Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Škůdci česneku Zpět na diskusi

  Sulka a háďátko zhoubné

  19. 9. 2017 21:34 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Ačkoliv byla Sulka už někdy v šedesátých letech povolena podle tehdejší legislativy na moření česneku proti háďátku zhoubnému, je třeba vědět, že na něj prakticky nepůsobí nebo působí jen minimálně. V současné době má Sulka nezastupitelné místo při moření proti vlnovníku česnekovému, který dokáže skladovaný česnek zcela znehodnotit.
  Toto je odpověď na časté telefonické dotazy.

  Napadení sadby

  8. 9. 2017 18:39 Zakladatel vlákna: Jaroslav Stejskal
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali může vlnovník česnekový opět napadnout namořenou sadbu. Předem děkuji za odpověď.
  9. 9. 2017 13:59 Jan Kozák
  Podle našich zkušeností sadba ošetřená v Sulce znovu napadená není.
  16. 9. 2017 19:38 Helena Malá
   Já mám také zkušenost, že není.

  výsadba po bramborách

  7. 9. 2017 5:24 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
  Dobrý den, mám od vás koupený česnek Anton, který mám v plánu zasadit tam, kde byly už třetí rok brambory. Na tom místě jsme měli už druhý rok hodně zrzavých mravenců, kteří je okusovali. Před rytím chceme použít po zahradě Dolomit nebo Ledek, to prosím o posouzení, co se líp hodí. Taky jestli se k tomu může přidat ještě nějaké hnojivo. Ale hlavní dotaz je, že když jsme měli všude dost ponrav, použili jsme vloni dusíkaté vápno,  to pomohlo na ty ponravy, ale nevím, jestli mravencům bude chutnat i česnek. Máte nějakou radu jak na ně?
  7. 9. 2017 19:45 Jan Kozák
  Dolomitický vápenec dejte na podzim, ledek na jaře.  Případné jiné hnojení podle toho, jestli jste hnojil pod brambory hnojem. V opačném případě trochu Cereritu před výsadbou.
  Že by se mravenci pustili do česneku, to jsem nikdy neslyšel.
  8. 9. 2017 5:34 Marcela Bulíčková
  Děkuji!
  8. 9. 2017 11:18 Marcela Bulíčková
  Děkuji.

  předplodiny

  31. 8. 2017 21:50 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Zdravím ..pane Kozáku a jak vy vlastně řešíte při tom vašem množství česneku předplodiny? pěstujete aj něco jiného nebo jak? teda pokud to není tajné..
  5. 9. 2017 6:12 Alois Juráň
  Myslel jsem tím jak využít půdu ty čtyři roku pokud nejsem zemědělec abych pěstoval po du dobu něci jiného..u malých ploch je to jednoduché ale zajímalo mne jak to řeší velcí pěstitelé.
  5. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
  Velcí pěstitelé to mívají většinou jednoduché. Mají dostatek pozemků, takže odstupy mezi pěstováním česneku na stejném pozemku mají delší než uváděné čtyři roky. Tato doba se dá i zkrátit. Víc než dvacet let sleduji jistého pěstitele, který pěstuje pouze brambory a česnek. Předpokládá to samozřejmě zdravou sadbu. A pod brambory by to chtělo hnůj.
  5. 9. 2017 16:45 Alois Juráň
  Také to tak praktikuju ale chtělo by to změnu.Zvažuju  na příští rok zorat louku ale bude tam zřejmě problém drátovec
  5. 9. 2017 20:37 Jan Kozák
  Škody způsobené drátovcem na česneku jsou zanedbatelné.  Louku je nejlépe zorat hned po první seči a doporučuji udělat půdní rozbor. Pokud byla louka dlouhodobě sklízená a nehnojená, bývá v půdě minimální zásoba živin.

  Škůdce

  30. 8. 2017 18:17 Zakladatel vlákna: David Daněk
  Dobrý den, rád bych poprosil o radu . Pole na které chci dát česnek je u lesa. Letos jsem vysázel brambory abych si připravil co nejlépe půdu. Bohužel vše co tam vyrostlo sežrala vysoká zvěř. Vím že tento dotaz nesouvisí úplně s pěstováním česneku , ale třeba budete mít zkušenost zda se lesní zvěř konzumaci česneku vyhne. Budu rád pokud mi dokážete odpovědět.
  30. 8. 2017 21:05 Jan Kozák
  Co se týká vysoké, zatím jsem se nesetkal s problémem. Černá nebo zajíci si v česneku občas tvrdí zdraví.

  Škůdce

  15. 8. 2017 9:27 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
  Dobrý den. Při sklizni česneku jsem objevil asi na 2% rostlin nějaké larvičky (viz. foto). Chtěl bych se zeptat, co to je za škůdce? Podobné larvičky jsem měl i v cibuli a cibule byla navíc asi z poloviny dost zdeformovaná (rozšklebená). Ještě jsem na jedné rostlině česneku objevil nějakou skrvnitost či co. Můžete mi, prosím Vás, podle přiložených fotografií říci, o co se jedná a co mám do budoucna případně dělat? Děkuji za odpověď a přeji ať se daří.
  12345
  15. 8. 2017 12:24 Miroslav Čivrný
  Pravděpodobně Houbomilka česneková. Viz článek :
  https://www.cesnek.cz/houbomilka-cesnekova
  Ale pan Kozák určitě řekne více. 
  15. 8. 2017 15:56 Jakub Svoboda
  Tomu bych věřil, protože cca od konce dubna bylo pár rostlin zakrnělých.
  16. 8. 2017 22:45 Jiří Snášel
  Škůdce = vrtalka pórková.
  Co dělat? - nic, česneku neublíží.
  Na  skvrnitost odpoví pan Kozák, já jsem se sní nesetkal.
  18. 8. 2017 21:07 Jan Kozák
  Pan Snášel má pravdu, je to vrtalka pórová. Ve větší míře se u česneku objevuje posledních asi 5 let. Ochrana proti ní víceméně neexistuje, ale škody jsou zatím zcela zanedbatelné.
  31. 8. 2017 9:04 Bohumír Chvátal
  Nepomůže ani postřik Decis? Děkuji.

  Háďátko

  24. 7. 2017 13:24 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Předpokládám, že mám na pozemku háďátko, proto jsem začal pěstovat Aksamitník  Ground Control.
  Myslíte si, že u zamořené sadby česneku by bylo možné, kromě moření v Sulce provést po zaschnutí i moření v čerstvě rozdrceném aksamitníku? Já tento experiment na zamořené sadbě provedu a zároveň mezi česnek na jaře nasázím  aksamitník (dva řádky česneku, řádek aksamitníku) ???  
  Stejně ale nakoupím novou sadbu a budu pěstovat zvlášť
  Jsou na háďátko účinné i jiné odrůdy aksamitníků?
  Děkuji předem za odborný názor
  24. 7. 2017 17:47 Jan Kozák
  Základem je nová sadba, jak uvádíte. Osobní zkušenost s tímto "zázračným" aksamitníkem nemám, ale slyšel jsem, že působí na půdní háďátka, ale na to "naše" háďátko zhoubné nikoliv. (Háďátko zhoubné patří mezi listová háďátka, tak možná proto.) Možná bude mít někdo optimističtější zkušenost.
  24. 7. 2017 19:37 Ján Ševc
  V jednej starej publikácií o biozáhrade som sa dočítal, že mrkva odpudzuje háďatko. Nemám to vyskúšané, každopádne by to bolo potrebné otestovať, či to naozaj funguje.
  7. 8. 2017 9:55 Jan Kašpar
  Ta stará publikace se hluboce mýlí. Háďátko zhoubné (Dytilenchus dipsaci), mrkev s gustem "papá" a vesele se na mrkvi množí. Zatím jediný známý a fungující prostředek proti D.d. je Oxamyl, což je zvlášť nebezpečný jed. Ten tuto hlístici hubil opravdu spolehlivě. Kdysi byl Oxamyl na česnek povolen, pak cca před 30 lety zakázán a k mému údivu byl v nedávné době znovu na česnek povolen, držitelem registrace na použití v česneku je ÚKZÚZ. Obchodní název prostředku je VYDATE 10 G. Amatér by ovšem k tomuto prostředku neměl mít přístup.
  25. 7. 2017 6:06 Jaromir Vyskala
  Holandane testovali jeden aksamitnik (Tagetes Patula), ktery pojmenovali Golden Guardian. Tvrdi, ze ma 99% ucinek na zlikvidovani hadatka. Ucinejsi nez chemicke osetreni. Musi byt v zemi minimalne 3 mesice. 
  Tagetes PatulaTagetes Patula
  25. 7. 2017 19:50 Ján Ševc
  V starej literatúre som našiel, že okrem aksamietnice (Tagetes) a mrkvy účinkuje proti háďatku tiež horčica a nechtík lekársky (Calendula officinalis). Háďatiek je viacero druhov, otázkou je, na ktoré druhy spomínané rastliny účinkujú. Neostáva nám nič iné, len to časom overiť v praxi. 
  25. 7. 2017 21:45 Antonín Tesař
  Všem Vám moc děkuji za podněty k boji s háďátkem Na Google jsem si k problematice přečetl, o působení Měsíčku i Aksamitníku. Pokud se jedná o mrkev, v jednom článku na Google jsem se dozvěděl, že se m.j. jedná o hostitelskou rostlinu.

  Molík česnekový

  11. 7. 2017 9:46 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Dobrý den,

  na česneku se mi objevil molík česnekový. Mohu tento česnek použít jako sadbu na příští rok? Jak mám ochránit políčko, aby se mi příští rok na česneku neobjevil ? 

  Panocha 

  Škůdci na listech

  27. 6. 2017 13:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
  Dobrý den na listech Havranu jsem objevil nějakého žravého škůdce. Má to smysl ještě teť řešit když bude za chvíli venku? Popřípadě co to je a jak proti tomu bojovat. Stačilo by to postříkat mospilanem?
  ŠkůdceŠkůdceŠkůdce
  27. 6. 2017 17:13 Jan Kozák
  Konečně něco jiného! Máte tam chřestovníčka cibulového, Na snímku je jeho larva, brouk je krásný, červený. Ekonomika postřiku proti němu je velmi pochybná, nechte to být. Nanejvýš můžete larvy i brouky zamáčknout.
  27. 6. 2017 17:14 Filip Jakubál
  Jsou to larvy chřestovníčka cibulového, já jsem ho stříkal v dubnu karate zeon, mospilan taky funguje ale teď už to asi nemá smysl stříkat,  zkuste ho vysbírat ručně. 

  hadatko boj

  22. 6. 2017 17:15 Zakladatel vlákna: VLADIMIR HAJDIN
  Co keby sa na napadnuty pozemek položila černa folie alebo textilie jak to robia pri mulčovani pozemek sa zaleje vodu a prikrije folii ,plevel a semena sa pod folii uvari ,mohlo by sa uvarit aj HADATKO.JE TO MOŽNE ALEBO JE TO BLBOST .TOTO BY SA MOHLO POUŽIT NA ZAHRADE V MALOM NA POLI BY TO BOLO ASI MOC NAKLADNE.
  22. 6. 2017 21:25 Jan Kozák
  Je to blbost (abych použil Váš výraz). Ani semena se pod fólií moc neuvaří. Vysoká teplota z černé fólie působí jen pár centimetrů, stačí potom orba nebo rytí a živá semena jsou opět na povrchu. Ale to háďátko byste takto mohl zlikvidovat, ale před zakrytím fólií byste musel zapravit do půdy dusíkaté vápno.

  uhynulý Havran

  18. 6. 2017 13:20 Zakladatel vlákna: Barbora Zdražilová
  Dobrý den,
  včera jsem narazila na jednu rostlinu Havrana, kterému už uschly všechny listy a tak jsem ho vytáhla. Měl uhnilé kořeny a svrchní suknice co byly pod zemí.
  Nevšimla jsem si žádné plísně, ale bojím se aby to nebyli háďátka. Je to pravděpodobné? Jak to mám poznat?
  uhynulý Havran 1uhynulý Havran 2
  19. 6. 2017 18:34 Václav Kozák
  Vážená paní Zdražilová,
  musím Vás zklamat, ale Vaše obavy jsou oprávněné. Česnek na fotografii je napadený háďátkem zhoubným. Doporučuji pozemek, na kterém byl tento česnek pěstován, vydezinfikovat dusíkatým vápnem a pokud je to možné, sázet česnek na jiné místo. Samozřejmě je nutné obnovit i sadbu.

  Háďátko?

  4. 6. 2017 17:05 Zakladatel vlákna: Mates Zahry
  Dobrý den p. Kozáku,
  koncem května jsem procházel porost a odhlávkovával jsem česnek a místama jsem objevil zakrslé rostliny, dosahující 1/3 výšky ostatní "zdravých" rostlin. Napadená rostlina má zežloutlé listy a lze ji snadno vytáhnout ze země. Po vytažení rostlina má buď pár kořínků nebo žádné, podpučí je nahnědlé a jsou v něm jakoby prokousané chodbičky. 
  Může se jednat o háďátko???

  Lze porost zachránit? Zatím jej procházím a likviduji nakažené rostliny.

  Děkuji za odpověď.

  M.
  12345
  4. 6. 2017 19:53 Jan Kozák
  Je mi líto, ale trefil jste to. Příznakové rostliny likvidovat (ale ne do kompostu, tudíž ani do obecního bioodpadu), určitě nezalévat.
  Pokud by Vám to nevadilo, pošlete mi, prosím, E-mailem kontakt na Vás. Dvě výzkumné instituce občas háďátko shánějí, třeba by se jim hodilo.

  Chřestovníček

  3. 6. 2017 14:22 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, v dubnu jsem aplikoval karate zeon proti Chřestovníčkovi chvilku byl klid ale teď tu je znova, můžu dávku opakovat ? 
  4. 6. 2017 19:39 Jan Kozák
  Nejsem si jist, že byste v dubnu chřestovníčka zasáhnul, když bylo tak zima. Na chřestovníčka (což je krásný červený brouček, ale sviňa), působí spolehlivě všechny přípravky jako na mandelinku bramborovou. Karate se Zeon technologií mezi ně patří. Problém ale může být v tom, že by se tento přípravek neměl používat více než jedenkrát za vegetaci (přečteno z etikety).
  5. 6. 2017 18:25 Martin Lokaj
  Asi som ho aj ja objavil ked som bol odhlavkovat kvety. Myslite ze sa oplati este aplikovat postrek teraz? Aku velku skodu asi napacha za mesiac ak som nasiel len dospelých jedincov a nevsimol som si ze by tam boli vajíčka alebo larvy. Ma vplyv aj na kvalitu cesnaku alebo napada len listy?
  6. 6. 2017 16:36 Jan Kozák
  Berte to podobně jako tu mandelinku. Pokud ji budete mít jednotlivě, tak stříkat nebudete, když jí bude mnoho, tak zasáhnete. Poměrně velký výskyt chřestovníčka je na Uherskobrodsku, ale ani tam není chemický zásah potřebný.

  Česnek nepálí

  16. 5. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
  Zdravím,
  většina stroužků česneku z minulé sklizně nepálí, nebo jen velmi málo. Myslím, že by to mohlo být způsobeno nedostatkem síry v půdě. Jak bych mohl do půdy dostat rychle přijatelnou síru? Zkusil jsem na záhon rozhodit cererit.

  Ještě bych měl jeden dotaz. Každý rok se u přibližně 20- 30% rostlin kroutí listy a rostliny jsou celkově menší. Mám podezření na vrtalku pórovou nebo houbomilku česnekovou. Letos jsem tedy česnek vysadil až na jaře v polovině března (650 m.n.m.), ale listy se opět kroutí. Je možné, že by v této nadmořské výšce škůdce nalétával později? Zvláštní je, že sousedovi na vedlejším záhonu se to nestalo (sázel na podzim). Možná jsou některé odrůdy citlivější, nebo bude chyba v půdě.

  Děkuji
  P.M.
  16. 5. 2017 21:37 Jan Kozák
  S jevem, že česnek dostatečně nepálí, se občas setkávám. Nejhorší to bylo v roce 2013. Ale já příčinu neznám. Z Cereritu se živiny uvolňují pomalu, pohnojil jste spíš následnou plodinu. Chtělo by to spíš něco přes list, např. hořkou sůl.
  Problém druhého dotazu by bylo dobré vidět. Nevím, odkud jste, ale jezdím dost po republice, kdybych měl cestu blízko Vás, mohl bych se zastavit. Nebo pošlete poštou. V případě zájmu se ohlaste na E-mail.
  23. 5. 2017 15:36 Petr Mráz
  Dobrý den,
  ještě ohledně dodání rychle přijatelné síry mě
  napadlo použít do závlahy sulku. Jen nevím, jestli by nedošlo k 
  popálení. Možná by to vyřešila nižší koncentrace.
  Foto porostu a dotaz jsem Vám zaslal na mail.

  Děkuji
  P.M.

  Vrtalka porová

  25. 4. 2017 8:57 Zakladatel vlákna: Iveta Zadinová
  Dobrý den, prosím o radu - loni nám cca 1/2 česneku poškodila vrtalka, letos máme stále ještě česnek přikrytý textilií. Je možné, že kvůli teplým dnům proběhl první nálet už v dubnu nebo je nebezpečí ještě v květnu? Už by byl potřeba odkrýt - je vhodné pak provést postřik preventivně v půlce května? Nebo je třeba do záhonu umístit lepové desky a když se objeví "moucha" tak stříkat (Reldan)? děkuji Zadinová
  25. 4. 2017 19:13 Jan Kozák
  Toto nevím. Problémy s vrtalkou se objevily na česneku teprve před 3 roky, takže zkušenosti jsem ještě "nenasál". Osobně jsem tyto problémy neměl. Třeba bude vědět někdo jiný.
  26. 4. 2017 12:30 Iveta Zadinová
  Děkuji za odpověď. Po víkendu odkryjeme a raději dám lepové desky a kdyžtak postříkáme (ob-soused má obří záhon cibule, tak to k nám jde asi od něj).
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne