl bych se Vás proto zeptat, zda začal růst proto, že jsem ho měl umístěn v místnosti kde byla přílišná vlhkost A dále bych se chtěl zeptat, jaký to má vliv na skladovatelnost? Děkuji za odpovědi
  18. 11. 2015 19:19 Jan Kozák
  Velká vzdušná vlhkost výrazně urychluje rašení kořenů. Skladovatelnost to jednoznačně zkracuje.

  sadba

  12. 11. 2015 21:48 Zakladatel vlákna: Marie
  Dobrý den, ráda bych se zeptala - z loňského roku mně až do dnešního dne zůstal téměř neporušený česnek - celé palice. Je sice drobný, možná z obnovené sadby, ale velmi tvrdý a kompaktní. Chtěla bych vědět, jestli ho můžu letos použít na sadbu. Odrůdu nevím, na řezu vypadá moc pěkně, soudržně. Děkuji za odpověď
  13. 11. 2015 6:00 Jan Kozák
  Zdravou sadbu můžete použít i při ročním skladování.

  Skladování

  10. 11. 2015 8:15 Zakladatel vlákna: Josef Markup
  Dobrý den paní Šerá,abychom z té diskuze neudělali soukromé stránky. Jde mi hlavně o uskladnění konzumního česneku a zjištuji že zpúsob skladování máme stejný. Přikládám foto jak mi česnek vydržel posledních 10 let uskladněný až do srpna příštího roku. Nevím kde se vzal letos ten vlnovník. Je fakt že v kuchyni je teplo ale proč to nevadilo 10 let až letos. Přeji hezký sen.

  Vlnovník

  9. 11. 2015 23:03 Zakladatel vlákna: Josef Markup
  Dobrý večer, paní Šerá napište jak česnek skladujete a co vlnovník. Já pěstuji česnek 24 let posledních 6 let kupuji zásadně sadbu od pana Kozáka a letos můj česnek přepadl vlnovník v kuchyni kde česnek skladuji 10 let. děkuji česneku zdar
  9. 11. 2015 23:56 Šerá ludmila
  P. Markup - Česnek skladuji tak, že nechávám dlouhé stonky, těmi ho otočím do sklenic nebo do kbelíku jako květiny a musí být někde, kde je sucho a ne moc teplo. Jednou jsem ho tak dala do sklepa a dlouho nevydržel. Mám ho třeba na schodech do sklepa.Když vidím, že už začíná být horší, v dubnu a ještě ho mám hodně, tak stroužky zmrazím. Zdá se mi to nejlepší konzervace. Myslím,že nejlepší jsou ty kopřivy na mulčování a také se nesmí brzy sadit. V roce 2014 všichni sadili česnek brzy a pak jim zplesnivěl. Také je důležitá předplodina, nesmí to být třeba fazole, zelí apod. Určitě ne cibulovina. Mějte se hezky. L.

  vlnovník

  8. 11. 2015 9:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
  Dobrý den koupil jsem si sadbu havrana v září následně namořil v sulce a nechal vysušit. Skladoval jsem ho ve sklepě, ale vypadá to že to že jsem se vlnovníku nezbavil. Je možné ho před výsadbou ještě jednou namořit? Nedojde k poškození sadby? děkuji Bohočík
  9. 11. 2015 19:31 Jan Kozák
  Dalším mořením česneku neublížíte, ale podle zkušeností Sulka ničí vlnovníka ve všech vývojových stádiích a že by česnek mohl být znovu napaden, se mi moc nezdá. Ale nemusím mít pravdu. Vlnovníkem se důkladně u nás nikdo nezabýval.

  Vlnovník?

  5. 11. 2015 21:14 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Podle mne nejsou tak důležité podmínky při skladování, ale důsledné moření sulkou.
  Jeden cop česneku mi visí v kuchyni na stěně (protilehlé od sporáku), druhý mám ve sklepě. Bydlím v paneláku. Takže relativně teplo, v kuchyni i trochu vlhčeji.
  Přesto ten visící česnek tam vydrží nejen celý rok do nového, ale dokonce i další rok, zcela zdravý!
  Úspěšné skladování přisuzuji jak jsem již uvedl, sulce.
  6. 11. 2015 10:41 Mirek
  Vy konzumujete mořený česnek??
  6. 11. 2015 23:51 Jiří Snášel
  To jste špatně pochopil - po sklizni česnek, vybraný k sadbě (samozřejmě vysušený a rozdružený) ihned mořím v sulce. A ten česnek, který z řádně namořené sadby vyroste, je prost škůdce zvaného vlnovník. Nebo si snad někdo myslí, že ten vlnovník do česneku naskáče ve špajzu?

  26. 10. 2015 19:05 Zakladatel vlákna: Markéta Šišáková
  Dobrý den, včera jsem si chtěla vystroužkovat sadbu (havran). K mému zděšení mi asi 30% z kilového balíčku seschlo- viz foto. Palice jsem ihned po zakoupení rozbalila a dala na síto. Můžete mi prosím napsat co se to s mým česnekem stalo? Udělala jsem něco špatně při skladování? Děkuji za odpověď.
  26. 10. 2015 19:17 David Švingal
  Na Vašem česneku si pochutnal zřejmě Vlnovník česnekový,ne nadarmo pan Kozák doporučuje mořit Sulkou ihned po zakoupení sadby ( září-říjen )
  27. 10. 2015 20:05 Jan Kozák
  A mohla jste se to dočíst i v přiložené příručce. V letošním roce je vlnovník skutečně mimořádným problémem.
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne