Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Skladování česneku Zpět na diskusi

  Vlnovník

  17. 8. 2018 10:51 Zakladatel vlákna: Olga Hlávková
  Dovoluji si obtěžovat s následujícím problémem. Už  několik let skladuji česnek na stejném místě  a vždy bez problémů. Loni jsem  si tam nějakým nedopatřením zřejmě zavlekla vlnovníka. Teď už tam asi 2 měsíce není ani česnek, ani jiné cibuloviny. Mám ale obavy uskladnit novou sklizeň (z namořené sadby) na tomto místě, zatím ji mám umístěnou provizorně jinde. Myslíte, že vlnovník infikoval daný prostor na dlouho, případně, jak provést desinfekci. Děkuji za odpověď.
  17. 8. 2018 20:11 Jan Kozák
  Nevím, o jaký prostor se jedná, proto obecně. Vlnovník tam zůstal, můžete prostor např. vysířit nebo vystříkat Savem.
  17. 8. 2018 21:59 Olga Hlávková
  Moc děkuji za radu. 

  Sušení česneku

  25. 7. 2018 20:19 Zakladatel vlákna: David Chromec
  Dobrý den pane Kozáku. Rád bych se Vás zeptal na ideální dobu pro sušení česneku. Jak poznat, že je česnek již dostatečně usušen a mohu ho začít skladovat? Jsem začátečník, tak budu rád za každou radu. Děkuji, s pozdravem David Chromec.
  25. 7. 2018 21:30 Jan Kozák
  Ono záleží na více okolnostech: odrůda, správná doba sklizně, způsob sušení, počasí. Ale letos se na většině lokalit dá spolehlivě považovat česnek za suchý čtyři týdny po sklizni. Ale i další skladování je třeba na suchém a vzdušném místě.
  26. 7. 2018 9:02 David Chromec
  Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. S pozdravem David Chromec. 

  Počasie v dobe zberu

  27. 6. 2018 20:48 Zakladatel vlákna: Ján Ševc
  Dobrý večer p. Kozák! Posledné 2 týždne je pod Tatrami daždivé počasie. Máte skúsenosti so zberom cesnaku vo vlhkom počasí a jeho následným vplyvom na skladovateľnosť cesnaku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
  28. 6. 2018 22:29 Jan Kozák
  Ono to není tak jednoduché. Na skladovatelnost působí česneku více vlivů během vegetace, nejen vlhké počasí v době sklizně. Důležité je sušení.

  Vlnovník

  25. 1. 2018 15:00 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
  Dobrý den, nikdy sme vlnovníka neměli, 20 let, letos se objevil. Nevím odkud. Chci se zeptat pana Kozáka - mám necháno hodně vršků - pacibulek- velkých. I na nich, bohužel, jsem nějaké napadené našel - ne moc, ale jsou, zatím většina vpořádku,  pevné, ale pár jsem napadených našel -  mění barvu do hnědavé, fialkové atd. Mám to hned rozloupat a namořit Sulkou - má to krásné čekací kořínky, semtam je i maličký klíček zelený, nebo to vydrží do sázení - u nás zhruba začátkem dubna. Děkuji pane Kozáku starší, za odpověď
  25. 1. 2018 19:22 Jan Kozák
  Máčení by nebylo úplně šťastným řešením, protože by pacibulky začaly růst. Pokud nemůžete vyset při nynější oblevě (u Vás možná není), bylo by nejlepším řešením skladování někde venku. Samozřejmě v suchu. V chladu vlnovník neškodí.
  25. 1. 2018 19:37 Vlastimil Mitiska
  Děkuji za informace, budu se jimi řídit, snad to dopadne

  Benátčan

  17. 1. 2018 18:25 Zakladatel vlákna: Jan Šujan
  Zdravím,chtěl bych se zeptat kdy je vhodné sázet a sklízet benátčan  na jaře a kdy na podzim a jak tuto odrudu nejlépe uskladnit.Za radu předem děkuji Šujan
  18. 1. 2018 9:35 Jan Kozák
  Benátčan se na podzim sází stejně jako jiné odrůdy, tedy řekněme v listopadu. Jarní výsadba by měla být co nejdříve, jakmile to stav půdy dovolí. Při opožděné výsadbě se zkracuje vegetační doba, což má za následek nižší výnos. Termín výsadby nemá vliv na skladovatelnost. Termín sklizně není termínem výsadby ovlivněn.
  Skladování na suchém větraném místě, mrazy do mínus deseti nevadí.

  uskladněný Vekan časně vyrůstá

  13. 1. 2018 10:53 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
  Dobrý den,
  uskladněný Vekan (časná sklizeň - 2.7.2017 - kvůli polehnutí) už začíná začátkem ledna vyrůstat. Je uskladněn v suchu a při teplotě cca 10 °C.
  Jovan, ani jiné odrůdy uskladněné na stejném místě, to nedělají. Kde dělám chybu ?
  Nebo uskladněný Vekan potřebuje jiné podmínky ?
  Děkuji Jandovský
  Vekan
  14. 1. 2018 16:15 Jana Kopecká
  Dobrý den, podle mne k rašení může přispět i menší počet obalových suknic. A možná to je i odrůdou. Uvidíte co vám poradí pan Kozák.
  15. 1. 2018 6:35 Jan Kozák
  Vekan nepotřebuje jiné podmínky ve srovnání s jinými odrůdami. A chybu také neděláte.  Díval jsem se na náš Vekan a některý už také raší. Délka dormance (vegetačního klidu) záleží na odrůdě, ale i ročníku. Dokonce každý rok se pořadí jednotlivých odrůd, jak jim dormance končí, mění.

  Vydrží?

  12. 11. 2017 17:16 Zakladatel vlákna: Richard Bily
  Dobrý den, dnes jsem provedl druhé moření Rovral  a při výsadbě jsem zatměl na zahradě a nestihl vysadit vše proto se ptám zda takto ošetřená sadba vydrží tři dny bez újmy ? Jestli mě ješte pustí na zahradu počasí rad bych to dosadil . Děkuji Bílý
  12. 11. 2017 19:38 Jan Kozák
  Po namoření by se mělo vysadit do 24 hodin. pokud to není možné, je třeba stroužky osušit a držet v dobře větraném místě. Budou mít snahu kořenit.

  Předčasně rašící česnek

  29. 10. 2017 11:22 Zakladatel vlákna: Zbyněk Anděl
  Dobrý den,
  při rozdružování palic před sadbou jsem zjistil, že u většiny stroužků již vyrůstají z podpučí nové kořínky (délka 1-3 mm). Lze takové stroužky ještě mořit v sulce nebo zde hrozí reálné nebezpečí popálení kořínků? Předpokládám, že použití přípravku Clonoplus je bez problému.

  Dotaz č. 2:
  Jelikož jsem se s tímto jevem v minulosti setkal nejdříve koncem ledna, dost mě to překvapilo. U konzumního česneku se tím pádem zřejmě výrazně sníží skladovatelnost. Možná za to může letošní vhký podzim, ale... šlo by tomu nějak předejít? Česnek nebyl sklizen pozdě, cibule jsou kompaktní, stroužky nepoškozené, fuzárium vylučuji. Sušeno cca 5 týdnů ve svazcích po 10-15ti kusech na vzdušném místě a posléze uskladněné v bedýnkách v jedné vrstvě v kůlně (tj. teplotách odpovídajících plus minus té venkovní).

  Za případné odpovědi děkuji.
   
  29. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
  Pokud budete mořit v Sulce dvě hodiny, pak rašícím kořenům neublížíte. Clonoplus je bez problému, jak uvádíte.
  Docela mě překvapilo, že máte letos takový problém, nám to zatím česnek nedělá. Ale jak je to jinde, to nevím. Myslel jsem si, že v důchodu budu mít víc času, abych měl větší přehled o stavu česneku u jiných pěstitelů, ale opak je pravdou. O jiných pěstitelích nevím skoro nic. Skladovatelnost česneku Vám to jednoznačně zkrátí.
  29. 10. 2017 20:35 Zbyněk Anděl
  Děkuji za odpověď.
  Dnes jsem ještě namátkou vybral  cibule různých odrůd a po rozdělení došel ke stejnému výsledku - většině raší kořínky.  Vyjímkou jsou vnitřní stroužky nepaličáků. To samé u sadby od Vás (Blanin, Havran), dodané v polovině září a vzápětí mořené v sulce. Jedině u Vašeho sadbového Benátčana se tohle neprojevuje. 
  30. 10. 2017 7:30 Denis Šulava
  Dobrý den, mám úplné stejný problém jako pan Zbyněk. Zjistil jsem to včera při kontrole sadby. Je to velký problém? Počasí mě teď k výsadbě nepustí. Chtěl jsem sázet nejdříve za 14 dní. Dá se prorůstání kořínků nějakým způsobem přibrzdit, nebo je potřeba co nejrychleji česnek dostat do země? Děkuji
  30. 10. 2017 20:13 Jan Kozák
  Moc to nepřibrzdíte, hlavně ať to máte v suchu. Těch 14 dní to vydrží.

  Skladování česneku

  23. 10. 2017 16:04 Zakladatel vlákna: Lukáš Besta
  Dobrý den. Chci se zeptat zdali mi doporučíte skladovat česnek na podzimní sadbu doma při cca 20 st. C nebo venku pod střechou. Žádné jiné chladné a suché místo doma nenajdu. Česnek pro jistotu skladuji doma, ale zdá se mi že se začíná vysušovat a sám jakoby svlékat. Díky Lukáš
  23. 10. 2017 21:36 Jan Kozák
  Pokud je česnek venku pod střechou nebo doma na vzdušném místě, je uložen správně. Ve Vašem případě mám obavu, že je napaden vlnovníkem česnekovým. Tak bych ho doporučil namořit v Sulce a vysadit.

  Rozdružení

  19. 9. 2017 13:58 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, pane ing. Kozáku mohu už teď česnek rozdružit?, mořit chci až před výsadbou. Stroužky nechám venku v bednách.
  19. 9. 2017 21:19 Jan Kozák
  Rozdružit už můžete. Stroužky potom skladujte ve vrstvě do pěti centimetrů, aby byly dobře provětrávány.

  Vakuum

  17. 9. 2017 9:44 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
  Pane Kozáku rád bych znal Váš názor na uchovávání konzumního i sadbového česneku ve vakuových dózách a boxech.V zahraničí je to obliba.Jaký vliv může mít vakuum na aktivitu vlnovníka,nebo houbových chorob? A jaký vliv na kvalitu česneku vlivem nepřirozené vlhkosti.
  17. 9. 2017 19:58 Jan Kozák
  Tož toto nevím, k nám na vesnici něco takového ještě nepřišlo.
  Ale vážně. S touto metodou jsem se nesetkal. Soudil bych však, že by to mohlo vlnovníka zničit, mám však obavu, že by to mohlo zničit i sadbovou kvalitu česneku.

  dotaz

  3. 9. 2017 11:26 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, pane ing.Kozáku chci se zeptat občas najdu cibuli jeden stroužek sklovatěný až nahnědlí, ostatní jsou dobré. Čím to je? Děkuji
  3. 9. 2017 20:11 Jan Kozák
  Jde o fyziologickou poruchu, která v posledních několika letech zaměstnává hlavy světových česnekových odborníků. Zatím se přesná příčina neví, podobně jako u mnoha jiných fyziologických poruch. Soudí se, že mezi příčiny patří vysoké teploty v době sklizně a těsně po sklizni spojené s nedostatkem kyslíku. No, nevím. Svět se tímto začal zabývat, až když lodní zásilka z Argentiny byla v místě určení v USA z tohoto důvodu nepoužitelná. To bylo někdy před třemi čtyřmi lety. Tehdy tomu dali označení "vaxy breakdown". Já tento problém znám už třicet let, ale nijak jsem ho nenazval.  Výrazná frekvence této poruchy byla u nás v roce 2015.
  Vaxy breakdown

  trvanlivost česneku

  1. 9. 2017 23:45 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Přidávám fotografii svazku česneku, který mi visí na stěně v kuchyni. Vlevo je starý, loňský, ze kterého ještě beru na vaření. Vpravo nový, letošní. S uskladněním česneku jsem si nikdy nedělal těžkou hlavu, jen visí na stěně, další "hrozny" čekají - visí ve sklepě. Panelákovém. Přitom ten loňský je těžko rozpoznatelný od letošního, plné, tvrdé stroužky. 
  To píši proto, že spousta diskutujících má problém s uchováním česneku do jara.
  trvanlivost česneku

  USKLADNĚNÍ ČESNEKU

  14. 8. 2017 9:26 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  RÁD BYCH SE ZEPTAL,ZDA NEVADÍ ČESNEK PŘED USKLADNĚNÍM NA ZIMU ROZDĚLIT NA STROUŽKY.DOSTAL JSEM VLONI NÁDOBU NEJSPÍŠ KERAMICKOU NA ČESNEK,VE KTERÉ MÁM VYZKOUŠENO,ŽE VYDRŽÍ V NÍ ČESNEK DLOUHO DO JARA V KUCHYNI NA LINCE.MÁ VŠAK MALÝ OBSAH,ODHADEM 1,5-2 l.TAKŽE SE TAM NEVEJDE MOC HLAVIČEK ČESNEKU A Z TOHO DŮVODU MĚ MAPADLO,JESTLI BY NEVADILO HO PRÁVĚ ROZDĚLIT NA STROUŽKY.NEBO BY TO BYLO SPÍŠE NA ŠKODU?DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
  14. 8. 2017 19:44 Jan Kozák
  Při dobrém uskladnění a dobrém zdravotním stavu vydrží jednotlivé stroužky skoro stejnou dobu jako celé cibule. Nevím, jak je to u malých objemů, ale ve velkém se rozdělením na stroužky objem nesníží.
  14. 8. 2017 21:03 Jitka Toniniová
  Dobrý večer. Já mám vyzkoušeno skladovat česnek také nahoře na lince. Nechávám dlouhé stonky a dám ho do vázy kořeny vzhůru. Loňského Havla mám ještě nyní.
  18. 8. 2017 11:36 Josef Markup
  Dobrý den paní Toniniová, přesně tak jak popisujete jsem skladoval česnek cca 15 let až do té doby (před dvěma lety) než mi skladovaný česnek napadl vlnovník. Od té doby hledám způsob jak uskladnit česnek do nové sklizně a marně.

  Sadba

  10. 8. 2017 9:07 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
  Dobrý den,

  měl bych se bát, pokud bych česnek měl vyloupaný již v půlce září, že do doby sadby může "vyšůška", či se jakkoli jinak znehodnotit?

  Děkuji
  10. 8. 2017 21:37 Jan Kozák
  Zdravé stroužky bez přítomnosti vlnovníka česnekového Vám do výsadby "nevyšuškají". Předčasné seschnutí stroužků bývá způsobeno fuzáriem nebo vlnovníkem.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne